<U enu van de week EEN HOEDJE KOPEN? sngen MOET HET WEL HARD TEGEN HARD? was r Het loopt weer tegen 5 december ROMANS Opblaasbare Pettycoats SAMEN OF ALLEEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 VULPENNEN Moeilijkheden Wat eten Uw kinderen 0 Zorg voor voldoende bouw stoffen en beschermende mid delen, zoals melk, karnemelk, yoghurt, groente, vruchten, aardappelen, vlees (heel klein gesneden) vis, kaas, ei, peul vruchten, bruin brood, haver mout, tarwegries, (mits goed gaar), boter of margarine. 5 november I960 Zaterdag 5 november 1960 gen, üoen" Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zeg- „dat ze er beslist niet aan aan Sinterklaas natuur lijk. Misschien een presentje on der de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het buiten onbe hagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5-december-sfeer hun toch weer parten spelen. Zullen we toch maar nietalleen voor de kinderenen de volwas senen dan elk een kleinigheid. En natuurlijk is het resultaat, dat 5 december, net als elk jaar, helemaal echt en in en in Neder lands wordt gevierd. Het kind en het kind in de volwassene Daarom is het ook zo aardig presentjes te geven die ook door en door Nederlands zijn, dat wil zeggen in Nederland gemaakt, met Nederlands vernuft en vak manschap. En als we nu toch zo echt Nederlands doen, dan wil len wij het eens hebben over een vrije tijdsbesteding vooral voor jong, maar ook voor de volwas senen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bijelkaar houdt, heel vaak ook heel leerzaam is en die al door vele geslachten is beoefend. Wij bedoelen het gezelschapsspel, te spelen met twee of meer per sonen. En zegt u nu niet, dat dat ouderwets is, want dat is beslist niet zo. Ze zijn er nog, dat goede oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te vergeten „Mens erger je niet" met de zo vertrouwd ge worden afbeelding op de doos. Halma en Lotto, Zwarte Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs zeer moderne variaties. Wij zullen bepaald niet alle spellen opnoemen die door een van de bekendste Neder landse fabrieken op dit gebied worden gemaakt, want dan zou den wij de namen moeten noe men van meer dan 250 Jumbo hun kleurentorentjes en daarbij IHet gaat erom, het vaandel te passende kleurendobbelstenen verdedigen. Een spannend spel beslist een tijdje zoet zijn enIvoor volwassenen, waarbij kleuren leren onderscheiden cn Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk. En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje, als u wilt voordat de televisie be gint, op een regenachtige zon dagmiddag of een ander ogen blik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met bor- duurprentjes, kralenkaartjes, felecitatiekaartjes, kurkematjes en raffiamandjes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kun nen zoet zijn met de plastic plak plaatjes zonder lijm in de vorm van bloemen en sprookjesfigu ren. Zo gaat het er hard op lijken, dat wij u alle spellen toch gaan noemen en dat is niet de bedoe ling. Trouwens voor de kinderen is het bedtijd, dat staat duidelijk te lezen op de Mistery Clock een cadeau voor een ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat mysterieuze is de wijzerplaat van doorzichtig plexiglas, waar op de vergulde wijzers zijn aange bracht, die in de ruimte lijken te net als bij dammen en schaken veel denkwerk en veel strate gie te pas komt. Maar ook 's win ters zijn er dagen met mooi weer en dan willen de kinderen graag naar buiten, en wat kunnen ze dan beter doen dan Aan de rol gaan en dit bedoelen wij dan letter lijk, op rolschaatsen namelijk. Zij weten met hun vrije tijd wel raad spellen. Het is haast niet te ge loven, maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en ste vige uitvoering en voor lage prijzen. Een combinatiedoos met daarin: Mens erger je niet, Hal ma, Ganzenbord, Damspel en Wedrenspel komt bijv. op ƒ4,95. Men is er ook in geslaagd een belangrijke export op te bouwen naar vrijwel alle West-Europese landen en vele van die 250 spel len worden ook in het buitenland gebruikt. Zeer modern is Electro, een electrisch vraag- en antwoord spel met vragen op allerlei ge bied en voor elke leeftijd. Als het lampje gaat branden is het ant woord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast be staan er mappen met aanvullen de vragen. Enkele onderwerpen: vliegtuigtypes, schepen, edelste nen, Bijbelse geschiedenis, motor onderdelen, toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek enz. enz. Spannend, interessant en leerzaam. Ook de moderne kwartetten zijn de moeite waard. De kaar ten zijn afwasbaar en kunnen worden gebogen, zonder dat er vouwen in komen. In de spel regels, bijvoorbeeld bij het stedenkwartet, worden bijzonder heden gegeven over die verschil lende steden. Voor alles wat man is moet het autokwartet wel heel interessant zijn. Auto's uit de gehele wereld en achterop de uitgebreide handleiding tal van gegevens over de getoonde auto's. Jumbo heeft aan de klein tjes gedacht met een sprookjes kwartet, waarbij in de handlei ding elk sprookje in het kort is weergegeven. De hele kleintjes zullen met zweven, terwijl de klok onzicht baar wordt aangedreven door een zelfstartende synchroonmotor 220240 volt, 50 perioden, 3 Watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uuraanduidingen verlicht Zeer mooi van vorm, een prach tig voorbeeld van Nederlands vakmanschap. Wel iets duurder, dan een cadeau„tje" 81, maar het is dan ook een waarde volle completering van het inte rieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe belangrijk is dan ook haar vorm en kwali teit. Nu de kwaliteit is beslist geen mysterie. Een strategisch spel voor de ouderen Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ouderen zitten nog bijeen en vader en zijn grote zoon wil len nu eens een spel spelen waar men de hersens geducht bij moet gebruiken. Zoiets als schaken bijvoorbeeld, maar daarin is de zoon geen matador. Nee, dan lie ver Stratego, dan beleven de „stille medespelers" ook span nende uren. Het doel bij dit spel is het vaandel der tegenpartij te veroveren, waartoe iedere speler Jantje wilde geen spinazie eten. Nu is spinazie een bij uitstek geschikt voed sel voor driejarige mannetjes, maar Jantje vertikte het. Moeder probeerde het met eindeloos geduld, maar einde lijk kwam zij tot de conclusie, dat al dat beloven en belonen toch eigenlijk verkeerd was. „Neen," sprak zij, „de spinazie zit er wel in, maar ik geloof, dat ik eigenlijk bezig ben zijn karakter tje grondig te bederven!" De volgende dag voerde Jantje's moe- 4er een straf regiem in. Het jongetje werd hard en bars toegesproken bij weigeren en de lepel met spinazie werd tussen de weerstrevende lipjes geduwd. De kleuter hapte naar adem en naar spinazie, maarhij slikte niet. „Slikken!" gebood moeder, „slikken zeg ik jeToen moest Jantje niezen. Voor het tapijt waren de gevolgen ver schrikkelijk. De volgende dag en de daarop volgende dag ging het eten niets beter. Toen bemoeide vader er zich mee. Het ging helemaal mis. Jantje propte, klokhalsde entenslotte kwam alles er weer uit. Vader en moeder wisten van geen wijken. Hij moest en hij zou leren wat gehoorzaamheid is en wie de sterkste is. O zo OMA ZAG HET ANDERS Toen oma eens getuige was van het dagelijks etengevecht, sprak zij er schande van. „Dat arme schaap. Jullie mishandelen dat kind. Dacht je nu heus, dat je het op die manier gehoor zaamheid kunt bijbrengen?" vroeg zij verontwaardigd. „Iedere dag zo'n scène en dat trappen en schoppen en gillen, dat kan nooit goed zijn voor de zenu wen van zo'n klein kind. Wil ik jullie eens wat zeggen? Op deze manier be reik je nietsLaat mij dat kind maar eens voeren!" Oma begon met Jantje in zijn stoel vlak voor het raam te zetten, waar zijn aandacht werd getrokken door al wat er voorbij ging. Toen begon er een leuk spelletje met het eten, dat zij juist op het warmwaterbordje had gedaan. Eerst was Jantje de poes, die telkens een muisje moest ophappen en toen was zijn mondje een garage. Daar kwam een auto aantoet.... toet! Gauw open die garagedeurAl spelend verdween het eten zonder tranen en zonder drift uitbarstingen, brommen of straffen. EEN OMWEG Wat oma deed, was het doel bereiken via een omweg. Ongetwijfeld zullen er mensen zijn, die zeggen„Dat is geen opvoeding! Dat is verdoezelen van het gehoorzaamheidsprobleemInderdaad maar er kunnen tijden zijn in het le ven van een kleuter waarin deze me thode voorrang verdient, boven het botte gehoorzaamheid eisen zonder meer. Tussen de 2 en 3 jaar breekt in ieder kleuterleventje de periode van onwil en weerspannigheid aan, die in wezen niet anders is dan een groeistadium. Het kleine mensje heeft zojuist ontdekt, dat je met een wil nog meer kunt uitrich ten dan alleen hebben en krijgen. Je kunt je er ook mee verzetten tegen het geen de grote mensen willenDeze ik- wil-niet-periode duurt gewoonlijk niet zo lang en het is zaak het kind door deze voor hem natuurlijke maar moeilijke tijd heen te leiden. Meen niet aan ouderlijk gezag en overwicht te zullen inboeten wanneer u inplaats van de directe weg de omweg via de afleiding kiest, hetgeen natuur lijk niet inhoudt, dat u in alle gevallen de nodige gehoorzaamheid via een af leidingsmanoeuvre moet bewerkstelli gen! Ouders die met begrip en verstand de ontwikkeling van hun kind van baby tot kleuter volgen, zullen precies weten, wanneer het tijdperk van weerspannig heid is aangebroken en zij zullen hierop voorbereid ten te kiezen. (Nadruk verboden.) de juiste weg we- ELLY MARTINS. Vele gemeentebesturen hebben al speciale rolschaatsenbanen laten aanleggen of bepaalde plei nen aangewezen als rolschaats- gebied, zodat de kinderen zonder gevaar kunnen rollen. Ook in Nederland worden rolschaatsen gemaakt van een zeer soliede constructie. De ESMI en TS59- rolschaatsen hebben een speciale voetbevestiging door middel van grote leren teenkappen, welke op 4 punten aan de voetplaat van de rolschaats zijn bevestigd. Op deze wijze wordt beschadiging van de schoenen voorkomen. De teenkappen worden met een veter op maat aangetrokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen. De rolschaats voor de begin ners wordt hier gebracht met kleine stalen wieltjes, eveneens dubbel gelagerd. Deze, „Elfje" genaamd, kost bijv. 18,50 en dat loopt dan op, tot de duurdere bestuurbare modellen tot 29,90 en 31,50. (met rubber wielen) Kwalitatief goede en duur zame rolschaatsen die elke ver gelijking met het buitenlandse produkt met glans kunnen door staan en ook wat de prijs betreft volledig kunnen concurreren. Een echt Nederlands cadeau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van St. Nicolaas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes van Nederlands fabrikaat, waar van er nog zeer vele te noemen zijn. Wij hopen, dat ze van pas zullen komen en de vreugde cp 5 december zullen helpen ver hogen. Het wel Ujzonder populaire melkproduct yoghurt kan zo in pure vorm, maar natuurlijk ook op allerlei andere wijzen (b.v. als vla of pudding) als dessert worden gegeven. Dat yoghurt zich uitstekend met vruchten of vruchtenmoes laat combineren, is voor de meeste huisvrouwen geen nieuwtjemaar de yoghurtnoten- crême waarbij de yoghurt met bruine suiker en noten wordt vermengd, is waarschijnlijk minder bekend en wij willen het daarom ditmaal eens als feeste lijk dessert, dus voor de zondag, op het weekmenu zetten. ZONDAG: kerriesoep, gebakken ham, witlof met tomaten, aardappelen, yoghurtnoten- crème. MAANDAG: Schotel bloem kool met kaas en rest aard appelen, wentelteefjes. DINSDAG: Bloemkoolsoep, ge bakken lunchworst, snijbo nen, aardappelen, (bonen in de week zetten). WOENSDAG: Bruine bonen, gebakken uien, aardappelpu- rée, karnemelkvla. DONDERDAG: Kruidenomelet, andijvie, aardappelen, peter seliesaus, koffiepudding. VRIJDAG: Gebakken visfilets, of gehakt, groene kool, ge bakken aardappelen, beschuit met appelmoes. RECEPTEN Yoghurtnotencrème. liter yoghurt, 100 gram bruine suiker, sap van 1 ci troen, 75 gram gemalen noten, 6 blaadjes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten goed dooreen roeren. De ge weekte gelatine in 1 dl heet wa ter oplossen en daarna goed met de yoghurt mengen. Het ge heel koud laten worden en op dienen in glazen of op kleine schaaltjes, eventueel met wat slagroom gegarneerd. Nassi goreng. l'/z pond gare rijst, 80 gram roomboter, 200 gram varkens vlees (in dobbelsteentjes ge sneden), 100 gram ham, 2 uien, 25 gr. gedroogde nassi- gorengkruiden (verkrijgbaar als boemboe nassi goreng), 2 eieren. De roomboter in een flink rui me braadpan of watjan doen, de uien en het vlees erin fruiten en als het vlees bijna gaar is, eerst de kruiden en daarna bij gedeelten de rijst toevoegen. De rijst ook even meebakken, maar oppassen, dat ze niet aan brandt, dus geregeld omschep pen. Vlak voor het opdoen de in stukjes gesneden ham erdoor mengen. Van de eieren een omelet bakken, hiervan reepjes snijden en deze als een netwerk bovenop de nassi goreng leggen. BOEKHANDEL VAN DE SANDE Binnenkort kunnen de Neder landse dames en meisjes gebruik maken van opblaasbare petty coats. Een Nederlandse fabri kant heeft de schuimrubber- lagen van de pettycoat vervan gen door één of meer opblaas bare banden. Maar wat nu als de dames zeg gen: „Ik heb een lekke band!" ZATERDAG: jruit. Nassi goring, O00Ö000000Ö0000000000O000000O0D0OOO0O000 Boekhandel VAN DE SANDE TERNEUZEN 0£8>i00000000000O0000f>r>00OD000000'0000D00O0 Wiens strategie zal overwinnen? een leger van 40 speelstukken, in rangorde van laag tot hoog krijgt, te weten: 1 spion; 8 ver kenners; 5 mineurs; 4 sergeants; 4 kapiteins; 3 majoors; 2 kolo nels; 1 generaal; 1 maarschalk; 1 vaandel en 6 bommen. Het is helemaal niet de bedoeling een oorlogsspel te brengen, doch de rangorde van het leger leent er zich goed voor de stukken een bepaalde waarde te geven en men kan niet zien welke rang een stuk van de tegenpartij heeft. MET RAAD EN DAAD 0 Geef aan jonge kinderen geen opgewarmd eten, dit heeft n.l. een groot deel van de voe dingswaarde verloren. Vruch ten zijn zeer goed, maar zorg er voor dat ze rijp zijn, ge wassen of geschild; voor de kleinsten verwijdere men pit ten en harde delen. 0 Kinderen hebben een voor liefde voor zachte spijzen, geef dus als nagerecht cho coladepudding met vanille saus, vruehtengruel, twee kleuren vla naast elkaar, vruchten met yoghurt. 0 Neem uw kind op in het da gelijks leven van uw gezin, maar zorg er voor dat 't geen uitzonderingspositie inneemt. Geef geen extra kostjes en geen brood zonder korst. 0 Dring van het twee jaar af niet te veel aan op eten, het kan niet meer op dan het kan verwerken. De normale duur van het eten. in deze leeftijd is ongeveer een half uur. 0 In deze leeftijd wil het kind graag het middelpunt van het gezin zijn en de aandacht pogen te trekken. Geen al te grote overbezorgdheïd, poog het kind niet tot eten te dwin gen door allerlei spelletjes of omkoping met wat lekkers. 0 Laat de volwassenen geen voorkeur tonen voor al dan niet graag iets te eten, het kind kijkt dit af en poogt daardoor ook .graag zijn lieve lingskostje te verkrijgen. 0 Laat de maag tot rust komen door tussen de maaltijden door niet steeds wat snoep Ie geven. Het eten moet niet te koud, maar ook niet te warm zijn. (Nadruk verboden.) Ook de 11 maanden jonge Wen dy Rote uit St. Pietersburg, Flo rida, heeft haar moeilijkheden, als het spaghetti be- Een vrouw die een winterhoed gaat kopen, kan twee dingen doen: of zij koopt een hoed naar de laatste mode, of zij koopt een hoed die haar staat. Dat is namelijk niet hetzelfde slechts een enkele maal dekken begrippen elkaar en vindt zij een hoed naar de nieuw ste mode, die haar werkelijk flatteert. Maar is dan meestal nog zo duur, dat zij hem niet kan betalen. Wanneer ,„staat" een hoed ons? Dat is kort gezegd en heel eenvoudig: als hij ons knapper maakt, d.w.z. dat wij er met die hoed aan trekkelijker uitzien dan zonder. Is dat niet het geval, dan doen wij er bijzonder verstandig aan de hoed te laten waar zij is! Elke goed geklede vrouw weet, dat er en kele kostbare basiswaarheden zijn die in acht genomen dienen te worden, wil het geheel aan de verwachting beantwoorden. Eén hiervan is de volgende: als een hoed een vrouw niet knapper, een mantel haar niet slanker en een man haar niet beter maakt dan zij is, dan zal zij verstandig doen alle drie in ge strekte draf voorbij te gaan! Blijft tenslotte het probleem uit te maken wat ons wel staat. Daarvoor is smaak nodig fen we weten allen wel in ons diepste bin nenste of we smaak hebben of niet. Zijn we het volkomen met onszelf eens dat we smaak hebben hetgeen we uiteraard in de loop der tijden aan de reacties van de wereld om ons heen hebben kunnen controleren, dan zijn we echt wel in staat zelf te beslissen bij dergelijke aankopen. Hebben wij weinig of geen smaak, dan doen we er verstandig aan de hulp van ande ren bij onze aankopen in te roepen. Uiteraard kunnen we verkoopsters of verkopers in de zaken waar wij komen, niet altijd voor hon derd procent vertrouwen. Het betrouwbaarst is in dit geval onze echtgenoot. Hij toch zal de laatste zijn die ons voor schut zal laten lopen en bovendien heeft hij ook nog direct of zijdelings belang bij de financiën die met deze aankoop gemoeid zijn. Als man kan hij ongetwijfeld beter beoordelen wat ons knap per maakt dan wij zelf. Een uitzondering willen we hier maken voor mannen, die in de loop der tijden dui delijk het bewijs hebben geleverd beslist geen smaak te hebben. Een dergelijke echtvriend kunt u natuurlijk beter niet mee nemen bij uw inkopen. Hij zal van weinig of geen waar de zijn, u verkeerd adviseren of stilletjes zijn mond houden en zich stierlijk vervelen. In zo'n geval kunt u beter de hulp inroepen van een „goede" vriendin met smaak. Maar het moet echt wel een vriendin zijn die het goed met u meent, want anders hebben haar ad viezen nog weinig betekenis. Hebt u het geluk zo'n echte goede vriendin te bezitten, die zich zelf echt elegant weet te kleden, dan kan zij van veel nut zijn. Kortom, bij 't doen van onze inkopen doen wij er in de meeste gevallen goed aan, niet alleen op stap te gaan. Slechts die begena digden onder ons die een uitgesproken goede smaak hebben, kunnen geheel op zichzelf ver trouwen. (Nadruk verboden.) ELLY MARTINS.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9