\JMaC <U ftouw Het stookseizoen begint enu ran de week Van geldingsdrang tot tyrannic ZIJN OCHTENDHUMEUR NIEUWTJES Gymnastiek slank houdt ons U kunt niet weten alles 9 Varkensleren handschoenen Saterdag 15 oktober I960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Df winter staat weer voor de deur en het huishoudboekje zal weer onder „uitgaven" een flink bedrag te zien geven voor brand stof. We weten het allemaal, stoken kost, vooral tegenwoordig, zeer veel geld. Daarom willen wij u eens iets vertellen over het zuinig stoken en ook wat u kunt stoken in een haard, zonder dat deze te lijden heeft. Een haard is niet kieskeurig, het is werkelijk onnodig stedds de duurste brandstoffen te ge bruiken. Andere brandstoffen kunnen wel degelijk goede resul taten opleveren. Het komt er maar op aan, dat de stookwjjze vwrdt aangepast aan de eigen schappen van de brandstoffen. Esskolen. eierkolen, cokes en bruinkoolbriketten kunnen -ie plaats innemen van de dure an traciet. Gemengd stoken van an traciet met een andere brandstof is echter alleen aan te bevelen, als u zorgt, dat de grootte der brandstoffen gelijk is. Dus an traciet maat 20 x 30 met parel (gas)cokes is een zeer goede combinatie. Bij een prijs voor een hl an traciet (20 x 30) van ruim ƒ13, en een prijs van een hl. parel- gascokes van ƒ4,90, betaalt u samen ongeveer 17.90. De prijs van 2 hl antraciet bedraagt 26, voordeel derhalve 8,10. Zo kos ten een hl antraciet en een hl esskolen ongeveer ƒ23, voordeel ƒ3; 1 hl Julianootjes en 1 hl cokes kosten tezamen 14, voordeel f 12, en wat wafmte bptreft, hebt u vrijwel hetzelfde resultaat, KAN HET KWAAD? Het enige verschil is, dat u wat meer as krijgt, want Julia nootjes en cokes geven beide meer as dan antraciet, maar het voordeel is beduidend. De haard heeft niet te lijden van deze brandstof tenzij u te fel stookt, maar fel stoken is nooit goed, ook al gebruikt u uitslui tend de duurste soort antraciet. Donetzantraciet is erg hard en als u geen goede onderlaag hebt, is het moeilijk dit soort kolen goed brandend te krijgen. Voor een kleine haard is dit soort, daarom minder geschikt. Uit de diverse prijscouranten kunl u zelf een goede combina tie opstellen, als u daarbij maar denkt, dat uitsluitend cokes stoken in een (dure) haard niet goed is, de haard heeft te veel te lijden, omdat cokes nu een maal een felle hitte geeft. HOE STOOKT V? Hebt u een haard bijgevuld, «luit dan nooit direct het vuur af. maar geeft u de toegevoegde kolen gelegenheid te gaan bran den en temper daarna regelma tig, niet ineens van fel op rust, want. dat werkt de vorming van slakken in de hand. De gassen van nog niet goed brandende kolen zijn giftig (kolendamp) en moeten worden afgevoerd door het schoorsteen kanaal. Als u ineens tempert, kan de vernauwde opening de vele gassen niet verwerken en loopt u kans, dat ze in uw kamer terecht komen. 's Morgens als u de haard wederom wat flinker wil laten branden, dient u eerst de rege laar open te zetten, zonder het schudrooster te gebruiken. Laat dus eerst dc haard wat aanwak keren en schudt daarna de as weg. Vervolgens kunt u weer bijvullen, liefst in twee keer, zo dat u na elke vulling gelegen heid geeft de gassen wat te laten afvoeren. HET ONDERHOUD De behandeling en het onder houd van uw haard kunnen wij als volgt samenvatten: 1. laat uw schoorsteen vóór het nieuwe stookseizoen schoonmaken 2. laat elk jaar uw haard door een vakman nakijken, en eventueel de naden e.d. dich ten met kit of ander dich tingsmateriaal; 3. ledig de asla elke ochtend; 4. gebruik bij het aanmaken steeds droog aanmaakmate- riaal; 5. wrijf bij het aanmaken uw haard regelmatig met een wollen doek op, eventuele vlekjes verdwijnen dan ge makkelijker 6. gebruik uw haard niet als vuilverbrandingstoestel 7. stook niet met de haard- deurtjes open; 8. spaar deurtjes en kleppen van uw haard, dus duw ze nooit met geweld dicht, doch verwijder eventuele stukjes kolen die er tussen mochten zitten; 9. zorg voor hele micaruitjes, gebruik geen harde midde len om ze schoon te maken, een lapje met wat koude thee is onschadelijk; 9 Laat een nieuw huis met een goedkoop behang behangen, aangezien er bijna altijd nog vocht uitslaat en dus in de meeste gevallen het huis na een jaar weer opnieuw moet worden behangen. 9 Deeg kan men gemakkelijk rollen, terwijl hel op een vet vrij papier ligt. Het plakl dan niet en kan beter opgelicht Worden. 'tan men schoonmaken met doodgewone vlakgom. 9 Kwasten van haar mogen nooit in sodawater gezet wor den. Ze worden dan zacht en bederven. 9 Prefereert u een roodachtige glans op uw koperwerk, wrijf het. na het schoongemaakt te hebben, op met een prop pa pier met as van kool of turf. 9 Gordijnen met weel-vlekken moeten worden uitgekookt in een zeeppoederbleekmiddel sop. Daarna wegzetten in een slappe bleek watcroplossi n g en na korte tijd goed uitspoe len. 9 Raffia, wordt schoongemaakt met tetra, nooit met water, want dan krimpt de stof. Honing smaakt lekkerder als u het sap van een halve citroen door de inhoud van het potje roert. (Nadruk verboden.), 10. laat, na afloop van 't stook seizoen de haard direct schoonmaken, verwijder de pijp, zodat vochtvorming wordt vermeden, ZUINIGER STOKEN Wat zuinig stoken betreft, be velen wij de vol°ende wenken ten zeerste aan: 1. bewaar uw brandstoffen op een droge plaats; 2. schep uw brandstoffen op met een vlakke schop en liefst van de bodem der kolenkist; 3. vul uw haard niet bij als het vuur fel brandt; 4. vul uw haard nooit hoger dan enige centimeters onder de vulklep, maar laat het vuur ook niet te ver opbran den; 5. breng 's morgens uw kamer zo snel mogelijk op de ge wenste temperatuur; 6. temper daarna het vuur niet in eens, maar in twee keer met een tijdsverloop van minstens een kwartier; 7. poken is uit den boze, ge bruik bij voorkeur alleen het schudrooster; 8. laat evt. gevormde slakken niet in het vuur liggen, doch verwijder ze met een tang; 9. dicht kieren en spleten in ramen, plinten, deuren en zorg voor een tijdige ver vanging van gescheurde of defecte micaruitjes; 10, poets uw haard niet met een scherp schuurmiddel. Als de haard des morgens vrijwel koud is, maak haar dan schoon met een lap waarop een synthetisch wasmiddel, of met koper poets, u zult zien dat u goede resultaten bereikt, terwijl het werk in een om mezien gebeurd is. (Nadruk verboden.) In haast iedere étalage staan tegenwoordig mooie dingen! De meubelen met hun rustige vormgeving en warme houtsoor ten, het fraaie textiel in de fijn ste pasteltinten en niet te ver geten het prachtige aardewerk in de meest originele vormen; het is een feest om er steeds weer naar te kijken en het is duidelijk dat dit alles er in be langrijke mate toe kan bijdra gen de sfeer in huis te ver hogen envan de maaltijden te genieten! De gerechten, opgedaan in zulke mooie schotels of soep kommen vragen nauwelijks gar nering! Een enkel takje peter selie, een felle afstekende kleur in de vorm van een reepje pa prika of plakje tomaat blijkt meestal al voldoende te zijn. Zo kan ieder goed bereid en met smaak opgediend gerecht, ook al is het in wezen nog zo een voudig, een feestgerecht wor den! ZONDAG: Spinaziesoep met room; gebakken lever met champignons, doperwtjes, aardappelen; Bulgaarse yoghurt met vruchtensla. MAANDAG: Stoofschotel van bloemkool, ham. kaas. aard appelen en tomaten: haver- moutkoekjes. DINSDAG: Bloemkoolsoep mei kaascroutonsArabische eieren, paprikasaus, rijst, komkommersla. hakte amandelen, 2 eidooi ers, iets zout. RIJSTTAART Van de melk met het vanille stokje en de rijst een dikke brij koken, deze goed laten afkoe len en het vanillestokje eruit halen. De boter tot room roe ren, de eidooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout erbij doen, de rijste brij erdoor mengen, deze massa voorzichtig door het stijfgesla- gen eiwit scheppen, in een goed beboterde en met bloem besto ven springvorm doen en in een warme oven ongeveer 1 uur bak ken. OPVOEDING „VAN PIETJE heb ik nooit last, dat is toch zó'n lief zacht kereltje, maar zusje is verschrikkelijk lastig", klaagde de jonge moeder. „Als ze buiten spelen gaat er geen kwartier voorbij, dat ze niet huilend komt binnenrennen. Met dat kind is er nou altijd en eeuwig wat". Natuurlijk vroeg ik mij af. wat toch wel de oorzaak kon zijn van het huilen van kleine zusje en dus besloot ik rustig vanaf mijn balkon dat kleine grut bij ons in de straat, eens in de gaten te houden en ze onbemerkt te observeren. Inderdaad was het ook mij opgevallen, dat het dikke driejarige molletje met de grote blauwe vraagogen om de haver klap in tranen uitbarstte. Dadelijk stond het twee jaar oudere Pietje er bij om haar te troosten. Op een dag zag ik echter iets heel andersbinnen een kort tijdsbestek van nauwelijks een half uur had Pietje zijn zusje geknepen, haar een snoepje uit de hand geslagen, haar van een laag kruk je geduwd en haar poppenwagentje omver geschopt. Niet zodra was het onheil geschied en brulde zusje op volle toeren, of hij begon te troosten en te helpen alles weer overeind te zetten. Van dat ogenblik af begon ik eens extra op te letten op dat Pietje, dat overigens een doodverlegen jongetje was en dat zich angstig verstopte als hij een handje moest geven, niettegenstaande hij al bijna zes jaar was. HIJ SCHIEP ZELF DE AAN LEIDING HET is een bekend verschijnsel, dat. mensen en kinderen met een minder waardigheidscomplex. die geen kans zien om zich door hun persoonlijkheid te handhaven, allerlei uitwegen zoeken om zich te doen gelden. En meestal eindigt dat in een agressief optreden tegenover zwakkeren en jongeren. Zo ging het ook met Pietje. Ten koste van alles wilde hij de grote broer zijn. de sterke, de trooster, de beshermer en als er niets te troosten en te helpen viel, dan schiep hij zelf de aanleiding. Hij bleek echter veel te klein om te beseffen, dat zijn toeleg tot mislukken was gedoemd, omdat hij niet alleen de trooster maar tegelijkertijd de agresser en de aanstichter van het onheil was! Zijn geldingsdrang was zó groot, dat er alleen dan zonder gekrakeel werd ge speeld als hij het voor het zeggen had en de lakens kon uitdeien. EGOÏST OF TIRAN? WIE PIETJE zo bezig ziet. is geneigd te menen, dat hier een klein egoïstje aan de gang is. Immers het is altijd de rol van degenen die het voor het zeg gen heeft en wiens wil wet is, die hij zichzelf toebedeelt. Hoewel zo'n gedragslijn niet van zelf zucht is vrij te pleiten, is deze zelfzucht hier niet het hoofdmotiefde drang zich te laten gelden is in dergelijke ge vallen meestal overwegend. Het is de behoefte aan compensatie voor het eigen minderwaardigheidsbesef dat hier de hoofdrol speelt. Wanneer een dergelijke karakterstructuur niet tijdig wordt her kend en omgebogen, kan een kind, dal. alleen maar verlegen was, gemakkelijk uitgroeien tot een geniepig tirannetje met alle nare gevolgen van dien. WAAKZAAMHEID GEBODEN OUDERS doen er zeer verstandig aan, af en toe eens rustig de tijd te nemen om hun kinderen onbemerkt te observeren tijdens hun spel met andere kinderen. Wij komen dan meer over hun karakter, deugden en tekortkomin gen te weten dan een nauw contact van maanden, ja jaren, ons kon leren. Het gadeslaan van een kind in zijn vrije uitingen tijdens het spel kan ver helderend werken, maar alleen voor die ouders, die eerijk en onbevooroordeeld in staat zijn over eigen kinderen een oordeel te vellen. Dan is waakzaamheid vruchtdragend en kan zij leidinggevend zijn bij de opvoeding! ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Een Westduitse firma heeft twee nieuwtjes op de markt gebracht; een kinderzitje, dat het ook peuters moge lijk maakt zonder bezwaar gebruik te maken van een normaal toilet, en een tapijt schuier, welke zonder stroom zijn werk doet. De schuier heeft vier borstels, welke door een simpel heen en weergaande beweging van het apparaat gaan draaien en doen zo hun werk. WOENSDAG: Haché, rode kool. aardappelen; rijst taart. DONDERDAG: Gevulde papri ka's, princessebonen, gebak ken aardappelen; karne- melkvla. VRIJDAG: Visgehakt, wortel tjes. aardappelen, peterselie saus óf paprikaschnitzels, spruitjes, aardappelen; cho coladevla met partjes si naasappel en banaan (erw ten in de week zetten). ZATERDAG: fruit. Erwtensoep; ARABISCHE EIEREN 4 hardgekookte eieren pellen, met een vork in prikken en in 50 gr. gesmolten boter lang zaam bruin maken. Met een mengsel van zout, paprikapoe der, peper, geraspte kaas en ka neel bestrooien en opdienen op een halve uitgeholde tomaat, gegarneerd met een bakje peter selie. 'h liter melk, 100 gr. rijst, 'h vanillestokje, 50 gr. bo ter, 25 gr. bloem, 100 gr. sui ker, 50 gr, gepelde fijnge- ER zijn van die kleine dingen in een huwe lijk, die er als het ware bij behoren, zo ge woon wordt het op den duur, maar die we toch liever niet zagen. We bedoelen hier de minder prettige eigenschappen van de part ners. We hebben uiteraard allemaal onze kleine onhebbelijkheden, die de ander maar slikt omdat het nu eenmaal niet anders is, maar die toch weer elke keer s^eldeprikken in het huwelijksgeluk betekenen. Gelukkig maken ze het huwelijk niet stuk, maar ze ont nemen het toch die glans en glorie, waarvan we allemaal dromen vóórdat we in het wan kele bootje zijn gestapt. Eén van die dingen is het ochtendhumeur, een onhebbelijk kwaaltje dat het meest bij de heren der schepping voorkomt, ook al zijn er eva's die er mank aan gaan. Omdat het dus veelal de vrouwen zijn die deze onhebbe lijkheid van manlief moeten ondergaan, wil len we eens speciaal aandacht besteden aan zijn ochtendhumeur. BLOEMEN OP TAFEL? KUNT u zich nog de tijd herinneren, dat we ons voornamen om 's morgens in alle luister de ontbijttafel te dekken, liefst met een takje verse bloemen en meer van die din gen, die alleen maar op de film gebeuren? En als we nu eens op ons gemak overden ken, hoe manlief 's morgens de deur uitgaat, dan kom je tot de ontdekking, dat hij toch eigenlijk in al die jaren wel wat veranderd is. Opstaan is natuurlijk uiterst moeilijk. Dat is dan wel te begrijpen. Na diverse zachte hints en soms enige overdrijving wat het uur van de dag betreft, komt eindelijk na veel ge brom en gezucht het hoofd iets omhoog en voelen we, dat we gaan winnen. Er komt een been van onder de dekens vandaan, dat zoekt naar een pantoffel en we constateren tot ons genoegen, dat „meneer" zijn bed gaat verlaten. Dan gaan we op jacht. „Heb je thee?". „Ach, maak jij m'n boterhammen even klaar",. „Is de krant er niet?" „Hèb je wel scheerzeep gekocht?" „Wel, alle mensen, d'r is weer eens een fiets buiten blijven staan!" DE NIEUWE DAG TACTVOL en voorzichtig moet je al zijn wensen opvangen, voortsnellen en vriendelijk blijven, want anders staat zijn licht ontvlam bare ochtendgemoed in minder dan geen tijd in vuur en vlam. Onder het bewonderenswaardige pogen van het lezen van twee kranten tegelijk, het drinken van mateloze hoeveelheden thee, het langzaam verwerken van reepjes brood en het luisteren naar de nieuwsberichten, begint de nieuwe dag. Stil en zonder hem te storen kijk je hem aan. Hij heeft geen enkele aan dacht voor je en eet automatisch. En vóórdat je het weet is het al laat. Hij moet nog tandenpoetsen en enkele andere kleine dingen verrichten, vóórdat hij start klaar is. De klok loopt veel te vlug, er is natuurlijk weer iets niet te vinden, de span ning stijgt bij de minuut. Hij begint korzelig te worden, maakt stekelige opmerkingen over onze netheid en onze bereidheid hem in deze noodtoestand te helpen. Maar toch hoe zal altijd een raadsel blij ven komt hij nog op tijd de deur uit. Een zoen in haast ergens achter ons oor geplant, een klap van de deur en weg istie. GEZELLIGHEID GEZOCHT JE PLOFT in een stoel en moet een kwar tier bijkomen, om daarna aan je dagelijks huishoudelijk werk te beginnen. Gelukkig is een ochtendhumeur alleen maar voor de vroege morgen, zo tussen zeven en acht en later als hij thuiskomt merk je er niets meer van. dan is alles weer over. Maar toch steekt het je elke ochtend weer, want wennen doet het eigenlijk nooit. Het enige dat wij hiertegenover kunnen stellen en dat op den duur waarschijnlijk gaat helpen, isgezelligheid. Oh zeker, de eerste keer, dat wij het echt gezellig maken, de tafel leuk gedekt, alles keurig op orde en mij met een vroijk gezicht, -zal hij heus nog" niet de model echtgenoot zijn. Maar na enige tijd. als we het volhouden, zal hij beslist de gewijzigde omstandigheden gaan zien en het zal zijn invloed niet missen. Dan zal hij zich gaan beheersen en trachten mee te werken om het gezellig te maken, want tenslotte is ieder mens op gezelligheid gesteld. De grote moeilijkheid is echter, om dit ook als het in hel begin niet dadelijk resul taten oplevert vol te blijven houden, want tenslotte zijn ook wij maar mensen en de vroege morgen is ook niet direct ónze beste tijd ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Wij hebben het druk, nie mand zal het ontkennen. Maar vijf minuutjes 's morgens of 's avonds kan zelfs de meest overbelaste vrouw toch wel mis sen, ter wille van haar gezond heid en uiterlijke verschijning. Die kunnen wij het best aan wat gymnastiek besteden. Er is geen beter middel om een goed figuur te houden en fit te blij ven. Wie zelf nog niet een gym- nastiekprogramma heeft ont worpen, vindt hieronder een aantal oefeningen, die alle spie ren in het lichaam tot actie aanzetten en. mits regelmatig gedaan, vorming van overtollig vet voorkomen. Een oefening voor elk lichaamsdeel. Worden deze oefeningen dagelijks her haald, dan waarborgen zij een slank figuur tot in lengte van dagen. SCHOUDERS EN NEK U haalt de schouders op, zo als men dat doet, wanneer men op een bepaalde vraag geen antwoord kan of wil geven. Trekt u de schouders daarna zover mogelijk naar achteren en laat u ze weer zakken. Laat u de 3 bewegingen zó ritmisch op elkaar volgen, dat zij tot één geheel worden. Vijf maal ach tereen is al een goed begin. DE KUG Gaat u met aangesloten voe ten rechtop staan en legt u de handen op de rug. Ellebogen gestrekt. Drukt u nu de schou derbladen zo ver mogelijk aan een. Daarbij de armen naar achteren heffen. Drie tot vier maal. Zo hoog mogelijk. En houdt u de schouderbladen voortdurend dicht aaneen. De schouders niet heffen. Het trekt een beetje, maar dat is niet ge vaarlijk. Integendeel, hoe meer het trekt, hoe beter het helpt. r» JUNIOR Voor de jongeren, die elke dag veel te 'pennen' hebben! Een mooie, sterke vulpen, die de ontwikkeling van het handschrift ten goede komt. Octanium pen Elect to-Polished penpunt Keuze uit 4 kleuren houder, f 17 gg Boekhandel Fa. P, J. VAN DE SAN'DE DE HEUPEN U gaat op 'de vloer zitten, knieën gestrekt, de benen enigs zins vaneen recht vooruit. U kruist de armen over de borst en schuift in deze houding vooruit. Ruksgewijs, eerst de ene, dan de andere helft van het zitvlak. Dit volhouden tot u twee a driemaal de kamer rond bent geweest. DE ENKELS Loopt u met kleine pasjes af wisselend 5 stappen op de tenen en 5 op de uiterste rand van de hiel. Bij de laatste beweging wordt de voet strak naar voren gestoken, terwijl de tenen licht gekromd zijn. DE BUIK Gaat u losjes rechtop staan. Trekt u de buikwand zover in, alsof die aan de achterkant de wervelkolom moet raken. Telt u in deze houding tot 10 en laat u de buik tot ontspanning komen. Dit doet u tenminste 10 x achtereen en verder in elk vrij ogenblikje, dat. u overdag ten deel valt. Als u het dage lijks 100 x doet," krijgt u een buikwand als staal. DE LENDENEN Gaat u rechtop staan en steunt u de handen zijwaarts op de heupen. Terwijl de rest van het lichaam zich niet be weegt, spant en ontspant u in snelle opeenvolging de spieren van het zitvlak. Tenminste 10, maar liever 20 x. Er is geen beter middel om het figuur op deze plaats goed te doen blij ven. DE MAAGSTREEK Gaat u plat op het tapijt lig gen met het gezicht naar boven. De knieën worden enigszins ge bogen, zodat de voetzolen plat op de vloer komen te staan. Heft u nu langzaam het hoofd en trek de ribben daarbij in. Zo krachtig mogelijk. Deze hou ding moet u volhouden tot u langzaam tot 5 hebt geteld. Daarna laat u het hoofd zak ken, rust even uit en herhaalt de oefening. In totaal 5 tot 6 x. HET DIJBEEN Knielt u op de vloer en laat u het zitvlak op de enkels rus ten. Gezicht recht naar voren, armen op schouderhoogte los jes naar voren en achteren zwaaien. Wipt u met het opge richte bovenlichaam 5 x op en neer. De schouders worden daarbij krachtig naar achteren getrokken en steken buiten het ondereind van de rug uit. De inspanning' komt geheel op de dijbeenspieren neer. DE ARMEN Gaat u in loophouding rechtop staan en strekt u de armen hoog boven het hoofd. Vervol gens trekt u, enkel door de schouder- en armspieren te ge bruiken, een denkbeeldig zwaar voorwerp omlaag. De beweging moet overeenkomen met wat de klokkenluider doet als hij aan het klokketouw trekt. Doet u dit ten minste 10 x achtereen. DE BORST U gaat rechtop staan en strekt de armen op schouder hoogte naar voren. Handruggen tegen elkaar, ellebogen gestrekt. Breng de armen snel naar ach teren en klapt u daar in de handen. Dezelfde hoogte moet hierbij zo mogelijk aangehou den worden en de schouders mogen niet omhoog gaan. DE KIN* Gaat u gemakkelijk op een stoel zitten en brengt u de onderkaak met, 'een V.'achtige stoot naar voren. Tienmaal ach tereen. De kin moet bij deze oefening krachtig geheven wor den, alsof men een gat in de lucht wil boren.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5