PHILIPS RADIO .„TELEVISIE RADIO de BUCK UIT DE PROVINCIE RADIO TAZELAAR Omhoog gevaren en lek geslagen Een volwaardig rijk-klinkend radiotoestel voorde prijs van een klein. Drink a Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 12 november 1%0 Zaterdag 12 novem TERNEUZEN AARDENBURG BIERVLIET. ilië! :ss I De NOVAK 591 geeft alles wat een radio toestel geven kan. Is ultramodern van vorm prachtig van kleur. Is verrassend selec tief en technisch „bij" tot de laatste dag. 'n Kwaliteitsprestatie, verbluffend laag ge prijsd! 8 toetsen, pick-up aansluiting, 3 golf lengten, dubbele toonregelaar. ingebouwde Ferrit- antenne. cUt fcow ïlsmkA OSSENISSE. OVERSLAG. RETRANCHEMENT SCHOONDIJKE IJZENDIJKE- de enige SI Sedert 1912 mmm Telefoondistrict Breda volledig geautomatiseerd NOORDSTRAAT 21 T' v TEL. 2361 TERNEUZEN DAMMEN BEU GOED PRIJSHOUDI iMARKl VOOi: SERVICE EN KWALITEIT Noordstraat 84-86. Tel. 2573, TERNEUZEN Tweedaagse show van Ducana. Op de eerste dag van de show. die ook vandaag nog in hotel „Rotterdam" wordt gehou den was er een grote belangstel ling voor Ducanan aluminium deuren en ramen die de Zeeuws- Vlaamse vertegenwoordiger, de heer F. J. de Kind te St. Jan steen, daar aan belangstellenden toont. De bezoeker wordt er gecon fronteerd met de mogelijkheid om in belangrijke mate op zijn kolenrekening te sparen en hem wordt dan ook getoond op welke wijze hij zijn huis aange namer te bewonen kan maken. Ducana biedt de mogelijkheid om op eenvoudige wijze dubbele ramen te hebben waardoor de ramen niet meer aanslaan (er is een speciale „afvoer" in de aluminiumlijst geconstrueerd) en doordal men tocht afsluit, minder moet stoken om het toch behagelijk warm in de ka mer te hebben. Er waren bui- I engewoon solied geconstrueer de deuren die wel zodanig af sluiten dat ook hier geen tocht kan optreden. Van krimpen of uitzetten van het materiaal is natuurlijk geen sprake. Degenen die er belangstelling voor hebben kunnen vandaag nog van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds in de beneden zaal van hotel „Rotterdam" te recht. Zij zullen er geen spijt van hebben. AXEL. De gemeentebegroting 1961 Naar wij vernemen sluit de ge wone dienst der gemeentebegro ting 1961 met een tekort van 163.000. Verplaatst. De grenskummies le klasse van 't Rijks belastingen J. de .Smidl van do post der inv. en ace. alhier, is met ingang van 1 der. a.s. verplaatst naar de post der invoerrechten en accijn zen te Brcskens. Oranjepolder geëleotrificeerd. Onder grote belangstelling stelde burgemeester A P. Kos- tense van Biervliet vrijdagmid dag met een forse draai aan een wat stugge handle het electrici- teitsnet voor de Oranjepolder te Biervliet in werking. De burgemeester pakte oe handle wal aarzelend beet, doch nadat hem van de zijde der P. Z. E. M. was verzekerd, dat er geen gevaar bij was en alles goed was aangesloten, werd de polder op liet net aangesloten. Deze eenvoudige plechtigheid vond plaats nabij het bedrijf van landbouwer Van der Hooft. Ir. R. A. M. Vis, bedrijlsinge- nieur van de P.Z.E.M. te Ter- neuzen. sprak bij de nieuwe transformator een woord van welkom tot de genodigden. In het hijzonder tot burgemeester A. P. Kostensr. alle nieuwe abonné's en alle werklieden die meehiel pen deze transformator te instal leren. Na dit welkomstwoord verzocht ir. Vis burgemeester Kostense de handle om te draaien en Ie Oranjepolder van clectrieiteit te voorzien. In een korte toespraak rele veerde de burgemeester, dat het in deze moderne tijd haast on denkbaar is. dat er nog heel wat mensen zonder electrisch lient zijn. In het kort schetste de bur gemeester de vele moeilijkheden welke overwonnen moesten wor den om deze bewoners van Bier vliet, die door do nieuwe weg van Biervliet naar IJzendijkc in het centrum zijn komen te wonen van licht te voorzien. Heel wat is er door de betrokkenen ver gaderd en ook het financiële offer is groot. De burgemeester bracht dank aan de P.Z.E.M. mede waardoor het mogelijk is geweest do Oranjepolder le clcctrificoren. Nadat allen do open transfor mator haddon bekeken werd ten huize van de lieer J. de Blaci.j de bijeenkomst voortgezet. Mevrouw De Blaeij—Dliondt draaide op uitnodiging van ir. Vis de hoofdschakelaar om, waarna de boerderij in een zee van iieht baadde. Namens alle bewoners van de Oranjepolder sprak mevr. De Blaeij een woord van dank aan het gemeentebestuur van Bier vliet, voor haar medewerking alsmede aan het adres van de P.Z.E.M. voor de bijzonder vlotte afwerking van de installatie. Ten huize van de heer De Blaeij werd door de buurtbewo ners, in gezelschap van allen die bij de werkzaamheden liet rokken waren nog geruime tijd prettig feest gevierd. ui-sus liiiislioudelijiie voorlichting. De Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plaltelande or ganiseert tc Biervliet, onder auspiciën van de Vrouwenbond N. V. V. een cursus handenarbeid, waarvoor van de zijde der leden veel belangstelling beslaat. De eerste kennismaking tussen lerares en leerlingen, die in leef tijd variëren van 25 tot 70 jaar, viel bijzonder in de smaak. Verschillende technieken van handenarbeid werden uitgelegd en besproken. Gistermiddag tv ongeveer één uur liep de Belgische motorspits „Steni", groot 137 ton, geladen met. kolen van Beringen niet be stemming Zeebrugge, hij het op <le Terneuzense haven komen op de w estelijke pier van de midden haven. Schipper Heintjes gaf door sei. non te kennen dat hij sleepboot hulp wenste, waarop de sleep boot „Holland" van de rederij W. Muiier naar de omhoog gevaren motorspits voer. Doch vóór de «au»;®! n H»1' f 149.- Begonnen zal worden met het maken van een beugeltas, daar na kunnen de deelneemsters kio- zon tussen t heem ut son. stofdoe ken, pitrietwerk cte. lloold der school. Tot hoofd van de lagere school, alhier, is benoemd de heer E. Hiel. De nieuwbenoemde, die in Ossenisse geboren is en hier mik woont, is momenteel onderwij zer aan de lagere school le Boschkapelle. Benzine In Overslag is negenduizend liter benzine door een lek in 'n ondergrondse tank de grond ir. gelopen. Hierdoor is schade ont staan aan de riolering. De 292 inwoners worden de laatste dagen door een ondraag lijke benzinelucht geplaagd. Toen een kelder door hevige regenval vol liep bemerkten de bewoners dat er benzine op het water dreef. Aanstaande maandag begint men met. het uitgraven van de tank en zal ook de riolering op verscheidene plaatsen worden gecontroleerd. Men neemt aan dat het lek is ontstaan door het verkeer, de tank ligt slechts 20 centimeter onder het plaveisel. V. V. V.-congres. De gezamenlijke V. V. V.-afde- lingen uit West Zeeuws-Vlaan deren hielden donderdagmiddag hun zevende congres te Retran- chement. De voorzitter, de heer P. Hos te, verwelkomde het grote ge zelschap, in het bijzonder de Belgische gasten uit Oost- en West-Vlaanderen. Een forum, bestaande uit de sociologen mej. drs. A. Hessels, drs. W. J. Kusfers en drs. P. de Jong. behandelden het onder werp: „Wat. zoeken wij in de recreatie?" Aan de discussie werd voor namelijk deelgenomen door de geestelijkheid uit het gewest. Na een verwelkoming in het gemeentehuis, waar het congres werd toegesproken door burge meester J. A. Leenhouts, werd in café „De Zon" een consump tie aangeboden en volgde er in hotel „Le Hollandais" een zeer geanimeerd diner, hetwelk luis ter werd bijgezet door een sere nade van het. plaatselijke mu ziekgezelschap „Ons genoegen". Feestavond Vrouwenbond N. V. V. Onder grote belangstelling or ganiseerde de federatie Weste lijk Zeeuws-Vlaanderen van -Je Vrouwenbond N. V. V. in de zaal van de heer Wijffels oen feest avond. Mevr. M. Henssen uit Bres- kens opende do bijeenkomst. Zij deelue mede, dat de voorzitster wegens ziekte verhinderd was de avond te openen en het propa gandistisch woord te spreken, zoals men dat op deze avonden gewend is. Zfj verwelkomde het bestuur van de Restuurdersbond West Zeeuws-Vlaanderen, en de toneel, groep uit Sluiskil. Onder doodse stilte van do aanwezigen werd hei spel van H. Heijermans „De Meid" voor het voetlicht gebracht. Keurig goed op elkaar afgesteld toneel spel. bijzonder vlot gespeeld, zo dat rle aanwezigen met volle teu gen genoten. Een verloting dekte de ge maakte onkosten. Winkeliers vergaderden. De leden van de winkeliers vereniging „Ons Belang" kwa men woensdagavond in café „Au Porie d'Or" bijeen. Dc penning meester kon een Wij geluid laten horen. De winkelweek was goed geslaagd en dc kas vertoonde een balig saldo. Hdt aftredende bestuurslid de heer J. van Haclc werd met al gemene stemmen herkozen. Besloten werd om in samen werking met de plaatselijke V.V.V. St. Nicolaas te laten rondrijden op zondag 27 novem ber en na de rondgang door het dorp de kinderen tc tractoren in hel Jeugdgebouw. Hr- ■HM» echte „Holland" do „Steni" bereikte, was schipper Heintjes er in ge slaagd zijn schip vlot le krijgen, waarop de „Holland" terugkeer de. Direct daarop vroeg de schip per wederom sleepbootlmlp daar de „Steni" veel water maakte en dreigde te zinken. De „Holland" maakte hierop vast en sleepte de „Steni" naar de sliktong in de middenhaven, waarna direct de pompen van de „Holland" en van de „Steni" in werking werden gesteld. Daar bet schip meer water maakte, werd de sleepboot „Wil lem" van dezelfde rederij even eens langszij van de „Steni" ge legd en ook deze zette haar pom pen in werking. Het gelukte do motorspits voor zinken te behoeden, waarna gis teravond te ongeveer half acht bij hoog water de „Steni" op de helling werd getrokken. Het bleek dal de „Steni" een grote scheur ter hoogte van het vooronder in het vlak heeft op gelopen. De „Steni" zal thans van een cementstempel worden voorzien. Hoor de officiële ilKlienststel- ling van het geautomatiseerde telefoonnet in de seetor Oostburg is thans het gehele telefoonnet van het district Breda volledig geautomatiseerd, zodat thans elke abonné in dat distriet met bijna geheel Nederland middels de kiesschijf in telefonisrh kon- lakt kan komen. Dit. zei de directeur-gene raal der P. T. T„ prof. ir. G. H. Bast. Niet alleen het locale net maar ook het interlocale net, in de kring Oostburg is door deze ingebruikname geautomatiseerd en vormt het sluitstuk van de volledige automatisering van 't telefoondistrict Breda, aldus de directeur-generaal. De directeur van het telefoon district Breda, ir. J. C. Th. Blankert, gastheer van deze of ficiële middag, sprak een be groetingswoord tot de vele pro minenten, die aan de uitnodi ging om getuige te zijn van dit historisch gebeuren, gevolg had den gegeven. Onder de genodig den merkten we o.m. op de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zich bereid had verklaard de offi ciële indienststelling van het ge automatiseerde net van de sec tor Oostburg te verrichten; de loco-burgemeester van Oost burg, de heer A. P. Modde; de leden van Prov. Staten mevr. E. J. v. d. Broeckede Man en de heer Cam. van Belleghem; de territoriale commandant Zee land, de luit.-kolonel IJ. Meter; de burgemeesters van de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten; vertegenwoordigers van handel en industrie; de heer P. Blom- maert namens de P. T. T. Ka mer Zeeland; de dir. telegrafie en telefonie, ir. R. Diks; ir. H. J. Ehnle, hoofd directeur Alge mene Zaken en radio en vele anderen. De heer Blankert gaf eerst een uiteenzetting over het be grip telefoondistrict Breda, dat West-Brabant en geheel Zeeland omvat. Hierop nodigde de heer Blankert de Commissaris der Koningin uit om precies om 1 OM HET WERELHKAM PIOENSCHA P Het toernooi om het wereld kampioenschap dammen werd vrijdag in Leeuwarden voortge zet met de 25e en voorlaatste ronde. Dc uitslagen luiden; DukelSen A. Kauw 11 VerséDionis 20 Baba SyDeslauriers 11 AgliardiSaint Fort 02 Koeperman—Bom 20 Gordijn Tsjegotev 0—2. De Descallar—Verpoest 11. Na de 25e ronde is de stand: 1. Tsjegolev 41 pnt; 2/3 Baba Sy en Koeperman 39 pnt; 4. De slauriers 32 pnt; 5. Saint Fort 29 pnt; 6. Gordijn 25 pnt; 7/8. Bom en Sen a Kauw 24 pnt; 9. Dukel 22 pnt; 110. Verpoest 21 pnt; 11. Verse 19 pnt; 12. Dionis 18 pnt; 13. De Descallar 13 pnt. en 14. Agliardi 4 pnt. uur de knop te willen indruk ken. Met zeker élan voldeed de Commissaris aan dit verzoek. Een signaal in de centrale te Oostburg werd hierdoor gege ven als teken, dat het geauto matiseerde net in bedrijf kon worden gesteld en dat, de taak van de telefonistes een einde had genomen. Tegelijk opende een geweldige oester zich in de zaal van hotel „Du Commerce" op het tafeltje, waar de Com missaris der Koningin op de knop drukte. Langzaam werd in de oester een telefoontoestel zichtbaar, welk toestel begon te rinkelen. De Commissaris nam de hoorn op en drukte die tegen het oor. Opeens klonk de stem van de telefoniste, mevr. Ilar- t.ogTass, voor een ieder duide lijk hoorbaar. Ze hield een toe spraak tot de Commissaris in dichtvorm, luidende als volgt: Bent U daar. Excellentie, ja? U spreekt met de centrale, Ik meld U dat ik draaien ga En nimmer hoop te falen. Gelijk een parel aan de Kroon Van Zeeland wil ik prijken. Om het verkeer per telefoon Te ver-gemakke-lijken. Ach Commissaris; welk een I vreugd Dat gij mij hier gehoor geeft En dat in alle eer en deugd Mijn mond vast aan uw oor [kleeft. Ik zoek nu eenmaal graag Icontact (Dat is mijn grote charme) Een ieder die de haak oppakt Wacht ik met open armen. Ik ben van aard wat impulsief. Wanneer men mij gaat bellen, Dan, word ik altijd zeer actief En ga d'impulsen tellen. De inhoud van 't gesprek, ach Lnee, Daarom geef ik geen jota, Maar elk minuutje telt flink [mee In centjes op de nota. De lering nu van dit verhaal Is kort gezegd en krachtig Bel Zeeuwen, volop, allemaal, Maar wees de prijs indachtig! Dan wilt gij mij nooit missen In dit fraai' Zeeuws-Vlaamse [land; Van d'Ee tot, Hontenisse En van Hulst tot aan Cadzand. De Commissaris zei het te be treuren, dat hij deze telefoniste niet persoonlijk kon beantwoor den, nochtans wilde hij de laat ste telefoniste in Zeeuws-Vlaan deren bedanken voor wat zij en al haar collega's in al die jaren hebben gedaan. Door het ver dwijnen van de telefonistes gaat er een zekere charme verloren, waartegenover er ook vele winstpunten bij de automatise ring te noemen zijn. De lele- foondichtheid in Zeeland is groot, in het bijzonder in Oost burg is die groter dan elders. De Commissaris maakte zijn com pliment, dat ondanks die dicht heid de abonné's, ook in spits uren. steeds aan hun trekken komen. Hij had geen enkele klacht, wel bewondering, voor namelijk voor wat de P. T. T.- mensen bij de ramp hebben ge presteerd om de zaak in de kortst mogelijke tijd opnieuw te doen functioneren. Zich tot de directeur-generaal der P. T. T. wendend zei de Commissaris dat de Nederlan ders nu niet bepaald ieder jaar andere postzegels uitgeven Dc zomerzegels kan men geduren de I maand lang verkrijgen. In het buitenland is het hem opge vallen, dat men in de postkan toren lijsten aantreft, waarop dc zegels die tc koop zijn slaan aangegeven. Hij meende dal dit navolging verdient en meende, dat de verkoop van zomerzegels hierdoor zeker gestirhüleérd zou worden. Voorts meende Se Commissaris, dat het aanbëve ling zou verdienen de postzegels van de lagere waarden te voor zien van b.v. afbeeldingen van het stadhuis te Sluis, enz. Tot slot sprak de Commissa ris de hoop uit, dat de automa tisering voor de P. T. T. een succes zal blijken te zijn en dat het een zegen voor de welvaart mag worden. De directeur-generaal, prof. ir. G. H. Bast, bracht de Com missaris namens het staatsbe drijf hartelijk dank voor de in- bedrijfstelling. Hij meende, dat deze dag aan ir. R. Diks, die 'n tiental jaren directeur van het, telefoondistrict Breda is ge weest en die aan de voorberei ding en uitvoering van de auto matisering van het telefoon distrikt een groot werkzaam aandeel heeft gehad, grote vol doening moest schenken. Spre ker betrok ir. Diks, alsmede zijn opvolger ir. Blankert, dan ook beiden in zijn gelukwensen. Hij zei aan diverse sprekers te heb ben gemerkt, dat het, toch niet allemaal winst is. Hij bracht de ploeg telefonistes die in de ba rak te Oostburg jarenlang voor treffelijk hun werk heeft gedaan hartelijk dank. Nu 15 jaar na de oorlog kan de P. T. T. nog onvoldoende de aansluitingen bijhouden. De wachtlijst is dit jaar weer met 5000 aanvragers aangegroeid. In tegenstelling tot overig Neder land heeft'de sector Oostburg vrijwel geen wachttijden voor aansluitingen. De directeur-ge neraal hoopte, dat de automati sering bij zou mogen dragen tot de ontwikkeling van de streek. Er is een groot werk met veel vallen en opstaan tot stand gekomen. Ik ben dankbaar voor de opmerkingen van dc Commissaris der Koningin met betrekking tot de postzegels en ik kan de verzekering geven, dat dit een onderwerp van bespre king zal uitmaken. Ir. R. Diks voerde hierop het woord, die ook zijn felicitaties over het grote gebeuren uit sprak. Voorts voerden nog het woord burgemeester P. F. van Hoote- gem als woordvoerder van de gezamenlijke West Zeeuws- Vlaamse burgemeesters; de heer P. Blommaert uit St Jansteen namens de P. T. T.-Kamer Zee land; ir. C. A. L. Horstmann na mens de drie Kamers van Koop handel, namelijk te Middelburg. Breda en Terneuzen; de heer Manson, Europees directeur van de Automatic Telephone and Electric Company Ltd. te Liver pool en tot slot. de heer W. R Eelsingh, directeur van het postdistrikt Middelburg, die zij'1 gelukwensen aan die van de vo rige sprekers toevoegde. Na in hotel „Du Commerce' de lunch te hebben gebruikt ging het gehele gezelschap de nieuwe P. T. T.-centrale te Oost burg aan de Noordwal bezichti gen. (foto B) Hier ziet men op (le d,. uitmonding van ding welke haar begin in de haven van Term een /.andzuiger (foto wenste zand uit bakk plaats van bestemn voor hel opvullen va: lichaam. Rechts op /iel men de pijpleidin, staande dijk ÜS Maandagmiddag, toi delijk de zon weer eer zijn wij een kijkje g; bij de werkzaamhed dijkverhoging van dc Westerschelde ten Terneuzen. Ondanks het slecht/ de laatste weken i: flink opgeschoten ei lezers een beeld te g( sen wij hier een twe welke genomen zijn van het Essebrugget Deze plaats n.l. i punt dat de scheidin dijktopbreedte. Oostv in de richting van het ponhoekje" (foto A dijkt op een breedte v< terwijl westwaarts, ting van de z.g. (toto K) de breedte top zelfs 22Vï meter heeft hier rekening met het projecterei brede boulevard lang dc-oever. Oostwaarts gekeken grond een klein geile- 221meter brede dij bij de Stenen Beer te zal eindigen. Op de t is duidelijk te zien da smaller wordt, maar blijft. De laatste beursda week bracht voor h gistermiddag een goe deride stemming voo nationale waarden, was kalm mede in vi het naderende wee marges voor de arbit van dien aard, dat doen internationaal, niets kwam. Het p eerder een stukje a openden de koersen geleken bij die van ciële ochtendhandel hoogste koers voor Philips 1270. Uni Hoogovens 877 en Olie ƒ130.60 werd t officiële beurs op AKU op 492' i, PI Unilever 829, Hoogov voor Kon. Olie op Street zette donderd: stemming van woens voort. Van de I hoofdfondsen lagen Unilever er gevraa markt. Wie dondi naar aanleiding vai tendentie in New Yo 'Advieskoei buitenlands bai De advieskoersen lands bankpapier he luiden Engelse pond Amerikaanse dolla 3.78'Canadese d 3.89. Franse frank 76 40. Belgische fran —7.55, Duitse Mark 9C.65. Zweedse 72.60—73.60, Zwitst 1100 87.35—87.85. It: (10.000 59.75—61.7 kroon (100 54.355 kroon (100) 52.405! rijkse Schilling C 14.55. Portugese es 13.15—13.30, Spaar (100) grote coupui 6.32 V».

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2