Amerikaanse recessie zet door Kennedy hield eerste persconferentie De toestand in Kongo Maarschalk Montgomery op Schiphol Weero verzicht Stijgende werkloosheid de taak van kennedy op economisch terrein boodschap VAN eisenhower AAN kennedy RADIOdeBUCK Slagvaardige Montgomery antwoordt de pers debat over kongo verdaagd Monegaskisch bezoek aan Zivitserland HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT frankerfng bij abonnement: Terneuzea Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5134 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. Van de Sande, Terriëuzen Advertentieprijs per mm 15 et; möHBNHt'gfe advertentie 2,25. jj Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handel#» advertenties)5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 OUT. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Verbetering van de betalings balans en strijd tegen de reces sie, die zich begint af te tekenen, zullen tot de taak behoren, die senator Kennedy wacht, wan neer hij zijn intrede doet in het Witte Huis. Aan deze vraagstukken zou ook vice-president Nixon zich hebben moeten wijden, wanneer hij in de verkiezingsstrijd de overwinning had behaald, maar het programma van dc democra tische partij en het door haar kandidaat ingenomen standpunt doen voor de oplossing ervan een veel sterkere regeringstus senkomst verwachten, terwijl ook dc gekozen president zich in dit opzicht veel sterker gebon den heeft. President Eisenhower heeft zijn opvolger, Kennedy, woensdag meegedeeld dat hij bereid is de gekozen president op elk ogen blik dat hen beiden schikt, te ontvangen om de overdracht van hevoegdheden te regelen, aldus is donderdag vernomen. De president verzond de bood schap aan Kennedy uit zijn va kantieverblijf in Augusta in Georgia. Hij zei gaarne te zul len zien dat vertegenwoordigers van Kennedy en leden van de re gering in het bijzonder de mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, besprekingen beginnen. Eisenhower stelde voor dat Kennedy een medewerker naar het Witte Huis zendt om te spreken met het hoofd van de staf van het Witte Huis, Wilton Persons. Amerikaans perscommentaar op Kennedy's verkiezing De „New York Daily News :chrijft donderdag, dat Kenne dy's overwinning de oude tradi tie, volgens welke een Rooms- Katholiek nooit tot president van de V. S. gekozen kan wor den „als een waterstofbom heeft doen ontploffen". De „New York Times" trekt de volgende conclusies uit de uit slag: De kiezers hebben voor een deel hun stem uitgebracht op de democraten en voor een an der deel op de republikeinen. Dit verraadt een „gezond scep ticisme". Een van de gemeenplaatsen van de Amerikaanse politiek, die lang opgeld heeft gedaan, n.l. dat het zuiden „een hecht democratisch bolwerk" is, schijnt nu wel in onbruik te raken. Het stemmenaantal dat Nixon op zich heeft weten te vereni gen, is overal ver gebleven on der het aantal dat Eisenhower in 1952 en 1956 heeft behaald. Dit bewijst hoezeer de kansen van de republikeinen bij deze twee verkiezingen hebben afge hangen van het prestige van Eisenhower. De democratische partij en Nixon Senator Mike Mansfield, een der voornaamste leiders van de Amerikaanse democratische par tij, die naar men verwacht, lei der van de democratische meer derheid in de Senaat zal wor den, heeft donderdag de pas ge kozen president Kennedy de raad gegeven, in zijn te vormen rege ring gebruik ie maken van de „grote kwaliteiten" van zijn re publikeinse tegenstander Nixon. Volgens Mansfield zou deze in het bijzonder nuttig kunnen zijn op liet gebied van de buitenland se politiek of de defensie. 9 Op een buitengewoon congres \an de Cubaanse bond van zee varenden in Havanna is de dood straf geëist voor David Salvador, dc voormalige secretaris-gene raal van het Cubaanse vakver bond die enkele dagen geleden werd aangehouden, toen hij met twaalf anderen trachtte naar de Verenigde Staten uit te wijken. Dc economische recessie :'s een dreiging, die zich in de Verenigde Staten reeds ver scheidene maanden heeft afge tekend, maar die sedert een aantal weken werkelijkheid is geworden, ondanks de veelvul dige ontkenningen van de laat ste tijd door regeringsver tegenwoordigers met het oog op de verkiezingen geuit. Enkele cijfers kunnen een denkbeeld van deze recessie ge ven: Het bruto-nationale pro- dukt is in het derde kwartaal op jaarbasis verminderd tot 503 miljard dollar van 50-5 miljard in het tweede kwartaal. Het :s de eerste vermindering sedert de grote staking in de staalindustrie van liet afgelopen jaar. Het aantal werklozen bedroeg in september 3.338.000 of 168.000 meer dan verleden jaar op het zelfde tijdstip. Algemeen wordt verwacht, dat het volgende rap port over de werkgelegenheid, dat over enkele dagen zal wor den gepubliceerd, 'n nieuwe toe neming van de werkloosheid te zien zal geven. Het aantal werkende scheeps werven in de Verenigde Staten was in september twintig pro cent kleiner dan dat van augus tus en zes en twintig procent kleiner dan dat van september 1959. De scheepsbouw heeft het laagste niveau sedert twee jaar bereikt. Het indexcijfer y* or de indu striële bedrijvigheid' is, op basis 1957 100, voor september ge daald tot 107 en gaf sedert janu ari, toen het op 111 stond, een regelmatige daling te zien. De staalfabrieken produceren slechts op 51 procent van de theoretische capaciteit der in dustrie en het ziel er naar uit, dat de bedrijvigheid verder zal verminderen. De staalproduktie der Verenigde Staten is in de loop van het derde kwartaal voor het eerst overtroffen door die van de landen der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E. G. K. S.L De piuduktiecijfers waren respectievelijk 17,3 mil joen en 18 miljoen ton. De autoproduktie gaf in ok tober de eerste vermindering sedert verscheidene maanden te zien. Door hun verplichtingen in het buitenland (militaire hulp en steun aan in economisch opzicht minder ontwikkelde landen) heb ben de Verenigde Staten een chronisch tekort op hun be talingsbalans. Dit tekort be draagt thans op jaarbasis 4 mil jard dollar. De democratische kandidaat heeft tijdens de verkiezingscam pagne verklaard te willen strij den tegen de recessie door een politiek van goedkoop geld, een vergroting van de regerings uitgaven en belastingfaciliteiten. Deze middelen kunnen de toe stand op ander terrein vererge ren: door de rentevoet te ver lagen zal dc regering de afvloei ing van kortlopend geld naar Europa bevorderen, waar het meer rendement geeft. Door dc begrotingsuitgaven te vergroten en de belastingen te verlagen zal verder het begrotingstekort toe nemen, hetgeen het internatio nale vertrouwen in de dollar kan verminderen. Op de ochtend na de verkie zing van Kennedy heeft de ef fectenbeurs maar weinig ge reageerd. In financiële kringen verwacht men echter algemeen een stijgende koersbeweging, vooral voor fondsen, die aan sei zoensinvloeden onderhevig zijn, in verband met de stimulans, die zal uitgaan van vergroting van de regeringsuitgaven. De goede renbeurzen reageerden echter onmiddellijk met een opleving van de handel en met een alge mene stijgende prijsbeweging. (Adv.) Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Veldmaarschalg burggraaf Mont goiner.v van Alamein heeft woensdagmiddag in de aula van de Amsterdamse gemeente-uni versiteit een rede uitgesproken ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van de Koninklijke Schietvereniging van het Am sterdamse studenten corps. Foto: Veldmaarschalk burggraaf Mont gomery. geëscorteerd door een luitenant van de Koninklijke Studenten Schietvereniging, in de Oude Manhuis Poort. In zijn eerste persconferentie na zijn verkiezing tot president heeft Kennedy medegedeeld de samenstelling van zlijn kabinet eind november of begin decem ber te zullen bekendmaken. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft woensdag haar debat over Kongo verdaagd zon der dat een datum voor hervat ting werd vastgesteld. Met 48 tegen 30 stemmen bij 18 onthou dingen werd een resolutie van Ghana aanvaard waarin de alge mene vergdering zich voor ver daging uitspreekt. De vertegenwoordiger van Gha na, Alex Quaison-Sackey, had bij de indiening van de resolutie verklaard dat de debatten de taak van een Afrikaans-Aziati sche commissie van goede dien sten, die binnenkort naar Kongo vertrekt, zouden bemoeilijken. De commissie wil trachten een Na een familiefeest in Paz- havoer in de Indische staat Kerala zijn vier mensen geslor- ven en ongeveer 300 ziek ge- Het .Monegaskische prinselijke ^V0VC]Cn a]s gevolg van voedsel vergiftiging. J In Pristina in Zuid-Slavië zijn paar dal op het ogenblik een driedaags officieel bezoek aan Zwitserland brengt, is in Bern ontvangen op een receptie le'g kinderen zwaar gewond door zijner ere in het Bellevue PalaceJ dat een handgranaat uit de twee Hotel. Gastheer was de Zwitser-1 de wereldoorlog die zij gevon se federale raad, den hadden ontplofte. verzoening tussen de politieke tegenstanders in Kongo tot stand te brengen. Ghana wil wachten op het verslag van deze com missie aan de algemene verga dering. De commissie voor geloofs brieven van de algemene verga dering van de Ver. Naties heeft zich donderdagmiddag bezigge houden met het verzoek van Kasavoeboe, de door hem aan gewezen delegate als de enige wettige vertegenwoordiging van Kongo te beschouwen. Toen Kongo 20 septembei tot de volkerenorganisatie werd toe gelaten besloot de algemene ver gadering, in afwachting van de resultaten van een onderzoek van de commissie voor geloofs brieven, dc delegatie van Kasa voeboe noch die van Loemoem- ba toe te laten. KATANGA Baloeba terroriseren in woongebieden bij Elisabethstad Patrouilles van de V. N. heb ben donderdag verder gezocht naar de vier vermisten van de Ierse V. N.-patrouille r an 11 man, die dinsdagavond in een hinderlaag van de Baloeba is gevallen. Een woordvoerder van de V. N. zei dat men lot nu toe twee overlevenden en vijf lijken heeft gevonden. De V. N. zijn begonnen met de evacuatie van 2000 mensen uit Kolwezin op circa 250 km ten N.W. van Elisabethstad. Deze mensen zijn gevlucht uit hun woongebied, dat door de Baloeba wordt geterroriseerd. ARRESTATIE JN LEOPOLDSTAD Militairen van kolonel Moboe- toe, de „sterkt- man" in Kongo, hebben donderdag de gouverneur van de provincie Leopoldstad. Kamitatoc, gearresteerd. Tot dusver stond een belangrijk dcri van de politie van de stad Leo poldstad onder diens leiding. Militairen die op zoek waren naar twee andere aanhangers van Loemoemba, belegerden ge durende twee uur de ambassade van de Verenigde Arabische Re publiek. Officieren van de Ver enigde Naties en functionarissen van dc V. A. R wisten de Kongo lezen tenslotle te bewegen, zich terug te trekken. KANSELIER RAAB wil SPOEDIG AFTREDEN De Oostenrijkste kanseliei, Ju lius Raab. heeft woensdagavond op een vergadering in Liuz ge zegd, zich in dc naaste toekomst te zullen terugtrekken. Hij zei, reeds vorig jaar ie hebben wil len aftreden en opnieuw tijdens de regeringscrisis eind oktober, „maar elke keer had dc presi dent mij gevraagd het kansc- liersehap weer op mij te nemen". Zodra hij ziet, dat allto goed gaat, zal hij zijn functie neer leggen, daar hiervoor „een vol komen gezond iemand" nodig is. Raab is 69 jaar en viei keer kanselier geweest. Hij heeft sinds 1945 deel uitgemaakt van de Oostenrijkse regering. Inmiddels heeft hij Clack Clif ford. één van zijn naaste mede werkers aangewezen om hem te vertegenwoordigen in de com missie voor het contact met de huidige regering. Met ingang van januari heeft hij Ken O'donnelle tot zijn bij- .zondere medewerker benoemd en Theodore Sorensen tot zijn spe ciale adviseur. Kennedy deelde nog mede nog niet te hebben overwogen of hij de komende vergadering van de NAVO-raad, die in december in Parijs zal worden gehouden, zal bijwonen. De nieuwe president had nog geen kennis genomen van Ade nauer's verklaring over een mo gelijke ontmoeting met hem in februari a.s., doch Kennedy zei te hopen de gelegenheid te heb ben Adenauer op een geschikt tijdstip te ontmoeten. Op een vraag of hij voor nemens is Adlai Stevenson een belangrijke post in zijn kabinet te geven, antwoordde Kennedy woensdag een telefoongesprek met Stevenson te hebben ge voerd „over een aangelegenheid, die ik tot na mijn terugkeer van vakantie wil aanhouden". Allan Dulles en Edgar Hoover zullen op zijn verzoek aanblij ven als hoofd van resp. de cen trale geheime dienst en de F. B. I. Het voorstel van president Eisenhower om een liaison-groep te benoemen ter voorbereiding van de gezagsoverdracht, zei Kennedy te hebben aanvaard. Aan premier Chroestsjef heeft hij een telegram gezonden om hem te bedanken voor zijn ge lukwensen. Tevens deelde hij Chroesjtsjef daarin mede, dat het bereiken van een rechtvaar dige en duurzame vrede „een doel van dit land en een belang rijke taak van zijn president" zal blijven. Gevraagd of hij reeds plannen heeft voor goodwill-reizen naar het buitenland na zijn ambts aanvaarding, antwoordde Kenne dy ontkennend. Hij meende, dat goodwill-reizen met zorg moeten worden behandeld en dat aan het nut'daarvan een grens is. Tot zijn perssecretaris be noemde Kennedy Pierre Salin ger en tol assistent-perssecreta ris de neger Andrew Hatcher. Voor de versterking van de Amerikaanse defensie zei Ken nedy de medewerking te zullen krijgen van senator Stuart Sy mington, zonder overigens aan te geven in welke functie. Kennedy zou gisteren mol va kantie naar Palm Beach, in Flo rida vertrekken on op 25 no vember in Washington terug zijn. Veldmaarschalk Montgomery heeft gisterochtend vóór zijn terugkeer naar Londen op Schiphol uiterst slagvaardig de Nederlandse pers en radio te woord gestaan. Hij deed allerlei opmerkelijke uitspraken over de wereldsituatie en vroeg daarna of de vragensteller het met hem eens was. „Ja? Schrijf het dan op en druk het in uw krant af," zei hij dan. Werd hij in de le vendige discussie geconfron teerd met, een vraag, die hij niet zou kunnen beantwoorden zon der met een van zijn eigen vroe gere uitspraken in tegenspraak te komen, dan antwoordde hij onder hilariteit van de aanwezi gen „Ik ben slechts een soldaat en geen politicus." Hij liet zich als volgt uit over de verkiezing van president Kennedy in de Verenigde Sta ten „De huidige republikeinse re gering is 8 jaar aan het bewind geweest, maar de wereldsituatie is er alleen maar slechter op geworden. Men is er niet in ge slaagd het wantrouwen tussen Oost en West weg te werken, integendeel, dat is eerder toege nomen. Daarom ben ik blij, dat eens proberen het probleem op te lossen. Het Amerikaanse volk heeft de republikeinse regering de laan uitgestuurd en een jon ge president benoemd. Ik geloof dat dat goed is. Ik geloof in de jeugd. Die heeft alle kwaliteiten om in de toekomst te kijken en het verleden te laten rusten. Ik hoop. dat deze nieuwe regering zo krachtig zal weten op te tre den. dat de geschillen tussen Oost en West zullen worden bij gelegd, want die moeten ver dwijnen. Wellicht ook zal de nieuwe president enigszins kun nen opschieten met Chroesjts jef. De Russische leider heeft hem al een vriendelijke bood schap gezonden, zo heb ik gis terochtend gelezen. Ik hoop dat dat het begin zal zijn van goede relaties tussen Oost en West. Een topconferentie? De kansen daartoe zijn nu ook beter, want met de oude regering der V. S. was dat sinds de gebeurtenissen van mei in Parijs onmogelijk geworden." De veldmaarschalk sprak met vee! waardering over commu nistisch China, al gaf hij toe dat men hem daar waarschijn lijk alleen de beste zijden had er thans een andere partij met - een andere leider aan het be- sef;" de wind is gekomen. Die mag nu (Advertentie.) VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN BLIJ VEN EN SNEL HERSTELLEN MET SARC© GLCBSME liet bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. VRIJ VEEL WIND Dicht bij Ierland bevindt zich c i diepe depressie, wam van het centrum iets minder dan 950 rnb bedraagt. Daar dit lago drukgebied zich nog verder oostwaarts verplaatst, blijven we in Nederland voorlopig nog VRIJDAG 11 DECEMBER - v.m. n.m. Breskens 6.26 7.04 Terneuzen 7.01 7.39 Hansweert 7.41 8.19 Walsoorden 7.51 8.29 MAAN ZON Nov. 11 7.52 12 7.54 13 7.56 14 7.58 15 7.59 16.55 16.54 16.52 16.51 16.49 23.56 l'.OO 2.07 3.16 13.49 14.16 14.42 15.06 15,31 onder haar invloed. Gedurende donde dag is de koudere lucht bij ons geleidelijk verdreven door zachtere lucht van de oceaan. Het ziet er naar uit, dat deze lucht de eerste dagen bij ons zal voorkomen. Er kan vrij veel wind verwacht worden, waarbij aan de kust tijdelijk de grens van stormachtig bereikt wordt. Vooral 's nachts kunnen we hogere temperaturen tege moet zien dan we dc afgelopen dagen hebben gemeten. Verder zullen we rekening moeten hou den met het optreden van buien- aktiviteit. medegedeeld door hot K. N. M. I. te Dc Bilt, geldig tot heden avond. Enkele buien. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde of stormachtige wind tussen zuid en zuid-west. Zach ter. Westelijke pers een geheel ver keerd beeld van dit land, omdat alle berichten via Hongkong gaan. „Het nieuwe China is veel beter dan het oude. Ja, natuur lijk moet het worden toegelaten tot de Verenigde Naties." Hij herinnerde aan de Caïro-confe- rentie van 1943, waarbij Chur chill aanwezig was geweest. Toen werd besloten, dat Formo sa na de oorlog' weer aan China zou vallen. Dat is ook gebeurd, maar na de oorlog waren er twee Chinese regeringen en Formosa werd niet aan die van Peking toegekend. Montgomery achtte dat verkeerd. „Ik vind niet Formosa met slechts een paar miljoen inwoners het ech te China doch het China op 't vasteland met zijn veie miljoe nen. Amerika heeft gewoon op het verkeerde paard gewed." Desgevraagd sprak hij zijn goedkeuring uit over de kernwa pens, die de V. S. thans op oor logsbodems bij Schotland heb ben gebracht. „Kernwapens moet men op zee bewaren," zei hij. „Dat houdt de vrede in stand. Zij zijn dc beste defensie ve wapenen waarover het Wes ten kan beschikken. Als de te genstander ze ook heeft zal hij ze niet durven gebruiken, omdai hij dan zelf ook vernietigd zal worden. We hebben dat in de oorlog gezien met gas. De Duit sers beschikten over zeer ge vaarlijk gas, maar wij ook. En dus is het niet gebruikt." „Dus u staat eigenlijk een po litiek van bluf voor?" werd hem gevraagd. „Politiek is allemaal bluf," meende Montgomery, „eigenlijk niets anders dan poker." Resumerend beëindigde hij 't gesprek met de volgende waar schuwing „Ik acht twee punten uiter mate belangrijk, ten eerste: de Westelijke alliantie moet in stand blijven en ten tweede totdat onze politieke leiders het. eens worden moet men onthou den dat men de sleutel voor vrede slechts kan vinden door te beschikken over macht („in the hands of strength lies the key to peace").

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1