R enu van de week Het probleem «gehoorzamen» dt\Jcouw Tweejarige bloemgewassen Spreekt IJ óók nooit tegen? IaIs de inmaak naar kelder of Sa-verhuist, is het beter niet meer dan 2 rijen flessen of blik- pi achter "lkaar te plaatsen. Di vergemakkelijkt de controle, dit zo mogelijk wekelijks moet pfeafsvinden en opengeraakte gBzen of wrakke blikken tijdig tclkunnen verwijderen. EXCLUSIEVE HOEDJES Het bederf van „geweckte levensmiddelen EEN WIJZERAAD Luxe dozen Post aterdag 1 oktober I960, Zaterdag 1 oktober 1960. DE VRIJE ZEEUW, Pagina 9 nnmonMi ar....u moet echts lang- t PHILIPS dt dat heel sdroom en u graag en de speciale EKNEUZEN Onder tweejarige bloemge wassen worden verstaan die ilanten, die pas de tweede tomen. Wij weten, dat er vele tomen. Wij weten, dat er vele \loemliefhebbers zijn, die in iet afgelopen voorjaar de no- Tjve „overblijvers'' gezaaid iebben. Voor deze planten is i maand oktober een be- Mingriike maand, aangezien fcist in deze maand de win- [eibehandeling moet plaats lebben. _;o moet de stokroos, die in de volle arond is gezaaid, in ok- ■ber op de juiste plaats wor- dei,plaatst. Zij verlangt een ^Bjzame grond, volle zon en een beschutte plaats, waar zij een hoogte kan bereiken van K tot 2 meter. ■p, madeliefjes, gezaaid in mi of juni in oedzame grond, Wenken voor de huisvrouw Snijbloemen moeten vroeg in morgen worden gesneden, Lr zij dan minder vlug ver- ften. as dient men zo mogelijk vóór het strijken te sorteren i stukken, die het met een Ktli: n ijzer kunnen stel- f, moet men het eerst onder iden r.emen, daar dit stroom paart. •k ~k fechoenen van licht leer dient fen vóór het dragen flink met hoen crème in te smeren, daar pi anders gemakkelijk vlekken B regendruppels of ander Bcht kunnen oplopen. Boter wordt minder vlug ran- J, als het op een volkomen fcikere plaats wordt bewaard, (aarom moet men het niet in he papier wegleggen, maar da- Splij in een lichtdichte trom- ■e! ioen. •Ar J Paddestoelen zijn, naar be- ïnd' niet lanê' goed te houden, jf't geldt ook voor gekookte overblijfselen van gerechten, •arin paddestoelen zijn ver- ■erkt. Een schoteltje van de «oinemaaltijd kan men dus ■Ct'?r avonds verwerken, van R11 1 "echt bij de avondmaal- moet zo mogelijk niets over- •lijsen. moeten in oktober worden over gebracht naar de voor hen be stemde plaats. Uitplanten op 15 tot 20 cm afstand. Do muurbloemen, in juni of juli buiten gezaaid, moeten eveneens verspeend worden in deze maand, op onderlinge af stand van 30 cm. Tegen vorst en wind afschermen met denne- groen. Duizendschoon, de zo zeer ge wilde „zomerkamerversiering", in oktober uitplanten, op een zonnig plekje, op onderlinge af stand van 25 cm. Vingerhoedskruid, in mei bui ten gezaaid, moet ook in de maand oktober verplant worden naar de hiervoor bestemde plaats, gelegen tussen heesters, op onderlinge afstand van 30 cm. Een beschaduwd plekje is vereist. Elke tuingrond is goed. Judaspenning komt ook al in oktober voor verplanting aan de beurt, op onderlinge afstand van 30 cm, liefst in halfschaduw en in goede tuingrond. Vergeet-mij-nietjes moeten i« oktober in vochthoudende grond, liefst in halfschaduw, uitgeplant worden. Viooltjes, in juni-juli in vocht houdende grond gezaaid, komen in oktober op hun eigen plaats je te staan in het perk, in de volle zon en liefst in vette vochthoudende aarde. Om grote bloemen te krijgen, geven we straks in het voorjaar om de 3 weken A.S.F.-korrels, 5 gram op 1 liter water, terwijl elke uitge bloeide bloem meteen verwij derd moet worden, opdat er een langdurige bloei zal blijven. In de tweede helft van ok tober kunnen er voorts tulpen, ranonkels en blauwe druifjes geplant worden. Het gras moet gemaaid worden, de klimop ge snoeid, de heesters bemest, ter wijl de gladiolen geplant kun nen worden. Tulpen niet planten op de plaats van het vorige jaar. Vergeet niet de planten bij strenge vorst af te dekken met rijshout of sparretakken. Tweejarige planten zijn be halve in bloembakken en bor ders, ook in de rotstuin en p perken te gebruiken, al of niet in combinatie met bolbloemen. Planten, in 't late voorjaar in volle bloei gekocht op de markt of bij de bloemist, zullen veel geleden hebben en hebben dus een korte bloeitijd. Wie geen gelegenheid heeft zelf te zaaien, doet beter de plantjes in ok tober reeds te kopen en de en kele uitvallers vroeg in het voorjaar weer aan te vullen. (Nadruk verboden.) We hebben in onze week- menu's al vaak tips gegeven om ook eens met minder bekende groenten en groentevruchten op tafel te komen! Zo hebt u inmiddels misschien al een heerlijke paprikarijstschotel ge maakt of waagde u het zelfs om uw groenteslaatje met wat reep jes paprika zo'n apart fijn smaakje te geven! Maar kwam u er ook al toe om uw kalfslap jes met paprika tot iets heel bijzonders te maken? De papri ka's en ook de champignons, die we erbij nodig hebben, zijn er nog. De kans om uw huis genoten iets verrukkelijks voor te schotelen is dus nog niet ver keken! Maak dus zondag eens Hongaarse kalfslapjes". ZONDAG: Grape-fruit; Hon gaarse kalfslapjes, doperw ten, aardappelen; hazelno- tenvla. MAANDAGKoolrolletjes met kaas, gebakken aardappe len; fruit. DINSDAGGehaktballetjes, snijbonen, aardappelen; ge vulde sinaasappelen. WOENSDAG: Eieren in kerrie saus, aardappelpuree, wit lofsla; flensjes. DONDERDAGStamppot an dijvie, speklapjes; yoghurt- grapefruit-cocktail. VRIJDAGHaring met ma yonaise, aardappelen, sper- cieboontjes (ff hachée, sperciebonen, aardappelen; rijsttaart. ZATERDAGPaprikaspaghetti- schotel met sla; fruit. HONGAARSE KALFS LAPJES 4 kalfslapjes zouten, door bloem halen en in 60 gr. boter bakken. Wat zilveruitjes, 100 gr. gesneden champignons, 2 in reepjes gesneden paprika's en een scheutje wijn erbij doen en alles tezamen gaar smoren. De jus met room afmaken en voor het opdienen gedeeltelijk over de lapjes gieten. P AP RIK A-SPAGHET TI- SCHOTEL 100 gr. spekblokjes in 20 gr. boter bakken, 6 rode groene paprika's er in reepjes gesneden bij doen en 10 min. meesmoren, 250 gr. tomaten in stukjes snij den en in het spek- en paprika mengsel zacht maken en daar na vermengen met 400 gr. gaar- gekookte spaghetti. Zo nodig met wat zout en peper op smaak afmaken, op een schotel stape len en bedekken met wat kaas saus. De rest van de kaassaus er apart bijgeven. Kaassaus: een gladgebon den saus maken van 3 dl bouil lon, 1 dl melk, 40 gr. bloem en van het vuur af met 100 gr. ge raspte kaas vermengen; even tueel met aroma, peper en zout op smaak afmaken. RIJSTTAART Vi l melk, 100 gr. rijst, '/i vanillestokje, 50 gr. boter, 25 gr. bloem, 100 gr. suiker, 50 gr. gepelde, fijngehakte amandelen, 2 eidooiers, iets zout. Van de melk met het vanille stokje en de rijst een dikke brij koken, deze goed laten afkoelen en het vanillestokje eruit halen. De boter tot room roeren, de eidooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout erbij doen, de rijstebrij erdoor mengen, deze massa voorzichtig door het stijfgesla- gen eiwit scheppen, in een goed beboterde en met bloem besto ven springvorm doen en in een warme oven plm. 1 uur bakken. MADAME Vernier heeft in Londen haar nieuwe collectie hoedjes ZFok> ,lnk*) "kcuipture", een creatie van tule. (Foto rechts)„Lhasa een klokhoedje van Tibetaans lam. „Bertje, kom van dat gras af!", riep de moeder vanaf de bank in het plant soen. Het vierjarige kereltje, dat achter een vlinder aanzat, hoorde niets, of deed alsof. „Bertje!", riep moeder met stemverheffing. „Kom je nu of niet?", riep ze dreigend. Schoorvoetend kwam Bertje nader. „En nou blijf je van dat gras vandaan. Daar mag niet op ge lopen worden!", zei moeder boos en ze zette de jongen naast zich op de bank. „Van wie mag dat niet?", wilde de hum mel nieuwsgierig weten. „Waaróm mag dat niet?" „Daarom niet!", sprak zijn moeder kribbig en ze ging verder met haar breiwerk. Een paar minuten later lag Bertje op zijn knietjes op het gras aandachtig naar een regenworm te kijken die wilde pogingen deed om uit de grond te ko men. Plots kreeg moeder hem in de ga ten en zonder een woord te zeggen stapte ze op hem af en sleurde hem mee naast zich op de bank. Een paar ferme tikken moesten hem duidelijk maken, dat hij weer in overtreding was geweest. Natuurlijk begon het kind te huilen. EEN KLEINE OMWEG Inmiddels was er een oud moedertje met een zware boodschappentas op de bank gaan zitten. „Jij kan zeker nog niet tellen hè? Jij bent nog zo klein", lachte ze vriendelijk tegen Bertje, die van pure verontwaardiging vergat te huilen. „Ikke ben niet klein, ikke ben groot en ikke kan wel tot honderd tel len!", pochte hij. „Zo", zei het oude dametje, „dat is knap zeg. Weet je wat wij gaan doen? Wij gaan alle mensen tellen die hier voorbij komen en als we er vijftig ach ter elkaar gételd hebben, die niet op OPVOEDING het gras hebben gelopen, dan krijg jij van mij een lekkere dikke reep choco lade! Pas op, daar komt een meneer!" Een oud heertje kuierde rustig over het pad in hun richting. „Eén!", gilde Ber tje al. „Twee", telde het oude dametje, toen er een jongeman met actetas onder de arm haastig voorbij liep. Sa men telden ze verder. Maar bij twaalf was er een klein kindje dat los naast haar moeder dribbelde en dat naar het gras liep. Meteen sprong Bertje op, haastte zich naar het kindje en leidde het op het pad. „Je mag niet op het gras lopen hoor!", waarschuwde Ber tje. Natuurlijk dacht hij hierbij aan zijn reep chocolade die verloren zou gaan als één van de vijftig te tellen voorbij gangers op het gras gelopen zou heb ben. Voorlopig bleef hij maar aan de rand van het gras staan en telde vrolijk verder. De vijftig werd spoedig bereikt en Bertje kreeg zijn reep uit de volle bood schappentas van het oude dametje. Even hield de dame het grijpgrage handje dat naar de reep werd uitgesto ken vast. „Heb je wel gezien, dat grote mensen niet op het gras lopen, dat doen alleen maar kleine kinderen". „Ik ben ook groot", verklaarde Bertje. Hij heeft geen voet meer op het gras gezet. ALS ZE VIER ZIJN Volgens kinderpsychologen behoort het gehoorzaamheidsprobleem op vier jarige leeftijd te zijn opgelost, maar de moeder van het lastige, weerspannige of al te levendige kind weet wel beter! De kleuter, die meestal van het hele boze relaas geen woord snapt, zal echter wel het bevel „je-mag-niet" in verband bren gen met allerlei onaangename gewaar wordingen. De ervaring heeft het ge leerd dat dit bij elkaar behoort en tiij zal zijn uiterste best doen dit onaange name op een afstand te houden door te doen alsof hij niets hoort! Er zijn ouders, die iedere vorm van een omweg om het doel te bereiken verre beneden hun waardigheid achten en die strikte en onmiddellijke gehoor zaamheid eisen zonder tekst en uitleg op straffe van harde maatregelen Meestal bereiken ze hun doel, maar aan het karakter van menig kind wordt daardoor iets verbogen dat nooit meer recht te buigen is. Zij, die een beroep op het eergevoel van het kind niet als iets beneden hun waardigheid achten, bewandelen ons inziens een minder direkte, maar voor het kind heilzame weg, welke uiteinde lijk toch het gewenste resultaat op levert. Het kind dat men weet te sugge reren, dat mede door zijn toedoen de zaken in het rechte spoor worden ge houden, zal er een eer in stellen zo te handelen als een volwassene. Een en ander kost meer tijd en geduld dan de zogenaamde direkte methode en dat zal dikwijls oorzaak zijn van 't feit, dat weinig ouders de omweg maken. Men heeft tegenwoordig zo weinig tijd. Zelfs te weinig tijd om zijn eigen kinderen een goede opvoeding te geven! ELLY' MARTINS. (Nadruk verboden.) Hoewel het aantal huisvrou wen, dat groente en fruit weckt, afneemt, zijn er in ons land toch nog tien-, zo niet honderd duizenden, die er een eer in stellen om zelf in te maken. Ondanks de opmars van het diepvriezen, blijft het „wecken" zo genoemd naar het han delsmerk „Weck" een veel toegepaste methode van inma ken. Hoe prettig is het ook om in de provisieruimte een voor raad goed-gevulde potten en flessen met „inmaak" te kun nen bekijken en tonen. Jammer genoeg is het binnenkomen van de provisiekast niet altijd een pleziersoms zal de huisvrouw de schrik om het hart slaan wanneer zij merkt, dat onver wacht de vruchten schimmelen, het kooknat in de glazen met groente onheilspellend troebel wordt of de glazen open zijn. Onverwachtwél voor de huisvrouw, niet voor de bac terioloog. De huisvrouw beseft als regel niet, dat „wecken" geen waarborg geeft voor het goed- blijven van de inmaak. Feitelijk is het in het geheel niet vanzelf sprekend of gewoon, maar iets bijzonders als de „weck" goed blijft. Bij een onderzoek naar het inmaken in de huishouding is gebleken, dat in ongeveer 1 op 20 flessen bederf optreedt. Het wecken bij 100° C is n.l. niet afdoende om bij een sterke ALS je een hoge leeftijd wil bereiken, moet je het leven gemak kelijk nemen. Dit schijnen de wijze woorden te zijn van „Timothy", de bijna twee eeuwen oude reuze-schildpad uit de dierentuin van Dublin. Men ziet Timothy erop aan dflt hij in zijn gehele leven nooit meer dan een kilometer heeft gelopen. De schildpad is af komstig van een eiland in de Grote Oceaan en heeft zich thans bereid verklaard in het kinderhoekje van het dierenpark de jeugd op de rug te nemenmaar, rustig aan. Foto: De 1-jarige Joseph is een zacht „schildpad"-eitje voor Timothy. Boekhandel VAN DE SANDE Noordstraat 55, Terneuzen „Spreek toch niet altijd tegen!", zei hij. „Ik spreek helemaal niet tegen!", ant woordde zij verontwaardigd. „Jawel, dat doe je wel!" ietwaar, dat doe ik niet!" „Zie je nu wel, dat je aldoor tegen spreekt?", riep hij boos. „Ik spréék niet tegen, ik praat ge wóón!"!, hield zij vol. Hulpzoekend keek hij naar het plafond. „Als ik iets beweerbegon hij. „Jij beweert niet, jij beschuldigt!", viel zij hem in de rede. „Zodra ik iets beweer, beweer jij on middellijk het tegenovergestelde en dat is tegenspreken!", hield zij vol. „Dat is helemaal geen tegenspreken!", wond zij zich op. Toen liep hij boos de kamer uit. De deur viel met een klap dicht SPRAK ZIJ TEGEN? Het is een stukje uit het dagelijks leven van velen, van de film, van het toneel, kortom we zien dergelijke scènes overal. De vraag blijft, sprak deze vrouw tegen, ja of neen? Ja!, moet het antwoord luiden, want een prompte ontkenning van een bewering is tegenspraak. Het is nu een maal niet anders. Er is natuurlijk niets tegen, dat iemand zijn mening kenbaar maakt als hij het met een ander oneens is, maar de ver velende gewoonte van sommige mensen om op alles onmiddellijk het tegendeel te zeggen, werkt hoogst irriterend. Sommige mannen en vele vrouwen hebben zich dit tot een gewoonte gemaakt en zijn het zó gewend, dat zij nauwelijks beseffen, dat zij prompt alles verwerpen, wat er ook te berde wordt gebracht. HIJ EN ZIJ DE OORZAAK. Natuurlijk vraagt menigeen zich af, wat hier de oorzaak van is. De oorzaak is tweeërlei: enerzijds zijn deze mensen niet in staat onderscheid te maken tussen een opmerking en een aanmerking, zodat zij iedere onschuldige uiting vertolken als een direkte aanval op hun persoon. Dat doen bijv. vrouwen die om zo te zeggen altijd in het „harnas" lopen, klaar om tot de tegenaanval over te gaan, waarbij ze elke opmerking als een aanval zien en daarbij zo zeer overtuigd zijn van eigen beter weten, dat zij reeds bij voorbaat elke andere mening botweg afwijzen. Waarom komt het verschijnsel meer voor bij vrouwen dan bij mannen? Waar schijnlijk omdat de meeste mannen in dienst geweest zijn, waar ze tot in den treure leerden, dat ze niets te vertellen hadden en dat alleen hun meerdere het bij het rechte eind had. Eigenlijk zou een beetje dienstplicht vele vrouwen geen kwaad doenNog mooier zou het zijn, als deze vrouwen zich wat zelfdiscipline konden aanleren. Als ze eens rustig zou den luisteren inplaats van iemand in de rede te vallen en indien ze eens wilden aannemen, dat ook een ander iets kan weten. Voorwaarzelfkritiek is een schone en zeer zeldzame deugd. (Nadruk verboden.) besmetting alle bacteriën of schimmels in de inmaak te ver nietigen. Hiertoe zou öf een hogere temperatuur, b.v. 115 a 120° C öf een veel langere ver hittingstijd van 5 tot 6 uur nodig zijn. Blijft de inmaak goed, dan kan men wel aan nemen, dat het materiaal niet sterk besmet is geweest met bacteriën of schimmels, die moeilijk te vernietigen zijn, en dat door een hygiënische werk wijze besmetting van buitenaf voorkomen of beperkt is. Be derft de inmaak, dan kan dit in sommige gevallen te wijten zijn aan de "huisvrouw, die niet uiterst zorgvuldig te werk is gegaan, b.v. if doordat zij een mindere kwa liteit produkten gebruikt heeft doordat zij de groente of vruchten niet grondig heeft gewassen en vlug heeft ver werkt doordat het inmaakmateriaal niet geheel gaaf was of niet is gereinigd met heet soda water of doordat de „steriliseertijd" niet lang genoeg is gekozen voor groente is zeker 1(4 uur nodig. Maar ook wanneer de huis vrouw haar uiterste best heeft gedaan en volgens de regels te werk is gegaan, regels, die dus geen volkomen succes garan deren, kan bederf optreden. Be derf kan optreden: if doordat de produkten zijn geoogst of vóór het „wecken" zijn bewaard bij broeierig weer gunstige omstandig heid voor de ontwikkeling van schimmels en bacteriën doordat lange tijd is ver lopen tussen het oogsten en het verwerken van de pro dukten if doordat een grondige reini ging onmogelijk is vanwege de aard van het produkt, denk aan aardbeien en fram bozen if doordat de bewaarplaats te warm en te vochtig is. Over de invloed van de be mesting is nog niet veel met zekerheid bekend. Wel staat vast, dat een eenzijdige bemes ting, hetzij met natuurlijke, hetzij met kunstmeststoffen, na delig is voor de houdbaarheid van de inmaak. Het kan geen kwaad tijdens de menstruatie ta „wecken". Bacteriën, schimmels en gis ten komen altijd in de lucht voor. Wij kunnen niet verhin deren, dat zij zich ook op land en tuinbouwprodukten „neste len" erf dat zij ons wel eens lelijk parten spelen bij het in maken. Op de vraag hoe men bederf van de huishoudelijke inmaak kan verhinderen, kunnen wij dan ook niet anders dan het zeer onbevredigende antwoord geven: bederf is niet altijd te voorkomen. Het enige, dat de huisvrouw kan doen, is onder staande regels opvolgen en zich daarbij realiseren, dat ook dén nog bederf mogelijk is. Gebruik alleen goede kwali teit groente en vruchten en gaaf inmaakmateriaal. Kijk de glazen, deksels en vooral ook de ringen goed na. if Verwerk de produkten zo kort mogelijk na de oogst. Maak ze goed schoon en was ze een paar maal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9