Uit de Provincie KO BO IN DE GREEP VAN DE ANGST DAG PRES Zeeland gaat de bijzondere aandacht van België vragen (mefi reiieKKer BEURSO VERZICHT AGENDA SCHAKEN DAMMEN DE VEERTARÏEVEN TERNEUZEN AXEL. HOEK Antwerpen krijgt de primeur voor België van Zeelandweek jiep, diarrhee^influenza, _ok in rttEEK IÉ VLISSINGEN VOGELWAARDE. ZAAMSLAG SOEKARNO OVER NED. NIEUW-GUINEA Karl unselt KON. OLIE EN AANDELEN CENTRALE SUIKER VAST Felle brand in Vlaardingen Beursindices N abeurskoerseti. Advieskoersen buitenlands bankpapier PLAN VOOR UITBREIDING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD led eree r IR. HORSTMAAN DRINGT OI' SPOED AAN. In verband met de veertarie- ven heeft ir. C. A. L. Horstmann voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een schrij ven tot Zeelands provinciaal be stuur gericht Tot nu toe is hier op geen antwoord ontvangen, hoewel werd medegedeeld dat dit in bewerking was. Ir. Horstmann heeft thans dienaangaande nogmaals per brief aan dit antwoord herinnerd. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp is een spoedig duide lijk antwoord van belang, aldus de heer Horstmann. Vestiging Scheepssloperij. De N.V. „Scheldeveem" gele gen aan de noordelijke kanaal haven is dezer dagen overgescha keld naar scheepssloperij. Deze belangrijke beslissing werd vier weken geleden genomen. ..Scheideveem' werd 80 jaar geleden door de Terneuzense familie Nolson gesticht. Onder tussen is het eerste schip be stemd voor de sloop aangekomen. Het is het oude Finse 2200 ton metende passagiersschip „lohon- nan waaraan de werkzaam heden a.s. maandag 7 november zullen beginnen. Voorlopig nog met de thans in dienst zijnde werknemers. Met de Arbeidsbemiddeling is contact opgenomen voor het in dienst nemen van voorlopig 25 a 30 arbeiders. De directie hoopt binnen een jaar dit aantal tot ongeveer 150 te kunnen opvoeren. De juiste datum van de offi ciële inbedrijfstelling is nog niet definitief vastgesteld, maar men hoopt over ongeveer veertien riagên. Dan zal waarschijnlijk de naam „Scheldeveem" worden ge wijzigd. De marktkramen blijven in de Noordstraat. B. en W. van Axel hebben in hun vergadering van 2 november j.l. besloten tot handhaving van de kramen in de Noordstraat ten behoeve van de zaterdagmarkt. De wekelijkse markt neeft een omvang genomen, die wel door niemand voorzien is. De gehele Noordstraat vanaf het postkan toor tot aan de Stationsstraat is geheel bezet door een dubbele rij Kramen, levens is de Noord straat de straat waarin de mees te zakenpanden zijn gevestigd. Nu was ueze toestand, zoals cue gegroeid is, al geruime tijd een punt van discussie. Over het al gemeen vond men de drukte in de Noordstraat gezellig, maar sommige eigenaren van zaken- panden zeggen, dat zij, omdat de kramen voor hun étalages staan, veel nadeel er van ondervinden. Anderen waren echter van me ning, dat de kramen de mensen juist naar de Noordstraat trek ken en dat de winkeliers hiervan ten volle profiteren. Hoe hei ook zij, de Stichting Streek Centrum-Axel heeft zich met een request tot het gemeen tebestuur gewend om de kramen uit de Noordstraat te doen ver dwijnen en deze te verplaatsen. B. en W. hebben verschillende onderhandelingen gevoerd om zich te oriënteren. Het eerst is overleg gepleegd met het Streek- centrum en vervolgens met een H. B.-lid van de Centrale Vereni ging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. Daarna is door het kollege van B. en W. een soort ronde-tafel conferentie gehouden met beide partijen. Verschillende enquettes zijn gehouden en wel door beide partijen, die een totaal verschil lend resultaat opleverden. Door het Streekcentrum zijn daarop twee suggesties gedaan, die evenmin een oplossing brach ten. Het eerste voorstel was om de kramen op het Marktplein voor 't gemeentehuis te brengen en het tweede voorstel was om de kramen in de Noordstraat te la ten vanaf de Stationsstraat hoek panden Deij en Mangold) en verder voorbij café Pieters naar het Szydlowskypilein standplaats aan te wijzen. B. en W. waren van oordeel dat geen van beide voorstellen 'n oplossing zou betekenen, omdat het Marktplein te klein is en reeds in gebruik is voor land bouwmachines. De eindbeslissing van B. en W. is, dat de goederenmarkt in de Noordstraat gehandhaafd blijft. Wèl heeft het kollege oog voor enkele naar voren gekomen be zwaren en zal, om deze op ie heffen, een reorganisatie moeten plaats vinden. B. en W. zullen aan de gemeenteraad voorleggen een ontwerp-marktverordening, waarin wordt voorgesteld een commissie te benoemen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, om zodoende in gezamenlijk overleg de kramen een stand plaats te geven. Auto in de sloot. Gistermiddag omstreeks half vier is een auto ter hoogte van de boerderij van de wed. De Jon ge, in de sloot geraakt. De hotel houder J- G. uit Cadzand kwam met zijn auto, waarin ook zijn echtgenote was gezeten, vanuit de richting Biervliet naar Hoek over de provinciale weg. Door de hevige wind werd de auto ge schept en kwam daardoor in de berm terecht en geraakte, na een 25 meter over de berm te hebben gereden, in de langs de weg ge legen diepe sloot terecht. De sloot is ter plaatse zó diep, dat de auto op enkele centimeters na onder water kwam te staan. Mevr. G. was, vóórdat de auto in de sloot terecht kwam, al uit de auto geslingerd. De heer G. was op het moment dat de auto onder water geraakte, nog in de wagen, maar was spoedig op het droge. De heer en mevr. G. kwamen met enkele schaafwonden en de schrik vrij. De zwaar beschadig de auto werd later door een kraanwagen van de garage Bliek uit Breskens op het droge ge bracht. Verkoping huis. Gistermiddag werd door nota ris K. J. Hoving in het lokaal „De Instuif" alhier ten verzoeke van mej. J. Deijer in het open baar geveild het woonhuis met erf en tuin, staande in de Lan- gestraat 67. Het hoogste geboden bedrag hierop bedroeg 10.500, waarop het pand werd ingehouden. Het comité tot het organiseren van een Zeeuwse tentoonstelling te Antwerpen heeft gistermor gen in hotel „Rotterdam" te Ter- neuzen een persconferentie ge houden waarbij de plannen wer den bekend gemaakt tot het houden van de Zeelandweek van 3 juni t/m 7 juni in het centrum van Antwerpen. De Gouverneur van de pro vincie Antwerpen, dr. Richard Declerck, en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verklaarden zich reeds bereid in het ere-comité zitting te nemen, -terwijl de burgemeester der stad -Antwerpen mr. Dode Craeybeck, en de Consul-Generaal der Neder landen, dr. J. B. V. J. M. van de Mortel, zich enthousiast toon den over deze plannen. Het orga niseren van een Zeeuwse week te Antwerpen betekent een pri meur voor België. Het comité, dat de aktiviteiten lot het organiseren van de Zeeuwse tentoonstelling in Ant werpen ontplooit, telt vele leden, waaruit blijkt dat er genoeg be langstelling voor dit evenement js. Het bestaat uit de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de voorzitter der Kamer van Koop handel voor midden. Zeeland, res pectievelijk de heren ir. C. A. L. Horstmann (voorzitter) en C. A. Kammeraad (vice-voorzitter), de heer J- M. A. C. van Dongen, Jid der Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. de burgemeesters yju een groot aantal Zeeuwse gemeenten, de Rijksmidden- standsconsulent, de heer A. Kor- stanje (.van wie het idee tot het houden van deze tentoonstelling in feite is uitgegaan), de heren V. Laban, secretaris der gemeen te Tholen, de directeur van de Zeeuwse V. V. V., de heer G. W. Oskamp de Stichting Zeeland v.oor het maatschappelijk en cul tureel werk en het E. T. I. PLANNEN. Het was de voorzitter van het werkcomité, ir. C. A. L. Horst mann, die gisteren het woord voerde tijdens de gehouden pers conferentie en mededeelde dat het in de bedoeling ligt deze Zee- landweek te houden in het hai t van de stad Antwerpen. Het doel van deze tentoonstelling is aan sic produkten van de Zeeuwse nijverheid en kunst een ruimere hèkendheid te geven en nuttige contacten te leggen tussen kopers en verkopers, waarbij or ders kunnen worden geplaatst. XHVERHEID. Ir. Horstmann zeide, dat er on geveer 200 bedrijven in Zeeland zijn, die voor een inzending op deze tentoonstelling in aanmer king komen. Er zijn n.l. behalve de zeer grote bedrijven m de Kanaalzone en „De Schelde te Ylissingen, tal van kleinere op het gebied van de vlas- en klom penindustrie, terwijl de textiel-, de bouwmaterialen- en de schoe nenindustrie zeer zeker een voorname plaats in de Zeeuwse industrie innemen, evenals trou wens ook de fruitteelt en de fruit verwelkende industrieën en zeker niet in de laatste plaats de ties van de zijde van de Zeeuw se nijverheid. Maar dat men zal slagen, daarvan is men over tuigd, al was het alleen maar door het feit dat twee bedrijven tezamen een kwart van de on kosten willen betalen. Het kan alleen maar winst be tekenen voor de provinciale nij verheid en industrie en daarom verdient dit streven op interna tionaal niveau een brede belang stelling in de eerste plaats van die Zeeuwen, die er daadwerke lijk hun medewerking aan kun nen geven. visserij. BELGISCHE MEDEWERKING. Ook in België zelf wordt niet stil gezeten om deze plannen te verwezenlijken. Het ere-comité bestaat daar o.a. uit jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, bui tengewoon gevolmachtigd am bassadeur, en de heer H. A. van Beuningen, directeur van de Tra ding N.V. en voorzitter van de Nederlandse kolonie. Het werk comité in België bestaat o.a. uit dr M van de Velde, agent der Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxem burg, en de heer J. H. de Jongh, kanselier aan het Consulaat- Generaal der Nederlanden. AKTIVITEITEN. De onderhandelingen hebben tot resultaat gehad dat voor de kleinere bedrijven ruimte be schikbaar zal worden gesteld in de étalages der winkels op de Antwerpse Keizerlei. Gedurende die dagen zullen deze zaken de speciale aandacht van het pu bliek vragen voor de Zeeuwse producten. De grotere bedrijven Krijgen ruimte beschikbaar in de grote Feestzaal (de grootste ruimte voor dergelijke doelein den in Antwerpen) op de Meir. In het hart van de stad dus. Be halve aan de nijverheid en de in dustrie wordt ook aandacht be steed aan de folklore van Zee land en aan Zeeland als toeris- tenland. Daarnaast komt door bemiddeling van de Rijksvoor lichtingsdienst een grote maquet te naar de tentoonsteling waar door onze zuiderburen een in druk krijgen van de omvang en de betekenis van de Deltawer ken voor Zeeland. In enige bio scopen zullen dan ten slotte een tiental films over Zeeland wor den gedraaid, eveneens ter be schikking gesteld door de Rijks voorlichtingsdienst. Ook de Zeeuwse kunst wordt een ruime plaats toebedacht. In de Feestzaal komt een expositie van werken van Zeeuwse kunst schilders als Kimpe, Prince, Hey- mans, Van der Neut, Minder hout, Rijken, Kooyer e.a. Beeld houwwerken van mevrouw Mes- ser en mej. Hamerlij nek en van de heer Ten Klooster. VAART NAAR ANTWERPEN. Zaterdag 3 juni vaart een boot naar de tentoonstellingsstad met een aantal muziekverenigingen, handboogmaatschappijen en ring- rijders. Zij zullen op de Markt te Antwerpen ten aanschouwe van vele autoriteiten en inwoners van de Sinjorenstad demonstra ties geven en 'dit zal de opening van de Zeelandweek betekenen. Natuurlijk moet er nog heel veel gewerkt worden. Men weet nog niet hoe de bedrijven er op zullen reageren, hoewel men er het beste van verwacht, gezien de ervaringen in het naaste ver leden. Er zullen nog heel veel plannen moeten worden ontwor pen en misschien zullen er veel van worden verworpen. Daarom zal het werkcomité zeer erken telijk zijn voor goede sugges- pijjQ, „hoest, rh per! .etWnjy|rVHl»^r etuis met 6 poeders maar ook in een JüflSflEOJIiEEK zonder prijsverhoging. vraag uw drogist. MEENK'S POEDttS helpen! Er zijn Meenk's Poeders®??® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, ïflrarrhee, influenza, rheumatiek, koort'siffeid bij gevatte kou, periodieke pijnen en2. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn, perio» ir> tn een hSndi" JndlgF flSsTO ?TW?APDTT!I gbaar „Caras"-schip aan de vt ïjklijn verkocht. Eén van de vier schepen, thans nog in aanbouw bij ae Schelde die oorspronkelijk oestemd wa ren voor de Griesse reder Caras, is verkocht aan een dochtermaat schappij van de Wijklijn N.V. te Rotterdam, onder directie van Erhardt en Dekkers. Het contract is reeds getekend en binnenkort zal het schip, na een technische proefvaart over gedragen worden aan de nieuwe eigenaar. net schip heeft een lengte van bijna 158 in. over alles, oreedte 20 m. De tonnage is 14.8000 ton dwt, de snelheid ruim 16 knopen. Vijfdaagse werkweek voor secretarie-personeel. Met ingang van 1 november is voor de ambtenaren ter gemeen tesecretaris van Vogelwaarde de vijfdaagse werkweek ingevoerd. Op zaterdagen zal dus, met in gang van 5 november, de secre tarie gesloten zijn. De verloren zaterdagse uren worden door de ambtenaren ingehaald via een verlenging van de werktijd op de overige werkdagen. Raadsvergadering. De agenda van de a.s. maan dagmiddag alhier te houden ver gadering van de gemeenteraad bevat o.m. de volgende punten: Voorstel tot vaststelling voor schotten 1960 en vergoedingen 1959 ingevolge de Kleuteronder wijswet. Idem tot vaststelling krediet bedrag rekeningcourant N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten voor 1961. Idem tot aankoop van enkele perceeltjes grond in de Axelse- straat. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1959. Vaststelling gemeentebegroting Vaststelling gemeentebegro ting, dienst 1961. Opbrengst Zeeuwse kollekte. De Zeeuwse kollekte heeft al hier opgebracht het bedrag van 107,90. Gemeentelijke badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand Okto ber 887 baden genomen. VRIJDAG 4 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Depriester en het meisje". MIDDELBURG: Rouaanse kaai 43, 11 uur: Aanbesteding verbeteren ged. weg St. Anna- polderTerhole, lang ongev. 2780 m. ZATERDAG 5 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De priester en het meisje". Concertgebouw, 8 u.: „Tar- zart's verborgen schat". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur; „Goliaht en de barba ren". 1 i President Soekarno heeft woensdagavond verklaard dat Indonesië bij zijn poging om in de kwestie-Nieuw-Guinea te winnen, van hu af „een politiek zou volgen waarbij het zich op elk gebied tegenover de Neder landers stelt", zo meldt Antara. i Op een massabijeenkomst in Palembang zei de president, dat „Indonesië niet meer om onder handelingen met de Nederlan ders voor het regelen van de I kwestie zou bedelen". Hij vervolgde„Van nu af zullen wij politiek met politiek beantwoorden; wij zullen eco nomische maatregelen met eco nomische maatregelen beant woorden en militair optreden I met militair optreden". t aoor 103. (Nadruk verboden.) 't Is immers al te laat, mompel de de ander vermoeid en legde zijn hoofd opi zijn samengevou wen handen. „Met Lüdecke is het verkeerd gelopen, aan Ram- dohr durf ik niet meer te begin nen vanwege de schietpartij aan de overkanten dan die dos siers. Als Ramdohr die verstopt heeft en op een goede dag in het proces er alles uitbazuint, is het voor mij even erg als het feit dat Olgovski en Hager ze in hun vingers krijgen. Zowel in het ene als in het andere geval ben ik verkocht." Hij begon plotseling schel te lachen, waarna hij voortging „En uitgerekend ik zou die dossiers moeten gappen en bij Olgovski brengen. Mijn eigen doodvonnis moest ik hem brengen Hij keek op en zag met zijn ont stoken en waterige ogen Grabert peinzend aan. De een of andere inval scheen in zijn brein op te komen, maar de alcohol verlam de zijn gedachten. Aan zijn ingespannen trekken zag Grabert echter, dat Hinter- tür zich alle moeite gaf de ge dachte onder geen omstandig heden te laten ontvallen. Eindelijk verhelderde zijn ge zicht en zijn bovenlichaam nam een gespannen en afwachtende houding aan. „Luister", zei hij snel, als was hij bang de woorden weer te ver geten nog vóór hij ze had uitge sproken. „Luister, Buschmann, er is me iets opgevallen. Moet je horen, waarvan weet je eigenlijk dat dat over mij in het dossier staat? Ik had het je daarstraks al willen vragen, maar er kwam wat tussen." Grabert lachte goedmoedig. „Ja, er kwam iets tussen. Jij wilde mij in je eerste schrik van kant maken met je pistool. Dat had je moeder je beslist niet be volen." „Praat daar nu niet meer over," zei Hintertür verlegen. „Dat was onzin. Dus, zeg eens, waar je dat van weet. Of wil je het mij niet zeggen? Nou ja," voegde hij er treurig aan toe, „je vertrouwt mij immers niet, omdat ik Hin tertür heet." „Natuurlijk vertrouw ik je niet. Aan de gunstige tendentie van de beide voorgaande beurs- dagen kwam gistermiddag bij de opening voor de internatio nale waarden een einde. Een uitzondering hierop maakten aandelen Kon. Olie, die vast in de markt lagen. Dit was te dan ken aan Wallstreet, waar deze aandelen woensdag dollar hoger sloten. De overige inter nationale waarden openden een paar punten beneden de vorige slotkoersen. Gedurende het ver dere beursverloop kwamen wat kooporders los waardoor de koersen over de gehele linie op liepen. De handel was over het geheel genomen wederom ge ring. De arbitrage kon interna tionaal moeilijk tot zaken komen. Wallstreet handhaafde woensdag de vaste stemming van de beide voorgaande beurs dagen. De Nederlandse hoofd fondsen werden er echter, uit gezonderd Kon. Olie, genegeerd en sloten dan ook lager. Dit was voor Amsterdam een tegen valler want men had woensdag op een hoger Wallstreet ge hoopt en geanticipeerd. Deze tegenvaller drukte gistermiddag aanvankelijk de stemming voor de hoofdfondsen, omdat men er niets voor voelde de bestaande posities verder uit te breiden. Dit had tot gevolg dat de ten dentie min of meer lusteloos was ten aanzien van de ope ningskoersen. Door de reeds eerder genoemde kooporders sloten de meeste internationale waarden rond de vorige slot koersen. Kon. Olies echter boek ten op 125,70, circa 80 cent winst. Aandelen Nat. Handels bank onveranderd op 215. Aan delen K.LM.. werden een halve gulden lager op 104 geadvi seerd. De maatschappij keert over I960 een interim-dividend van 212 pet (vorig jaar 3 pet) uit. De nettowinst over de periode januari tot en met sep tember 1960 heeft 10,6 min be dragen 12,9 min over dezelfde periode 1959). De kosten, inclu sief afschrijvingen stegen over hetzelfde tijdvak met 12 pet. De scheepvaartaandelen on dergingen weinig verandering ten opzichte van het vorige slot- niveau. Hetzelfde kan gezegd worden van de cultures. Tot grote verwondering van de beurs werd de hoek van aan delen Centrale Suiker Maat schappij en Wester Suiker open gemaakt. De koers van aan delen Centrale Suiker liep op j Wie een borrel op heeft denkt 's avonds anders als de volgende morgen. In alle geval moet men daar rekening mee houden. Maar nu je me toch niets meer kunt doen, zal ik het-je zeggen. Ik heb die dossiers gelezen." Hintertürs onderkaak viel naar beneden alsof de spierbanden er van plotseling waren doorgesne den. Hij staarde Grabert eerst volkomen overstuur aan, alsof hij niet goed gehoord had, wat de ander zei. Maar toen kregen zijn ogen een uitdrukking van de grootste ontzetting, alsof hij een angstwekkend spook voor zich zag. Op dat ogenblik vlamde in de schemering van zijn geestestoe stand als een felle bliksem het inzicht op, dat die jonge man daar sterker w'as dan hij en met hem gedaan had, wat hij wilde. Het was voor Grabert een klein kunstje in dat verwrongen gezicht te lezen wat er zich afspeelde achter dat voorhoofd, dat plotse ling vol zweetpareltjes stond. Toch gedroeg Grabert zich niet superieur, want hij was er zich van bewust gevaarlijk spel te spelen. Hij deed veeleer onver schillig, alsof hij geen waar ds aan zijn mededeling hechtte. Het duurde geruime tijd voor dat Hintertür zich van zijn schrik hersteld had, daarna wist hij niet zo gauw wat nu de verstandig ste houding voor hem was. „Verroest", zei hij eindelijk, omdat hem nog niets beters in viel. In zijn onzekerheid greep hij toen naar de fles, maar Gra bert nam ze hem af. van 405 tot 430, tegen woensdag 400. Die van aandelen Wester Suiker steeg van 370 tot 385 (370). Oude geruchten over een emissie etc. deden in deze hoek de koers van de aandelen op lopen. Desgevraagd deelde de directie van de Centrale Suiker Maatschappij mede, dat er niets bijzonders aan de hand was met het concern. In de staatsfond sen was de handel gisteren ge ring en de koersen bewogen zich rond het slot van woens dag Aandelen De Spaarnestad, vereenigd bezit, v/erden een paar punten hoger op 620 gead viseerd op de aanstaande uit gifte a pari van nominaal 2 min 434 pet 15-jarige in gewone aandelen converteerbare obli gaties. Aandelen Sikkens oud werden op 878 (861) geadviseerd en de nieuwe aandelen op 868 (851) op de gunstige gang van zaken over de eerste negen maanden van het nieuwe boek jaar. Prolongatie 3' z pet. Een overzicht tijdens de felle brand welke woensdag een haringpakkerij aan de haven van Vlaardingen in de as legde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Uit voorzorg werd een aantal schepen de haven uitgesleept om overslaan van het vuur te voorkomen. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen 71 1/11 2/11 3/11 564.54 572.62 571.33 321.38 322.85 326.64 161.88 168.32 169.41 211.98 211.82 212.96 151.08 151.08 152.14 392.49 396.6'/ 391.29 A.K.U473474 slot 474 (473) Kon. Olie: 125.70—128.00 slot 127.80 (125.70) Philips: 1207—1222 slot 1219 (1212) Unilever: 795800 slot 799 (798%) Hoogovens: 850854 g.l. slot 853 (848) De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.5710.67, Ca nadese dollar 3.843.89, Ameri kaanse dollar 3.741 23.7812, Franse frank 100 76.0076.50, Begische frank (100) 7.507.55, Duitse mark (100 90.1090.60, Zweedse kroon (100) 72.60 73.60, Zwitserse frank (100) 87.4087.90, Deense kroon (100) 54.3555.35, Noorse kroon (100) 52.3553.35, Oostenrijkse schil ling (100) 14.45—14.55, Italiaan se lire (10.000) 59.75—61.75, Por tugese escudo (100) 13.12V2 13.27'2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17' 26.32'/2. „Stop, mijn waarde," zei hij streng. „Nu wordt het ernst. De kaarten liggen nu open op tafel. Als je eerlijk antwoord geeft op mijn vragen, help ik je." „Ik laat me niet uitvragen," begon Hintertür weer op te spe len. „Goed dan, laat het maar", zei Grabert en stond op. „Waar wil je heen?" vroeg Hin tertür angstig. „Ga weer zitten en vraag maar op". En nu begon Grabert de vol komen murw geslagen man over het hele apparaat van de Veilig heidsdienst en de verbindingen daarvan tot de N.K.W.D. uit te horen. Hij vernam, dat het Hin tertür al niet anders vergaan was als hemzelf, men had hem op grond van verraad gearres teerd, onder onmenselijke druk gezet en hem gemaakt tot wat hij thans was. Alles kwam er die nacht uit, wat zich aan angst en ontzetting in de loop der jaren bij hem had opgehoopt en waar over hij zelfs nooit tegenover zijn moeder gerept had. Ten slotte was hij er zó door uitga- put, dat hij begon te huilen al was de bijna leeggedronken fles jenever daar niet helemaal on schuldig aan. „Hoe denkt je moeder dan eigenlijk over ons vak? vroeg Grabert, om er zich van te ver gewissen, hoe hij haar opmer king over Olgovski, tegenover Trude en Piephow moest uitleg gen. (Wordt vervolgd.) De groep Latijns-Amerikaanse landen in de Verenigde Naties heeft besloten, bij de speciale politieke commissie twee ont- werp-resoluties in te dienen, die beogen het aantal zetels van de Veiligheidsraad en de sociale rn economische raad uit te breiden. Aangezien de Sowjet-Unie voor elke wijziging van het handvest de toelating van communistisch China tot de volkerenorganisatie als voorwaarde stelt, is uitvoe ring van een dergelijk voorstel voorshands echter uitgesloten. Naar men meent te weten, wil len de Latijns-Amerikaanse lan den het ledental van de Veilig heidsraad van elf tot dertien en dat van de sociale en economi sche raad van achttien tot 24 uit breiden. DE SCHAAKOLYMPIADE IN LEIPZIG. Donderdagmorgen zijn in Leip zig de afgebroken partijen uit de zesde ronde van de schaakolym piade gespeeld. De resultaten in de finalegroep werden hierdoor: NederlandRoemenië 2%1% EngelandO.-Duitsland 3L BulgarijeTsj.-Slowakije 22 Z.-SlaviëW.-Duitsland 2%—lil HongarijeVer.-Staten 1%2h De uitslagen van de partijen van de zevende ronde luidden: Ver. StatenNederland 2%''2 (+1 afgebr. partij ArgentiniëHongarije 00 4 afgebr. partijen.) W.-DuitslandRusland 02 (+2 afgebr. Dartijen.) Tsj.-SlowakijeZ.-Slavië 13 O.-DiutlsandBulgarije 22 RoemeniëEngeland 12 1 afgebr. partij.) De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd Ver. StatenNeder land iuidt: FisherEuwe 10; Lombardy - Donner ByrneKramer afgebroken; Bisguier-Langeweg 1—0. Na de zevende ronde is de stand in de finale-groep; 1. Rusland 20% pnt en (2). 2. Ver. Staten 18 pnt en (1). 3. Zuid-Slavië 16% pnt. 4. Oost-Duitslancf 14 pnt. 5. Tsj.-Slowakije 13% pnt. 6. Roemenië 12% pnt en II). 7. W.-Duitsland 12 pnt en (2). 8. Nederland 11% pnt en (1). 9. Hongarije 10% pnt en (4). 10. Argentinië 10% pnt en (4). 11. Bulgarije 10% pnt. 12. Engeland 10 pnt en (1). 0-2 2-0 2-0 0—2 1-1 1-1 0-2 OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Donderdag zijn in Almelo de partijen gespeeld voor de ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap dammen. De uitslagen waren: Sen A KauwDeslauriers VerseDe Descallar Baba SyAgliardi DionisSaint Fort TsjegolevVerpoest DukelBom GordijnKoe perman Na de 18e ronde luidt de stand 29 pnt. 28 pnt. 28 pnt- 23 pnt. 19 pnt- 18 pnt. 18 pnt. 18 pnt- 17 pnt. 17 pnt- 13 pnt- 12 pnt. 8 pnt. 4 pnt. 1. Tsjegolev 2. Koeperman 3. Baba Sy 4. Deslauriers 5. Saint Fort 6. Bom 7. Sen A Kauw 8. Verpoest 9. Gordijn 10. Dukel 11. Verse 12. Dionis 13. De Descallar 14. Agliardi st nov en De Amerikaanse tigden zullen op 8 halve een president president, een aantal leden van het Huis vaardigden en gouveri zen. Bovendien zullen de Huizen van Afgev der afzonderlijke st meentefunctionarissen van andere bestui worden aangewezen. In de Senaat zijn a met twee leden vert digd. Door de toel Alaska en Hawaii is staten tot vijftig ges senatoren hebben een mijn van zes jaar, mei stande dat om het derde deel van de sen treedt. Dit jaar staan op het spel, waarvan 1 democraten en twt republikeinen worden De leden van het Afgevaardigden, die e district van ongeveer woners vertegenwoori ben een ambtstermijn jaar. De verkiezinger hebben om het an plaats. Ditmaal zulk afgevaardigden wore zen. Het huidige Hu: democraten en 152 nen, terwijl vijf zetels overlijden van afgei vakant zijn. De ambtstermijn vi verneurs variëert var vier jaar, naar gelan lingen van de grondv verschillende staten, worden er 27 gouve kozen. Van de aftre horen er veertien tot cratische en dertien t blikeinse partij. Zowel de leden van en het Huis van A den als de gouvemeu direct gekozen. Van de 67 miljoe SJAALS Keuze uit honderden in wol vat wol/nylon Shetland mohair Pracht MOHA in moderne k) DAMES HANI in wol vai mousse glacé nieuwste 1 KINDER WAN" HANI aeer ruime k< HEREN HANI wol mousse glacé HEREN WAN zuiver FKI SOKKEN wol - wol SPORTKOUS ROCK/ROLL in grijs en donke MAILLOTS alle mate var

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2