2 Militaire staatsgreep in El Salvador VERKOUDHEID -I Derde dag bezoek I hailands vorstenpaar Abdul Rahman HET WEER WEERBERICHT DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5121 VORSTELIJKE ONDERSCHEIDINGEN Ereburgerschap van La Courtine voor Nederlandse generaals AMERIKAANSE PROEF MET AARDSATELLIET MISLUKT Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: 'ASPESO'5^Cétf&ttttieek fit/ HUWELIJKSGESCHENK VOOR KONING BOUDEWIJN EN DONA FABIOLA VLIEGTUIG NEERGESTORT OP BOERDERIJ Zeven mensen kwam om Nederlander in België verongelukt over zijn bemiddelingsplan voor Nederlands Nieuw-Guinea MOBOETOE ZAL ZIJN TROEPEN UIT DE AFRIKAANSE WIJKEN VAN LEOPOLDSTAD TERUG TREKKEN Overlevende van de „Friso" in Embden BERECHTING VAN BETOGERS IN JAPAN „Firso": Hoop opgegeven, zoeken gestaakt De landbouw en de versnelling van het E. E.G .-verdrag HET VERZET TEGEN FIDEL CASTRO BOMAANSLAGEN IN DAMASCUS HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN f^ankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de Midden-Amerikaanse staat El Salvador heeft zich gis teren een staatsgreep voltrok ken. De president van El Salva dor is woensdagochtend door hoepen van de nationale garde in zijn woning gearresteerd. De onder leiding van presi dent José Maria Lemus staande regering van El Salvador is sterk anti-communistisch inge steld- Begin september j.l. is er de staat van nood en beleg af gekondigd, nadat zich een reeks wanordelijkheden hadden voor- gedaan, die waren uitgelokt door aanhangers van de Cubaan se president Fidel Castro. El Salvador, dat ongeveer twee en een half miljoen inwoners heeft, is de kleinste en dichtst bevolkte republiek in midden- Amerika. Het grenst aan Gua temala en Honduras. De landbouw cn speciaal de verbouw van koffie, die wordt geteeld op de hellingen van de vele vulkanen in het land, vormt rje voornaamste bron van in komsten van het land. De correspondent van „Reu ter" in de stad Mexico meldt, dat de regering van president Lemus volgens radioberichten uit Guatemala omver is gewor pen. Een driemanschap heeft de presidentiële taak overgenomen. Uit de hoofdstad San Salvador verneemt ...Reuter" dat een bur gerlijk-militaire junta, onder lei ding van kolonel Angel Castillo de regering van_ president Le mus, die sinds 1956 'aan het be wind was, omver heeft gewor pen. President Lemus en de secre taris-generaal van het presiden- tele bureau, majoor Adolfo Mel- hado. zijn naar Guatemala uitge weken. De drie militaire leden van de Junta zijn kolonel Castillo, de voormalige algemeen directeur van verbindingen kolonel Jesus Jane?, Ugias en majoor Alonso Rosales. De burger-leden zijn dr Fabio Cattillo Figuera. dr Ricardo Fal ls Caieras en dr Iïene Fortin Magana. Er is een nieuwe regering ge vormd, waarin dr Ricardo Arbi- zu Eosque minister van Finan- Koning Bhocmibol en Koningin Sirikit van Thailand zijn ter ge legenheid van het bezoek dat zij aan het Nederlandse vorstenhuis brengen, benoemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een aantal leden van het gevolg en leden van de Thai- lands? ambassade in Den Haag kregen onderscheidingen in de Huisorde van Oranje en de orde van Oranjc-Nassau. De Koningin, de Prins en Prin ses Beatrix werden ridder in de huisorde van Tsjakry. De orde van Tsjoela Tsjom Klao werd verleend aan Prinses Irene. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, werden onderschei den met het grootkruis eerste klase van de orde van de Kroon. Het grootkruis in de orde van de Kroon van Thailand was voor de minister van Justitie, mr. A. W. C. Beerman, de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marij- nen, de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot de staatssecretaris van Algemene Zaken, de heer W. K. N. Schmel- zer, de ambassadeur te Bang kok, dr. J. H. Zernan en de voor zitter van de verenigde chef van slaven, vice-admiraal H. H. L. Plopper. De gemeente La Courtine heeft op voorstel van de burge meester Antoine Besse en met goedkeuring van de prefect van het departement Creuse beslo ten aan vijf Nederlandse gene raals het ereburgerschap van La Courtine te verlenen „als blijk van vriendschap en broeder schap". De vijf onderscheidenen zijn luit. gen. G. L. Lefèvre de Mon- tigny, chef van de generale staf, luit. gen. P. Gips, comman dant van het eerste legerkorps, generaal-majoor F. van der Veen, commandant, van de vier de divisie, generaal-majoor D. C. de Vries, commandant van de eerste divisie en generaal- majoor A. V. van den Wall L ike, plv. chef van de generale St it zijn de eerste ereburger- appen die La Courtine heeft verleend. De overhandiging van de oor konden zal volgend jaar geschie den. ciën en kolonel Alberto Escamil- la, voormalig politiehoofd van EI Salvador, minister van Binnen landse Zaken is. Minister van Defensie is kolonel Alonso Castillo Navarreta, ter wijl de portefeuille van Buiten landse Zaken wordt beheerd door dr Arnoldo Melemann. Er zijn twee kandidaten voor de leiding van het ministerie van Economische Zaken, n.l. dr Ga briel Pilona Aruajo, thans bur gemeester van San Salvador, en dr Ulises Flores, voorzitter van de vereniging van industriëlen in EJ Salvador. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat een officiële bekendmaking zal wor den uitgegeven met de tekst van het eerste besluit van de Junta. Dit zal een ontbinding van het opperste gerechtshof inhouden. In de hoofdstad San Salvador cn in het gehele land is het rus tig. Wél heeft men woensdagoch tend in alle vroegte het gclmd van talrijke schoten en van ge schutvuur gehoord. Alle regeringskantoren, banken en de meeste bedrijven waren woensdagochtend gesloten. De verbindingen langs de weg tus- San Salvador en de rest van het land zijn verbroken. Te San Salvador stroomde een menigte samen voor het gebouw van de centrale gevangenis, waaruit politieke gevangenen werden vrijgelaten. Het persbureau ..A.F.P. meldt uit Washington, dat men het in officiële Amerikaanse kringen zeer onwaarschijnlijk acht, dat het omverwerpen van de rege ring onder president Lemus zal leiden tot de vestiging van een bewind naar de trant van dat van Fidel Castro. Men was in deze kringen overigens niet verbaasd over het plaatsgrijpen van het geen ais een „paleisrevolutie" wordt beschouwd. In dit verband wordt de ernsti ge kritiek in herinnering ge bracht', die in de afgelopen maand op president Lemus is uitgeoe fend vanwege de door hem na door studenten georganiseerde betogingen tegen de regering ge nomen beteugelingsmaatregelen. Voorts wordt opgemerkt dat de linkse elementen in El Salvador niet sterk genoeg zijn om uit de huidige voorvallen voordeel te behalen. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat een poging een nieuwe aardsatelliet „Ont- ker XVI" in een baan om de aarde te brengen, is mislukt. Aan bomen nabij de wonin- van de Britse ambassadeur en van een niet nader genoemde Zuid-Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger te Havanna zijn de lijken gevonden van twee opgehangen leden van de mili tie van Fidel Castro. Op de kle ren der gehangenen was een briefje bevestigd, waarop stond „Verzoeke hem vlug weg te halen, want wij hebben de boom nodig om er iemand anders aan op te hangen". (Advertentie.) Bescherm U tegen neem De derde dag van het. bezoek van het Thailandse vorsten paar aan ons land stond in het teken van industriële excursies. Roods om kwart voor tien gis terochtend vertrokken de ko ning en koningin van Thailand, vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard naar de vliegbasis Ypenburg om vandaar uit met twee Friendships naar Eindho ven te vliegen. Na een bezoek aan de coöpe ratieve melkproductenfabriek „St. Bernardus" t.e Bergeijk ver trok de stoet naar Eindhoven, waar de N. V. Philips gloeilam penfabriek werd bezocht- Een kleurrijke onderbreking van het industriële programma van gisteren was ongetwijfeld de demonstratie vendelzwaaien die door de kring Kempenland van de Noordbrabantse schut tersgilden gistermiddag in het cantinegebouw van Philips werd gegeven. Niet minder dan een tiental „koningen" werkte aan deze demonstratie mee. alsook 24 vendelliers, twee schutters, een heraut te paard, twaalf tam boers, veertien hoofdleden en zes gildebroeders. Spectaculair was de erehaag die de vendel liers na afloop van het bezoek vormden. Tegen half drie reed de ko ninklijke stoet door het vlag gende en in feestverlichting ge stoken Eindhoven naar de gloei lampenfabriek. Aan het slot van het bezoek aan Philips werd een aantal ge schenken aangeboden. Naast n' röntgenapparaat voor diagnose ontving het koninklijk paar twee studiebeurzen voor Thailandse studenten, die gedu rende een jaar mogen studeren aan het internationaal Philips instituut in Eindhoven. Voor de hoge gasten werd ook nog een kleurentelevisie programma gepresenteerd, waaraan Mies Bouman en Pred Kaps hun medewerking verleen den. Om vier uur gistermiddag vertrok het gezelschap weer naar de vliegbasis Eindhoven, waar om tien over vier de beide Friendships naar Ypenburg terugvlogen. In verband met het slechte weer werd van een vlucht over de Deltawerken af gezien. Baron F. X. van der Straten Waillet, ambassadeur van Bel gië in Den Haag. heeft besloten een inschrijving te openen voor aankoop van een collectief huwe lijksgeschenk van de Belgische kolonie in Nederland voor zijne majesteit koning Boudewijn en de toekomstige koningin Fabioia. Het geschenk, dat vóór zijn overhandiging ten toon zal wor den gesteld, zal samen met de volledige lijst der donateurs aan het Belgische koningspaar wor den aangeboden. Inlichtingen: Belgische Am bassade in Den Haag.) Te Kolsva bjj Hoping in Mid den-Zweden is ren militair vlieg tuig op een boerderij neerge stort. Zeven mensen kwamen in de vlammen om. De piloot is later in een bos bij Hoping gevonden. Hij leek on gedeerd. Het vliegtuig, een straaljager, kreeg motorstoring. Op de weg GentAntwerpen bij Lokeren is dinsdagmiddag de 46-jarige Nederlander H. W. Cooymans uit Deteringen veron gelukt. Hij werd op slag gedood toen de auto waarin hij vervoerd werd in botsing kwam met een Belgische vrachtauto. De bestuuder van de auto, de heer H. J. Beerning uit Neder- horst, overleed in het ziekenhuis van Lokeren aan verwondingen. De bestuurder van de vracht auto werd bij d» botsing in een gracht geslingerd, maar liep slechts lichte verwondingen op. De premier van Malakka, Tun- ku Abdul Rahman, heeft ver klaard dat hij de kwestie-Nieuw- Guinea woensdag zou bespreken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter. De Tunku had eerder op de dag een onderhoud met presi dent Eisenhower, maar hij zei bij het verlaten van het Witte Huis, dat hij daarbij geen spe ciaal vraagstuk had aangeroerd. In diplomatieke kringen werd gezegd dat de premier eerder had aangeboden om. indien no dig, le bemiddelen in het geschil en dat hij een formule had ge opperd die een vorm van V. N.- beheer over het door Nederland bestuurde gebied inhield. De Tunku zei tegen verslag gevers dat hij een plan had, dat. naar hij hoopte, het vraagstuk zou kunnen oplossen, maar dat hij geen bijzonderheden daarvan wilde onthullen zolang hij het niet volledig met de Nederlan ders en anderen had besproken. De premier van Malakka Kolonel Moboetoe heeft erin toegestemd zijn Kongolese troe pen terug te trekken uit de Af rikaanse wijken van Leopoldstar', zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties woensdag meegedeeld. Moboetoes troepen zullen voortaan in het kamp Leo- poldstad blijven. voegde hieraan toe, dat hij enige mededelingen over zijn plan had gedaan aan de Indonesische mi nister van Defensie, Nasution, die kort geleden Kuala Lumpur be zocht, en aan Nederlandse amb tenaren die hij ontmoet had toen hij in Londen de conferentie van eerste ministers bijwoonde. Hn mei werd in Londen een conferentie van gemenebest premiers gehouden.) Hij was van plan volgende maand na zijn Amerikaanse reis via Londen naar Nederland te gaan voor rechtstreeks overleg met Nederlandse autoriteiten. De Tunku zei, dat hij bij zijn gesprekken met Nederlandse ambtenaren in Londen „een idee kreeg van wat zij (de Neder landers) werkelijk willen". „Ik geloof dat er een goede kans bestaat een vreedzame op lossing voor deze zeer onaange name kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea te vinden". Op de vraag of hij meende, dat de Verenigde Staten een rol zouden kunnen spelen bij het op lossen van het geschil, zei hij; „De Verenigde Staten kunnen altijd in alles een grote rol spe len omdat zij een wereldmogend- heid zijn." Minister-president Rahman heeft, zoals bekend, na de ge menebest-conferentie van 25 tot 29 mei een bezoek aan Neder land gebracht op uitnodiging van de Nederlandse regering. Op 30 mei werd een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven waarin onder meer werd gezegd dat de Maleise premier tevreden gesteld is over verzekeringen van Nederland dat het alles zal doen om incidenten met Indone sië te voorkomen. Vele maanden later, in okto ber, sprak premier Rahman voor het eerst tot de pers over plan nen tot bemiddeling tussen Ne derland en Indonesië in het ge schil over Westelijk Nieuw-Gui nea. STAATSIEBEZOEK. Het koninklijk gezelschap heelt dinsdagavond in het Schevening- se Kurhaus een galaconcert bij gewoond. Foto: v. I. n. r. Z. K. H. Prins Bernhard, H. M. Koningin Siri kit, Z. M. Koning Bhoeniibol en H. M. Koningin Juliana. De eerste van een reeks straf zaken tegen Japanse studenten, vakbondsleden en socialisten die een rol zouden hebben gespeeld bij de betogingen tegen het nieuwe Amerikaans-Japans ver drag, is woensdag te Tokio be gonnen. In totaal zullen 121 mensen voor de rechter worden geleid. De enige overlevende van het bij de Deense kust gezonken Nederlandse motorschip „Friso", de 22-jarige eerste machinist Johan Dijkstra uit Franeker, is woensdagochtend vroeg aan boord van het Duitse schip „Ed mund Holm" in Emden aange komen en aan land gegaan.- Dijkstra was nog zeer onder de indruk van de gebeurtenissen. Hij vertelde dat de cokeslading bij slecht weer was gaan schui ven waarna het schip snel kap seisde. De opvarenden konden nog enige boten in het water laten voor zij over boord spron gen. Dijkstra zwom ongeveer 20 minuten en kon toen een boot bereiken. Hierin dreef hij zes uur rond tot de „Edmund Holm" hem oppikte. Aan boord van de „Friso" be vonden zich met de kapitein D. Klein, drie Nederlanders en drie Ieren. De reder van de „Friso". Klug- kist, noemde Klein een uitsteken de kapitein die reeds veel moei lijke situaties het hoofd had ge boden. De geredde machinist had lof voor de goede internationale ver standhouding op zee, die bij het reddingwerk en bij het zoeken naar overlevenden van de ramp met de „Friso" tot uiting was gekomen. De hoop is opgegeven, dat de zes vermiste opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Friso" nog worden gevonden. In de loop van gistermiddag is het zoeken gestaakt. Alle schepen die eraan hebben deelgenomen hebben hun reis voortgezet. Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van dc E.E.G.-commissie, heeft in Bonn met de bondsminister van voed selvoorziening, Schwarz, bespre kingen gevoerd over de ophef fing der concurrentieverschillen op de landbouwmarkt, die de Duitsers als voorwaarde stellen voor de versnelling van het E.E.G.-verdrag op landbouwge bied. Bij deze besprekingen is be sloten dat een subcommissie van het bijzondere landbouw-comité van de E.E.G. voor het midden van de volgende maand voor stellen op dit gebied aan de E.E.G.-ministerraad zal doen. Het doel ervan zou moeten zijn dat vóór het einde van dit jaar of op zijn laatst midden voigend jaar voor zoveel mogelijk pro- dukten duidelijks concurrentie verhoudingen op landbouwgebied worden geschapen. Nederland heeft steeds gesteld, dat bij een versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag de land bouw niet uitgezonderd mag worden. De Duitse regering stel de echter de versnelling afhan kelijk van maatregelen om dc moeilijkheden op het gebied der mededingingsvoorwaarden in dc landbouw- en voedingsmiddelen sector. die het gevolg zijn van verschillen van algemeen land- bouw-politieke aard, aan te pak ken. In 't besluit dat de E.E.G - ministerraad deze zomer ten aan zien van de versnelling heeft ge nomen, is daarom bepaald dat de ministers op het eind van dit jaar zullen nagaan welke voor uitgang men Op dit punt van de concurrentievoorwaarden heeft gemaakt. O.p grond daarvan zal de E.E.G.-commissie dan, voor zover nodig, passende voorstel len doen voor uitvoering of even tuele herziening van het ver- snellingsbesluit. Intussen heeft de Duitse rege ring, naar D.P.A. uit Bonn meldt, bij de vaststelling der nieuwe Duitse douane-tarieven voor 1961 geen rekening gehouden met de versnelling op landbouwgebied. D.P.A. tekent hierbij aan, dat men in Europese kringen in Brussel hoopt dat de bondsrege ring haar houding alsnog zal herzien. Men wees er in Brussel Zoals gemeld, heeft minister Luns op 16 oktober op Schiphol gezegd van het bemiddelings plan van premier Rahman niets anders af te weten dan wat daarover aan persberichten uit de Oost is overgewaaid. „Als de Maleise premier dan al onze am bassadeur in Malakka een vage indicatie van zijn voorstellen heeft gegeven, zoals u mij hier vertelt, dan zal ik met belang stelling afwachten wat de am bassadeur daarover rapporteert", aldus de minister destijds op het vliegveld. Het merendeel van de bewegin gen der Cubaanse ballingen die tegen premier Fidel Castro zijn, heeft in Miami in Florida tot een gemeenschappelijke politiek ter omverwerping van 't regime van Castro besloten, zo bericht dc „Miami News". Er is een coördinatiecomité onder leiding van José Niro Cordina, die de eerste premier van het regime van Castro was, gevormd. Aan het overleg in Miami namen ver tegenwoordigers van het. verzet in Cuba deel. Thomas Gates, de Amerikaan se minister van Defensie, heeft dinsdag in Miami verklaard dat de Verenigde Staten oen „mili tair plan" hebben opgesteld dat zal worden uitgevoerd indien de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba wordt aangevallen. Het zelfde geldt voor het geval de Cubanen Florida zouden bom barderen. In het centrum van Damas cus zijn dinsdagavond clrie bommen ontploft. De politie deelde woensdag mee. da; er geen doden of gewonden zijn te betreuren en dat er geen schade is aangericht. Dc plaatselijke pers schrijft dat de bommen tot ontploffing zijn gebracht door „huurlingen van koning Hoes sein". IETS ZACHTER Het K. N. M. I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt bepaald door een lage drukgebied dat zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Ierland tot Polen. Dit lucht druksysteem gaat vergezeld van een omvangrijk regengebied dat woensdag over ons land trok. Aan de noordzijde van de de pressie staat een krachtige oos telijke wind waarmee koude lucht uit Oost-Europa wordt aangevoerd. In Frankrijk stroomt met een zuidwestelijke wind zachtere lucht het continent binnen. Deze luchtstroming breidt zich ook over ons land uit, zodat de tem peraturen wat hoger zullen worden. De aangevoerde lucht is onstabiel van opbouw in ver band waarmee enkele buien kunnen worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Hall tot zwaar bewolkt mst en kele buien. Matige tot vrij kracn- tige wind uit zuidelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 27 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.23 7.02 Terneuzen 6.58 7.37 Hansweert 7.38 S.I7 Walsoorden 7.48 8.27 ZON MAAN op onder op onder Okt. 27 7.25 17.22 14.16 23.56 28 7.27 17.20 14.53 29 7.29 17.18 15.24 L>0 30 7.30 17.16 15.52 2.25 31 7.32 17.14 16.18 3.38 in dit verband op dat de ver snelling van de landbouw op een betrekkelijk gering deel vari de niet-geliberaliseerde landbouw- invoer in de bondsrepubliek (ca. zes procent) betrekking heeft.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1