SNELFiX Betogingen tegen het Belgisch beleid in Kongo te Brussel Spanning in Argentinië Storm op zee Kasavoeboe protesteert bij de Verenigde Naties Leider van Japanse socialisten vermoord Onderhoud van Mendies met Chroesjtsjef Tuindorp Oostzaan door hemelwater geplaagd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 13 OKTOBER I960 16e Jaargang Nr 5109 Arrestatie in Colombo HAMMARSKJOELD EN ZUID-AFRIKA Hoest-zorgen ABDIJSIROOP FrsffieeriRg SÏJ aWermemeriti Terneuzen Dkeetear-Heofdiredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat S357 Administratie-adres; Smidswal Teletoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. I VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Belgische regering van onbevoegdheid, gemis aan inzicht, lafheid en misdadigheid verweten Met karabijnen en sabels ge wapende politiemannen hebben woensdagavond in het centrum van Brussel enige duizenden be togers uiteengedreven, die op weg waren naar de regerings gebouwen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over liet Belgische beleid in Kongo. Vol gens officiële mededelingen wer- twee agenten licht gewond. Het Is niet bekend of er onder de betogers gekwetsten zijn. De botsingen ontstonden, toen de betogers voor het grootste deel ambtenaren uit het voor malige Belgische Kongo na een protestvergadering in een lange stoet op straat versche nen met spandoeken en vlaggen. Een grote politiemacht te paard, in jeeps cn in overvalwagens as echter inmiddels op de been gebracht om hun de toegang tot dp ..neutrale zone" van Brussel, «aar alle regeringsgebouwen zijn gelegen, te versperren. De politie voerde enkele charges uit om de stoet te beletten door de met prikkeldraad versterkte bar rière heen te breken. De betogers bekogelden het kordon van Ie met rijkswacht versterkte politie met stenen en kluiten aarde. Op het spitsuur Het verkeer in de Brusselse binnenstad werd als gevolg van de betoging geheel verlamd. De stoet bereikte het centrum juist op het spitsuur en tientallen trams en honderden auto's moes ten ip een stromende regen achten totdat de politie de weg had vrijgemaakt. Op de vergadering, waaraan naar schatting tussen de 7.000 (Advertentie) Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever cn 5.000 oud-koloniale ambte naren werd deelgenomen, werd de Belgische regering in haar Kongo-beleid „onbevoegdheid, gemis aan inzicht, lafheid en misdadigheid" verweten. De spandoeken, die later werden meegedragen, hadden opschrif ten. die persoonlijke aanvallen inhielden op minister-presi dent Eyskens. Na de betoging bleven politie cn rijkswacht op wacht bij de voornaamste regeringsgebouwen in de stad. Politie te paard stond opgesteld bij het ministerie van Afrikaanse zaken en een grote politiemacht bevond zich woens dagavond bij het koninklijk paleis. De havenpolitie van Colombo heeft tie 34-jarige speelauto maten-mechanicus Stephen Les lie Bradley gearresteerd in ver band met de verdwijning van de achtjarige Australische jongen Grame Thorn. De grootste mensenjacht, ooit in Australië gehouden, werd na de verdwij ning van Graeme georganiseerd totdat liet knaapje dood werd gevonden. Bradley, die met zijn vrouw en drie kinderen reisde, word gearresteerd aan boord van de „Himalay", een lijnschip tussen Sydney en Colombo. Officieren van de Argentijnse land-, zee- cn luchtmacht heb ben president Frondizi dinsdag avond verzocht de rcgcringspoli- tiek te herzien eti in het bijzon der krachtiger op te treden tegen de communisten cn Peronisten. Deze stap heeft in Buenos Aires tot grote spanning aanlei ding gegeven cn president Fron dizi riep het kabinet bijeen om over de situatie te beraadslagen. Intussen schijnen de meningen onder de strijdkrachten verre van eensgezind te zijn. Volgens de avondbladen zou het leger be- Samuel Badibanga, vertegen woordiger van president Kasa- voeboe bij de Ver. Naties, heeft dinsdag bekendgemaakt, dat hij de secretaris-generaal van de Ver. Naties een protest heeft overhandigd tegen inmenging van de Ver. Naties in de binnen landse zaken van de republiek Kongo-Leopoldstad. President Kasavoeboe protesteert tegen de bescherming van premier Loe- moemba door de strijdkrachten van de Ver. Naties te Leopold stad en tegen hun weigering Loemoemba aan de Kongolese autoriteiten uit te leveren. De voorzitter van de bestuurs raad van Kongo. Bomboko, heeft dinsdagavond op een persconfe rentie gezegd, dat het ultimatum van maandag aan de Ver. Naties nog steeds van kracht is. „Wij hebben onze actie slechts uitge steld. Als het in Leopoldstad tot een botsing zou komen tussen hel Kongolese leger en de Ver. Naties over de arrestatie van Loemoemba, zou deze in het ge hele land haar weerslag vinden. De ongelukkige en partijdige po litiek van zekere V.N.-functiona- rissen in Leopoldstad zou een derde wereldoorlog kunnen ont ketenen. De Ver. Naties hebben dg wettigheid van president Ka- savoeboe's ontslag van Loemoem ba erkend. Derhalve is Loe moemba niet langer minister en EPIDEMIE EIST SLACHTOFFERS Bij een plotseling uitgebroken epidemie van besmettelijke lever ontsteking zijn in de afgelopen vier dagen in het gebied van Bakasi, circa 10 km ten zuiden van Djakarta, 51 mensen over leden. Honderd mensen moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. is ook. geen parlementaire goed keuring voor zijn arrestatie meer nodig. Wanneer wij Loemoemba arresteren willen wij niet de V.N.-troepen aanvallen. Maar als zij ons aanvallen zal dit een con flict van nationale omvang wor den'1, aldus Bomboko. BELGIE STAAKT TECHNISCHE HULP AAN KATANGA België heelt woensdag zijn technische hulp aan de Kongo lese provincie Katanga stop gezet, aldus meldt bet Belgische persbureau Belga uit Elisabeth- stad. De Katangcse leider Tsjombe en de Belgische afgezant in Elisabethstad, Robert Rothschild, hebben woensdagochtend beslo ten de activiteit van de Belgi sche missie te beëindigen, daar zij de meeste van de haar toe vertrouwde taken had vervuld. De missie had voornamelijk tot taak de reorganisatie van de rechterlijke macht en de „Afri kanisatie'' van het ambtelijke apparaat. Belga verneemt uit goede bron dat het besluit om de activiteit van de Belgische missie in Ka- tanga te beëindigen niets te ma ken heeft met de brief, waarin Tsjombe onlangs de Belgische regering heeft gewaarschuwd, dat Katanga de diplomatieke be trekkingen met België zou kun nen verbreken omdat België weigert de onafhankelijkheid van Katanga te erkennen. Professor René Clemens van de universiteit van Luik zal vol gens Belga op verzoek van Tsjombe in Elisabethstad blijven als hoofd van een „bureau voor technische samenwerking". reid zijn deze kwestie tot het uiterste door te drijven, terwijl daarentegen de marine het ge zag van de president zou blijven erkennen. De kabinetsvergadering werd later afgelast, nadat de minister van Oorlog, generaal Rodolfo Larchcr. aan president Frondizi had medegedeeld hem in de ko mende dagen over deze kwestie een memorandum te zullen doen toekomen. Regeringskringen noemden de situatie dinsdagavond zeer ge spannen. Het ministerie van Oorlog heeft officieel medegedeeld, dat de minister van Oorlog, generaal Rodolfo Larcher, iijdens een bij eenkomst met generaals op zijn ministerie, zijn ontslag heeft aangeboden. Na afloop van deze bijeen komst begaf hij zich onmiddel lijk naar president Frondizi om deze van zijn besluit op de hoog te te stellen. Op de minister, die hef verzoeningsgezinde clement in het conflict tussen leger en president vertegenwoordigt, «as ernstige critiek geleverd door de generaals, die generaal Montero, de man van de „harde koers" steunen. Men verwacht thans, dat het leger zi,n druk op de president zal vergroten. Later is gemeld, dat de leger commandanten generaal Rodolfo Larcher hebben gedwongen af te treden als minister voor het leger. Hij had volgens hen hun standpunt niet. krachtig genoeg bij de president naar voren ve- bracht. Gisternacht is een strenge bewaking geplaatst bij het rege ringsgebouw en de woning van president Frondizi. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft woensdag in een rapport aan de Veiligheidsraad verklaard te hopen, dat hij in januari naar Zuid-Afrika zal kunnen gaan voor besprekingen over het rassenvraagstuk. Hij zal dan de mogelijkheid onder zoeken van „regelingen die pas sende waarborgen voor de rech ten van de mens zullen verschaf fen". Een eerder aangekondigd be zoek kon niet doorgaan wegens de moeilijkheden in Kongo. Eind september had de Zuidafrikaan- se minister van Buitenlandse Zaken, Louw. hem opnieuw uit genodigd en wel voor begin januari. In april j.l. had de Veiligheids raad Hammarskjoeld opgedra gen, besprekingen met de Zuid- afrikaanse regering te beginnen naar aanleiding van de onge regeldheden in Sharpeville. Het zware stormweer wind kracht 8 tot 9 op de Noordzee (lat tot gevolg had dat alle loods- diensten voor de Nederlandse zeegaten cn havens moesten wor den gestaakt, heeft gisternacht ook het onder Liberiaanse vlag varende en in Cardiff thuis horende vrachtschip „Xmas" in ernstige moeilijkheden gebracht. Het 4.164 ton metende schip dreigde dinsdagavond op de noordpunt van Texel bij Eierland te stranden. De „Xmas" werd toen te hulp gesneld door de motorreddingboot van Den Hel der en de zeesleepboten „Dog- gersbank" van West-Terschcl- ling en „Nestor" van IJmuiden. Ongeveer 11 uur dinsdagavond De leider ven de socialistische partij in Japan. Inajiro Asanoe- ma, is woensdag door een stu dent doodgestoken toen lijj in een park te. Tokio een verkie zingsrede uitsprak. Asanoema, die 63 jaar gewor den is, stierf kort nadat hij naar een ziekenhuis was gebracht. Hij voerde een campagne tegen het veiligheidsverdrag met .Amerika Dit verzet leidde in juli tot het aftreden van de regering-Kisji. Asanoema werd kort na de oorlog algemeen secretaris van de socialistische partij! Vorig jaar werd hi.i tot voorzitter be noemd. De pleger van de aanslag, de 17-jarige student Jamagoetsji, is op de plaats der misdaad aan gehouden. Hij behoort tot een ultra-nationalistische partij. De bijeenkomst waarop Asa noema het woord voerde, was ge organiseerd door drie grote poli tieke partijen in Japan: de libe raal-democratische (regeringspar tij), de socialistische en de demo cratische. De moordenaar heeft verklaard, dat hij de aanslag tevoren heeft beraamd, omdat de socialistische partij zich naar zijn mening aan verraad schuldig maakt. Er zijn nog vier mannen ge arresteerd, die van medeplichtig heid worden verdacht. De voorzitter van het nationale comité voor openbare veiligheid cn twee andere hoge politiefunc- tionarisen hebben bij premier Ikeda hun ontslag ingediend. De socialistische partij heeft voor zaterdag 15 oktober een na tionale protestdemonstratie aan gekondigd. Premier Ikeda heeft in een ver klaring, uitgegeven namens de regering, de politie en de libe raal-democratische partij, een grondig onderzoek van de aan slag toegezegd. De vermoorde Inejiro Asanoe ma was een vriend van commu nistisch China en stond kritisch tegenover de buitenlandse poli tiek van Amerika. Hij bracht verscheidene bezoeken aan Chi na. In maart verklaarde hij als leider van een socialistische de legatie naar China, dat Amerika de gemeenschappelijke vijand van Japan en China was. Wegens zijn grote politieke activiteit, zijn talloze redevoerin gen en zijn pogingen om socialis-, tische groeperingen te verenigen, kreeg hij de bijnaam „de locomo tief". Al in zijn studentenjaren probeerde hij mijnwerkers en boeren in vakverenigingen onder te brengen. Voor de oorlog werd hij als radicaal verscheidene ma- De Australische eerste minis ter, Robert, Menzies, heeft woensdagochtend te New York een onderhoud gehad van een uur met premier Nikita Chroes jtsjef van de Sowjet-Unie. Men zies wilde zich niet over het be sprokene uitlaten. Hij zei slechts: „Gij kunt wel raden waarover wij gesproken heb ben." Op de vraag, of het on derhoud constructief was ge weest, antwoordde Menzies: „Zeer goed". Premier Chroesjtsjef ver klaarde, dat, het gesprek een groot aantal verschillende on derwerpen had bestreken en dat Menzies en hij ieder hun me ning hadden uitgesproken „Het was een studiegesprek om de wederzijdse gezichtspunten op te helderen." Toen een journaliste vroeg of Chroesjtsjef zijn standpunt in zake ontwapening sinds dins dag had gewijzigd, liet de Rus sische leider zijn bril en zijn zakmes zien„Dit zijn alle wa pens die ik heb". Het zakmes openend voegde hij er zinspe lend op de omvangrijke gestal te van de Amerikaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties James Wadsworth, aan toe: Gelooft gij, dat men hier mee een grote zak zou kunnen opensnijden?" Daarna haalde Chroesjtsjef aantekeningen te voorschijn die hij had gemaakt met het oog op de rede, die hij woensdagmiddag in de algeme ne vergadering zou uitspreken. „Dit zijn mijn wapens tegen de bewapening." Voordat hij Menzies ontving had Chroesjtsjef een onderhoud van drie kwartier met de Indi sche minister van Defensie en leider van de Indische delega tie bij de V. N„ Krisjna Menon, gehad. len gearresteerd. Na de oorlog werd hij algemeen secretaris van de socialistische partij. Een half jaar geleden werd hij tot voorzitter gekozen. REACTIES OP DE MOORDAANSLAG. De Sowjet-Unie en China heb ben snel gereageerd op de moord aanslag in Tokio. Tass meldt, dat „fascistische bandieten een smerige moord" hebben ge pleegd. Het Chinese persbureau zegt, dat Asanoema door „een ge huurde misdadiger" is vermoord. Het brengt de aanslag in ver band met de komende verkiezin gen en de campagne van de door Amerika gesteunde re actie" in Japan. In antwoord op een oproep van de vakbond Sohyo en de so cialistische partij hebben zich s middags in de Japanse hoofd stad 10.000 mensen verzameld om tegen de aanslag en de „ultra- nationalistische terreur" te de monstreren. kon het schip achteruit uit de Nederlandse ku3t draaien. Ter hoogte van het Molengat bij Den Helder moest liet schip woens dagmorgen omstreeks acht uur om sleepboothulp. vragen. De sleepboot „Nestor" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden die ter plaatse was gebleven bood via signalen assistentie aan, die werd geaccepteerd op basis Lloyds open form. De „Xmas" dreigde toen al in de Haaksgronden bij Den Helder te verlagen. De „Nestor" is er om negen uur in geslaagd in stormweer een verbinding tot stand te bren gen met de „Xmas" en sleepte liet niet geladen schip dat onder weg was van 'Cardiff naar Bre inen, dieper in zee. De „Nestor" zal de „Xmas" voorlopig voor reparatie naar een Nederlandse haven, vermoedelijk IJmuiden. brengen. De sleep wordt in de loop van heden te IJmuiden verwacht. Twee andere zeeslepers de „Simson" en „Stentor" eveneens uit IJmuiden, die dinsdagmiddag op 180 mijl ten N. van IJmui den de ruim 12.000 ton metende met machineschade ronddrijven de Noorse tanker „Polartank" hebben vastgemaakt, vorderden in het stoFmweer langzaam in do richting van IJmuiden. Ondanks dit slechte weer konden de zee slepers een vaart van vier mijl met het schip lopen. De sleep wordt hedenmorgen in IJmuiden verwacht. DE ZEVEN BRITSE MIJNWERKERS GERED t De zeven mijnwerkers, die door een instorting in een mijn te Thurnscoe, in Noord-Enge- land, op 600 meter diepte wa ren ingesloten, zijn dinsdag avond na achttien uren van in gespannen reddingspogingen naar boven gebracht. Zes van hen waren in staat te lopen, de zevende werd op een brancard vervoerd. Vele inwoners van het in januari j.l. tengevolge van een dijkdoorbraak geteisterde Tuin dorp Oostzaan in Amsterdam, zijn gisternacht wakker geschrok ken toen zij bemerkten, dat het water opnieuw hun woningen binnendrong. Het waren met name de bewoners in de lager gelegen gedeelten van het Tuin» dorp, in de omgeving van de Kometensingel, die een herhaling van de ramp in het begin van dit jaar vreesden. Hun panische schrik maakte plaats voor een gelaten toe wassen bleek tegen de hoeveel heid water. Het waterpeil in het getroffen gebied van het Tuin dorp is sinds januari j.l. nog niet normaal geweest. De meeste bewoners van Tuin dorp Oostzaan hebben van de Wateroverlast weinig gemerkt, ze sliepen reeds toen de zware regelval dinsdagavond omstreeks half twaalf begon. Desondanks waren vele mensen de hele nacht in de weer met het graven van geulen en het bouwen van dam metjes voor de deuren van hun woningen en winkels. 6 weken geleden deden ze hetzelfde toen een wolkbreuk Tuindorp Oost zaan trof. Voor de negende maal Een uit Zeeland afkomstige middenstander, die in 1953 de zien, toen de gealarmeerde po litie constateerde, dat het hemelwater ditmaal de oor zaak was. De riolen konden de enorme regenval sinds dins dagavond élf uur niet meer verwerken. waarna enkele straten en tuintjes in de om geving van de Kometensingel blank kwamen te staan. Om streeks twee uur drong het water zelfs vele woningen bin nen, waar de bewoners onmid dellijk maatregelen namen om hun gloednieuwe spulletjes m veiligheid te brengen. Een putzuiger van de gemeen tereiniging werd gehaald, doch moest onverriehterzake terug keren. omdat de capaciteit van deze 1.000-literzuiger niet opge- Zeeuwse watersnood mee maakte, was voor de negende maal in 6 jpar bezig om met emmers en lepels zijn winkel aan de Kometensingel leeg te hozen. Enkele bewoners, die hun hui zen nog nauwelijks hebben her steld van de watersnood in janu ari j.l., vroegen zich klagend of waarom de gemeente geen kans ziet de riolering te verbeteren. Gistermorgen was reeds het water in het laagste gedeelte van Tuindorp Oostzaan, waar het vijftien centimeter hoog heeft ge staan. verdwenen. Puttenzuigers van de stadsreiniging begonnen in de vroege ochtenduren met het leegzuigen van het tiental laaggelegen woningen en win kels aan de Kometensingel. (Advertentie) Dc 23genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. CHROESJTSJEF OVER ZIJN NEDERLAAG IN DE ALGEMENE VERGADERING Na de verwerping van ziin voorstel in de algemene verga dering om de ontwapenings- kwestie in een plenaire zitting van de algemene vergadering t,e doen behandelen, verkjaarde Chroesjtsjef in antwoord op een vraag wat hij dacht over zijn nederlaag: „Kennelijk zul len wij nu in de aanmaak van wapens moeten concurreren. De Verenigde Staten kunnen be paald een overwinning vieren. Zij hebben opnieuw een beslis sing over ontwapening op de lange baan geschoven en de mo gelijkheid van oorlog vergroot." Chroesjtsjef, die voor de tele visiecamera's sprak, voegde hier aan toe„Dit is geen over winning vèor de krachten van de vrede, maar een overwinning van de krachten van de oorlog, en ieder eerlijk mens zal hier door ontmoedigd zijn. Kennelijk willen de Verenigde Staten. En geland, Frankrijk en Canada geen ontwapening en bepaalde andere landen hebben nog geen begrip gekregen voor de moge lijke consequenties waartoe dit kan leiden. Dit is wel zeer droe vig." Later, in een gesprek met journalisten voor zijn verblijf in Park Avenue, zei de Russi sche premier, dat de Sowjet- Unie in onverminderde mate zal blijven strijden voor de vrede. Hij hoopte, dat alle volkeren tot bezinning zouden komen al vorens het te laat is. Hij zei, dat het, thans van de volkeren afhangt om hun stand punt naar voren te brengen en te verzekeren, dat hun regerin gen gaan onderhandelen. Zonder druk van het volk zou geen enkele regering tot ontwa pening overgaan, aldus Chroes jtsjef, die somber gestemd scheen en gedurende het ge sprek geen lachje toonde. Hij verklaarde nog bij zijn voornemen te blijven om don derdag (heden) naar de Sowjet- Unie terug te keren. AANHOUDEND BUIIG Op het oostelijk deel van de Noordzee handhaafde zich het zwaartepunt van een depressie die in een strook van een paar honderd kilometer breedte op het westelijk deel van de Noord zee harde tot stormachtige win den uit N.W. tot N. in stand hield. Nadat met dif windveld in de nacht van dinsdag op woensdag een uitgestrekt regenveld was meegetrokken dat 20 tot 50 mm regen bracht in de NWZO-ge- richte strook over het midden van het land, volgden gisteren talrijke bufen die in vrijwel het zelfde gebied opnieuw regenhoe- veelheden van 20 tot 30 mm ver oorzaakten, evenals in het ver lengde van deze strook boven West-Du itsland. Daar de depres sie langzaam iets opvult en het zwaartepunt zich verplaatst naar het oosten, neemt de intensiteit van het veld met harde tot storm achtige winden langzaam verder af. De aanvoer van koude onsta biele lucht waarin talrijke buien voorkomen is echter nog niet ten einde, en daarmede evenmin het gure, wisselvallige karakter van het weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij koud en buiig Half tot zwaarbewolkt met en kele buien. In het binnenland overwegend matige, maar aan de kust harde tot krachtige noord westelijke wind. Vrij koud. DONDERDAG 13 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 7.08 7.52 Terneuzen 7.43 8.27 Hansweert 8.23 9.07 Walsoorden 8.33 9.17 ZON MAAN op onder op onder Okt. 13 7.01 17.51 14.44 14 7.02 17.49 0.08 15.13 15 7.04 17.47 1.09 igr-47 16 7.06 17.45 2.12 16.15

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1