foot <U VERSMADE LIEFDE enu van de week U kunt niet alles weten \r Koolmonoxyde vergt iedere winter weer slachtoffers ALUMINIUM IN DE KEUKEN de vrije zeeuw agnonschap :ompagnons aan beëin- luiten tijdig msverzeke- aiedt. N levensgevaarlijke toestanden die voorkomen kunnen worden trekt de schoorsteen wel krachtig Met die hoedjes kan dat snufjes in aluminium Waarom zijn er zoveel PASSERDOZEN onelegante vrouwen aterdag E okiobgf [zaterdag 8 oktober 1960 Pagina 9 Wanneer U een kolenkachel stookt, dient U er zich ervan te vergewissen dat er bij het „zet ten" wordt nagegaan of het ding ook goed „trekt". Indien zulks niet gebeurt moet l' daar zélf onmiddellijk een grondig onderzoek naar instel len, opdat een tekort op tilt punt nog tijdig verholpen kan wor den. Bedenkt wel, dat het leven van uw huisgenoten en van uzelf er- me*' gemoeid kan zijn wanneer kolendamp in woon- of slaap kamer komt. Indien de schoorsteen slecnt gebouwd is, of de kachelpijp heeft een zodanig verloop dat krachtig trekken van uw haard of kachel niet mogelijk is, dan heeft er een onvoldoende ver branding van de kolen plaats. Er vormt zich dan koolmonoxyde, een zeer giftig gas, dat in het dagelijks leven kolendamp ge noemd wordt. Hetzelfde gebeurt als de schoorsteen verstopt geraakt is, het zij door een vogelnestje, een verdwaalde bal of gewoon door roeit en vervuiling. En hebt u de schoorsteen wel laten vegen vóór u de kachel aanmaakte Koolmonoxyde is daarom zo ge vaarlijk voor ons, omdat het aan het bloed het vermogen ont neemt zuurstof op te nemen. Zo als een ieder weet, is zuurstof onontbeerlijk: een tekort aan deze stof is onverenigbaar met verder leven. Bijzonder gevaarlijk Elke winter opnieuw melden de dagbladen overlijdensgeval- len als gevolg van kolendamp vergiftiging. Dikwijls betreft net oude mensen, die óf doordat ze klein behuisd zijn, óf in verband met hun kouwelijkheid hun bed hebben staan in een kamer waar gestookt wordt. De ramen worden door hen bovendien stijf dichtgehouden en verversing van lucht is dan uit gesloten. Daar komt nog bij, dat velen geen rekening houden met de kans op onvoldoende ver branding van de kolen en dan door eigen onhandigheid kool monoxyde in het vertrek krij gen, zelfs wanneer er aan de constructie van kachel en schoor steen niets ontbreekt. Bij het temperen van de kachel sluit men de pijp af en zet daar bij veelal het bovendeurtje ook nog open. Wie dat doet voor het slapen gaan en dan in de zelfde kamer blijft, doet iets bijzonder gevaarlijks! Bovendien loopt men in ieder .vertrek gevaar wanneer er ergens in huis kolendamp ontstaat. Bewusteloze toestand Bij vergiftiging door kolen damp krijgt men duizeligheid, hoofdpijn, een gevoel van mach teloosheid, soms ook krampen. Het slachtoffer voelt zich zó loom, dat openzetten van een raam tot de onmogelijkheden be hoort. Ten slotte treedt bewuste loosheid in en, als niet tijdig hulp wordt verleend, de dood. Vóór alles moet zulk een slacht offer natuurlijk uit de vergiftig de lucht worden gehaald en toe voer van zuurstof door middel van buitenlucht of zuurstofappa raat krijgen. De redder dient er De Engelse mode-ontwerper Vic tor Hyett heeft een uitvinding gedaan waarvoor vele huismoe ders in Engeland, waar de school kinderen veelal uniformen dra gen, hem dankbaar zullen zijn. Hyett heeft een witte strohoed op de markt gebracht, welke kreukvrij, waterbestendig, af- wasbaar en ook overigens onver woestbaar is. De hoed is ge maakt van een nieuwe vezel soort, welke veel op het tot heden gebruikelijke stro gelijkt, en dat langs elektronische weg ge vormd is. Dit vrolijke kleine meisje was er om te bewijzen, dat Hyett geen fabeltjes vertelt:... Aluminium is een metaal, dat dun kan worden uitgewalst, waardoor het een ideaal materiaal is voor pannen, waarin iets snel aan de kook moet worden gebracht. Het verwerken tot allerlei keukengerei vereist vakmanschap, waarin de Nederlandse industrie zich een meester toont. Daarbij komt, dat het materiaal een eigen, voorname sfeer heeft in een moderne vormgeving en dus ook goed past in moderne keukens. De huisvrouw die houdt van een combinatie van een degelijke constructie, een doelmatige vorm en bovendien nog graag vrolijke kleuren ziet, kan ook haar keus maken. Wij waren zo gelukkig wat Nederlandse artikelen te mogen bekijken en zo'n moderne uitzet staat al op ons verlanglijstje. Een gekleurd dek sel, rood of zwart, biedt elck wat wils. Het prettige is, dat ook de steel pannen een deksel hebben en dat wij niet meer onze vingers behoeven te branden met de bakeliet handvaten. Het lichte gewicht is prettig bij het afgieten van allerlei spijzen. Een heel uitzet is uitgebreid: 5 pannen, 2 steelpannen, 1 fluitketel, 1 melkkoker, 1 reliefkoekepan, aangevuld met de volgende plastic artikelen: vergiet, ronde wasbak, maatbeker, gootsteendriehoekje, 2 emmers en een zeepbakje en een roestvrijstaal 6-delig keukengarnituur. De prijs?om en bij de 140,Vanzelf sprekend kunnen de artikelen ook alle afzonderlijk worden gekocht. den ververst. Alleen wat is DE ELUITMELKKOKER Een fluitketel is u welbe kend, maar een fluitmelk- koker? Welnu, die bestaat ook. Een BK-fluitmelkkoker heeft een dubbele wand en bodem. De ruimte daartussen (mantel) wordt gevuld met gekookt water (voorkomt ketelsteen). Het water wordt verhit, dat op zijn beurt de melk weer verwarmt. De fluit waarschuwt als het water kookt en de melk is dan voor gebruik gereed. Het gebruik te water behoeft niet te wor- verdampt moet worden ver vangen. Eigenlijk wordt de melk gepasteuriseerd, terwijl de voedingswaarde en de smaak van verse melk be waard blijven engeen overkoken en aanbranden meer! DE EIERKOKER Ook de eierkoker waar schuwt met een fluit als de zacht of hard gekookte eieren voor gebruik gereed zijn. De eieren worden in een inzet ge plaatst, waardoor de kans op stukkoken gering is gewor den. Voor zachtgekookte eieren wordt over het alge- Aluminium „in vol ornaat". meen een getemperde gas vlam gebruikt, voor hardge kookte een kleine vlam. En deze eierpan met deksel kan ook weer als steelpan worden gebruikt. SILCONPANNEN zijn aan de binnenkant voorzien van een speciale sli- conenlaag, zodat aanbakken en aankoeken niet kunnen voorkomen. Er kan zelfs zon der vet in worden gebakken. Maar op die binnenzijde met schoonmaken extra zuinig zijn. Uitspoelen met heet wa ter is voldoende. Vooral geen krassende middelen gebruiken of metalen voorwerpen en dit brengt ons op het ONDERHOUD VAN ALUMINIUM KEUKENGEREI Een goed warm sopje van alkali-vrije zeep geeft de beste resultaten en schoonmaken met een borsteltje of 'n nylon spons. Aangebrande korstjes laten weken en zo nodig uit koken met zeepsop. Alumi- niumpannen droog wegzetten en zorgen dat er lucht in de pannen komt, dus deksel schuin of er af. Doe dit en u bent uw pannen waard en hebt er pleizier van. voor te zorgen dat hij bij de te verlenen hulp niet zelf wordt be dwelmd. Om dit gevaar niet te lopen, kan het nodig zijn van buiten af eerst een of meer vensters 1e openen. Men kan ook, alvorens men het vertrek waar kolen damp hangt binnengaat, zorgen dat de longen met veel zuivere lucht zijn gevuld, waarop men snel de kamer doorgaat naar het raam, dit opent, het hoofd naar buiten steekt en opnieuw diep inademt. Kunstmatige ademhaling Wanneer de vergiftigde in een zuurstofrijke omgeving is ge- Reeds geruime tijd had de vrijgezel op ja ren een oogje op de weduwe Cornelia t. B., geboren v. H. Nooit had hij het huwelijks geluk gesmaakt, hetgeen vermoedelijk zijn oorzaak vqnd in het feit, dat hij tot ver in de leeftijd waarop andere mannen volwassen Plegen te zijn nog steeds door moeder werd vertroeteld. Na het overlijden van zijn goede moeder, was de eenzaamheid aan zijn hart gaan knagen en-zocht hij een remplagante. Hierbij moest zijn oog wel vallen op de hier- oor genoemde bijzonder gezette weduwe luie gezien haar postuur moeilijk voorbij ge ien kon worden) en er waren gevoelens in ,?r Sew°rden, die hij voordien nooit nim™ s.cl?roomvallig als een puber liet hij hiiiJ!^r l? van deze gevoelens aan de dame h,,,i,En zij zag hem niet anders dan als pen Óm1, u de straat, waarmee ze wel eens een babbeltje maakte. rie :Eo''lC'e de geschiedenis, dat er in diezelf- nMf at enige huizen verderop een weduw- hnH wo?n waarop Cornelia haar zinnen aa gezet Gerrit van Santen, die weduwnaar, rnn ^fn "loeiende kruidenierszaak en was hia l k alles wat des mans is. Bovendien eek naar, dat hij zich voor haar interes seerde. Maar Cornelia was geen bakvis meer. De en hadden haar geleerd de nodige voor zienigheid in het leven te betrachten en dus nam zij zich voor eerst eens grondig naar errit Santen te informeren, alvorens zij op zijn avances ing ging. Er zijn wel eens dingen, waarbij men zich aivraagt, hoe het leven het zo kan spelen en iï ^as ook hier het geval. In al haar on schuld besloot Cornelia t. B., geboren v. H., advies te vragen in haar hartsaangelegenhe den bij die vriendelijke, vrijgezel van een buurman. Op een middag trippelde zij op haar slofjes twee huizen verder en trok bij buurman aan de bel. Zijn hart sprong jubelend op, toen hij zo maar do nimf van zijn dromen op zijn drempel zag staan. Stralend noodde hij haar binnen en met dansende pasjes geleidde hij haar de huiskamer in. Zou zijn romance een aanvang nemen? Hij bood haar de beste stoel aan, die van zijn moeder was geweest en met trillende handen van deze onverwach- L®v®rnrfssm2 schonk hij de thee (van Van Santen) m de kopjes. Vol als haar gedach ten waren van de kruidenier, bemerkte zij mets van zijn emoties. Neg voor het laatste kopje gevuld was, barstte zij los met haar vragen. Wist hij ook iets van Gerrit van Santen? Die had name lijk een oogje op haar en alvorens nu nader in kennis te treden wenste zij De rest hoorde hij al niet meer. Het was of er iets in hem knapte, alsof er een mist voor zijn ogen trok. Zijn aangebedene en. Ger rit van Santen! Neen, dat nooit. „Gerrit van Santen? f" riep hij met kopstem. „Die'"" „Maar mevrouwtje, dit moet ik u beslist af radenAlle slechts wat er van een mens te bedenken is, bracht hij over Gerrit naar voren. Aanvankelijk hoorde de weduwe dit alles met uiterste verbazing aan. Maar toen buurman bovendien steeds nader schoof op de leuning, haar hand pakte, kortomnou ja, toen knapte er iets bij haar. Ze kreeg hem door, zoals de volksmond dat pleegt te noe men en met een resoluut gebaar rees zij in haar alle omvang omhoog, greep de theepot, die voor haar op het tafeltje stond en plaat ste deze met kracht op buurmans hoofd. Toen hij de theebladeren van Van Santen uit zijn ogen gewist had, zag hij haar kaarsrecht door de deur verdwijnen, met het oor van de pot nog in haar hand. Voor de rechter moest zij zich verantwoor den voor haar gewelddaad. „Moet u is hore edelachtbare, ik ben een fatsoenderlijke vrouw, der valt niet dat op me te zegge en ik laat zo'n miezer niet tot handtastelijk heden komen, edelachtbare. Ik heb gehandeld uit noodweer," merkte ze deskundig op. De rechter keek streng, maar zijn mondhoe ken trilden. „Dat neemt niet weg, dat u toch niet direkt met een theepot behoeft te gaan slaan," repliceerde hij. De officier eiste dertig gulden of tien da gen. „Dan maar die dertig gulden," besloot zij fier, „dertig gulden voor me eer!" Als een pauw verliet ze de rechtzaal. De vrijgezel- getuige droop af als een geslagen hond liefde was versmaad (Nadruk verboden.) Zijn bracht, kan het nodig zijn, dat kunstmatige ademhaling bij hem of haar wordt toegepast. Dit is een handgreep waarvoor men een geoefend E. H. B. O.-er moet zijn. Maar ook niet-geoefenden kun nen nog wel iets doen ten gun ste van het slachtoffer. Zij moe ten er voor zorgen dat de ver giftigde goed warm wordt ge houden, dat wil zeggen: met dekens wordt bedekt. Thee en koffie mogen uitsluitend worden toegediend wanneer er geen be wusteloosheid meer bestaat. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) Op het ogenblik liggen er zo veel prachtige herfstbloemkolen ir. winkels en op groentenkarren uitgestald en tegen zeer rede lijke prijs, dat geen huisvrouw het kan laten ze steeds weer te kopen Maar misschien vindt ze die bloemkool met een melksausje wel eens vervelend worden en zou ze die, op zichzelf heerlijke groente, toch graag eens anders opdissen. Gebakken dan dit maal? Het gaat heel eenvoudig en is eens iets heel anders! De bijna gaar gekookte, goed uitgelekte, stukken bloemkool worden in een beignetdeeg ge dompeld en in frituurvet ge bakken. De sphotel wordt ge garneerd met een paar schijfjes tomaat of takjes peterselie. ZONDAG: Schelp met kaassla, hamlappen, doperwtjes, aard appelen, druiven. MAANDAGGevulde omelet, gesmoorde aardappelen, an- dijviesla, karnemelksepap. DINSDAG: Koolrolletjes met gehakt, aardappelen, yog hurt met geraspte appel. WOENSDAG: Gebakken aard appelen met uien en kaas, sla, zoet macaronischoteltje. DONDERDAGGebakken bloemkool, hard gekookte eieren, tomatensaus en aard appelen, vanillevla met pe- rencompöt». VRIJDAGGebakken bokking, stoofprei, aardappelpuree, of goulash, watergruel, stoof prei, aardappelpuree. ZATERDAGRisotto, fruitsla. RECEPTEN Zoet macaronischoteltje 1 liter melk, 150 gram maca roni, 80 gram suiker, 75 gram krenten of rozijnen, zout, pa neermeel, 40 gram roomboter. De macaroni met water aan de kook brengen, afgieten en met koud water overspoelen. Daarna met melk en iets zout in ongeveer uur gaar koken. De gewassen krenten en rozijnen het laatste kwartier mee laten koken. Een gedeelte van de sui ker en de boter door de maca roni roeren, de massa in een vuurvaste schotel doen en be strooien met paneermeel en de rest van de suiker. De rest van de boter in klontjes er op leg gen en het schoteltje in de oven vlug lichtbruin laten worden. Risotto 200 gram rijst, 200 gram kaas, 200 gram uien, 60 gram boter, zout, en ongeveer 4 dl water. De rijst wassen en uit laten lekken. De uien fijn snipperen en fruiten in boter, hieraan kun nen ook nog stukjes champig nons worden toegevoegd. De uit gelekte rijst erbij doen en mee- bakken tot ze lichtgeel is. Met water en wat zout gaar koken. De geraspte kaas erdoor roeren. De risotto desgewenst in een (Adv.) Grote sortering Boekhandel VAN DE SANDE 9 Velen van u zullen de laatste weken wel enkele modeshows be zocht hebben. Wanneer je daar zo rustig zit, je ogen en oren goed de kost geeft en kans ziet om als het ware even buiten deze vrouwengemeenschap te gaan staan om van grote verte objectief op dit alles neer te zien, dan breken merkwaardige inzich ten door, die ons onszelf beter leren kennen. Als er een paar honderd vrou wen in een kleine zaal bijeen zit ten, vertonen zij openlijk en on beschaamd het ganse gamma van hun begerigheid. De warmte en de,hebzucht lekt haar van het gelaat, want de temperatuur is hoog en de getoonde toiletjes zijn adembenemend mooi. Eigenlijk is het een buitenge woon geraffineerd idee om aldus de winkel naar de klant te bren gen, in plaats van de klant met zachte drang te bewegen naar de winkel te komen. Psychologisch is het een vondst, want vrouwen, die anders alleen naar de winkel gaan als zij iets nodig hebben, worden zich hier plots bewust van allerlei tot dusver ongeweten behoeften. Verraderlijke betovering HET IS voor de vrouwen een waar dorado om zo maar die du re, prachtige stoffen te kunnen betasten en plooien en zij zou den geen vrouwen zijn, als ze zich niet reeds zagen in dat beel dige ruitje en die énige cocktail- japon! Gesprekflarden spreken boek delen. „Wat een snoesje van een deux-pièces". „Een juweel van een mantel!" Een gezette figuur laat zich noteren voor een schat ke mannequin werkelijk tot een verblindende persoonlijkheid maakt. Maar hoe zal het de gro te maten staan? Alle aanwezigen zijn betoverd door al het fraais, dat op zijn voordeligst door knappe meisjes, die figuurtjes hebben die voor deze modellen uitgezocht en als het ware geschapen zijn, worden getoond. De aanwezige dames vergeten wie zij zelf zijn. Zij per- sonificeren zich in de manne quins en de wensdroom: „Zo zou ik er uit willen zien", wordt een verraderlijke realiteit in de ge dachte: „Zo zal ik er uit zien!" De verschijning van de manne quin heeft zo'n diepe indruk ge maakt, dat zij dit toiletje per se moeten hebben. Kritiek en zelfkritiek EEN VRIENDIN naast de vol slanke dame flapt het er tenslot te uit: „Meid, dat moet je niet nemien, het zal je beslist niet staan. Je bent te dik!" Met een vernietigende blik kijkt de aangesprokene haar aan. ,,Te dik!" sputtert ze, wreed in haar droom verstoord. „Ik weet heus wel wat ik doe en wat smaak betreft kun jij bij mij nog in de leer komen!" Een mannequin wiegt langs hun tafeltje en op slag worden de vijandelijkheden gestaakt en zijn ze een en al belangstelling voor het getoonde ensemble. Plotseling wordt het dan duide lijk waarom er zoveel onelegan te vrouwen zijn. De reddingsboei die ons drijvende houdt en ons behoedt voor het ondergaan in een zee van wansmaak heet: zèlfkritiek En hier is het inzicht dat baan brak, het kostbaar geheim: we ten, wat je niet kunt dragen is de eerste voorwaarde om elegant te zijn en die wetenschap kan iedere vrouw verwerven, die even mee dogenloos is in haar zelfkritiek, als zij is in haar kritiek over haar zusters!! ELLY MARTINS. van een japonnetje, dat de slan- (Nadruk verboden.) 0 Schoenen van gelakt leer maakt men schoon met melk. 0 Micaruitjes kan men goed schoonmaken met spiritus en keukenzout. 0 Verkleurde peau de suède voorwerpen worden behandeld met dressing (in allerlei kleu- den te verkrijgen). 0 Ritssluitingen moeten af en toe ingesmeerd worden met vaseline. 0 Geel geworden pitriet wordt eerst afgenomen met zeepsop, daarna flink afgespoeld en vervolgens behandeld met verdund bleekwater. Zodra het voorwerp wit geworden is, wordt het afgespoeld tot de chloorlucht verdwenen is. 9 Uederwerk, bestreken met één deel kamfer en 9 delen ter pentijn zal niet schimmelen. 0 Aluminium ketels worden mooi schoon, indien men deze poetst met een mengsel van gelijke delen sigarenas en zeep. Een telefoontoestel moet af en toe ook eens een goede beurt hebben. Men neemt hiervoor een prop watten en bevochtigt deze met enkele druppels benzine. Hiermede wrijft men het hele toestel in, ook hoor- en spreekstuk. Ver volgens droogt men het toe stel goed af en wrijft het daarna in met formaline. Uw toestel is dan bacterievrij. i Vlekken in een tapijt verdwij nen veelal door behandeling met magnesiumpoeder. Daar na uitkloppen. Zijn uw glasgordijnen ge krompen na het wassen, torn de bovenzoom dan los en zet er een valse zoom aan met gebruik van een stuk ver bandgaas. Stoelen met biezen matten kan men schoonmaken met water en zout, v.z.v. betreft de biezen. Vooraf smere men het houtwerk in met een vrij dikke laag was, opdat spat- vlekken op .het hout voor komen worden. 0 Ais de mayonaise maar niet dik wordt, voegen we er een lepel heet water aan toe (de lepel van te voren even in het hete water houden). 0 Chocoladepasta kunt u zelf maken door de inhoud van een blikje gezoete melk te/ mengen met een klein beetje cacao. 0 Besproei uw azalea, die thans knop vormt, geregeld, doch houdt hiermede op zodra bloemvorming tevoorschijn komt. 0 Een zelf gewassen heren- costuum moet gesteven wor den met Arabische gom of gelatine. Verhouding: 3 gram op 1 liter water. 0 Glanzende plekken in kam- garen verdwijnen door een behandeling met in water ver dunde geest van salmiak (één op tien). Hiermede de plek natmaken en nabehandelen met een in warm water nat gemaakte borstel. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9