Kennedy favoriet Belgische regering wijst eis tot de terugroeping van alle Belgische technici van de hand De val van Chroesjtsjef Weero verzicht Lagerhuisdebat over gebruik van kernwapens Kozlof doet aanval op Ameri kaans-Brits bondgenootschap MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5130 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Morgen verkiezingsdag in de Verenigde Staten Door het water verjaagd sa/ons sobert" BiAUPUNKT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Fwmkering bij absnnement: Ter-neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum paf advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens een opinie-onderzoek Mtn de Daily News, die de kandi datuur van vice-president Nixon stïuni, kan de democratische kandidaat voor liet president schap, senator Kennedy, in de slaat New Vork op 55,2 procent Ian de stemmen rekenen, tegen >i\on op 11,8 procent. De Uaily News lieeft bij 22 na tionale en staatsverkiezingen in 19 gevallen juist voorspeld, wie de strijd zou innen. Wanneer Nixon in clc nacht van lieden op dinsdag met een sli aalvliegtuig van het type Bocing-707 vail zijn vcrkiczings- campagne in California terug keert zal hij een reis van meer dan 100.000 km achter de rug hebben, waarbij hij alle 50 staten zal hebben bezocht. 1S000 km legde hij af in een straalvlieg tuig 50.000 km in een schroef- riicgfuig. 3.000 km per trein, l.OOti km per auto en dc rest per helst broclvliegtuig, vrachtauto, hooiwagen, tractor en uiteraard te voel. De republikeinse kandidaat zal dan 188 steden hebben bezocht en 180 grote redevoeringen hebben uitgesproken. In de laatste fase van zijn campagne heeft hij niet meet dan drie of vier uur per nacht geslapen. Hij heeft dan ook aangckondcigri na de verkiezin gen" langdurig rust te zullen nemen. President Eisenhower legde bij zijn verkiezingscampagne in 1952 ..slechts" 80.000 km af, zijn tegenstander, Stevenson, kwam niet verder dan 55.000 km. 1 ru- man liet het in 1918 bij 33.000 km. DE MELKPRIJS. Van 6 november tot het eind van hel jaar zal over alle in het nesten des lands afgeleverde hoeveelheden konsumpticmclk en consumptiemelkprodukten met een vetgehalte van ten hoogste 3,5 procent een bijdrage ten laste van het Landbouw- egalisatiefonds worden verstrekt van 1 cent per liter. De minister van Landbouw en Visserij a.i., de heer Van Rooy, heeft hiertoe in overleg met het Produktschap voor Zuivel, be sloten om te voorkomen dat de melkprijs stijgt vóór de aange kondigde datum, 1 januari 1961. Zuals bekend zal het vetgehal te van de melk vandaag tot drie procent verhoogd worden, maar zal de daarmee verband houden- oc prijsstijging met 1 cent per liter pas op 1 januari ingaan. De overgangsmaatregel zal alleen v oor het westen des lands gelden, omdat in het overige deel v an het land de prijsstijging na de vetgehalteverhoging beperkt kan blijven tot 1 cent per liter gedurende tien maanden. Dc betrekkingen tussen Nederland en Libanon. Nederland en Libanon hebben in gemeenschappelijk overleg be sloten hun wederzijds gezant schap te verheffen tot ambassa de, aldus is zaterdag in Den Haag vernomen. In verband hiermee is binnen kort de benoeming te verwach- ten van dr. A. H. Philipse, thans gezant te Beiroet, tot ambassa deur aldaar. De Amerikaanse duikbootbasis in Engeland. Dat dc Labourüractie in het Britse Lagerhuis verdeeld is over de kwestie van de Amerikaanse duikbootbases in Schotland is duidelijk gebleken. Labourafgevaardigden, die tot de linkervleugel van de partij behoren, beklaagden zich er over dat het bestuur van hun eigen fractie kennelijk besloten heeft de regering over deze kwestie niet aan te vallen. Zij eisten een debat over de door circa 50 La- houi -afgevaardigden onderteken de motie, waarin stelling wordt genomen tegen de vestiging van bases voor Polarisduikboten in Schotland. De voorzitter van het Lager huis wees de cis van de linker vleugel van Labour, die gesteund werd door de leider van dc libe ralen, Grimond, af, met de op merking dat hij zich moet hou den aan de moties, die door het fractiebestuur zijn ingediend. De afgevaardigde van Labour, Tom Stecle. kreeg scheldwoorden van zijn eigen partijgenoten te horen, toen hij verklaarde dat hij nog geen protesten had ont vangen uit zijn kiesdistrict, waar de bases Holy Loch gevestigd zal werden. De bevolking van dit district is juist zeer geïnlercs- cerd in het scheppen van nieu we werkgelegenheid, zo zei hij. Een record dal geen enkele kandidaat tol dusverre heelt kunnen verbeteren, is dat van dc democraat William Nennings Bryan, die in 1896 op één dag 36 redevoeringen hield. Senator Kennedy heeft, hoewel hij slechts 44 staten heelt be zocht. meer kilometers afgelegd dan Nixon. Dc politieke mede wet ker van dc Daily News Ted Lewis voorspelde zondag, dat dc democratische kandidaat dinsdag een overweldigende meerderheid zal behalen, te vergelijken met de successen van wijlen Franklin D. Roosevelt en president Eisenho wer. Een groep van 20 Lutherse theologen heeft zich zaterdag openlijk uitgesproken vóór dc democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Kennedy. De theologen zeiden in de Rooms-Katholicke Ken nedy een toekomstige „grote pre sident van de Ver. Staten te zien. Uit zijn standpunt blijkt", aldus 'n brief van dc Nationale Luther se raad. „dal hij geen „Rooms- Katholieke", maar een „groot Amerikaans president" zal wor den." De drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen zullen morgenavond elk een reusachtig electronisch „brein" in werking- brengen, dat de winnende presi dentschapskandidaat moet aan wijzen, zelfs nog vóórdat de stembureaus in sommige delen van de Ver. Staten zijn gesloten. De machines zijn de afgelopen maanden „volgestopt" met on noemelijk veel gegevens en ge tallen van vorige verkiezingen, op grond waarvan zjj te werk gaan. EISENHOWER KRITISEERT KENNEDY President Eisenhower heeft vrijdag in een rede te Cleveland felle kritiek geoefend op het ver- kiczingsprogram van ocnator Kennedy, zonder deze evenwel met name te noemen. Dc president, die werd toege juicht door verscheidene tiendui zenden mensen, vroeg zich, naar aanleiding van de belofte van dc democratische kandidaat om geld te zullen sparen door een militaire reorganisatie, ai, waar „dit jeugdig genie de ervaring en de wijsheid vandaan had ge haald" om het werk van dc stal- chefs le verbeteren Kennedy's voorstel om „vredesgezanten" naar het buitenland te zenden was. volgens Eisenhower, in 1954 al gedaan door Heinz Rollman, die nu voor de republikeinen kandidaat staat voor het congres van Noord-Carolina. „Men vraagt zich af, hoeveel andere voorstel len (van Kennedy! evenmin ori gineel of nieuw zijn maar het teken van een gebrek aan rijp heid', aldus de president Hij zal ook nog in Pittsburg spreken. Woensdag voerde hij in New York het woord ter onder steuning van vice-president Ni xon. Regering-Eisenhower zou gegevens over werkloosheid achterhouden. Senator Kennedy, de kandi daat van de democraten voor het Amerikaanse presidentschap, wil aan de vooravond van de verkiezingen nog een laatste po ging doen om zoveel mogelijk stemmen te krijgen. Maandagavond om 7 uur zal hij in zijn huis in Boston de tele foon pakken en de 74-jarige we duwe Whelan in San Francisco - 1800 km verder opbellen. Zij zal op haar beurt anderen op bellen, die ook weor naar de tele foon zullen grijpen. Deze sneeuw- balactie per telefoon zal 24 uur duren. De democraten hopen op doze manier nog een groot aantal mensen te bereiken, die dan een laatste opwekking zullen krijgen om voor Kennedij tc stemmen. Zoals bekend wil de republikein se kandidaat Nixon maandag avond vier uur lang voor de te levisie spreken. Hij zal dan vra gen beantwoorden die hem door kijkers vóór en tijdens de uitzen ding telefonisch worden gesteld. De democratische partij heeft verklaard dat zij de middelen niet heeft voor een dergelijke marathon-uitzending voor dc televisie. De regering-Eisenhower houdt lot na de presidentsverkiezingen 'n rapport achter, waaruit blijkt, dat de werkloosheid in de V. S. tot 3,6 miljioen is gestegen, zo heeft de „Washington Post" ge meld. Het blad verklaarde, dat het officiële cijfers had ontvangen, waaruit valt op te maken, dat dit totaal werd bereikt, nadat in oktober nog 200.000 arbeiders werkloos zijn geworden. Tege lijkertijd daalde de beroepsbevol king met 300.000 tot 67,5 miljoen. Amerikaanse levensstandaard moet volgens Kennedy 25 procent omhoog Op een grote politieke bijeen komst heeft de democratische kandidaat voor het president schap der Verenigde Staten. John Kennedy, te Toledo in de staat Ohio als zijn mening uitge sproken, dat de levensstandaard van de Amerikanen in de tien komende jaren met vijf en twin tig procent omhoog moet. Om dit te kunnen bereiken zal men waarschijnlijk meer aandacht moeten schenken aan de kwali teit dan aan de kwantiteit. De Amerikaanse economie zal van de boeien van de republikeinse partij bevrijd moeten worden. Zij zal bevrijd moeten worden van dc kortzichtige politiek van een hoge rentevoet, van de poli tiek, welke zich verzet tegen ont wikkeling van de natuurlijke hulpbronnen, en van een poli tiek, die het mogelijk maakt, dat het rassenonderscheid op het terrein van de werkgelegenheid blijft bestaan. Dc aanhoudende regenbuien en het vele poldcrwater zijn er oorzaak van, dat de 72-jari- ge alleenwonende bewoner van liet pand Driewegenstraat 8 tc Terneuzen zijn woning heeft moeten verlaten en thans bij een van zijn kinderen inwoont lot het water in de Zeven Tri- niteitpolder gezakt is en zijn huis weer bewoonbaar zal -zijn. (Adv.) it kuBMTBrf hrfopert, toJe «writ 16 krwiwrjjdroaf 9 UfMuzm individuele ha-arverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. PRINS BERNHARD TERUG. Prins Bernhard is zaterdag avond om 1 minuut over zes met de regeringsfnendship op de vliegbasis Soesterberg geland. De Prins keerde zoals bekend terug van een bezoek aan Perzië, waar hij de gast was van de sjah. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken heeft za terdagavond meegedeeld dat Bel gië de eis van de Verenigde Na ties tot terugroeping van alle Belgische technici uit Kongo van dc hand zal wijzen. Tijdens de debatten over de buitenlandse politiek in het Brit se Lagerhuis heeft de Labour- algevaardigde Denis Healey, de partijwoordvoerder voor de bui tenlandse politiek, de eis gesteld dat elk besluit van een der Navo- landen om over te gaan tot het gebruik van de ..Polaris"-raket of enig ander kernwapen, afhan- Vice-premier p'rol Kozlof van de Sowjet-Unie heeft zondag in .Moskou een heftige aanval ge daan op de overeenkomst tus sen Engeland en de Verenigde Staten voor de vestiging van een basis voor polarisduikboten in de Clyde. Hij zei deze aanval in een rede in het Lenin-stadion te Moskou, waar circa 12.000 mensen aan wezig waren om de oktoberrevo lutie van 1917 te herdenken. De Verenigde Staten willen met deze duikboten de zeegrenzen van de Sowjet-Unie afstropen, aldus Kozlof. De Russische vice- premier beschuldigde premier MacMillan van Engeland ervan, dat hij onderhandelingen met de Amerikanen over de duikboot basis had gevoerd toen hij in GERUCHTEN WAREN ONGEGROND. Chroesjtsjef bij aankomst van Chinese delegatie. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld van zijn ambassade in Moskou te hebben vernomen dat de geruchten, volgens welke Chroesjtsjef als premier van de Sowjet-Unie door de voormalige eerste minister Malenkof zou zijn vervangen, „volkomen uit de lucht zijn gegrepen." Premier Chroesjtsjef was za terdag op het vliegveld van Mos kou aanwezig om met andere communistische leiders een Chi nese delegatie onder leiding van het staatshoofd, Lioe Sao-Tsji, te verwelkomen. De delegatie zal de herdenking van de oktoberrevolutie bijwo nen. Ook president Brezjnef, die volgens de geruchten evenals Chroesjtsjef zou zijn afgezet, was ter begroeting van de dele gatie op het vliegveld aanwezig. Hij had eerder op de dag in het Kremlin de Canadese ambassa deur ontvangen. Chroesjtsjef zag er goed >n opgewekt uit toen hij zijn gqs- ten de hand schudde. De Canadese ambassadeur ;n Moskou, Johnson, die binnenkort naar Ottawa terugkeert, had ook een onderhoud met Chroesjtsjef. Hij zei dat de Sowjct-prcmier grapjes maakte over de jongste geruchten. Chroesjtsjef begroet te hem met een brede grijns en ?ei; „Wel, hier ben ik dan." New York was om de algemene vergadering van dc V. N. bij te wonen en met de Russische dele gatie over de oplossing van in ternationale vraagstukken sprak. En juist daar in New York vorm de de ontwapening het voor naamste thema van het debat in de Verenigde Naties, zo riep Kozlof uit. Hij zeide voorts dat Lenir.s voorspelling dat Rusland een „machtig land, waarin overvloed heerst", zal worden, is uitgeko men. En in ae naaste toekomst zullen wij de overwinning beha len op de kapitalistische landen door middel van vreedzame eco nomische concurrentie. De Sow jet-Unie wint ten opzichte van de Verenigde Staten terrein op het gebied van de industriële produktie. Wij gaan in een tempo vooruit dat tè snel is voor '!e Amerikanen, aldus Kozlof. Maar de Sowjet-Unie heeft nog meer successen geboekt. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties hebben de Sowjet-Unie en de andere socia listische mogendheden een mo rele en politieke overwinning be haald op het imperialisme en miljoenen nieuwe vrienden ge kregen. De ontwikkelingen sinds het 21ste partijcongres hebben bewezen dat de conclusie van dit congres juist is geweest. Op dit congres is men tot de conclusie gekomen, dat „wereld oorlogen uitgebannen kunnen worden uit het leven van de mensheid". Het imperialisme kan nu niet meer naar willekeur dic teren of een oorlog zal komen of niet, zo zei Kozlof, Wij hebben de Westelijke mo gendheden aangeboden eerlijke onderhandelingen te voeivn over de belangrijke vraagstuk ken, die de internationale be trekkingen raken, zo zei hij. En hij besloot zijn rede met de op merking dat de morele en poli tieke isolatie van het Amerikaan se imperialisme elke dag duide lijker vormen aanneemt. kelijk moet zijn van de collec tieve instemming van alle Navo- landen. Dit beginsel moet niet alleen gelden voor met „Polaris"- raketten bewapende onderzeeërs, doch voor elk ander kernwapen systeem, tactisch of strategisch, dat in de N.A.V.O. of in een der Navo-landen zou kunnen be staan. De labourpartij acht het van zeer groot belang, dat Ame- rika's bondgenoten enige con trole krijgen over het gebruik door de Amerikanen van hun af- schrikwapens niet alleen binnen het gebied van de N.A.V.O. doch over de gehele wereld. Healey stelde de vraag of de Britse regering volledig op de hoogte is van de vaarschema's in vredestijd van alle Ameri kaanse onderzeeërs met een basis in Engeland. Heeft de regering het recht haar veto uit te spreken over vaarschema's die niet' haar goedkeuring heb ben, en heeft de regering het recht de faciliteiten voor de basis terug te trekken als het veto niet wordt aanvaard of daarmee geen rekening wordt gehouden? Verder vroeg Healey welke controle zou kunnen worden uit geoefend in een noodtoestand, geen toestand van werkelijke oorlog doch een periode van gro te spanning, waarin de mogelijk heid van oorlog door sommige regeringen in overweging zou worden genomen. Hij betoogde, dat het argument van Washing ton, dat er misschien geen tijd voor overleg zou zijn. niet voor de ,,Polaris"-duikboten kan gel den. Deze duikboten kunnen wekenlang in voortdurende ver binding staan mot de autoritei ten. Voorts informeerde Healey of Engeland geen absoluut recht van veto heeft over het afvuren van raketten van deze onder zeeërs in de Britse territoriale wateren, met inbegrip van Holy Loch, waar hun basis gevestigd is. Tot slot informeerde hij welk overleg wordt beraamd over het afvuren van raketten door deze onderzeeërs in andete delen der wereld. REORGANISATIE VAN DE VERi'KAANSE LUCHTMACHT IN EUROPA In het midden van deze meand zal in West-Europa een nieuwe Amerikaanse luchtdivi- sie worden gevormd, bestaande uit het 86-ste eskader onder scheppingsvliegtuigen en het 501-ste tactische controle-eska der De maatregel wordt genomen „ter verbetering van het defen sieve vermogen van de Navo", Wigny zei in een radiotoe spraak tot het Belgische volk aan dé vooravond van zijn ver trek naar New York„Indien de Belgische technici moeten wor den teruggetrokken, is het aan de Kongolese autoriteiten dit te eisen en niet aan de Verenigde Naties". De minister zal het debat in de Verenigde Naties over Kongo bijwonen. Hij was zijn radiotoespraak begonnen met de aankondiging dat hij de secretaris-generaal van de wereldorganisatie, Ham- marskjoeld, om uitleg zal ver zoeken van de „ontoelaatbare beschuldigingen" die deze aan het adres van België heeft ge uit. Wigny beschuldigde de Ver enigde Naties ervan „de soeve reine staat Kongo" te willen be voogden. Verder zei de Belgische minis ter: „Wij hebben Kongo niet ver laten om 't ten prooi te zien val len aan het imperialisme, onge acht of dat het imperialisme uit het oosten is ol' van zekere Afri kaanse staten." Wigny heeft voorts gezegd dat België de onafhankelijkheid van Kongo eerbiedigt en er altijd op heeft aangedrongen dat anderen haar ook eerbiedigen. Het is, zei hij. ondenkbaar van de ene dag op de andere alle sporen van een vruchtbare tach tigjarige samenwerking uit ie wissen. „Wij zijn daar met on/ ondernemingen die een groot deel van de Kongolese bevol king een bestaan bicden". Een groot deel van ac ambt naren in het Kongolese bestuur zijn Belgen. Zij zijn in Kongo gebleven of naar Kongo terug gekeerd op hei speciaal verzoek van de achtereenvolgende Kon golese regeringen en van ve schillende Kongolese autoritei ten. Sprekend over de „beschuldi gingen en beledigingen" aan het adres van België zei Wigny, dat niet België's politiek is veran derd, maar wèl die van de Ver enigde Naties, die schijnen Ir willen dat er voortdurend chaos in Kongo heerst. De Verenigde Naties zijn ope raties begonnen om dc toestand in Zuid-Kasai, waar onlangs zwaar werd gevochten, in han den te krijgen, aldus berichten van betrouwbare V.N.-kringen in Leopoldstad. De V. N. gebruiken elke moge lijke methode om de Baloeba- vrijwilligers van Albert Kalon- dji. die tegen Loemoemba zijn, te overreden hun wapens neer te leggen en naar hun dorpen terug te keren. De V. N. willen in Zuid-Kasai een neutrale zóne vormen naar analogie van die welke reeds in Noord-Katanga tot stand zijn gekomen en waar alleen V.N.- troepen mogen binnengaan, al dus genoemde kringen. President Kasavoeboe zal deze week naar New York gaan om zijn zaak voor de V. N. te ver dedigen, aldus Kongolese krin gen. Sjah benoemt zijn zoon tot troonopvolger. De sjah van Perzië heeft zon dag een proclamatie uitgevaar digd waarin zijn pasgeboren zoon Reza tot kroonprins cn troonopvolger is benoemd. (Adv.) Volledig automatisch f 1398,- I-Iot K.N.M.I. deelt mede: Mei do noordwestelijke lot noordelijke luchtstroming, tus sen een Iiogedrukgebic-1 boven Schotland cn een depressie boven Finland, zullen aanvankelijk no'; buien van zee het land binncn- t'BER v.m. n.m. 3"3 406 4.28 4.41 5.08 5.21 5.18 5.31 MAANDAG 7 N Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden ZON MAAN Nov. 7 7.45 17.02 20.10 11.15 8 7.47 17.00 21.00 12.02 13 7.56 16.52 1.00 14.42 14 7.58 16.51 2.07 15.06 15 7.59 16.49 3.16 15.31 drijven. Hel in ycdrukge.bied breidt zijn inviocd echter geleide lijk meer over West-Europa uit, zodat de buiighcld later onder drukt wordt cn opklaringen de overhand zul'en krijgen. De wind blijft waaien uit rich tingen tussen West en Nooid cn neem: tot matig of zwak al. Overdag zullen de temperaturen ongeveer op hetzelfde niveau blij ven. maar des nachts treedt een flinke afkoeling op. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Wisselend iiewolkl. Wisselend bewolkt met nog enkele vcspreide buien. Matige tol zwakke wind lussen west en noord Weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1