Waar is Jeanson? 2 BINNENLANDS NIEUWS VERKOUDHEID IN DE GR VAN DE ANGST DAG PRES! DE VRIJE ZEEUW Loslippigheid verbande hem uit Zwitserland ZUID-SLAVIL PROTESTEERT BIJ KONGO DE AMERIKAANSE TROEPEN IN WEST-DUITSLAND Nigeria vraagt om uitbrei ding Veiligheidsraad Storm en regen in Europa In Italië in België In Engeland Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: SCHEPEN IN AANBOUW EN OPGELEGDE SCHEPEN Dc algemene vergtdering van de V. N verwerpt Cubaans verzoek. „Lady Chatterley's Lover" niet obsceen Dorstige mariniers nik Bi'/ r Kleine oorzaken, grote gevolgen w Mc j, r - -■ «ÜA- Nieuws in 't kort Pagina 2 Donderdag 3 novemHer 1960 I 'j")onderdag 3 noveml (Van onze correspondent.) Francis Jeanson heeft dezer dagen het. Zwitserse grondge bied moeten verlaten. Hij ver bleef te Genève. terwijl het hem verboden was in Zwitserland te komen. Enkele bij één van zijn vrienden, de journalist Silvano Villatii. Slechts enkele zijner naaste medewerkers weten waar hij thans zijn tenten heeft op geslagen. Zeker niet in zijn moederlandFrankrijk Jeanson. een Franse leraar, is zoals men weet het hoofd van een belangrijke organisatie, die de FLN steunt. In Zwitserland zelf verwekte het bevel tot uit zetting wel enige protesten. M. Bartholdi o.a., centraal presi dent van de Liga van de rechten van de mens, is momenteel be zig een protestbrief te redige ren voor de federale raad. Hij verklaarde ..Mijn land heeft een fout be gaan. Wij hadden niet het recht de 23ste augustus Jeanson het verblijf op ons grondgebied te ontzeggenhij was toen immers nog niet veroordeeld door de Franse tribunalen. Daarna werd hij een „politiek vluchte ling" en was het juist onze taak geweest hem in ons land op te nemen Maar Jeanson beging een grote onvoorzichtigheid tijdens een interview van een dagblad in Bern. de „National Zcitung". Hij verklaarde er zonder meer vanuit Zwitserland vier organi saties te besturen, die de FLN steunden. En hij voegde er aan toe: „Elke maand gaan grote som men geld clandestien de Frans- Zwitserse grens over. Dit geld gaat daarna naar Tunis en van daaruit naar de FLN Deze officiële bekendmaking van zijn aktiviteiten stuitte de Zwitserse regering tegen de borst.. En nadat men maanden lang zijn aanwezigheid op het grondgebied en zelfs zijn akti viteiten had getolereerd, vaar digde men een uitzettingsbevel uit, met uitdrukkelijk verbod nog in het land terug te komen. Jeanson zelf was uiterst ver wonderd over de gevolgen van zijn verklaring. Een bevel tot uitzetting was wel het laatste wat, hij had verwacht. Hij had van Zwitserland zijn hoofd kwartier gemaakt en zijn ver wijdering desorganiseerde in be langrijke mate zijn vier organi saties. Daarom kwam Jeanson na de maatregelen van de 23ste augustus toch nog in het. land terug. En daarom ook zal hij, volgens goed ingelichte bron nen. opnieuw terugkomen, on danks zijn tweede uitzetting. Maar de volgende keer loopt hij het risico in de gevangenis terecht, te komen; Zwitserland verlangt zich zo weinig moge lijk met deze zaak in ie laten. Maar indien hij de wet opnieuw overtreedt moet de federale po litie hem wel in hechtenis ne men, alleen al om haar prestige te bewaren. Hij zou dan veroor- Zuid-Slavif heeft bij de Kon golese militaire autoriteiten ge protesteerd tegen het optreden van een groep commando's van kolonel Moboetoe, die bij af wezigheid van de Zuidslavische zaakgelastigde diens woning be zetten. een Kongolese bewaker wegstuurden en er een officier van de parachutisten en zijn gezin installeerden. De Zuidslavische vlag en een schild werden verwijderd, aldus het persagentschap Tanjug. De Zuidslavische zaakgelas tigde in Leopoldstad. Vojo Da- kovic. heeft bij Justin Bombo- ko. de voorzitter van de raad van commissarissen, tegen het optreden van de militairen ge protesteerd. Bomboko bood zijn verontschuldigingen aan voor het „ruwe optreden" van wal hij noemde „onverantwoorde lijke lieden". Naar aanleiding van de be richten als zoude president Eisenhower aan bondskanselier Adenauer hebben geschreven, dat. de Verenigde Staten wel licht. de sterkte van de Ameri kaanse troepen in West-Duits- land zullen moeten verminde ren. heeft een woordvoerder der Westduitse regering woensdag gezegd, dat dr. Adenauer geen brief van president Eisenhower heeft ontvangen na de brief, die hij aan premier Debré van Frankrijk heeft laten zien tij dens diens bezoek aan Bonn begin oktober. Nigeria heeft dinsdag de Ver. Naties gevraagd, dc Veiligheids raad en de Economische en Sociale Raad zodanig uit te brei den. dat Afrika zich in de orga nisatie kan laten gelden. De Nigeriaanse afgevaardigde Ja.ja Watsjoekoe verklaarde in de spe ciale politieke commissie, aat de gehele groep van 45 Afrikaans- Aziatische landen slechts één permanente zetel in de Veilig heidsraad (Nationalistisch China) had tegen Europa drie. Afrika zou een permanente zetel moeten krijgen. doeld worden en ongeveer een straf oplopen van zes maanden gevangenisstraf en enkele dui zenden Zwitserse franks boete. Toch was het volgens velen niet nodig geweest, dat Jeanson te Genève tegen de lamp liep. Zijn vrienden zeiden ons: „Hij was te zeker van zichzelf en heeft zelfs de meeste eenvou digste voorzorgen verwaarloosd. Hij had een Amerikaans pas poort in zijn bezit op naam van een vriend, waarvan de foto veranderd was. Ik zeg u niet welke naam er in de paspoort, stond, want, hij zal nog wel ge bruikt worden." Na zijn eerste uitzetting ging Jeanson naar Frankrijk. Zwit serse journalisten belden hem toen op in een kliniek niet ver van Parijs, waar hij twee weken uitrustte onder een valse naam. Vanuit Parijs ook zou Jeanson toen in contact zijn gekomen met een journalist van een be langrijk Frans dagblad. Daarna ging hij terug naar Zwitserland, installeerde zich te Versoix, in de omstreken van Genève, in een kleine villa, her nam zijn aktiviteiten en regel matige reizen naar Frankrijk. Zijn laatste terugkomst uit Frankrijk dateert van ongeveer drie weken geleden. Te Versoix of Genève verblijven ook zijn belangrijkste helpers, een vijf tigtal sympathisanten en twin tig „aktleve leden", waarvan de meesten Fransen zijn, sommige werkzaam in de internationale organisaties, andere lid van het onderwijskorps. Zij zijn het, die met zekerheid beweren, dat Jeanson toch nog in Zwitser land zal verschijnen. Brandweerlieden en soldaten waren woensdagavond niet ver beten woede bezig aan het ver sterken van de dijken in de Po- delta, nadat een (lijk van de Goro-Po, de zuidelijke arm van deze machtige Noord-Italiaanse stroom, over een lengte van 30 nieter was bezweken. Duizenden boeren zijn met hun vee en ande re bezittingen op de vlucht ge slagen voor het water. Het delta-eiland Ariano, tussen dc hoofdarm van dc Po en de Goro-Po. zou. naar men aannam, woensdagavond reeds voor een derde deel onder water staan. Bijzondere beschermingsmaat regelen worden getroffen voor de stadjes Taglio di Po, Ariano en Corbola. Niet alleen de Podelia beeft met overstromingen ie kampen. Ook in België, in bet gebied van Brugge en Gent staan grote stuk ken land onder water als gevolg van regen en storm. Vele schepen konden woensdag do havens aan de Belgische kust niet verlaten. Tijdens de storm kwamen twee zeeschepen, een Blits en een Frans vrachtschip, bij Antwer pen met elkaar in aanvaring. Hot Britse schip, dal gemeerd lag. werd losgeslagen, evenals een aanlal kleinere vaartuigen. Er werd behalve aan de zee schepen en de kleinere vaartui gen ook schade aangericht aan de kade en kranen. Ook in Groot-Biittanhië stor men zich woensdag doen gelden. Vooral in dc Ierse Zee leverden krachtige windstoten grote moei lijk lieden op voor de scheepvaart. Vierentwintig winkelmeisjes in Belfast beleefden woensdag de schrik van hun leven toen de storm het dak van de vijfde éta ge van hel warenhuis, waar zij werkten, afrukte. Ook elders lippen daken schade op. In Blackpool werden telefoon verbindingen verbroken. (Adv.) Bescherm U tegen neem ASPRO'5^,,. Uifoit«feet fix/ UCHTKOGKI.S ZIJN OORZAAK DAT REDDINGBOOT EN SLEEP BOOT VERGEEFS UITVAREN'. Gisteravond om kwart voor /even werden in Hoek van Hol land rode liehtkogels waargeno men benoorden de Maasboei. Kort nadat de reddingboot „Pre sident Jan Leis" was uitgevaren vertrok ook de sleepboot „Tyne" uit de haven van Hoek van Hol land. Uit een berichtenwisseling lus sen de „President Jan Leis", de sleepboot „Tyne" en Schevenin- gen Radio bleek, dat deze lieht kogels afkomstig waren van de kruiser „De Zeven Provinciën", welke oorlogsbodem echter niet in nood verkeerde. Het noodverkeer werd daarop opgeheven en zijn de sleepboot en de reddingboot naar de thuis haven terug gevaren. Van de zijde van de Marine- voorlichtingsdienst werd beves tigd. dat in de loop van woens dagavond vati de kruiser „De Zeven Provinciën" oefenraketten zijn afgevuurd. Er is echter, zo werd opgemerkt, van tevoren 'n waarschuwing uitgegaan, dat deze oefening met raketten ge houden zou worden. Marine-autoriteiten stellen 'n onderzoek in naar de oorzaak van het feit, dat ondanks het uit gaan van de waarschuwing toch een reddingboot en een sleepboot zijn uitgevaren. YVONNE VAN LOON IN KEULEN GEVONDEN. De 12-,jarige Yvonne van Ixion uit Goirle, die op 20 oktober van huis wegliep en sinds die tijd spoorloos was, is terecht. Het kind werd gisteren zwervend in Keulen (D.) aangetroffen. Dc politie van Keulen beeft het kind voorlopig ingesloten. Uit cijfers van het C. B. S. (met als bron het directoraat- generaal scheepvaarti blijkt dat per 1 oktober j.l. 108 Nederland se zeeschepen met een totale in houd van 684.900 brt in aanbou.v of op bestelling waren. Hieron der bevonden zich 1 passagiers schip (8.500 brt), 39 vrachtsche pen van 500 brt en groter (243.500 brt), 54 vrachtschepen van minder dan 500 brt (25.500 brt) en 14 tankschepen (407.400 brt). Hiervan waren 6 vracht schepen van 500 brt en meer (49.200 brt), t vrachtschip van minder dan 500 brt en 5 tank schepen (158.000 brt) in het bui tenland in aanbouw of op be stelling. In Nederland waren dus op 1 oktober j.l. in aanbouw of op bestelling 96 schepen met een totale tonnage van 477.200 brt. Op 1 oktober 1959 waren in totaal 127 Nederlandse schepen in aanbouw of op bestelling, waarvan de totale inhoud was 964.400 brt. Daarvan waren toen in Nederland in aanbouw of op bestelling 109 vaartuigen (746.100 brt) en in het buitenland 18 schepen (218.300 brt). Op 1 oktober 1960 waren in Nederland (niet voor reparatie) opgelegd 13 zeeschepen, Neder landse zowel als vreemde vlag gen, met een totale inhoud van 99.400 brt. Het waren 8 schepen voor droge lading (46.100 brt) en 5 tankers (53.300 brt). Hier onder bevond zich slechts 1 Ne derlands schip (voor droge la ding, van 400 brt). Bovendien waren op 15 augustus 1960 in het buitenland opgelegd 13 Neder landse schepen met 106.535 brt. waaronder 12 tankers met 105.204 brt (op 3 oktober 1959: 31 schepen, waaronder 10 tan kers i. Op 1 oktober 1959 waren in Nederland in tolaal opgelegd 38 schepen (209.600 brt). waarvan 10 Nederlandse 114.900 hrt) en 28 buitenlandse (194.700 hrt). Dc algemene vergadering van de Ver. Naties heeft het Cubaan se verzoek om behandeling van „de agressieve plannen" van de Verenigde Staten verworpen. Vijfenveertig landen stemden tegen het verzoek, negenentwin tig vóór en achttien onthielden zich. Zeven landen waien af wezig. Bij een volgende stemming sprak de algemene vergadering z.ich uit voor behandeling van dc Cubaanse klacht in eerste in stantie in de politieke commis sie. De besluiten van die com missie moeten door de algemene vergadering worden bekrachtigd. De jury in het geding tegen ..Penguin books" over de onver korte uitgave van „Lady Chat terley's Lover", dat een dertig tal jaren geleden van de hand van D. H. Lawrence verscheen, heeft als haar oordeel uitge sproken dat dit boek niet obsceen is en dat de uitgeverij niet schuldig is aan overtreding van de wet op obscene uitgaven. Ken tweetal Skyhawk-straal- jagers van de Amerikaanse mariniers rullen bun tanks bij 'n reusachtige Lockheed GV-1. Deze gloednieuwe aanwinst van de mariniers weegt 67 ton en neemt 10.00(1 liter brandstof mee. lil volle vlucht voorziet hij twee straaljagers tegelijk In 3 a 4 minuten van nieuwe brandstof TREILER IN MOEILIJKHEDEN. Op de Noordzee, op ongeveer 25 mijl ten noordwesten van IJmuiden, heeft de in IJmuiden thuishorende treller Sch. 27 „Onderneming II" woensdagmor gen moeten melden, dat het schip een ernstig tekort aan brandstof heeft. De „Onderneming II". die eigendom is van Cornells Vro- lijk's visserfjmaafschappij te IJmuiden en die dit jaar in de vaart kwam, lag met een lang zaam draaiende motor geduren de de gehele dag tegen de zuid wester storm in op de golven te .«leken. De „Onderneming II" was on derweg van de visgronden naar IJmuiden en zou aanvankelijk in de narht van dinsdag op woens dag, omstreeks 4 uur. aan dc IJmuidense vismarkt verschij nen. Terwijl de ioodsdienst gé- staakt was. heeft de rederijge- noot Sch. 171 „Cornelis Vrolijk" woensdagmiddag IJmuiden ver laten om te trachten in volle zee olie aan de Sch. 27 over te geven. Dit is bij het slechte weer niet getukt. De Sch. 171 heeft de Sch. 27 woensdagavond vastge maakt en wacht op heter weer om de Sch. 27 in IJmuiden bin nen te slepen. DIRECTEUR SCHOOL TE KOELUM VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de 38-jarige ex- directeur van de christelijke la gere technische school te Kol- lum, de heer P. L„juit Kollum, veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. De man stond terecht wegens het verduisteren van, gelden uit de sehoolkas ep liet plegen en uitlokken van valsheid in ge schrifte. De officier wan .ihstitie had een half jaar géü&ngenisstraf geëist. WONING IN AS GELEGD. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is door tot nu toe onopge helderde oorzaak brand uitge broken in een arbeiderswoning, bewoond door de familie M. van Boven, aan het Noorderdiep te Nieuw-Buinen. De brandweer van Nieuw-Bui nen, die spoedig ter plaatse was, beperkte zich tot het nablussen, daar de stormachtige wind het vuur zó fel had aangewakkerd, dat het huis bij aankomst van de brandweer reeds vrijwel geheel was uitgebrand. Door deze brand zijn vijf men sen dakloos geworden. De heer v. B. was tegen brandschade ver zekerd. Een klein wondie kan de poort, zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ontsteking is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Kloosterbalsem (Akker-Balsem), de zui verende en ontsmettende wondbalsem bd uitnemendheid. Ook U zult zeggen' „Kloosterbalsem, geen goud zo goed." V fjpjp H %|f? - rMfi? A--?a **■9 WIN GEEN HOOFDPRIJS Een winnaar van de hoofdprijs van de K.N.V.B.-loto, de heer H. Peters uit Schiedam, heeft dins dagnacht onbekend en onge wenst bezoek gehad van een man. die kennelijk minder for tuinlijk was geweest bij het spel en riaarom nu eens een ander „gokje" waagde. De man werd opgemerkt door de militair T. van E„ loen deze 's avonds laat zijn woning aan de Westfrankenlandsestraat bin nen ging, hetzelfde huis waarin ook de lieer Peters woont. De militair begreep dat er iets mis was ook de onbekende kwam snel tot die conclusie... en in het huis hegon een wilde achter- volgingsren. De indringer had tenslotte toch nog geluk. Hij ontsnapte en verdween in het nachtelijk duister. GRIEKSE BOOTSMAN GEDOOl) De 30-jarige Griekse bootsman I. Kontogouris uit Kallithea (Gr.) is woensdagmorgen tijdens het werk op het Griekse s.s. „Mitsa", gemeerd in de Eem- haven in Rotterdam, om het leven gekomen. De man werd, terwijl hij aanwijzingen gaf hij het lossen van hout, getroffen door een ijzeren raam van 500 kg, dat van drie meter hoogte in het ruim viel. Hij was op slag dood. SNIPPERS VORMDEN SPOOR NAAR JEUGDIGE BENDE De Amsterdamse politie, met name van het bureau Pieter Aertszstraat en Overtoom, heeft een zestal diefstallen uit scho len en auto's en enkele gevallen van joyriding zo goed als tot klaarheid gebracht. Woensdag ochtend zijn vier knapen gepakt. Met een vijfde, waarop de jacht wordt voortgezet, vormden zij een complot. Hot zijn jongelieden tot 15 en 18 jaar. Aan het geduld van een der rechercheurs is het te danken, dat de opheldering der genoem de misdrijven nabij is. Bij een school in het zuidelijk stadsdeel vond deze speurder, na een daar gepleegde diefstal, een aantal beschreven papiersnippers. Hij voelde dat hem daarmee een in teressante legpuzzel werd opge geven. De oplossing stelde hem niet teleur. Een naam die hij daarin tegenkwam bleek van een jongeman, die snel was opge spoord. Deze knaap legde niet alleen een reeks bekentenissen af, doch verstrekte ook vlot de namen etc. van de overige vier leden van de bende. ZANDAUTOTEGEN TREIN Op een onbewaakte overweg tussen Aalten en Winterswijk is gistermorgen om 10 tiur een zandauto tegen een juist pas serende trein opgereden. De chauffeur kwam er zonder lei sel af, zijn wagen werd zwaar beschadigd. GEEN HEER IN IIET VERKEER Een 44-jarige Amsterdamse kunstschilder heeft zich dins dagavond niet als een heer in het verkeer gedragen. Nadat, hij op de hoek van de Kinkerstraat- J.P. Heijestraat een bromfietser had aangereden, stopte hij even. maar reed toen door om dat. hij bang was dat. hij door langer te wachten geen kaartjes voor de bioscoop meer kon krijgen 60 TON HOOI VERBRAND 60.000 kg hooi is woensdag morgen in vlammen opgegaan in het dorpje Mcedhuizcn onder Delfzijl. Door onbekende oor zaak ontstond brand in de schuur van de veehouder E. Kukel. Deze kon op het nippertje negentien koeien en een kalfje, die in de schuur gestald waren, uit de vlammenzee redden. door 102) KARL UNSELT Nadruk vei en. ,.lk wil je wel vertrouwen," zei Hintertür zachtjes. „Er blijft je geen andere keus over," zei Grabert koeltjes. ,Ik moet zorgen dat doctor Ramdohr hier komt," zei Hinter tür na een korte tijd bedrukt. „Dat krijg ik nooit voor elkaar." Aha. dacht Grabert, dat is dus die andere zaak. „Jij moet me helpen", ging Hin tertür mak verder. „Dat moet jij doen. Als je dat gelukt zijn we er bovenop." „Wij? Je bedoelt alleen jezelf. Ik moet mijn hoofd riskeren, zo dat jij het jouwe blijft behouden; 't schijnt er we] erg los op te zit ten. bij jou." „Schep toch nipt zo op." zette Hintertür zich schrap, maar ach ter zijn woorden hoorde Grabert heel duidelijk hevige angst door klinken. „Het kost jou zo goed je kop als mij. Iedere dag kost het er eentje zijn kop. Als jij er deze maand geen levert, is het met je afgelopen. Dat heeft Ol- govskj mij gezegd, als je 't weten wilt." Grabert lachte zachtjes en haal de zijn hand uit zijn zak. „Wat valt daarbij te lachen?" vroeg Hintertür woedend. „Ge loof je me misschien niet?" „Jawel, toch wel. In dit geval zelfs op je woord Ik moest alleen aan het pui ti et van je vader den ken. Men snijdt doodeenvoudig hoofden af en verwisselt ze naar goedvinden. Bij jouw vader was dat volkomen onschuldig." „Maak eens wat licht." steunde Hintertür. „Ik wil je gezicht zien. gemene hond." „Leg eerst je twee handen op tafel," zei Grabert rustig. „Je schijnt er wel eens erg gauw op los te schieten. Achteraf heb je er spijt van." „Ik schiet niet," stelde Hinter tür hem gerust en sloeg ten be wijze van zijn goede bedoelingen met beide handen op de tafel. Meteen ging het licht aan. Gra bert zag. hoe de handen op de tafel beefden. Hintertür greep naar het glas on braeht het aan zijn mond. Maar vóórdat hij dronk zei hij: „Ik heb jou in mijn macht. Jij bent een spion." Toen schudde hij de inhoud van het glas door zijn keel. „En ik heb jou in mijn macht." antwoordde Grabert. „Jij speelt net zo vals als ik." „Wie zal dat bewijzen?" vroeg Hintertür met zware tong. ter wijl zijn ogen bijna uit hun kas sen rolden. „Doktor Ramdohr. Het staat in zijn dossiers. Hager en Olgovski zouden grote ogen opzetten, als zij jouw naam daarin tegenkwa men. Wittstock is mooi van leer getrokkenHou je hand op tafel." „Ik hou mijn hand waar ik wil," gromde Hintertür als een getergde hond en schoof zijn hand in de richting van het sofa kussen. Graberl greep in zijn zak. haal- de de revolver te voorschijn en richtte de loop schuin naar boven op hel voorhoofd van Hintertür. die daarna zijn hand terstond weer op tafel legde. „Doe dat ding weg," stamelde hij, zijn angst niet meer de baas. „Ik zal het naast me leggen, als je 't goed vindt," zei Grabert en glimlachte even. „Dronken mensen kunnen soms lastig zijn." „Ik wist het wel. Ik heb het direct wel geweten," hegon Hin tertür te jammeren. „Wat dan?" „Dat jij' me ongeluk zou aan brengen. Mijn moeder heeft ook gezegd, neem je in acht voor die, die is anders als anderen, die ze je toewezen. Dat zei ze en ik moest met mijn vingers van je afblijven.'' ..Een moeder heeft altijd ge lijk." zei Grabert zachtjes. „Men moet naar zijn moeder luisteren. Zij meent het goed met haar kin deren." „Jij bent geen haar beter dan ik." riep Hintertür plotseling uit. waardoor hij zich van een opko mende ontroering wilde bevrij den. En wat heeft jouw moe der „Hou je bek," onderbrak Gra bert hem bars. „Mijn moeder is dood." „O." zei Hintertür bedremmeld, als had hij met zijn verdoofde hersens nog nooit aan die moge lijkheid gedacht. „Dat is jam mer. Was zij goed voor je?" „Zij was bijna een heilige," antwoordde Graben plechtig, maar dat antwoord was hele maal niet voor Hintertür be stemd. En zonder eigenlijk te weten, waarom hij dat deed, stak hij het pistool weer in zijn zak. Hintertür zag het en zuchtte. Toen greep hij weer naar de fles. „We zullen op onze moeders drinken, Buschmann. Dat moe ten we beslist doen. De mijne is wel geen heilige, maar ze is toch mijn moeder." „Laat dat." weerde Grabert af. „Moeders zijn niet om op te drin ken, vind ik." „Dan niet." mompelde Hinter tür en liet zijn zware hoofd zak ken. „Als de mijne maar niet een man getrouwd had, die Hintertür heette." zei hij toen op een hui lerige toon. „Alles komt door die beroerde naam. Die heeft een stempel op mij gedrukt als jongen al. Ja, ja. Als ik Busch mann heette, zat ik hier niet en deed ik zulke dingen niet. Daar kun je staat op maken. Iemand, die Buschmann heet, heeft dat niet nodig. Waar zou die zijn woede tegen de mensen vandaan moeten halen?" Deze bekentenis maakte diepe indruk op Grabert. Ineens kreeg hij begrip voor die man. Tegelij kertijd echter stelde hij nuchter vast. dat 'tij van die kant niets meer te vrezen zou hebben, als hij hem maar op de juiste manier aanpakte. „Luister eens, Hintertür," be gon hij na een poosje op een ver trouwelijke toon. „Maak dat je hier wegkomt, voordat het te laat is. (Wordt vervolgd.) MEISJE DOOD OP BED GEVONDEN Op het zolderkamertje van een wonnig aan dc Deurlostraat in Amsterdam-Zuid is het Mik ge vonden van een jong meisje. Het moet daar ongeveer een week hebben gelegen. Dc jonge vrouw lag op bed en was gekleed in een baby-doll. Volgens de Amster damse substituut-officier van justitie mr. H. G. van Everdin- gen zijn er vooralsnog geen te kenen op misdrijf wijzen. Dat deelde hij mee. nadat de po litic en de patholcog-anatoom dr. .1. Zeldenrust een voorlopig onderzoek haddon ingesteld. Het meisje werkte in Amsterdam en was afkomstig uit F.loemendaal. KETTINGBOTSING VAN SLIPPENDE WAGENS Een met. paard bespannen groentewagen vormde gister morgen op de Arnhemse Weg nabij de Schansweg voor de Zutphense motorrijder W. O. een onoverkomelijk obstakel toen hij wilde inhalen. Hij reed op de kar en moest met een gebroken knie en een zware hersenschudding naar het Alge meen ziekenhuis in Zutphen worden vervoerd. Een uit Arnhem komende per sonenauto remde bij de plaats van het ongeluk en werd van achter aangereden door een andere personenauto, die op het natte wegdek slipte. Een daarna uit Arnhem komende vrachtauto moest eveneens af remmen, slipte en reed tegen een boom. De persoonlijke ongelukken waren niet van ernstige aard. TWEE CLANDESTIENE ZENDERS GEPAKT Opsporingsambtenaren van P. T. T. hebben maandag Mn samenwerking met de gemeenlt'- politie te Enschedé de clandestie ne zender „De Twentsehe Boer" opgespoord en in beslag geno men. Proces-verba al werd opge maakt tegen oe 17-jarige tegel zetter J. M. te Enschedé. In Goor onderging de clande stiene zender Jupiter" hpfzelfde lot. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 21-jarige tim merman M. C. v. d. R. te Goor. De Sjah is dinsdagmorgen met Prins Bernhard uit Tehe ran vertrokken voor een jacht partij bij Farahabad, ten oos ten van Teheran. ic De militaire gouverneur van Irak. generaal-majoor Ahfnn-d Saleh El Abdi, heeft de afdeling Mosoel van de rechtsgeoriën teerde Islamitische partij bui ten de wet gesteld. De party leverde 15 oktober jl. felle kritiek op de regering, die zij er o.m. van beschuldigde communistische activiteit oog luikend toe te staan. Een jonge arts, dr. Barry Flather, heeft dinsdag in een kopermijn in Brits Columbia, Canada, bij het licht van een mynlamp met een schaar een arm geamputeerd van een mijn werker die reeds acht uur be klemd was. Deze mijnwerker, Henry Wenszel, verloor tijdens de „operatie" niet het bewust zijn. „Voor duizend dollar doe ik alles", had de 32-jarige werk loze Henry Lucero in een ad- verten) ie in een Californisch blad laten weten. Toen een ad ministrateur van een filmmaat- schappy, James Howlett, zich bereid verklaarde hem tweedui zend dollar te geven, als hij een 78-jarige mevrouw zou laten „verdwijnen", waarschuwde Lu cero echter de politie. Howlett, die sinds drie jaar was ge trouwd, werd daarop gearre steerd, nadat de politie een ge sprek van hem met Lucero had afgeluisterd. In de narht van dinsdag op woensdag zijn vanuit een rijden de auto twee „Molotof-cocktails" gegooid naar het Franse consu laat en het Franse toeristen bureau in Buenos Aires. Er vie len geen slachtoffers en er werd slechts lichte schade aangericht. De daders riepen: „Ijing leve het vrije Algerië", toen zij langs de gebouwen reden. Sir Edmund Hillary heeft in de Ilimalaja de huid gevonden van een ongewoon soort beer, die die volgens Sjprpa's afkomstig zou zijn van een „verschrikkelijke sneeuwman", naar wie de expe ditie van sir Edmund op zoek is, zo heeft de voorzitter van dr Amerikaanse organisatie die dp expeditie financiert dinsdag in Chicago bekendgemaakt. De Amerikaanse minister van Posterijen, Summerfield. heeft dinsdag voor journalisten een nieuwe methode gedemon streerd om de inhoud van brie ven zeer snel over te brengen- De verzender schrijft zijn brief op een speciaal soort papier. Het stuk gaat in een elektronisch apparaat, dat de brief opent, „leest" en de inhoud uitzendt naar de post, van bestemming. Het origineel wordt daarna on middellijk in de machine vernie tigd. Op de plaats van bestem ming wordt de inhoud van het schryven weer langs elektro nische weg op papier overge bracht en verzegeld, zodat hoi briefgeheim verzekerd is. Het Congres moet de nieuwe methode nog goedkeuren. Dinsdag novembe naar schatting 67 milioe kanen in vijftig staten de stembureaus begevei nieuwe president en John Kennedy president te kiezen. We het aantal stemgerecht een bevolking van ca ioen zielen, 108 miljo 102.743.000 in 1956) grond van het opkomst ge van de vorige jaren toen Truman werd slechts 51,5 meent mi nen zeggen dat ruim 4 mensen niet van hun gebruik zullen of kun ken. Amerika is een joi maar de jongeren speler beslissende rol in de 1 gen. Ca. 64 procent vai zers is ouder dan 40 wijze waarop de kandic al dan ni^t met de steui vrouwen. tot het vr deel van het electoras wordt begrijpelijk wan weet dat er 5,2 milji vrouwen met kiesrecht mannen. Dc democraten zoud< kerd zijn van het presii wanneer alle kiezers h recht uitoefenden en w keuze van een preside Ver. Staten meer een zaak was. Volgens dc opinie-onderzoekingen Galup-instituut zijn in Staten 56,8 miljoen d' en 40400.000 republik 6.2 miljoen personen d: deze partijen kunner gerekend). De grotere van dc democraten kor uiting in de samenste het Huis van Afgevaar de Senaat: in het Hu 233 democraten en 151 keinen zitting één z< kant in de Ser.aat cratcn en 34 republikei in de presidentsve stemt men minder op vaardigde van een par dc man zoals hy zijn p naar voren brengt en pagne voert. F.r zijn in de Ver. miljoen Katholieken, v miljoen de stemgeiech: tijd hebben en van v miljoen van dit reet zullen maken. De K wonen vooral in de staten: zij vormen 60 van de bevolking van land. 50 procent van king van Massachuset proeent van de staat I de belangrijkste staat sidentsverkiezingen. F Protestanten in de sten de leeftijd bedraagt or miljoen. 7,o men de Katholie verkiezingen als een „i beschouwen, de neger er zeker ook een. Er miljoen stemgcrechtigc maar slechts tussen 3 joen hunner zullen uitbrengen Bij elke zijn er echter meer i stemmen, en beide 1 hebben de ncgerbevolk campagnes zeker niet loosd. In grote industr in het noorden zoal- Chicago. Detroit, Pit1 Baltimore kan hun st send zijn. Sinds de crisis var dertig hebben de negc gekeerd van dc partij ham Lincoln, dc bev de slaven. Na Roosev deal" en Truman's beschikte de democra tij over tweederde v toen nog uiteraard gcr tal negerstemmen. Tl zijn de democraten ni van hun aanhang on gers. Meer dan tweeden aantal praktiserende negérs is Baptist. Dr

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2