Staatsbezoek koning en koningin van Thailand De gebeurtenissen in Kongo Vliegtuig van koningin Elizabeth Franse motie van afkeuring verworpen Openingsdebat in eerste politieke commissie WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5120 EERSTE BLAB Bezoek aan Rotterdam NIXON ZAL DOLLAR WAARBORGEN boven Duitsland bijna in botsing Radio de Koek RADIO de BUCK Voorlopige oogstraming akkerbouwgewassen 1960 HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER frankering by aDonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredaeteui i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummei 38150 Abonnementsprijs: f6.— per kwartaal; per ,-naand f2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefstei N. V mlh Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pot advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adref Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Reeds bij de aankomst van de koninklijke stoet aan de grens van de gemeente in voormalig Overschie kwam gisteren de sympathie van de bevolking van Rotterdam duidelijk tot uiting doordat uit vele vensters de vlag gen in het zonlicht wapperden. Langs de kortste route naar het stadhuis stonden reeds groepjes mensen geschaard, ofschoon de acht auto's hier in 50 km ivaart voorbij moesten rijden om tijdig de Coolsingel te kunnen bereiken. Even na drie uur kwam er be weging in de menigte, die rond om de afzetting voor het stad huis stond geschaard. Het waren er duizenden, die de hoge bezoe kers geestdriftig begroetten zo dra de auto's zichtbaar werden, een attentie, die door het Thaise vorstenpaar hogelijk gewaar deerd bleek te worden. Nadat door de Marinierskapel het koninklijk volkslied van Thai land was gespeeld, volgde de in spectie van de erewacht, die ge vormd werd uit het korps mari niers met vaandel en de genoem de Marinierskapel. Voor de in gang van het stadhuis stond reeds ter begroeting gereed de ourgemeester van Rotterdam, :n r. G. E. van Walsum. Nadat in de benedenhal van het stadhuis o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, was voorgesteld, besteeg men de trappen naar de burgerzaal, waar in het bijzijn wan meer dan honderd genodigden, ir. C. van Traa, directeur van de dienst van Stadsontwikkeling en Wederop bouw een korte toelichting gaf bij een daar opgestelde maquette over de herbouw van Rotterdams binnenstad. Eveneens stond daar geëxposeerd een fraai houten model van een Siamese konings sloep, een geschenk van de Ko ning van Thailand aan de ge meente Rotterdam. Alvorens naar de Parkhaven te vertrekken voor een bezoek aan het Rode Kruis hospitaal schip „Henry Dunant" en aan de Euromast, plaatsen de vorstelijke gasten hun handtekening in het gouden boek van de gemeente Rotterdam. Nauwelijks ivijf minuten duur de de tocht naar de ,,J, Henry Dunant", het nauwelijks een jaar oude drijvende hospitaal, dat bij normale waterstand op vrijwel alle belangrijke binnenvaart- wegen kan komen en zo nodig kan worden ingezet als rampen schip, rampenrepót, evacuatie schip e.d. Tien verpleegsters van de dienstdoende booidgroep vorm den een erehaag. De laatste ver pleegster van iedere rij de dames mej. G. E. Daniels en mevr. T. BergemanVerhey, beiden van het Rode Kruis-korps Vlaardingen boden de vorstin nen bloemen aan. De rondgang op de „J. Henry Dunant" verliep bijzonder pret tig en ongedwongen. Beide vorstinnen namen de tijd voor enkele hartelijke gesprekken met de patiënten en de verpleegsters, voor wie dit bezoek duidelijk het hoogtepunt van hun verblijf op dit unieke hospitaalschip vorm de. Taalmoeilijkheden waren er nauwelijks voor Koningin Sirikit, want zij had in de Rotterdamse arts M. Dura, de scheepsarts van do „J. Henry Dunant", een be kwame en deskundige tolk. Bovendien kon zij met een der patiënten, mevr. A. M. Grooten- dorstBroeks, uit Rotterdam, rechtstreeks een gesprek voeren in het Engels. Tegen het einde van het be zoek een bezoek, dat langer duurde dan was voorzien wachtte Koningin Sirikit nog een verrassing. De directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, bood haar namelijk symbolisch 500 sets bloedplasma aan ten behoeve van de Thaise zusterorganisatie, waarvan de vorstin presidente is. De Roode Kruis-welfarewerksters mej. C. M. M. Wintermans, mej. H. M. Even en mej. E. S. Wein berg hadden voorts geschenken drie folkloristisch geklede poppen en een speelgoedboot voor de Thaise vorstenkinderen. De koninklijke gasten ontvingen bovendien een herinneringsalbum met foto's en bijzonderheden over het hospitaalschip. De korte afstand van het hos pitaalschip naar de Euromast werd te voet afgelegd. Nadat in de benedenhal het gastenboek was getekend, werd via de twee liften het platform oip ruim 100 meter hoogte be reikt, waar men tussen een vaag neveldek door de laag staande zon haar blinkend licht over de zee kon zien werpen. Men maak te rustig een rondwandeling, bleef hier en daar in bewonde ring staan en keek lange t.jd' met kennelijke belangstelling naar de „Statendam" van de Hoi- land-Amerika-lijn, die juist weer een reis naar New York aanving, getrokken door een viertal sleep boten. Vervolgens werd in het binnen ste van de toren nog de maquette bezichtigd van het Europoortge- bied. Het koninklijk paar van Thailand werd daar aangenaam verrast, toen per bandrecorder de explicatie volgde in de eigen taal. Even werd nog de thee ge bruikt en daarna daalde men per lift weer af, om in de benedenhal een tweetal „Florientjes" te zien wachten, die namens het bestuur van de Euromast een tweetal souvenirs aanbood, nl. een kris tallen bokaal waarop de Euro mast gegraveerd stond en een presse papier. Het was bijna kwart voor vijf toen de hoge bezoekers in de auto's naar het Huis ten Bosch vertrokken, nagewuifd door de vele honderden, dienog altijd stonden te wachten om het ver trek gade te slaan. GALACONCERT MET KONINKLIJKE MUZIEK In een verrukkelijk met bloe men versierd Kurhaus hebben Koningin Sirikit en Koning Bhoe- mibol van Thailand de „Thai- rhapsodie" naar vier door de Ko ning gecomponeerde melodieën door de Koninklijke Militaire Ka- ipel aangehoord. Deze rhapsodie werd in opdracht van het ge meentebestuur van Den Haag ge schreven door de 35-jarige Ne derlandse componist Jurriaan Andriessen. Nog groter was 's konings ver rassing toen hem bij het afscheid uit de Kurzaal een gramofoon- plaat van dit niéuwe muziekwerk alsmede de partituur ervan werd aangeboden. Het concert van de K. M. K. duurde met ontvangst en uitge leide ongeveer een uur. tTa&ie? -,i? De vorsten hebben maandag een bezoek gebracht aan het Rijks museum in Amsterdam. Foto: De Koning en Koningin van Thailand en Amsterdams burge meester nar. G. van Hall tijdens de rondgang. Vice-president Richard Nixon heeft zich maandagavond in een verkiezingstoespraak in Pittsburgh verplicht de dollar te waarborgen, indien hij tot president der V. S. wordt ge kozen. Het Amerikaanse staats hoofd moet zich tegen alles verzetten wat de dollar in waarde zou doen verminderen. De dollar moet een stabiele munt blijven, aldus de republi keinse kandidaat. Be Franse nationale vergade ring heeft dinsdagochtend vroeg een motie van afkeuring tegen de regering wegens haar pro gram voor een atoomstrijdmacht verworpen. De motie van afkeuring die door de oppositie was ingediend, verkreeg slechts 207 stemmen, 70 minder dan de absolute meerder- beid die vereist was om de 21 maanden oude regering van i Michel Debré te doen vallen. Het vliegtuig waarmee Kn- tingsdienst van de ningin Elizabeth van Groot-Brit- tweede tactische tannic en de Hertog van Edin- burg dinsdag naar Engeland zijn teruggekeerd van een particulier bezoek aan 'Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemar ken, is bijna in botsing gekomen met 2 Westduitse straaljagers. De piloot van de „Cornet" van het Britse koningspaar, majoor- vlieger Pullnan, zei na de landing op het vliegveld van Londen, dat alleen de tweede piloot de twee vliegtuigen heeft gezien. Volgens deze tweede piloot, luitenant Ste vens, vlogen de straalvliegtuigen in een koers die gevaar oplever de voor een botsing. De jagers vlogen dichtbij elkaar, schoten op nog geen twin tig meter over de „Cornet" heen en hadden grote ijzeren kruisen aan de onderzijde van de vleu gels. Stevens zei niet te weten of de straaljagers een ontwii- kingsmanoeuvre hebben Ge maakt. fe Van de zijde van de Rijkslucht vaartdienst vernemen wij nader, dat de twee Sabres (van het type F-86-K) de koninklijke „Co- met" boven Duits gebied in ge vaar hebben gebracht. Het bijna- ongeluk gebeurde even voordat de Engelse machine het Neder landse territoir binnenvloog en reeds van de verkeerstoren van het vliegveld Hannover had over. geschakeld naar de verkeers leiding van Schiphol. Daarom werd van het gebeurde melding gemaakt aan Schiphol, dat de boodschap heeft doorgegeven aan Hannover. Het hoofd van de Voorlich- geallieerde luchtmacht heeft ontkend, dat het Duitse vliegtuigen zijn geweest, die zo dicht in de nabijheid van de En gelse koninklijke „Cornet" zijn geweest. Uit het onderzoek is gebleken, aldus deze zegsman, dat de betrokken vliegtuigen Nederlandse Hunters zijn ge weest. De Nederlandse Luchtmacht- voorlichtingsdienst heeft hierop desgevraagd verklaard, dat er geen enkele aanwijzing voor be staat, dat Nederlandse machines het Britse koninklijke toestel zo dicht zouden zijn genaderd. De zegsman van de Nederlandse Luchtmachtvoorlichtingsdienst verwees .(verder naar de mede deling van de piloot van de „Co- met", die duidelijk en groot de kruisen had gezien, waarmee de Duitse vliegtuigen waren geken merkt. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft dinsdag een volledig onderzoek gelast in het incident. Volgens een ver klaring van het Westduitse mi nisterie van Defensie zou het ministerie een dergelijk incident buitengewoon betreuren en in dien er inderdaad Duitse vlieg tuigen bij zijn betrokken, zal de schuldige ter verantwoording worden geroepen. Tot dusver heeft het onderzoek echter geen resultaat gehad, aldus de verkla ring. Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft dinsdagavond te Londen bevestigd dat de twee straaljagers Westduitse „Sabres" waren. De oppositie bestond uit so cialisten, radicalen, enige Katho lieken (M.R.P.) en conservatie ven, de negen communisten en enige afgevaardigden van Alge- rië. De verwerping van de motie betekent automatische goedkeu ring door de nationale vergade ring van het vijfjarenplan om Frankrijks onafhankelijke kern strijdmacht op te bouwen. Dit program zal bijna twaalf miljard franc kosten. Het debat werd besloten in een nachtzitting. Deze werd beheerst door een toespraak van premier Debré, die herhaalde dat le. Het wetsontwerp niet beantwoordt aan een nieuwe opvatting van de buitenlandse politiek der rege ring. 2e. Frankrijk gehecht blijft aan een krachtig bondgenoot schap van de vrije wereld, in het Atlantische en Europese kader. 3e. Frankrijk zichzelf moet blij ven en over de nodige middelen moet beschikken, hetgeen de schepping van een nationale kernslrijdmacht rechtvaardigt. 4e. De natie de politiek Iran pre sident De Gaulle blijft goedkeu ren, zoals blijkt uit de toejuichin gen die de president op zijn tour nees door Frankrijk heeft gekre gen. De verwerping van de motie versterkt de persoonlijke positie van president De Gaulle, daar hij de werkelijke ontwerper van het thans aanvaarde program is. De strijdkrachten van de Ver enigde Naties, uitgerust met tankafweerwapens, hebben dins dag stellingen bij Leopoldstad betrokken om te verhinderen dat pantsereenheden van kolonel Mcboetoe de stad binnentrekken. Generaal Rikhye van de Verenig de Naties heeft kolonel Moboe- toe ervoor gewaarschuwd niet te proberen zijn strijdmacht van 30 pantserauto's en verscheidene vrachtauto's met soldaten over te brengen van Thysstad naar Leo poldstad. De Verenigde Naties, die op de hoogte waren van kolonel Mbboe- toes plannen, hebben in de afge lopen dagen zwaar materieel naar Leopoldstad overgevlogen. De Kongolese soldaten in Thys stad, dat 250 kilometer van Leo poldstad ligt, hebben van vier Belgische officieren onderricht gehad in het gebruik van de pantserauto's. De Verenigde Na- des hebben drie dagen geleden de vier Belgen aangezegd het land te verlaten maar het viertal had daar dinsdag nog geen ge hoor aangegeven. Andere eenheden van de strijd macht van de Verenigde Naties staan gereed om naar Elisabeth- stad te worden overgevlogen in dien de regeringsleider van Ka- tanga, Tsjombe, zou proberen de vertegenwoordiger van de we reld-organisatie daar, Berendsen, met harde hand uit Katanga te zetten. Berendsens chef, Dajal, heeft zijn 'vertegenwoordiger in Katanga opdracht gegeven te blijven. Het studentenbestuur dat door kolonel Moboeto aan het hoofd van de staat is gesteld, heeft dinsdag een decreet van 11 okt. gepubliceerd waarin wordt ge zegd dat het de uitvoerende macht van de minister-president en het kabinet en de wetgevende macht van het parlement op zich heeft genomen. Een lid van het bestuur, Lihau, heeft op een pers conferentie gezegd dat het thans erkenning door de Verenigde Na ties verwacht. Indien dit niet zou gebeuren, zou dit bestuur een beroep op het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag over wegen. Het studentenbestuur heeft en kele Afrikaanse tonden en de Verenigde Naties beschuldigd van een complot om het Kongo lese leger te ontwapenen. In een door radio-Leopoldstad omgeroepen verklaring van de persdienst van het studentenbe stuur werd gezegd, dat een groep Afrikaanse landen, onder leiding van Ghana, Guinea en Marokko, „in overeenstemming met V. N.- autoriteiten" plannen smeden om het Kongolese leger te ont wapenen, zich van het radio station meester te maken en het parlement terug te roepen. Voorts werd in de verklaring gezegd, dat de Verenigde Naties anti-tankgeschut naar Leopold stad hebben gebracht. In de ver klaring werd gezegd, dat het Kongolese volk zich achter het leger zou scharen. Voorts heeft het studentenbe stuur bekendgemaakt, dat zijn machtsovername thans door het staatshoofd is gesanctioneerd en dat het alle wetgevende en uit voerende macht neeft overgeno men en om erkenning door de Verenigde Naties heeft gevraagd. Het bestuur noemde geen datum voor het aflopen van zijn „ambts termijn". Inmiddels is in een door het hoofdkwartier der Verenigde Na ties in Leopoldstad uitgegeven verklaring gezegd, dat de door president Tsjombe van Katanga tegen de V. N.-troepen in Kabalo geuite beschuldigingen van plun dering volkomen onjuist en on gegrond zijn. Een woordvoerder der V. N. heeft medegedeeld, dat de sterk te der V. N.-troepen in Noord- Katanga op 2000 man is gebracht door aanvulling met een compag nie Indonesische valschermtroe pen, die eerst in de Evenaars provincie waren gedetacheerd. Kolonel Mloboetoe heeft dins dag een besluit tot instelling van censuur voor alle dagbladen in Leopoldstad gecontrasigneerd. Een de vorige week door de gou verneur van de provincie Leo poldstad, Kamitatie, ingesteld verschijningsverbod voor dagbla den, is, thans bij besluit der pro vinciale regering en de hoge commissaris voor voorlichting opgeheven. Ondanks het ver schijningsverbod waren de bladen toch uitgekomen. De Kongolese gendarmerie in Zuid-'Kasai heeft gemeld, dat meer dan 1000 man aan troepen van het Kongolese nationale leger in de richting van Ba- kwanga oprukken. Bakwanga is de hoofdstad van de door Albert Kalondji in het leven geroepen „mijnstaat", in het zuidelijk deel van de provin cie Kasai. Dit bericht was af komstig van de „Courier d'Af- rique", welk blad tevens meldde dat de Verenigde Naties van een en ander op de hoogte waren ge steld. Een V. N.-woordvoerder verklaarde echter tijdens een persconferentie/van deze troepen verplaatsing niets af te weten. De woordvoerder zei verder, dat gemengde patrouilles van Ghanese en Kongolese een begin hebben gemaakt met het herstel len van de rust en orde in Leo poldstad. Uit de Afrikaanse wijk worden nog steeds gevallen van wanordelijkheden en willekeurige arrestaties gemeld. De provinciale minister van Openbare Werken, Pierre Mob- bele, deelde dinsdag mede. dat de avondklok gehandhaafd blijft. Een V. N.-woordvoerder heeft tenslotte medegedeeld, dat geen berichten zijn ontvangen over wanordelijkheden in het Kongo lese leger in Stanleystad. In niet-bevestigde berichten werd gesproken over „muiterij'' van het leger in Stanleystad. de hoofdstad van de Oostprovincie, waar Loemoemba zijn grootste aanhang heeft. President Kasavoeboe heeft de vertegenwoordiger van de V'. N. in Leopoldstad, IJayal, voor een onderhoud ontboden naar aan leiding van de ontdekking van een komplot om Loemoemba weer aan de macht te brengen, meldt Belga. Kolonel Moboetoe heeft zijn vertrek naar de Verenigde Naties uitgesteld. Kasavoeboe heeft ook de voorzitter van het college van commissarissen, Bomboko. ont boden. Bij het komplot zouden Ghanese, Guinese en Marok kaanse V. N.-troepen zijn be trokken. Het Kongolese leger patrouilleert sinds maandag avond op strategische punten in Leopoldstad. Een en ander is bekendge maakt door het Kongolese com missariaat voor de voorlichting. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen (Advertentie) Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 De Sowjet-Unie lieeft dinsdag in de eerste politieke commissie van de Verenigde Naties een ontwerpresolutie over de ont wapening, ingediend door Enge land, de Verenigde Staten en Italië, verworpen. De Rus Zorin leverde scherpe kritiek op deze ontwerpresolutie. Hij verklaarde dat hierin weer wordt gepleit „voor de verkeerde en gevaarlijke weg van toezicht op de bewapening in plaats van voor toezicht op de ontwape ning". Als ons beroep op het Westen om te onderhandelen over een algemene en algehele ontwape ning weer in de wind wordt ge slagen en als het Westen het ontwapeningsdebat in de poli tieke commissie blijft gebruiken als dekmantel voor een politiek van bewapeningswedloop, rest ons niets anders dan af te zien van verdere deelneming aan het debat over het ontwapenings- vraagstuk in deze commissie, al dus Zorin. De Rus zei dat het steeds dui delijker wordt dat de Verenigde Staten op het ogenblik geen vruchtbare onderhandelingen over de ontwapening willen voe ren. En hun bondgenoten kun nen niets doen. Zij trachten hun hulpeloosheid te verbergen ach ter verzoeken om geduld zonder ook maar één enkele wezenlijke basis aan te geven, waarop de onderhandelingen, die zij met zoveel geduld willen voeren, met succes bekroond kunnen worden. Er is maar één manier om het ontwapeningsvraagstuk op te lossen, aldus Zorin. Wij moeten het volgend voorjaar een spe ciale zitting van de algemene vergadering houden, waarop dan de ontwapeningskwestie behan deld moet worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming van 10 oktober i9ot voor aardappelen, veld- en stam- bonen en uien. De totale netto-opbrengst aan consumptie-aardappelen be draagt volgens deze voorlopige raming 2.208.900 ton. Dit is 587.000 ton meer dan in 1959. Deze toeneming komt voor 70 (410.000 ton) voor rekening (van de zandaardappelen, die zich hier mede, na de slechte oogst van 1959, hebben hersteld. De gemiddelde netto-opbrengst per ha ligt voor klei-aardappeien 10 7c, voor zandaardappelen 16 boven het gemiddelde van de laatste vijf jaren. De totale pro- duktie aan fabrieksaardappelen wordt geraamd op 1.240.000 ton, d.i. 238.500 ton meer dan in 1959, zulks doordat bij een groter areaal tevens een hoger rende ment werd bereikt. WpCDDPDlfUT tl LL1UJL1UU111 medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Lagere middagtemperaturen. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere middag- temperaturen. Overwegend mati ge wind uit oostelijke richting. WOENSDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.28 5.53 Terneuzen 6.03 6.28 Hansweert 6.43 7.08 Walsoorden 6.53 7.18 ZON MAAN op onder op onder Okt. 26 7.23 17.24 13.33 22.45 27 7.25 17.22 14.16 23.56 28 7.27 17.20 14.53 29 7.29 17.18 15.24 1.10 30 7.30 17.16 15.52 2.25 31 7.32 17.14 16.18 3.38 Zowel voor veidbonen als voor bruine- en witte bonen wordt een goede opbrengst verwacht. Voor deze laatste wordt een tola je produktie geraamd van 9.335 ton. De opbrengst van zaai-uien is eveneens gunstig. Bij een gemid delde opbrengst per ha, weike met 43,612 kg ruim de helft ho ger ligt dan het gemiddelde over de laatste tien jaren, wordt een totale opbrengst geraamd van bijna 234.000 ton (in 1959: 123.600 ton). Bovenvermelde cijfers hebben alleen betrekking op de geraam de hoeveelheiden, zodat hieruit geen conclusies mogen worden getrokken t.a.v. de kwaliteit der geoogste produkten, zo merkt het C. B. K. op. TIJDELIJK ENIGE REGEN Nog steeds wordt het weer bij ons in de buurt beheerst door gebieden van lage luchtdruk. Deze depressies bevinden zich over Engeland, Frankrijk en de Golf van Biscaye. Wij ontvangen zo doende reeds vele dagen lucht uit zuidelijke breedten. In deze luchtstroom komen sto. ringen voor met regenval, maar hier staat tegenover, dat tussen twee depressies in, het flink kan opklaren. Een ander gevolg van deze weerssituatie is, dat er zich juist ten zuiden van Noorwegen een koufront bevindt, dat naar het zuidoosten loopt en niet veel van plaats verandert. Terwijl het in Zweden en Rusland 's nachts streng vroor, bereikte in Roeme nië de thermometer dinsdagmid dag nog 28 graden. Voor ons land zijn er vandaag nog geen grote veranderingen in het weertype te verwachten. Een storing uit Frankrijk zal bij ons wat regen veroorzaken. Daar de zon dus minder zal schijnen, zul len de maximum temperaturen iets lager liggen. Veel verande ring in de wind is ook niet waar schijnlijk.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1