LUISTER Turks comité voor nationale eenheid ontbonden Troebelen tussen Cuba en Amerika Opnieuw Laos staatsgreep in WAPENSTILSTANDSD A G Prinses Astrid van Noorwegen gaat trouwen Turks schip gezonken na aanvaring 14 leden ontslagen en geïnterneerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER sa/ens j* obert" Canada lachende derde ZON- ea MAANSTANDEN Let op •dit raambiljet als u betere vakkjeding wilt kopen. AJ WIJ verkopen rA A A ber I960 Prankermg bij abonnement: Terneuzen Plrecteur-Hoofdredacteui l. van de Sande Kedaetie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 'ïlronummet 38150 Abonnementsprijs'. J fi.- pet naanri l 2.--: per week 48 et kwartaal; pet Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5136 Verschijnt rtatteink*. - Uugeelsie» N v v/h Firma F J. van de Sande. rerneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per adveitentie ƒ2.25 Ruhriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. President Kemal Gursel heelt zondag in een verrassende radio- uitzending bekend gemaakt een derde deel van zijn uit 37 leden bestaande comité voor nationale eenheid' te hebben ontslagen en door nieuwe, een kleinere raad te hebben vervangen. Aan 14 leden van het comité schreef hij brieven, waarin hij zonder meer mededeelde dat zij ontslagen wa ren en dat het comité voor na tionale eenheid was ontbonden. Hij droeg hun op binnenshuis te blijven. Vóór het aanbreken van de dag vervoegden zich bij elk hunner leden van de veiligheids dienst en volgens de laatste be richten uit Ankara, zouden zij zijn weggevoerd en op een niet genoemde plaats geïnterneerd. Zondag scheerden straaljagers laag over de daken van Istan- boel. terwijl oorlogsschepen in de Bosporus patrouilleerden. De presidentiële bekendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitgezonden. Generaal Gursel, die zich op 27 gegeven verklaring wordt ge zegd, dat de ontslagen leden met pensioen zijn gezonden, doch in latere berichten werd eerst ge meld, dat zij huisarrest hadden en vervolgens dat zij zouden zijn geïnterneerd. Een woordvoerder van de pre sident heeft de plaatselijke dag bladen verzocht bij hun bericht geving geen grote koppen te ge bruiken en zich te onthouden van opblazen van de feiten. De president verklaarde, dat .niemand anders dan ik als staatshoofd het recht heb enige verklaring over deze kwestie af te leggen". Alle 23 leden van de nieuwe raad waren lid van het vorige comité. De meest opvallende figuren die zijn ontslagen, zijn kolonel Turkesh, die een hoge positie in het sekretariaat van generaal Gursel zou hebben in genomen, en Orphan Erkanli, de sekretaris-generaal van 't oude comité. Generaal Turkesh zou de lei der van de oppositie in het comité zijn geweest. Waarnemers menen, dat uit de zuivering door de president kan worden afgeleid, dat hij zich i gen van de ontslagen groep werd aangenomen. Verwacht wordt, dat een aantal wetten, die door de groep waren voorgesteld en tot meningsverschillen aanleiding hadden gegeven, zal worden in getrokken en dat na de zuive ring de binnenlandse politiek zal worden herzien. Er is echter geen enkele aan wijzing, dat in de processen tegen de leden van de vroegere rege- ring-Menderès verandering zal komen. Intussen zijn zondagavond op last van generaal Gursel 74 per sonen, die in de militaire gevan genis in Istanboel sedert 24 mei gevangen werden gehouden, in vrijheid gesteld. Generaal Gursel heeft zondag avond op een persconferentie ie Ankara meegedeeld, dat er geen strafmaatregelen worden geno men tegen de veertien leden, die niet in het nieuwe comité zijn opgenomen. Aan hun vaderlands liefde kan niet worden getwij feld. aldus generaal Gursel. (Adv.) de macht in Turkije heeft ontdaan van een „rumoe- 1 rMCAQ rrrnün" i rt Vlöf RGtn 1 f ri i G rit» mei van heeft meester gemaakt, sprak met opgewonden stem, toen hij de bevolking mededeelde, dat 't voorbestaan van het comité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk om zich achter hem en de nieuwe raad te scharen. Zijn dramatische stap om (Ie veertien leden van het comité voor nationale eenheid te ont slaan, kwam na berichten over toenemende moeilijkheden bij het bereiken van overeenstemming binnen het comité over een aan tal controversionele vraagstuk ken. Generaal Gursel kwam tot de slotsom, dat een splinter groep van zijn collega's hetzij de zaken tegenhielden of sneller trachtten te gaan dan de ande ren. In het begin van de afgelopen week, waren de meningsverschil len in het comité blijkbaar zó diep geworden, dat de generaal tot snel handelen besloot, zó snel dat zelfs diegenen die de nood zaak van veranderingen hadden voorspeld, erdoor werden ver rast. In een door generaal Gursel uit- ZUIDWESTELIJKE WIND. Een depressie, afkomstig uit 't zeegebied bij New-Foundland, trok tijdens het afgelopen week einde over de Oceaan en nam daarbij snel in diepte toe. Zij heeft tussen IJsland en Schotland de plaats van haar voorgangster ingenomen. Tussen deze depressie en een gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren komt op de Oceaan een westerstorm voor. Een koufront samenhangend met deze depressie, dat wordt voorafgegaan door een regenge- bied, bereikte zondagmiddag de Britse eilanden om vandaar ver der te trekken in de richting van ons land. Achter dit front wordt met een krachtige zuidwestelijke wind wat drogere lucht aange voerd waarin opklaringen voor komen. In de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Veranderlijke bewolking met opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachti ge zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. MAANDAG 14 NOVEMBER rige groep" in het comité, die de laatste tijd in toenemende mate verklaringen over tal van onder werpen aflegde. Men meent, dat de jongste wet inzake het uni versiteitsonderwijs, die tot zo veel meningsverschillen aanlei ding heeft gegeven, op aandrin- W cport» eocW 1 norfct 16 bmnwjshroot 9 («muren individuele h*urverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de hetere merken. Hetzelfde verschijnsel, dat we hebben kunnen constateren bij de troebelen tussen Nederland en Indonesië, doet zich nu voor in het geharrewar tussen tie Verenigde Staten en Cuba. Er zijn altijd landen die hun best doen te profiteren van de veran derde omstandigheden. Nu het commerciële contact tussen Car- stro s onderdanen en de Verenig de Staten geheel is verbroken en Castro op grote schaal aan het nationaliseren is geslagen, blijkt dat Canada een lachende derde is. Men is er langzamerhand van overtuigd, dat de Canadese rege ring er weinig voor voelt de han delsbeperkingen die de U. S. A. de Cubanen heeft opgelegd, na te volgen, temeer omdat de Cu baanse regering de Canadese be zittingen op het eiland, waar onder twee grote banken on enkele machtige levensverzeke ringsmaatschappijen, voorlopig met rust laat. De goederenuitwisseling tussen Leiders opstand in Zuid-Vietnam gearresteerd. Officieel wordt vernomen, dut de beide leiders van de opstand in Zuid-Vietnam, luitenant-kolo nel Vang Dong en kolonel Tsjanh Ti, zijn gearresteerd. Volgens de laatste berichten is de politieke commissaris van de staatsgreep, dr Phan Quang Dan, ondergedoken, ovenals de meeste van de IS leden van het „solidariteitscomité", dat vrijdag is opgericht om de staatsgreep te steunen. Van regeringszijde wordt ver nomen, dat de valschermtroepen die aan do ac t:e hebben deelge nomen, zich bereid heb:en ver klaard met de regering samen te werken. President Diem heeft zich be reid verklaard zijn regering te ontbinden en met het revolutio naire comité te spreken over de vorming van een regering van nationale eenheid. Zaterdag begon Saigon zijn normale aanzien te herkrijgen. Hagenaar in Wenen gearresteerd Volgens berichten in de Ween- se pers is de 54-jarige Hagenaar G. Krooshof door de Weense po litie gearresteerd op verdenking van verduistering van een bedrag van twee ton of meer. Hij zou, optredend als gevol machtigde van een moeder en haar minderjarige dochter die een groot melkbedrijf met acht tien winkels en andere eigen dommen bezitten, huurgelden van winkels hebben geïnd en ongerechtvaardigde betalingen hebben gevraagd. De politie wil de niet meedelen of er formele beschuldigingen tegen de aange houdene zijn ingebracht. G. K. is, naar wordt vernomen, dé afgelopen tien jaar herhaalde lijk met de justitie in aanraking geweest en onder andere m Zwitserland veroordeeld wegens een vermogensdelict. Hij is driemaal getrouwd ge weest. Zijn huidige vrouw zou, naar verluidt, in Wenen in be hoeftige omstandigheden ver keren. In Parijs is vrijdag bij de Are de Triomphe de wapenstil stand van 1919 herdacht. Foto (v.l.n.r.)de heer Mess- ner, minister van Oorlog; de heer Debré, eerste minister; president De Gaulle, de heer Triboulet, minister voor de oud-strijders; en gen. Henri Zeiler. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.05 10.40 11.20 11.30 n.m. 10.50 11.25 12.05 12.15 ZON MAAN Nov. 15 7.59 16.49 3.16 15.31 17 8.03 16.47 5.41 16.25 18 8.05 16.45 6.57 16.59 19 8.06 16.44 8.13 17.39 20 8.08 16.43 9.26 18.28 21 8.10 16.42 10.32 19.26 Opstandelingen in Nicaragua verslagen. De troepen van de Nicara guaanse nationale garde hebben de opstandelingen, die vrijdag de steden Jinotepe en Diramba, ten zuiden van de hoofdstad Mana gua, aanvielen, verslagen, zo werd in een officiële mededeling van de Nicaraguaanse regering gezegd. Bij de aanval op kazernes van de nationale garde was een on bekend aantal regeringsgetrou we militairen in beide steden ga- dood. President Somoza kondigde in verband met de aanvallen en dreigende invasies vanuit Costa Rica en Honduras, de staat van beleg af. De invasies zouden wor den gesteund door Cuba's leider Fidel Castro. De regering van Nicaragua heeft meegedeeld dat een veer tigtal revolutionairen in een school te Diriamba ten zuiden van de hoofdstad Managua, 200 scholieren en een plaatselijke le gerofficier als gijzelaar gevan gen houdt. De autoriteiten hebben hun 'n eerlijke berechting aangeboden, maar de opstandelingen willen zich niet overgeven en eisen een vrijgeleid om het land te kunnen verlaten. De regeringstroepen hebben het schoolgebouw omsingeld. Canada en Cuba was het vorige jaar iets teruggelopen, maar er zijn nu goede vooruitzichten op een verbetering. Door de beper kingen die Castro aan de Ameri kaanse leveranciers heeft opge legd. krijgen de buurlanden plot seling gelegenheid tegen een waarde van in totaal 375 miljoen dollar in te voeren. Dat Canada zal proberen hiervan te profite ren is wel duidelijk. Een vraag blijft echter of Castro van de Canadezen goede ren zal accepteren die door Ame rikaanse dochterondernemingen in Canada zijn vervaardigd. De drie grote Amerikaanse auto- fabrieken leverden de Cubanen b.v. tegen een waarde van 30 miljoen dollar. Diezelfde fabrie ken hebben filialen in Canada en het is zeer te betwijfelen of Cana da de produkten van deze bedrij ven naar Cuba kan exporteren. Afgezien nog van de vraag hoe de Cubanen deze leveranties zou den opnemen, is er nog de mo gelijkheid. dat Amerika deze transacties gaat verbieden. En dan komt Canada tussen twee vuren. Gezaghebbende kringen in Ot tawa waarschuwen nu reeds tegen een al te grote onafhanke lijkheid van Canada ten opzichte van de Verenigde Staten. De grote werkloosheid en de steeds machtiger wordende linkse groe peringen in Canada konden wel eens een fatale invloed uitoefe nen op dé verhouding tussen de twee buurlanden. Canada beseft heel goed, dat het omwille van een voordelig handeltje Cuba zich niet de ergernis van de Amerikaanse president op de hals kan halen. En tochhet bloed kruipt waar het niet gaan kan. (Adv.) naar het Leed/ Trio (en „Meneer Jakob") in het De Thailandse minister van Binnenlandse Zaken, Prapas Charoesathien, heeft donderdag meegedeeld, dat in de Latische koninklijke residentie Loeang Prabang een staatsgreep is uit gevoerd. De minister zei tegen verslag gevers, dat bijzonderheden over de staatsgreep niet bekend wa ren, maar wel dat het 'n staats greep is ten gunste van de anti- communistische groep in Savan- nakhet, bij de Thailandse grens, onder leiding van generaal Phoe- mi Nosavan, die strijd voert te gen de onlangs gevormde neu- tralistische regering, die in Vien tiane zetelt. Donderdag werd uit Vientiane bericht, dat de neutraüstische premier prins Soevanna Phoema was vertrokken voor een tour nee door de noordelijke provin cies om meer steun oor zi.in re gering te verwerven. Hij zou in Loeang Prabang met de Laoti- sche legerbevelhebber, generaal Oeane Rattikone, besprekingen voeren. Generaal Oeane, die ook mi nister van Defensie was in prins Soevanna's kabinet, is sinds 14 oktober in Loeang Prabang ge weest en de communistisch ge- zinde Pathet Lao-beweging heeft men ervan beschuldigd naar de prowestelijke troepen van gene raal Phoei Nosavan te zijn over gelopen. Het militaire garnizoen van Loeang Prabang, heeft zich ach ter het „revolutionaire comité" van Savannaket geschaard, dat door generaal Phoemi wordt ge leid. Premier Soevanna Phoema en het hoofd van de generale staf, generaal Oean Rathikoen, bevin den zich thans in Moeong Sang in de provincie Sayaboeri. Het stad, Loeang Prabang, in handen van rechtse opstandelingen is. Prins Soevanna Phoema had Loeang Prabang vrijdag willen bezoeken maar toen hij donder dagavond van de plannen van de opstandelingen hoorde, vloog hij van Moeong Say naar Vientiane in plaats van naar Loeang Pra bang. De premier zei dat het garni zoen van Loeang Prabang zich vrijdagochtend heeft geschaard achter het revolutionaire comité van prins Boen Oem in Savan- nakhet. De bevelhebber van het derde infanteriebataljon in Loeang Prabang, majoor Boenpheun Isieziengmay, heeft vrijdag via de radio bekendgemaakt dat hij het gezag van premier Soevanna Phoema niet langer erkent. Volgens prins Soevanna Phoe- „Ontdekker 17" in de baan om de aarde. De Amerikaanse luchtmacht is er zaterdag' in geslaagd tie „Ontdekker 17" in een baan om de aarde te brengen. Twee uur ua de lancering van de luchtmacht basis Vandenberg in Californië werd dit succes bekend. De baan van de satelliet, die 950 kg weegt en de tweede trap van de gelanceerde raket is. loopt over de polen en bestrijkt onder meer de Sowjet-Unië en andere Oosteuropese landen. 'Men hoopt een cabine met gere gistreerde gegevens, die zich door een signaal van de grond af van de satelliet moet losmaken. in het gebied van Hawaii in de lucht te kunnen opvangen. ma heeft de militaire leider van het comité in Savannakhet. ge neraal Phoemi Nosavan, vrijdag versterkingen, bestaande uit pa rachutisten, 'naar majoor Bcen- pheun gezonden. (Ad".) T». a tv,4 711 VERVLOOT-PROGRAM MA 's mo§e'Ök, hun nu door de ZILYfcKVLUUl bKUGKAnriA opstand jn Prabang de met Hilversum II (298 m) 19.15 uur pas is afgesneden. De neutraüstische minister president van Laos, prins Soe ppa vanna Phoema, heeft een Reu- T 'j ter-correspondent vrijdag mee- gedeeld dat de koninklijke hoofd- De 28-jarige Noorse prinses Astrid, dochter van koning Olav de Vijfde van Noorwegen en wij len prinses Martha, zal op 12 jalnuari in het huwelijk treden met Johan Martin Ferner, die niet van adellijke afkomst is, al dus heeft het hof in Oslo be kend gemaakt. Ferner, zoon van een zakenman in Oslo. heeft in de winkel van zijn vader achter de toonbank gestaan. Na het huwelijk zal prinses Astrid het recht hebben de titel prinses te blijven voeren. Haar officciële naam zal dan zijn: prin ses Astrid mevrouw Ferner. Het verlovingsdiner is zondag avond in het koninklijk paleis ie Oslo gehouden. Prinses Astrids oudere zuster, prinses Ragnhild, is ook gehuwd met iemand die niet van adellijke afkomst is, n.l. met de rijke reder Erling Lorentzsen. Sedert prinses Martha's dood in 1954, heeft prinses Astrid de leiding van de huishouding van haar vader gehad en is zij als gastvrouw opgetreden. Aangeno men wordt, dat zij na haar huwe lijk zal blijven optreden als „eer ste dame van Noorwegen". Ferner is 33 jaar. Hij heeft gestudeerd aan het polytechnisch instituut te Londen, het techni sche college te Bradford en de universiteit van Lyon. Men meent te weten dat de ro mance van de prinses en Ferner een paar jaar geleden is begon nen toen de prinses hem koos voor de bemanning van haar jacht bij een zijlwedstrijd in de Oslofjord. De koninklijke familie en de Ferners zijn al jarenlang bevriend. Ferner is eenmaal eerder ge trouwd geweest. Dit huwelijk werd door echtscheiding ontbon den. Zijn eerste vrouw werkt als mannequin in een modehuis in Oslo. Gistermiddag om tien minuten ever (waalf boorde de steven van het 5.094 ton metende Westduitse vrachtschip „Spreewald" zich in de voorste ruimen van het Turk se stoomschip „Kutahya" (3113 ton), dat met een lading katoen op weg was van Antwerpen naar Bremen. De aanvaring, die tus sen boei E.T. 10 en Terscheilin- gerbank gebeurde, had tot gevolg dat beide schepen ongeveer 25 minuten in elkaar bleven haken, vóórdat de „Spreewald" er in siaagde zich los te maken. De 38- koppige bemanning en de enige pasagier van de „Kutahya", die 'nel water maakte, konden op de „Spreewald" overstappen zonder een schrammetje te hebben opge lopen. Op de noodseinen, die het Duit se viachtschip had uitgezonden, voe: de reddingboot „Brandaris" van Terschelling uit en nam de Turken over. Het Duitse schip, dat weinig schade had opgelo pen het schip kreeg een gat boven de waterlijn vervolgde hierna zijn reis naar Antwerpen, terwijl de „Kutahya" die aanvan kelijk even op de in de ruimen aanwezige 700 ton katoen bleef drijven, in het grootscheepse vaarwater zonk. Scheveningen Radio waarschuwde hierna het vekeer voor een wrak op onge veer 53.30.9 N en 05.12.3 O. i Op het S.O.S. waren ook de sleepboten „Holland" en „Storte- melk" uitgevaren, die zich, toen de „Spreewald" sleepboothulp weigerde, zich gingen bezig hou den met het opvissen van de gro te balen waardevolle katoen," die uit het ruim van het gezonken schip los raakten en boven kwa men drijven. De „Brandaris" bracht de schipbreukelingen omstreeks zes uur op Terschelling aan wal. Kapitein Kemal Omur van het Turkse vrachtschip vertelde, dat hij zeer langzaam voer. toen de Duitser met een 16-mijlsvaart op hem af kwam. Een aanvaring was volgens hem niet meer te vermijden. Het Turkse schip was eigen dom van de rederij B. D. Deniz Nakliyati T.A.S. te Istanbul. Tur. kije. BOERDERIJBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken ;in de boerderij van de heer G. van der Bij te Rinsumageest (gem. Rinsumadeel). I De brandweer van Murmer- woudq, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat de boerderij geheel afbrandde. Het rundvee en een aantal varkens konden worden gered, maar al het hooi en de gehele bedrijfs- inventaris gingen verloren. Van de huishoudelijke inboedel kon slechts een gedeelte in veilig heid worden gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1