Uit de Provincie VAN 0? RADIO TAZELAAR Opstandspoging bedwongen in Nepal sluis terneuzen STOPPELDIJK WEMELDINGE. WESTDORPE. IJZENDIJKE zaamslag. Menigte omsingelde de regeringsgebouwen DE CONFERENTIE INZAKE KERNWAPENPROEVEN Hervatting grensbesprekingeen NepalChina. MIJNRAMP IN JAPAN ACHTTIEN DODEN oppositieleider VAN kameroen vergiftigd? geen COSTARICAANS VLIEGTUIG VERMIST GENERAAL SALAN JORDAANSE VRIJWILLIGERS VOOR ALGERIE TITO HEEFT GEEN VERTROUWEN IN NIEUWE TOPCONFERENTIE DE ONTSLAGEN BIJ RENAULT Aanleg van autoweg Antwerpen—Duitsland gaat door HET ERNSTIGE VERKEERSONGELUK TE KNOKKE. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer vernamen wij nader dat 't auto-ongeluk te Knokke heeft plaats gehad nabij de Protestantse kerk toen uit 'n aldaar kruisende verkeersweg 'n auto met grote snelheid naderde en de auto, bestuurd door de 26-jarige P. de Feijter uit Scha penbout, waarin verder geze ten waren K. S. uit de Sluispol- der te Terneuzen, P. de B., wo nende in de wijk Vingerling le Hoek en P. J. uit de Lovenpolder te Hoek, midden in de rechter zijde ramde en deze een eind meesleurde. De gevolgen waren verschrik kelijk. P. de F. werd uit de auto geslingerd en kwam zwaar ge wond en hevig bloedend tegen 'n betonnen paal terecht, terwijl J. een schedelbasisfractuur opliep en S. een hersenschudding be kwam. De B., die naast de be stuurder was gezeten, had slechts een kleine wonde aan het hoofd. De in de nabijheid wonende dokter De Martelaere verleende de eerste hulp en waarschuwde onmiddellijk het ziekenhuis „On ze lieve Vrouwe Ter Linde", waarop een ambulancewagen de slachtoffers daarheen over bracht. Ondanks toegepaste bloedtrans fusie en alle mogelijke medische hulp overleed te ongeveer kwart vóór vier de zo zwaar gewonde De F. Ook aan de beide andere gewonden J. en S., werd de uiterste zorg besteed. Beiden verblijven nog in het ziekenhuis. BELASTINGDIENST Bij het onlangs gehouden psycho-technisch onderzoek voor hoofdassistent-titulair van *s Rijks belastingen zijn o.m. ge slaagd de heren J. P. Bos, assis tent te Terneuzen en J. F. Assel- tnan te Hulst. FRAMBOZENTEELT IN ZEELAND De laatste jaren is in Zeeland en in het bijzonder rond Ka- pelle-Biezeinge de teelt van frambozen van grote betekenis geworden. Op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge werden een vijftal jaren geleden jaarlijks niet meer dan 100.000 tot 200.000 kg frambozen aangevoerd, maar de laatste twee jaar ligt de fram- bozenproduktie in dit gebied dicht bij een miljoen kg. Het is vooral te danken aan de goede eigenschappen van het Franse ras Malling Promise dat de teelt zich hier zo heeft uit gebreid. Dit ras blijkt n.l. zeer geschikt te zijn voor de Zeeuw se omstandigheden. Nog altijd is dit het beste ras dat beschik baar is. De vrucht is mooi en stevig en de kilo-opbrengst ligt hoog. Op de proeftuin voor de ileinfruitteelt in Kapelle, welke een onderdeel is van het lande lijk proefstation voor de fruit teelt in de vollegrond te Wilhel- minadorp, wordt ook veel aan dacht geschonken aan rassen en cultuurproeven bij fram bozen. In 1960 was het evenals in de drie voorgaande iaren de Mai ling Promise welke als beste frambozen ras naar voren kwam. De pronuktie op de proeftuin in Kapelle van dit ras bedroeg in i960 170 kg per are. Dat is evenveel als in 1958 en 12 kg per are minder dan in 1959 toen 182 kg per are werd geoogst. In totaal zijn er dit jaar 12 frambozenrassen op de proef tuin in Kapelle in de rassen- proef geweest maar geen van de andere bleek wat opbrengst betreft beter te zijn dan de Mal ling Promise welke 95 o van de Zeeuwse frambozenteelt uit maakt op het ogenblik. Verbrugge voor de goede samen werking tussen hem en het be stellend personeel. In een geestige toespraak haalde de heer B. F. van Op- dorp vele herinneringen op uit de ambtelijke loopbaan van be trokkene. Vooral de humoristi sche kant kwam hierbij naar voren. Door de heer L. de Doelder werd namens de personeels vereniging Bundeltouw een ge schenk overhandigd. Als oud-collega van de lieer Verbrugge herinnerde de heer W. van Vessem, in dichtvorm, aan de vele jaren, die hij samen met hem in Axel heeft door gebracht. Namens het personeel uit het ressort sprak de kantoorhouder van Hoek, de heer J. A. A. Jurrij. In een ontroerende afscheids speech dankte de scheidende ambtenaar voor de hem toege sproken woorden. Het tekst woord uit de bijbel „God ver andert tijden en stonden" was voor hem de grote waarheid, waarvan hij de betekenis vooral op deze dag, op zichzelf heeft laten inwerken. Het gezellig samenzijn, onder het genot van een kopje koffie, besloot de ambtelijke loopbaan van de heer Verbrugge. Blijde tijding door (le voetbal-toto. Onze stadgenote mej. E. van Vugt, donatrice van de v.v. Ter neuzen, heeft zondag alle 10 uit slagen voor de K.N.V.B.-toto goed ingevuld en deelt hierdoor mee in de eerste prijs, bedragen de 104.690. Zondagavond wa ren reeds 15 meldingen van 10 goede uitslagen. Negen goede uitslagen had de heer J. FOkke, alhier, eveneens donateur van de v.v. Terneuzen. Voor de tweede prijs, eveneens 104.690 bedragende, waren zon dagavond reeds meer dan 300 meldingen van 9 goede uitslagen. Goed afgelopen. Gistermiddag vond de 15-jari- ge zoon van de familie H., wo nende aan de Baandijk alhier, op de slikken nabij de Griete drie luchtdoelgranaten, die hij mede naar huis nam. De knaap verhitte één van deze granaten boven 'n gasvlam, met het gevolg dat de granaat ont plofte. Het mag wel een bijzonder groot geluk genoemd worden dat de hoogst onvoorzichtige knaap er wel zeer goed vanaf kwam, want hij werd slechts niet ernstig aan één van zijn handen en aan de borst gewond. Na geneeskun dige behandeling kon hij weer naar huis terugkeren. De twee overige nog intact zijnde granaten werden naar het bureau van politie gebracht, Tot Nut van 't Algemeen. In hotel Sandersde Pauw sprak dr. J. Zitman, psychiater te Bergen op Zoom over zijn BIJ UW EXCLUSIEVE DEALER loordstrnat 21 Tel. 2:161 Ternenzcü werk. Dit geschiedde op de eerste bijeenkomst van het departement SluisAardenburg van de Maat schappij tot Nut van het Alge meen. De belangstelling voor zijn onderwerp was zeer groot en een groot aantal vragen werd dan ook gesteld. Ds. L. S. Blom uit Aardenburg bracht de spre ker namens het departement dank voor het gebodene. Afscheid van de heer Mi Verbrugge Gisteren heeft de heer M. Ver brugge, in verband met het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, afscheid genomen van het personeel van het Post en Telegraafkantoor te Terneu- aen. De directeur, de heer J. cie Vries, memoreerde de 49-jarige loopbaan van de scheidende functionaris, waarbij hij o.a. de gebeurtenis van gisteren als van grote betekenis kenschet ste. Dat de overgang van ambte naar naar ambteloos burger door de heer Verbrugge als een TC-rliespunt wordt aangevoeld, wilde de directeur nog meer aaen als een verlies van zijn kant. De' uitmuntende staat van dienst, de kalme wijze van op treden en zijn grote gevoel voor ïmmor bepaalde mede de goede ■sfeer op het P. en T.-kantoor Terneuzen. Ook de echtgenote van de heer Verbrugge betrok de direc teur in zijn dank, voor de rugge steun die zij altijd voor haar echtgenoot is geweest. Met het overhandigen van de door de directeur-generaal der P.T.T. toegekende afscheidspenning besloot de heer De Vries zijn toespraak. De volgende spreker, de chef ran het postkantoor, de heer A. J. Uytdewilligen, benadrukte de goede samenwerking tussen de scheidende functionaris en het overige kantoorpersoneel. Sfet Franse spreekwoord „Par- lir riest mourir un peu" vond hij hier zeker op zijn plaats. De besteller-voorman L. de Fouw dankte vervolgens de heer boter in beslaggenomen, die be- Ontwikkelingsavond K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K. A. B. hield in het kader van het winterprogramma een ont wikkelingsavond, die goed be zocht werd. Op deze avond sprak pater Pisters over het onder werp „Huwelijk en huisgezin". Deense schepeling verdronken. De 16-jarige Deen Ebbe Ma- rius Larsen. opvarende als kok van de Deense kustvaarder Hjemsted/Timmerup Danmark is gisternacht te Wemeldinge in het kanaal door Zuid-Beveland verdronken. De jongen was na cafébezoek aan boord van de kustvaarder geweest en is toen vermoedelijk weer van boord gegaan en daarbij te water ge raakt. Direct is men begonnen te dreggen en reeds na een kwartier kon men het lichaam bergen. Dr. A. J. Eckhardt trachtte met kunstmatige adem haling en zuurstoftoediening de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Smokkelauto met geheime bergplaats en 149,5 kg boter in beslag genomen. Zondagmorgen, omstreeks 10.15 uur, hebben surveillerende ambtenaren der invoerrechten en accijnzen van de centrale velddienstpost te Axel, in de om geving van Driekwart, onder de gemeente Westdorpe, een perso nenauto inbeslaggenomen op grond van het feit, dat bij visita tie bleek, da deze kennelijk was ingericht of toegerust om goede ren aan het toezicht te onttrek ken. In de vloer van de auto was n.l. een geheime bergplaats ge construeerd, waarin zich ten tijde van aanhouding 128 kg room boter bevond. Uit de portieren van de auto kwam tevens nog 21% kg boter te voorschijn. In totaal werd alzo 149% kilogram stemd was om naar België te worden gesmokkeld. Auto en boter vertegenwoor digen een waarde van naar schatting 2000. Tegen de bestuurder-eigenaar van de auto, de 35-jarige Terneu- zenaar R. L. d. W„ is proces verbaal opgemaakt. Tevens werd hij van zondag op maandag in verzekerde bewaring gesteld, waaruit hij inmiddels is ontsla gen. „Flandria" in Jubileum- uitzending. Zoals reeds gemeld was tot het accordeonorkest „Flandria" door de Vara het verzoek ge richt om haar medewerking ie verlenen bij haar jubileumpro gramma, waaraan bestuur en leden van „Flandria" gaarne ge hoor gaven. Zondagmorgen reeds vroeg heerste in en om het voor deze uitzending bijzonder geschikte Jeugdgebouw te IJzendijke een grote bedrijvigheid van P. T. T. en radio-mensen om dit gebouw in een ware studio te herschapen. Met een rust en een kalmte, werden de nummers voor dit programma correct uitgevoerd waarbij de dirigent er de wer kende ledem een compliment van de.VariUeider in ontvangst moch ten nemen voor hun muzikale prestatie. Dit programma was niet enkel een jubileum voor de Vara, maar ook „Flandria" jubileerde mee, want het was n.l. voor de tiende maal dat dit Zeeuwse amateur orkest voor de radio optrad. Woonhuis onder de hamer. Ten verzoeke van de heer Jac. Reijnhoudt werd zaterdagavond in het café „De Landbouw" door notaris G. L. de Kok publiek verkocht, een woonhuis gelegen aan de Boulevard 25 te IJzen dijke. Koper werd de heer A. Deüaert, voor de som van 6.375. Goed afgelopen Zaterdagochtend omstreeks 7 uur had in de Terneuzense- straat een verkeersongeval plaats, doordat de 49-jarige O. uit Terneuzen, toen hij op zijn bromfiets in de richting Terneu zen reed en gekomen bij het begin van het voor hem links gelegen rijwielpad, zonder acht te slaan op het snelverkeer, de rijweg overstak. Op dat moment was echter ook een door de heer D. uit Oud-Vossemeer bestuurde auto, eveneens rijdende in de rich ting van Terneuzen, de brom fietsberijder genaderd, met. het gevolg dat O. met de auto in aanraking kwam en met zijn brommer op de rijweg viel. Gelukkig was de heer D. er in geslaagd de snelheid van zijn auto zodanig te minderen dat O. ondanks zijn val geen licha melijk letsel bekwam. De auto en brommer werden licht beschadigd. In de regeringsbekendmaking wordt gezegd dat de opstande lingen de belastingen wilden af schaffen. Zij wilden de regering op gewelddadige wijze omver werpen. De voortvluchtige jogi had het volk tot gewelddaden aangezet, waarbij hij had voorgegeven een „vertegenwoordiger van de ko ning" te zijn. Hij had ook be weerd dat er in Kantmand'oe een politieke beweging gaande was, met het doel de regering te doen vallen. In verband met de mislukte opstand in het district Gorkha zijn 51 personen gearresteerd, aldus is in de hoofdstad van Nepal, Katmandoe vernomen. De beweerde leider van de op stand, de yogi Narharinath, ;s echter niet gevonden. De rege ring wijt de opstand aan „een reactionaire bende" waarvan de leden zich voordoen als yogi's. De regering van Nepal heeft een poging tot opstand in het district Gorkha, in het westen des lands, bedwongen. Een drie duizend man sterke menigte had hier de regeringsgebouwen om- De Geneefse conferentie in zake staking van de proeven met kernwapens is maandag in een pessimistische stemming haar derde jaar ingegaan. De Amerikaan Stelle ver klaarde dat zijn land zich ge dwongen zal kunnen zien, de conferentie te verlaten, als de Sowjet-Unie zich blijft verzet ten tegen elk werkelijk doeltref fend controlestelsel voor spio nage te misbruiken. De Brit sir Michael Wright zei dat het onwaarschijnlijk is, dat dit jaar of zelfs volgend jaar een akkoord wordt be reikt, ais de twee partijen onwrikbaar aan hun huidige standpunten vasthouden. Vol gens hem hadden de V. S. en Engeland vóór het jongste reces concessies gedaan ten aanzien van de invoering van het voor gestelde controlestelsel, doch de Russen hadden hier niets tegenover gesteld. De Rus Tsarapkin was van oordeel, dat het Westen de tweede jaardag van het overleg schijnt te gebruiken om de Sowjet-Unie nieuwe concessies af te dwingen. Hieruit bleek zijns inziens een duidelijk ge brek aan goede wil van Weste lijke kant. De conferentie wordt woens dag voortgezet. singeld. De politie opende het vuur, waardoor zeven personen het leven verloren, terwijl er zes werden gewond. Vijf personen, die als aanstich ters van het verzet worden be schouwd, zijn gearresteerd. Een zesde, een in geel gewaad ge stoken jogi, is voortvluchtig. Er wordt thans in geheel Nepal naar hem gezocht. De Nepalese regering heeft medegedeeld dat zij krachtige maatregelen heeft genomen om de orde te herstellen. Er zijn politieversterkingen naar Gorkha gezonden. In een in Katmandoe uitge geven communiqué is medege deeld dat China en Nepal zijn overeengekomen om in decem ber a.s. in Peking de besprekin gen voort te zetten over de vaststelling van de 800 km lange grens tussen beide landen in het Himalaja-gebied. Tijdéns de onderhandelingen die de laatste twee maanden in Katmandoe zijn gevoerd, werd op een aantal punten overeen stemming bereikt, aldus het communiqué. Beide delegaties zijn voldaan over de vorderin gen die zijn gemaakt in de eer ste ronde der besprekingen, die in een „vriendschappelijke sfeer" werden gevoerd. De besprekingen tussen Nepal en communistisch-China over hun grensgeschillen zijn op gang gekomen na besprekingen tussen de premiers van belde landen in Peking in maart jl. Reddingsploegen zijn er in ge slaagd een van de zeventien mijnwerkers die tengevolge van een gasexplosie zondagavond in een steenkolenmijn op Hokkaido werden opgesloten te redden. De anderen zijn om het leven gekomen. Hun lijken zijn reeds geborgen. Twee mijnwerkers die eerder zwaar gewond naar boven werden gehaald zijn overleden. Felix Moènïe, leider van de in mei 1955 ontbonden „Unie van de bevolking van Kameroen", ligt me*, ernstige vergiftigings verschijnselen in een Geneefs ziekenhuis Men vreest voor zijn leven. Moenie zegt op een receptie vari een Afrikaanse vertegen woordiging in Genève vergif tige. te zijn. De 34-jarige oppositieleider organiseerde vóór de onafhanke lijkheid van Kameroen een par- tisanenbeweging die de Fran sen in het zuiden van het land grote moeilijkheden bezorgde. Nadat zijn land onafhankelijk was geworden bleef hij onder gronds werken daar hij de nieuw geschapen staatsvorm afwees. Hij wil in Kameroen een socialistische staat naar Bolsjewistisch voorbeeld stich ten. In september 1955 vroeg hij in een brief aan de toenmalige Sowjet-rninister van Buiten landse Zaken, Molotof, de be volking van Kameroen, bij haar poging om de onafhankelijk heid te veroveren, materiële steun te verlenen. Het kantoor van de Costari- caanse luchtvaartmaatschappij „Laser," te Managua (Nicara gua) heeft zondagavond meege deeld dat de berichten volgens weike een vliegtuig van deze maatschappij met 45 personen aan boord wordt vermist, on juist zijn. Ade toestellen van de „Lasca" zijn in dienst, aldus de bekend making van de maatschappij. Lodelijk ongeval bij Utrecht Vrijdagmorgen is de 17-jarige bakkersknecht P. A. M. B. uit Utrecht bij 'n verkeersongeval om het leven gekomen, toen hij met zijn motorcarriër op de Utrechtseweg tussen De Bilt en Utrecht plotseling linksaf sloeg en door een auto werd èêgrepen. 100) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Zo. Ik moet morgen naar Eva Ramdohr. Zij wil me drin gend spreken." Hij spitste de oren. „Dat interesseert me. Misschien houdt dat gesprek verband met Lüdecke, haar verloofde. Die wil len ze hierheen lokken. Ik heb me met die zaak bemoeid. Mag ik morgenmiddag misschien even langs komen? Bent u dan vrij van dienst?" „Mijn dienst begint 's middags. Ik heb er helemaal geen trek moer in." „Zo, zo. Geen trek meer. Laat het dan niemand merken, Trude. Men heeft weer een zuivering op het oog". „Als ik bang ben, kom ik naar u toe. Of mag dat niet?" „Jawel, jawel. Maar pas op voor Hintertür. Die moet name lijk op mij letten, en bij ver moedt niet, dat ik dat al lang weet en hem bij de neus neem. Hij probeert mij voortdurend te provoceren, maar van de andere kant sta ik er vaak verbaasd over, wat hij me voor gevaarlij ke dingen toevertrouwt, vooral als hij wat gedronken heeft." JaijT „Dat spel houdt u niet lang vol," zei Trude bevreesd. „Alle koorddansers zijn de een of an dere dag al eens gevallen." „Mogelijk. Men moet natuur lijk een beetje geluk en goede zenuwen hebben. Ik ben als vlie ger boven Tsjecho-Slowakije af geschoten en in Russische krijgs gevangenschap geweest. Drie keer ben ik gevlucht. Tweemaal heeft men mij weer gevangen, maar de derde keer lukte het toch." Hij lachte zorgeloos als een jongen, en even dacht Trude, dat hem niets gebeuren kon. „Ik had nooit kunnen denken, dat u zo brutaal kan zijn," merk te zij met' een meisjesachtige lach op. „Toen wij elkaar kenden, had ik daar ook geen reden toe, of wel?" Zij zweeg en dacht aan die eerste kus. „Misschien," zei zc toen zach tjes. „Och. Toch wel? Dat moet u me eens vertellen. Ik kar, me dat helemaal niet meer herinne ren. Een meisje heeft me eens gezegd, dat ik een Parsifal ben. Ik geloof dat dit een compli ment was, want die meneer was immers je reinste dwaas. Mis schien ben ik dat nog wel. Vele zullen mij er wel voor houden. Maar ik heb nog een en ander te doën, Trude. Zien wij elkaar morgen?" „Is het gevaarlijk, wat u nog te doen hebt?" vroeg zij bezorgd. „Integendeel. Ik ga naar Ilse Barenbrook. Ik moet weten wat daar aan de hand is." „Alleen daarom?" „Natuurlijk. Waar anders om?" „Dan is het goed. Zei u niet, dat haar vader dokter is?" „Ja, inderdaad." „Och, mag ik dan iets vragen. Misschien kunt u mijn oom hel pen." Zij vertelde hem over haar tante Hermine." „Vitamine B twaalf heel het middel. Mijn oom krijgt het hier niet. Kunt u het onthouden?" O ja, dat is hetzelfde middel, dat doctor Hager zich in de west- sector laat inspuiten. Dat weet ik van de apotheker bij wie hij vroeger assistent was. Ik ken zelfs de dokter die hem behan delt. Dokter Barenbrook zal uw tante zeker helpen. Wat goed is voor de machtige meneer doctor Hager, zal ook tante Hermine wel helpen. Overigens komt die geschiedenis goed in mijn kraam te pas." „Trude," riep haar moeder ver manend. „Tot ziens," fluisterde zij haas tig en toen vonden hun handen elkaar. „Nu verheug ik m:j daar op." „Heb ik altijd gedaan," ant woordde hij bijna opgewekt, maakte de deur open en glipte de straat in. Trude vond de duisternis in de winkel wel prettig en haastte zich niet al te zeer om bij haar ouders terug te zijn. HOOFDSTUK XVII. Twee agenten spelen open kaart. De kamer rook naar jenever en sigaretten. Boven de sofa hing het gekleurde portret van een huzaar, staande voor een kazerne die er uit de verte als een gevangenis uitzag. De over dadig opgesmukte uniform was in drie kleuren gedrukt en bo ven de kraag was het uit een foto geknipte hoofd van een sol daat geplakt, die een fors opge draaide knevel droeg. De sjako, die op het hoofd stond, was weer gedrukt en scheen een paar num mers te groot te zijn. „Rust der Reserve", stond er boven dit mengsel van prent en foto. In zuiver rondschrift werd de naam van de huzaar aangeduid als August Hintertür en meegedeeld dat hij in 1911 na drie jaren dienst gedaan te hebben ontsla gen was. Grabert zat peinzend naar dit souvenir te kijken en dacht aan zijn eigen vader, van wie er ook eens zo'n portret bestaan had. De zoon van deze huzaar zat met open hemd in de hoek van de sofa en rookte automatisch, terwijl zijn waterige oogjes naar de fles staarden die voor hem stond. „Een pittige soldaat", meende Grabert nadat hij het portret een tijd lang bekeken had. Zijn woorden klonken volmaakt ern stig. Hintertür knikte. „Heeft in vijftien het IJzeren Kruis eerste klas gekregen." „Flink. Dat verwacht men ook wel van hem", zei Grabert waar derend, „als men hem daar zo ziet staan. Dat waren nog eens tijden." (Wordt vervolgd.) Naar van welingelichte zijde te Madrid vernomen wordt, be vindt de voormalige Franse op perbevelhebber in Algerië, gene raal Salan, zich op het ogenblik in Spanje. Maandagmiddag werd Aij in Gerona, op ongeveer 60 km ten zuiden van de Franse grens gezien. Zoals gemeld heeft de Franse minister voor de Strijdkrachten, Messmer, de generaal onlangs verboden zich in Algerië op te houden, nadat deze zich als voor zitter van een groep voormalige frentmilitairen afkeurend over de Gaulles politiek ten aanzien van Algerië had uitgelaten. Gene raal Salan had zich na zijn pen- sioenering in Algerië gevestigd. In kringen van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Pa rijs wilde men zich over het be richt niet uitlaten. In het hotel te Parijs, waar Salan sinds het besluit van minister Messner verbleef, verklaarde men dat de generaal zondag Parijs had ver laten voor „een reis door de pro vincies" en dat hij in het midden van de week terug zou zijn. Later werd van betrouwbare zijde vernomen, dat generaal Salan een apartement had be sproken in een hotel te Barce lona. De vertegenwoordiger in Jor danië van de „voorlopige Alge rijnse regering", Abdoel Rah man Aquon, heeft maandag in Amman verklaard, dat binnen kort 2.500 vrijwilligers uit Jor danië voor dienst in Algerië zullen worden opgeroepen. Voorts heeft volgens deze ver tegenwoordiger Jordanië dit jaar voor een bedrag van 800.000 gulden aan financiële hulp aan de Algerijnen gegeven. Met betrekking tot de mili taire hulp van communistisch China voor de Algerijnse op standelingen, zei hij dat daar geen voorwaarden aan zijn ver bonden. „Wij hebben het ooste lijke blok om hulp gevraagd, omdat wij het hoofd willen bie den aan de enorme hulp die Frankrijk van het Westelijke blok heeft gekregen. Het is beter om met Chinese wapens te strijden dan door Westelijke wapens te worden gedood", aldus de Algerijnse opstande lingenvertegenwoordiger. President Tito van Zuid-Slavië heeft tegenover een groep In diase en Indonesische journa listen verklaard weinig vertrou wen te hebben in het succes van een nieuwe topconferentie, „omdat de vertegenwoordigers van de grote landen opnieuw met elkaar in conflict zullen komen''. Het zou „tragisch voor de ge hele mensheid" zijn wanneer de afgevaardigden van de grote mogendheden opnieuw zonder resultaat bijeenkwamen, aldus Tito. Voordat op een bijeen komst van de grote mogend heden oplossingen kunnen wor den gevonden dienen de geschil len eerst in de Verenigde Na ties met de medewerking van alle landen te worden opgelost. De Franse automobielfabriek Renault heeft dit weekeinde een begin gemaakt met dé uitvoe ring van het besluit om onge veer 3.000 man te ontslaan, ten einde de gevolgen van de terug gelopen auto-uitvoer te kunnen opvangen. Een aantal arbeiders van de bedrijven in Billancourt en Flins heeft reeds een ontslag aanzegging gekregen. De Belgische regering heeft het Westduitse ministerie van Verkeer de verzekering gegeven, det de autoweg Antwerpen— Luik—Duitse grens (bij Aken), zoals in de plannen is voorzien, in 1962 gereed zal zijn. Zij voegde hieraan toe, dat de aan leg van deze weg niet zal wor den vertraagd door de verscbe- ringsmaatregelen, die de Belgi sche regering sedert de Kongo lese crisis overweegt. De finan ciering is buiten de staatsbegro ting om gewaarborgd. Met deze verzekering wil de Belgische regering kennelijk verhinderen, dat het doortrek ken van de Duitse autoweg KeulenAken naar de Belgi sche grens wordt uitgesteld. Volgens een Duits-Belgische overeenkomst zal de Duitse autoweg worden doorgetrokken tot de nieuwe Belgische auto- weg. Volgens de mededelingen van de Belgische regering aan het ministerie van Verkeer te Bonn zullen in 1961 de gedeelten van de weg, die tussen Hasselt en Luik en tussen Melen en Eupen liggen, worden aanbesteed. De nieuwe Belgische autoweg, die „Autoweg Koning Boudewijn zal heten, zal het Belgische havengebied via de autoweg KeulenAken verbinden met het industriegebied aan de Rijn- De aanleg van de weg maakt deel uit van de grote projecten voor de uitbreiding van de haven van Antwerpen, waartoe ook de vestiging van nieuwe industrieën behoort.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2