M A c RUSSISCH VOORSTEL AANVAARD EN VERWORPEN Franse volk is de oorlog Algerië moe m De ontwikkelingen in Argentinië J Geslaagde lancering van Adas raket met 3 muizen aan boord Dc algemene vergadering der Verenigde Naties Betogingen in Brussel Eerbetoon HOOGWATER RADIO de BUCK HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN JUft rïïag 13 oHotter I960 Praiüjsring bij abonnement: Terneuzen Dtreetear-Heoidreéacteur I. van de Sandc Redactie-adres: Noordstraat 33—37 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38130 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. ZEEUW VRIJDAG 14 OKTOBER I960 16e Jaargtng Nr 5110 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,23. Rubriek Kleine Advertenties Cgéén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De algemene vergadering der V. N. heeft donderdag bij accla matie ermee ingestemd premier Chroesjtsjefs onafhankelijkhcids- \erklaring' voor de gekoloniseer de volken te bespreken zonder een voorafgaand debat in de po litieke commissie. Zoals bekend had de Sowjet- piemier hierop aangedrongen, lly wil dat de algemene verga dering zich uitspreekt voor een onmiddellijke onafhankelijkheid van alle gekoloniseerde volken. De vergadering was geopend met een langdurig applaus voor de Ierse voorzitter, Boland, die gewapend was met een nieuwe hamer. Dc dag tevoren had hij zijn hamer stukgeslagen in het rumoer dat was ontstaan naar aanleiding van een woordenwis- -cling over kolonialisme. Tijdens het applaus sloeg Chroesjtsjef mei beide handen op zijn lesse naar. President Sekoe Toere van Guinea pleitte voor bespreking van Chroesjtsjefs voorstel in de algemene vergadering, gezien het ..onvervreemdbare recht van alle menselijke gemeenschappen op vrijheid". Hij verzocht Oost en West dc koude oorlog te verge ten en voor bespreking van de onderhavige kwestie in de alge mene vergadering te stemmen. Hij vroeg „de groep waartoe de Roemeense algevaardigde i die woensdag het woord voerdei be hoort" het debat vrij te houden van propaganda daar dit het ideaal der vrijheid tot onderwerp heeft. „Over een zo nobel pro bleem is geen verdeeldheid mo gelijk". De Amerikaan Francis Wilcox vei klaarde zich voorstander van bespreking dér kwestie in de al gemene vergadering met het oog np het grote belang van dc men selijke vrijheid. Hij bracht hulde aan Toere voor diens „opmerke lijke" verklaring. Wilcox kreeg hierop van alle afgevaardigden, met inbegrip van Chroesjtsjef, een applaus. De Britse afgevaar digde David Ormby Gore sloot zich bij de Amerikaan aan. Chroesjtsjef verklaarde ver heugd te zijn over de verklarin gen van de Amerikaanse en Brit se afgevaardigden maar uitte de viees dat Wilcox, wanneer het om de zaak zelf ging, zou „terug nemen wat hij gegeven heeft". De Britse verklaring toonde dat de Britten, indien zij een „goede hersenspoeling" hebben gehad, de zaken juist kunnen zien. De algemene vergadering nam daarop bij acclamatie Chroesjt- sjels voorstel aan. Hen ging verder niet een Sow- jet-voorstel om de Amerikaanse ..agressieve daden" jegens de ■Sowjet-Unie de vluchten van de Amerikaanse vliegtuigen van de typen U-3 en KB-47, die dooi de Sowjet-Unic zijn neergescho ten ill dp algemene vergade ring te bespreken in plaats van in de politieke commissie. Chroesjtsjef verklaarde deze kwestie aan dc algemene verga dering voor te leggen omdat de V. S. een daad die in strijd met liet internationale recht is, tot recht hadden verheven. Indien dergelijke aggressiviteit geen halt wordt toegeroepen zullen nieuwe agressies volgen, aldus de Sowjet-prcmier. Hij zei dat dc Sowjet-Unie niet meer op bespreking van de kwes tie zou aandringen indien dc S. hun spijt zouden betuigen voor bet. gebeurde en de verzeke ring zouden geven dat zij voort aan strikt de regels van het in ternationale rcchl in acht zullen nemen. In dat geval zou dc spanning in de wereld afnemen pn kwesties als het ontwapc- ningsvraagstuk vlugger kunnen worden opgelost. De Amerikaan Wadsworth zei tegen bespreking in de algemene vergadering, met voorbijgaan i an de politieke commissie, te zijn en bestreed dat de V. S. had den gedreigd met voortzetting \an de U-2 vluchten. De V. S. zouden zich echter niet onttrek ken aan hun verantwoordelijk heid om te waken tegen een on verhoedse aanval. Het U-2 inci dent was door de Sowjet-Unie aangevat als een excuus voor het torpederen van de topconfe rentie in mei. De ware schuldige in het inci dent met de RB-47 is de Sow,jet- nie, die het, toestel boven in ternationale wateren heeft laten neerschieten. De Sowjet-rege- ring tracht thans de schuld af te wentelen. Zij had een voorstel om een internationaal ondeizoek in (e stellen afgewezen. De Sow jet-Unie had voorts pre sident Eisenhowers voorstellen ter verhindering van een onver hoedse aanval verworpen. Chroesjtsjefs voorstel 0111 (le vllegtuigincldenten door de alge mene vergadering in plaats van de politieke commissie te laten bespreken werd later verworpen. Tien landen slemden vóór, 55 tegen en 33 onthielden zich. Cuba was de enige niet-communisti- sche staat die vóór hot Sowjet- voorstel stemde. Zuid-Slavië onthield zich. Chroesjtsjef hield nog een af scheidstoespraak waarin hij een resolutie over ontwapening voor las. bestemd voor de politieke commissie. Deze bevatte ook een voorstel om de structuur van het secretariaat van de V. N. en van de Veiligheidsraad te reorgani seren, waardoor een evenwich tige vertegenwoordiging van dc Westelijke. Oostelijke en neutrale landen zou worden verkregen. De ontwapeningsvoorstellen wa ren in hoofdzaak een herhaling van de vroegere Sowjet-voorstel- len. De Sowjet-leider kreeg applaus toen hij naar zijn plaats terug ging- Troepen van Moboetoe zullen geen poging doen om Loemoemba te arresteren Kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Kongo, heeft donderdag bekendgemaakt, dat zijn troepen geen poging zullen doen Loe moemba te arresteren, zolang deze onder bewaking van de V. N. in zijn woning blijft. ..Het is niet onze bedoeling de V. N. aan te vallen", aldus verklaarde de ko lonel na afloop van een onder houd met de stafchef van de V. N.-strijdmacht, - brigade-gene raal Jassoe. Zoals gemeld weigerde de ver tegenwoordiger van secretaris generaal Hammarskjoeld in Leo- poldstad, Radjeswar Dayal. twee dagen geleden een arrestatie van Loemoemba door Moboetoe's mi litairen loe te slaan. De kolonel stelde de V. N. toen een ultima tum, maar dit liep af zonder dat zich incidenten voordeden. Debré over Algerië ,.De oorlog in Algerië kan niet blijven voortduren, het Franse volk is hem moe en wij moeten hiermee rekening houden". Dit zijn de woorden waarmede de Franse premier Debré zich volgens aanwezigen heeft uitge laten op een acht dagen geleden te Constantino, in Algerië. aan hoge militairen aangeboden diner, waaraan, behalve Debré zelf, aanzaten Paul Delouvrier. gezagshoofd voor geheel Alge- ië, Michel Gouraud. bevelhebber van het legerkorps van Constan tino en de generaals en kolonels, die het bevel voeren over de mi litaire sectoren in Oost-Algerië. Debré wordt beschouwd als een volstrekt toegewijde aanhan ger van generaal De Gaulle er, zijn woorden geven de mening van de president weer. Men hecht daarom bijzonder voel be lang aan zijn uitlatingen te Con- stantine. Do premier sprak ook over do binnenlandse toestand in Frank rijk. Hij zei: ..Deze hoeft zich verder ontwikkeld. En voor in ternationaal terrein geldt dal het gezag van de president thans De vertegenwoordiging van Kongo-Leopoldstad in de Verenigde Naties Ghana. Guinea en Marokko hebben woensdag gezamenlijk een ontwerpresolutie ingediend waarin er bij de algemene verga dering op wordt aangedrongen, de vertegenwoordigers van de centrale regering van Kongo- Leopoldstad onmiddellijk hun plaatsen te laten innemen in af wachting van het besluit van de Assemblee over het rapport van de commissie voor geloofsbrie ven. Het is nog niet bekend wan neer deze ontwerp-resolutie be handeld zal worden. Hoewel de republiek Kongo- Leopoldstad al op de eerste dag van deze zitting van de algemene vergadering als lid van de V. N. werd aanvaard, zijn dc voor de Kongolese delegatie gereserveer de plaatsen nog onbezet gebleven. niet meer dat is, hetwelk hij in mei 1959 genoot". Debré zei voorts: „Wij zullen verplicht zijn hetgeen door de Verenigde Naties wordt besloten te overwegen, ook al zijn wij evenzeer verplicht er geen reke ning mee te houden". Hij voegde hieraan toe: „Een Algerijns Algerië betekent even wel géén onafhankelijk Algerië en het zal dit nooit betekenen ook". Met karabijnen en sabels uitge ruste politiemannen hebben woensdagavond in het centrum van Brussel enige duizenden betogers uiteengedreven, die op weg waren naar de regerings gebouwen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over het Belgische beleid in Kongo. DE ONLUSTEN IN ZUID-RHODESIE Tijdens de jongste onlusten te Gwelo in Zuid-Rhodesië zijn, vol gens inlichtingen die woensdag avond door het Londense hoofd kwartier van de nationale demo cratische partij van Zuid-Rhode- sië zijn ontvangen, een veertig tal negers om het leven geko men en een honderdtal negers gewond. Van Cape Canaveral is giste ren een Atlasraket gelanceerd mei drie muizen aan boord. De muizen zaten in een witte kegel van 3Vs meter hogte. die bovenop de raket, die zelf 24 me ter lang is, is bevesjigd. De muisjes heten Sally, Amy rn Moe. De lancering verliep vlot. De rakei moest terechtkomen in dc buurt van het eiland Ascension in het zuiden van de Atlantische Oceaan. De Atlas heeft de af stand van 8.000 km in rond 25 minuten afgelegd. De raket moest een hoogte bereiken van 1.130 km. De neuskegel van de Atlas is bekleed met een nieuwe stof, waardoor de inhoud beter dan bij voorgaande schoten beschermd is tegen straling. Dc muizen, die alle drie 12 weken oud zijn, zaten in afzonderlijke „kamertjes". De cilinder, waarin deze kamertjes zich bevinden, moet gezien wor den als „een kleine voorloper van de capsule, die gebruikt zal worden om de eerste mens dc ruimte in te schieten". Deze luchtdichte cilinder is 40 em lang en 16 cm breed. Op het lijfje van Amy zijn instrumenten gebon den, die in lotaal 7 gram wegen. Via deze instrumenten hoopt men gegevens over de hartslag, ademhaling etc. te krijgen tijdens de vlucht. De neuskegel met de muizen is later geborgen. Muizen overleefden ruimtereis De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt, dat de drie zwarte muizen, die vanaf de basis Kaap Canaveral 1.200 km de ruimte in zijn ge schoten. het er levend hebben afgebracht. De neuskegel landde 25 mi nuten na de lancering in net doelgebied en werd 20 minuten later waargenomen en door een schip opgevist. Van bevoegde zijde is gezegd, dat het dagen en zelfs weken kan duren voordat bekend is of de muizen nadelige gevolgen hebben ondervonden van hun passage door de stralingsgordel. VIER UUR RUST BOVEN DEN HAAG Ter gelegenheid bezoek Koning en Koningin van Thailand Juist als bij de opening van de Staten-Generaal op de derde dinsdag in september zal op maandag 24 pktobcr a.s., bij de aankomst van de koning en koningin van Thailand boven het centrum van Den Haag vol komen rust in het luchtruim heersen. Voor dc eerste maal in de ge schiedenis heeft de Rijkslucht vaartdienst een verbod uitge vaardigd voor het uitoefenen van de burgerluchtvaart tijdens de aankomst-plechtigheden van ko ninklijke gasten. Het. verbod is van kracht van 's ochtends 8 tot 12 uur voor het gebied dat is gelegen binnen een afstand van 1 km van de route station Staatsspoor naar het koninklijk palcis „Huis ten Bosch". Hel is schriftelijk toegezonden aan alle luchtvaartmaatschappijen, wier vliegtuigen ons luchtruim door kruisen Aangezien de luchtmachtstaf een soortgelijk verbod zal opleg gen aan alle militaire vliegtui gen. zal dc aankomst van de koninklijke gasten uit Thailand docr geen enkel motorgeronk of straallawaai uit de lucht worden verstoord. Uiteraard vormt dit verbod voor dc luchtvaart geen enkel be letsel. Het verboden luchtruim is nauwelijks 10 vierkante kilome ters groot en kan gemakkelijk vermeden worden. De rind september vermoord ge vonden Zweedse taxi-eliauffeuse Beril Lundqvist is dinsdag' lei- aarde besteld. Op deze dag, des middags om 12 uur precies heb ben alle taxi-chauffeurs van Stockholm één minuut stilte in acht genomen ter ere van hun vermoorde collega. Deze foto werd voor hef Centraal station in Stockholm genomen, tijdens het eerbetoon. Woensdag is een oplossing ge vonden voor de Argentijnse staatkundige crisis, die was ont staan door de eisen van bevel hebbers der strijdkrachten tot ontslag van ambtenaren, die aanhangers van Peron of com munisten waren geweest, reor ganisatie van het kabinet en het treffen van krachtige anti communistische maatregelen. De oplossing werd bereikt na een overleg van twee uur tussen president Frondizi, de minister van Landsverdediging, diens ambtgenoten voor Leger-, Vloot- en Luchtmachtzaken en de op perbevelhebber van het Argen tijnse leger. Na de bijeenkomst deelde deze opperbevelhebber, generaal Car los Montero, die de president eerder de eisen der strijdkrach ten had overhandigd, mede dat men, in het kader van de grond wet, een bevredigende oplossing had gevonden. Het overleg vond plaats na een radiorede van president Frondizi, waarin hij verklaarde niet te zullen aftreden en ook geen ultimatum te zuilen aan vaarden voor een herziening van de regering. Frondizi deed hierin een aan val op het „onbetekenende deel der Argentijnse samenleving, dat de weg van de staatsgreep wilde volgen, terwijl elke Ar gentijnse burger bij verkiezin gen zijn mening volledig kan uiten," Hij verklaarde ook„Het is veelbetekenend dat men, nu wij het doel van nationale ontwik keling het dichtst genaderd zijn, een staatsgreep zou willen proberen. Wanneer wij op het punt staan het beginsel van na tionale zelfvoorziening te ver wezenlijken, komen de hierdoor getroffen belangen opnieuw in het geweer." De president deed een beroep op het volk en de strijdkrach ten om zich te verzetten tegen de samenzwering tegen het land. Frondizi hield zijn radiotoe spraak na een nacht van span ning. waarin het personeel van leger en marine werd geconsig neerd, afwezige officieren zich bij hun eenheden moesten mel den en de politie in staat van paraatheid was gebracht. DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. THAILANDERS VERLATEN LAOS Het Thailandse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt dc - a- cuatie gelast van alle Thai! Lsc onderdanen die in Laos \vo icn. De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken in Bangkok verklaarde, dat de toestand in Laos verslechtert en dal een burgeroorlog onvermijdelijk is. Volgens hem krijgen de commu nisten in dai land een grote in vloed. waardoor het leven en de bezitlingen van de Thailandcrs in gevaar zouden komen. Ei' wonen naar schatting 16.000 Thailandse onderdanen in Laos. JAPANSE SOCIALISTEN LEIDER VERMOORD De leider van «Ie socialistische partij in Japan, Inajird Asanoe- ma, is woensdag door een t7-,ja- rige student gedood, toen hij in een park in Tokio een verkie zingsrede hield. De moordenaar (links) heeft zojuist met een dolk toegestoken. Het slachtoffer, Asanoema, grijpt naar zijn horst. VRIJDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.23 8.58 9.38 9.48 Het congres van de Britse conservatieve partij' Het congres van de Britse con servatieve partij heeft met over weldigende meerderheid een re solutie goedgekeurd waarin de regering wordt gesteund „in haar verantwoordelijke taak om de ko loniën naar zelfbestuur te leiden zodat rechtmatige rechten wor den beschermd en rechtmatige verlangens vervuld". De conferentie sprak zicli ook uit voor een resolutie waarin ge zegd wordt, dat Engelands bij drage tot de kernwapenmacht van het Westen niet moet wor den verminderd en waarin pre mier MacMillans pogingen om de wereldvrede te bewaren Worden toegejuicht. In een derde goedkeurende re solutie wordt de regering geluk gewenst met „de voortdurende vorderingen die gemaakt zijn op het gebied van het onderwijs. (Adv.) 1348,- n.m. 9.13 9.48 10.28 10.38 Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 ENKELE BUIEN De depressie die verscheidene dagen onstuimig weer veroor zaakte in het Noordzeegebied verplaatste zich naar Zuid-Scan- dinavië en boet daar verder aaa betekenis in. Wel hield zij de aanvoer van koude onstabiele polaire lucht in stand, waardoor hij ons opnieuw talrijke regen buien vielen. Hoewei de hoeveelheden klei ner waren dan de voorafgaande dagen, waren zij toch het grootst van geheet West-Europa. Het weer in Engeland en Frankrijk staat nu onder invloed van éen gebied van hoge luchtdruk dat zich van IJsland via Ierland naar de Alpen uitstrekt. Dit hogedrukgebied breidde zich langzaam in de richting van ons land uit, welk proces ook heden voortgang zal vinden. Een ge leidelijke verbetering van het weer zal liet gevolg hiervan zijn, maar daar in de hogere lucht lagen de met koude lucht gevul de depressie nog dicht bij ons land vertoeft zullen er maar ver spreide opklaringen voorkomen en ook vandaag nu en dan buien vallen. Dit temeer daar eerst nog enkele randstoringen van de boven Denemarken aanwezige depresie moeten passeren voor dat de invloed van de rug van hogeluchtdruk vat kan krijgen op het weer in Nederland. WISSELVALLIG WEER Het K. N. M. I. deelt mede Verspreide opklaringen, maar ook plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind uit. westelijke richtingen. Maximum tempera turen van 12 tot 14 graden ZON MAAN op onder op onder Okt. 14 7.02 17.49 0.08 15.18 15 7.04 17.47 1.09 lg.47 16 7.06 17.45 2.12 16.15 17 7.08 17-42 3.19 16.40 li

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1