CETALAC c TRUM Algerië voor de Algerijnen Chroesjtsjef vervangen door Malenkof? MEVROUW TIP hier is kw Keurslager IJsebaert's grote weekend- eklame 98 cent f 1,69 f 1,79 f 2,48 80 cent f 2,15 88 cent 39 cent Jeurslager Barbaren derschap oj knotó? Gunstige wind voor Kennedy Amerikaanse mariniers passagieren in Cuba Kongo eist leiding Duitse troepen in Frankrijk De Gaulle: Radio de Koek tjoodwill HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Het proces tegen Lagaillarde c.s. Z0N- en MAANSTANDEN ,-i"N 1 ROYAAL SOEPCOMPLET 500 gram mooie magere HALSCARBONABSN 500 gram mooie doorregen RUNDERLAPPEN 500 gram mag?- RUNDER- BRAADVLEES 500 gram mant LAMSVLEES vanaf Jonge vetgemeste HAANTJES per 500 grant KIPPENPOU1MT 38 cent per 100 grarr. 100 gram gebraden VARKENSROLLADE 88 cent 100 gram gebraden ROSBIEF 100 gram gekookte HAM Zelfbediening sslagerij aE.A. ljsebaert Vlooswijkstraat Zeestraa* vang 6.30 en 9 star Aanvang 3.45 hst ELO ALONSO IETTI in: an een herculische zelfs een leger z'n weerstaan. Zie ior liefde, een dui- 3e hij met enorme timideert. Een on- ctaculair verfilmd, aar. G 7 NOVEMBER iur ALF KJELLIN .OM in: i jonge vrouw, die is op moedergelufc edse film, over de antwoord genoten Toegang 16 jaar. tfjufflhrWyr *9 Vemmssen DfreeteurJeoofdredaetefir I van de Sanda Redactie-adres: Noordstraat 5o—57 Administratie-adres: SjnidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5129 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzefi Advertentieprijs per mm 15 ct; rtórdmum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'fgéén harfttla* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Eureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uwr. In de Verenigde Staten is de laatste ronde van de verkiezings strijd ingeluid en het is waarschijnlijk, dat Nixon daarin de tot dusverre door hem gebruikte degen zal ruilen tegen de knots. Met andere woorden: de „nieuwe Nixon", die men ook hier op het televisiescherm heeft leren kennen als een politiek schermer, die er angstvallig acht op gaf de stoten van zijn tegenstander, Ken nedy. op de meest faire wijze te pareren, zal plaats maken voor de „oude Nixon", de politieke bokser, die er in zijn carrière nooit voor is teruggedeinsd, een slag onder de gordel te plaatsen, indien hem dit nodig en nuttig scheen. Nixon heeft inderdaad alle reden, om de fijnere strijdwijze te vervangen door de grovere, die hem in het verleden men denke bij voorbeeld aan zijn sterk overdreven beschuldigingen aan het adres van de regering-Truman wegens communistische infiltra ties in het jaar 1952 zoveel succes opleverde. Ging hij de verkie zingsstrijd in als de kandidaat met de beste kansen, die situatie is, een week voor de verkiezingen, in haar tegendeel verkeerd. NIXON'S FOUT. Twee oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, waarvan er overi gens slechts één door Nixon's eigen toedoen is ontstaan. Het Wijkt, achteraf, een fout van Nixon te zijn geweest om toe te stemmen in de televisie debatten. Niet, omdat hij het daarin, ziet men van het eerste debat af, slechter zou hebben af gebracht dan zijn tegenstander. Maar wel, doordat hij Kennedy door middel van het massa-com municatiemiddel televisie een be kendheid heeft verschaft, die de vice-president reeds genoot, maar die de senator uit Massachu setts aanvankelijk miste. Dat Nixon thans heeft gemeend zich met een handigheidje van het later overeengekomen vijfde te levisiedebat af te moeten maken, vindt hierin een verklaring. De tweede oorzaak ligt in de religieuze sfeer. Nixon zelf heeft zich er steeds voor gehoed, uit Kennedy's Katholicisme een strijdmiddel te maken, in de over tuiging, dat dit zich gemakke lijk tegen hem zou kunnen keren. Minder verstandig heeft zich een aantal Protestantse geestelijken getoond, dat Kennedy uitdaagde in Houston op vragen te komen antwoorden. Kennedy begaf zich zich naar het hol van de leeuw en wist daar zo voortreffelijk stand te houden, dat hij er de eerbied van alle Protestanten mee won. Aan de andere kant echter hebben vele republikeinse Katholieken zich zozeer door dit „verhoor" gegriefd gevoeld, dat zij het besluit hebben genomen ditmaal op de democratische kandidaat te stemmen. Wat dit betekent, wordt duidelijk, indien men weet, dat in de staat New- York, die gemeentelijk in presi dentsverkiezingen republikeins stemt, 35 procent der bevolking Katholiek is. Dit keer wordt New-York aan de democraten toegeschreven en wie in deze staat, met zijn 45 electorale stem men wint, heeft al een zesde deel van de weg naar de zege afge legd..... CUBA EN EL SALVADOR Inderdaad geloven de meeste politieke waarnemers niet,, dat zelfs de steun, die de populaire Eisenhower thans onverbloemd aan Nixon schenkt, een over winning van Kennedy nog in ge vaar zou kunnen brengen. Dat zou slechts een onverwachte bui tenlandse politieke gebeurtenis, die een „aflossing van de wacht' onraadzaam zou maken, kunnen bewerkstelligen. Bijvoorbeeld een Amerikaans—Cubaanse bot sing. En daarvan is in de laat ste dagen voortdurend sprake. De Cubanen (en Russen!) gewa gen van Amerikaanse plannen, tot het ontketenen en steunen van een revolutie tegen Castro. De Amerikanen op hun beurt, hebben gewaarschuwd, dat Cas tro op het punt staat zijn revo lutie naar andere Latijns-Ame rikaanse staten over te brengen en speelt met de gedachte van een overval op de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo. Om niet geheel duidelijke rede nen heeft Washington zondag een groot aantal mariniers in deze op Cuba gelegen havenstad aan het passagieren gezonden. En evenmin duidelijk is, wat er nu van al deze beschuldigin gen en tegenbeschuldigingen waar is. Wèl duidelijk is, dat een AmerikaansCubaanse bot sing de positie van de Ver. Sta ten in het gehele zuiden van het werelddeel zou schaden. Wij we ten daarom niet, of de argwaan in het Kennedy-kamp tegenover een „republikeinse truc" ge rechtvaardigd is. Maar aan de andere kanter is in de we reld al vele malen getracht een verkiezing met vreemde midde len te winnen. Dat overigens de beweging van Castro de buurstaten niet onberoerd iaat, bleek deze week in EI Salvador, waar president Lemus na anti-Amerikaanse de monstraties een „communistisch complot" ontdekte. Dat is onver standig, oordeelde een aantal Salvadoriaanse officieren en bur- gers, want zo werpt men alleen maar olie op het vuurtje van Castro. En door middel van een onbloedige staatsgreep ontnamen zij de macht aan Lemus. Tege lijk werd de ver boden pro-Cas- tropartij weer toegelaten. Maar, zo voegden de nieuwe bewinds lieden eraan toe, een bewind a la Castro wensen wij niet. MEER DAN SCHEIDS RECHTER. De Kongo vaagt ook weer in dit overzicht ue aandacht. Het is nu toch wel duidelijk gewor den, dat de Ver. Naties er niet langer mee kunnen volstaan in dat land slechts de rol van scheidsrechter tc spelen. In een al drie maanden durende zin loze, anarchistische situatie is gebleken, dat geen enkele Kon golese leider op eigen kracht in staat is, de orde te herstellen. De Indiase commissaris der V. N. Dayal heeft kolonel Mo- boetoe en zijn plunderende troe pen uit Leopoldstad laten ver drijven. Maar daardoor is slechts een nieuw vacuum geschapen en ex-premier Loemoemba zal zon der twijfel trachten dit op te vul len. Maar ook dat kan geen op lossing zijn. En inmiddels doen 19.000 man internationale troe pen niets anders dan trachten in cidenten te verijdelen, waarvoor hun onpartijdigheid maar al te dikwijls in gevaar dreigt te komen. Zojuist is gebleken, dat Belgi sche officieren de leiding op zich hebben genomen van zekere Kongolese legertroepen. Drie van hen zijn gearresteerd. Zou het iemand verwonderen indien plotseling Russische officieren opdoemden aan het hoofd van Locmoemba's strijdkrachten? Slechts de Ver. Naties zouden een initiatief kunnen nemen om aan deze chaotische toestand een einde te maken. En hoe moeilijk dat ook is. er moet eenvoudig iets worden gedaan. Bij voor beeld door de slechts weinig ge- compromiteevde president Ka- savoeboe naar voren te schuiven en te steunen. DUITSERS IN FRANKRIJK Tot slot iets over een feit, dat tot enige verheugenis aanleiding kan zijn al zal het wellicht door velen anders worden ge zien. Duitse troepen zijn in de afgelopen week opnieuw Frank rijk binnen gerukt, dit keer niet als vijanden, maar als bondgeno ten in de N.A.V.O. Na twee we reldoorlogen, waarin ongetelde Fransen en Duitsers zijn geval len, is er nog te veel opgekropte bitterheid, om te kunnen zeggen, dat een strijd tussen deze twee West-Europese landen nu voor altijd onmogelijk is geworden. Maar wel mag men vaststellen, dat de beide volken nog nooit zo dicht bij elkaar hebben gestaan en concluderen dat in een wereld, waarin Fransen en Duitsers vriendschappelijk kunnen samen leven, ook andere kloven tussen de naties overbrugbaar moeten zijn. (Nadruk verboden.) PRINSES BEATRIX ONTVING GROOTKRUIS MILITAIRE ORDE VAN MALTA Gistermiddag heeft in het paleis Huis ten Bosch mr. E. H. J. baron Van Voorst tot Voorst, baljuw-president van de Souve- reine en Militaire Orde van Malta, afdeling Nederland, aan H. K. H. Prinses Beatrix uitge reikt het grootkruis met lint van de Souvereine en Militaire Orde van Malta. Bij decreet van de luitenant-grootmeester, Fra Er nesto Paterno Castello dei Duchi die Cracaci, en de souvereine raad van de Souvereine en Mili taire Orde van Malta te Rome, is H. K. H. Prinses Beatrix, op voor stel van het kapittel van de Nederlandse afdeling, opgeno men als ere-dame grootkruis in deze orde, ingeschreven bij de Nederlandse afdeling. In zijn toespraak wees de bal juw-president op de nauwe band tussen de Maltezer orde en ons Vorstenhuis en hij sprak er zijn grote vreugde over uit. dat thans opnieuw een afstamme ling van het koninklijk huis ge ïnstalleerd kon worden als ere dame grootkruis in deze orde. Hij wenste haar toe, dat evenals bij de Maltezerridders van voor heen het teken der orde ook haar zou mogen begeleiden in de verdediging van het geloof, bij het uitdragen van haar liefde tot God en haar evenmens en bij het troosten van zieken, gewonden en hulpbehoevenden. Hij be schouwde haar lidmaatschap van de orde als een versterking van de Nederlandse afdeling. (Adv.) Verf met gemak en... van Ceta Bever (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen President De Gaulle van Frankrijk heeft vrijdagavond in zijn radio- en televisietoespraak tot het Franse volk gezegd dat hij noodmaatregelen ter bescher ming van de staat zal nemen en zijn politiek van zelfbeschikking voor Algerië zal uitvoeren indien de omstandigheden dat nodig maken. De Gaullc zei in zijn toespraak die men met, grote spanning te gemoet heeft gezien, dat indien de regering zou worden ver dreven door een meerderheid van elkaar besl rijdende groepen, hij de nationale vergadering zal ontbinden en nieuwe verkiezin gen zal uitschrijven. Indien het nodig is, zal hij een referenrum laten houden om het volk zelf de gelegenheid te geven zich uit te spreken over zijn Algerijnse politiek. De Gaulle zei: ..Indien de Al gerijnen het willen, en ik ben van mening dat zij het willen, Krijgen zij hun regering, hun in stellingen en hun wetten". Een derde van de wereld be staat. aldus De Gaulle, uit vol ken die zuchten onder een tota litair juk. Het Sowjet-rijk is het ergste imperialistische en kolo nialistische land dat de mensheid ooit gekend heeft. Het streeft er naar zijn macht overal uit te breiden. Hij begon zijn rede met te zeggen dat Frankrijk blootstaat aan de dreiging van de totalitai- ren en zich tevens geplaatst weel voor ernstige moeilijkheden in Afrika. Tunesië en Marokko, zo zei hij, hebben in overeenstem ming met Frankrijk hun volledi ge soevereiniteit teruggekregen ..Wij hopen dat zij haar zullen gebruiken voor het welzijn van hun volkeren". Na over de dertien Afrikaanse republieken en Madagascar te hebben gesproken die onafhan kelijk zijn geworden, begon liij over Algerië. Volgens Dc Gaulle koert de veiligheid in Algerije geleidelijk weer door „het prachtige pacifi- catiewerk" van leger en bestuur, de verbetering van de positie van de Mohammedanen en de resultaten van het plan van Con- stantine voor de economische en sociale ontwikkeling. Het aantal slachtoffers van ue oorlog is sterk afgenomen en rechtvaardigt geenszins de in druk dat er een oorlog op grote schaal aan de gang is, zoals men die in „bevooroordeelde groepen en sensationele blaadjes trachtte te vestigen". „Men kan zich zelfs indenken", zei hij, „dat wij op zekere dag zullen besluiten het gebruik van de wapens in Algerije te onder breken behoudens in gevallen van gerechtvaardigde zelfverde diging. Maar deze aanhoudende verbetering brengt duidelijk niet de oplossing van het kerWp*»= bleem". „Nadat ik de leiding van Frankrijk weer op mij had geno men, heb ik de naam van het land verkozen een nieuwe weg ie volgen. Deze weg leidt niet meer naar een Algerië dat door het Franse moederland wordt be stuurd maar naar een Algerijns Algerië". „Dit houdt een geëmancipeerd Algerië in. een Algerië. waarin de Algerijnen zelf hun lot bepa len. een Algerië waarin de ver antwoordelijkheid in handen van de Algerijnen is, een Algerië dat, indien de Algerijnen het willen, en ik ben van mening dat dat het geval is, zijn regering, zijn in stellingen en zijn wetten zal heb ben. Het Weense avondblad „Abend Presse" citeerde vrijdag „gewoonlijk betrouwbare buitenlandse kringen" die gezegd zouden hebben, dat zich in Moskou een staatsgreep heeft voorgedaan en dat verwacht werd dat premier Chroesjtsjef gisteren zou aftreden. Het blad bracht dit bericht onder de met grote letters gedrukte kop: „Strijd om de macht in Moskou Chroesjtsjef afgezet, opvolger: Malenkof". De „Abend Presse" melde, in zijn bericht, dat volgens dc ge ruchten de meeste Sowjet-leiders zouden zijn afgezet en dat Malenkof als mogelijke opvolger van Chroesjtsjef was benoemd. Deze berichten konden op het ogenblik niet worden bevestigd, omdat alle nieuws in Moskou zou worden vastgehouden. Aldus de „Abend Presse". Overstromingen in Normandië In Normandië is de rivier de Orne buiten de oevers getreden. Het stadje Louvigny werd overstroomd. (Advertentie) BINNENVERINGBE& Protest in Algiers tegen proces in Parijs Bij de universiteit van Algiers hebben Algerijnse studenten een felle demonstratie gehou den naar aanleiding van het proces tegen de leiders van de Algerijnse opstand, dat thans in Parijs gaande is. Deze telefoto toont de demon strerende studenten bij hek van de universiteit, waar zij mede-studenten beletten het gebouw binnen te gaan. NAAM VOOR PERZISCH KEIZERSKIND De maandag geboren Perzi sche keizerlijke baby is vrijdag naar zijn grootvader van vaders kant Reza genoemd tijdens een plechtigheid die door de Sjah en zijn familie, godsdienstige leiders, ministers en andere topfunctionarissen werd bijge woond. Uit de Koran werden, vlakbij het oor van de prins, verzen gereciteerd. Keizerin Farah en de prins zullen heden het ziekenhuis verlaten. De toestand van bei- 'den is gped, In Amerikaanse officiële krin gen toonde men zich gistermor gen sceptisch tegenover dc uit Wenen stammende geruchten, als zoude Chroesjtsjef door een staatsgreep zijn afgezet. Men merkt in deze kringen op. dat de enige berichten hierover van de pers afkomstig zijn en dat Wash ington totnutoe geen enkele offi cieel bericht van de Amerikaan se ambassade over eventuele verwarring in Moskou is ontvan gen. De geruchten schijnen niet erg gegrond te zijn. aldus de slotop merking van genoemde kringen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat de verbindingen tussen Moskou en de buiten wereld normaal schijnen te zijn. Niets wijst op enigerlei vertra ging in de telegrammen van de Amerikaanse ambassade in Mos kou voor Washington. In diplomatieke kringen in Wenen toonde men zich zeer ge ïnteresseerd in de in de stad lopende geruchten over het af zetten van Chroesjtsjef. hoewel men bij de beoordeling ervan bijzonder voorzichtig is. De oud-minister van Buiten landse Zaken Molotof. die thans optreedt als vertegenwoordiger der Sowjet-Unie in het interna tionaal atoombureau in Wenen en die zijn ontheffing uit zijn regeringsfunctie aan Chroesjtsjef te danken heeft, is een der men sen die rechtstreeks belang zou den hebben bij een eventueie regeringswisseling in Moskou. Hij was echter vrijdag eden on toegankelijk voor de pers als ge woonlijk. Westelijke reizigers, die vrij dag per vliegtuig uit de Russi sche hoofdstad in Wenen zijn dagmiddag. waarin de naam van Chroesjtsjef met vermelding van zijn titel als regeringsleider werd genoemd. Dit telegram betrof een uit Wenen afkomstig bericht over de vertoning van een film over het bezoek van Chroesjt sjef aan Oostenrijk enige tijd ge leden. De Franse minister van Voor lichting, Terrenoire, verklaarde vrijdag na afloop van een kabi netsvergadering. dat diplomaten in Moskou, die hij niet nader noemde, de indruk hadden, lat er ir. de Russische hoofdstad „iets is gebeurd' of nog gaande is". In gezaghebbende kringen te Parijs gaf men echter te kennen, dat de berichten uit Moskou geen aanwijzingen bevatten, dat de geruchten omtrent een reg"- ringswijziging op waarheid be rusten. In de Russische hoofd stad was het volkomen rustig, teruggekeerd, verklaarden noch in Moskou noch op het vliegveld iets bijzonders te hebben gecon stateerd. De controle van hun papieren verliep als normaal. De veiligheidsmaatregelen weken lil geen enkel opzicht van het nor male af en om tien uur vrijdag morgen, bij hun vertrek uit Mos kou, hadden zij niets van ge ruchten over een regeringswis seling gehoord. De bemanning van een Russische vliegtuig zei na lezing van het bericht van de „Abend Presse": „Allemaal pro paganda". Een indirecte tegenspraak op de lopende geruchten was nog een telegram van het Russische officiële persbureau Tass van omstreeks kwart voor één vrij- HXZEI-FABRI EKENZEVEN BERGEN SCHUIMRUBBERBËD MINDER WIND De depressie, die de afgelopen dagen het stormachtige weer veroorzaakte, verwijdert zich in dc richting van Zuid-Noorwegen cn vult geleidelijk op. Aan de achterzijde wordt met noordwes telijke winden en onstabiel, min der zachte lucht over de Britse eilanden naar ons land getrans porteerd. Plaatselijk zullen dan ook enkele buien voorkomen, maar het weer zal over het al gemeen minder somber zijn dan vrijdag. De wind ruimt naar wes telijke richtingen en neemt tot matig en lang de kust tot krach tig af. Dc middagtemperaturen worden iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Minder somber Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige naar west ruimende wind. Iets lagere middagtempe raturen. DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. ZATERDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.46 2.57 Terneuzen 3.21 3.32 Hanswee rt 4.01 4.12 Walsoorden 4.11 4.22 ZONDAG 6 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.20 3.32 Terneuzen 3.55 4.07 Hans weert 4.35 4.47 Walsoorden 4.45 4.57 Het proces tegen de deel nemers aan de mislukte opstand in Algiers van januari 1960 is vrijdag in Parijs voortgezet. De verdedigers betwistten het, recht van de krijgsraad, waarvoor dit proces gevoerd wordt, om twee van de 20 beklaagden te berech ten. Zij stelden dat Alain de Serigny, voormalig hoofdredac teur van de „Echo d'Alger" in zijn kwaliteit van journalist voor een gewone rechtbask terecht had moeten staan sn dat Pierre Lagaillarde. één van de leiders van de opstand, on wettig gearresteerd is omdat hij als afgevaardigde van Algiers onschendbaarheid geniet. Het grootste deel van de tijd werd vrijdag in beslag genomen door de voorlezing van de 140 pagina's tellende akte van be schuldiging. Hierin wordt onder meer gezegd, dat Lagaillarde deelgenomen heeft aan de voor bereiding tot de opstand en dat een deel van de barricaden onder zijn leiding is gebouwd. Hij wordt er ook van beschul digd dat hij een helikopter heeft gevorderd om pamfletten uit te gooien, waarin de bevol king van Algiers tot verzet werd aangespoord. Tenslotte wordt in de akte gezegd, dat hij een verklaring heeft getekend, waar in de Franse regering werd uit gedaagd. De Serigny wordt ervan be schuldigd dat hij vanaf novem ber 1959 artikelen heeft gepu bliceerd, waarin de bevolking tot verzet tegen de regering wordt aangespoord. De Serigny beweert, dat deze artikelen van tevoren aan de censuur zijn voorgelegd en door deze instan tie zijn goedgekeurd. Dc zitting werd daarna verdaagd tot van- ZON MAAN Nov. 5 "7.41 17.05 18.44 9.23 6 7.43 17.03 19.24 10.22 7 7.45 17.02 20.10 11.15 8 7.47 17.00 21.00 12.02 De betrekkingen tussen China en Amerika De Britse relevisie heeft don derdag een vraaggesprek uitge zonden. dat een Britse journalist op 5 september met premier Tsjou En-lai van China heeft, gehad. Over de verhouding tot de Sowjet-Unie zei Tsjou. dat com munistische landen elkaar niet behoeven te vrezen, omdat het in hun belang is elkaar te helpen de levensstandaard te verhogen. De betrekkingen mei Amerika zullen naar zijn mening niet kunnen verbeteren, zolang de Amerikanen niet van Formosa en uit de Straat van Formosa verdwijnen. Ook zou Amerika, dat volgens Tsjou de Verenigde Naties beheerst, erin moeten toe stemmen dat China zijn plaats m de Verenigde Naties inneemt en de vertegenwoordigers van For mosa verdwijnen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1