N0VITA UNIC mmms u Franse Nationale Vergadering over de atoombewapening Patrice Michelin beschuldigd van moord Hammarskjoeld antwoordt op Russische beschuldiging Weer o verzicht JUMPERS ROKKEN VESTEN BLOUSES Indonesisch woordvoerder over het bemiddelingsplan VERKOOPSTERS WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5114 DE TOEKOMSTIGE STATUS VAN AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA PRINS BERNHARD NAAR KOPENHAGEN TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING Radio de Roek Nepals staatsiebczoek aan tingeland Huisarrest voor kapitein Kong Lae QUEMOY EN MATSOE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frtnkering by abonnement; Terneuien DSveeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum fta advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maanaagnummer: zaterdags 10 unr. De Australische minister voor gebiedsdelen, P. Hasluck, heeft er bij de opening van de zitting van de wetgevende raad de na druk op gelegd, dat Australië bij het tot ontwikkeling bren gen van Australisch Nieuw- Guinea niet overhaast te werk zal gaan. „Bij al wat wij doen zullen de noden en behoeften van de bevolking in de aller eerste plaats in het oog worden gehouden'. Australië moet in dit gebied geen dwaze dingen doen door het oor te lenen aan elke stem. die zich doet horen. In het bijzonder geldt dit, wan neer zulke stemmen komen van mensen, die aa^ hun beginselen meer waarde hechten dan aan het- welzijn van mensen, aldus de heer Hasluck, die voorts zeidc. dat uit de gebeurtenissen ir Afrika de les dient te worden getrokken, dat Australië niet blindelings moet gaan laveren op de zee der politieke stromin gen, doch een met verstand en zorgvuldigheid uitgestippelde koers moet blijven volgen. De i "orspoed var. de bevolking staat reeds op de voorgrond en naar de mening van de Austra lische regering zal de overheid daarbij haar hulp moeten blij ven verlenen voor nog minstens een generatie lang. Tot die hulp heeft de Australische regering zich verplicht. De zitting van de wetgevende rsad werd officieel geopend in tegenwoordigheid van zijn lrden, autochtone toehoorders en officiële genodigden. Er was in de zaal een installatie aan gebracht, waardoor de t.oespra- ken in de verschillende inheem se talen, gehouden door de Papoea-leden, onmiddellijk en tegelijkertijd werden vertaald. De Franse nationale vergade ring heeft dinsdagmorgen een aanvang gemaakt met cle debat ten over hel plan van de Franse regering om een gevechtsgroep met kernwapens, uit te rusten. Door de hieraan verbonden con sequenties raakt dit plan zowel Frankrijks buitenlandse politiek (de Franse betrekkingen met de Navo en met Europal als de binnenlandse politiek (de econo mische gevolgen van de vervaar diging van een kernbewapening De ochtendzitting van gisteren heeft een bijzonder kalm verloop gehad. De afgevaardigden luis terden aandachtig naar de beto gen van de drie rapporteurs van de commissies van Financiën, Defensie en Buitenlandse Zaken. De rapporteur voor Financiën, Dorey van do Katholieke M.R.P.. vroeg zich af of Frankrijk wel tegelijkertijd de economische lasten van oen kernbewapening kan dragen en die welke verbon don zijn aan Frankrijks lidmaat schap van dc Navo. Ook vreesde hij voor repercussies van Euro pese zijde. Hij gaf als zijn mening ie kennen, dat Frankrijk niet in staat zal zijn om op het einde van het vijf-jarenplan te be schikken over een strategiscae afschrikwekkende macht, die in kwaliteit die van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kan evenaren. Voorts zei hij dat Frankrijk niet vóór 1968 over een grote voorraad atoombom men zal kunnen beschikken, ter wijl met dc produktie van de H- bom eerst na 1970 zou kunnen worden begonnen. De rapporteur der Defensie- commissie. Jool ie Theule van de Gaullistische U.N.R., verdedigde vervolgens enkele bij de com missie ingediende amendemen ten; een hiervan betrof het eer biedigen van aangegane bondge nootschappen. Le Theule zei ver der, dat Frankrijk niet aan de kant kan blijven staan, als China, Zwitserland en Zweden voorbe reidingen treffen om de weg van de kernbewapening in te slaan. Frankrijks gevechtskracht moet een nationaal karakter hebben, omdat de kernmogendheden de controle over de wapens willen behouden en kerngeheimen wil len achterhouden. Hij meende, dat Frankrijk financiëel, weten schappelijk en technisch in staat is om het programma uit te voe ren. Een tweede amendement be treft dc modernisering van do grondstrijdkrachten. Lo Theule verklaarde dat zonder deze amendementen de commissie voor cic Defensie het regerings plan niet zou hebben goedgc keurd. Laatste spreker in de ochtend zitting was Maurice Schumann (M.R.P.), als voorzitter van ie commissie voor Buitenlandse Zaken. In deze commissie is het aantal voor- als tegenstanders van de plannen even groot. n.l. achtentwintig. Schumann ver klaarde dat ai moge dan de helft van de commissie het plan steu nen, geen enkel lid voorstander is van een herziening van de Atlantische verdragsorganisatie. Maurice Schumann kreeg een langdurig applaus toen hij oen ..vooraanstaande persoonlijkheid" (naar verluidt dc graaf van Een rechter van instructie te Tours in Frankrijk heeft maan dag een 32-jarige telg uit de' Franse fabrikantenfamilie Mi chelin Patrice Michelin, be schuldigd van moord op zijn vrouw. Nicole. Patrice Michelin schoot zijn vrouw, moeder van drie kinde ren, zondag dood tijdens de jacht. Volgens Michelin was het een ongeluk. Mevrouw Michelin is het acht ste lid van de familie dat op ge welddadige wijze het leven heeft verloren. Sedert 1932 zijn vier leden van de familie bij ver keersongevallen op de weg om gekomen, één bij een vliegtuig ongeluk, één bij de landing van geallieerde troepen op Corsica in de tweede wereldoorlog en een ander in een concentratie kamp. Volgens Patrice Michelin kwam zijn vrouw om doordat zijn geweer afging toen hij zich een weg baande door struik gewas. Volgens de politie heeft Miche lin gezegd dat hij op ongeveer vijf meter afstand van zijn vrouw over een tak is gestrui keld. Hij zei dat hij liet magazijn uit het geweer had verwijderd maar dat er kennelijk nog een patroon in de loop zat. De politie verklaart dat Patrice Michelin in staat van beschuldiging is gesteld nadat lijkschouwing had aangetoond dat de kogel mevr. Michelin horizontaal had getroffen. Indien de kege! van de grond af de geweerloop had verlaten zou hij haar in een hoek heb ben geraakt. Tijdens de recon structie hadden politiemannen zich herhaaldelijk laten vallen zoals Michelin zei te hebben ge daan, maar het geweer ging geen enkele maal af. aldus de politie. In de omgeving van de familie Michelin wordt opgemerkt dat Patrice wat zijn geestelijke ver mogens betreft ,.een kind geble ven" is. Pogingen om hem een leidende functie in het bedrijf van de famitic te doen bekleden Hepen op mislukking uit. Daar om werd voor hem liet landgoed van May aangekocht waar hij sedert 1958 met zijn echtgenote en kinderen vrijwel geïsoleerd van de rest van de familie woon de. Over het landgoed had hij niets te zeggen en er werd zelfs controle op zijn zakgeld uitge oefend daar hij niet met geld wist om te gaan. Volgens dc mening van de omgeving hield Patrice echter veel van zijn vrouw en tot moord acht men hem niet in staat. Parijs, de Fransr kroonpreten dent) citeerde, die kortgeleden zou hebben gezegd, dat dc keuzo van een weg tussen Washington en Moskou eerst tol eenzaam heid, en tenslotte tot dienstbaar heid zou leiden. Hierna werd de vergadering tot in de loop van de middag ge schorst. Z. K. H. Prins Bernhard zal van 19 tot 23 oktober in Kopen hagen zijn om het jaarlijks con gres van de ..Fondation Euro- peënne de la Culture", dat daar gehouden wordt, te presideren. Zaterdag zal de Prins in een plechtige bijeenkomst de ..Eras mus-prijs" uitreiken aan de schilders Chagall en Kokoschka. Dinsdagmiddag zijn in het luehti uim boven Musselkanaal en Stadskanaal twee Duitse straal jagers van het type F-86-Sabre met elkaar in botsing gekomen. Hun basis is Oldenburg. Eén der piloten heeft zich kunnen red den met de schietstoel. De ande re kwam om. De twee straaljagers, die in een formatie van vier vlogen, zijn op 5000 meter hoogte fron taal mei elkaar in botsing ge komen. De klap was zó hevig, dat tot op tien kilometer afstand de ruiten rinkelden. Tien secon den later werd een twee ontplof fing gehoord. Een der vliegtuigen is uit elkaar gespat, het andere toestel is in de gemeente Borger neerge stort, waar het een groot gat in de grond sloeg. Hoe groot de schade is, die door de wrakstuk ken is veroorzaakt, is nog niet bekend. Een groot wrakstuk kwam terecht in een hooischuur van landbouwer Adams in Stads kanaal. Luitenant Holtgrewo uit Ol denburg, dc Duitse vlieger die het ongeval heeft overleefd, is 23 jaar oud. Hij deelde mede, dal hij het ongeval niet heeft zien aanko men. Voorts was hij erg blij dat hij het er goed had afgebracht en vroeg hoe het met zijn kame raad was. Hij was nog niet be komen van zijn eerste schrik en was zeer dankbaar voor de hulp die hem onmiddellijk verleend werd. (Advertentie) (A'dv) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Temeuzen Koning Mahendra en koningin Itatns van Nepal brengen met hun zoon, kroonprins Birenda, een staatsiebezoek aan Enge land. Tjjdens <le rijtoer door Londen zien we (foto boven) kroonprins Birenda met koningin Ratna en prins Philips, en (foto onder) koningin Elisabeth en koning Mahendra. Secretaris-generaal Hammar skjoeld heeft dinsdag geant woord op dc kritiek, welke :1e Russische afgevaardigde in de begrotingscommissie op zijn, Hammarskjoelds, begrotings- politiek heeft geleverd. De Sow jet-Unie had Hammarskjoeld er maandag o.m. van beschuldigd onnodig gelden te hebben be steed aan V. N.-missies naar het buitenland, in het bijzonder naar Laos, Kongo en Guinea. In antwoord op deze kritiek zei Hammarskjoeld, dat hij de last om deze landente helpen, niet op zich heeft genomen om zich in de zaken van deze landen te mengen, doch omdat hij meen de dat dit de plicht van de secre taris-generaal is. „De gedele geerde van de Sowjet-Unie schijnt er een andere mening op na te houden. Laat hij die op de proef stellen. Er is reden om zich af te vragen waarom deze rol van de Verenigde Naties nu verwerpelijk wordt geacht", aldus de secretaris-generaal. De Sowjet-gedelegeerde heeft ver kozen artikel 99 van het hand vest te vergeten, op grond waar van de secretaris-generaal ge rechtigd is de aandacht van de Veiligheidsraad te vestigen op bedreigingen van de internatio nale vrede en veiligheid. De secretaris-generaal het recht te ontzeggen voor dit doel commis sies van onderzoek uit te zenden, zou neerkomen op het afschaf fen van een der primaire func- Dc .'O-jarige Nicole Michelin. Patrice Michelin (rechts) tijdens 'n reconstructie door de justitie De Baotische premier, prins 'oevanna Foema. heeft dinsdag icagedeeld dat hij kapitein Kong ae, de leider van de staatsgreep an 9 augustus j.l„ twee weken .uisarrest heett opgelegd, omdat hij zelfstandig het welkom had ;;corganisecrd voor de nieuwe Russische ambassadeur te .Vien tiane, Abramof. Toen Abramof donderdag j.l, te Vientiane aankwam, werd iiij persoonlijk door kapitein Kong Lae begroet. Militairen van diens bataljon valschermtroepen maak ten, als verwelkomingsgroet voor Abramof, een speciale sprong uit „Dakota's". Kapitein Kong Lae werd dins dagochtend vroeg bij de premier- ontboden. Deze deelde verslag gevers later mede, dat hij dc kapitein met twee weken huis arrest had gestraft. Prins Soe- vanna Poema voegde hieraan toe dat hi.i hei bevel over zijn batal jon kan blijven voeren. De stiaf zal echter in zijn gedragsslaat worden aangetekend. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heelt verklaard, dat Indonesië elk voorstel dat zou leiden tot een „absolute en onherroepelijke overdracht van West-Irian" aan Indonesië met instemming zou begroeten. Hij zei dit in commentaar op de pogingen van de premier van Malakka, Abdul Rahman, om te bemiddelen in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. Hij zei dat de Nederlandse re gering tot nu toe echter onver murwbaar bleef om zelfs de mo gelijkheid van het houden van onderhandelingen met Indonesië, te overwegen. De Nederlandse premier De Quay, verklaarde kort geleden dat zijn land „elke inmenging van buiten die zou kunnen lei den lot annexatie van West- Irian door Indonesië" zou ver werpen, aldus de woordvoerder. De „Sydney Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel dat een plan van premier Tunku Ab dul Rahman van Malakka om in de kwestie-Nederlands-Nieuw- Guinea te bemiddelen „binnen het kader der Verenigde Naties, een vreemd soort bemiddeling" lijkt. Iedereen, behalve de inheemsen van Westelijk Nieuw-Guinea en Australië, zouden blijkbaar een hand in het plan hebben, zo meent het blad. „Tunku Abdul Rahman zei dat hij over zijn voor stellen geen overleg met Austra lië -zal plegen. Toch voert Austra lië voor de V. N. het beheer over Nieuw-Guinea en heeft hel veel meer belang bij de toekomst van het land dan enig ander land be halve, mogelijk, Nederland „De premier van Malakka heeft reeds met generaal Nasu- tion van Indonesië over zijn plan gesproken en hij is van plan met president Eisenhower en premier MacMillan daarover te spreken. Waarom niet met premier Men- zies?", zo vraagt het blad zich at. De Washington Posï schrijft, dat vice-president Nixon, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, het gevaar van een toevallige oorlog heeft ver groot door de wijze, waarop hij de kwestie van de verdediging van Quemoy'en I/Iatsoe, dc eilan den in de Straat van Formosa, heeft behandeld in de verkie zingsstrijd met Kennedy, zijn democratische tegenstander. (Kennedy heeft verklaard dat hij de Amerikaanse beloite tot verdediging van Formosa en dc Pescadoren niet automatisch uit- geberid wil zien tot Quemoy en Matso. terwijl Nizon deze eilan den naar zijn zeggen tot elke prijs wil verdedigen.) I-Iet is duidelijk, schrijft nu do Washington Post, dat Nixon deze kwestie opblaast om er politieke munt uit te slaan. ties van zijn ambt. De Russische kritiek betekent, dat de secreta ris-generaal geen gevolg zou mogen geven aan een verzoek van een regering zonder overleg met de Veiligheidsraad. „De lan den, die deze gelegenheid wensen te hebben zonder terecht, te ko men in het stormachtige weer van internationale debatten, zul len beslist geiniereseerd zijn dit te vernemen", aldus Hammar skjoeld. Hammarskjoeld antwoordde tevens op de Russische kritiek op zijn aanwerving en vervan ging van de staf van zijn secreta riaat. De Russische afgevaardig de in de begrotingscommissie, Roschin, had gezegd, dat alle organen en missies van de Ver. Naties „vol"' zaten met personeel van de Verenigde Staten en hun militaire bondgenoten. Hammarskjoeld noemde het een kleinering om mensen, die hun werk doen in overeenstem ming met het handvest der Ver. Naties, ervan te beschuldigen de woordvoerders te zijn van een of ander blok, alleen op grond van hun paspoorten. Terwijl Hammarskjoeld zijn toespraak voor de begrotings commissie hield, gat zijn bureau een rapport over de geografische samenstelling van de staf van het secretariaat uit. Hierin wordt gezegd, da» alles in bet werk wordt gestold om prioriteit te geven aan gediplomeerde krach ten uit landen, waarvan hetzij weinig hetzij geen onderdanen in de staf van dé Verenigde Na ties zijn opgenomen. In het rapport wordt erkend, dat „verdere en voortdurende inspanning nodig is om in de situatie verbetering te brengen, in het bijzonder bij de aanwer ving uit het Óosteuropcse ge bied". (Advertentie) GEVRAAGD Aangeboden wordt: Een prettige werkkring met goede salariëring. Aanmeldingen dagelijks van s-"n18.00 uur. NOORDSTRAAT 70 terneuzen ZUIDELIJKE WIND. Ten westen en zuidwesten van Ierland wordt een dëpressiege- bicd aangetroffen, waarvan de invloed nu ook tot over hel con tinent is doorgedrongen. In ver band hiermee is dinsdag boven onze omgeving iets zachtere lucht aangekomen. Aan het front dat de voorste begrenzing van WOENSDAG 19 OKTOBER Breskens Terneuzen Hanswecrt Walsoorden v.m. 0.58 1.33 2.13 2.23 n. m. 1.08 1.43 2.23 2.33 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.11 17.38 5.38 17.30 20 7.13 17.36 6.51 17.58 21 7.15 17.34 8.05 18.29 22 71.6 17.32 9.20 19.05 deze luchl vormt, kwam op de meeste plaatsen wat regen voor. In het genoemde depressiege- bied circuleren verschillende sto ringen. Eén daarvan trok dicht langs Ierland, terwijl hot bijbe horende koufront dinsdagavond Zuidwest-Engeland naderde. Dit koufront beweegt naar het oosten, maar de lieweging ge schiedt slechts in een langzaam tempo, zodat moet worden ver wacht. dal vandaag eerst latei- op de dag de regenkansen in het westen van Nederland iets loe- nemen. Met winden uit zuidelij ke richtingen, blijft lucht met ongeveer dezelfde temperaturen toestromen. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Zuidelijke wind. Opklaringen en later slechts hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Dezelfde ot iets hogere tempera turen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1