Staat of valt de democratie? Nader overleg over de politiesalarissen Radio en Televisie Ook Duitse soldaten naar Frankrijk ag 3 november 1060 Donderdag 3 november 1960 DE VRIJE ZEEUW, Amerikaanse verkiezingen zijn belangrijk voor gehele wereld OOSTDUITSE VEILIGHEIDSDIENST NAM WRAAK HET COMMUNISME IN ZUID-AMERIKA „Denk maar, dat het Hollanders zijn'' BEROEP INZAKE ALGERIE VAN FRANSE KERKELIJKE LEIDERS OP DE GAULLE VERWACHT Radiotoespraak door Belgische minister voor economische coördinatie DIJKDOORBRAAK IN DE PO-DELTA President Eisenhower over Guantanamo. BRITSE CONSERVATIEVEN OVER KATANGA AMNESTIE IN OOST-DUITSLAND Pggi»» 5 iLIMOP-T.V.-aktie. uEFOON 011S0-3372 an een groots moet vandaag ■nen bekijken. i.igen de volle wereldoorlog, een kieuren- :ebeurtenissen den. SESAM indig naslag- anncer U nu, 3,50 hoeft te ïieuwc'geillu- TERNEUZEN Steeds meer verontrustende berichten komen er uit de hoofd steden op onze woelige wereld. In de Kongo hebben de Verenigde Naties de leiding geheel in handen moeten nemen, omdat er geen sprake is van enig gezag bij de zwarte autoriteiten. In Frankrijk wordt de oppr.sitie tegen president De Gaulle sterker en sterker en verwachten insiders dagelijks een nieuwe poging van rechtse ultra nationalisten 'ot behoud van de blanke posities in Algiers. In Oostenrijk is een dreigenda kabinetscrisis voorkomen. Tussen Cuba en de Verenigde Staten ontbrandde een economische oorlog. Het zyu slechts enkele berichten uit vele. Wij kunnen daarbij nog optel len een al langer dreigend ge vaar voor een omwenteling in verscheidene Zuidamcrikaanse en Aziatische landen. Syrië is het niet erg eens meer met president Nasser van de V. A. R. en wil zijn zelfstandigheid terug; de trotse pauwentroon van Mo hammed Riza Pahlevi, de sjah van Perzic en van zijn gemalin Karah Diba wankelt ondanks de nationale feestvreugde rondom de geboorte van een jonge telg. Kassem, die eenmaal de jonge koning Hoessein van Irak op ruimde, kampt met toenemend verzet tegen zijn legerdictatuur. Soekarno strijdt tegen ontelbare opstandelingen, die op verschil lende plaatsen bij herhaling de kop opsteken en grote delen van Indonesië onveilig maken. Japan moet binnenkort een keuze doen tussen de alterna tieven van de socialistische, de imperialistische of de Panaziati- sche gezinde dictatuur. Een tus senweg is daar niet meer moge lijk. De laatste (Aziatische) weg voert tot samenwerking met rood-China en Indonesië tot een gevaarlijk communistisch vaar water. De vraag is niet meer óf dit land zal afglijden naar een volksfront van de machtige com munisten en linkse socialisten, dan wel zal terugkeren naar een dictatuur van de neo-fascisten, de vraag is slechts wannéér het tot een uitbarsting zal komen en of er een burgeroorlog uit zal voortvloeien. Dat lijkt een pessimistisch wereldbeeld. Maar in feite' staan we in deze jaren op een keerpunt van de wereldpolitiek. De toestand kan moeilijk zo blijven voortduren als zij is. -Aan de ene kant komen im mers telkens meer kolonies tot zelfstandigheid en ontwikkelen zich totaal nieuwe machtsver houdingen; aan de andere kant De Oostduitse veiligheids dienst, heeft zich gewroken op de 24-jarige Hildegard Denise uit Glistrow, in Mecklenburg, die in juni vorig jaar naar West- Duitsland is uitgeweken. Hilde gard had vóór haar vlucht een reisje naar West-Berlijn ge maakt en zich daar voor een bedrag van ongeveer 2.000 Oost marken aan nieuwe kleding aangeschaft. Op de terugreis werd zij door de volkspolitie aangehouden wegens overtre ding van de debiezenbepalingen. Tijdens het onderzoek in deze zaak werd haar echter voorge spiegeld, dat de strafmaat be langrijk lager zou zijn. als zij „streng vertrouwelijke" inlich tingen zou verschaffen over haar vrouwelijke collega's in liet. bedrijf, waar zij werkte. Hil degard deed dit en legde schrif telijk twee van haar collega's belastende verklaringen af, waarop zij door de politie in vrijheid werd gesteld. Aangezien zij zich nu nog voor een uit collega's bestaand bodrijfsgerecht te verantwoor den had voor haar „zwakheid voor de modieuze elegantie van het kapitalistische Westen", nam zij de vlucht naar Biele feld, in West-Duitsland. De Oostduitse veiligheids dienst speelde hierop de „ver- t rouwelijke" verklaringen van Hildegard in handen van de po litieke strafkamer van het kinderrecht in Dortmund, die Hildegard op grond van dit ma teriaal tot, een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maan den veroordeelde wegens het uiten van politieke verdacht makingen jegens derden. De voorzitter van de re geringsraad van Uruguay, Be nito Nardone, heeft op een pers conferentie verklaard dat het hoofdkwartier van de commu nistische beweging in Latijns- Amerika is gevestigd in Monte video. Hij beschuldigde de Cubaan se regering ervan „haar ten takels naar Zuid-Amerika te hebben uitgestrekt" om het communistisch te maken. De Sowjet-delegatie in Mon tevideo zou gedurende de laat ste week van oktober 770 zak ken, met een gewicht van 3.000 kilo, aan propagandamateriaal hebben ontvangen. Een deel van dit materiaal is over geheel I.atijns-Amerika verspreid, al dus Nardone. brokkelen macht en aanzien af van de staten die tot nog toe een zeker evenwicht in de we reldpolitiek wisten te bewaren. De leek die zijn krant niet ge regeld of nauwelijks leest, heeft daar weinig erg in gehad. Een enkele revolutie trof hem, de stille strijd om de macht achter de parlementaire cou lissen bleef voor hem verbor gen. De democratie maakt 'n moei lijke tijd door. Klemmend is het probleem, of deze regerings vorm in een aantal staten waar de volkswil tot op heden wet was. wel gehandhaafd zal kun nen blijven. In West-Duitsland is het volk tot betere inzichten ge komen en bestaat voor nazisme of communisme niet zoveel ge vaar meer, in Italië en Japan daarentegen is de mogelijkheid van een machtsovername door dictatoriaal ingestelde groepe ringen in 't geheel niet denkbeel dig. Ook in Aziatische staten als Indonesië, Malakka, straks Sin gapore met zijn overheersend getal Chinezen, in Irak en in Iran kunnen de verkeerde ele menten maar al te gemakkelijk de overhand verkrijgen en het schip van staat naar een afgrond voeren. Een optimistisch geluid kun nen wij misschien laten horen als de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten metterdaad zouden leiden tot een nieuwe koers in de Noordamerikaanse buitenlandse politiek. Vooral ten opzichte ran Azië en I.atijns- Amerika zijn afgelopen jaren vele blunders begaan. Er is waarlijk meer leiding nodig in deze we reld en de enige mogendheid die deze kan geven aan de vrjje sta ten, is de Verenigde Staten. Zo wel Nixon als Kennedy hebben blijk gegeven, dit te beseffen Vooral John Kennedy staat een krachtige koersverandering voor die hopelijk niet te laat tot een verbeterd aanzien van de demooratie en een verminderde invloed van de tegenwerkende krachten kan voeren. De komen de verkiezingen in Amerika zijn derhalve belangrijker voor ons allen, dan menigeen zou vermoe den. (Nadruk verboden.) Van ome correspondent.) „En u, monsieur le Maire, wat denkt u er van?" „Het zou me uiterst onaange naam zi,jn, dat Duitse soldaten naar mijn dorp komen en door de straten defileren, zelfs al zouden ze mij het geweer pre senteren. De regering had beter een streek kunnen uitkiezen, die minder heeft geleden van de laatste oorlog." ,U bent er dus zonder meer tegen?" „Ja! Als men mijn toestem ming moest hebben zou het „NEEN" zijn!" Het Franse dorpje Mourme- lon gaat in minder dan honderd jaar haar vierde Duitse invasie meemaken. Maar deze keer een vreedzame invasie. Dezer dagen is een Frans-Duits akkoord getekend, dat aan soldaten van West-Duitsland het recht geeft in Frankrijk te gaan oefenen. Half november zullen de inwo ners van Mourmelon vier batal jons van de Bundeswehr hun dorp zien binnen marcheren: twee bataljons pantsergrena diers en twee bataljons para chutisten. Zij zullen verblijven in de talrijke militaire kampen die rond Sissonne en Mourme lon liggen. De contactname zal een test zijn voor de nieuwe Frans-Duitse toenadering: men zal in de praktijk kunnen na gaan hoe de Fransen hun vroe gere vijanden ontvangen. Moumelon is een klein dorpje ergens in de champagnestreek tussen Reims en Chalons. De hele aktiviteit is er gebaseerd op het leger. Twintig jaar geleden telde de gemeente 20.000 inwo ners, nu nog juist 5.000. Zoals de hele streek heeft het dorpje veel geleden van de tweede we reldoorlog. Van haar manne lijke bevolking kwamen er velen niet terug. De gelukkigen, die oorlog of concentratiekamp overleefden, keerden huiswaarts met schrikwekkende verhalen over hun krijgsgevangenschap. Anderen stonden in de voorste rijen van het verzet. Op de berg, die het dorpje domineert, ligt het kerkhof, waar Duitse en Franse gesneuvelden broeder lijk naast elkaar liggen. Daar heeft men elkaar vergeven en is de verzoening volledig: de ge meente verzorgt zowel de Fran se als de Duitse graven. Maar in het dorp lopen de meningen sterk uiteen. Sommigen zijn be reid te vergeten, anderen zitten nog vol wrok. De mening van dokter Quenin, sinds het einde van de oorlog burgemeester van Mourmelon kennen wij reeds. Men mag zich niet verwonderen over zijn standpunt: de oorlog van '14— '18 ontnam hem zijn ouders; tij dens de laatste wereldoorlog was hij eerst krijgsgevangene en maakte daarna deel uit van de ondergrondse. De pastoor van het dorp, vroe ger almoezenier zei ons „De gebeurtenissen zitten hier nog vers in het geheugen van de mensen. Natuurlijk, men moet zich verzoenen en elkaar verge ven, maar men had beter met een andere streek kunnen be ginnen. Het is voor onze men sen een belangrijke stap, die men nu nog niet mag eisen." De zestigjarige Gatinot, presi dent van de vereniging van oud gevangenen en verzetslieden, is bereid de Duitsers goed te ont vangen en hij voegt er aan toe: „De Fransen hebben zich een chef gekozen. Nu moeten ze hem ook maar volgen. Ik ge hoorzaam, al heb ik neen ge stemd tijdens het referendum." M. Bellant, president van de oud-strijders, is voorstander van de vrede. Maar. „Dat ze in hun eigen land blij ven. Het is niet nodig, dat ze ons hier opnieuw komen lastig vallen. We zullen alles doen om dit te verhinderen. Ik ben er zeker van, dat er incidenten zullen voorkomen tussen Fran sen en Duitse sodaten." De garagehouder is nog radi- kaler „Als zij zingend door onze straten defileren, zal ik me niet kunnen beheersen. Voor mij zijn het nog steeds „moffen". De kruidenier daarentegen, Gaudichaud, is verzoenend „Men kan ze niet heel het le ven blijven haten. Er zijn ook goede Duitsers, dat heb ik ont dekt toen ik krijgsgevangene was. Trouwens we hebben ze ook dikwijls bedrogen Voor de bakker zijn er geen problemen „De oorlog is uit! Men moet elkaar henaderen!" In het café-Tabac wordt het nieuws 's avonds druk bespro ken. Een oude klant verklaart: „Ik zal niets tegen hen doen. Maar ze zullen zelf toenadering moeten zoeken." Een versleten clochard voegt er aan toe: „Maar ze zullen toch plaats voor me moeten maken op het trottoir als ik langs kom De goedmoedige kastelein glimlacht en zegt: „Zij ontvangen ons ook goed in hun land. Waarom wij niet? Anders moeten we ons maar In Parijse godsdienstige krin gen verwacht men dat de leiders der vier voornaamste geloofs overtuigingen in Frankrijk Katholicisme. Protestantisme, 't Joodse geloof en de Islam - bin nenkort een gemeenschappelijk beroep op president De Gaulle zullen doen. om de generaal te bewegen alles in het werk te stellen om op korte termijn een einde te maken aan de oorlog in Algerië, die dinsdag j.l. zeven jaar oud was. Dit beroep wordt verwacht nu de voltallige vergadering van de Franse Protestantenbond dinsdag j.l. een motie heeft aanvaard, waarin de bondsvoorzitter, de predikant Mare Boegner. wordt gemachtigd zich met de leiders der andere geloven in verbin ding te stellen, om een dergelijke stap te ondernemen. Men acht het in Parijse god-= dienstige kringen waarschijnlijk dat de stap zal worden gedaan voordat De Gaulle, op vrijdag a.s. zijn aangekondigde radioto- spraak over het Algerijnse vraagstuk zal houden. Men verwacht dat de gods dienstige leiders er in het open baar bij de president op aan zul len dringen dat hij, zo mogelijk, een spoedig einde van de oorlog in het vooruitzicht zal stellen. Particulier zouden de religieu ze leiders er bij De Gaulle op aandringen dat er krachtiger lastgevingen zullen worden uit gevaardigd, dat alle excessen door Franse militairen moeten worden vermeden. Indien derge iijke uitspattingen zich toch zou den voordoen, zouden deze pu bliekelijk moeten worden ge straft. De Franse godsdienstige lei ders hebben tot nu toe slechts ieder voor zich stappen bij de Franse regering over Algerië gedaan. MOTOR TEGEN STILSTAANDE AUTO Op de Bosscheweg in Tilburg is gistermorgen nabij het Wil- helminakanaal de 28-jarige mo torrijder G. J. Colsters uit Oos- telbeers in Noord-Brabant, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een geparkeerde auto ge reden en verongelukt. Met ern stige verwondingen werd de man naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De Belgische minister voor Economische Coördinatie, de heer Dequae, heeft 1 november voor de Vlaamse radio-omroep de volgende toespraak gehou den „Waarde landgenoten, het is mij een waar genoegen tot u het woord te kunnen rich ten op de dag van het van kracht worden van het verdrag ter instelling van de economi sche unie van de Benelux. Toen Benelux in 1944 werd geboren, was het hoofdzakelijk een daad van geloof en vertrou wen en dit in uiterst moeilijke omstandigheden. Steen voor steen werd het gebouw opge trokken. Heel wat moeilijkhe den dienden overbrugd te wor den en niet het minst op econo misch gebied. En toch groeiden geleidelijk de economische, sociale en fi nanciële politiek naar elkander toe. Alhoewel nog niet alles is bereikt, kunnen wij ons toch verheugen in de opvallende re sultaten. En dinsdag beleven wij de verdragsvestiging, de definitieve bekroning van al deze inspan ningen en de overwinning van wat nog aan twijfel en sceptis- me mocht overblijven. Laat ons op deze dag de reeds afgelegde weg beschouwen. Het vrije personenverkeer is praktisch verworven. De wette lijke diploma's worden in de an dere deelgenootlanden erkend. De vrije circulatie der arbeiders is 'verzekerd, dank zij de af schaffing van de vroeger ver eiste arbeidsvergunning en de verzekerde nationale behande ling bij de uitoefening van be roepswerkzaamheden. Het vrije goederenverkeer werd voor de industriële goede- De ministers Toxopeus en Beerman hebben meegedeeld, dat er naar hun indruk in de salariëring van bepaalde groepen van het politiepersoneel wel van een achterstand kan worden ge sproken. Dit hebben de minis ters gezegd in antwoord op de desbetreffende schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Doorn (KVP). In hun antwoord zeggen de minis ters voorts het volgende: „Deze indruk vindt zijn oor zaak in het feit, dat de inconve- niënten van onregelmatige dienst en veelal ook de extra werk zaamheden in het politiesalavis niet voldoende worden gecom penseerd. Ook liet rapport der commissie werkclassificatie po litiefuncties (C. W. P.) geeft, af gezien van de inconveniënten, een indicatie voor het bestaan van een achterstand. Het is niet mogelijk aan het rapport der C. W. P. thans zon der meer een nieuwe bozoldi- ginsrcgeling voor de politie te ontlenen. De ministers zeggen, dat bij het nemen van een bcslis- inbeelden, dat het Hollanders zijn!" De Hollandse soldaten zijn zeer populair te Mourmelon. 6p weg naar La Courtine verblij ven zij vaak enige dagen in één van de kazernes van het dorp. sing met betrekking tot een salarisherziening voor een om vangrijke groep van burgerlijke ambtenaren als de politie is, rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van reper cussies in de burgerlijke rijks dienst. alsmede met het loon en salarisbeleid, dat in het begin van 1960 is vastgesteld. Evenwel heeft de regering aanleiding ge vonden om daags voor het ver trok van minister Toxopeus naar Nederlands Nieuw-Guinca te besluiten tijdelijk een inconvo- niëntentoelage toe te kennen, hetgeen tot verbetering van de inkomenspositie van het meren deel der politieambtenaren ral strekken. Van zijn reis teruggekeerd heeft de minister van Binnen landse Zaken de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken uitgeno digd voor een nadere bespreking van het vraagstuk der politie salarissen. Hij vond daartoe aan leiding in de omstandigheid, dat het tengevolge van het feit, dat hij op 8 oktober 1.1. moest ver trekken, het overleg in zeer snel tempo heeft moeten plaats vin den, waardoor zijns inziens niet alle aspecten en mogelijkheden tot oplossing van de onderhavige kwestie geheel in de besprekin gen tot hun recht zijn gekomen. Deze indruk werd hem. toen hij kennis nam van de verschillende uitlatingen, tijdens zijn afwezig heid gedaan, bevestigd, zodat hij het nodig oordeelde zo spoedig mogelijk alsnog terzake het over leg te heropenen. LIJK OPGEHAALD De rijkspolitie te water heeft dinsdagmiddag uit het Hout- veemkanaal in Amsterdam het lijk opgehaald van de 66-jarige' schipper K. Bos uit Amster dam. die vermoedelijk in het gangboord van zijn binnenschip „Noord-Beveland" is gestruikeld en overboord gevallen. De schip per was 's ochtends bezig ge weest met het laden van boom stammen. ren zo goed als verwezenlijkt. 97 i ervan beweegt zich vrij in de Benelux-ruimte zonder dou anerechten. Bij de landbouw is de voortgang trager, maar deze zal bij het afstemmen van de gemeenschappelijke landbouw politiek wel snel toenemen. Het kapitaalverkeer werd zo danig verruimd dat de zaken wereld in beide landen een ruim investeringsveld ter be schikking heeft. Dank zij die groeiende economische eenheid is Benelux de vierde handels macht in de wereld geworden. De cijfers van de buitenlandse handel van Benelux zijn in de laatste 10 jaar meer dan ver dubbeld. Het scheppen van een vrije marktruimte -an meer dan 20 miljoen bewoners heeft ge maakt, dat de inwendige goe derentransacties tussen de Be- neluxlanden sedert 1949 verdrie dubbeld werden. Deze daad van vertrouwen, het. dynanisme dat er uit resul teerde en de gunstige gevolgen, die onbetwist vast staan, hebben van Benelux de toetssteen en het voorbeeld gemaakt voor het naar elkaar toegroeien van Europa. Hierdoor werd bewezen dat het realiseren van een economi sche unie in onze tijd niet al leen wenselijk, maar ook moge lijk is. Door zijn groeiende betekenis kan Benelux heel wat bijdragen tot de Europese economische integratie. Zij kan het doen dank zij haar macht en haar dynamisme, zonder de eigen aard en opdracht der kleine landen in gevaar te brengen. Indien het streven naar meer welvaart en meer geluk het waardige doel is van alle men- seijke inspanningen, dan past het te onderstrepen dat Bene lux daartoe voor onze lage lan den heel wat heeft bijgedragen en dit nog verder zal doen, nu het economische Benelux-ver- drag definitief van kracht is geworden." Onder de druk van liet water van de sterk gestegen Po is gis terochtend bij CavendramSn, op 20 km van de zee een dijk gebro ken. Het water bedreigt thans Ariano, een door ca. 35.000 mensen bewoond eiland tussen twee armen van de Po. Toen het nieuws van de dijkdoorbraak bekend werd verlieten duizen den hun woningen. Zij begaven zich naar Adria, op de noordelijke rivieroever die doorgaans minder te lijden heeft van overstromin gen. Ariano kwam bij de over stromingen van drie jaar gele den geheel onder water te staan. Adria ligt ca. 20 km ten oosten van Rovigo en 25 km ten noord westen van Cavendramin. President Eisenhower heeft ge zegd dat dc Ver. Staten alle pas sende maatregelen zullen nemen ter verdediging van het vloot- steunpunt te Guantanamo in het zuid-oostelijke deel van Cuba. Het is van groot belang dat de betekenis van het steunpunt voor de verdediging van het weste lijk halfrond begrepen wordt, in het bijzonder „in het licht van de nauwe betrekkingen die thans bestaan tussen de huidige rege ring van Cuba en het Chinèes- Russische blok", aldus Eisenho wer. Eisenhower heeft voorts ge zegd dat de Amerikaanse rege ring niet van plan is in te stem men met wijziging of afschaffing van de overeenkomsten waarbij de basis van Cuba wordt ge pacht. De woordvoerder van het Wit te Huis, Hagcrthy, zei tot ver slaggevers dat, de verklaring van de president in feite een herhaling is van verklaringen die reeds eerder werden afge legd door de minister van De fensie. Gates, en de stafchef van do marine, admiraal Burke. Deze hadden gezegd dat dc Ver. Sta ten vastbesloten zijn Guantana mo te verdedigen in geval van een aanval door Cuba of an dere landen. In antwoord op een vraag van een verslaggever of uit de publi- katie van de verklaring moet worden afgeleid dat er een aan val op de basis op handen is, antwoordde Hagerthy ontken nend. De enige bedoeling is dui delijk te maken wat het Ameri kaanse standpunt is. Hagethy zei voorts dat de pre sident het Amerikaanse stand punt in de afgelopen weken heeft uiteengezet in gesprekken met en brieven aan enkele vrienden. De uiterst rechtse vleugel van de conservatieve fractie in het Britse Lagerhuis heeft dinsdag een motie ingediend, waarin ge pleit wordt voor een onafhan kelijke staat Katanga Betreurd wordt dat in de re geringsverklaringen, die pre mier MacMillan dinsdagmiddag in het Lagerhuis heeft afgelegd, niet wordt aanbevolen, dat de V. N. een einde maken aan hun „ongerechtvaardigde inmen ging" in de binnenlandse aan gelegenheden van dat gebied. De staatsraad van Oost-Duit.s- land heeft een amnestiebesluit, waarvan ruim 12.000 mensen zullen profiteren, bekrachtigd, zo heeft het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. bekendgemaakt. De maatregel geldt voor allen die tot een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, voor hen die drie jaar hebben gekregen en de helft hebben uitgezeten, en voor hen die tot meer dan drie jaar zijn veroordeeld en twee derde van hun straf hebben uit gezeten. VRIJDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.15 Progr. v. d. oudere luisteraars; 12.00 Gram.; 1230 Land- en tuinbouwmedod.; 12.33 Carillonbespeling; 12.50 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Kamcrork.; 15.35 Blaasork.; 16.00 Duizend schoon. vraaggesprek; 16.15 Gr.; 16.35 Pianoduo; 17.00 Voordr.; 17.20 Vocaal-ens.; 17.40 Béurs- ber.; 17.45 Fanfaremuziek; 18.20 Licht progr.; 18.50 Regérings- uitzending; 19.00 Nws; 1910 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Samenzang: 22.00 Gram.; 22.25 Wereldkampioenschap dammen; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de we reld, lezingen: 23.00 Metropole ork. en koor; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. en act.; 9. De mannen stemmen et- graag mee in, onder Erics leiding de stvjjd aan te binden tegen de nomaden en vertellen de Noor man, wal ze van de vijand weten. Hel is niet de eerste keer, dat de nomaden hun rooftochten in deze streken ondernemen, maar de krijgsbenden worden steeds gro ter en dringen verder telkens naar liet noordwesten door. Blijkbaar zijn het verkenntstroepen, die van over do bergen komen, want aan deze zijde van het gebergte zijn hun grote tentdorpen nooit gezien „Dat komt dan nog wel", zegt Eric grimmig, „tenzii wij ze kun nen beletten over de hergen te komen, maar dat is nu niet aan de orde. Allereerst moeten Heer Arman en Axe weten waar wij zijn. Als zij zich met hun krijgers bij ons gevoegd hebben, vormen we oen flinke krijgsmacht". En als even later een ruiter vertrokken is om de overigen te halen, zegt de Noorman: „Zo, in tussen zullen wij deze nomaden voor onze rekening nemen, ik heb een aardig plan. Luister!" 8.00 Nieuws; 8.18 Gram. en act.' 9.00 Gym. voor dc vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuter»; 11.15 Kamerkoor; 11.30 Ham mondorgel en zang; 12.00 Lichte muz.; 12.20 RegeringsuiU., 12.30 Land- en tuinbouwmeded., 12.33 Sport en prognose; 12 50 Piano spel; 13.00 Nws; 13 15 Mee eet en gram.; 13.25 Dansmuziek. 13.5.5 Beursber.; 14.00 Kerkorgel; 14.20 Voordr.; 14.40 Gevar. program ma: 16.00 Muzikale lezing: 16.30 Voor dc zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.53 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pol. lezing; 18.25 Lichte muz.; 18.50 De puntjes op dc i, lezing; 19.00 Voor de kindo'ei. 19.10 Kinderkoor; 19.30 Le stad nu, lezing; 19.45 V.P.RO.-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Vijftig jaar kweek- en leerschool van het. Haags genootschap, reportage; 20.20 Toneelkron.; 20.30 Sopr. en piano: 20.50 Regeringsuitz.; 21.00 Quizprogr.; 21.45 Lichte muziek; 22.15 Buitenl. weckoverz., 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikale lezing; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Journaal en weeroverz.; 20.30 Dc toestand in de wereld, lezing; 20.45 Met het oog op....; 21.00 TV-kron., 21.30 Gevar. progr. overgenomen v. d. Amerikaanse TV; 22.20 Einde. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.: 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgelrecital (in de pauze: gram); 14.00 Schoolradio; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 16.15 Om- roepork.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Operettemuz.18.00 Balletmuz.; 18.10 Voordr.; 18.20 Voor dc soldaten; 18.50 Sport kroniek; 19.00 Nws; 19.45 Lezing; 20.00 Symf. ork. en koren; 21.25 Kunstkaleidoscoop; 21.40 Gram.; 22.00 Nieuws; 2215 Vocaal ens.; 22.55 Nieuws. VL. BELG. TV: 19.00 Eureka; 19.30 V-oor de vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Film; 21.05 Première; 21.50 Interview; 22.30 Nieuw».

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7