De Verenigde Staten in Cuba LUISTER Guatemala's moeilijkheden V.N.-troepen brachten opmars van 5.000 Baloeba's tot staan De Verenigde Staten beschuldigen Cuba Russische en spionnen in V. Amerikaanse S. gearresteerd j Het toestel vervoerde officials en spelers van een rugbyclub uit 'Californië, die na een wedstrijd i bij Toledo naar huis zouden i terugkeren. Spit,Spierpijn I l'/il zt\ lu*l salons Robert" RADIO de BUCK SCHILDER ZELF MET Duitse soldaten in Frankrijk HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frankering bij abonnement: ferneuzen Dlrecteur-Hoofdredaetein t van de Sande Redactie-adres Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummet 38150 Abonnementsprijs: f6.— per kwartaal; per maand 2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. ,ii i. MAANDAG 31 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5124 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ruim 1-400 Amerikaanse ma riniers zijn zaterdag in de basis fiuantanamo op Cuba ontscheept. De Cubaanse radio meldde vrij dagavond dat de Amerikanen mijnen hebben gelegd rond de basis en dat de Amerikaanse troepen aldaar gevechtsklaar rijn. Een commentator van radio- Moskou verklaarde zaterdag, dat de Amerikaanse generaals goed moeten beseffen dat een aanval op Cuba een aanval op alle vrij heidslievende mensen is. De Amerikaanse marine deel de mee, dat de ontscheping van de mariniers, die al maanden ge leden beraamd was, van te voren bekend gemaakt is om de even tuele vrees van de Cubanen, dat het hier misschien om een in vasiepoging zou gaan, al bij voorbaat weg te nemen. Eisenhowers perssecretaris Ja mes Hagerty zei zaterdag, dat Eisenhower de plannen voor de ontscheping ook van te voren had goedgekeurd. Elk ogenblik kan er een aan val op Cuba worden gedaan, zo heeft Fidel Castro zaterdag in een rede te Havanna verklaard. Hij zei dat de „weinige dagen die ons nog scheiden van de presi dentsverkiezingen in Amerika .kritieke dagen" zullen zijn. De vertegenwoordiger van de Cubaanse regering bij de organi satie van Amerikaanse Staten, Carlos Lechuga, heeft intussen de beschuldigingen aan het adres van Cuba, vervat in de Ameri kaanse nota van vrijdagavond, als ,.vals" gebrandmerkt. Hij ont kende echter niet dat Cuba op I grote schaal wapens heeft ge- kocht in de communistische lan- 'den. De Cubaanse regering heeft ihet recht om wapens te kopen waar het haar goeddunkt, zei hij. 1 Fidel Castro verklaarde ver scheidene malen, dat het de ..vijand" slecht zal vergaan, als hij nu zou aanyallen, maar dat de gevolgen voor hem nog erger zullen zijn als hij op een later tijdstip mocht aanvallen, want „dan zullen wij nog sterker zijn". Het zou verstandiger van de vijand zijn om nu maar aan te vallen, want hoe langer hij wacht hoe meer „huurlingen" hij nodig zal hebben, aldus Castro. MIJNONGELUK IN JAPAN. In de Ponki-mijn van de Meiji- mijnbouwmaatschappij te Hok kaido, in Noord-Japan, heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan, die vermoedelijk aan 17 mijnwerkers het leven heeft gekost. Twee mijnwerkers wisten na de onpioffing uit de mijn te komen. Zij waren ernstig gewond en in een ziekenhuis op genomen. Men heeft tot nu toe veertien lijken geborgen. Reddingsploe gen doen koorstaehtig pogingen om drie nog ingesloten mijnwer kers te bereiken. Men betwijfelt echter, of dit zal gelukken. De Verenigde Staten hebben Cuba beschuldigd van „mili taire voorbereidingen" met be hulp van het communistische blok „om de revolutie tot andere delen van Amerika uit te breiden". Dit wordt gezegd in een memorandum aan de Organisa tie van Amerikaanse Staten (O. A.S.). Cuba heeft aanzien lijke hoeveelheden wapens uit de communistische landen ont vangen. en een bepaald aantal militaire deskundigen uit com munistische landen is op Cuba werkzaam, aldus het memoran dum. In het memorandum wordt Het Amerikaanse ministerie ran Justitie heeft bekend ge maakt, dat een employé van de Verenigde Naties van Russische nationaliteit en een Amerikaan se journalist zijn gearresteerd wegens spionage tegen de Ver enigde Sfciten. De naam van de gearresteerde Rus is Igor Melekh, en die van de Amerikaan Willie Hirsch, een illustrator voor medische tijd schriften. Volgens het ministerie zou Melekh hebben getracht zich ge il ïme gegevens te verschaffen over New York, Newark, New Jersey en Chicago. Daartoe be oorden een kaart van Chicago waarop militaire installaties voorkwamen, en luchtfoto's van deze stad. In deze spionage-affaire was ok nog een tweede Rus, Kirill S. Doronki, betrokken. Deze is echter reeds in 1959 ijlt de Ver enigde Staten vertrokken. Hij was werkzaam bij de voorlich tingsdienst van de Verenigde Naties, afdeling film en radio. Zijn contract liep op 3 maart 1959 af en werd niet verlengd. Op 11 maart d.a.v. keerde hij aar de Sow jet-Unie terug. De Amerikaan Hirsch had de V. N.-ambtenaar in Chicago in ontact gebracht met de andere Russische spion. Agenten van de F. B. I., die nem hadden gevolgd, zagen hem in oktober 1958 dit contact tot stand brengen. Hier na werden de bewegingen van Melekh voortdurend gevolgd. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-ambassade in Washington in kennis gesteld van de arrestatie van Igor Me lekh, en treft voorbereidingen om Melekh door een lid van de ambassadestaf te laten bezoeken, aldus heelt een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Amerikaanse woordvoerder vergeleek de bereidheid om leden van de Sowjet-ambassade tot Melekh toe te laten met de Russische weigering, vertegen woordigers van de Amerikaanse ambassade in Moskou de twee ■nzittenden van de 1 juli neerge schoten RB -17 te laten bezoeken. De Sow jet-Unie heeft inmid dels de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Harnmar- skjaeld. verzocht de invrijheids- steiling van Melekh te bewerk stelligen. Do Sowjetafgevaardigde in de juridische commissie van de Ver enigde Naties, Mprozof, noemde de arrestatie „eeA smerige pro vocatie". Hij .est huldigde Allen Dulles, het hoofd van ae Ameri kaanse inlichtingendienst, ervan de arrestatie „in elkaar te heb ben gezet" en sprak zijn „ver wondering" er over uit dat Ham- marskjocld „geen einde heeft gemaakt aan dit beschamende optreden". Vliegtuigongeluk bij Toledo. In Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, is zaterdagavond een vliegtuig bij het opstijgen neer gestort waarbij 22 van de 48 in- zittenden liet leven verloren. Volgens een overlevende van de ramp begon het vliegtuig vlak na de start op geringe hoogte te schommelen waarbij een vleugel de grond raakte en daarop het voorstuk van het toestel wegge rukt werd. Het wrak vloog in brand terwijl de overlevenden uit het vernielde achterstuk kropen. De Amerikaanse regering lieeft de Sowjet-ambassadeur in Washington in kennis ge steld van de arrestatie van de 47-jarige Igor Yakovlevieh Me lekh. Melekh (rechts), een Russische employé van 't hoofdkwartier van de Verenigde Naties, werd donderdag met 'n Amerikaan se tekenaar, de 52-jarige Wil ly Hirsch (links), wegens spio nage gearresteerd. spoedig optreden van het speci ale zes landen-comité bepleit, dat in opdracht van de minis ters-conferentie van San José de Costa Rica een onderzoek naar de feiten moet instellen. In het memorandum wordt verder gezegd dat Cuba behalve wapens ook hulp in de vorm van miiltaire technici uit de communistische landen heeft gekregen. Dit alles is onder de grootste geheimhouding geschied, het geen kan worden afgeleid uit de strenge veiligheidsmaatrege len, die kortgeleden in de om geving van de Cubaanse havens en militaire installaties zijn in gevoerd. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, zei dat de militaire uit rusting die Cuba krijgt, bestaat uit kleine wapens, waaronder automatische wapens, kleinere typen tanks, lichte artillerie en houwitzers. en reumatische pjjnen wrjjft U eveneens weg met Cubaans vliegtuig naar Florida uitgeweken. De passagiers van een Cubaans lijnvliegtuig hebben de piloot gedwongen, het toestel in Key- West in de Verenigde Staten aati de grond te zetten, zo heeft ra dio-Havanna zaterdag bekend gemaakt. Volgens dit station zou bij een gevecht in het vliegtuig X persoon om het leven zijn ge- kamen, terwijl verscheidene mensen zouden zijn gewond. Volgens de Cubaanse radio was het toestel op weg van Ha vanna naar 't eiland Pines, toen „oorlogsmisdadigers" zich van 't toestel meester maakten. Een bewaker werd gedood en de eer ste en tweede piloot, alsmede een aantal passagiers werden ge wond. Aangezien op Pines zich een gevangenis bevindt, neemt men aan dat het vliegtuig politieke gevangenen, tegenstanders van premier Castro vervoerde. Later is bekend gemaakt dat het toestel 34 passagiers aan boord had. De tweede piloot heeft om po litiek asyl gevraagd, maar de gezagvoerder zei tegen journa listen: „Ik ben gewond bij de verdediging van het eigendom van het Cubaanse volk. Ik wil terug naar Cuba". Iemand die met het toestel meegekomen is, heeft verklaard, dat de passagiers de bewaker hebben aangevallen. Hij werd met zijn eigen revolver doodge schoten. Overstromingen in Nicaragua. Overstromingen tengevolge van langdurige hevige regenval heb ben tot dusver in Nicaragua aan 100 mensen het leven gekost. Honderden mensen worden ver mist en duizenden zijn dakloos geworden. Vooral het westelijke deel van het land is getroffen. Regeringsfunctionarissen be schouwen de overstromingen als de grootste ramp, die het land sinds de grote aardbeving van 1931 heeft getroffen. Volgens de weerberichten zal de regen nog aanhouden. De steden Leon en Chinandega zouden zijn verwoest. De rege ring doet al het mogelijke om de slachtoffers hulp te bieden. Zb is er een luchtbrug ingesteld tus sen Managua en de geteisterde gebieden in het westen. De schade wordt nu al op mil joenen dollars geschat. 31 oktober naar het Leedy Trio (en Meneer Jakob") in het ZILVERVLOOT-PROGRAMMA Hilversum II (298 m) 19.15 uur Volgens een mededeling van de V.N.-vertegenwoordiging in Leopoldstad hebben Liberiaanse en Ghanese troepen van de Ver enigde Naties een opmars van 5.000 Baioeba-krijgers naar de steden Tsjikapa en Loeiza, in het zuidelijk deel van de provin cie Kasai, tot staan gebracht. Bjj schermutselingen met de Baloe ba's werden vier Liberianen ge wond. Generaal Indarjit Rikhye, de militaire adviseur van secretaris generaal Hammarskjoeld, deelde aan de correspondenten mede, dat de V. N.-troepen de comman dant van de Baloeba's, een zeke re kapitein Robert, hebben aan gehouden. Hij zou een Engels man of een Rhodesiër zijn. Kapi tein Robert en drie Belgische zakenlieden, die de Baloeba's wa pens hebben geleverd, zijn in Loeloeaburg in hechtenis gesteld. De Baloeba's zijn aanhangers van Albert Kalondji, de presi dent van de afgescheiden „Mijn- staat" in Kasai. Tijdens hun opmars naar Tsji kapa en Loeiza hebben de Baloe ba's drie dorpen in brand gesto ken, waarbij een groot aantal slachtoffers is gevallen. Een Kongolese Katholieke geestelijke werd gedood, terwijl Belgische geestelijken en nonnen, die in Bawkanga een schuilplaats had den gezocht, werden mishandeld. Liberiaanse V.N.-militairen hadden kapitein Robert gewaar- Churchill Jr ontvangt schadevergoeding Een Londense rechtbank heeft Randolph Churchill, de zoon van sir Winston, een bedrag van 1500 pond sterling (ruim ƒ15.000) toegewezen als schadevergoeding een proces weger.s laster dat hij tegen het conservatieve parle mentslid Gerald Nabarro aan hangig had gemaakt. Nabarro had -Churchill, een journalist, op een openbare bij eenkomst in december 1958 een „lafaard" genoemd, vanwege ar tikelen waarin hij het beleid van sir Anthony Eden in de Suez- crisis kritiseerde. Na twee en een half uur in beraad te zijn geweest kwam de jury tot de conclusie dat Na- barro's uitlatingen geen eerlijk commentaar of een zaak van openbaar belang waren. De jury stelde ook het bedrag van 1500 pond vast. 0 Prins Bernhard is zondag middag in Teheran aangekomen voor een verblijf van een week op uitnodiging van de sjah van Perzië. Tijdens zijn bezoek zal de Prins met de sjah op jacht gaan in de omgeving van de Kaspische Zee. tel, ter oporrv coaur Mrtf fê brovmrjpiraaf 9 tlHMZft) individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. schuwd zijn manschappen tot staan te brengen. De Liöerianen kregen versterking van een Gha- nees eskadron lichte pantserwa gens. De kapitein gaf zich over zonder dat een schot werd ge lost. Generaal Rikhye verklaarde, dat de Ver. Naties vastbesloten zijn alle maatregelen te treffen die nodig zijn om aan deze „bur geroorlog" een einde te maken. Op het ogenblik is de situatie weer rustig. Kalondji heeft geen gehoor ge geven aan een bestandsovereen komst, welke kortgeleden met de V.N.-troepen werd gesloten. De totale sterkte der Libe riaanse troepen in het betrokken gebied bedraagt omstreeks 350 man. Zij zullen worden versterkt met troepen uit Malakka, die bin nenkort in Kongo worden ver wacht. TSJOMBE OVE DE V. N. President Tsjombe van Katan ga heeft zondag op een perscon- terentie te Elisabethstad ver klaard dat het besluit van de V. N. Jason Sendwe, die door de Katangese regering verbannen was, weer naar Katanga terug te brengen, „slechts tot ernstige moeilijkneden aanleiding kan ge ven". Hij voegde hieraan toe: „Deze manoeuvre betekend dat de Ver. Naties beslissingen nemen, die een internationale weerslag kun nen hebben". De Ver. Naties hebben ver klaard dat het in de bedoeling lag Sendwe met een opdracht tot vredesstichting naar de Baloeca- stammen in iNoord. en West-Ka- tanga, die vijandig tegenover de regermg-Tsjombe staan, te zen den. Tsjombe haalde in dit ver; band de hem door de V. N., bij het binnentrekken van V.N.-mi litairen In Katanga, verstrekte waarborgen aan, welke onder meer inhielden dat de Ver. Na ties „geen elementen tot Katan ga zullen toelaten, wier aanwe zigheid afdaal door de Katange se autoriteiten ongewenst wordt geacht'. „De Ver. Naties', aldus Tsjom be, „willen Sendwe, die slechts een lakei van de verrader Loe- moemba is, aan de wettige Ka tangese regering opdragen. De Ver. Naties streven er in Kongo naar Loemoemba weer aan de macht te brengen. Dit is in het persoonlijk belang van V. N.-per- sonen, wier namen ik niet wens te noemen". 1348,- Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 Westduits parlementslid gearresteerd. De Westduitse autoriteiten heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag een socialistisch lid van de Westduitse Bondsdag, Alfred Frenzel, gearresteerd wegens spionage. Hij is lid van de de fensiecommissie. De Westduitse minister van Justitie, Schaffer, heeft zaterdag op een congres van de christen democratische partij meegedeeld, dat de afgevaardigde op heter daad is betrapt. De 61-jarige Frenzel was lid van de parlementaire commissie voor defensie. Volgens minister Schatter had hl contacten gehad met het communistische Tsjecho- Slowakije. De minister deelde voorts mee, dat het presidium van de Bonds dag en de sociaal-democratisch partij akkoord waren gegaan met het voorstel om tot arresta tie van Frenzel over te gaan. Deze woonde van 1938 tot het einde van de oorlog in Engeland. In 1953 werd hij als socialist in de Bondsdag gekozen. In een verklaring van de voor naamste Westduitse federale aanklager in Karlruhe werd later bekend gemaakt, dat Frenzel een „uitgebreide bekentenis" heeft afgelegd tegenover leden van de contra-spionagedienst. Voorts werd meegedeeld, dat ook twee leden van „een ooste lijke inlichtingendienst" zijn aan gehouden op het ogenblik dat één van hen zeer geheim mate riaal. dat hem door Frenzel was verstrekt, doorgaf aan zijn op drachtgevers. President Ydigoras van Guate mala heeft tot journalisten over de berichten uit Havanna en Mos kou over Guatemalteekse plan nen tot een inval in Cuba gezegd dat zijn regering in het geheel geen plannen heeft voor een in vasie in enig land en zeker niet in Cuba dat thans wordt be stuurd door de communistische regering van Fidel Castro. Guatemala wordt daarentegen voortdurend bedreigd door een invasie van de mannen van Fidel Castro en hun medestanders in andere landen. Ydigoras sprak voorts over zijn voorstel in het parlement tot vorming van een commissie van onderzoek, die zou moeten nagaan of de beschuldigingen volgens welke er buitenlandse steunpunten in Guatemala zijn, al of niet op waarheid berusten. Verscheidene leden van de op positie hebben reeds gezegd dat de vorming van een dergelijke commissie geen zin heeft omdat verscheidene honderden militai ren die in de steunpunten zijn op geleid, inmiddels zijn overge bracht naar de Swan-eilandcn, die tot de Verenigde Staten be horen maar door Honduras wor den opgeëist. De president zei over de hou ding van deze parlementsleden dat volgens dezen de steunpun ten al zijn opgeheven. Hij vroeg zich af hoe zulks binnen een maand zou kunnen. Do minister van Binnenlandse Zaken, Estrada Aguilar, heeft meegedeeld dat de speciale gun stige doorreisregelingen voor bur. gers uit midden-Amerikaanse landen tijdelijk buiten werking zijn gesteld. lil november zullen enige bataljons Duitse soldaten gaan oefenen in Frankrijk. De kwar tiermakers van de Bundeswehr zijn reeds in de kampen Mour- melon en Sissone, bij Reims, aangekomen. De soldaten heb ben strenge orders gekregen. Foto links: De „FekljRiger" lichte artillerie, trekken het kamp Sissone binnen. Foto rechts: Voorzichtig ma ken de Duitse soldaten kennis met de Franse meisjes. DE VERF VOOR HET SCHILDESFEEST S I K K E N S-T J A LLE M A PR0DUKT NU EN DAN REGEN. Dit weekeinde stond het weer onder invloed van 'n depressie, die het weer een somber karak ter gaf. Plaatselijk, vooral in het zuidwesten van het land en in Zuid-Limburg, viel in twee etma len 20 mm rfegen. Langs de kust van Zeeland, later ook van Zuid-Holland, nam zondag dé wind tot krachtig of hard toe. De depressie begon toen echter in betekenis af te nemen. Van daag Zal de storing weggetrokken zijn. Over het Kanaal trok echter alweer een volgende storing naar de Noordzee. Deze zal hier de wind in de zuidhoek brengen. Er wordt echter weinig veran dering in temperatuur verwacht. Wél zal er weer nu en dan regen vallen. n/crnncDiruT II CbhUUUUl 1 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Nu en dan regen Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. MAANDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.31 Terneuzen -12.06 Hansweert 0.40 12.46 Walsoorden 0.50 12.56 Q De Japanse eerste minister Ikeda heeft zondag te Tokio ver klaard dat zijn -regering niet zou aarzelen het Jap>ans-Amerikaan- se veiligheidsverdrag op te zeg gen, indien de Ver. Naties de vei ligheid van Japan zouden kun nen waarborgen. ZON MAAN op onder op onder Okt. 31 7.32 17.14 16.18 3.38 Nov. 1 7.34 17.12 16.43 4.51 2 7.36 17.10 17.09 6.02

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1