HERCULES IN DE GR VAN DE ANGST Chroesjtsjef voor Amerikaanse televisie Bescherming consument tegen schadelijke stoffen Operaties tegen „contra revolutionairen" in Cuba Vliegtuigongeval met goede afloop „De vrijdagmoordenaar" ARRESTATIE IN AUSTRALISCHE ONTVOERINGSZAAK BOMONTPLOFFING IN NEW YORK CHINA EN EEN KERNOORLOG -NieTfieiiet NKROEMAH: GEEN NATIONALISATIE Betoging in Rome LOOP DER BEVOLKING Dinsdag 11 oktober 1960 16e jaargattg no. 5107 Sowjet-premier-Chroesjfcsjef Is zondag voor de Amerikaanse televisie verschenen in het pro gramma „Open End'' dat vanuit de televisie-studio in het gebouw der Verenigde Naties werd uit gezonden. De vragensteller in dit televisie-interview was de Ame rikaanse theaterdirecteur David Sirskind. Over deze uitzending is reeds veel te doen geweest. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken had haar afgera den, terwijl een der maatschap pijen die het „open end"-pro- gramma financieren, er in het openbaar een fel protest tegen had doen horen. Voorts hadden verscheidene bladen hun lezers verzocht niet naar de uitzen ding te kijken, met gevolg dat verwacht kon worden dat mil joenen televisiekijkers zondag avond aan hun toestel zouden zitten. Chroesjtsjef weigerde tijdens het interview in te gaan op de vraag waarom hij maar blijft volhouden dat, terwijl het Ame rikaanse volk vredelievend is, de Amerikaanse regering zulks niet :s. „U probeert mij tot een dis cussie over uw regering te ver lokken," aldus Chroesjtsjef. „Ik geloof niet dat ik daarop moet ingaan. Het is uw regering en de beoordeling ervan ligt bij uw volk. Als ik uw vraag zou trachten te beantwoorden, zou dat worden uitgelegd als inmen ging in de binnenlandse aange- .egenheden van uw land, en dat zou ik niet willen." Tijdens het interview kwam ook het U-2-incident ter sprake. In dit verband merkte Chroes jtsjef op, dat de Russische re gering de vreedzaamste regering ter wereld is, doch dat de Amerikaanse regering geen goe de betrekkingen met de Sowjet- Unie verlangt. Hij herhaalde zijn eerder afgelegde verklaring, dat de Amerikaanse regering voornemens was geweest tijdens de algemene vergadering der Verenigde Naties na de „U-2" en RB-47 "-vluchten voor de derde maal een vlucht boven Russisch gebied te laten maken, doch daarvan uiteindelijk had afgezien, nadat hij, Chroesjtsjef, gedreigd had het toestel te zul len neerschieten. Verder zei Chroesjtsjef dat de Sowjet-regering geen inter nationaal onderzoek naar het incident met de „RB-47" zal ac cepteren. „Dat zijn binnenland se aangelegenheden", zo zei hij, eraan toevoegend, dat de beste oplossing zou zijn dat elk land op zich neemt niet boven het grondgebied van het andere te laten vliegen. Als Amerikaanse vliegtuigen boven Russisch ge bied zouden blijven vliegen, zou dit tot een oorlog kunnen lei den. Verder merkte Chroesjtsjef op, dat president Eisenhower te laat is geweest met zijn voorstel tot het houden van een wereld- referendum over het door de verschillende volkeren verlang de regeringsstelsel. Het Russi sche volk, zo ging hij verder, heeft deze vraag beantwoord met het overboord gooien van de „interventionisten" in 1917 en van de Duitse en Italiaanse indringers in 1941. „Alleen het Russische volk heeft het recht over zichzelf te regeren. Wij mengen ons niet in uw zaken en hebben hetzelfde recht te eisen, dat u zich niet met de onze be moeit." Toen de vragensteller opmerk te, dat het hier niet om een refe rendum in de Sow jet-Unie king, doch in de onderdrukte Oost-Europese landen en elders, repliceerde Chroesjtsjef dat het om soevereine staten gaat en dat de regeringen en volkeren van deze landen zich erover die nen uit te spreken. „Ik heb wat dit betreft niets te zeggen." Ook het Russische voorstel tot verandering van de struc tuur van het secretariaat der Verenigde Naties kwam ter sprake. In dit verband zei Chroesjtsjef, dat de Sowjet- Unie geen voorrechten voor zichzelf verlangt, doch gelijke behandeling voor de socialisti sche landen, die verbonden met het Amerikaanse militaire blok en de neutralistische landen. In antwoord op een andere vraag zei hij dat de Sowjet-Unie meent dat als getracht wordt haar in de Verenigde Naties te vernederen en te dwarsbomen, zij het zeker zonder de V. N. af kan, zoals in het verleden het geval is geweest. „En dat bete kent dat als, en ik leg de na druk op als, enig land inbreuk maakt op onze soevereiniteit, wij ons daartegen zullen verzet ten met alle kracht die te onzer beschikking staat." Wat Duitsland betreft zei Chroesjtsjef te menen, dat een vredesverdrag moet worden ge sloten met de twee Duitse sta ten. Er is geen andere oplossing, omdat er op het ogenblik twee Duitse staten bestaan, en dat zou betekenen dat ook de kwes tie van het bezettingsbestuur over West-Berlijn zou worden opgelost. „Wij koesteren geen verlangen om in het leven in West-Berlijn in te grijpen. Laat hen onder het kapitalisme le ven. Laten zij hun eigen rege ring hebben. Maar het bezet tingsregiem moet beslist wor den opgeruimd." Chroesjtsjef besloot het inter view met de verklaring, dat volk en regering van de Sowjet-Unie slechts vrede en vriendschap met alle volkeren wensen en graag eenzelfde houding bij de Amerikanen en de Amerikaan se regering zouden zien. Tijdens het interview werd de uitzending onderbroken voor de voorlezing van een „advertentie" van „Radio Vrij Europa", waar in het Amerikaanse volk om financiële steun werd gevraagd voor deze omroep, teneinde deze in 6taat te stellen de strijd tegen Het Cubaanse ministerie van Landsverdediging heeft mede gedeeld dat drie „contra-revolu tionairen" zijn gedood gedurende 29 dagen van operaties tegen hen door regeringstroepen. Vier contra-revolutionairen werden gewond en 102 gevangen geno men. De operaties vonden plaats in het bergachtige gebied van Escambray. De regeringseen heden maakten ook een hoeveel heid wapens buit. Volgens de mededeling van het ministerie waren de wapens door een viermotorig vliegtuig afge worpen. Zeven personen, die gepoogd hadden per motorboot naar de V. S. te vluchten, zijn tot gevan- genisstaaffen variërend van 1 tot 4 jaar veroordeeld. Een toestel van de Falcon Air ways is op 't vliegveld Southend in Engeland bij de landing ver ongelukt doordat de remmen niet werkten. Het viermotorige vliegtuig, dat met 71 Britse va kantiegangers en een beman ning van vijf van Majorca kwam. kwam op een spoorlijn tot stil stand. Er brak geen brand uit, zodat iedereen er veilig uitkwam. Vijf passagiers liepen een zenuw schok op. De steward en een ste wardess kregen enkele kleine kwetsuren. Een dubbele moord in het centrum van Limoges heeft de bevolking, die sinds enkele maanden in angst voor de „vrij dagmoordenaar" leeft, nieuwe schrik aangejaagd. Sinds 20 mei zijn in de omgeving van deze stad van ongeveer 100.000 inwo ners zeven bijzonder wrede en woeste moorden gepleegd, meest op betrekkelijk eenzaam wonen de mensen die over een spaar centje beschikten. De jongste slachtoffers van „l'assassin du vendredi" zijn een oude man en een vrouw die tegenover het station van Limo ges een cafétje dreven. De moordenaar moet donderdag avond laat, mogelijk vrijdag ochtend vroeg, als klant zijn binnengekomen. Na een worste ling heeft hij beide mensen de keel afgesneden, het huis over hoop gehaald en de spaargelden meegenomen. Het eerste slachtoffer, een be jaarde boer uit Saint-Laurent les Eglises, moet de moordenaar hebben gekend. Op de ochtend van de 21ste mei vond men al thans twee gebruikte glazen in de kamer waar de boer zijn ge heimzinnige bezoeker heeft ont vangen. Het gehele huis was overhoop gehaald en een be drag van 1500 nieuwe franken bleek te zijn verdwenen. Een maand later werd in een dorpje in de omgeving van Li moges een alleenwonende man op leeftijd met bijlslagen ver moord. Midden juli werden een tachtigjarige vrouw en haar zwakzinnige dochter op dezelfde wijze van het leven beroofd. Ten slotte werd op 9 september in St. Barbant het lijk van een 87-jarige doodgeknuppelde vrouw gevonden. Het weinige geld dat zij bezat had de moor denaar meegenomen. de „communistische leugens" voort te zetten. Chroesjtsjef werd door een lid van zijn gezelschap attent gemaakt op het feit, dat de on derbreking van het programma werd gebruikt voor anti-Russi sche reclame. „Hoe durft u," zei zijn tolk tegen de vragensteller. Maar Chroesjtsjef liet de zaak passeren met de woorden: „Doe wat u wilt. Wij zullen winnen." Voordat Chroesjtsjef met een handdruk afscheid nam van vragensteller Suskind, verklaar de hij nog nadrukkelijk dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst. „Ik verklaar categorisch dat wij geen oorlog zullen begin nen." Op de, op de valreep gestelde vraag of hij bereid is met de nieuwe Amerikaanse president naar een topconferentie te gaan, zei hij daartoe niet alleen bereid te zijn, doch ook te gelo ven dat zij elkaar zullen ont moeten. Op een vraag over de ontwa pening zei Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie bereid is onmiddel lijk een verdrag te tekenen om een begin te maken met algehe le ontwapening en de wapens te vernietigen. Als zulk een ver drag getekend is, is de Sowjet- Unie bereid controle te aanvaar den. „Wij willen dat er geen enkel wapen overblijft, zodat er geen oorlog kan zijn." Na afloop van het onderhoud gaf een aantal journalisten hun commentaar er op. Aan boord van het passagiers schip Himalaya, op weg van Australië naar Engeland, is gis teren in Colombo een man aan gehouden in verband met de ontvoering van de achtjarige jongen Graeme Thorne uit Syd ney, op 7 juli. Het jongetje werd ontvoerd nadat zijn vader in de loterij 100.000 Australische ponden had gewonnen. De ontvoerder vroeg een losprijs van 25.000 pond, drei gend dat hij de jongen voor de haaien zou werpen als hij het geld niet kreeg. Op 16 augustus werd het jongetje 15 km ten noorden van Sydney dood aange troffen. Volgens Australische persbe richten is de gearresteerde een in Australië genaturaliseerde Hongaar. In New York is zondag een bom ontploft in de buurt van een bibliotheek. Een week ge leden ontplofte een bom op Times Square, niet ver van de bibliotheek. Zes mensen werden toen gewond. De laatste ontplof fing heeft volgens de eerste be richten geen gewonden geëist. De politie vermoedt dat de ontploffingen het werk zijn van een krankzinnige zoals George Metesky, die in 1957 werd ge arresteerd en bekende in 6 jaar tijds 32 bommen in verschillen de delen van New York geplaatst te hebben. Zijn bommen ver wondden evenwel niemand. Generaal Foe Tsjoeng, plaats vervangend hoofd van de poli tieke afdeling van het Chinese leger, heeft vrijdag in 't Volks dagblad te Peking een verkla ring aangehaald, die door de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng in 1945, na de Japanse capitulatie, werd uitge sproken. Mao Tse Toeng zei toen, dat atoombommen geen enkele oorlog kunnen beslissen. Volgens Foe Tsjoeng heeft Mao destijds ook gezegd, dat atoom bommen niets te betekenen hebben zonder een door het volk gevoerde strijd. Foe Tsjoeng voegt hieraan toe, dat allen die zeggen dat in een oor log alles van de wapens af hangt, een marxistisch begin sel, dat mensen een beslissende factor zijn, verloochenen. „De geschiedenis zal spoedig bewij zen, dat niet atoombommen de volken veroveren maar dat de volken atoombommen overwin nen". China is, aldus generaal Foe Tsjoeng, sterk gekant tegen een oorlog met kernwapens en is altijd voorstander geweest van het uitschakelen van kern wapens. „Maar als de imperia listen alle menselijke eigen schappen verliezen en een kern oorlog ontketenen, zullen wij hen niet vrezen". De Nederlandse Huishoudraad en het Consumenten Contact Orgaan zijn van mening, dat de Nederlandse consument een on voldoende wettelijke bescher ming tegen schadelijke stoffen geniet. De consumentenorganisaties zouden daarom op korte ter mijn enige wettelijke maatrege len willen zien ingevoerd. In een nota aan de ministers van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken wordt de wenselijkheid uitgesproken, dat voor voe dingsmiddelen iedetre toevoe ging van een bepaalde chemi sche stof uitdrukkelijk bij wet telijk voorschrift dient te wor den gesanctioneerd. Gedacht wordt aan positieve lijsten van toegestane emulgatoren, smaak stoffen, bindmiddelen, antibioti ca, etc. Toestemming tot gebruik van deze chemische hulpstoffen dient slechts gegeven te worden als zij niet schadelijk zijn voor de Volksgezondheid en als zij in een wezenlijke technologische behoefte voorzien. Maskeren zij minder goede kwaliteit of be reidingswijze, of verminderen zij de voedingswaarde, dan moe ten zij eveneens verboden wor den. Uit een oogpunt van controle en t.b.v. diëetpatiënten moeten chemische toevoegingen ver plicht op de verpakking worden vermeld. In hun nota bepleiten de or ganisaties ook voor andere pro- dukten dan voedingsmiddelen; positieve lijsten van toegestane chemische stoffen, b.v. t.a.v. cosmetica, verf- en afbijtmidde- len en was- en reinigingsmidde len. Toegejuicht wordt, dat een ontwerp bestrijdingsmiddelen wet is ingediend, waarmede ook wordt beoogd de consument te beschermen tegen b.v. restcon- centraties van bestrijdingsmid delen op gewassen en tegen uit gezondheidsoogpunt schadelijke huishoud-insecticiden, conser veringsmiddelen en groeistof fen. De consumentenorganisaties wensen verder een regelend op treden t.a.v. de toepassing van antibiotica en vitamines voor m m m» Pr <*X» KARL UNSELT 82) Nadruk verboden. Nu wordt het tijd, dacht Lü- decke, haastte zich door de duis tere gang en maakte de deur open, die op een binnenplaats uitkwam, welke nog vol puin lag. In de muur, die de plaats omringde, was een scheur. Daar gleed Lüdcke doorheen, door het dak van een ingestorte loods onttrokken aan nieuwsgierige en wantrouwige blikken, en kwam uit in een nauw straatje. Het was niet de eerste keer, dat hij deze weg koos om zich van een achtervolger te ontdoen. Maar telkens overviel hem een gevoel van schaamte en vernedering, omdat een minister gedwongen werd zich tot zoiets te lenen, zelfs als zijn ambt hem verplicht te naar een ander kantoor of een andere autoriteit te gaan. Een dergelijk bezoek kon soms arg waan en verdenking wekken en in de dossiers van de veiligheids dienst genoteerd worden. Hij wierp weer een propje pa pier in de goot, waar langzaam bruin afvalwater doorstroomde. Om zijn achtervolger in alle geval op een dwaalspoor te bren gen, sloeg hij nog verschillende malen een dwarsstraat in en be reikte eindelijk zijn doel. De wachtpost kende hem en toen hij zijn „papieren" voor de vorm liet zien, weerde deze dit goedmoedig af. Even later stond hij voor generaal Koslov, die een vermoeide indruk maakte en blijkbaar daardoor in een slecht humeur was. Bij de Rus sen had de morgenstond door gaans geen goud in de mond, en Lüdecke vermeed zoveel moge lijk hen vóór dë late namiddag op te zoeken. „Wat is er?", vroeg de gene raal en wierp hem van onder zijn dichte wenkbrauwen een on vriendelijke blik toe. „Waar is je neef?" „Daarom ben ik juist hier, generaal", antwoordde Lüdeeke, en kwam tot vlak voor het bu reau. „Zonder je neef niet terug komen", viel Koslov bars tegen hem uit en haalde een sigaret uit een grote doos. „Mijn neef moet niet komen", zei Lüdecke op besliste toon, welke zijn uitwerking niet miste. De generaal keek hem ver baasd aan. „Wat betekent dat moet niet? Wie zegt dat?" „Doctor Hager". De wenkbrauwen werden sa mengetrokken. Langzaam stak de generaal zijn hand uit naar een geweldige, vernikkelde aan steker, die de vorm van een bol had, en bracht hem even lang zaam bij de sigaret, die onver schillig in zijn rechter mond hoek ging. Lüdecke zag in de gladde bol het gezicht van zijn beschermer op een komische manier ver tekend. Het was in de breedte uiteen gelopen als koekdeeg; het maakte echter helemaal geen komische indruk op Lüdecke, maar het deed hem schrikken, zoals het demonische masker van een medicijnman een primitieve wilde beangstigt. Met een scherpe knal sprong de vlam te voorschijn. Het leek wel een schot. „Waarom niet?", vroeg Kos lov, nadat hij de vlam gedoofd had en de bol in zijn hand hield zoals een handgranaat vóór men die gooit. Zijn gezicht was gesloten. „Alstublieft, zitten", zei hij toen en wees naar een leren fauteuil. Lüdecke nam plaats en begon over het bezoek van Hager ver slag uit te brengen. Hij deed het zakelijk en vermeed het voor zichtigheidshalve een oordeel over zijn tegenstander uit te spreken. De generaal zat breed en on bewegelijk als een boeddha op zijn stoel, de armen op het bu reaublad geleund. Alleen zijn hand tipte nu en dan de as van zijn sigaret. Lüdecke besloot zijn verslag met het verzoek Ramdohr vrij te laten. „Wij hebben hem nodig, gene raal, hij is niet te vervangen. U hebt de macht, hem weer de vrij heid te schenken. Koslov wierp de sigaret in het asbakje en keek Lüdecke peinzend aan. „Jij niets doen voor Ramdohr", zei hij toen op een strenge, be velende toon. „Neef moet nog blijven, totdat ik zeg: komen". „En het proces?" „O, proces doet er niet toe", zei Koslov en schoof dat bezwaar met een lichte handbeweging van zich. „Maar ik moet tegen Ram dohr getuigen". „Maakt niks, vriend minister. Rustig getuigen, ook als 't niet klopt. Maakt helemaal niks, juist of onjuist. „Ik zal niets zeggen, gene raal", antwoordde Lüdecke op vaste toon. Koslov kneep zijn rechteroog dicht. „Waarom zozo dom? Ha ger plezier hebben, als jij dom bent. Wacht immers op domheid. Duitsers veel dom. Altijd eerlijk, altijd waarheid niks goed, vriend; nu eens zo dan weer zo. veel beter". Lüdecke stond op en de gene raal eveneens. „Jij mijn vriend", zei hij en stak hem de hand toe. „Ik zal zien, wat te doen. Jii niks doen, heel rustig zijn, altijd roboti voor Duitsland en grote vriend Stalin". „Goed, goed", zei Lüdecke, ter wijl hij de hand van Koslov stevig drukte. „Ik verlaat mij op mijn vriend de generaal, en ver geet u ook mijn referendaris niet"., „Tot ziens, vriend". (Wordt vervolgd.) het opfokken van pluimvee en slachtvee. Hoewel het gebruik van hormonen voor slachtkui- kens onlangs verboden werd door het Produktschap voor Pluimvee en Eieren geven de consumentenorganisaties de voorkeur aan een regeling door de rijkswetgever. Eenzelfde taak voor de overheid ziet men t.a.v. voedingsmiddelen, die door be straling zijn verduurzaamd, ai- dus de nota van de Nederlandse Huishoudraad en het Consu menten Contact Orgaan. President Kwame Nkroemah van Ghana heeft het bericht tegengesproken, dat zijn rege ring in mei a.s. zou beginnen met de nationalisatie van buiten landse ondernemingen. Hij zei dat het bericht, dat in Londen is verspreid, slechts ten doel had de naam van Ghana te schaden. Wij willen, zei hij, een socialis tische maatschappij opbouwen, maar het socialisme van het ene land behoeft niet gelijk te zijn aan dat van het andere. De re gering heeft buitenlandse inves tering nodig en juicht die toe, aldus de president. Nkroemah zei verder, dat de regering-Loemoemba financiële steun dient te ontvangen. Hij achtte de tijd gekomen, dat de onafhankelijke staten van Afri ka op het hoogste plan bijeen komen „om de wereld onze op vattingen over kolonialisme en ontwapening mee te delen". Nkroemah zei stappen te zul len doen tot overleg met de staatshoofden van verscheidene onafhankelijke Afrikaanse sta ten, met het oog op het bijeen roepen van een conferentie over deze twee belangrijke onderwer pen. Een duizendtal jongelui heeft maandag in het centrum van Rome gedemonstreerd tegen de campagne die in Oostenrijk wordt gevoerd voor aansluiting van Alto Adige bij Oostenrijk. Op de trap van het parlements gebouw is een Oostenrijkse vlag verbrand. De meeste betogers waren studenten. TERXEUZEN, In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd. J. de Kam, Tholensstr. 89 a/b, van Goes; M. J. G. de Meijer, Iepenlaan 162, van Breskens; J. M. E. Rogier, Nwe Kerkstr. 17, van Veldhoven; G. C. Vendrig, Nwe Kerkst. 17, van Veldhoven; J. Teu- nissen, Koninginnelaan 24, van Hoorn; T. Veth, Rembrandlaan 17, van Alblaserdam. Vertrokken: H. P. de Jonge, P 31, naar Axel; J. L. M. de Therje, Axelsestr. 59b, naar Dordrecht; J. A. M. Raaijmakers, Hooftstr. 11, naar Breda; W. I. Riemens, P-166, naar Hoek; J. E. Slager. W. de Zwijgerlaan 56, naar Haarlem; H- Wechgelaar, Spoorstr. 61, naar Oegstgeest: L. R. Toorenman, He rengracht la, naar Delft; Wed. N. VersratenDieleman, Baandijk 2, naar Zaamslag; J. Cardol, Nieuw- straat 41, naar Zwolle; B. A. Giete- link, Oranjestr. 54, naar Luxem burg (Lux.). SAS VAN GENT Ingekomen personen: J. A. A. M. Adriaansen, Markt 3, van Hoeven; F. C. M. Durinck, Sin- gelstr. 8, van Rotterdam; J. W. Timmerman en echtg., B. Hoef- nagelstr. 53, van Hoofdplaat; A. A. L. van der Zalm—van Vooren, B. Wautersstr. 7, van Westdorpe; C. G. Bode en gezin, Poelstr. 15, van Leiden. Vertrokken personen: G. P. S. Slock, Stationsstr. 22, naar Arn hem; A. Dekker met gezin, B. Hoefnagelstr. 53, naar Bunnik; Wed. A. FermontGaffurini, Beatrixstr. 3, naar Oostburg; A. A. J. Mangnus, Markt 3, naar Roosendaal; T. G. M. Mat- theeuws, Stationsstr. 11, naar Huijbergen; S. A. L. T. van Wa terschoot, Westkade 108. naar Oudenbosch; P. P. H. Maas, Oostkade 9, naar Huijbergen; F. F. M. de Mul, Stationsstr. 8, naar Delft; L. J. F. Krieekaart, West- dam 19, naar Breda; T. J. Ossen blok met gezin, Westkade 105, naar Roosendaal; A. R. E. Maen- haut, Westdam 5, naar Koe wacht; B. A. van den Enden met echtg., Schulpenpad 31, naar Rotterdam; W. O. G. Remerij, Westkade 34, naar Vlissingen; E. L. SnauwaertVoerman, Sta tionsstr. 25, naar België; A. L. Ruijtenburg met gezin, Stations str. 2, naar Oostburg; O. David- se—de Jong, B. Hoefnagelstr. 61, naar Vlissingen; H. C. Munier, Oostkade 21. naar Amsterdam; P. Meijer, Margrietstr. 1, naar Tubbergen; L. G. M. de la Ruelle de Meij, Zandstr. 50, naar Westdorpe; D. F. Buijze en gezin, Irenestr. 7, naar Sluis; M. J. C. de Waart, Weststr. 1, naar Nieuw-Ginneiken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5