UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS BEURSO VERZICHT Internationale Spaardag IN DE GKEEP VAN DE ANGST RADIO TAZELAAR AXEL. AARDENBURG SLUIS VLISSINGEN IJZEN DUKE ZUIDZANDE de man met de moderne "Philishave' kinder ASPIRIN AGENDA Nederlandse in België gewond. Ambtsjubileum. Voor de heer E. J. Naessens te Axel was het dinsdag 11 ok tober 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen °n vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloe men waren in zijn woning aan wezig. De direkteur, vergezeld van de technisch inspekteur en de inspekteur vervoer, betraden om elf uur zijn woning, om hem geluk te wensen met zijn zilve ren jubileum en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uic. Het was daarbij voor de heer Naessens een aangename ver rassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echt genote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Naessens dankte har telijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering. Later op de middag ontving de jubilaris o.a. nog bezoek van de commissie, die hem namens het personeel der maatschappij kwam geluk wensen en hem daarbij een geschenk aanbood. Het was voor de familie Naessens dan ook een prach tige dag, die lange tijd in haar herinnering zal blijven voort lever: Hosanna's bazar geslaagd. De bazar, welke ten bate van „Hosanna" is gehouden, kan wel volkomen geslaagd genoemd worden. De voorlopige cijfers zijn in elk geval optimistisch. Alles is nog niet precies be kend. maar de penningmeester dacht toch dat naar schatting, ua aftrek van alle onvermijdelij ke onkosten, gerekend mag wor den op het prachtige netto be drag van 1400. Bazar. In het sociteitsgebouw vond de opening plaats van een bazar ten bate van de algemene Aar denburger Sociëteit en de Konink lijke Aardenburgse Fanfare. Na een welkomstwoord van ds. L. Blom sprak burgemeester J. M. A. C. van Dongen. Het is van be lang voor iedere kleine gemeen schap dat er een gezond vereni gingsleven bestaat. Dit is de graadmeter van alles wat een kleine gemeenschap beroert. Hij sprak de hoop uit, dat o.a. de mu ziekvereniging er in zal slagen een goed ingerichte jeugddrum band te creëren. Met een flinke ruk aan het rad van avontuur werd deze bazar geopend en reeds de eerste avond was een succes. 5e Belfortrally. De Sluisse auto- en motorclub organiseerde zijn 5e Belfortrally, waarvoor de belangstelling min der was dan de voorafgaande jaren. Het was deze keer een naartleesrit door West Zeeuws- Vlaanderen, die aan de deelne mers veel moeilijkheden oplever de. In Breskens werd gerust. De deelnemers werden in de raads zaal door het gemeentebestuur ontvangen en in de gelegenheid gesteld het gerestaureerde stad huis onder deskundige leiding te bezoeken. De prijzen werden te Sluis in café Lamminsvliet uitgereikt door burgemeester P. tvan Hootegem. De heer C. Drenth uit Oostburg ontving het koperen wisselbord van de gemeente Sluis. Zuster G. de Jong uit Cad- zand werd tweede en veroverde met deze fraaie plaats tevens het clubkampioenschap. De heer W. v. Prooyen uit Oostburg eindigde op de derde plaats. Actie Kinderpostzegels. De leerlingen van de Openbare Lagere School te Sluis deden mee aan de actie voor de kinder postzegels. Ze slaagden er in voor net mooie bedrag van 245 aan zegels te verkopen. Schip gestrand. Gistermiddag omstreeks half één is op het Zuiderhoofd bij Westkapeüe vastgelopen de circa 8000 ton metende Poolse vracht boot „Swidnica". Sleepboten uit Vlissingen voeren ter assistentie uit. De „Swidnica" was op weg naar Antwerpen. De „Swianica", dit jaar ge bouwd en eigendom van de rede rij Polska Linea Atceaniska uit Gdynia, moet tijdens hoog water met volle kracht (ca. 17 mijl per uur) op de dijk zijn gelopen. Het zit over de gehele lengte vast aan de grond. Het schip is gela den met cement en siukgoede- ren. Kort na de eerste noodsigna len voeren uit Vlissingen ter as sistentie uit het bergingsvaartuig „Dolfijn" van W. A. van den 1 ak's bergingsbedrijf en de sleep boot „Scaldis" van L. Smit en Co's internationale sleepdiensten. De „Scaldis" heeft inmiddels vastgemaakt. Om vier uur ver trok bovendien uit Hoek van Hol. land de sleepboot „Tyne", even eens van L. Smit en Co. Er was geen enkele kans op dat de „Swidnica" maandag nog STILLE MARKT Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met vrijwel onveranderde koersen voor de in ternationale waarden, vergeleken met de slotkoersen van vrijdag jX De handel was in alle hoeken zeer stil. Ook in de staatsfond- senhoek was de affaire zeer rus- lig. Wel werd het bericht van vrijdag jX over een nieuwe 414 procent staatslening groot ƒ250 min tegen 98'i> procent druk be sproken, maar veel invloed had ■Uit bericht niet op de koersen van de staatsfondsen. De 4L pet lening 1959 lag wat onder diuk en noteerde iets lager. Ook de staffellening had enig aanbod te verwei leen. De altaire in deze sector duurde slechts kort. Al leen bij de opening was er in deze hoek een ruime belangstel ling. De aangekondigde nieuwe lening lag wel in de lijn van de verwachtingen. Toch werd de beurs door het bericht verrast. Men had de lening op een later tijdstip verwacht. De gunstige condities, die op de markt zijn afgestemd, zijn er borg voor dat de lening zeker zal slagen, aldus de beurs. Wallstreet sloot vrijdag j.l. hoger en was voor de Neder landse hoofcliondsen Philips en K.L.M. zelfs aan de vaste kant. Dit was aan de koers van de Phi- lipsaandelen gistermiddag in Amsterdam niet te merken. De elektroaandelen noteerden op 1273 vrijwel gelijk aan de vorige slotkoers. AKU's 2 punten lager met titelbescherming Naar wij vernemen, laat minis ter Van Rooy zijn gedachten gaan over een wetsontwerp er toe strekkende om in Nederland Aet instituut ziekenverzorgster fün Engeland Practical Nursus) ia het leven te roepen. Over wogen wordt namelijk om in het voortdurend groter wordende te- (kort aan verpleegsters eniger mate te voorzien door meisjes ran een bepaalde leeftijd, die niet de vooropleiding hebben ge- ïiad, die voor het verpleegsters- beroep noodzakelijk is, toch in zie gelegenheid te stellen in een ziekenhuis bepaalde, met de ver zorging van zieken te maken hebbende werkzaamheden, te laten verrichten. De „voorlopige verplegings- raad" heeft over dit onderwerp een rapport uitgebracht aan de minister. Dit behelst de instel ling van het beroep-ziekenver- zorgster met titelbescherming. Het voorstel van de voorlopige verplegingsraad is thans om ad vies in behandeling bij de cen trale raad voor de volksgezond heid. op 499'Unilevers min 3 pun ten op 846. Ook Hoogovens een paar punten lager op 906 na een opening op 910. Kon. Olies frac- tioneel hoger bij een notering van 129,60. De arbitrage kon internationaal gezien niets uit richten en het publiek liet vrij wel verstek gaan. Aandelen Ver enigde Machines werden niet in een open hoek verhandeld, dit in tegenstelling met vrijdag j.l., toen de geregistreerde omzet voor dit fonds nominaal 150.500 bedroeg in een open hoek. De koers werd gistermiddag geadvi seerd op circa 273, tegen een voorgaande slotkoers van 268. In de scheepvaartafdeling ging bijna niets om. Veel invloed had den de orders in deze sector niet op de koersvorming van de aan delen. Daze draaide vrijwel rond het vorige slotniveau. Ook in de cultuursector viel bitter weinig te beleven. Aandelen Amsterdam Rubber ondergingen een koers- reactie van circa 2 punten op 109. Certificaten Deli werden geadvi seerd op ƒ175 (ƒ177). In de lokale afdelingen werden op last van het beursbestuur geen noteringen tot stand ge bracht in aandelen Willem Smit en Co's Transformatoren- en Electromotorenfabriek „Dordt", op een te verwachten bericht over een fusie. Verder gebeurde er in de lokale sectoren geen din gen van enige betekenis. Claims Van der Grinten werden voor de laatste verhandeldag geadviseerd op 810, overeenkomende met 848 procent voor een nieuw aan deel. Aandelen Van Gelder Pa pier werden op 347 3451 geadvi seerd. Dit fonds bereikte vrijdag j.l. een geregistreerde omzet van nominaal 104.000. Prolongatie 3Vz procent. BEUR,SIN' DICES 13/10 14/10 17/10 Int. conc. 590.24 600.52 599.05 Industrie 337.40 339.96 338.34 Scheepvaart 169.41 170.73 170.07 Banken 219.98 220.80 220.96 Cult. etc. 153.66 154.33 153.43 Algemeen 409.51 415.22 413.98 NABEURSKOERSEN AKUniet genoteerd. Kon. Olie: 129.00—129.50 slot 129.30 (129.50) Philips: 1270—1279 slot 1271 (1272) Unilever: 840846 slot 840 (84494 Hoogovens: 905906 slot 905 906) ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen buitenlands bankpapier zijn geheel ongewij zigd gebleven bij die van de vorige dag. vlot zou komen. Een uur na hoog water lag het schip al drie meter boven de waterlijn. In de afgelo pen nacht zouden de sleepbotèn de eerste poging doen. Winkelweek^ en kermis. De 24e IJzendijkse winkelweek is met goed weder gestart en het was zaterdag in dë diverse zaken dan ook behoorlijk druk, vooral in de textielzaken, de schoenenwinkels en de winkels in kachels en huishoudelijke artikelen. Mede door de aan deze winkelweek gebonden étalage wedstrijd waren de étalages over het algemeen keurig verzorgd. De eerste prijs was voor de fa. Bevin Zn, 2e prijs ging naar Marteijn—de Boevere en de derde prijs ging naar groenten- handel Th. Verdegen. Ook op de najaarskermis was het drukker dan voorgaande jaren. Raadsvergadering. In de openbare vergadering van de gemeenteraad, die vrij dagavond onder voorzitterschap van burgemeester Everwijn werd gehouden, werd de gemeen te-begroting voor 1961 aangebo den. De voorzitter deelde hierbij mede dat de gewone dienst, met een" post voor onvoorziene uitga ven van 639,07, alleen sluitend kon worden gemaakt door de ge raamde posten zeer zuinig te houden. Verder zei spreker, dat in Je begroting nog geen nieuwe pos ten zijn opgenomen. Er staan wel enkele nieuwe kapitaalswer- ken op de nominatie om uitge voerd te worden, doch het col lege van B. W. wil met voor stellen hieromtrent wachten tot de nieuwe financiële verhou dingswet een feit is geworden en dus meer definitieve gegevens bekend zullen zijn over de finan ciële situatie der gemeente. Verder werd aangeboden de gemeente-rekening over 1959, die een nadelig slot van 1219,15 aanwijst, waartegenover echter nog staat een vordering op het R-ijk van ruim 1500, zodat deze dienst uiteindelijk zal sluiten met een batig slot. De kapitaalsdienst van deze rekening sloot nadelig met en saldo van 21.010,10. De raad had zich in deze verga dering wel bezig te houden met de financiën der gemeente, want verder werd hem nog voorgelegd een wijziging der begroting voor 1960. Deze begroting werd tot op heden nog niet goedgekeurd door het college van Ged. Staten. Van dit college was bericht ingekomen dat hunnerzijds was geadviseerd aan het ministerie van Binnenlandse Zaken om aan Zuidzande met ingang van 1959 een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds te verlenen van 4700 en vervolgens met ingang van 1960 een verdere verhoging van 3000. Door met deze bedra gen thans rekening te houden kon de begroting voor 1960 slui tend worden gemaakt. Afwijzend werd door de raad beschikt op tal van verzoeken om subsidie voor 1961. Tenslotte besloot dë raad nog wijziging aan te brengen in de datum van invoering der werk- classificatie voor de gemeente werklieden. Op aandrang van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd destijds besloten om deze belonings-methode zo mo gelijk in te voeren vóór 1 januari 1961, doch, zoals werd verwacht, is men thans hiermee nog niet zover gevorderd dat richtlijnen hieromtrent kunnen worden ver strekt, die ook bruikbaar zijn voor de kleine gemeenten met een gering aantal werklieden. De raad besloot thans de in voering der werkclassifieatie te verleggen naar 1 j'anuari 1963. (Advertentie) pifWKgïgr ii.v.v, NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN Raiffeisen-herdenking op 20 oktober 1960 Onder tal van namen vindt men overal ter wereld onderlin ge bankorganisaties, die één ding gemeen hebben. Dat zijn de Raiffeisen-beginselen, die hecht verankerd liggen in hun statu ten. En éénmaal per jaar, name lijk op de derde donderdag van de maand oktober, wordt het feit herdacht, dat F. W. Raiffei- sen in 1849 zijn eerste onderlin ge spaar- en leenbank stichtte. We kennen de Raiffeisen-ban- ken en boerenleenbanken in ons land. Instellingen op coöperatie ve grondslag, die weinig aan de weg timmeren als het gaat om hun eigenlijke taak, het verle nen van krediet in verschillende vormen. Het Raiffeisen-krediet speelt vanaf 1898 een nuttige rol in ons land dank zij het spaar geld, dat uit alle kringen van onze bevolking bij deze banken i werd gedeponeerd, j Bij de ruim 1300 boerenleen- j banken, aangesloten bij de cen trale banken te Utrecht en Eind hoven, is momenteel een totaal van pl.m. ƒ4000 miljoen aan spaargelden gedeponeerd, het geen ca. 43 van het landelijk spaartotaal omvat. Dit bewijst op zichzelf, dat deze banken als spaarbank een algemeen karak ter hebben. Geen wonder, dat velen de naam „Raiffeisen" in hun gedachten onmiddellijk ver binden met „sparen". Daarom is het goed, dat in verband met de herdenking van de stichting der eerste Raiffeisen-bank, juist op deze Raiffeisen-dag (20 okto ber) maar ook in de Raiffeisen- week (17 t/m 22 oktober) het sparen extra onder de aandacht wordt gebracht. Allerwegen wordt het bezoek aan de banken met verschillende middelen aan trekkelijk gemaakt. Het zijn vooral de Amerikaan se Raiffeisenbanken, die miljoe nen mensen bij deze herdenking weten te betrekken. Zelfs presi dent Eisenhower geeft bij die ge legenheid een persoonlijke bood schap uit, waarin hij te kennen geeft, dat de onderlinge spaar en leenbanken van onschatbaar economisch belang zijn gewor den. Hetzelfde geldt ook voor ons land, getuige het bovengenoemde spaar-kapitaal. In het stelsel van Raiffeisen is het sparen echter geen doel op zichzelf, eerder een middel om te komen tot finan ciële onafhankelijkheid. De stimulerende werking van het Raiffeisen-krediet heeft daarbij tot doel de economische zelfstandigheid te bevorderen, zodat de achtergrond van de in- ternationale Raitfeisen-dag eer. vérstrekkende sociale beteken i heeft. „DE HOOP"SLEEPTE LOGGER BINNEN. Na de motorlogger SCH. 199 „Staalduin", die wegens motor- schade maandagmiddag de haven van Scheveningen is binnenge sleept door de sleepboot „Simp son", zijn gisteren opnieuw twee Nederlandse vissersschepen op de Noordzee komen rond te drij ven. Zij moesten om assistentie vei zoeken. Het hospitaalschip „De Hoop", dat van de visgron den af naar lJmuiden stoomde om acht patiënten aan land te brengen van de vijfde reis in dit seizoen, bood haar hulp aan aan de stuurloos ronddrijvende KW. 138 „Wilhelmina II". „De Hoop" maakte vast en sleepte de logger over een afstand van zeventig mijl naar de haven van lJmui den. Gistermorgen omstreeks elf uur kwam het transport daar aan. DODELIJK ONGEVAL Maandagmorgen heeft de ge meentepolitie van Beilen uit het Oranjekanaal bij Halerbrug (ge meente Beilen) het stoffelijk overschot opgehaald van de 28- jarige ongehuwde heer F. R. Oosting uit Halerbrug. Zeer ver moedelijk is hij zondagavond op een overweg in botsing gekomen met de trein, die om elf uur uit noordelijke richting kwam. De heer Oosting was n.l. om half elf uit Elp vertrokken, op weg naar zijn ouderlijk huis. Om vijf uur maandagmorgen vond een landbouwer, die naar het land ging om koeien te mel ken, de tank van een bromfiets in de berm van de weg in de buurt van de spoorbrug over het Oranjekanaal. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie. Deze vond na enige tijd de brom fiets op de spoorbrug. Na enige tijd dreggen werd het stoffelijk overschot gevonden. MARINE-OFFICIER REDT AUTOMOBILIST Zaterdagmiddag om twee uur heeft de 48-jarige luitenant ter zee eerste klasse van de Kon. Marine J. C. H. Bol uit Leider dorp, door met grote te-genwoor- mahed van geest en zeer door tastend op te treden, naar alle waarschijnlijkheid het leven ge red van de 58-jarige automobi list J. H. A. F. uit Nieuweram- stel. De automobilist wilde net de spoorwegovergang De Vink tussen de Haagse Schouw en Leiden oversteken, toen de auto matische beveiligingsinstallatie ging werken. Hij schrok en remde. De motor sloeg af toen hij op de rails stond. Verstijfd van schrik bleef de man roer loos in zijn auto zitten- Voor en achter hem sloten de spoorbo men. De marine-officier kwam juist op dit moment in zijn auto aan gereden. Hij overzag de situatie, sprong uit zijn wagen, rende de overweg op, en sleurde de ver starde man uit zijn auto en de rails af. Luttele seconden later stormde de trein over de over weg en vermorzelde de auto. Brokken auto-onderdelen vond men later op meer dan 150 me ter afstand van de overweg te rug. De trein had twintig minuten vertraging. De rijkspolitie heeft tot zeven uur 's avonds het ver keer moeten regelen, doordat de automatische beveiliging ver nield was. JONGEN GEWOND BIJ VECHTPARTIJ Dc zestienjarige jongen Ch. Bakker is zondagmiddag met inwendige kneuzingen opgeno men in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. Hij had die kneuzingen opgelopen in een van de vechtpartijen, die zon dagmiddag in de omgeving van de Vijzelgracht in Amsterdam onder de opgeschoten jeugd ont stonden. Enkele malen al had de politie moeten optreden bij schermutselingen in een pof fertjeskraam op de hoek van de Weteringschans en een restau rant (De groene kalebas) in de- Tweede Wetering Dwarsstraat, bekende pleisterplaatsen voor dc jeugd. Tegen vier uur ont stond in het restaurant een ernstig karakter, die, nadat en kele ruiten waren gesneuveld, COÖP. VRUCHTEN VEILING „ZKEUWSCH-VLAANBEREN" TERNEUZEN. Veiling van maandag 117 oktober GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 12,20 ƒ14,10; natuursla II ƒ8—ƒ8,60. Per stuk. Bloemkool A IX 2341 ct, B II 23—31 ct, C II 16—19 cl, aïw. 1622 ct; Witte komkommc-i 8 ct. Per kg;. Andijvie 1423 ct; Prin- cesse bonen II 6472 ct; Savoje kool 78 ct; Waspeen 7 19 ct; Prei 1625 ct; Knolselderij 11 12 ct; Spinazie 3037 ct; Tomaten A II 60 ct, C II 35 ct; Uien 8—9 ct; Witlof B I 81—108, afw. 50- 60 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Cox's Orange Pippin II m. 80-85 4344 ct, m. 60-65 28—30 ct, m. 55-60 12—21 ct, II D 10 ct, III grof 28—30 ct, III fijn 15 ct, kroet 13 ct; Jona than II m. 80 22 ct, m. 75 21 ct, m. 70 20 ct, m. 65 1819 ct, m. 60 1418 ct, II D 6 ct, III grof 18— 20 ct, III fijn 8 ct, kroet 10 ct. Peren: Doyenné du Cornice III grof 28—30 ct, III fijn 25—30 ct Druiven II 1,401,43. (Advertentie) nieuw1- De wcreldbefaamde snelle pijnstiller nu ook speciaal voor kinderen. Smaakt aangenaam, werkt doeltreffend met veil iglieidssl ui ting op straat werd voortgezet. De zestienjarige Bakker kreeg in het vuur van de vechtpartij schoppen en slagen, die hem zijn blessures bezorgden. De po litie heeft een andere jongeman, de achttienjarige P. L. D., mee genomen. Hij wordt ervan ver dacht de verwondingen van Bakker te hebben toegebracht. Kort na deze vechtpartij kwam het opnieuw tot een tref fen. Ongeveer 200 jongeren, die op het tumult waren toege stroomd, raakten op hun beurt slaags en slechts met gebruik van de gummi wapenstok kon de politie de orde herstellen. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld, waarover sommige vechtlustigen zich later op het bureau Singel kwamen bekla gen. VIJFJARIG MEISJE VERDRONKEN. De vijfjarige Joke van der Hoeven, gewoond hebbende aan de Vuilcop in Vreeswijk, is maandag omstreeks twaalf uur verdronken in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het meisje is daarin terecht gekomen, terwijl het met een autoped aan het spe len was. Niemand heeft het on geval zien gebeuren. it it it doot 88) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Wil je iets te eten hebben?" vroeg haar moeder. „Dank u. Ik heb geen honger," antwoordde Hilde en streek met een afwijzend gebaar het haar uit haar gezicht weg. Het water in de ketel begon op de kachel te koken. Eerst luisterden ze met een zekere verbazing naar die melodie van huiselijke behage lijkheid, tenslotte lieten ze er zich door betoveren en gaven zich er helemaal aan over. De tonen schenen zich als een zilve ren keten om hen heen te leggen en dreven hen dicht tot elkan der. Het was alsof ze in een kerk zaten en ergens in de scheme ring der bontgekleurde ramen zachtjes een orgel speelde. Toen trok ineens een hevig ge snik hun aandacht. De bontge kleurde ramen vlogen aan scher ven en de mensen kwamen weer tot zichzelf, ontnuchterd en ver ward, in de kleine kamer van een somber huis dchter de Alex- anderplatz. Mevrouw Braun sprong op met wilde bewegingen van een moe- derdier, waarvan een jong jam merlijk huilt in een strik. Hilde had de handen voor haar gezicht geslagen en haar lichaam schok- te als in koorts. Voorzichtig sloeg mevrouw Braun haar arm om haar kind heen en trok haar naar zich toe, terwijl zij het moe de hoofd van het meisje op haar schouder liet rusten. De ketel stiet een schel gefluit uit en veranderde de kamer als het ware in een koud, duister station, waar de laatste trein aanstonds gaat vertrekken. Terwijl Braun de dop van de fluitende ketel afnam hij liet hem meteen op de grond vallen, omdat hij te heet was leidde zijn vrcuw Hilde naar de sofa. Trudc keek vol medelijden, maar toch ook met een gespan nen nieuwsgierigheid naar haar zuster, die naar het scheen geen krachten meer had en maar stil letjes zat te huilen. Moeder beduidde Trude en vader met een teken, het meisje eerst een beetje te laten beko men. Het schokken van haar ledematen wees er op dat haar zenuwen van streek waren. Die is klaar, dacht Trude, terwijl zij haar zuster niet uit het oog ver loor, gereed haar te halpen als het nodig was. Van lieverlede echter werd Hil de rustiger, De vader kwam te rug uit de keuken, waar hij zijn verbrande duim en wijsvinger met meel bestrooid had. Hoewel hij zijn rechterhand omhooghield zodat iedereen goed kon zien, wat hem overkomen was, lette niemand op hem. Dus ging hij maar teleurgesteld weer in zijn rieten stoel zittan en vond dat hij zowel de pijn als de teleur stelling met nog een laatste glaasje mocht wegspoelen. „Wat scheelt er aan?" vroeg mevrouw Braun goedig op een deelnemende, moederlijke toon, die als een brug was tussen haar en haar dochter. „Ach," bracht Kilde er snik kend uit en zweeg toen weer. „Wil je alleen zijn met vader en moeder?" vroeg Trude, die meende te bespeuren, dat haar aanwezigheid Hilde hinderde. „Nee, blijf maar," antwoordde Hilde zachtjes, 't Doot er ook niet toe." Na een poosje begon zij hape rend te vertellen wat haar zo overstuur gemaakt had en haar aan de rand der vertwijfeling dreigde te brengen. Sedert enkele weken, vertelde zij, kreeg zij per post brieven toegezonden, die er onschuldig uitzagen. Zij droegen geen af zender en waren in Branden burg, Leipzig, Dessau of Schwe- rin gepost. „Merkwaardig," mompelde me vrouw Braun en keek Hilde aan. „Die brieven," vervolgde Hil de, terwijl zij met haar zakdoek haar tranen droogde, „kwamen altijd een paar dagen na een von nis, dat ik had uitgesproken. In elke enveloppe zat een kaart, waarop mij werd aangetoond, dat ik bij de strafbepaling tegen dit of dat artikel van het wet boek van strafrecht gezondigd had. De strafmaat was te hoog en ik diende er rekening mee te houden, dat ik bij een verande ring van de politieke verhoudin gen tot al die jaren gevangenis straf veroordeeld zou worden, die de toegelaten strafmaat over schreden, zo het strafproces al niet helemaal onwettig zou zijn en niet voor een strafrech- lijke vervolging in aanmerking „Mijn God," riep Trude ont steld uit., „Wie schrijf je dan zo iets?" „De Vereniging van vrije Ju risten in de Oostzöne." „Bestaat die dan?", vroeg Tru de, bijna ademloos van verba zing. „Niet bij ons natuurlijk. Die zit aan de overkant in een wes telijke sector.' De moeder knikte peinzend en toen glimlachte zij. „Eigenlijk is dat volkomen m orde. Ik heb wel niet veel ver stand van juridische dingen, maar ik heb toch wel altijd ver moed, dat er hier in de Duitse Democratische Republiek vreemd mee omgesprongen wordt." „Hoezo?" viel Kilde, ondanks haar zorgen zich geraakt voe lend, uit. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 18 OKTOBER TER-NEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur Achterdocht. Hotel Rotterdam, Lezing Z.V.U. over de volken van India ontwaken. WOENSLAC. 19 GKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: Achterdocht. VONDST IN HET DAL DEK KONINGEN. Egyptische arbeiders hebben b;i het zoeken naar de schatten van faraoh Seti I in het dal der konin gen in Opper-Egypte een geheim zinnige trap met 28 treden vonden. De treden zijn gevoiK in een gang achter het graf de faraoh aan de westelijke oo'-el van de Nijl. De eerste schatten van Seti zijn 120 jaar geleden gevonden in diens graftombe. De EgJT'j' naren denken dat er meer scha' ten zijn te vinden aan het e"1" van de gang. Een Egyptische ambtenaar zcl te Cairo, dat het heel goed moge lijk is dat de gang doodloopt- maar een gids, Abdel Roessol, t- van mening, dat hij thans fl onbetaalbare schatten van de 13 raoh zal vinden. Katharina van Teylyngen. 35 jaar, wonende te Vlaardingen zondagmiddag met haar PelS nenwagen tegen een boom g reden op de steenweg Baarie- Hertog. Zij liep ernstige snijwon- den aan benen en hoofd op. u 18-jarige Pieter Quak uit li zenburg, die ook in de auto z werd aan hoofd en ogen g wond. Beiden werden in het z kernhuis te Turnhout opge

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2