Uit de Provincie m DE GKEEP VAN DE ANGST Binnenlands nieuws AGENDA TERNEUZEN AXEL. BOSCHKAPELLE. MIDDELBURG OOSTBURG. Gomulka= over een atoombomvrije zone ARRESTATIES IN JAPAN Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd Beschuit, lekker met suiker, jam, vruchten, kaas, I hagelslag, vleesbeleg, \?A. chocoladevlokken, bij bouillon, sis pap en voor m* verrukkelijke nagerechten. jT jhr mr I)k casembroot ere-gren ad ier. De Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, is ere-grenadier van het gard bataljon grenadiers geworden. De introdusatie geschiedde za terdag, tijdens het driedaags be zoek dat de heer De Casembroot aan de Nederlandse troepen in La Courtine brengt. Bij de intro dusatie ontving de Commissaris *n uniform van de grenadiers, compleet met het daarbij beho rend hoofddeksel. MILITAIRE IIUEP BI,I AARDAPPELOOGST. Op verzoek van het Landbouw schap heeft de minister van De fensie besloten om met ingang van dinsdag 25 oktober militaire hulp te verlenen bij de werk zaamheden verbonden aan de aardappeloogst. Met het Landbouwschap is overeenstemming bereikt ten aanzien van de huisvesting en voeding van de deelnemende mi litairen. De betrokken kosten zullen door het Landbouwschap worden gedragen. Het vervoer van de aardappelen wordt met militair transport uitgevoerd. Het contingent militairen, dat door de minister van Defensie ter beschikking wordt gesteld, ligt tussen de 400 en 500 man en bestaat uit militairen van de luchtdoelartillerie uit de nationa le sector en parate troepen van de genie en veldartillerie, beho rende tot de eerste divisie. 120 militairen worden op Over- fïakkee ingezet. De overigen, waarbij zich een aantal Wage- ningse studenten zal voegen, op de Zeeuwse eilanden. Agenda gemeenteraad Op de agenda van de a.s. don derdag, des n.m. te 7 uur, te houden vergadering van de ge meenteraad komen o.m. de vol gende punten voor: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag: a. aan mevr. K. PetersBlom, als onderwijzeres aan de openbare lagere school A met ingang van 1 januari 1961; b. aan de heren G. P. Post en A. Deelstra als tijdelijk te raar *aan de afd. gymna sium van het Petrus Hon- dius Lyceum, per 1 septem ber 1960. Idem tot benoeming 8. van een onderwijzer aan de Zutdlandschool, afd. continu- onderwijs aan schipperskin deren. De voordracht luidt: Van Leeuwen, W. B., hoofd openbare lagere school te Kerkwerve. b. van een tweetal leraren in tijdelijk dienst aan de gym nasia le afd. van het Petrus Kondius Lyceum, per 1 sep tember 1960. De door het college van cura toren opgemaakte aanbe velingslijst luidt le vacature: Van Evert, C., ri'delijk leraar aan de afd. SJLB.S. van het Petrus Hon- cïïuff Lyceum; 2e vacature: Van des Windt, A., van het Petrus Hondius Lyceum. "Idem inzake benoeming leden vare de commissie van. advies, beöoeld in artikel 8 van de •woonruimr.ewet 1947. Idem. tot het sluiten van een overeenkomst met wed. JSmal- legange inzake pachtopzegging 4gronden Axelsestraat). Idem tot verkoop van een perceel grond a aan de Industrieweg; b. aam de Korte Kerkstraat. Idem a, tot reconstructie Axelsestraat; t tot de aanleg invalsweg t Zwaantje (le gedeelte). Idem tot aankoop van enige percelen. ïan dè Dekkerstraat ta, •Mpffl tot afrekening vergoe dingen 1959 inzake het bijzon der kleuteronderwijs. Idem tot vaststelling der wer kelijke uitgaven a. van het. openbaar lager on derwijs over 1959; ib. van het bijzonder lager on derwijs over 1959. Mem tot vaststelling van de vergoeding van het vakonder wijs nuttige handwerken over 1959 voor het bijzonder g.l.o. Idem tot raststelling van de vergoeding, van het vakonder wijs over 1959 voor de bijzon dere scholen voor U.L.O. {Hem tot het verlenen van medewerking krachtens artikel 32 der L.O.-wet 1920 voor aan schaffing van schoolmeubelen door het bestuur van de R.K. .scbnol te Sluiskil. Idem tot wijziging begroting oer gemeente dienst 1960. van de maandag 24 oktober. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De verloren wereld. AXEL: Het Centrum, 8 uur: I want to live. dinsdag 25 october. TERNEUZENLuxor-Theater, K uur: Zonen en minnaars. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Interessante inleiding voor de aannemerscursus. De leerlingen van de aanne merscursus van de L. T. S. te Terneuzen hebben zaterdagna middag een leerzame uiteenzet ting gehoord over het gebruik van B2-blokken bij woning- en utiliteitsbouw. Deze lezing met kleurenfilm en -dia's werd verzorgd door de heren K. G. Gorissen en De Jong van Bredero-Bcton te Utrecht, op verzoek van de Raad van bestuur voor het Bouwbedrijf en van de directeur van de Terneuzense Lagere Technische School. Het was de heer M. 't Gilde, directeur der Axelse L. T. S., die een kort openingswoord sprak. Hij wees er de leerlingen op dat zij ongetwijfeld interessante din gen gingen horen. Spreker was er van overtuigd dat men in de bouwwereld nogal conservatief is en was van mening dat ook de Nederlandse bouwwereld nieuwe vindingen moet durven toepassen, zeker wanneer reeds in het buitenland gebleken is, dat men daarmede successen boekte. Een korte inleiding hield de heer Gorissen, die er op wees dat de heer A. Bredero zich reeds in 1919 op het metselwerk bezon. Eerst na de bevrijding is men aan de productive van B2-blokken begonnen (in! navolging van Amerika). Hoewel er in het be gin een duidelijke tegenstand moest worden overwonnen, zijn er sedert 1949 in Nederland 80.000 woningen gebouwd waar bij B2-blokken werden gebruikt. Deze blokken, waarvan vele modellen worden gemaakt, heb ben een klein gewicht, krimpen zeer weinig, en zijn uitstekend spijkerbaar. Ook de isolerende kwaliteit is zeer groot. Volgens spr. zouden zij een voordeel van ongeveer 150 per woning op leveren. Nu in deze tijd zo ongeveer iedereen zich met woningbouw bemoeit, gezien het. zeer grote woninggebrek, is tijpze vinding van zeer groot Belang, aldus spreker. Bij het bouwen van gra te complexen zijn niet alleen de financiële resultaten gunstig, maar men kan er ook nogal wat arbeidskrachten mee uitsparen, aldus de heer Gorissen. Een oude gewoonte die hierbij moet worden uitgeschakeld, is dat de (binnen)muren niet meer bezet moeten worden: Na de ver toning van film en dia's was dit een onderwerp waarover uitvoe rig van gedachten werd gewis seld omdat vele mensen terug schrikken van geen behang in de kamers. Er werd evenwel aange toond, dat in woningen en irr kerken het effect fraai kan zijn. Overigens is het mogelijk deze muren met een verf te behande len. Dat de leerlingen aandachtig: geluisterd hadden bleek uit dë vragen die volgden, waarbij de voor- en nadelen nog eens aan dachtig werden bekeken. De heer 't Gilde was van me ning dat de Nederlandse aanne mer met zijn tijd dierrt mee te gaan. Hij was er voorstander van een bezoek aan het bedrijf te brengen omdat men dbor „het zien" veel gemakkelijker leert en onthoudt dan wanneer het uit een boekje moet geleerd worden. De film, die de produktie van de B2-blokken te zien gaf, was voor alle aanwezigen uiteres sant te noemen, Opbrengst t.tw.-busjes De gezinsbusjes, welke in deze gemeente zijn geplaatst ten be hoeve van het t.b.c.-fonds van Zonnestraal en het N. V. V.. zijn vorige week geledigd. De inhoud ervan bedroeg 75. Dodelijk ongeluk bij Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is even buiten Bergen op Zoom, op de weg naar Wouw 'n auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost van de 58- jarige mevrouw B. uit Bssch- kapelle. De 27-jarige dochter bestuur de de personenauto. Na het pas seren van een bestelauto, zag zij plotseling een tegenligger. Zij week snel naar rechts. Daardoor slipte de wagen en sloeg tegen een boom. De moeder van de bestuurster was op slag dood, haar vader, die naast haar zat, werd ernstig gewond. Hij is in het ziekenhuis in Bergen op Zoom opgenomen. De bestuurster werd licht ge wond. Haar zuster, die achterin naast haar moeder zat, bleef on gedeerd, De auto werd vernield. Dodelijk ongeval. Bij een verkeersongeval op de Kanaalweg te Middelburg is vrij dagavond de 40-jarige J. H. om het leven gekomen. De man stak de rijweg over en kwam voor 'n vrachtauto te vallen. Hij werd door de zware vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer G. F. uit .Oostburg overreden en kreeg één der ach terwielen over het hoofd. Hij was op slag dood. Smokkelauto met 900 kg boter in beslaggenomen Vrijdagavond j.l. te omstreeks 10 uur waren ambtenaren der in voerrechten en accijnzen uit Oost burg in de omgeving van Schoon1 dijke in actie met 3 mobilofoon, auto's en een portofoonopstelling. Op een gegeven moment kregen zij een uit de richting Breskens komende smokkelauto in het vizier. Door twee dienstauto's zodanig achter elkaar te plaatsen dat vrij wel de gehele weg geblokkeerd was, trachtten zij de smokkelwa- gen tot stoppen te dwingen. Deze opzet slaagde echter niet. De smokkelvvagen reed met flinke snelheid op de „barricade" in. Een der auto's werd hierbij op zij gedrukt en de smokkelwagen zag kans, via een manoeuvre langs de berm van de weg, langs de versperring heen te glippen. De botsing veroorzaakte, naast een hevig vuurwerk, tevens een aanzienlijke schade aan een der dienstauto's, terwijl ook de smok kelwagen werd beschadigd. De bestuurder slaagd er echter in door te rijden in de richting Oostburg. Onverwijld werd via de mobilo foon een der andere dienst-auto's opgeroepen, die weldra in volle vaart en met gedoofd lichten de achtervolging inzette. De douanewagen bleek sneller te zijn dan de smokkelwagen, want midden in de gemeente Oostburg (Nieuwstraat) zat deze de smokkelaars vlak op de hie len. Toen laatstgenoemden dit bemerkten gooiden zij grote hoe veelheden z.g. kraaiepoten uit de smokkelwagen om te trachten zich zodoende van hun belagers te ontdoen. Maar ook deze opzet slaagde niet en de douanewagen kreeg everr buiten de bebouwde kom van Oostburg kans de smokkelwagen te passeren. Toen was het pleit snel be slecht. De smokkelaars geen uitweg meer ziende sprongen toen uit de nog rijdende wagen en wisten, dank zij de duisternis, te ontkomen. De onbestuurde auto kwam via het langs de weg lopende rijwielpad, over de kop in een sloot tol stilstand'. In de wagen befvond zich eem partij boter, groot 900 kg. Auto en boter, vertegenwoordi gende een waarde van naar schatting 3500, werden door de douane in beslag' genomen. I (Adv.) De Poolse communistische lei der Gomulka heeft verslag aan het parlement uitbrengend over de V. N.-zitting- te- New York, waarvan hij is teruggekeerd, W. Duitsland uitgedaagd een volks stemming te houden over het al of niet opnemen van dit land in een atoomwapenvrije zóne. Hij noemde de houding van West- Duitsland de enige hinderpaal op de weg naar een atoomwapen- vrije zó nnie Centraal-Europa. „Wij willen in vriendschap met de gehele Duit sneatie leven", zei hij, „maar zolang West-Duitsland niet afziet van zijn gebiedseisen en zijn revisionistische propagan da, zullen wij reden hebben de bondsrepubliek van wraakzuch tige bedoelingen te beschuldi gen". (Adv.) VOOR EN NA- De BEVALLING OP KRACHTEN BLIJ VEN EN SNEL HERSTELLEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicurm. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffan zoals leverextract en mineralen, die voor de- opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en j.ft vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OCGSTGEEST Publikatie van de Vereniging van Beschuitfabrikanteft ponton van gezonken dok geborgen: De ponton, die vrijdag was los geraakt van het dok dat ter hoogte van het lichtschip-„Texel" achter twee Britse sleepboten zonk. is zaterdagmorgen, om on geveer zes uur in IJmuiden bin nengesleept door de zeesléepboot „Sïmson". De „Simson" heeft dé 27 m. lange en 15 m brede ponton af gemeerd in de Berghoven, waar na bergingspompen op het dek van de bak zijn geplaatst om de gedeelteijk volgelopen tanks leeg le pompen. Havensleepboten zul len de ponton doorslepen naar Zaandam waar het gesloopt zal worden. Vandaag zal beslist worden over een eventuele- poging om het in 27 m diep water liggende droogdok te lichtere. arbeider overreden Vermoedelijk doordat hij plot seling kwam te valTen, is de 45- jarige Bredase- gehuwde gemeen tewerker A. V. vrijdagmiddag omstreeks kwart vóór vijf, bij de gemeentelijke vuilnisstortplaats Beeksebaan te Breda, door een vuil beladen vrachtwagen over reden en gedood. De man stond bij de stilstaande auto en raak te eronder, toen deze langzaam begon te rijden. ongedekte cheques De politie van verscheidene plaatsen, onder welke Maassluis, 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Dordrecht, zoekt naar een onge veer 35-jarige man met een don ker uiterlijk en een fors postuur, die Duits spreekt, zegt dat hij uit Winterthur komt en tracht met ongedekte, althans niet vol doende gedekte Zwitserse cheques, die op naam staan, goe deren los te krijgen. In verschillende gevallen is hem dit gelukt. De man berijdt een auto, warvan gebleken is, dat hij die in Winterthur heeft gehuurd' en allang had moeten terug brengen. Hij heeft in Zwitserland een bankrekening die onvoldoende is om de cheques, die hij aan biedt, te dekken. bode kantongerecht verdacht van verduistering De Amsterdamse recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de bode van het kanton gerecht, J. B., wegens verduis tering van gelden uit de kas van de cantine van het paleis van justitie. De echtgenote van de bode is houdster van de cantine, die in beheer is van de perso neelsvereniging „Justitia". Bod:. B. stond zijn vrouw bij met het financieel beheer van de kas. Hij zou een bedrag van circa vijftienhonderd gulden hebben weggenomen teneinde een auto te financieren. 1300 KUIKENS VERBRAND Gistermorgen omstreeks 6.30 uur brak brand it in een schuur var de familie H. Kruize in de Schoolstraat in Musselkana-al. De brandweer van Stadskanaal kon niet voorkomen dat de schuiur totaal uitbrandde. Onge veer 1300 kuikens vonden de dood in de vlammen. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. De faro. Kruize is verzekerd. het oudste echtpaar Cr 28 oktober zal het 73 jaar geleden zijn dat het echtpaar Meine Stelling (94) en Eitje Hof- stra (91) en wonende te Ooster- wolde elkaar beloofden lief en leed te billen delen.. Waarschijn lijk vormen zij nu het oudste echtpaar in ons land. Eeiden zijn nog vitaal en doen hun eigen huishouden, in het kleine huis aan de vaart tussen Oosterwolde en Appelscha. 's Avonds om een uur of acht gaan ze naar bed en 's morgens om half zeven wacht hen beiden weer een nieuwe dagtaak. Twee KARL UNSELT (Nadruk verboden.) Trude's hart begon sneller te slaan. Haar moeder was zichzelf weer het eerst meester en zei: „Die vent is gek." De oom stond op en op dat ogenblik werd het licht ineens zó fel, dat het iedereen verblind de en de gezichten kalkwit leken. Trude trok haar uniformjas aan en ging naar de deur. „Dat is mannenwerk," zei haar moeder. Men kon horen dat zij bezorgd was om haar dochter. Maar de waarschuwing kwam te laat. Terwijl de mannen nog bezig waren hun jassen voor zichtig dicht te knopen, ongeveer zoals de ridder het vizier van zijn harnas sluit alvorens de strijd aan te vangen, had Trude al de deur geopend en het licht aangedraaid. Een vreemde jongeman stond niet ver van de toonbank, knip perde tegen het licht en glim lachte vriendelijk. Vóór hem lag een vormeloze zak, die op ver schillende plaatsen gelapt was. ,,'n Avond," zei de jongeman, die een beetje van zijn stuk ge bracht werd, toen hij de uniform zag. „Ik moest die zak hier af geven." Intussen waren de mannen, mevrouw Braun in het midden, eveneens tot aan de deur geko men en wierpen de jongeman dreigende blikken toe. „Dat zal een vergissing zijn," merkte Trude rustig op. „Ben ik hier dan niet bij Braun?" vroeg de man, die een kale leren jas droeg. „Jazeker, bij Wilhelm Braun," antwoordde de vader en drong naar voren tot bij de toonbank. „Groenten- en fruithandel Wil helm Braun, als u het precies wilt weten." „Nou, dan is het goed. Dit zak is voor u." „Waar komt die dan vandaan?" informeerde mevrouw Braun een beetje wantrouwend. „Ik geloof, dat hij Buschmann heet. Ik heb hem met m'n wagen meegenomen." Hij noemde ook de naam van een kleine stad in het noorden van Brandenburg. Moeder en dochter keken el kaar vragend aan. „Buschmann, zei u?" vroeg Trude nogeens, om zich ti ver gewissen, dat zij het goed ver staan had. Intussen was Wilhelm braun, vergezeld van zijn zwager, om de toonbank heengelopen en bei den bekeken nu de zak zó arg wanend, alsof het een blindgan ger was. Toen gaf Braun ei een schop met zijn voet tegen. Het klonk alsof men tegen hout ge trapt had. Daar er geen ontplof fing volgde en overigens ook niets anders op een gevaarlijke inhoud wees, bukte hij zich en maakte de zak open. Zijn blik viel op een pakje in couranten papier. De krant was de „Mar- kische Volksstimme," zoals Braun constateerde. De lettergreep „Volk" kon hij er zich alleen maar bij denken, want die was helemaal verdwenen in gestold bloed. Streng keek hij de vreemde man aan. „Dat is bloed." Deze haalde de schouders op. „Maar niet van mij. Ik bedoel het pakje. Ik weet trouwens niet, wat er in de zak zit." „Haal het er toch eens uit," spoorde Vandrey zijn zwager aan. Daarop nam Eraun het pak je uit de zak en woog het op zijn hand. Nieuwsgierig stonden Trude en haar moeder toe te kij ken. „Ik heb niet veel tijd, mijn wagen staat op de hoek van de straat, zei de vreemde man on geduldig." Het ene stuk - papier na het andere werd nu door haastige handen van het pakketje dat op de toonbank lag afgewikkeld, totdat er eindelijk een vette gans tevoorschijn kwam. „Allemachtig," liet Vandrey zich ontvallen en zette grote ogen op. „De Buschmann schijnt wel een. „Wij hebben met een Busch mann niets te maken," onder brak zijn schoonzuster hem vin nig. „Merkwaardigs", mompelde de heer Vandrey, ging weer naar de zak en maakte hem open. „Er zit hout in en nog een doos." Hij haalde de doos uit de zak te voorschijn en zette ze naast de gans. „Dat is geen Buschmann, maar een Kerstman." De inhoud van de doos bleek te bestaan uit twee pakjes boter, een halve zij gerookt spek en een zakje maanzaad. Met een hoofd als vuur wend de Trude zich tot de chauffeur en zei, dat de situatie voor haar als politieambtenaar erg pijnlijk was: „Pakt u alstublieft alles weer in en geeft u de zak aan meneer Buschmann terug. We kennen hem niet, en bovendien is hij aan het verkeerde adres. Ik ben bij de volkspolitie, zoals u wel zien kunt." De mannen wierpen nog eens een meewarige blik op de schat ten en begonnen ze toen weer in te pakken. „Jammer, jammer," fluisterde Braun zijn zwager toe. „Waar is die meneer Busch mann?" vroeg Trude nu op een diensttoon. „Als hij er intussen niet van door gegaan is, zit hij buiten in de wagen," antwoordde de man knorrig. „Maar misschien is het goed. als u het weet, onderweg zijn wij door collega's van u aan gehouden, en toen Buschmann zich even met hen verwijderd had en een praatje met hen ge maakt, waren ze erg beleefd en hebben zij ons meteen laten door rijden. Hij moet wel iets heel bij zonders zijn." (Wordt vervolgd.) of drie maal per week gaat Stel ling op de fiets naar Oosterwol de op 2 km. Het verkeer is wel druk op die weg, maar SttelJing gelooft dat men wel een klein beetje rekening houdt met hem. Het echtpaar heeft drie kinde ren voortgebracht, waarvan nu nog twee in leven zijn. OUDE VROUW IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Zondagmorgen omstreeks elf uur is in Meerveldhoven de 82- jarige mevr. II. Smetsers door brand om het leven gekomen. Vermoedelijk is de vrouw in aanraking gekomen met de bran dende kachel in de huiskamer. Haar man, die in dezelfde ka mer te bed lag, werd wakker van haar geschreeuw. Hij sprong uit het bed en probeerde de vrouw met water en een deken voor de vlammen te vrijwaren. Toen hem dat niet lukte riep hij de buren te hulp. Toen deze met hem het huis weer ingingen, bleek de vrouw al dood te zijn. De 78-ja- rige heer Smetsers is met brand wonden in een ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. AANGEHOUDEN WEGENS POGING TOT MOORD De 25-jarige Haagse koop man D. D. is vrijdag op straat in Den Haag aangehouden we gens poging tot moord. Sinds 21 aug. werd D. gezocht omdat hij in een woning aan de Koningstraat, waar zijn vrouw met een andere man was gaan samenwonen, twee pistoolscho ten op zijn rivaal had gelost. De man was echter zodra hij D. zag, de trap naaffliet dak op- gevlucht, zodat de schoten geen doel hebben getroffen. Na zijn daad is D. onmiddellijk verdwenen en na twee maanden heeft de politie hem te pakken kunnen krijgen. LIJK VAN VERMISTE SCHIPPER GEVONDEN. Zaterdagmiddag is even beneden Lobith bij de Pannerdensekop hei lijk gevist van schipper Corr.elh sen van het m.s. „Vaarwel", d>f op 7 oktober betrokken was de aanvaring met de „Tin,a Sdr' lett." Direct na de grote scheepsramp werd vermoed, dat de als vermis* opgegeven schipper Cornelissen bij de ramp was omgekomen. De Japanse politie heeft don derdag de leider van „Pan-Azw- tische Liga van de anti-commu nistische jeugd", Noritos-Ji J°s' jimoera, en de bevelhebber van de „anti-communistische vrijwil ligers", Soesoema Foekoeda, ge arresteerd De politie zoekt nog stceo- naar degenen die moreel veran - woordelijk zijn voor de moo aanslag van de socialistenleic.c Inedjiro Asanoema. Josjimoera en Foekoeda wo den beschuldigd van afpersin, van geld en het vervalsen van officiële stukken

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2