Chroesjtsjef nam er zijn schoen bij... Binnenlands nieuws Bouw van het Rijkskantorengebouw aan de Rosegracht vordert snel Vrijdag 14 oktober 1960 HET PROCES TEGEN MENDERES c.s. Anti-Oostenrijkse demonstratie in Rome Stoiiiigen in telefoon- en telexverkeer Doodvonnissen in Cairo ..Contra-revolutionairen" op Cuba doodgeschoten BOMONTPLOFFING IN NEW YORK DE TOESTAND IN JAPAN Arbeidsmarkt in Cj VOETBAL Nederland BBahia 02 PH1LIPPIJNEN DOOR 'OfUiWNG RADIO de BUCK GREENWOOD TREEDT UIT SCHADUW KABINET NIEUWE ATHLETIEK WERVELWIND GETROFFEN DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 De Japanse ministerraad, die donderdag bijeen is geweest om de veiligheidsmaatregelen te be spreken, die genomen moeten worden in verband met de moord op de socialistenleider Asanoema, heeft het ontslag aanvaard van minister Jamsaki, die voorzitter was van de commissie voor open bare veiligheid. Jamasaki is vervangen dooi Hideo Soedo. Premier Ikeda heeft voorts een beroep op de be volking gedaan om de regering te helpen in haar strijd voor het behoud van de democratie. Ruim 30.000 studenten en vak bondsleden hebben donderdag in Tokio een betoging gehouden uit protest tegen, de moord op Asa noema. Zij eisten het ontslag van premier Ikeda en van alle hoge politiefunctionarissen, die belast zijn met het handhaven van de orde. Communistische sprekers be schuldigden de politie van sa menspanning met de uiterst rechtse elementen bij de moord aanslag op Asanoema. Zij pleit ten voor een „eenheidsfront" bij de komende verkiezingen om de conservatieven te kunnen ver slaan. In de loop van donderdag heb ben zich nog betogingen voorge daan tussen de politie en leden van de studentenvereniging „Zengukuren" die „weg met het ministerie-Ikeda" schreeuwden. (Advertentie) pijn, hoest, ariep, diarrhcc, influenza, rh«faÉKr^4(l>J»igj|^i '.a'L ër'lv p<-'V OC» v 'llZiCIJ-ir in etuis met 6 poeders maar ook in een Jarfiiat #ast| JUf ISlEQIUEnK (mefi letieKKer zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDJ^S helpen! Er zijn Meenk's PoedersÉR® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, jlfarrhee, influenza, rheumatiek, koortsipeid bij gevatte kou, periodieke pijnen e£. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. De Philippijnse algevaardigde naar do Verenigde Naties Soe moelong verklaarde woensdag avond in een toespraak in de al gemene vergadering dat de onaf hankelijkheid. die Chroesjtsjef opeist voor ..koloniale volken", ook van kracht moet zijn voor de „door de Sovvjct-Unie overheer ste Europese landen". Dit werd de Sow.ict-premier kennelijk te machtig. Had hij bij vorige gelegenheden volstaan met een rol'fel van zijn vuisten op zi.in lessenaar ten beste te geven, deze maal moest er krach tiger geschut aan te pas komen. Hij trok daarom een schoen uit Hierop draaide Chroesjtsjef zich om en liep. in zijn handen klappend, terug naar zijn zetel. Vele afgevaardigden applauai- seerden. Soemoelong zette hierna zijn toespraak voort. Hij zei: „In het Russische voorstel wordt over „onafhankelijkheid" gesproken. Wat bedoelt de Sowjel-Unie hier eigenlijk mee? Niet minder dan zeventien landen zijn dit jaar on afhankelijk geworden. Doch hoe staat het met de landen, die thans door de Sowjet-Unie wor den overheerst?" Voorzitter Boland greep op dit punt in en verzocht de Philip- Het is nu een jaar geleden dat de N.V. Gebroeders Janssen uit Venraay begon met de bouw van het Rijkskantorengebouw aan de Rosegracht—Axelsestraat. Zo als men zich herinneren kan werd daarvoor „De Wijnrank" en een woning aan de Rosegracht afgebroken. In het nieuwe gebouw worden ondergebracht het Arbeids bureau. de dienst van Rijkswater staat en de Belastingdiensten. Het betonwerk voor het ar beidsbureau en voor de Rijks- v aterstaatkantoren is nu klaar. Voor de Belastingdiensten moet nog één verdieping worden ge stort en de N.V. Janssen hoopt daarmee eind oktoberbegin november te beginnen. De oppervlakte van het gehele cfbouw is ongeveer 1400 m". De inhoud der Belastingkantoren is ruim 13.500 m3; van het Arbeids bureau met de woning voor de concierge (aan de zijde van de Rosegracht) bijna 4.000 m3 en v oor de Rijkswaterstaat ruim 6 100 m3. In totaal dus ruim 2.3 500 m3. In het gedeelte onder dp grond is ruimte voor een grote garage, de installatie voor de centrale verwarming en een grot? opslagruimte. Aan de Rosegracht-zijde komen de Be lastingdiensten (lengte van deze gevel is 82 meter) en in de vleu gel aan de Axelsestraat worden de kantoren van de Rijkswater staat ondergebracht. Zoals de werkzaamheden er nu voorstaan hoopt men binnen de gestelde termijn het werk te kunnen opleveren. Het gebouw is aangenomen voor een som van bijna één mil joen gulden maar met al het andére werk erbij zal het bedrag het miljoen wel een stuk over schrijden. Van al het betonwerk, dat de voorbijganger nu ziet, zal later niets meer te bespeuren zijn. Daarvoor zijn 200.000 gevelstenen nodig en 350.000 binnenstenen. Twee duizend m3 beton en 200 Op het eiland Yassi in de Zpp \an Marmora begint van- disc het proces tegen bijna 500 vooraanstaande figuren van het b<~wind, dat op 27 mei in Tur kije door een militaire staats greep werd omvergeworpen. On der cle beklaagden bevinden zich nud-president Bayar, oud-pre mier Menderes, alle leden van diens kabinet en de leiders van diens democratische partij. Hun wordt handelen in strijd met de grondwet, misbruik van staats fondsen en politieke corruptie ten laste gelegd. Zo zouden zij dagbladen hebben verboden en d? oppositie geneutraliseerd en zodoende „de dictatuur van één partij" hebben gevestigd. Reeds is medegedeeld dat te gen ruim dertig beklaagden de doodstraf zal worden geëist. Hieronder zouden zich Bayar en Menderes bevinden. De oud-pre sident wordt o.a. beschuldigd van het verkopen voor veel geld van een collie, die hij van het Afghaanse staatshoofd ten ge- "•chenk~ had gekregen. Op de enlastlegging van Menderes komt een geval \an aanzetting tot abortus voor. Het hooggerechtshof, dat de zaak behandelt, telt acht leden. Tegen zijn uitspraken is geen beroep mogelijk. Doodvonnis '-rn moeten echter worden be krachtigd door het comité van de nationale eenheid, dat nu het gezag in handen heeft. ton betonijzer zijn er voor dit ge bouw nodig. Aan de zijde Rosegracht komt tenslotte een parkeerruimte van 200 m-. Uit het thans zichtbare beton- skeiel valt nog weinig te zien hoe de uiteindelijke vorm van het ge bouw zal zijn maar de tekenin gen beloven een fraai en statig gebouw dat Tcrneuzen weer meer de allure van een stad gaat geven. En voor de diensten én voor de bevolking betekent het een grote aanwinst. DODELIJKE ONGEVALLEN Gistermiddag om kwart over een is in de Stationsstraat te Deurne het zevenjarig zoontje van de familie F. Dekker Fransen door een vrachtwagen gegrepen en op slag gedood. In de St. Laurentiuslaan in Arnhem is gistermorgen om streeks twaalf uur het vierjarig meisje H. Meyrink uit de Boter bloemstraat bij het oversteken van de weg door de trolleybus overreden. Het kind overleed ter plaatse. Gistermorgen is tussen Peize en Eelde de 24-jarige betonwer ker B. Hagenauw uit Peize, die op een bromfiets reed, door een bus gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Hagenauw was gehuwd en had twee kinderen, NA ONGEVAL OVERLEDEN In het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is woensdagavond overleden de 71-jarige heer J. A. Claessen uit Arnhem. Hij werd vorige week vrijdag op de Utrechtseweg in Arnhem aange reden door een personenauto, tengevolge waarvan hij hersen letsel opliep, GROENTEWAGEN REED OP LOCOMOTIEF Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is op een onbe veiligde overweg te Westerwijd- werd (Middelstum) een groen tewagen op een passerende lo comotief gereden. De enige in zittende, de 37-jarige chauffeur B. Ridder uil Thesinge (Den Boer) heeft de van rechts ko mende locomotief vermoedelijk niet opgemerkt omdat hij teveel aandacht aan de linkerkant van de weg besteedde, waar het zicht op de spoorbaan door een huis belemmerd wordt. De chauffeur was op slag dood. Het treinverkeer tussen Bedum en Stedum moest ge durende anderhalf uur met bussen worden onderhouden. WEGGELOPEN JONGEN TERECHT Woensdagavond is de 12-jari- ge .Amsterdamse jongen Martin Seur, die sedert 28 september j.l. zoek was, op het kermister rein aan het Amstelveld in Am sterdam aangehouden. De jon gen, die wegens opvoedings moeilijkheden in een Amster dams observatiehuis verbleef, was al eens meer weggelopen. Gebleken is dat Martin Seur de afgelopen veertien dagen zijn kostje bij elkaar heeft geschar reld met het doen van bood schappen. pakjes dragen en andere karweitjes, 's Nachts sliep hij onder dekzeilen of in geparkeerde vrachtauto's. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. De 57-jarige gehuwde arbeider A. Busweiler uit Haarlem is donderdagmorgen op het terrein van het hoogovenbedrijf in IJmuiden om het leven gekomen bij een ongeval. De juiste toe dracht van het ongeval is niet bekend. Te 8.30 vond men hem in de buurt van een trapleer bij dc nieuwbouw van de Oxy-staal- fabriek. Niemand heeft het on geluk zien gebeuren. Men neemt aan dat hij of van het dak, of van de trap gevallen is. De heer Busweiler overleed ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Anthony Greenwood is donder dag uit hel „schaduwkabinet" van dc labourpartij getreden, om dat partijleider Gaitskeli voigens hem de party heeft verdeeld. In een brie! aan Gaitskeli schree! de 49-jarige Greenwood, dat diens houding onverenigbaar was met de democratische geest van labour. Hij nam het de par tijleider kwalijk, dat hij op het congres in Scarborough partijge noten, die kernontwapening door Engeland voorstaan, „pacifisten, unilateristen en meelopers met de communisten" haa genoemd. Volgens Greenwood had Gaits keli ook tweedracht gezaaid door zijn poging om het. nationalisatie program van de partij te ver zwakken. „Ik geloof niet dat het onder uw leiding in weerwil van uw grote kwaliteiten mogelijk is, de eenheid te verzekeren die de partij zozeer nodig heeft", aldus Greenwood. „De weg waarop u zich hebt begeven, kan alleen maar tot een catastrofe voor de partij leiden. Het is de taak van een leider te ijveren voor een heid, een basis voor overeen stemming te zoeken welke naar mijn mening kan worden gevonden en niet zichzelf aan het hoofd van een fractie te stel len, hoe invloedrijk, waarvan de opvattingen door het jaarlijks congres zijn verworpen". Gp tal van plaatsen in het zuiden des lands, voornamelijk lussen Eindhoven en 's Herto genbosch, en tussen 's Herto genbosch en Utrecht, is een vrij ernstige storing ontstaan in de clraaggolfkabels van de P.T.T. Het. grootste deel van het te lefoonverkeer vanuit het zuiden met, het westen des lands gaat over genoemde kabels. De sto ring ontstond reeds woensdag en deze heeft zich gisteren nog voortgezet. Niet alleen in het telefoonverkeer, doch ook in net telexverkeer is vrij ernsti ge stagnatie ontstaan. De oor zaak moet gezocht worden in het rooien van bomen langs ver scheidene wegen, speciaal onder Liempde. Er werden op tal van plaatsen kabels geraakt en door de grote hoeveelheid neer slag van dc laatste dagen is er veel water in de kabels doorge drongen. Personeel van de P.T.T. is bezig met de opspo ring en het verhelpen van de storingen. De storing tussen Eindhoven en 's Hertogenbosch is inmiddels opgeheven. Die tus sen 's Hertogenbosch en Utrecht hoopt men in de loop van de nacht of in de vroege ochtend van vandaag te hebben verholpen. Ook in de richting Zaltbommel zijn storingen opge treden, doch deze konden vrij snel (door omleggingen) wor- uen opgeheven. De kwestie Zuid-Tirol houdt nog steeds de gemoederen in Oosten rijk en Italië bezig. Een dezer dagen was liet weer in Rome, dat een opgewonden menigte van 1500 man meest studenten demonstreerde en protesteerde tegen Oostenrijk. Het ging zelfs zover, dat de demonstranten pro- heerden het wapenschild van het Oostenrijkse consulaat in Rome van de muur te trekken, ondanks het krachtdadig ingrijpen van de Romeinse politie. Het hooggerechtshof in Cairo heeft donderdag drie mensen ter dood veroordeeld op beschuldi ging van spionage voor Israël. Deze uitspraak betrof drie Egyp- tenaren. van wie er twee bij de staatsluchtvaartmaatschappij werkten als piloot en boordwerk tuigkundige. terwijl de derde personeelschef van de Fordfa briek in Aloxandrië was. Deze vonnissen waren de eerste in een reeks spionageproccssen, waarbij in totaal 17 mensen, on- dei wie de Nederlander Meeuwis Goudswaard, betrokken zijn. Dertien mannen, onder wie de Amerikaan Anthony Zarba, zijn donderdagmorgen vroeg op Cuba doodgeschoten wegens „contra revolutionaire activiteit". Acht werden er in Santiago de Cuba in de provincie Oricnte terechtgesteld en de overige vijf in Santa Clara, de hoofdstad van dc provincie Los Vilias. Voigens oncihciële cijfers zijn er nu 571 mensen op Cuba terechtgesteld na dc machtsovername door Fidel Castro. VERDACHT VAN VERDUISTERING INGESLOTEN In Eindhoven is woensdag aan gehouden en ingesloten in het hoofdbureau van politie, de in deze stad wonende 44-jarige ac quisiteur B. U. De man wordt er van verdacht in het tijdvak van begin 1957 tot april 1960 ten nadele van een financiële instel ling in Den Haag, voor welke hij als inspecteur werkzaam was, een bedrag van ongeveer f 20.000 verduisterd te hebben. U. inde gelden van spaarders, maar droeg het aldus verkregen geld niet af en stak het in eigen zak. De betrokken maatschappij heeft er intussen voor gezorgd, dat de spaarders door de mani pulaties van U. niet zullen wor den gedupeerd. DODELIJK ONGEVAL IN BERGUM Door onvoorzichtig overste ken is gistermorgen omstreeks half twaalf in Noord-Bergum de 68-jarige, ongehuwde M. Elzin- ga uit Jacobiparochie gedood. De man, die een bromfiets be reed, moest bij een opbreking het rijwielpad verlaten en bot ste daarbij tegen een vracht auto van de Viha maatschappij uit Leeuwarden. Bij de botsing werd het slachtoffer tegen de weg geslingerd en zwaar ge wond. De tank van de brom fiets stootte door de aanraking met de vrachtauto lek, waar door de bromfiets in brand vloog. Arbeiders wisten echter het vuur te doven. De man werd met onder meer een sche delbasisfractuur en rugverwon dingen overgebracht naar het diakonessenhuis te Leeuwarden, waar hij 's middags overleed. REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD Samenwerking tussen ge meente- en rijkspolitie heeft ge leid tot opheldering van een groot aantal inbraken die het afgelopen jaar in midden Bra bant zijn gepleegd. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in een pakhuis van de N. C. B. te Ol- land en een meisjesschool te Gemonde. Als verdacht van deze inbraken werd de 43-jarige L. D. uit St. Oedenrode aange houden. Nadat hij had bekend deze inbraken te hebben ge pleegd bracht het verdere on derzoek aan het licht, dat hij in ongeveer een jaar tijd te Boxtel en omliggende gemeenten onge veer dertig inbraken heeft ge pleegd, voornamelijk in alleen staande gebouwen, zoals scho len, pakhuizen, fabrieken en kantoorgebouwen. De buit va rieerde van geld, tot een totaal bedrag van enige duizenden guldens, tot allerhande ge bruiksvoorwerpen en kleding stukken. Van de goederen die hij de laatste weken had ont vreemd kon nog een deel door de politie worden achterhaald en in beslag genomen. Woensdag is een bom ontploft in een automaat van een station van de New Yorkse ondergrondse in de omgeving van Times Square. Dit is de derde ontplof fing binnen enkele weken in New York. Er zijn zevenentwintig niet- ernstig gewonden. Aangezien er in Canada in de komende winter ernstige werk loosheid wordt venvacht, wordt mogelijke immigranten het emi greren sterk ontraden. Aan het eind van de afgelopen zomer heeft men de winterbelemme- ringen voor de immigratie, een normale maatregel in een land waar het werk buitenshuis in januari sterk vermindert, van kracht doen worden en zij zullen op zijn minst tol het volgende voorjaar blijven bestaan. Uit cijfers, die eind september door de Canadese regering wer den gepubliceerd, bleek, dat de werkloosheid in de zomer de grootste is geweest sedert het einde van de tweede wereldoor log. Gewoonlijk wordt de werk loosheid in Canada gedurende de zomermaanden door vraag naar arbeidskrachten voor de bouw- industrie en voor de landbouw tot een minimum beperkt, maar dit jaar is van juni op juli, en ook van juli op augustus, het totaal aanta] personen, dat werk zocht toegenomen. Midden augustus waren 322.000 personen, iets min der dan 5 van het aantal ar beidskrachten in het land, zon der werk. Politieke tegenstanders van de regering voorspellen thans, dat het aantal werklozen in cle ko mende winter tot meer dan een miljoen zal stijgen. De regering doet geen voorspellingen, maar zij bereidt plannen voor, om aan een mogelijke ernstige toestand het hoofd te kunnen bieden. Eind augustus ging de regering over tot immigratie-belemmering voor mijnwerkers, houthakkers en ar beiders in de bouwindustrie, als metselaars, elektriciens en tim merlieden. die het land wilden binnenkomen. Eind september werden de beroepen, waarvoor beperkingen bestonden, nog uit gebreid met tekenaars, technici ook voor industrielaboratoria, verkopers, landbouwers en perso neel voor kantoormachines. Aan mogelijke immigranten uit andere landen zullen visa's worden geweigerd totdat de be perkingen zuilen zijn opgeheven, waarschijnlijk tot het volgende voorjaar, en Engelse immigran ten, die de regering niet wettig kan weren, zal het immigreren worden ontraden. Voor sommige beroepen staat Canada het gehele jaar open. Dit geldt voor dokters, technici van medische laboratoria, ver pleegsters. diëtisten, leraren, so ciale werkers en accountants. Ambtenaren van het ministerie voor Immigratie voorspellen, dat het aantal personen, dat in 1960 naar Canada zal zijn geëmigreerd, tussen dc 112 en 115 duizend zal liggen. Dil aantal is dus iets groter dan verleden jaar, toen 106.000 personen immigreerden, doch heel wat kleiner dan het jaarlijkse gemiddelde van 150.000 voor de afgelopen tien jaar. Volgens regeringsambtenaren is een belangrijke factor voor de vermindering van het aanlal be schikbare betrekkingen de sterk verminderde vraag naar wonin gen. 'Armin Hary-story De benen van Armin Hary zijn, gezien zijn successen in Rome goud op 100 meter en 4 X 100 meter sterk genoeg om weel de te veroveren, doch naar thans blijkt niet sterk genoeg om die weelde ook te dragen. Armin Hary zou gaan filmen en had daartoe reeds een con tract getekend met de Gloria filmmaatschapij ie München. Hij zou een bij-rol krijgen in een nieuwe rolprent, waarvoor de vergoeding 7.500 Mark bedroeg. Nog niet zo slecht voor een debu tant, zou men zeggen. Manr Hary vindt dat zijn mede werking hoger gehonoreerd dient te worden en dat hij, de grote atleet, geen genoegen kan nemen met een bij-rol. „Ik wil alleen in wild-west- of detective-films spe len. Eventueel zou ik ook de hoofdrol kunnen vervullen in een film, die men de Armin Hary- story zou kunnen noemen. En dan wens ik geen gage, die on der de 100.000 dollar ligt'' heeft hij tegenover de heren van de Gloria-lilmmij. verklaard. De filmmensen hebben toen maar bedankt voor dc eer Hary tot hun acteurs te mogen rekenen. In Duitsland vraag! men zich nu af of de arme ijdelc Armin soms een zonnesteek heeft opge lopen in de Olympische arena... Het Nederlandse B-eiftal heeft donderdagavond voor 3.000 toe schouwers in het stadion Diek- man te Enschedé met 02 ver loren van de Braziliaanse kam pioenclub Bahia. Bij de rust leidden de Brazilianen reeds mei. 01. (Adv.i Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Drie kwart van de Philippijnse hoofdstad staat onder water. De storm, waai in windsnelheden van 130 km per uur voorkomen, trekt nu naar Miciden-Luzon. Hei is dc tweede tyfoon in een weel: tijd die over de Philippijnen trekt. Men verwacht dal door de schade die Lola aanricht, de voed selschaarste in bepaalde gebie den tengevolge van vervoers- moeilijkheden zal toenemen. Pre sident: Garcia heeft woensdag avond bepaaid, dat essentiële goederen in vergelijking met een maancl geleden met niet meer dan 25 procent in prijs mogen stijgen. Voor lijst is dit percen tage op 15 procent vastgesteld. Wie de schoen i en liet deze met volle kracht op de (onschuldige) lessenaar neer dalen. De vertegenwoordiger van Roe menië protesteerde inmiddels bij voorzitter Boland tegen oe uit latingen van Soemoelong, die hij een „belastering van V.N.-leden" noemde. Boland verzocht Soemoelong echter zijn verklaring voort te zetten. Daarop ging Chroesjtsjef staan, hief zijn rechterhand op, draaide zich om en sloeg opnieuw op zijn lessenaar. Hierop stond Boland hem toe het spreekgestoelte te beklimmen. De Rus schreed hier met een strak gezicht naar toe en ver klaarde toen: „Ik protesteer tegen de ongelijke behandeling van de afgevaardigden der hier ver tegenwoordigde landen. Wij leven op aarde niet bij de gratie Gods of bij die van u, mijnheer Boland. doch ingevolge de kracht van het Sowjet-volk. U zult de stem der waarheid, die donde rend en onophoudelijk weer klinkt en de woorden uit „Laat ons het kolonialisme begraven en hoe eerder hoe beter", n.et tot zwijgen kunnen brengen." ast slaat er mee pijnse afgevaardigde niet af te dwalen met een argumentering, die „het verloop van het debat kan benadelen". De Roemeense afgevaardigde protesteerde opnieuw, doch Bo land verzocht ook hem alles na te laten, waardoor dc regelmatige gang van zaken zou kunnen wor den verstoord. De Philippijnse afgevaardigde verklaarde daarop, dat wanneer het erom ging onafhankelijkheid naar de vorm, doch niet in wezen te verlenen, de Sowjet-verklaring niet oprecht kon worden gé« noemd. Hier applaudisseerde Chroesj. ts.jef ironisch. In het slot van zijn toespraak verklaarde Soemoelong voor het Russische voorstel, om de alge mene vergadering en niet eerst de politieke commissie over hêt verlenen van onafhankelijkHeid aan alle koloniale volken Is laten spreken, te zullen Stemmen. hierop ging Chroesjtsjef, een en al glimlacht, staan en applaus disseerde krachtig voor de Phi-, lippijnse afgevaardigde.... w er pp grootste Een wervelstorm, die de code naam Lola lieefl gekregen, is donderdag over Manilla ge.rok- ken. Volgens de eerste berichten zijn in dit gebied ongeveer 23 mensen 0111 liet leven gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5