JCK Uit de Provincie Krachtig Kongolees protest bij de V. N. Beursoverzicht De spanning in Japan AGENDA 1 r dc zondaz f40 Cf. PER WEEK-l CtfrUl#^^ PUROL in huis! Binnenlands nieuws Zondagdiensten ag 15 olctober 1%Q. It! TERNEUZEN ROTE T. I K F O E jncn, die H|j in de wpi'pld id. Johannes 13 f. t in deze tekst over de ie mogen wel zeggen liefde. De gróte liefde: is niet de menselijke >e groot en indrukwek- illesofferend die ook bij- ■zen mag, ze is toch al- heel klein en pover eri vergeleken bij de fde die er in deze kon- liefdeloze wereld geluk- ook is: de liefde van Hij in de wereld lief- 'c gaan onze handen van verbazing. Maar, weldig! Hoort u hei, Ontzaglijk! Onbegrij-* •heeft-u-lief! die plotseling de grote un leven krijgen, kun- t missehien een beetje Alles komt dan in glans te slaan. Zou u anmorgen ook eens /o, •vloeiend gelukkig wil-, de liefde Gods? Kom w trieste hok! Kom. die donkere muren oort u het? Dat is de diepste en laatste /er uw bestaan: God- De eeuwige God de zon en van alles lief. „de Zijnen" lief. Dat zaak alleen maar nóg rlijker. Want dje ..Zij niet een verzameling och te besten, degel ij het geestelijk puik- heid. Neen. die ..Zij de wereld". Dat be- zijn ze volledig, naai en houding, één' een brok wereld. Kor» :ildig, verdoemd brok toch. onbegrijpelijk' ze lief. begrijpen de liefde mensen al niet. En 1 niet. Wij. met al rvaring, weten van Gód heeft pas ljof. Die liefde, vaar- Zijnen liefheeft, is de 'ervulling. Het is de veizonken mensen- tot do zalige vreug- Kinderschap Gods? De Stem achter U."> Postbus 2 - leiden Zaterdag 15 oktober 1%0. D E VRIJE ZEEUW Pagina 3 AUTOMATISERING SECTOR OOSTBURG Op vrijdag 11 november a.s. te 13.00 uur zal het telefoonnet Oostburg worden geautomati seerd Gelijktijdig zullen dc reeds lokaal geautomatiseerde en voor inkomend interlokaal verkeer automatisch bereikbare netten Aardenburg. Breskens, Cad- zand. Groede, Hoofdplaat, St. Kruis. Schoondijke. Sluis en IJzendijke tot. het automatische interlokale verkeer worden toe gelaten. De loketopenstelling voor de telefoondienst op de kantoren en stations blijft ongewijzigd. Ds netnummers zijn Oostburg 01170; Aardenburg 01177; Breskens 01172; Cadzand 01179: Groede 01171; Hoofd plaat 01174; St. Kruis 01175; Schoondijke 01173; Sluis 01178; IJzendijke 01176. De nieuwe telefoonnummers van de betrokken abonnees zul len in de vorm van een supple ment op de districtsgids aan al le aangeslotenen van het tele foondistrict Breda bekend wor den gemaakt. WIJZIGING AFWIKKELING INTERNATIONAAL TELEFOONVERKEER Met ingang van 16 oktober a s. dienen de abonnees van de automatische netten, waarvan het netnummer begint met 011, de gesprekken cq. informaties, voor alle Europese landen, met uitzondering var. België en Zwitserland, rechtstreeks aan mm respectievelijk 0018 aan te vragen. TERNEUZEN Eerste steenlegging Groene Kruis-gebouw. Gisternamiddag om half vijf werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe, fraaie Groene Kruisgebouw dat aan de Van Steenbergenlaan wordt gebouwd. Deze plechtigheid had plaats in aanwezigheid van het voltallig bestuur en werd verricht door mej. E. Oosthoek, het vrouwe lijke bestuurslid van het Groene Kruis dat het langst hierin zit ting heeft. Verder waren daarbij ,ook tegenwoordig de zusters N. Die- leman en E. de Vries, namens het architectenbureau Götzen uit Hilversum dc heer De Vos, architect J. de Bruijne, die met het dagelijks toezicht is belast, fle dagelijkse opzichter, de heer Kempe, dokter H. D. J. Meijer, longarts, en namens de firma Gebr. Christiaansen uit Oost- buig. de heer Barendregt. Terecht noemde de voorzitter van het Tevneuzense Groene Kruis, de heer H. Ribbens, deze gebeurtenis een mijlpaal in de ontwikkelingsgeschiedenis. De lieer Barendregt deelde mede BELGISCHE DOUANE NEEMT TWEE SMOKKELAUTO'S MET IN TOTAAL 1800 KG BOTER IN BESLAG Dinsdagavond 'j.i. heeft de Belgische douane onder de Ge meente Zelzate een smokkelauto met. 800 kg boter in beslag ge nomen. De auto reed over de door de douane aangebrachte messen- versperring. kreeg een lekke band en moest toen het loodje leggen. In de auto bevond zich een hoeveelheid z.g. kraaiepo- ten. De inzittenden zagen kans te ontkomen. Woensdagavond d.a.v. was het alweer prijs. Toen wist de ge motoriseerde douane uit Eeklo, na ren wilde achtervolging, in de buurt van Oostende een zwaar en ingenieus gepantserde personenauto met 100 kg boter in beslag te nemen, dank zij hit feit dat di auto een wiel ver loor. De chauffeur, de Nederlan der W. S. uit Eede, in douane kringen geen onbekende, kon worden gearresteerd. Een twee de inzittende wist. te ontkomen. Vermeldenswaard is nog. dat de inbeslagneming kon plaats nnden, ondanks het feit dat de dienstauto van de douane een lekke band opliep door uit de smokkelauto uitgeworpen kraaiepoten. De waarde van de beide smokkelauto's en van de hiide partijen boter bedraagt naar -"■""ttiag dal men 24 dagen op liet schema achter is door de buitengewoon langdurige slechte weersomstan digheden van de laatste tijd. Toch zal alles in het werk worden ge steld om het gebouw het volgend jaar september in gebruik te kunnen nemen. Geslaagd. Voor het verpleegstersdiploma A slaagden in het ziekenhuis „Bctbesda" te Vlissingen onze vroegere stadgenoten de dames F. Bareman en J. van Liere. „BoBeFa"-reisgroep kwam bijeen. De Terneuzense „BoBeFa- reisgroep, die onlangs 'n (gratis) 10-daagse reis pei „Buhoma"- autocar naar het Oostenrijkse Tirol heeft gemaakt, kwam don derdagavond in de bovenzaal van lunchroom Koene bijeen. Vanzelsprekend waren tijdens die vakantietrip de camera's nog al eens gebruikt. Het doel van deze avond was dan ook onder meer het daarmede behaalde resultaat eens te tonen, hetzij in zwart-wit. hetzij in kleuren. Met een vlot speechjc werd de zéér druk bezochte avond ge opend door mej. E. Hol. die in het bijzonder de genodigde ere gasten van deze avond, dc dames en heren Boerbooms en Fassaert („BoBeFa") verwelkomde. Achtereenvolgens werden prach tige dia's vertoond door en van Truus Hommers. Ria Kavelaar, de heer C. C. A. Heeffer en mej. P. v. d. Werf. Het op het projectiescherm in kleuren terugzien van zovele mooie,- door het reisgezelschap bezochte, plekjes en gebeurte nissen. gaf menigmaal naast hilariteit aanleiding tot het uit roepen van bewondering. Tijdens de pauze circuleerden de gemaakte foto's en kreeg men volop gelegenheid om onder el kaar de reisindrukken nog eens uit te wisselen. Al met al een geslaagde avond, die op vlotte wijze werd geslo ten door Truus Hommers, waar bij opnieuw tot uiting kwam dat de reclame-actie van „BoBeFa" bij de deelnemers bijzonder is in geslagen. AXEL. Opening Bazar. Het gymnastieklokaal in de oude openbare school was door de werkers van ..Hosanna" omgetoverd t,ot een gezellige tent. Een ware variëteitenwinkel maar daarnaast ook veel arti kelen waarvoor velen een kans je zullen wagen om deze in het bezit te krijgen. En het was bij aanvang al dadelijk druk. Van het gemeentebestuur wa ren aanwezig de waarnemend burgemeester, de heer A. J. M. Kesbeke, wethouder C. de Put ter en de gemeentesecretaris de heer P. J. van den Bosse. De wnd. burgemeester, hier toe door de heer J. Le Feber, voorzitter van „Hosanna" uitge nodigd, hield een korte toe spraak waarmede hij de bazar officieel opende. Hij wees er op, dat een goed muziekleven van groot belang is v oor het leven in een gemeente. „Hosan na", en eveneens alle Axelse verenigingen, staan op eerste aanvraag steeds klaar om me dewerking te verlenen wanneer het gemeentebestuur een be roep op hen doet. Dit wordt dan ook van de zijde van het gemeentebestur ten zeerste ge waardeerd en het is te begrij pen dat het college van B. en W. en de gemeenteraad hun best doen om financiële steun te verlenen. Wij weten dat het geen wij kunnen doen, lang niet voldoende is. maar daarom voe len wij ons gelukkig dat het be stuur, actief als altijd, het par ticulier initiatief de gelegenheid biedt om daadwerkelijk mee te helpen. Zo op 't eerste gezicht gezien bewijst deze bazar wel dat „Hosanna" veel vrienden heeft. In de hoop, dat deze bazar ook in financieel opzicht zal slagen, verklaarde de wnd.-bur- gemeester de bazar \oor ge opend. De heer J. Le Feber. de wnd.- burgemeester beantwoordend, zeide, dat de Christelijke fanfare „Hosanna" het opnieuw nodig heeft geoordeeld om een bazar te organiseren. Alle leden heb ben hiertoe hun volle medewer king verleend, niet omdat ze dit zo bijzonder graag doen. maar omdat ze met de directeur ten zeerste op prijs stellen, dat het in de laatste jaren sterk ge groeide „Hosanna" over de daartoe nodige instrumenten kan beschikken. Het zou immers jammer zijn, dat zij leden zouden moeten we ren omdat er geen instrumenten voor waren. Bovendien welk ge not heeft een behoorlijke muzi kant als hij ijiet een „eigen" in strument kan musiceren, voor al als dit een prim" 'instrument is. Zonder geld is zulks echter niet mogelijk. Gelukkig weet „Hosanna" zich in dit streven gerugsteund door een groot deel van de Axelse bevolking, en ook door het bestuur onzer gemeente. Bestuur en werkende leden weten dat het gemeentebestuur het muzikaal optreden op p^is stelt, zodat „Hosanna" op de in geslagen weg voort zal gaan. Spreker dankte de heer Kes beke dat hij de officiële opening heeft willen verrichten en no digde hem het eerste schot te lossen. Nadat deze hieraan gevolg had gegeven, heerste er direct bij alle stands een gezellige drukte. RETRANCHEMENT Ernstig verkeersongeluk. Donderdagavond omstreeks half tien had op de provinciale weg onder Retranchement een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij twee Belgen zwaar gewond wer den. Een Belgische auto, bestuurd door de heer H. de M. uit Oost ende, vloog met vier inzittenden door onbekende oorzaak uit de bocht. De auto schoot over een sloot heen en kwam op het lager gelegen land van de landbouwer P. terecht. De bestuurder en de achter hem zitter.de heer J. de M. werden uit de auto geslingerd, waarbij laatstgenoemde onder de gekantelde wagen terecht kwam. Ijlings toegeschoten onwonen- den slaagden er in de auto recht te zetten en de zwaargewonde uit zijn benarde positie te bevrij den. Ook de bestuurder, de heer De M., werd zwaar gewond. Hij had een schedelbasisfractuur op gelopen. Beide gewonden werden naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De twee andere inzittenden, de heren G. en V., kwamen met de schrik vrij. ZAAMSLAG Muzikale rondgang. Bij gunstig weer zal heden middag de muziekvereniging „Dc Volharding" een muzikale rond gang maken door de kom van Zaamslag. Tijdens deze rondgang zullen aan de bevolking van Zaamslag loten te koop worden aangeboden ten bate van het uniformfonds. schattig ruim 8.000 De Kongolese president Kasa- voeboe en de voorzitter van Mo- boetoe's raad van commissaris sen Bomboko hebben voor de tweede maal in een uitvoerig te legram krachtig bij de Verenig de Naties geprotesteerd tegen hetgeen zij noemen de „V. N-- inmenging in de Kongolese bin nenlandse aangelegenheden". Kasavoeboe cn Bomboko pro testeren ertegen, dat V. N.-mili tairen voor de tweede maal de arrestatie van ex-premier Loe- moemba hebben verhinderd. Zij brengen in herinnering dat de V. N. na het eerste protest, toen V. N.-militairen op 15 september j.l. eveneens een arrestatie van Loemoemba beletten, hadden toegezegd zich niet te zullen ver zetten tegen uitvoering van een gerechtelijk bevel tot arrestatie van Loemoemba. De V. N.vertegenwoordiger in Leopoldstad, do Indische diplo. maat Dajal, heeft aangevoerd dat Loemoemba niet kon worden gearresteerd, omdat in de Kon golese grondwet is bepaald dat afgevaardigden en ministers slechts met toestemming van het parlement gevangen kunnen worden gezet. Kasavoeboe en Bomboko wijzen erop, dat deze bepaling niet geldt voor niet-politieke misdrijven. Zij voeren aan dat Loemoemba in de kelders van zijn woning tal rijke Kongolezen geruime tijd gevangen heeft gehouden, zonder hun eten of drinken te geven, hetgeen tot de dood van een aan tal dezer ongelukkigen had ge leid. Zij brengen verder in herinne ring dat leden van de raad van commissarissen door aanhangers van Loemoemba werden mishan deld. zonder dat ter plaatse aan wezige Ghanese V. N. militai ren ingrepen. Zij wijzen er ver der op dat de V. N.-eenbeden in Bakwanga niet hebben verhin derd, dat duizenden burgers al daar door Loemoemba-militairen werden afgeslacht. Kasavoeboe en Bomboko ver volgen dan; „Het gedrag der V. N. in Kongo wordt hetzij in gegeven door kwade trouw, het zij door onwetendheid aangaan de onze wetten, hetzij door aan de internationale politiek ontleen de beweegredenen, die tegen de belangen van Kongo ingaan. Wij tekenen voor de tweede en laatste maal krachtig protest aan tegen de belachelijke inmenging door de V. N. in onze binnen landse aangelegenheden. Indien de V. N.vertegenwoordiger de contingenten in Kongo van be paalde V. N.-leden niet meer in de hand heeft, stellen wij hierbij dc aanval op en het binnenvallen van Kongolees gebied door deze landen aan de kaak en wij be zweren de volkerenorganisatie haar verantwoordelijkheid ten deze onverwijld te erkennen en er naar te handelen". Het telegram wordt besloten met de woorden, waarmede Bom boko zijn jongste redevoering af sioot: „Het Kongolese leger zal zijn verantwoordelijkheid aan vaarden". Katanga wil lid van de Verenigde Naties worden Katanga heeft om toelating tot de V. N. verzocht, zo beeft de Katangese minister van Buiten landse Zaken. Kimha. vrijdag in New York medegedeeld. Het verzoek om als onafhanke lijke staat tot de volkerenorgani satie toegelaten te worden, is al op 4 okt. aan Hammarskjoeld gezonden, aldus Kimba. Wij namen dezer dagen een kijkje in de Sluispolder en laten van de grote schade, die in deze polder door het water dag aan dag wordt aangericht, een viertal foto's zien. Links boven: Overstroomde lan derijen van de landbouwer W. Scheelevan Hoeve, waarin nog een partij bieten staan en 60 a 80 ton uien, toebehorend aan de heren W. Scheele en J. Bareman, in de zakken of in de grond lig gen te rotten; links onder: een perceel weiland van de gebroe ders K. en P. Jansen, waar ook regelmatig het erf en de stal wordt overspoeld; rechts boven: weiland van de landbouwer L. J. Mullaert en rechts onder: een droef beeld in de buurt van de „Zevenhuisjes", met ondergelo pen gronden en tuinen. Aandelen Verenigde Machines zeer vast De belangrijkste gebeurtenis van gisteren was de „open" hoek, waarin aandelen Verenig de Machines (Stork-Werkspoor) verhandeld werden op een koers, die circa 20 punten bo ven die van donderdag uit kwam. Er was voor deze stuk ken een flinke belangstelling van het publiek, terwijl daar naast voor West-Duitsland en Amerikaanse rekening de aan delen uit de markt werden ge nomen. De maatschappij wordt genoemd als de maker van ultracentrifuges in verband met de produktie van „goedkoop" kernmateriaal. Dit was voor de beurs aanleiding om tot aanko pen van deze aandelen over të gaan. Gedurende de ochtend- beurs werd in dit fonds reeds druk gehandeld en wel van 260 tot 280 procent. De koers van de officiële beurs schommelde rond de 270. Donderdag werd in deze stukken gedaan 249. De geringe terugslag die don derdag voor de internationals plaats vond als gevolg van de onveranderde discontotarieven in Engeland en West-Duitsland de beurs had op een disconto verlaging gerekend) werd gis termiddag meer dan teniet ge daan. De stemming was over de gehele linie vast voor de hoofd fondsen. Niettegenstaande het naderende weekeinde was de handel tamelijk levendig. De vaste stemming dankte het Damrak hoofdzakelijk aan Wall Street, dat donderdag verraste met een vast slot. Hierdoor werd Amsterdam gestimuleerd. Aandelen Philips noteerden 1272, tegen donderdag als slot- prijs 1249. Unilever 850 (839). AKU's deden zeer goed mee en waren op 500, twaalf punten hoger. Hoogovens zeer vast op 914, tegen een vorige slotkoers van 885'/2. Kon. Olies op 129,70 bijna 2 gulden hoger. Hier en daar was de arbitrage actief met kooporders voor buiten landse rekening. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte Unilever deze beursweek een koerswinst van circa 45 punten, Philips praktisch onveranderd. AKU een weinig lager. Hoogovens verbeterde 20 punten en Kon. Olie circa 1,50. De scheepvaartafdeling sloot deze beursweek af met een mi nimale handel. De koersen ga ven merendeels verbeteringen te zien ten opzichte van het vo rige slotniveau. Van de cultures konden certificaten Deli zich herstellen van de geleden ver liezen in de beide voorgaande dagen. Amsterdam Rubbers eerder gevraagd. Staatsfondsen praktisch onveranderd bij kal me handel. NATIONALISATIES OP CUBA De Cubaanse regering heeft vrijdag alle banken op Cuba ge nationaliseerd met uitzondering van dc Royal Bank of Canada en dc Bank of Nova Scotia. Voorts heeft de regering een wet bekendgemaakt, op grond waarvan 382 maatschappijen met inbegrip van 105 suikerfabiiekcn in eigendom van Cubanen wor den genationaliseerd. Onder de genaaste ondernemingen bevin den zich verscheidene Ameri kaanse ondernemingen, acht spoorwegmaatschappijen, dertien grote warenhuizen die eigendom zijn van Cubanen, vijftig textiel fabrieken, zes fabrieken van sterke drank, zes fabrieken van gecondenseerde melk en zestien rijstbedrijven. De laatste verhandëldag van claims Doetinchemsche IJzel- gieterij bracht een adviesprijs van 62 overeenkomende mei 162 procent voor een nieuw aan deel. Claims N. R. C. (eveneens laatste verhandeldag) werden op 82 geadviseerd overeenko mende met 215 procent voor een nieuw aandeel. Voor de in schrijving op ƒ20 miljoen 4% procent obligaties 1960 Rotter dam a 99 procent, waarvan reeds op inschrijvingsvoorwaar- den 7 miljoen werd geplaatst, bestond een zeer goede belang stelling. Prolongatie 3% procent. Beursindices 12/10 13/10 14/10 Int. Conc. 595.75 590.24 600.52 Industrie 339.23 337.40 339.96 Scheepvaart 171.38 169.41 170.73 Banken 221.12 219.98 220.8C Cult. enz. 153.88 153.66 154.33 Algemeen 412.82 409.51 415.22 Nabeurskoersen AKU: 501 (501%) Kon. Olie: 129.80—130.00 slot 129.80 1129.40) Philips 1280—1282 slot, 1280 (1273% Unilever: 848—851 slot 850 (849) Hoogovens 912—918 slot 916 (910) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen oor bui tenlands bankpapier heden gel dend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.5510.65, Amerikaanse dollar 3.74' i— 3.78%, Canadese dollar 3.82— 3.87. Franse franc (lOOi 76.00— 76.50, Belgische frank (100) 7.38—7.43, Duitse Mark (100) 90.05—90.55, Zweedse kroon (100) 72.50—73.50, Zwitserse frank (100) 87.25—87.75. Italiaan se lire (10.000) 60.00—62.00, Deense kroon (100) 54.2555.25, Noorse kroon (100) 52.5053.50. Oostenrijkse Schilling (100) 14.52—14.62, Portugese escudo (100) 13.12%—13.27 Spaanse peseta ((100) grote coupures 6.17%—6.32'(Vandaag banken gesloten.) ZATERDAG 15 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Operatie Pettycoai. Concertgebouw, 8 uur. Stad in boeien. Lunchroom Koene (boven- zaal). 19.30 uur: Lezing Huma nistisch Verbond. AXEL: Gymnastieklokaal in dc Schoolstraat: 2—11 uur: Bazar van „Hosanna". Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Echt iets voor Connv. SLUISKIL: Zaal Krijger: Dansen. ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag IHeinkens- zand I. ZONDAG 16 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 2 uur: Stad in boeien; 4.30 cn 8 uur: Operatie Petticoat Concertgebouw, 8 u.: Stad in boeien. Westelijk Bolwerk, 2 uur. Terneuzen IGoes I. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarten. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: Echt iets voor Conny; 8 uur: Am Tag als der Regen kam. (Advertentie) Bij brand- en snij wonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. mm 21 -JARIGE VROUW AANGERAND De Rotterdamse zendenpolitie heeft een 23-jarige matroos van de binnenvaart gearresteerd, die donderdagavond in de buurt van de Ophemertstraat in Rotterdam- Zuid een 21-jarige vrouw aange rand zou hebben. Hij greep haar plotseling' bij de keel en sleurde haar vervol gens naar een zandterrein. Daar bedreigde hij de vrouw met een mes, maar na een hevige worste ling wist zij toch te ontkomen. De dader is op signalement aangehouden. DODE EN GEWONDE BIJ BEDRIJFSONGEVAL Bij een ongeval op het werk van de nieuwe Maasbrug te Roermond is gistermorgen de 21-jarige ongehuwde M. Verbroe ken om het leven gekomen. De 22-jarige C. Dirks werd zwaar gewond, de twee mannen zijn getroffen door een betontrech- ter, die van de ene naar de an dere zijde van de bouwput werd vervoerd en daarbij omviel. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de prakfrjk der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, tel. 2003. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene Kruis cn Wit-Gele Kruis: zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31, lel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a, Sas van Gent, tel. 01158—588. DE OVERSTROMINGEN IN BRABANT Door de overstromingen die, tengevolge van de overvloedige regenval, in het gehele landbouw gebied van West-Brabant over last geven, kan ongeveer 20 pro cent van de aardappeloogst als mislukt worden beschouwd. Dit is het gedeelte dat nu nog op het veld staat en in de drassige bodem niet meer te rooien is. Ook de suikerbietenoogst lijkt in gevaar te komen. De Mark en Dintel, waarvan het peil 1 meter hoger dan normaal is, zijn bui ten hun oevers getreden en heb ben sommige velden met bieten onbereikbaar gemaakt. Onge veer zeventig procent der bieten staat nog op het veld. Het ge halte van de suikerbieten wordt door het vele water wel niet ern stig bedreigd, maar het zal nu meer moeite kosten het gewas zonder veel schade te rooien. Als onverhoopt vorst zou intre den is de schade niet te overzien. Hoewel de voorraad bij de sui kerfabriekea nu nog wel toerei kend is, zullen de fabrieken zo lang de aanvoer stagneert het produktieproces moeten vertra gen om te voorkomen dat de fa brieken stil komen te liggen wegens gebrek aan bieten. Ook heeft de storm van de afgelopen dagen de aanvoer van bieten per schip praktisch stil gelegd, (Wateroverlast rond Breda Werklieden van de gemeente Breda van het waterschap de Aa of Weerys en van de Heidemaat- schappij zijn donderdagavond laat nog bezig geweest om te voorkomen dat het water van de Aa of Weerys een gedeelte van de stad zou overstromen. De stuwing aan een brug in het een- trum van de stad en bij de brug. bij de Rijksweg BredaRijsberg- seweg rotonde, gecombineerd met de snelheid van het stad waarts stromende water was er oorzaak van dat met de minuut grotere dijkgedeelten gingen af brokkelen. Het gat mat op een gegeven moment 3 a 400 meter. Auto's voerden zand aan en 50 man, en later in de nacht nog 10 mensen van het ijlings gere- cruteerde dijkleger, bescherm den de stad tegen onverwachte gebeux-tenissen. Het is hun ge lukt om te voorkomen, dat de gehele Boeimeerwijk inclusief het Diaconessenziekenhuis zon der licht kwamen te zitten en tegen de nacht was bet gevaar voor doorbiaak gelukkig voor komen. Duizenden betogen tegen de moord op Asanoema Duizenden hebben donderdag in Tokio betoogd tegen de moord op de Japanse socialistische lei der Inejiro Asanoema. De depl- nemers aan de betoging waren voornamelijk studenten en leden van vakbonden. Premier Ikeda heeft na een buitengewone vergadering van het kabinet verklaard le zullen streven naar „verwijdering van Westduitse politie krijg't pantserwagens De Westduitse grenspolitie langs het ijzeren gordijn krijgt pantserwagens, zo heeft de West duitse minister van Binnenland se Zaken. Gerhard Schroder, vrij dag in Hambui-g meegedeeld. Het gaat hier om lichte pantserwa gens op vier wielen, waarmee de gi-enspolitie naar de bedreigde plaatsen gebracht kan worden. alle kiemen van geweldpleging". Hij maande het publiek aan de politie hierbij behulpzaam te zijn. Het Japanse kabinet heeft het ontslag aanvaaxd van de minis ter van openbare veiligheid, Ta- mazaki. en hem vervangen door Hideo Soeto. De voorzitter van de Japanse raad tegen kern- en waterstof bommen heeft verklaard, dat alle democratische krachten in Japan zich moeten verenigen en een stelsel van zelfverdediging tegen de rechtse terreur moeten orga niseren. Duizend man politie hebben donderdag de ambtswoning van de premier en het parlements gebouw bewaakt. De socialistische partij heeft op een buitengewone bijeenkomst met algemene stemmen een re solutie tegen geweldpleging goqdgekeurd. De Japanse communistische partij heeft in een brief aan premier Ikeda bet onmiddellijk aftreden van het kabinet geëist.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3