PHILIPS RADIO «TELEVISIE RADIO de BUCK Uit d IN DE GREEP VAN DE ANGST Binnenlands nieuws Kerkdiensten De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting KONGO Landbouwschap ontevreden over garantieprijzen voor melk en suikerbieten WIJST ATOOMZWAARD AF. Voor de zondag terneuz Nieuws ir Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 5 november I960 Zaterdag 5 nov VOOR SERVICE EN KWALITEIT Noordstraat 84-86, Tel. 2573, TERNEUZEN In zijn memorie van antwoord op de algemene financiële be schouwingen beantwoordt do mi nister van Financiën enige vra gen over de voorgenomen ver laging van de loon- en inkom stenbelasting in juli 1961. Hij wijst er nogmaals op. dat het verlengen van de tijdelijke belastingverhogingen op 1 janu ari 1961 en de verlaging van loon- en inkomstenbelasting een half jaar later, gezien moeten worden binnen liet totale belas tingplan. Dit is slechts in de tijd gespreid in verband met eisen welke een juiste conjunctuur- politiek stelt. De tijdeiijke ver hogingen opschorten tot de ver laging ingaat zou tot een won derlijke situatie leiden. Het is met het oog op de con juncturele ontwikkeling nodig om thans nog niet de datum van ingang van de verlaging vast te stellen. Tot hen, die bezwaar hebben tegen invoering bij Ko ninklijk Besluit zegt de minister, dat het in zijn bedoeling ligt uiterlijk in de tweede helft van mei de Tweede Kamer gemoti veerd mee te delen welk stand punt de regering terzake van de verlaging inneemt. Met de voor gestelde procedure is dus geens zins bedoeld de Staten-Generaal geen deel doen te hebben in de besluitvorming omtrent het tijd stip waarop de verlaging zal in gaan. Indien de regering ver laging niet verantwoord acht zal DE VERENIGDE STATEN STEUNEN BELGIË. De Amerikaanse regering heeft vrijdag te kennen gegeven, dat zij het niet eens is met het rap port van secretaris-generaal Ham- merskjoeld over Kongo, waarin twijfel wordt uitgesproken over de goede trouw van België bij het herstellen van de orde in Kongo. De woordvoerder van het State Department verklaarde, dat de regering in Washington ..volle dig vertrouwen heeft in de goe de trouw van België en in de wens van dat land om Kongo te helpen.'' Verder herhaalde hij, dat de Verenigde Staten zich verplicht hebben met de Verenigde Naties samen te werken hij het beëindi gen van de crisis in Kongo langs democratische weg. In het rapport, dat door Ham- marskjoeld is ingediend, wordt te verstaan gegeven, dat de naar Kongo terugkerende Belgen er eerder op uit zijn een chaos te scheppen dan de weg te effenen naar herstel van de rust. INDONESISCHE REACTIE OP VERKLARING VAN NED. REGERING OVER NIEUW-GUINEA Oanis Harsono, dc woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft gereageerd op de verklaring van de Nederlandse regering ..dal zij de Nieuw-Gui- nea-raad zal uitnodigen, te advi seren over zelfbestuur" voor de Papoea's binnen een jaar nadat in maart 1961 deze raad zal zijn tot. stand gekomen. Harsono zeide vrijdag, dat „sedert het jaar van de proklamatie der In donesische onafhankelijkheid in 1945, onze broeders in West- Irian het recht tot zelfbeschik king verkregen, tegelijk met hun broeders in andere delen van Indonesië". Het is echter zeer betreurenswaardig, dat. onze broeders in West-Irian in materieel opzicht nog niet. heh- ben kunnen profiteren van deze zelfbeschikking". Harsono weet dit aan ..Neder landse tegenwerking, die hen belet in vrijheid en onafhanke lijkheid te leven samen met hun andere broeders in de andere delen van Indonesië". Harsono denigreerde het Nederlandse voornemen tot het. verlenen van zelfbestuur aan de Papoeas als „niet meer dan een voornemen", zonder enige ernst aan Neder landse zijde. Hij zeide, dat de Nederlanders niet alleen bij het voortgaan van de tijd achter blijven. doch dat zij ook de loop der geschiedenis geweld aandoen. (De verklaring van dc Neder landse regering, waarop in het vorengaande wordt gedoeld, is vervat in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de partiële herziening der bewindsregeling, en luidt dat, de regering voornemens is de Nieuw-Guinea-raad uit te nodi gen, om op een door hem daar toe geschikt geacht moment, doch niet later dan 1 jaar na zijn instelling van advies te die nen over de wijze, waarop het zelfbeschikkingsrecht, voor de inwoners van Ned. Nieuw-Gui- nea het beste kan worden ge- effectueerd. Red. A.N.P.) daarvan onverwijld kennis wor den gegeven. De minister zegt voorts te menen, dat de ver laging een niet te onderschatten conjunctuur-stimulerende impuls zal geven. Voorzichtigheid aehl hij derhalve geboden. Gestreefd zal worden tiaar een oplossing om de aanslagregeling 196T zo spoedig mogelijk aan de verlaging aan te passen. Voor lopige aanslagen 1961 zullen nog volgens het oude tarief worden opgelegd, maar een interne re geling zal het mogelijk maken alle aanslagen op korte termijn te verlagen, aldus dc minister van Financiën. Mocht omstreeks de aanvang van de voorlopige aanslagregeling 1961 een beslis sing omtrent de belastingver laging spoedig worden verwacht dan zal worden overwogen de regeling der voorlopige aan slagen korte tijd uit te stellen om ze nadien met verlaagde be dragen op te leggen. Mindszenty vier jaar in het Amerikaanse gezantschap Het was gisteren vjer jaar ge leden dat de primaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Hon garije, kardinaal Mindszenty, zijn nog altijd voortdurende balling schap in het Amerikaanse ge zantschap begon, De kardinaal zocht zijn toe vlucht op de legatie kort na het aanbreken van de dag op 4 no vember 1956, toen Russische strijdkrachten Boedapest binnen trokken om de Hongaarse revo lutie neer te slaan. Revolutionairen hadden de kar dinaal die in 1949 door een com munistische rechtbank tot le venslange gevangenisstraf was veroordeeld, op 30 oktober be vrijd. De kardinaal die politiek asiel op dc legatie heeft verkregen, heeft vrijwel geen contact met de buitenwereld. Hij beperkt zijn activiteit tot de gewone plichten van een parochie-geestelijke. Het Landbouwschap heeft in een brief aan dc Tweede Kamer uiting gegeven aan zijn ontevre denheid over de garantieprijzen voor melk en suikerbieten, die minister Marijnen voor het jaar 1960/1961 heeft vastgesteld. H-ri had voor deze produkten lagere garantieprijzen gevraagd dan die, welke vorig jaar golden. De mi nister is daar nog beneden ge gaan. Voor tarwe, haver en gerst heeft de minister de garantie prijzen vastgesteld overeenkom stig het advies van het Land bouwschap: de haver- en gerst- prijzen gelijk aan die van vorig jaar, de tarweprijs lager. In zijn brief merkt het Land bouwschap op dat het op zeer loyale wijze heeft meegewerkt aan de herziening van de uit gangspunten vonr de kostprijs berekeningen. teneinde de mo gelijkheid van kritiek op die be rekeningen geheel uit te sluiten. Mede donr die herziening heeft het. ondanks kostprijsverhogende factoren zoals een loonkosten stijging in dc landbouw van ruirn lien proeent, een bescheiden ver laging der garantieprijzen kun nen voorstellen. In zijn prijs voorstellen. gchaseerd op de kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut, heeft het do door produktivi- leitsvorhoging verkregen ruimte verdisconteerd, die ziins inziens beschikbaar dient te blijven vonr een verdere verbetering van lonen en andere arbeidsvoor waarden in de landbouw, met name ook om de achterstand ten opzichte van andere bedrijfstak ken in te halen. Speciaal de ar beidstijden worden daarbij g3- noemd. Hel landbouwbedrijfs leven acht zich. nu de regeling meent voor melk en suikerbieten nog verder te moeten gaan dan de door het Landbouwschap voorgestelde verlaging, hijzonder onrechtvaardig bejegend. De suikerbietenprijs is door de minister fl,50 per ton beneden de door het Landbouwschap ge vraagde prijs gesteld. In de brief wordt daartegen ernstig bezwaar aangetekend, omdat, door het voor dit produkt toegepaste ga rantiesysteem, op de verlaagde garantieprijs ook nog een kor ting kan worden toegepast. De garantie geldt namelijk alleen voor hel deel der produktie dat voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet; voor liet meerdere moei de teler genoe gen nemen met een sterk verlies gevende prijs. Over oogst 1960 zal door deze beperkende clau sule wellicht een korting op de garantieprijs moeten worden toe gepast van zes gulden per ton bieten. Bovendien veroorzaken de wisselvallige prijsvorming van de vele niet-gegarandeorde pro dukten en het weer grote risico's voor de akkerbouwbedrijven. DE OVERSTROMINGEN IN DE PO-DELTA Vrijdagochtend heeft zich in de Po-delta een tweede dijkdoor braak voorgedaan, die overigens door iedereen met vreugde is be groet. De autoriteiten wilden de dijk in kwestie reeds opblazen om het water dat ten gevolge van de dijkdoorbraak bij Cavendra- min het eiland Ariano heeft over stroomd gelegenheid te geven af te vloeien in de Po en de Adriatisehe Zee. De natuur heeft de Italianen vrijdag een handje geholpen bij hun poging om de gevolgen van de overstroming om het water, dat de landerijen van het eiland Ariano had overstroomd, gelegen heid te geven naar de Adriati sehe Zee af te vloeien inplaats van naar het westen, waar de vruchtbaarste delen van de delta liggen. Vóórdat het leger kon ingrij pen bezweek echter een dijk, waardoor het water zijn weg koos over het schiereiland Casatis, dat men toch had willen opofferen. De troepen werden onmiddellijk ingeschakeld om een aarden wal af Ie bouwen, die het nog droog liggende deel van 'het eiland Ari ano moet beschermen. Duizenden boeren zijn uit deze streek geëvacueerd. Zij zijn met hun gezinnen ondergebracht in noodverblijven. De autoriteiten zijn van mening, dat de toestand nu zal verbeteren. In Santiago de Chile is het donderdagavond tot. gevechten gekomen tussen agenten en ar beiders die tegen de economi sche politiek van de regering betoogden. Twee personen wer den gedood en 23 gewond. BOERDERIJ UITGEBRAND. De grote boerderij van land bouwer J. Hekkert uit Vorehten (gemeente Heerde) is vrijdag in vlammen opgegaan. Slechts dc zwart geblakerde muren staan nog overeind. De schade wordt geschat op 50.000 tot 60.000. Do landbouwer is tegen brand schade verzekerd. Naar de oor zaak van de brand wordt een on derzoek ingesteld. Een knecht, die op het erf aan het werk was, zag gisterochtend omstreeks 9 uur rook uit het dak komen en sloeg direkt alarm. Enkele omstanders, die waren toegesneld, slaagden er in 24 koeien, die vrijdag voor het eerst op sta! waren gezet, en 2 paar den, alsmede enig huisraad in veiligheid te brengen. Spoedig daarop brandde de boer derij fel. De vrijwillige brand weer uit Hoerde kon tegen liet vuur, dat door de harde wind niets uitrichten, zodat de boer derij geheel uitbrandde. Het grootste deel van de inboe del, alsmede de gehele winter voorraad hooi en stro ging ver loren. Slechts een in de nabijheid staande schuur en een hooiberg bleven behouden. Toen de brand uitbrak was de landbouwer met zijn dochter naar de markt in Zwolle. Zijn vrouw en een dochtertje waren thuis. Het gezin is bij buren onderdak gebracht. AANRANDING Donderdagavond is de twaalf jarige Willielmina Catharina van Rijt uit Handel, epn kerkdorp van Gemert, ontvoerd en, naar men aanneemt, aangerand. Om acht uur donderdagavond is zij in deerniswekkende toestand ge vonden tussen Bakel en Hel mond. Het kind is opgenomen in het St. Antoniusziekenhuis te Helmond. De rijkspolitie te Eindhoven heeft de vermoedelijke dader gearresteerd. Het is de 30-jarige monteur P. J. van L. uit Eind hoven. Hij ging met het meisje naar een boerderijbrand in Handel en heeft haar toen, met de belofte dichter naar de brand te gaan om beter te kunnen kijken, bij zich in de auto genomen. Het kind is daarop ingegaan en hepft met de man enige tijd naar de brand zitten kijken. Toen het haar te lang duurde, wilde zij naar huis, doch zag geen kans uit de wagen te ko men. Daarop begon zij te gillen waarop de man haar de keel dichtkneep. Toen het kind stil werd is L. met haar gaan rijden. Hij beweert niet precies te weten wat hij met het kind wilde. Hij is met haar via Elzendrop, De Rips. Milheze naar Bakcl gere den en heeft haar daar uit de auto gezet en op de grond ge legd. Onderweg had hij het meisje, toen het bijkwam en weer ging gillen, met een stuk ijzer op het hoofd geslagen, waar door het kind ernstig aan het hoofd is gewond. Haar toestand is thans vrij redelijk. KETTINGBOTSING OP RIJKSWEG 13 Twee uur lang is de Delftse politie donderdagavond op rijks weg 13 (Den Haag Rotterdam) hezig geweest om orde te schep pen in de chaos, veroorzaakt door een reeks van botsingen, waarbij twintig auto's min of meer werden beschadigd. De oorzaak was het slippen van de auto van de 26-jarige mej. De B. uit Schiedam. Direct na het on geluk, waarbij de bestuurster aan het gelaat werd gewond, zette wegenwachter Geleijnse uit Delft zijn motor met zijspan met twee gele knipperlichten achter de beschadigde auto. Maar dit verhinderde niet dat een automobilist uit Rotterdam er tegenaan reed. Dit was liet begin van een reeks botsingen die zich over een afstand van enige kilometers voordeed. Be halve mej. De R, die in een zie kenhuis in Delft is opgenomrn en die een hersenschudding blijk! te hebben opgelopen, is er niemand gewond. De schade is echter aanzienlijk. ƒ13.000 PLUS EEN BUREAU VOOR ƒ10. De Amersfoortse meubelma ker J. Beuse, in dienst van anti quair J. G. van der Linden, vond in een oud cylinderbureau, dat. hij moest slopen om er een ladenkastje van te maken, een portefeuille met. dertien brief jes van duizend gulden. Er zat, ook nog een op naam gestelde polis van duizend gulden bij. De heer Van der Linden had het bureau voor een tientje op een veiling in Amersfoort ge kocht. De eigenaar was snel gevon den. Deze gaf de heer Beuse als beloning f400. „Dat had ik nog als spaarcentje liggen", zei de nonchalante voormalige eige naar van het. bureau. De heer Beuse heeft acht kinderen. DODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen omstreeks tien uur is op het kruispunt Bou- tenslaan-Gestelsestraat in Eind hoven een ongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam. Er ontstond een botsing tussen een personen auto, bestuurd door de 27-jarige L. van Weert uit Eindhoven en een vrachtauto uit Best, be stuurd door J. R. De heer Van Weert werd uit. zijn wagen ge slingerd en op slag gedood. ONTPLOFFING BIJ SPOORBAAN. Tijdens liet doorbranden van dwarsliggers met een lasappa raat is vrijdagmiddag om 2 uur op de spooiweg tussen Maas tricht en Eclit een vrachtwagen in brand geraakt. Voordien kwam 1 van de 3 zuurstofcylinders, die zich in deze wagen bevonden, tot ont ploffing. Bij het dichtstbijzijnde spoor- vvegovergangsstation werden on middellijk maatregelen genomen om het treinverkeer stil te leg gen in verband met verder ont ploffingsgevaar. De 2 andere zuurstofflessen zijn echter niet ontploft, maar totaal leegge- brand. Ook de vrachtwagen brandde geheel uit. Het treinver keer op het traject Roermond Sitttard was even over 3 uur weer normaal. Tussen 2 en 3 uur vond het reizigersverkeer plaats met bus sen tussen dc stations Roermond en Echt. VEEL BEJAARDEN ONDER VERKEERSSLACHTOFFERS Bij ongevallen met dodelijke afloop in Arnhem zijn dit jaar bejaarden betrokken geweest. Zo hebben tot dusver in de Gel derse hoofdstad achttien ver keersongevallen met dodelijke afloop plaats gehad waaronder acht. met. bejaarden boven de zestig jaren. Het laatste slacht offer was de 84-jarige heer G. Engelhard uit Arnhem die bij het oversteken van het drukke Velperplein door een auto werd gegrepen. De heer Engelhard is gistermorgen in het ziekenhuis overleden. FRANSE SENAATSCOMMISSIE De commissie van Defensie en Buitenlandse Zaken v an de Fran se Senaat herft donderdagavond met 27 tegen O stemmen en bij elf onthoudingen het ontwerp betreffende liet „atoomzwaard" verworpen. Vóór de stemming had de com missie twee amendementen aan genomen waarin de bouw van vliegdekschepen wordt afgewe zen, en waarin de nadruk wordt gelegd op Europese integratie van het Franse atoomzvvaard. Het wetsontwerp was toen der- male gewijzigd dat zowel voor als tegenstanders van dc re gering Debré tegen stemden. VERZENDING ZEEPOST Met dc volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alnati" (6-11) Australië: ss „Almkerk" (8-11) Brazilië: ss „Alnati" (6—11) ms „Westland" (7-11) Brits-Oost-Afrika ss „Si-Kiang" (10-11) Canada: ss „Rijndam" (6-11) ms „Noordam" (10-11) Chili: ms „Anatina" (10-11) Indonesië ss „Glaucus" (9-11) Ned. Antillen: ss „Baarn" (8-11) Nieuw-Zeeland: ss „Rangitata" (9-11) Suriname: ms „Marathon" (9-11) Unie van Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Randfontein" (S-lll de Inlichtingen betreffende ne verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. MENNEN VAN KWADE WIL. „Indien gij bittere naijver en zelfzucht in uw hart hebt." Jacobus 3 14. Deze „kwade wil" zetelt in het hart. Daarom zit het ook Zo diep. Ilct is niet maar een luim of boos humeur of morning- temper. Het is veel ernstiger. Het is de gesteldheid en inhoud van het hart. Ilct is een aards, ongeestelijk, door de duivel be heerst hart, dat deze kwade wil voortbrengt. Deze k\ de wil treedt aan de dag in: naijver en zelfzucht. Dil zijn twee paarden, die in hetzelf de span lopen. Samen jagen ze op één doel af: zelf handhaving, zelf-verheerlijking. Ze geven daarbij anderen geen voorrang. Ze dulden geen „voorliggers". Aan wal vóór hen op de weg rijdt, ergeren ze zich dood. Al weten ze te kruipen en te flik flooien, zolang als ze ervan af hankelijk zijn. En wat naast hen op de weg rijdt, is hun prooi. Dat rijden ze zodra ze de kans schoon zien en ze er zelf niet mee inlopen cynisch onder de voet. Zó is het leven van men sen van kwade wil. Dat is geen best leven. Neen - een gelukkig leven kun je dit zeker niet noemen. Jacobus spreekt van „bittere naijver en zelfzucht". Deze mensen worden er zelf helemaal door verbitterd. Tot 's nachts op hun bed liggen ze nog tegen de mensen te vech ten. „Nijd is verrotting der heen- deren", zegt de Spreukendichter. Zó is het inderdaad. Hun ge dachtenwereld en hun gevoels leven „verrotten" en hun ge zondheid gaat mee erbij te gron de. Het zijn inderdaad „rot men sen". Alles is verzuurd, kritisch, ga! lig, bitter. Arme vrouw, die met zo'n man getrouwd is. Arm ge zin waar vader een mens van kwade wil is. En dan zo'n chef...! „Mens van kwade wil" En nu moet u eens luisteren. Voor zulke mensen gaf nu Jezus Zijn bloed. Het bloed, dat harten rei nigt óók van de kwade wil, van bittere naijver en zelfzucht. (Uit: „De Stem achter Ui") OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. HERV. KERK Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. R. G. J. Tïmmers, van Hulst. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Doopsbe- diening)3 uur Vic. G. P. Post. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. Scholten. „Bethel" 10 uur: Jeugdkerk. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2,30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Othene: 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. In Brussel wordt, momen teel een internationale persten toonstelling gehouden waarop enkele exemplaren van „Die Nieuwe Tijdingen" van 1618 1622 te zien zijn. „Die Nieuwe Tijdingen" was de eerste krant van Europa. De dertig geëxpo seerde exemplaren zijn eigen dom van koning Boudewijn. Vragen over „margarineziektc". Aan de geneeskundige hoofd inspecteur van dc volksgezond heid is een geval gerapporteerd, waarin een kind dood werd ge boren. welks moeder op dat ogenblik lijdende was aan een ziekte, welke aan het gebruik van margarine met een schade lijk bestanddeel moest worden geweten. Dit zegt. de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de heer Van Rooy, in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer Geuze (C.H.U.) naar aanleiding van een publikatie inzake een mogelijk verband tussen „de margarine- ziekte" en het dood geboren wor den van een kind. In dit geval is een gezagheb bend onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak; het verband met het nuttigen van de bedoelde margarine kon niet worden aan getoond, aldus de minister. door KARL UNSELT 10!- (Nadruk verboden.) „Zij is net zo bang als ik," ant woordde Hintertür. „Wie is hier niet bang? Ik ken niemand. Zelfs Olgovski siddert en beeft, als er een Russische officier bij hem verschijnt. Hij weet immers ook niet, wat er met hem gebeurt, als zijn bezoeker de deur weer achter zich dichtgedaan heeft. Mijn moeder scheidt op de mono poliekapitalisten en fascisten, op saboteurs en agenten, als zij niet alleen is. Zij is werkelijk een ge nie in hol schelden, en nu denk ik dat zij wakker in bed ligt en huilt. Soms, als Olgovski of een van zijn mannen mij uit bed komt halen, knielt zij neer en bidt voor degenen die ik moet gaan halen. Mijn moeder is Ka tholiek. Wat ik je verteld heb is de zuivere waarheid. Maar één ding moet je nog weten. Hoe lan ger ik dat werk doe, des te ge mener word ik en er zijn dagen dat ik er een duivels plezier in heb naar de bange en getergde mensen te kijken, die ik voor een verhoor moet overhrengen, en de tranen van vrouwen en moeders maken geen indruk meer op mij. Dan voel ik me, zelfs als klein mannetje, zo machtig als een van degenen, die boven mij gesteld zijn en die op zekere dag met mij hetzelfde zullen doen, wët ik met mijn slachtoffers uithaal. Maar nader hand och, dat is zo verschrik kelijk. als je daar spijt van krijgt en bang wordt." Hij zweeg en keek Grahert in eens met een bange en laffe blik aan. „Nu ben ik helemaal aan je overgeleverd. Als je net zo slecht hent als ik, dan ben ik verloren." „Je moeder heeft gelijk," zei Grabert zachtjes. „Ik ben anders als jij, en daarom hoef je ook niet bang voor mij te zijn. Maar één ding moet ik je zeggen, wat men zelf uit angst anderen aan doet, wordt door de angst niet geëxcuseerd. Daar moet je voor boeten." Hintertür knikte. „Dat wil jk ook. Anders raak ik het nooit kwijt. Maar jij. waar om doe jij dat? Ben jij niet bang?" „Nee. ik ben niet bangnog niet. Misschien doe ik van alles, dat er verkeerd uitziet, omdat ik mij bezorgd maak om anderen." „O Maar dan ben je hier toch een zeldzaam mens. Zo iemand ben ik nog niet tegengekomen. En het geld trekt je ook niet? We krijgen toch vaak genoeg een aardig sommetje." „Dat is ongetwijfeld het erg ste, iemand die niet bang is en zich daarvoor laat betalen. Die zou ik in koelen bloede overhoop kunnen schieten. Maar eigenlijk zijn ze die kogel nog niet waard. Geloof in de juistheid van een politiek systeemdaar kan ik inkomen. Wie in het vaste geloof dat hij reehtvaardig handelt, ver dedigt wat hij gelooft, wie be reid is om daarvoor alles, ook zichzelf op te offeren, die brengt me tot nadenken. Ik zou het jammer vinden op zo iemand te moeten schieten, als hij mij on verhoopt mocht bedreigen. Dat is mij in de oorlog dikwijls genoeg overkomen. Vaak heb ik me op het laatste moment afgevraagd, of ik een dappere tegenstander zou afschieten of niet, want hij streed immers evengoed en fat soenlijk voor zijn vaderland als ik." „Je was immers ook officier," zei Hintertür. „Wal heeft dat er mee te ma ken? Denk je dat zij betere men sen waren?" Hintertür zweeg en dacht na. Het was alsof hij naar een of an dere verklaring zocht voor het gedrag van Grabert. Eindelijk schudde hij radeloos het hoofd en zei: ..Dan begrijp ik jc niet. In jouw plaats zou ik geen seconde lan ger hier blijven. Je kunt aan de overkant toch vee] gemakkelij ker vooruitkomen en hoeft niet altijd bang te zijn voor de vol gende dag." Grabert glimlachte. „Daar gaat het bij mij toch ook helemaal niel om. Ik heb geen eerzucht meer, die hebben ze me afgenomen." „Nou ja, je hoeft ook niet met een minister te willen worden. Maar een jonge man moet toch zien, dat hij met eerlijk werk zijn brood verdient." „Dat is tegenwoordig een heel moeilijk probleem. Ik ben niets en ik kan niets. Wie zou zich voor zo iemand interesseren? Zie je, als ik daar aan denk, word ik zelfs wel eens bang. Dan beginnen mijn knieën te knikken. Ik behoor immers tot de uitgestotenen, waar geen hond zich meer om bekommert." „Maar je hebt toch relaties aan de andere kant. Mijn moe der zei tegen me, dat. die dame, die bij haar was en naar jou vroeg, er uitzag alsof zij van wel gestelde familie was. en knap was zij ook. Ik bedoel, iemand die er uitziet, zoals jij..." „Ik geloof, dat we nu maar naar bed moeten gaan", ant woordde Grahert koelt jes. „Ol govski heeft daar waarschijnlijk andere gedachten over". Hintertür stond kreunend op. en toen hij op zijn voeten stond, wankelde hij, zodat hij zich aan de tafel moest vasthouden. „Je kunt het alleen nog maar verdragen, als je drinkt", mom pelde hij. ,,'s Nachts doe ik geen oog dicht". „Toch geloof ik", troostte Gra bert Item terwijl hij naar de bijna lege fles wees, „dat je nu wei genoeg slaapdrank gehad hebt. Overigens wilde ik je nog iets vragen. Het viel me in, toen je zei, dat ik niet meteen minister hoefde te worden. Weet jij iets over minister Lüdecke?" .(Wordt vervolgd.) GEREFORMEERDE KERK Axël10 en 3 uur Ds.' A. v»n Leeuwen. ">h- - Hoek: 10 uur en 2.30-uur, fis.pft, J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). Hoek: 10 uur en 3 uur Ds. C. Bijl Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds, C. Smils, van Sliedrecht. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Terneuzen: (Vlooswilkstraat)9.30 uur Ds. Aangeenbrug: 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeen brug. GEREF. GEMEENTE (S.vn.) Terneuzen: (Frans Halslaan): 10 uur en 3 uur leesdienst. OlD-GEREF. GEMEENTE. Terneu7.en: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2,30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur. 7.45 uur, 9 uur ert 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: II. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG NOVEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even- huis. (Dankdienst v. d. oogst.) Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. A, C. w. ten Ca te. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boete. van Driel. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. (Dankdienst voor de oogst.) Nieuwvliet10 uur Ds. S. Tjjm- stra. van Retranchement. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Dankdienst voor het gewas.) Retranchement10 uur Ds. Joh Brezel. van Nieuwvliet. Schoondtjke: 10 uur Ds. P. A. L- Brinkman. Sluis: 9.30 u. Ds. C. Balk. (Oogst- dienst.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. (Oogstdienst.) St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B: Bergsma; 4 uur Ds. W. S. Hug" van Dalen. (Streekjeugddienst.) IJzendvjke: 10 uur Ds. G. van Evert. (Dankdienst voor het gewas. Zuidzande: 10 uur Ds. J. EUgen- daal. DINSDAG 8 NOVEMBER- Groede: 16.30 u. Ds. C. B. Boere, (Huwelijksbevestiging.) WOENSDAG 9 NOVEMBER- Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum-) VAN HET BOTERSMOKKEL In de afgelopen dt de Belgische douane strijding van de t weet enkele opmerkcl sen weten te behalen. Zo werd door de ger de douane uit Lokcret gemeente Melsele. een auto met 900 kg bote genomen. De bestuur smokkelwagen wist ontkomen. Dezelfde ambtenar ren dag later onder bestelauto met 1000 brmarhtigen. Hicrbi; levens de chauffeur. pr V. afkomstig u: aan fe houden, die w balisecrd en gearrestc D" gemotoriseerde Feklo kon woonsdagr onder Stroobrugge sonenauto met ruin boter in beslag nemen four van de smokk bun echter te glad af ontkomen. Voor de Ri.ikswac Gillis was het diezelf pa aid een zacht eitje, tijdens hun surveill vlak onder de rooi kazerne, een onbehc sonenauto innn.n zagen staan, die bij kg boter bleek te be Rijkswacht heeft zich der maar over de kostbare lading ontfc Amerikaans Te Den Haag slaa Amerikaanse arts-t stadgenoot de hoer Breda Vriesman. Zilverei De bureelchef van terstaai alhier, de ad hoofdambtenaar de Nelissen, vierde giste waarop hij 25 jaar overheidsdienst trad Deze 25 jaar heel Nelissen nagenoeg Rijkswaterstaatsfliensl Limburg in de Maastricht en Roe sedert 1 januari 195S met Terneuzen als doorgebracht. Te ongeveer half huize van de jubila eenkomst plaats w waren ir. W. Stuuli de Rijkswaterstaat ment Terneuzen, hoo: C. A. de Vlieger, bouwbureau „Wcrki Terneuzen". collega van Middelburg et enige leden van het tief personeel te Te mede de hoofden afdelingen van de staat in Zeeuws-Viaa Namens de direr van dc Rijkswa hoofdingenieur-direc directie Zeeland waterstaat en zijn het vorengenoemde werd de jubilaris door ir. Stuulen, die tevens de gebruikel pe met inhoud waarna hem name nee] een jubileurr aan mevr. Nelis werden aangeboden Ar Minstens vijf den de dood. toen de staat Californië vliegtuig donderdaga ern storm en juist, uur op een drukke neerstortte. Het de drie auto's op slachtoffers belli inzittenden van Vrijdag is voor dc vierde n kete dagen als aardverschuiving Waidbruck voor stremd. Met m wordt gewerkt o begaanbaar te m A- De politie in een man en een houden, die in het papieren bleken onderzoek is staan, dat dit pa; man met een leg pend was, met vrijwel geheel doorgereisd. Ver ben zij zich aan en inbraken in tenvijk. Frankrijk Zwitserland schuld -A- Koning Phoem gin Sirikit van derdag uit Genève ficicel bezoek aan Madrid vertrokken Algerijnen, nationale bcvr N.), hebben woe de Parijse voors oude goederenv Algerijnen woont gers zijn van de ging (M.N.A.), geweer bescho ners van de wa het leven, vijf -A- Volgens een Westduitse minis telingenzaken oktober 21.150 Duitsland naar West-Duitsland toe behoorden technici en 253 elf hoogleraren

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2