Ir. Geuze besprak kosten vraagstuk in de landbouw ^803 Rechtszaken BINNENLANDS NIEUWS Devaluatie van de dollar voorspelt Jacomet dient ontslag in MARKTBERICHTEN DAMMEN SCHAKEN Algemene Vergadering van het K. N. LC. ,'yt Ongeregeldheden in Santiago Woensdag 9 november I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 (Advertentie.) „Hopelijk zal men later niet over ons zeggen ze schreeuwden maar om hogete prijzen maar de eigenlijke taak zagen ze niet". De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, ir C. S. Knottnerus, sprak deze wens gistermiddag in Utrecht uit op de algemene vergadering van het K. N. L. C.. aan het eind van een beschouwing over de eigen verantwoordelijkheid van de boer en zijn organisaties. Terwille van dat onderwerp had hij er van afgezien iets ie zeggen over de onlangs bekend gemaakte garantieprijzen. Op mevkingen dat de overheid zijns Inziens weer verschillende din gen heeft nagelaten of fout ge daan zouden er bijzonder slecht bii passen, meende hij. De heer Knottnerus begon met de behandeling van een vraag die men, naar hij zeide. dat laat ste tijd overal hoort: moet de overheid doorgaan met wat zij voor de ontwikkeling van de landbouw tot nu toe heeft ge daan hij noemde speciaal on derwijs, voorlichting en onder- 20Ci. of komt er een tijd dat de landbouw wat dit betreft op eigen benen kan staan? Hij ver zekerde de belangen van de Ne derlandse agrarische stand met klem te willen verdedigen ook bij de overheid, als die de landbouw stiefmoederlijk bedeelt, en te blijven bij zijn opvatting dat de landbouw als producent van eerste levensbehoeften aan een heel andere economie is gebon den dan vele andere bedrijfstak ken. Toch wilde hij .,op ge vaar af dat ik toch nog verkeerd begrepen zal worden" de stel ling verdedigen dat er een tijd komt welke misschien niet ver meer is, dat de Nederlandse land bouw op eigen benen zal kun nen staan en dat de overheid steeds meer haar bemoeiingen achterwege zal kunnen laten, uitgezonderd natuurlijk de maat regelen aan de grens, bedoeld om dumping-praktijken en dergelijke te keren. De heer Knottnerus meende dal aan de zijde van het bedrijfs leven de veelheid van organisa ties de grootste handicap vormt om tot een efficiënte opzet van veel zaken te geraken. Met in stemming herinnerde hij aan hetgeen de voorzitter van de Kon. Nederlandse Zuivelbond, de heer Van Waes, in de vergade ring van die organisatie heeft gezegd over samenwerking van zuivelcoöperaties en over cop- eenfratie van produktie en van afzet. Wanneer wc erin zouden slagen de melk in een hand te brengen, aldus de heer Knott nerus. zou de invloed op de melk prijs aanzienlijk worden ver hoogd. Ontevreden Ir >1. A. Geuze uit Poortvliet hield een inleiding, getiteld: „Kanttekeningen bij het kosten- vraagstuk in dc Nederlandse landbouw". Hij merkte daarin op dat som mige mensen de oud-vaderland se spreuk ..Dc cost gaat voor dc baet uit" onder allo omstandig heden menen te moeten vertalen met: De laagste of lage kosten gaan voor dc baat uit. Dat is voor drie kwart fout. De er varing op de L. E. I.-akkerbouw- bedrijven leert tot nu toe, dat de bedrijven met dc hoogste kosten, de intensief gevoerde bedrijven dus. doorgaans tot de beste netto-resultaten weten te komen. Het is nu de vraag of dit zo blij ven zal. Economische en landbouw wetenschap zullen in een steeds dynamischer tijd een steeds gro tere rol moeten spelen in het leven van de landbouwonder nemer, die immers bij het opstel len van zijn financiële begroting met een aantal onmeetbare fac toren heeft te maken: hij kan dc produktie niet nauwkeurig be palen, kent do meeste prijzen niet en heeft ook bij de kosten met tal van onbekenden te doen. Een nauwgezette begrotingsbe waking is daarom nodig op zijn eigen bedrijf herziet spreker de begroting iedere maand, soms zelfs om dc veertien dagen. Die begrotingsbewaking houdt nauw verband met kostenbe waking. die moer nog een kwes tie is van details dan van hoofd zaken. Over het aandeel van de pacht in de totale kosten zei ir Geuze, dat dit in de tijd van dit geslacht op de beste gronden in ons land is teruggelopen van ongeveer de rijksbegroting in uitzicht is gesteld en aan de algemene bijdragewet waterkeringen, die nu in een komend wetsontwerp bijdragenwet Deltawerken ge ïncorporeerd heet te worden. De produktiewaarde van de landbouw is in dc periode 194S- 1956 bijna verdubbeld. Voor de voedingsmiddelenindustrie be droeg de vergroting in die acht jaar 2% maal. Daar de landbouw met zijn verwerkende industrie in de voedingsmiddelenindustrie integreert, mag men wel tot een ruime verdubbeling besluiten. De in de landbouw betaalde lonen namen echter in de genoemde pe riode slechts met 45 procent toe. Ir Geuze noemde ter verge lijking enige andere bedrijfstak ken, waar de verhouding veel gunstiger is. Zo was in de voe dingsmiddelen industrie de toe neming der produktiewaarde 120 procent, de toeneming der lonen 91 procent. Bij de petroleumraf- finaderijen was het resp. 260 rn 220 procent, in de bouwnijver heid 140 en 120 procent. Over het transport in de land bouw zei spreker, dat dit op een overwegend akkerbouwbedrijf van 50 hectare de 1500 ton per jaar bereikt, dat is de helft van wat de zelfstandige exploitant van een vrachtauto per jaar ver werkt. Het is dan ook juist dat veel aandachi wordt besteed aan alle transportvraagstukken in de landbouw. Een studiecommissie van ue Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij ziet iets in het gebruik van laadkisten voor aardappel transport en -bewaring. Bij de bedrijfseconomische afdeling van het Zeeuwse Boekhoud- bureau, zo deelde ir Geuze verder mee, is gebleken dat de hogere investeringen per pro- duklierichting en de daarmee gepaard gaande hogere vaste vastleggen bij zijn bedrijfsvoe ring, zodat hij minder snel kan reageren op veranderingen in prijzen van de produktie. Dit is een belemmering voor een prijspolitiek, die beoogt invloed uit te oefenen op het produk- tiepatroon; een aspect, dat naar sprekers mening nog wel eens mag doordringen op re geringsniveau. Over de garantieprijzen voor 1961 toonde ir Geuze zich on tevreden. Zij laten voor de agra rische ondernemers onvoldoende ruimte te investeren. „We heb ben in geen jaren zo'n slechte stemming ten plattelandc ge constateerd als momenteel", <o zei hij. De melkprijs, de moei lijke graanoogst en de moeilijk heden bij de afzet van geschoten tarwe, de in de grond gebleven aardappelen en de bieten die op dezelfde manier bedreigd wor den. Dit alles tezamen werkt fnuikend. Dat de minister lager gegaan is dan het Landbouwschap ge vraagd heeft is onder deze om standigheden geen wijs, geen steunend, begrijpend en mee levend beleid. Dit beleid kan slechts aan inhoud winnen als de regering de rest van het bedrijfs leven eveneens tot prijsverlaging, ergo mede tot kostenverlaging voor agrarisch Nederland, kan brengen. K. N. L. C. ontevreden over garantieprijzen Het Koninklijk Nedcrl. Land bouw Comité heeft in een motie, die in de gehouden algemene vergadering werd aanvaard, zijn ernstige ontstemming geuit over het door de minister van Land bouw en Visserij voorgestelde garantiebeleid voor 1961. Ingevolge de door de minister toegezegde herziening van de uit gangspunten der kostprijzen is het Landbouwschap de minister loyaal tegemoetgetreden zo wordt in de motie gezegd en het K. N. L. C. had verwacht dat de minis ter zich bij de vaststelling van de garantieprijzen even loyaal aan de bereikte overeenkomst zou hebben gehouden. Het is hevig geschokt door het feit, dat de minister er voor suikerbieten, fa brieksaardappelen en melk zon- Tijdens een communistische de monstratie tegen de politiek van de Chileense regering zijn in Santiago twee demonstranten gedood en zestien ernstig ge wond. Bovendien moesten negen politiemanen in een ziekenhuis worden opgenomen. Foto: Een politic-officier kwam ten val, toen hij een oproer kraaier wilde grijpen. Vele op gejaagde demonstranten strui kelden over de dienaar der wet. kosten de boer steeds meer 1 der meer van is afgeweken. tot 's a Vu, om thans in de buurt van Vo a Vr deel te blij ven hangen. Onze cultuurgrond zoals ze thans aanwezig is, ver kaveld of onverkaveld, vraagt louter voor de instandhouding van zijn waarde als produktie- factor hoge kosten (onderhoud van dijken, wegen, waterlopen, bemalingen, sluizen e.d.. drai nage-onderhoud, grondverbete ring enz.). Wanneer men de men sen die deze kosten moeten op brengen boven hun draagkracht belast, is de weg terug ingesla gen. Vandaar dat het hele plat teland zo'n enorme waarde heent aan een bijdrage in de wegen- financiering. speciaal met het oog op het kwartaire wegennet een hulpfinanciering die nu in maar later op het bureau wel. Kind laten chaufferen De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagmorgen de 24-jarige besteller-chauffeur Th. N. uit Den Haag veroordeeld lot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van een maand en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De man had op 19 april van dit jaar een twaalfjarige jongen zijn auto laten besturen. De auto, die enige mankementen vertoonde ondermeer deugde de handrem niet was met een vaart de stoep op geschoten, juist op de plaats waar een zes jarig jongetje speelde. Het kind werd geraakt en overleed vrij wel onfniddellijk na het ongeval. Wel had de chauffeur nog ge tracht het stuur te grijpen, maar het was hem niet gelukt het kind te ontwijken. De officier van justitie had een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van een maand gevor derd en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. DIEF MAAKTE VELE LANDEN ONVEILIG. De serveersters van een groot cafetaria in Utrecht noemden hem „de miljonair". Ze vochten om hem in hun „wijk" te krij gen, zulke enorme fooien gaf hij, vertelde dinsdag een 41-jarige eassière uit deze cafetaria als getuige voor de rechtbank te Rotterdam, waar „de miljonair" terecht stond. De zich noemende Alex Flor, opgevende geboren te zijn op 11 april 1928 te Helsinki, en zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, zoals de dagvaarding vermeldde, gaf op een vraag van de president, mr P. J. C. Schip per, niet toe dat dit een valse naam was, maar wel dat hij on der allerlei valse namen in het buitenland met de politie te ma ken heeft gehad. Hij is veroor deeld in België, Zwitserland, Frankrijk, en de laatste maal tot anderhalf jaar gevangenisstraf m Duitsland. Nog maar enkele maanden Vrij, verzette hij zijn werkterrein dat van diefstal met braak naar Nederland. Tienduizenden guldens zou hij hier hebben ge stolen, 70 la 80.000 heeft de .poli tie na kunnen gaan. Zelf zei hii ƒ100.000 te hebben uitgegeven, niet gestolen. De zich in vele talen uitdruk kende verdachte waren vijf fei ten ten laste gelegd. Verdachte was op 9 juni in Rotterdam aangehouden, toen politieagenten vonden dat hij zich 's nachts verdacht ophield bij de Mathenesserlaan. Toen zij hem vroegen wat hij uitvoerde, leun de verdachte tegen de auto en maakte bewegingen alsof hij zijn sokken optrok. Er werd toen geen aandacht aan geschonken Een agent keerde terug naar de bewuste plaats on vond daar een paar sokken. Die had F. over zijn schoenen aangehad, dat was zijn internationale gewoonte bii inbraken, en dit bleek ook te kloppen met de voetsporen die van hem gevonden zijn. De officier van Justitie, mr. J. M. van Leeuwen, stak in zijn requisitoir een grote pluim op de hoed van de politie voor het enorme onderzoek dat zij, in overleg met Interpol, in diverse steden van het land gedaan heeft. Hij reconstrueerde nog eens alle feiten en achtte ze be wezen. „Verdachte ontkent te veel'', zei hij. Hij geeft op vragen ook geen exacte antwoorden, hij draait om de dingen heen. De of ficier noemde hem een bijzon der gevaarlijke man, die uit veie landen gezet is ook al twee maal uit Nederland. Zijn eis was vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. H. W. Raven, de verdedi ger, trachtte het bewijsmateriaal van de officier te ontzenuwen en vroeg vrijspraak. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Veroordeeld wegens dood door schuld Het gerechtshof te Amster dam heeft gisterochtend de 42- jarige confectionair C. H. uit Amsterdam in hoger beroep veroordeeld tot zes maanden on- VEEMARKT ROTTERDAM. 8 november. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3028 dieren, zijnde 300 vette koeien en ossen, 1021 stuks gebruiks- vee, 480 vette kalveren, 284 gras kalveren. 490 nuchtere kalveren, 8 varkens, 62 lopers, 27 biggen, 59 paarden, 3 veulens, 271 scha pen of lammeren, 23 bokken of geiten. De notering was als volgt Vette koeien van ƒ2,40ƒ3,20; Vette kalveren ƒ2,30ƒ3,20; Slachtpaarden 1,702,10, al les per kg. Graskalveren van ƒ230ƒ430; Nuchtere kalveren 5065; Lopers ƒ6095; Biggen ƒ35 ƒ48; Schapen ƒ80ƒ110; Lam meren 75105; Melk- en kalf- koeien 9001260; Vare koeien ƒ620—ƒ820; Vaarzen ƒ600— ƒ920; Pinken ƒ400—ƒ560, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer iets minder, handel traag, prijzen gedrukt. Vette kalveren: aanvoer groter, handel goed, prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer even ruirper, handel kalm, met iets teruglopende prij zen. Graskalveren: aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen gedrukt. Lopers en biggen: aan voer iets meer, handel kalm, prijzen stabiel. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen dalend. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen niet hoger. Melk. en kalfkoeien: aanvoer groter, handel stil, niet geheel prijsh. Vare koeien: aan voer even meer, handel slepend, prijzen gedrukt. Vaarzen en pin ken aanvoer gewoon, handel stil, niet geheel prijshoudend. voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de maxi mum tijd (vijf jaar) wegens roe keloos, onvoorzichtig en onop lettend rijden met zijn auto op de rijksweg onder Diemen op 22 maart j.l. Het is volgens het hof aan verdachtes schuld te wijten dat twee personen om het leven kwamen toen de auto van H. op de voor hem linker helft van de weg frontaal in botsing kwam met een hem tegemoet komende andere auto. De slachtoffers uit deze wagen wa ren de 77-jarige C. Visser en de 51-jarige J. S. Brink, beide uit Zutphèn. De echtgenote van de heer Brink werd ernstig ge wond. Terstond na het ongeval is de niet ernstig gewonde H. naar zijn woonplaats in Amsterdam gelift, zonder dat hij zich verder om de slachtoffers of zijn totaal vernielde wagen bekommerde. De liftgever kreeg echter arg waan en waarschuwde de poli tie. Deze arresteerde H. daarna in zijn woning. De procureur-generaal had veertien dagen geleden vijf maanden met aftrek en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar geëist overeenkomstig het vonnis van de rechtbank. BESTOLEN BROMFIETSER SPOORDE BENDE OP Door de oplettendheid van 'n bestolen bromfietser zijn zes jongens uit Den Haag, die in totaal veertien bromfietsen heb ben gestolen en onderdelen van nog vier andere, tegen de lamp gelopen. De eigenaar van de bromfiets was eind oktober zijn voertuig kwijt geraakt. Hij besloot zelf te gaan uitkijken in de omgeving waar de diefstal was gepieegd en een week later betrapte hij twee jongens bij het stelen van een fiets. Hij volgde de knapen ongemerkt en zag hen een huis binnengaan. Hij ging terug om de eigenaar van de fiets op te wachten en ging samen met hem naar de politie, die onmid dellijk de beide jongens arres teerde. In de loop van de vol gende dagen werden ook nog vier van hun vriendjes en mede daders aangehouden. Van de gestolen bromfietsen zijn er maar enkele, en dan nog tot op het frame gesloopt, te recht gekomen. De onttakelde resten zetten de jongens meestal maar ergens neer, waar zich blijkbaar weer nieuwe dieven over de wrakken ontfermden. De jongens varieerden in leef tijd van vijftien tot twintig jaar. AANRANDER IN ARREST Dinsdag werd voor de officier van Justitie geleid een 34-jarige Rotterdamse chauffeur, die in de nacht van donderdag op vrij dag j.l. een 14-jarig meisje had aangerand. De man, gescheiden, zou het meisje op verzoek van haar va der naar huis brengen. Maar hij nam haar mee naar zijn eigen woning en bracht haar daar on der invloed van drank voor hij zijn daad beging. PASTOOR DOOR KOLENDAMP GEDOOD Dinsdagmorgen is de 69-jarige pastoor J. H. Halmans in Berg en Terblijt, gelegen tussen Maas tricht en Valkenburg, levenloos in de werkkamer van de pasto rie aangetroffen. Hij is blijkbaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De kolen damp, die zich in de centrale verwarmingsinstallatie in de kel der van de pastorie had ontwik keld, was door het hele huis ge trokken. De 71-jarige zuster van de pastoor, mejuffr. M. Halmans, die als huishoudster bij haar broer werkzaam was, lag be wusteloos in bed. Zij werd on middellijk naar het ziekenhuis „St. Annadal" in Maastricht overgebracht. Na een medische behandeling werd haar toestand bevredigend genoemd. Toen dinsdagmorgen de pas toor niet in dc kerk verscheen, gingen de kapelaan en dc koster van de kerk naar de pastorie. Zij kregen echter geen gehoor, maar in de werkkamer van dc pastoor brandde nog licht. Zij waarschuwden dc politie, die zich door het inslaan van een ruit toegang tot het huis ver schafte. Naar schatting is de dood om streeks twaall' uur 's nachts in getreden. Pastoor Halmans, die bijna 45 jaar priester in het bis dom Roermond is geweest, was sedert 1941 Terblijt. pastoor in Berg en VERKOPING „SOCRATES-BEDRIJF" Wegens het niet nakomen van verplichtingen voortvloeiende uit een hypothekaire lening zal donderdag a.s. In Hengelo een begin worden gemaakt met de openbare verkoop van een in bedrijf zijnde steenfabriek met omliggende grond alsmede een groot terrein van ruim 25 ha, dat kan worden gebruikt voor het graven van klei voor de steenfabriek. De verkoping ge schiedt op last van de Arnster- damsche Bank N.V., die op de grondcomplezen tweemaal een hypotheek heeft verleend van ƒ550.000.De fabriek is eigen dom van de N.V. Overbeek te Hengelo. De aandelen van deze N.V. Overbeek zijn in handen van de N.V. Socrates In Amster dam. N.V. Socrates failliet verklaard De raadkamer van de Amster damse rechtbank heeft gister middag na een korte zitting de N.V. Socrates Bouw- en Handel maatschappij te Amsterdam failliet verklaard. Tot rechter commissaris werd benoemd mr. J. van der Esch. Mr. C. D. van Vliet, die reeds bewindvoerder was, zal als curator optreden. Zaterdag j.l. behandelde de rechtbank het verzoek van de bewindvoerder tot opheffing van de verleende surséance van betaling. Na een langdurige zit ting werd medegedeeld dat de beslissing voor onbepaalde tijd was uitgesteld. De directeur van de N.V. Socrates, de heer N. den Besten, die persoonlijk reeds eerder fail liet werd verklaard, heeft bij de Amsterdamsche Bank vele mil joenen guldens krediet ontvan gen. Men spreekt van 17 mil joen, die bij lange na niet ge dekt zouden zijn. In verband met deze zaak werd vorig jaar de heer T. Hoving, onder-direc teur van de Amsterdamsche Bank, in overweging gegeven ontslag te nemen, hetgeen hem met onmiddellijke ingang werd verleend. Er zijn ook nog andere crediteuren. Met de N.V. Socra tes zouden enkele tientallen onder-N.V.'s verbonden zijn. In de N.V. Socrates was o.m. opge nomen het Rotterdamse Scala theater. DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagmiddag is tijdens Het afwerpen van hooi van een zol der de 40-jarige loonwerker G. Vermeulen uit de buurtschap Dichtergem (Doetinchem) op "de deel gevallen, waarbij hij op slag werd gedood. Dc h-'.er.Wer- meulen was gehuwd en vader van vier kinderen. Als protest tegen politiek van De Gaulle André Jacomet, tweede man b.j het burgerlijke bestuur in Alge- rië, is door premier Debré naar Parijs ontboden naar aanleiding van zijn maandag ingediende ontslagaanvrage, als protest te gen de politiek van De Gaulle. De 43-jarige Jacomet is secre taris-generaal van bestuur ten kantore van de algemeen ge delegeerde voor Algerië. Men acht het niet uitgesloten, dat andere hoge bestuursambtenaren zijn voorbeeld zullen volgen. Jacomet is als secretaris-gene raal bij het bureau van de alge meen gedelegeerde na Delouvrier de belangrijkste bestuursambte naar in Algerië. Volgens Franse persberichten had hij maandag op een bijeenkomst van burger lijke functionarissen, die door Delouvrier was belegd, ver klaard dat hij ambtenaar was van de Franse republiek en niet benoemd om een Algerijnse re publiek te dienen. „Men heeft van ons verlangd dat wij in de zin van een Franse oplossing van het Algerijnse vraagstuk werk ten. Nu moeten wij onze politiek veranderen. Ik zal niet een per soonlijke macht dienen. De Gaul le is niet Frankrijk en Frankrijk is niet De Gaulle", aldus Jaco met. De directeur van het plan van Constantino voor bestuursher- vorming in Algerië, Wybert. en de directeur van openbare wer ken, Saigot, verklaarden zich solidair met Jacomet. Hun ont slagaanvragen werden echter later door Delouvrier afgewezen. Delouvrier verwees de ontslag aanvrage van Jacomet naar de regering in Parijs. Op een latere bijeenkomst, die niet door Jaco met werd bijgewoond, noemde hij diens houding „ontoelaatbaar". Hij zei dat hij eventuele ontslag aanvragen van andere dienst hoofden naast zich neer zou leg gen. STAKING IN CHILI Arbeiders uit allerlei fabriek m en bedrijven hebben maandag in Chili gestaakt uit protest tegen de vechtpartijen van voiige week donderdag tussen arbeiders en politie waarbij twee mensen wer den gedood en 46 gewond. Deze vechtpartijen braken uit na eer protestbijeenkomst legen econo mische maatregelen van de re gering. Aan het parool voor een alge mene 24-uursstaking is niet over al volledig gehoor gegeven. In het midden van het land reden enkele treinen, maar in het zui den waren de spoorwegverbin dingen normaal. De ene koper mijn lag geheel stil maar de andere functioneerde normaal. Maandagochtend hebben zich enkele incidenten voorgedaan bij de begrafenis van de twee doden van de inciaenlen van donderdag. Na de presidentsverkiezing In de Verenigde Staten moet met een devaluatie van de Ameri kaanse dollar rekening worden gehouden. Deze mening is maandag te Frankfort in een bijeenkomst van personen uit het bedrijfsleven geuit door dr. L. Losacker, directeur van het Deutsche industrie-instituut. Hij zei het geenszins onwaarschijn lijk te achten, dat de nieuwe Amerikaanse regering door de devaluatie van de dollar de eco nomische expansie van het land zal willen forceren. Met het oog hierop waarschuwde dr. Los acker voor een voortijdige her waardering van de Duitse Mark. Volgens dr. Losacker is her waardering van de Mark geen geschikt middel voor het beteu gelen van de conjunctuur. Hij MISLUKTE PROEFNEMINGEN In de Ver. Staten zijn dinsdag twee proefnemingen op het ge bied van de ruimtevaart mis lukt. Vanaf Walloops-eiland, in de staat Virginia, werd, met behulp van een Little Joe-rakct, een 1- ton wegende ruimtecapsule van het type ..Mercury" gelanceerd, met dit type zal waarschijnlijk in januari volgende jaar worden getracht de eerste mens in een baan om de aarde te brengen. Dc bedoeling van deze proefne ming was dc apparatuur te be proeven. waarmee de ruimte-, vaarder zich in geval van nood in veiligheid kan stellen. Cap sule en raket bereikten een hoogte van ongeveer zestien ki lometer. doch door het haperen van het afscheidingsmechanisme kwamen de beide onderdelen in de Atlantische Oceaan terecht. De tweede mislukking deed zich voor toen een uit vier trap pen bestaande Bluc-Scout-raket., die ontworpen is voor het op sporen van in de ruimte plaats vindende kernexplosies en vanaf Cape Canaveral werd gelan ceerd. voortijdig de reis in dc ruimte beëindigde door het te snel opbranden van de brand stof van dc tweede trap. Fransen ontruimen militaire inrichingen in Rabat Op dc Franse militaire gebou wen te Rabat (Marokko) is dins dagochtend de Fianst' vlag ver vangen door de Marokkaanse. Dc Franse militairen hebben in de loop van de dag de gebouwen verlaten. Van Marokkaanse zijde wordt vernomen, dat deze ontruiming in overeenstemming is met dc Frans-Marokkaanse overeen komst. waarbij bepaald is dat dc Franse militairen vóór 2 maart 1962 moeten vertrekken. merkte op, dat bepaalde sympto men erop wijzen, dat het tempo van de economische expansie in West-Duitsland is verminderd. In Mtinchen heeft gisteren Hermann J. Abs, lid van het be stuur van de Deutsche Bank, zich eveneens uitgesproken te gen een herwaardering van de Mark. Naar zijn menipg is dit geen geschikt middel om de stabiliteit van de koopkracht van de Mark te bereiken. Vol gens financiële deskundigen heeft de vrees voor een moge lijke herwaardering van de Duitse valuta vele debiteuren in het buitenland ertoe gebracht sneller te betalen en bij bestel lingen van goederen meer voor- Uit te betalen dan was overeen gekomen. Hierdoor ljjkt de Duitse bondsrepubliek rijker dan zij is, aldus Abs. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP Dinsdag is in Groningen de 22e ronde gespeeld van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen. De uitslagen waren: Sen A. KauwVcrpoest 11 Deslauriers—Koeperman 11 Tsjegolev--Agliardi 20 Saint FortBom 2—0 DionisDe Descallar 11 DukelBaba Sy 0—2 GordijnVerse 11 Na de 22e ronde luidt de stand 1. Baba Sy 36 pnt 2. Tsjegolev 35 pnt 3. Koeperman 33 pnt 4. Deslauriers 28 pnt 5. Saint Fort 25 pnt 6 en 7. Gordijn en Sen A Kauw, beiden 22 pnt 8. Bom 21 pnt 9, Verpoest 20 pnt 10. Dukel 19 pnt 11 en 12. Verse cn Dio- nis, beiden 16 pnt 13. De Descallar 11 pnt 14. Agliardi 4 pnt DE SC HAAKOIA MPIADE TE LEIPZIG Dinsdagavond werden te Leip zig de wedstrijden gespeeld voor de elfde en laatste rondo van de schaak-olympiade. De uitslagen waren: West DuitslandNederland 'a plus 3 afg. partijen: Tsje- cho-Slowakije Argentinië 1% ','2 plus 2 afg. partijen; O. Duits landVer. Stalen 0-2 plus 2 afg. partijen; RoemeniëHonga rije V l'/a plus 2 afg. partijen: Engeland Rusland 1-1 plus 2 afg. partijen; BulgarijeZuid- Slavic 'a—21a plus 1 afg. partij. Na de elfde ronde bezet Rus land de eerste plaats met 32 pun ten en 2 afg. partijen; tweede is de Ver. Staten mei 271a pnt en 2 afg. partijen, terwijl Nederland de 10e plaat- be/ol met XQVt pnt en 3 afgbroken partijen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5