VELPON Bomboko stelt ultimatum aan V. N. De Algemene Vergadering der V.N. DINSDAG 11 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5107 EERSTE BLA® Om Lamoemba DE ONLUSTEN IN KATANGA Nieuwe gangster-methode Loemoemba belegerd LONDEN WEET NIETS VAN NAVO- TOPCONFERENTIE Gelukkige Fabiola Prijs koelhuisboter vastgesteld bouwplaten Vragen over scheepsramp bij Emmerik HAMMARSKJOELD KANDIDAAT VOOR NOBELPRIJS VOOR DE VREDE Onderhoud tussen Nehroe en Adenauer Londense ladingklerken blijven staken 76 ot 78 cent per half-pondspakje de bevolking van nederland !de overstromingen in engeland Overstromingen in Noord-India Westduitse ambassadeur in Leopoldstad verdronken Kennedy tegen hervatting kernwapenproeven NOODWEER BOVEN BRETAGNE DE STRIJD IN LAOS Dr Arias terug in Panama HET WEER ENKELE BUIEN HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; pel maand ƒ2, per week 48 ct. Losse nrs 9 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Justin Bomboko, voorzitter van de raad van studenten, die door kolonel Moboetoe is be noemd om Kongo te regeren, heeft maandag de Verenigde Na ties tot heden de tijd gegeven om Loemoemba, de afgezette premier, aan de strijdkrachten van Moboetoe over te leveren. Bomboko deelde op een pers conferentie mee, dat het Kongo lese leger klaar staat om tegen de Verenigde Naties te vechten teneinde Loemoemba te arreste ren. Als de Verenigde Naties Loemoemba niet tegen 3 uur hedenmiddag zouden uitleveren, zou het Kongolese leger zijn ver antwoordelijkheid aanvaarden. Bomboko zei, dat een bevel tot arrestatie van Loemoemba was uitgevaardigd, maar dat de Ver enigde Naties de uitvoering van het bevel hadden verhinderd. ..Als de Verenigde Naties het Kongolese leger bestrijden, zullen wij hen bestrijden". De houding van de Verenigde Naties in deze aangelegenheid was door „zekere Afrikaanse landen'' gedicteerd. Bomboko verwachtte verbreking van de betrekkingen met 'Ghana. „Er is geen sprake van V. N.- voogdij hier. Wij hebben de Bel gen eruit gejaagd en wij zullen desnoods de Verenigde Naties verdrijven". Bomboko deelde nog mee, dat een groep „Loemoemba-terro- risten" maandag zijn gearres teerd. Volgens Bomboko zijn er alleen al in Leopoldstad 100.000 werk lozen en het land werd met on dergang bedreigd als er niet spoedig drastische maatregelen genomen worden. Ondanks Loemoemba's verkla ring zondagavond afgelegd dat hij geen militaire bescher ming meer nodig heeft, is de wacht van V. N.-soldaten voor zijn ambtswoning in Leopoldstad niet teruggetrokken. Loemoemba heeft zondagavond op zijn rondrit door Leopoldstad verklaard dat hij na „30 dagen van vrijwillige ballingschap" de macht weer in handen heeft ge nomen. Het is echter nog niet duidelijk geworden wat hij van plan is te doen om zijn verkla ring waar te maken. Loemoem ba zei dat de V. N. en „het hele Westen" tegen hem zijn, „maar als ik naar het kamp-Leo- pold zou gaan, zou ik als een koning begroet worden". Op zijn rondrit verklaarde hij voorts dat kolonel Moboetoe de opperbevelhebber van het Kongolese leger die Loemoemba's regering „geneutraliseerd" heeft cadetten van het Kongolese leger naar Engeland wil sturen „om daar fascist te worden." Maandagmorgen verschenen parlementsleden, die vóór Loe moemba zijn, voor het gebouw van de nationale vergadering in Leopoldstad. Er zou daar 'n ver gadering worden gehouden die bijeengeroepen was door Joseph Een Katangees vliegtuig uit Elizabethstad heeft 23 vluchte lingen in het geDied van Kabalo, dat in Noord-Katanga ligt, opge haald. Een woordvoerder van de Ka- tangese regering heeft meege deeld, dat acht blanken, onder wie een vrouw, in dit gebied door opstandige Baloeba zijn ver moord. De lijken zouden sporen van martelingen vertonen. Vol gens militairen, die uit dit ge bied naar Elizabethstad zijn te ruggekeerd, heerst er nog steeds een gespannen toestand. De Baloeba, die in Kabalo en omgeving wonen, zijn nu al ruim een maand in verzet tegen Tsjombe en de zijnen. Op ver schillende plaatsen is het tot ge vechten gekomen tussen deze Baloeba en de troepen van Tsjombe. Een gewiekste gangster in Pittsburg heeft een nieuwe me thode gevonden om zijn slacht offers te dreigen en af te persen. Twee Pittsburghers vonden dezer dagen een doos op de .stoep van hun woning met een postduif erin. Het dier had een briefje aan een der poten, waar in de geadresseerde werd aange maand de duif weer los te laten met een bankje van tien dollar aan de poot. Zo niet, dan zouden de huismuren met zwarte verf Worden beklad en de vensterrui ten worden ingegooid. De verbouwereerde politie stelt een onderzoek in. Kasongo, voorzitter van het piar- lement en destijds een belang rijke figuur in Loemoemba's na tionale Kongolese partij. De par lementariërs werden echter naar huis gestuurd door Kongolese soldaten, die daartoe opdracht hadden gekregen van Moboetoe. Uit particuliere bron wordt gemeld dat er in de Oostprovin cie voedselschaarste dreigt te ontstaan. Dit zou het gevolg zijn van de anarchie en het ontbre ken van gezag. De Kongolese overheid aldaar zou zich voorts weinig bekommeren om de afzet van de landbouwprodukten. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat men in de Oostprovincie op grote schaal clandestien sterke tirank bereidt. De bananenpro- duktie zou vrijwel helemaal voor dit doel gebruikt worden. Kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Kongo, heeft maandag een duizendtal militairen samen getrokken rondom de ambtswo ning van de premier, waar Loe moemba zich nog steeds op houdt. De kolonel verklaarde dat niemand meer het gebouw zou mogen verlaten of betreden. Er werd een schot in de lucht afgevuurd en verscheidene aan hangers van Loemoemba wer den per vrachtauto weggevoerd. De residentie werd bewaakt door troepen van de V. N., die ver sterking kregen van een com pagnie militairen uit Ghana, die in de nabijheid posities betrok ken. Loemoemba verscheen in hemdsmouwen op het balkon en daagde Moboetoe uit tot 'n duel. „Laat hij zijn wapen kiezen, dan zullen wij zien wie de sterkste is", aldus Ldemoemba. Later protesteerde Moboetoe bij de V. N., omdat Ghanese troe pen hem hadden belet „een wet tige arestatie te verrichten." Bet Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag verklaard, dat het niets weet van plannen om de bijeenkomst van de NAVO-raad in december te Parijs op het niveau van rege ringsleiders te houden. De woordvoerder van het departe ment zei dit in antwoord op een vraag naar aanleiding van de mededeling van bondskanselier Adenauer, dat hij de vergadering in december zal bijwonen. Een woordvoerder van de Westduitse regering verklaarde maandag echter tegenover de pers, dat er plannen worden ge maakt voor een conferentie van de zes regeringsleiders van Frankrijk, Italië, de bondsrepu bliek en de Benelux-landen, die midden december in Parijs zou worden gehouden. Men verwacht niet dat de regeringsleiders de bijeenkomst van de NAVO-raad, die na het overleg der zes zou worden gehouden, zullen bijwo nen. De algemene vergadering der Verenigde Naties hervatte maan dag haar debat over de interna tionale politiek met een toe spraak van president Sekoe Toe- re van Guinea, die zei dat Afrika zich niet bij een blok zal voegen en bezig is zichzelf te worden. De kolonialistische landen trachten echter, ondanks de onweerstaan bare beweging der koloniale vol ken, hardnekkig hun voorrech ten vast te houden. Hij verklaarde verder dat de nieuwe Afrikaanse leden van de Verenigde Naties niet de „ma- rionettenrol" kunnen aanvaarden plakt ti met Ceta-Bever die hun in de Verenigde Naties wordt aangeboden door degenen die de stemmen van deze staten wensen. Hij sprak zich uit voor de afkondiging van de onafhan kelijkheid van alle gekoloniseer de volken. President Toere diende een re solutie in welke voorziet in da onmiddellijke bezetting van de vakante zetels van voormalig Belgisch Kongo door afgevaar digden van de „centrale rege ring". Zoals bekend waren de zetels open gebleven door me ningsverschil over de geldigheid van de geloofsbrieven van con currerende delegaties. Premier Chroesjtsjef was voor het eerst sedert donderdag aan wezig, daar hij de rede van Toere wilde horen. Deze laatste heeft onlangs in Moskou besprekingen met de Sowjet-premier gevoerd en later een bezoek aan Peking en New Delhi gebracht. President Toere zei nog dat de manier waarop de resoluties van De fractie der Christen-demo craten in het parlement van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft de regering van deze staat geïnterpelleerd over de scheepsramp bij Emmerik. De fractie wil weten wie toe stemming heeft verleend voor de afvaart van de veerboot „Tina Scarlett" en welke veiligheids- varing op de plaats van het on geluk in actie kwam. De parle mentsleden vragen ook op welke wijze de hulpverlening bij derge lijke ongelukken kan worden ge coördineerd. Ook over de alge mene veiligheidsmaatregelen voor de Rijn- en binnenvaart en de eventuele verbetering ervan worden vragen gesteld. MM maatregelen hiervoor waren ge troffen. Er wordt voorts opheldering gevraagd over het geconstateer de feit, dat de eerste brandweer boot pas twaalf uur na de aan- Meer dan honderd schepen lagen zaterdagochtend aan de Duitse zijde van de rampplaats in de Rjjn te wachten, tot zij de on- heilsplek konden passeren. (Luchtfoto ANP) de Veiligheidsraad in Kongo wa ren uitgevoerd „ernstige twijfel" had nagelaten over de „mede plichtigheid van bepaalde ver tegenwoordigers van de Verenig de Naties tegenover de eenheid in Kongo". De Afrikanen ver oordelen de V. N.-leden die de verantwoordelijke regering van Kongo die van Loemoemba „verloochenden" en „aanmoe digen tot afschaffing en chaos". De Guinese president gaf zijn steun aan het voorstel van presi dent Nkroemah van Ghana om drie plaatsvervangers aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties toe te voegen die de „drie politieke tendenties" in de Verenigde Naties vertegenwoor digen. Hij geloofde niet in het nut van drie secretarissen-gene raal. Hij eiste toelating van communistisch China tot de Ver enigde Naties en drong aan op nieuwe pogingen ter regeling van de ontwapeningskwestie en het Algerijnse vraagstuk. Toere sprak twee uur en 25 minuten. Het was een van de langste verklaringen van de zit ting. Chroesjtsjef en andere af gevaardigden gaven hem staan de een ovatie toen hij naar zijn plaats terugkeerde. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zal door het presidium van de Duitse „Europa-Union" worden voorge dragen voor de Nobelprijs 1961 voor de vrede. Dr. H. C. Fried- rich Carl Freiherr von Oppen- heim, president van de „Euro- pa-Unior." heeft maandag ver klaard dat zijn organisatie de kandidatuur van Hammars kjoeld zal toezenden aan de commissie van het Noorse par lement die elk jaar de winnaar moet aanwijzen. Von Oppen- heim. meende dat erkenning van Hammarskjoelds grote ver- dienst voor de vrede meer dan ooit nodig is, aangezien de secretaris-generaal de laatste tijd aan beschimping van commu nistische zijde heeft blootge staan. Op weg van New York naar tndia heeft het toestel, waarmee Nehroe reist, maandag een tus senlanding gemaakt in Bonn. Nehroe werd op het vliegveld verwelkomd doer Adenauer en had daarna een onderhoud met de bondskanselier. Nehroe zei tegen journalisten, dat hij met Adenauer voorname lijk over de handhaving van de vrede in de wereld heeft gespro ken. En dit brengt ontwape ning met zich mee, aldus Neh roe' De Indische premier wilde niet ingaan op een vraag over de status van Berlijn. Nehroe en Adenauer hebben ongeveer een uur met elkaar ge sproken. De ladingklerken in de Lon dense haven die drie weken ge leden in staking zijn gegaan, hebben maandag met grote meerderheid besloten, him actie voort te zetten. Maandagmiddag werd op 157 schepen niet ge werkt. Dona Fabiola heeft na haar terugkeer in Madrid haar eerste officiële optreden in het open baar gemaakt met de doop van de baby van Ignaeio Maria de Drio. De minister van Landbouw en Visserij heeft de groothandels- prijs voor koelhuisboter uit de re geringsopslag van het Voedsel- voorzienings in- verkoopbureau vastgesteld op 2,59 per kg, ver meerderd met de toeslag van ƒ0,64 op boter in kleinverpak- king voor binnenlandse afzet. (Bij het ompakken in wikkels ontvangen de groothandelaren het toeslagbedrag van 0,64 terug.) Deze koelhuisboter, die na een proces van ontdooien, ompakken en distribueren in de loop van deze week beschikbaar komt, zal verkrijgbar zijn tegen een prijs van ƒ0,76 tot ƒ0,78 per half pondspakje. Het ligt voorshands niet in de bedoeling wijzigingen in deze prijs te brengen. Minister Marij- nen heeft zich met deze prijs aangesloten bij het compromis voorstel van het Produktschap voor Zuivel, dat j.l. zaterdag ter openbare bestuursvergadering tot stand kwam. Deze overeen stemming geldt ook voor de prijs van verse boter, die (na de ver laging door het Produktschap Is een goede toekomst u één. avond luisteren waard? (zie advertentie elders in dit blad) van de toeslag voor de consu ment van 0,80 tot 0,64 per kg) verkrijgbaar zal zijn tegen ƒ0,84 tot 86 per pakje. Volgens opgave van het C. B. S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 september jl. 11.505.590. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg het aantal hu welijken in ons land 56.299 tegen 55.923 in de eerste acht maan den van 1959. Het aantal levend geborenen daalde van 165.040 in de eerste acht maanden van 1959 tot 161.986 in de eerste acht maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 57.885 tot 58.877. Voorts steeg het aantal immigranten van 22.377 in de eerste acht maanden van 1959 tot 25.951 in de eerste acht maanden van 1960 en het aantal emigranten steeg van 34.948 tot 40.018. De overstromingen die grote delen van Engeland en Noord- Ierland getroffen hebben, zijn aan het afnemen, aldus is zon dagavond officieel meegedeeld- In de zwaarst geteisterde ge bieden Lincolnshire in het oosten en Devon in het zuid-wes- sten heeft het water een spoor van verwoesting achterge laten. Drie mensen zijn verdron ken. In Noord-India hebben over stromingen na een week van zware regenval een veertigtal doden geëist. De stad Lucknow wordt be dreigd door het sterk gestegen water van de Gomti. Ruim 100 huizen zouden ingestort zijn. In verscheidene gebieden worden de mensen geëvacueerd. In de afge lopen vier dagen zijn in het dis trict Kanpoer 28 mensen om het leven gekomen. Ook Cambodja en Vietnam hebben van zware regenval en overstromingen te lijden gehad. De westkust van Vietnam is het zwaarst geteisterd. Volgens de plaatselijke pers staat het stadje Kieng Giang onder water. In De ambassadeur van West- Duitsland in Leopoldstad, Soh- ring, is zondagmiddag tijdens een zwempartij in de rivier de Kongo verdwenen. Er is vijf uur ver geefs naar hem gezocht. De op sporing moest wegens het inval len van de duisternis gestaakt worden. Sohring was met zijn vrouw en twee kinderen uitgevaren naar een zandbank in het midden van de rivier de Kongo. Op een plek waar de stroming niet zo sterk was, had bij zich met zijn zoon tje van 12 jaar te water begeven. Hij liet zich op een gegeven ogenblik drijven terwijl hij zich aan een kabel vasthield. Plotse ling was hij verdwenen en zijn zoontje, die zich omkeerde zag slechts de strooien hoed van zijn vader od het water drijven. On middellijk werden nasporingen verricht door rivierboten en een hefschroefvliegtuig van de V.N. maar toen de duisternis was in getreden had men de ambassa deur nog niet gevonden. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, Kennedy, heeft in een brief aan de bijzondere ad viseur van de congrescommissie voor kernenergie, Thomas Mur ray, hervatting van de proeven met kernwapens van de hand gewezen Kennedy schrijft, dat naar zijn mening de ondergrondse kernwapenproeven thans niet hervat moeten worden. Als hij tot president zou worden geko zen zou hij erop staan, dat de Verenigde Staten niet het eerst de kernwapenproeven in de at mosfeer hervatten. Mochten de Geneefse onderhandelingen over het staken van de proeven met kernwapens op het ogenblik dat hij het presidentschap op zich neemt niet meer gevoerd wor den, dan zou hij, Kennedy, er op aandringen, dat zij hervat worden. Cambodja is vooral het noord oostelijke gebied getroffen. De verbindingen met Battambang zijn verbroken. De Bretonse kust in Frankrijk Ls door een orkaan geteisterd. De schade is groot, maar er zijn geen slachtofters te betreuren. De daken van een honderdtal huizen op het eilandje Quessant zijn door de orkaan afgerukt. In het gebied van Brest zijn vele scheepjes gezonken of bescha digd. L'e scheepvaart en de kust visserij liggen stil. Het bestuur van de provincie Xiengkoeang in Oost-Gaos, die aan het communistische Noord- Vietnam grenst, is overgelopen naar het pro-Westerse revolu tionaire kamp in het zuiden om te voorkomen dat de provincie in handen van de communisten valt. zo heeft Radio-Savannaket, de officiële „stem" van dit revo- tionaire kamp, maandag bekend gemaakt. Het station meldt voorts dat Toebi Lifong, minister van Ju stitie in het „neutralistische" ka binet van prins Soevanna Phoe- ma en leider van de bergstam der Meos, ook is overgelopen i naar het pro-Westerse revolutio- I naire kamp. Militaire waarne mers menen dat de omzwaai in de provincie Xiengkoeang kan leiden tot nieuwe gevechten, daar de vorige week is gemeld dat de troepen van de Pathet Lao bezig waren Xiengkoeang te om singelen. De Panamese diplomaat dr. Ro berto Arias, echtgenoot van de Britse ballerina dame Margot Fonteyn, is na 15 maanden van ballingschap, in de Panamese hoofdstad Panama teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld door zijn aanhangers uitbundig ver welkomd. Dr. Arias was uitgeweken na een mislukte samenzwering, in 1959. tegen de toenmalige presi dent de La Guardia. Zijn vrouw, Margot Fonteyn, had meegedaan en zij werd voor haar aandeel in het komplot gedurende korte tijd te Panama gevangengezet. Brit se bemoeienis bewerkte haar vrij lating. President de La Guardia is een week geleden, nadat hij zijn ambtstermijn van vier jaar had vervuld, opgevolgd door Roberto Chiari. de rijke familie Arias heeft Chiari tijdens diens verkie zingscampagne krachtig ge steund. Men verwacht dat de nieuw gekozen nationale vergadering nog deze week stappen zal nemen, om de indertijd tegen dr. Arias uitgebracht beschuldigin gen vervallen te verklaren. Overstroming in het Engelse plaatsje Ex Duth: Er moet nu eenmaal -gewinkeld worden en wanneer het klimaat het toestaat kim je je het beste maar volle dig mogelijk aanpassen aan de natte omgeving. Het K. N. M. I. deelt mede Boven het zuidelijk deel van de Noordzee bevindt zich een depressie die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Aan de westflank hiervan komt op het westelijke deel van de Noordzee een zóne voor met harde tot stormachtige winden waarmee onstabiele lucht wordt aangevoerd. Deze lucht stroom de maandag de provincies Zee land en Zuid-Holland binnen wat aanleiding gaf tot talrijke buien. In Zierikzee werd b.v. 28 mm regen afgetapt. Met de oostwaartse beweging van de depressie breidt de bui- en-activiteit zich verder over het land uit. Het koele weer blijft voortduren. nrrroDcniruT llhUVUljlUUll medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Half tot zwaarbewolkt en op dé meeste plaatsen enkele buien. Matige en langs de kust krachti ge noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 11 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 5.35 5.55 Terneuzen 6.10 6.30 Hansweert 6.50 7.10 Walsoorden 7,00 7.20 ZON MAAN op onder op onder Okt. 11 6.57 17.56 22.19 13.22 12 6.59 17.53 23.11 14.06 13 7.01 17.51 14.44 14 7.02 17.49 0.08 15.18

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1