Er eken ffcTAeq#' EPELS ECHTS DINSDAG. Gemeenteraad van Sas van Gent geschenk n voor ui reklame j 1.75 j 1.60 63 cent 63 cent j 1.26 10 Sunil merkjes woensdag sn Eeckhout STAKINGEN IN ZUID-AMERIKA Bom naast sleepboot. Dinsdag 8 november 1960 16e jaargang no. 5131 Lelckere VERSE WORST per 500 gram 5 spiritzegels mooie MAGERE SPEKLAPJES per 500 gram 5 spiritzegels VERSE HOOFDKAAS per 250 gram fijne BAK BLOED WORST per 250 gram mals HACHÉ VLEES per 300 gram. met gratis zakje speciale kruiden) Koop goed.... en voordelig bij SPI RIT SLAGER MLSISntAAT - TIL». MM i 1,25 per 50» gr. 1,75 per 500 gr. 2,per 500 gr. GS of I 2,50 per 500 gr. HAMWOIÏST 25 ct. per 10» gr. 45 ct. per 100 «r. TELEF. 2431 In een urenlange vergadering heeft de Sasse gemeenteraad zich door de begroting 1961 geworsteld. Van de heer Bockstael waren seiiriltelijke opmerkingen betref fende de notulen binnengekomen, welke altriog aan de notulen zul len worden toegevoegd. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Katho lieke fraktie over het uitstellen van de raadsvergadering wegens ziek te van de burgemeester. Deze fraktie betitelt of dit uit stellen juridisch juist is en vraagt zich af waar het heen moet als de burgemeester ziek is en vergade ringen e.d. daarom worden uitge steld. Zij ziet hierin een zekere on macht van het college. De Voorzitter was enigszins ver- baa.-xl over dit schrijven aangezien dit uitstellen gebeurd is op ver- zuek van de voorzitter zelf, omdat hij, gezien het speciale karakter van deze vergadering, deze gaarne zelf wilde leiden. De beide wethou ders zijn hiermede accoord gegaan en door de secretaris is geïnfor meerd of dit uitstellen juridisch juist was. De burgemeester neemt dan ook alle verantwoording voor zijn re kening. De diverse raadsleden van de Katholieke fraktie zeggen, dat, zo bij de kennisgeving van de verda ging mededeling was gedaan, dat dit was geschied op verzoek van de voorzitter, dit schrijven achter wege zou zijn gebleven. De heer I)e Maajjer spreekt er zijn verwondering over uit, dat in het dagblad „Het Vrije Volk" een bericht stond, dat de Katholieke fraktie een brief aan de raad had gezonden, waaraan de heer De ivijk nog toevoegt, dat hij door een redacteur j.l. dinsdag werd opge beld betreffende deze kwestie. Vol gens hem moet er ergens een lek zitten. De heer De Groff vindt het frap pant dat de Katholieke fraktie haar schrijven niet in zijn geheel terugneemt. De schijn blijft dus bestaan dat deze fraktie de rest van het college van onmacht blijft beschuldigen. Hij vindt zulks in strijd met het politiek fatsoen en is van mening, dal de rest van het college nu maar eens zijn stand punt moet bepalen. Wethouder Scheffer meent te vreden te kunnen zijn met de na dere verklaringen van de Katho lieke fraktie. Hij had aanvankelijk gemeend, dat dit schrijven persoon lijk tegen hem was gericht, maar na de verklaring van diverse Ka tholieke raadsleden meent hij vol doende tevreden te kunnen zijn. De heer De Meijer meent dat bij het telefonisch bericht van het uit stellen der vergadering in eerste instantie is gezegd, dat dit op ver zoek van de voorzitter geschiedde, althans dat was bij hem het ge val. In een schrijven van Ged. Staten wordt kennis gegeven dat de be grotingswijziging ad 10.000 voor aanloopkosten ter voorbereiding van de bouw van een bejaarden tehuis door hen is goedgekeurd. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wijziging van de verordening tot het verlenen van een kinder toelage en van kindertoeslag aan het gemeentepersoneel, alsmede de bezoldigingsverordening 1955. Ook wordt in dit verband gewij zigd de instructie van de directeur dierenarts van de vleeskeurings dienst. Z.h.s. wordt besloten tot voorlo pige vaststelling van de werkelij ke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1959. Ingewilligd wordt een verzoek schrift van het interparochieel cha ritatief centrum te Sas van Gent om de gemeentelijke subsidie te willen aanpassen aan de rijksrege ling. Aan het R. K. schoolbestuur „St. Petrus" in de Zandstraat worden gelden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van een natuur- kunde-methode ten bedrage van 886,50. De heer De Meijer informeert in verband hiermede of zijn des tijds gedaan verzoek aan de school besturen werd doorgegeven om zo veel mogelijk in eigen gemeente te bestellen. Dit blijkt zeer waarschijnlijk niet gebeurd te zijn en zal alsnog ge schieden. Over een verzoekschrift van de heer G. van Steenberge om een gemeentelijke vergoeding in de te maken extra funderingskosten voor de te houwen woningen aan het Bolwerk, waar de ondergrond zeer slecht is, aangezien deze woningen komen te staan op het gedempte ..Dijkje", ontstaat een levendige discussie. De raad wordt door de Katholieke fraktie er aan herin nerd, dat in de vergadering van 30 dec. 1958 hierover iets te doen is geweest en dat de meerderheid van de raad toen de grond alleen aan de firma Rouw heeft toege wezen, die de slechte grond ook zou nemen en alles zou uitsmeren. De firma Van der Poel werd in diezelfde zitting grond aan het Bol werk geweigerd. Indien men aan beide firma's grond had toegewe zen was alles volgebouwd geweest en had men niet met deze extra kosten gezeten. De heer Bockstael vraagt zich verder af hoe het komt, dat nu de heer Van Steenberge dit verzoek doet, terwijl destijds de grond aan de heer Rouw werd toegewezen. Het blijkt dat de erfpacht werd overgeschreven, daar de combina tie RouwVan Steenberge als zo danig is opgeheven. Ook waarschuwde spreker -des- fijds dat men de kans liep met de grond te blijven zitten en het feit is er nu, dat, indien men de ver goeding weigert, men grote kans heeft met de grond te blijven zit ten. Het kost de gemeente nu geld, doordat do meerderheid van de raad destijds twee verzoeken niet eerlijk heeft behandeld. De heer De Groff is ook huive rig om vergoeding te verstrekken, maar kan er wel inkomen, indien de extra grondkosten, die nu door de gemeenschap worden gedragen, niet in de zak van de aannemer komt, maar ten goede zal komen aatl de huurkopers. Deze materie blijkt ook bij de Katholieke fraktie een punt van bespreking te zijn geweest, maar men ziet niet in hoe dit kan wor den opgelost. Wethouder Scheffer suggereert om de Centrale Dienst in te scha kelen, waarmede de meerderheid van de raad zich kan verenigen. De heren Colsen en Bockstael wensen geacht te worden te heb ben tegengestemd. Een voorstel tot vaststelling van een verordening houdende alge mene regelen met betrekking tot subsidiëring van sportverenigingen uit de gemeentekas, vindt bij alle fraklies een gunstig onthaal. Er zal voortaan een jaarlijkse subsidie worden verleend van 4 per jeugdlid (7 t/m 17 jaar) en 50 voor ieder lid dat een cursus voor jeugdleider volgt. Het punt contributie a 40 cent per maand ontmoet nogal tegen kanting aangezien er dan vereni gingen zullen zijn, die van deze regeling niet zullen kunnen genie ten. De heer De Groff stelt voor 20 cent per maand als eis te stellen, terwijl de heer De Maaijer voor stelt om alleen contribuerende le den voor deze bijdrage in aanmer king te doen komen. Men kan dan rustig aan de verenigingen overla ten welke contributie zij van hun leden willen heffen. De Katholieke fraktie heeft nog al kritiek op de redactie van het desbetreffende ontwerp. Deze blijkt ontleend te zijn aan een overeenkomstige verorde ning der gemeente Sittard. De twee volgende punten van de agenda worden op verzoek van de heer De Meijer, met instemming van de raad, in volgorde van be spreking omgewisseld. Zodoende komt eerst in behandeling een verzoek van de heer A. M. C. Fer- mont om 3 lokalen van de oude openbare lagere school te mogen huren. De heer De Meijer deelt in dit verband mede, dat het verzoek van de heer Fermont dateert van 12 september j.l., terwijl de Sasse Glas- en Verfhandel reed- op 11 november 1958 een dergelijk ver zoek tot de raad richtte en er nog diverse andere gegadigden voor dit pand zijn, die reeds in contact met het gemeentebestuur zijn ge treden. De Voorzitter wijst op de tijdelijk heid van de huur, zedat men na afloop hiervan nog naar alle kan ten uit kan. Het college voelt er veel voor om een jonge industrie te steunen en deze daarmede voor Sas van Gent te behouden. De heer De Meijer spreekt zijn verwondering er over uit, dat men de gegadigden in spé nimmer een antwoord heeft gezonden, terwijl men er thans direct werk van maakt. Ook andere leden bevreemdt dit, hoewel zij sympathiek staan ten opzichte van het verzoek van de heer Fermont. De Voorzitter deelt mede, dat de reeds ontvangen verzoeken in por tefeuille worden gehouden. De heer De Meijer is van oordeel dat een openbare inschrijving voor het huren van de oude openbare school de beste oplossing zou zijn, de gemeente kan er op deze wijze de hoogste huur uit halen. De meerderheid van de raad kan zijn goedkeuring er aan hechten, dat de 3 lokalen aan de heer Fer mont worden verhuurd. De heer De Meijer informeert nog voor wiens rekening het poor tje aan de Walstraat zal komen. De Voorzitter zegt, dat dit door de gemeente zal worden bekostigd, De' heer De Groff wijs! er op, dat de gemeente dan 1000 zal moe ten uitgeven om 600 huur te ont vangen De meerderheid van de raad is van oordeel dat de heer Fermont zal moeten opdraaien voor de door de gemeente te maken onkosten. Nadat diverse begrotingen, zoals die van de vleeskeuringsdienst, het Sasse zwembad, de gemeentelijke instelling voor sociale zorg zijn besproken en na enkele kleine op- of aanmerkingen, zijn goedgekeurd stelt de Voorzitter aan de orde de behandeling van de gemeentebe groting voor het jaar 1961. Alvorens hiertoe over te gaan geeft de Voorzitter de gelegenheid tot het houden van algemene be schouwingen. De heer De Groff (P. v. d. A.) Mijnheer de Voorzitter, Gaarne willen wij van de door U geboden gelegenheid, om onze be schouwingen te houden ten aan zien van het begrotingsjaar 1961, gebruik maken In de eerste plaats brengen wij dank aan B. en W. en hun mede werkers: voor deze overzichtelijke begroting en vooral de vroegtijdige aanbieding daarvan. Het beeld, dat deze begroting op financieel gebied te zien geeft, schenkt ons veel voldoening. Wij spreken dan ook onze tevre denheid uit over een batig slot van 85.000, plus een post voor on voorziene uitgaven van 15.000, wat samen voor de gewone dienst een overschot van 100.000 bete kent. Verder zij nog vermeld de grote reserves, welke door deze begroting aan de reeds bestaande reserves worden toegevoegd, mede gezien door het feit de nieuwe fi nanciële verhouding tussen Rijk en Gemeente, die na 1970 tot stand zal komen en ook haar invloed in onze gemeente zal doen gelden. Mijnheer de Voorzitter, het zal U waarschijnlijk niet verwonderen dat onze fractie met grote instem ming kennis heeft genomen van het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, waarin dit colle ge ziin goedkeuring geeft aan de begrotingspost betreffende de voor bereidingen voor het door de ge meente te bouwen tehuis voor ouden van dagen. Wij spreken dan ook gelijktijdig de wens uit, dat uw college met grote voortvarendheid dit project zal aanpakken, zodat onze gemeen te binnen afzienbare tijd haar be jaarde ingezetenen een tehuis bin nen de gemeente kan aanbieden, een door onze fraktie reeds lang gekoesterde wens. Verder, mijnheer de Voorzitter, zal onze fraktie gaarne haar mede werking verlenen aan de uitvoe ring van verschillende kapitaals- werken in het komende jaar. Wij noemen hierbij o.a. de exploitatie plan West, de nieuwe bestrating Oostdam en Oostkade en de aan leg van een nieuwe riolering in deze straten en de overige straten op het z.g. „eiland". Verder de bouw en inrichting van een serre voor onze plantsoenen en de aan schaf van een nieuwe vrachtwa gen. Speciaal willen wij onze mede werking verlenen aan de nieuw bouw en verbouwing der scholen, zoals die in uw toelichting worden genoemd. Onze fraktie staat een goede huisvesting en onderwijs voor van onze schoolgaande jeugd. Wat de woningbouw betreft, mijn heer de Voorzitter, deze blijft ook voor onze gemeente een zorgen kind van de eerste orde, vooral nu de regering op het idee is geko men om minder woningwetwonin gen te gaan bouwen. Wij vertrou wen er echter op, dat U alles in het werk zult stellen om, in sa menwerking met de plaatselijke industrie, zoveel mogelijk wonin gen te realiseren. Onze fraktie stelt er prijs op om haar teleurstelling uit te spreken over het feit, dat onze gemeente niet dezelfde voorrechten geniet als Terneuzen wat betreft het aan trekken en vestigen van nieuwe industrieën. Deze scheve verhou ding kan misschien in de toekomst de zoveel gepropageerde samen werking in gevaar brengen. Wy zouden U dan ook met klem willen verzoeken om, in samen werking met de andere gemeen ten, te proberen de betreffende minister alsnog tot andere gèdach- ten te brengen. En tot slot, mynheer de Voor zitter, een opmerking van de com missie voor de begroting heeft sterk onze aandacht getrokken en wel deze betreffende het onderdeel Sociale Dienst. Terwijl van Rijkswege een sterke tendens is waar te nemen om het verhaal op uitkeringen sterk te be perken, meent de commissie, of tenminste een deel hiervan, het verhaal te moeten uitbreiden. Van alle motieven, die het hunne hebben bijgedragen tot het bepa len van het landelijk standpunt, schijnt de commissie geen kennis te hebben genomen. Onze fraktie meent, en wil dit hier dan ook nadrukkelijk zo stel len, dat, evenals in de dertiger jaren, er bij een algemene neer gang van het levenspeil er toch enkelen waren aan wie de ongunst der tijden voorbijging, terwijl er thans, in een periode van hoog conjunctuur, er nog velen zijn, bij wie elke welvaartsvermeerdering de deur voorbij gaat. Voor hen, die na een werkzaam leven, waarvan de gemeenschap de vruchten heeft geplukt, op de pensioengerechtigde leeftijd zijn aangeland, zijn de inkomsten, die vele tientallen jaren geleden nog wel voldoende werden geacht, door de waardedaling van het geld ge slonken tot een peil, dat absoluut onvoldoende is voor een redelijk levensonderhoud. Hier heeft de ge meenschap een plicht en dat komt meer dan duidelyk in de landelij ke opvatting tot uiting. Wy vinden het dan ook zeer frap pant, dat de commissie juist op dit tijdstip met deze zaak voor de dag komt. Een gemeente, die met moeite de eindjes aan elkaar kan knopen, zich op een gegeven moment ge dwongen ziet om tijdelijk aan dit onderwerp te tornen, dat is voor ons aan,nemelijk, maar het is voor ons meer dan vreemd dat dit on derwerp wordt aangesneden tij dens de behandeling der begroting van een gemeente zoals de onze, die duidelyk heeft aangetoond in een blakende financiële welstand te verkeren. Of wy de mensen, die deze dienst noodgedwongen om, ons inziens, gewettigde steun vragen, met de commissie-opmerking een dienst bewijzen, willen wij graag in het midden laten. Tezijnertijd worden onze opmerkingen wel op waarde geschat, hopen wij. Mynheer de Voorzitter, wij dan ken U voor de ons toegestane spreektijd. De heer De Rijk (K.V. P.): Mijnheer de Voorzitter, Alvorens met de Algemene Be schouwing te beginnen moge ik U mededelen, dat onze fraktie, U, me neer de Voorzitter, en met U de secretaris en het secretarie-perso neel, dank brengt voor de tijdig aangeboden begroting/ Tevens wil onze fraktie van de gelegenheid gebruik maken om ook haar waar dering uit te spreken voor het vele werk, dat ook dit jaar weer op de secretarie is verricht. Ook de overigen, de opzichter en zijn staf van personeel in dienst der ge meente, en een ieder, hetzij als lid van een commissie, hetzij als lid van een gemeentelyke instelling, onze welgemeende dank voor het werk in het belang van Sas van Gent gedaan. Een opsomming van het gepres teerde over het vorig dienstjaar lykt o.i. niet noodzakelijk. Iedere fraktie heeft hieraan medegewerkt, zodat het releveren hiervan een kloppen op eigen borst is, en het gevaar met zich meebrengt, dat eventuele feilen over het hoofd worden gezien. Ook in het aanhangsel bij de vorige begroting werden grote ka- pitaalswerken in het vooruitzicht gesteld. Veel is hiervan niet tot stand gebracht. Onze fraktie denkt o.a. aan: het niet dempen van de westelijke kanaalarm; het nog niet aanleggen van riolering en bestra ting van Oostkade en Oostdam: het niet bouwen van de serre en de woning voor de tuinman; het nog niet bouwrijp maken van de tweede fase uitbreiding plan West. Van al deze genoemde projekten is niets tot stand gebracht, maar werden wèl genoemd in de be groting 1960. Laten wij ons niets wys maken, meneer de Voorzitter. Genoemde projekten waren ook niet realiseer baar. Het zou beter geweest zijn al deze projekten in een vierjaren plan op te nemen en dan bewust en vol energie naar de uitvoering hiervan te streven. Men ziet nu door de bomen het bos niet meer. Nu blijkt er alleen een zekere on macht uit, een onmacht die onze gemeente niet siert. Gedane zaken nemen geen keer. Laten we ons naar de toekomst richten. Onze fraktie stelt er prijs op en zal ook de grootst mogelijke medewerking verlenen aan het tot stand komen van een sportpark, een sportpark Sas van Gent waar dig, een sportpark waar alle tak ken van sport beoefend kunnen worden. Onze fraktie stelt er eveneens prijs op, dat alle mogelijke mede werking wordt verleend aan alle eventuele plannen tot verbetering van de huisvesting van onze bij zondere scholen. We zijn er van overtuigd, meneer de Voorzitter, dat dit een niet aflatende en voort durende zorg voor de gemeente moet-zijn. De gemeente Sas van Gent heeft vooral de laatste jaren veel voor het onderwys gedaan, en is op dit gebied een lichtend voor beeld voor andere gemeenten. Ook uit deze begroting blijkt weer de zorg voor het onderwijs. Een be groot bedrag van 62,90 mag ge noemd worden en ligt boven het landelijk gemiddelde. Onze fraktie zal steeds nauwlettend de gang van zaken t.o.v. het onderwijs blij ven gadeslaan, omdat het bevorde ren van het onderwijs, en niet al leen het onderwys, maar ook de jeugdvorming, steeds beter zal be antwoorden aan de eisen van de harmonische vorming van de jeug digen tot volwassenheid en daar door in steeds hoger mate ten goe de komt aan het geestelijk en stof felijk welzijn van de jeugd van Sas van Gent in het bijzonder. Om deze reden zyn wij dan ook een warm voorstander voor subsidi ering van clubs, die in het belang van de jeugd buiten schoolverband zijn opgericht. Nu de speeltuin in onze gemeen te zal moeten verdwijnen, lijkt het onze fraktie beter over te gaan tot het aanleggen van buurtspeel- terreinen. O.i. zal hier meer ge bruik van worden gemaakt. Ook aan de uitbreiding zal steeds de nodige aandacht moeten wor den besteed. Er zal nog meer moe ten worden gebouwd in Sas van Gent en daarom zal dus alle mo gelyke moeite worden gedaan om nog meer woningen in onze ge meente te krijgen, mede met het oog op het feit, dat nog steeds tal rijke werknemers uit andere ge meenten in onze plaats werken, die hier willen wonen. Nauw ver want is hiermede de aantrekking van nieuwe industrieën. Onze frak tie meent, dat tot nu toe weinig of niets hiervoor is gedaan. Dit in tegenstelling tot nabuurgemeen ten. Onze fraktie stelt daarom voor, te komen tot instelling van een industrialisatie-commissie, die mo gelijkheden zou moeten zoeken en adviezen hierover zou moeten uit brengen. Een eerste taak van deze commissie zou al kunnen zyn het samenstellen van een industriefol der. Onze fraktie brengt nogmaals onder de aandacht, dat eigenlijk geen geschikt industieterrein aan wezig is. Andere gemeenten zyn ook hierin ons vóór en plukken daarvan reeds de vruchten. Voor het welslagen van een industrieel beleid zijn in de eerste plaats nood zakelyk goede industrieterreinen en daaraan gekoppeld de verbete ring van het werk- en woonkli maat, dus voorzieningen op het ge bied van onderwijs, recreatie en sociale volksgezondheid. Wij zullen dus blijvend moeten streven naar een vruchtbare samenwerking met de andere vier gemeenten in de Kanaalzone. Uit deze samenwer king is nu voortgekomen 'n rechts persoonlijkheid bezittend lichaam voor de gemeenschappelijke afval waterleiding. Onze fraktie verheugt er zich over, dat zy steeds voor de volle honderd procent achter deze plannen heeft gestaan, temeer om dat nu deze afvalwaterleiding ge noemd is in de zevende industriali satie-nota van de minister van Economische Zaken, waaruit blykt dat, globaal becijferd, gerekend mag worden op een subsidie van 65 van de te maken kosten. Een nauwe samenwerking zal het woon- en werkklimaat gunstig beïnvloe den. Hoewel de nabuurgemeente Zei- zate van a tot z op de hoogte is wat te wachten staat by de kanaal verbreding, tasten onze mensen nog voor een groot gedeelte in het duister. Het zou prettig zyn indien ons dagelijks bestuur nu eens van Waterstaat te weten kon komen wat er precies te gebeuren staat, en dit dan ten spoedigste aan de betrokkenen kenbaar maakt. De onrust is nog steeds hierover niet weggenomen. Uit krantenberichten hebben wij moeten vernemen, dat de begro tingspost van 10.000 betreffende de bouw van een neutraal bejaar den tehuis besteed mag worden. Onze fraktie wil nog eens ten overvloede haar standpunt betref fende dit bejaardenhuis kenbaar maken. Politiek bezien is het voor onze fraktie nog steeds een raad sel, waarom de fraktie Gemeente belangen tegen een Katholiek Be jaarden tehuis was. Volgens hun politieke overtuiging is deze frak tie tegen staatsdirigisine, maar steunt hier het gemeentelijk diri gisme en vermoordt daardoor ieder persooniyk initiatief. De rode draad van de afspraak schijnt on verbreekbaar, spanning zal er wel genoeg zyn geweest. Water op de touwen blykt hetzelfde te zijn als water in de wijn. De algemene beschouwing van het vorig jaar van de Protestants Christelijke party, en ook hun stel- lingname heeft onze fraktie en heel het goedwillend Katholiek volks deel van Sas van Gent teleurge steld en pijnlijk verbaasd. We gaan ervan uit, dat dit niet alleen de persoonlijke mening, maar ook de opvatting weergeeft van de Pro testants Christelijke groepering. Heel het oecumenische interkerke lijk streven, meneer de Voorzitter, is er op gericht, door wederzijds begrip en openheid voor elkaar, in respekt voor de menselijke vry- heid, de aarde meer bewoonbaar en meer leefbaar te maken en een klimaat te scheppen waarin 6e in nerlijke mogelijkheden vruchtbaar kunnen ontplooien, nodig voor het algemeen menselijk welzijn. Dit al gemeen menselijk welzijn kan vol gens Christelyke overtuiging on mogelijk tot stand komen onaf hankelijk van de Bron, waaruit alle goedheid en welzyn ontspringt: God, die met de mens in verlos send contact kwam, hetgeen ge beurde in wat wy noemen de Open baring ons bekend uit de H. Schrift en de levende vertolking hiervan. Hieruit spreekt dagelijks opnieuw tot in onze tijd: Een wereld zonder God is een verwoesting van de mensheid. God openbaart zich in de Schep ping, die naar Hem verwijst en in de mens als bekroning weerspie gelt zich Gods Gelaat het zuiverst. Hij is zyn beeld en gelijke. In cul tuur en beschaving mag de mens de opdracht uitvoeren van de Schepper: de aarde bewerken vol gens Zyn Wil tot glorie van God en het heil van de mensheid. Waar nu eminente personen wa ren in het verleden, die deze God delijke heilswil zeer uitdrukkelijk en onbaatzuchtig volbrachten in de Geest en de Kracht van Hem die alles herschiep, Christus de Heer, is het enkel om Hem te eren en ons te stimuleren als we deze leven de voorbeelden voor ogen willen houden door een afbeelding in steen enz., die onmiddellijk ver wijst naar de Bron. Om deze reden plaatst de Katholiek allereerst zichzelf als een levend Beeld Gods in de samenleving, als een voort durend verwijsteken en om dit te stimuleren ook beelden van Hen, die hen hierin voorgingen, zonder God hierin te kort te doen of de mens te verheerlijken. Een neutrale sfeer in zich is een abstraktie. In feite is ieder mens en elke geschiedenis van mensen, ge schiedenis en situatie van Gods zorg doordrongen en dit willen eli mineren is dus een uitdrukkelijke misvorming van Gods Scheppings wil, die alleen kan leiden tot on dergang van mens en cultuur. Daarom is het niet meer dan waarheidslievend, en dus mens lievend, om concreet te willen ver wezenlijken waarop heel Gods Wil is gericht in casu: een Katholiek bejaarden tehuis, waarmee wy dus volgens Gods Wil overeenstemmen die in Christus zegt: Moge zij allen één zijn, één Herder, éen kudde. Deze Herder plaatsen wij centraal in het Katholiek Bejaarden tehuis omdat allen tot Zijn schapen be horen en het wèlzijn alleen door Hem en in Hem veilig ligt. Wij blijven onwrikbaar in ons verlangen en in ons streven dat boven de deur van het bejaarden tehuis komt te staan R. K. Bejaar den tehuis. Uit de beschouwing van het vorig jaar van de Protestants Christelij ke fraktie kwam ook naar voren het beginsel van Godsdienstvrijheid of, anders gezegd: het in volheid beleven van eigen hoogste geeste lijke Goederen, is niet altijd ver enigbaar met verdraagzaamheid en dus zou ook in het geval Be jaarden tehuis naar een compro mis moeten worden gezocht. Dit compromis sluit echter volgens Christelyke beginselen, een neu traal tehuis uit, omdat neutraliteit in zich een fictie is, en zoals aan getoond, deze neutrale sfeer, dus zonder God, leidt tot ondergang van mens en cultuur. Het blijft onvergeeflijk jammer, dat de Protestants Christelijke fraktie ons niet gevonden heeft. Landelijk wordt al jarenlang ge streefd om tot een goede samen,- werking te geraken tussen alle Christelijke groeperingen. Er wordt al samengewerkt in de Unie van Christen Democraten. In het Euro pees parlement en de Beneluxraad vormen wij al één fraktie. In Sas van Gent werd de klok terugge zet. Niet alleen volgens ons ge weten kunnen wij geen medewer king verlenen aan een neutraal bejaardentehuis, maar ook uit praktische overwegingen. Het bu reau voor marktanalyse en socio grafisch onderzoek, bij monde van de direkteur, drs. J. Diederich, heeft aangetoond, dat 86 dei- voor opname in aanmerking ko menden in Sas van Gent Katholiek is. De heer Diederich wees er ver der op, dat Sas van Gent alleen te klein is voor een plaatselijk tehuis en dus zou dit bejaardentehuis een streekverzorgend karakter moeten dragen. Meneer de Voorzitter: aan het eind van deze beschouwing wil ik U bedanken voor de aan my ver leende spreektijd. De heer De Bruijn (Prot. Chr.): Mynheer de Voorzitter, Als belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar, ook voor het Protestantse deel van de bevolking van Sas van Gent, wil ik hier noe men de in gebruikneming van de nieuwe Openbare Lagere School en de toestemming van Gedepu teerde Staten tot het verder uit voeren van de plannen voor het te bouwen Algemene Tehuis voor Ouden van Dagen. Vooral bij dit laatste wil ik even stilstaan. Wy hopen, dat met de bouw van dit Tehuis spoedig kan worden aangevangen en niet dezelfde lange lijdensweg op gaat als in dertijd de nieuwe Openbare Lagere School. Ik herhaal hier wat door myn voorganger reeds meerdere malen werd aangevoerd betreffende een Tehuis voor Ouden van Dagen te Sas van Gent: dat een Protestant niet op zijn plaats is in een R. K. Tehuis voor Ouden van Dagen. Wij vragen toch ook geen Protes tants Tehuis, maar een Algemeen Tehuis voor Ouden van Dagen, waai- een Protestant zich óók thuis kan voelen. Wij betuigen onze vreugde er over, dat de kwestie Tehuis voor Ouden van Dagen deze wending heeft ge nomen en nu een Algemeen Tehuis wordt. Er wordt in onze dagen veel gesproken over- en gedaan voor een Verenigd Europa en toe nadering Oost en West, maar laten wij allen in eigen omgeving eens een begin maken en daar, waar dit mogelijk is, samen te werken en samen te leven. Maar als die samenwerking nog niet mogelijk is bij een Tehuis voor Ouden van Dagen, wat moet er dan van een Verenigd Europa terecht komen? Ik herhaal een Algemeen Tehuis voor Ouden van Dagen houden wij als de enigste oplossing, daar in zo'n tehuis in eigen omgeving een ieder zich thuis kan gevoelen, on geacht richting of religie. De uitvoering van de uitbreidings plannen gaat met een voor Sas van Gent ongekende voortvarend heid. Wij hopen dat hier vooreerst nog geen vertraging in komt, daar het nog altijd zó is, dat velen in Seis van Gent een bestaan vinden, maar hier niet wonen. Namens de Protestantse jeugd betuigen wij onze dank voor de genoten subsidie voor het jeugd werk. Tot slot hebben wij nog één ver zoek, n.l. dat bij een eventuele vacature bij de gemeentedienst ook eens aan een Protestant wordt gedacht. De heer De Meijer (Gem. Belan gen) Mijnheer de Voorzitter, Bij de behandeling van de begro ting voor 1961 wil ook de frEiktie Gemeentebelangen gebruik maken van de mogelijkheid onze visie be kend te maken over het komende begrotingsjaar. Allereerst brengen wij onze dank uit aan het college van B. en W., de sekretaris en het sekretarie-per- soneel voor de tijdige en verzorg de begroting. Ondanks de uitgebreide toelich ting op de begroting zijn er nog enkele punten, die de aandacht vragen om op de voorgrond ge bracht 'te worden. Vorig jaar drongen wy aan en met ons ook andere frakties om het onderwijs in onze gemeen te te perfectioneren, door aan te dringen op de verwezenlijking van een nieuwe R. K. Jongensschool, annex oplossing van het klasse tekort bij de R.K. Meisjesschool. Het stemt ons nu hoopvol dat èn het college van B. en W. èn de beide schoolbesturen die aktiviteit hebben kunnen ontplooien dat het college bij de toelichting betreffen de de kapitaalswerken ons kan mededelen, dat het gehele project in 1961 opgenomen zal worden, t.w. a.) Verbouw bestaande R.K. Meis jesschool b.) Bouw nieuwe R. K. Jongens school c.) Verbouw bestaande R.K. Jon gensschool tot R.K. kleuter school. De woningbouw blijft nog altijd een probleem dat zeker nauwlet tend gevolgd dient te worden. De toewijzing van 38 woningwetwo ningen voor 1960 was een mooi re sultaat, aileen het tot stand komen gaat niet zo vlot. Aan dit contin gent werd nog steeds niet begon nen. In herhaling vervttllen wy door nogmaals de kanaalverbreding ter sprake te brengen. Gaven wij vorig jaar in overwe ging een raadscommissie in te stel len om deze materie meer speci aal onder de loupe te nemen, nu klemt deze kwestie des te meer en dient aangedrongen te worden op een zeer spoedig bericht over de onteigeningen in verband met de kanaalplannen. Het uitbreidings plan der gemeente dient aangepast te worden aan de plannen van Rijkswaterstaat in verband met de kanaalverbreding. Wy denken hier bij o.a. aan de bewoners van het z.g. „eiland", hoe deze over de ontworpen hoge brug kunnen ko men. Wij willen nogmaals uw aandacht vestigen op het' belang van de tot standkoming van een nieuwe in valsweg vanaf de Rijksweg naar plan West ter ontlasting van de flessenhals aan de Stijfsel- en Sui kerfabriek. Een andere kwestie, die tevens door bedoelde raadscommissie on der de loupe genomen zou moeten worden, zijn eventuele wijzigingen van de gemeentegrenzen. In een zeer recente raadsverga dering van de gemeente Philippine bij de behandeling van de grens wijzigingen in de Braakmanpolder heeft deze gemeente ook de ge meentegrenzen met Sas van Gent ter sprake gebracht. Het college van Ged. Staten heeft daarop ge antwoord, dat deze kwestie t.z.t. met de grenswijzigingen in de ka naalzone behandeld zal worden. Wjj kunnen ons dus in de toekomst verwachten aan grenswijzigingen in de kanaalzone. Zonder verder andere gemeenten met name te noemen, kunnen wij er dus zeker van zijn, dat iedere gemeente zo gunstig mogelijk uit de bus zal wil len komen, zo ook onze gemeente. Een degelijke voorbereiding in de ze materie is dan ook geboden. Onze gemeente zit toch al in een eng keurslijf door haar ligging tussen kanaal en Rijksgrens, misschien dat wij door een terdege gemaakte studie uit dit enge keurslijf kun nen geraken. Zeer verheugd is onze fraktie, dat het college met voortvarend heid het plan West aanpakt. Ver zochten wij vorig jaar om zo spoe dig mogelijk de gronden tot aan de wijk Valk in eigendom te ver krijgen en de tweede spoorweg overgang te verwezenlijken, reeds vóór 1961 heeft U bij de kapitaals- werken deze voor de gemeente uitermate belangrijke werken op het programma gezet. Nu in het voorjEiar in plan West het terrein langs de spoorweg ont sloten wordt, wordt het aantrek ken van klein-industrie een zaak, die alle aandacht vraagt, We zijn nu te weten gekomen, dat Sas van Gent niet moet reke nen om tot uitbreiding van het z.g. probleemgebied Terneuzen te gaan behoren en we zullen dus onze eigen weg moeten zoeken. Wij staan zeer ongunstig in de concurrentie met dit probleemgebied en willen wij iets bereiken, dan zal het de gemeente geld moeten gaan kos ten en zullen wy iets moeten doen in de vorm van privé-subsidie-ver- lening analoog aan de Rijksrege ling voor probleemgebieden. Het veel besproken en voor onze gemeente uitermate belangrijk pro bleem van de afvalwaterleiding heeft reeds de aandacht van het Rijk, gezien de rijksbegroting hier voor bedragen vermeldt en wij zo doende kunnen aannemen dat deze zaak in 1961 gaat ïopen. In het In Argentinië is gisteren een 24-uursstaking gehouden, waar aan vakbonden van allerlei poli tieke kleur deelnamen. De actie is bedoeld als pro test tegen het veto van de re gering over een reeds door het parlement aangenomen wet, waarbij de schadeloosstelling van werknemers bij ontslag vervijfvoudigd zou worden. Een aanbod van de regering om 'n nieuw voorstel in te die nen tot schadeloosstelling in die zin, dat de nationale eco nomie er niet onder zal lijden, heeft de vakbonden niet tot andere gedachten kunnen brengen. Het merendeel van de werk nemers heeft aan de stakings- oproep gehoor gegeven. Er reden weliswaar treinen, maar het andere openbare vervoer lag stil, terwijl ook de openbare gelegen heden en theaters gesloten wa ren. In de overheidsinstellingen werd gewerkt voor zover het personeel kans had gezien op het werk te verschijnen. Ook Brazilië is door een reeks stakingen getroffen. Deze ver oorzaakte zondag het aftreden van de minister van Arbeid, Ba tista Ramos. President Kubit- schek benoemde Alirio Salles Coelho tot zijn opvolger. De regering heeft bekendge maakt, dat zij de in de grond wet genoemde maatregelen te baat zal nemen om een einde te maken aan de „onwettige" sta king, die het werk zou zijn van „extremisten'' onder het spoor wegpersoneel en de havenarbei ders. Een vliegtuig van het Ameri kaanse vliegkampschip „Coral Sea" heeft vrijdag bij oefeningen van de zevende vloot, per onge luk een bom langzij een sleep boot van de Amerikaanse mari ne, de „Cree", laten vallen waar door verscheidene opvarenden gewond werden, aldus heeft een woordvoerder van de marine za terdag te Tokio meegedeeld. kader van deze op handen zijnde werken zal de huidige rijkswater- leiding van een stinkende sloot veranderen in een afvoer van uit sluitend hemelwater uit de aanpa- lende en hierop lozende polders. Ook zal de rijkswaterleiding dooi de komende kanaalverbredings- werken en daarmee samenhangen de objecten op diverse ja zelfs practisch over de gehele lengte - verlegd moeten worden. Vanaf het punt waar liet stamriool ten noor den van de Westdam bovengronds wordt, heeft deze waterleiding tot aan de rijksduiker 'n grillige loop, Onze woningbouw en toekomstige woningbouw in plan West zit ge drukt tussen grens c-n spoorlijn en door de grillige loop van deze wa terafvoer langs de spoorlijn te re gulariseren in een min of meer rechte loop, en dan aangelegd in een mooi beplante singel zou een mooie omlijsting van onze nieuw bouw worden en ten goede komen om de eentonigheid en strakke lijn van woningcomplexen te breken. Verder zou de woningbouw en de spoorlijn door een groenstrook en waterpartij van elkaar geschei den zijn. Een ander probleem, dat hier mede zou worden opgelost, is, dat men geen brandblusvijvers zou moeten gaan aanleggen in het kader van de B. B. Wij danken U voor de gelegen heid, die U ons hebt gegeven om het woord te mogen voeren. Nadat bij de behandeling van de afzonderlijke posten van de begro ting bij diverse posten vrijwel alle Kath. raadsleden enkele op- of aanmerkingen hadden gemaakt, werd de begroting z.h.s. goedge keurd. De Voorzitter deelde nog mede, dat de scholenbouw, zoals deze in de toelichting van de begroting is gesteld, niet door kan gaan. Dezer dagen is n.l. bezoek ontvan gen van de inspecteur van het lager onderwys, de bouvvkundig inspecteur en de inspectrice van het kleuteronderwijs. Het is thans zó, dat men zeker de eerste tien jaar geen urgenlieverklaring zal krijgen voor dq bouw van een nieuwe R. K. Jongensschool, om dat men nog oen bestaand school gebouw heeft. Men is nu als volgt uit het slop geraakt: een nieuwe R. K. kleuterschool bouwen, de be staande R. K. Meisjesschool ver bouwen en de huidige R. K. Jon gensschool uitbreiden met een of meer leslokalen. De uitvoering van al deze werken wordt geraamd op een bedrag van 350.000. Wat de probleemgebieden betreft deelt de Voorzitter mede, dat deze kwestie ook besproken is in de commissie „Streekontwikkeling Zeeuws-Vlaanderen" en er kans is, dat een modus gevonden zal wor den om hieraan tegemoet te ko men. De heer Bockstael laakt de op merking van de heer De Groff in zyn algemene beschouwing betref fende het verzoek van de onder zoekscommissie om discrete inlich tingen inzake de alimentatie by de gemeentelyke sociale dienst. De raad besloot nog tot verbete ring en vernieuwing van straten en rioleringen in Oostdam, Oost kade enz. en tot het voteren van de daarvoor benodigde gelden. Hierna werd de vergadering door de Voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5