ïeft, irgt! DE SCHEEPSRAMP OP DE RIJN AXEL Chinese kwestie niet op de agenda van de Algemene Vergadering derVerenigde Naties Chroesjtsjef donderdag naar Moskou terug H. D. Louwes overleden Minister Luns over :iv.n besprekingen te Washington TELEFOON 2926 K-polis? K-polis? HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Russische spion in Zwitserland aterdag 8 oktober 15 too bij in-leven- '00.- direct bij verlijden door vordt dus de uitkering 'erhoging kan k zijnwant l bij leven en 0.- ving indien de •nd invalide e duur van de houd van de >n van enstaande st f 15.13 per re leeftijd mee nlijke voor hogere gesloten inlichtingen itaSterk-polis de „Utrecht" oofdkantoor: 2072 95 is om voor 3,95 in het bezi' omnibus niet willen missen- Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Oiroriummei 38150 Abonnementsprijs: 16.— per kwartaal; pei maand f2, per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 10 OKTOBER 1960 16e Jaargang Nr 5106 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De algemene vergadering heeft zaterdag met 38 tegen 34 stem men, bij 26 onthoudingen, beslo ten de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging niet op de agenda van de lopende zitting te [ilaatsen. De stemming betrof een door Nepal ingediend amen dement, dat beoogde de aanbe veling van de agendacommissie om de kwestie dit jaar niet te behandelen, ongedaan te maken. Tenslotte aanvaardde de alge mene vergadering met 42 tegen 34 stemmen, bij 22 onthoudingen een Amerikaanse resolutie, waar in, overeenkomstig de aanbeve ling van de agendacommissie, er op werd aangedrongen, de kwes tie van de toelating van Peking- China niet te bespreken. Het was de tiende maal, dat de algemene vergadering weigerde dit punt op haar agenda op te nemen. Vóór de stemmingen hadden de Amerikaan Wadsworth en de Sowjet-minister van Buitenland se Zaken Gromyko hun argu menten resp. tegen en voor de toelating van communistisch- China laten horen. De Russische minister kreeg o.a. de steun van de vertegenwoordigers van Zuid- Slavië, India en Nepal. Krisjna Menon, de Indiase mi nister van Defensie, betoogde dat de agendacommissie zich de rechten van de algemene verga dering had aangemeten. Volgens hem zou voor aanvaarding van de aanbeveling der commissie 'n meerderheid van tweederden no dig zijn. Sprekend over landen waar 'n bewind met behulp van geweld gevestigd is, verklaarde hij, dat er slechts weinig voorbeelden waren van staten, waar dit niet het geval is geweest, wanneer 'n bewind iets anders omver moest werpen, was daar zijns inziens geen bezwaar tegen. De Nepalse afgevaardigde Risjikesj-Sjana gaf een zeld zaam voorbeeld van openhartig heid, toen hij het door Wads worth aangevoerde bezwaar, dat er in communistisch-China geen vrije verkiezingen worden gehou den, trachtte te ontzenuwen. Hij riep uit: „Maar u, mijne heren afgevaardigden, hoevelen van u zouden in deze vergadering zit ting hebben, als er in uw land vrije verkiezingen waren gehou den?" Deze vraag viel in een ijzig stilzwijgen. De kindermoord in Brussel. Enkele uren na de ontdekking van de moord op de 11-jarige Belgische schoolknaap Roland de Coster, is de politie er in ge slaagd de dader te ontdekken. De man, een 24-jarige kruide nier, kon worden achterhaald dank zij sporen van autobanden, die op de plaats van de misdaad werden aangetroffen. De dader is getrouwd en heeft zelf een kind. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zocht reeds geruime tijd het gezel schap van de jongen. salons Robert" lm «po rr» cocnv norit 16 biwxtrijsfroat 9 tifMazeo individuele hearverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zjjn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. De Russische afgevaardiging naar de Algemene Vergadering bij de Verenigde Naties heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zaterdagavond officieel meegedeeld dat de Rus sische minister-president Chroe sjtsjef, donderdagavond met 'n Russisch straalverkeersvliegtuig uit New York naar de Sowjet- Unie zal vertrekken. De politie te Irvington in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag een pakket, ge adresseerd aan de Russische mi nister-president, Chroesjtsjef, in De heer H. D. Louwes, oud- voorzitter van het LandDOUW- sohap, is zaterdagmorgen vroeg in zijn woning te Zuidhorn over leden. Hij was 67 jaar. Herman Derk Louwes werd 15 augustus 1893 te Ulrum geboren. Hij bezocht de rijks-H.B.s. en de Landbouwwinterschool te Gro ningen en was daarna werkzaam op het bedrijf vai. zijn vader, dat hij later zelf exploiteerde. In 1923 kreeg hij zitting in het da gelijks bestuur van de Gronin ger Maatschappij voor Land bouw. Van 193Ü tot 1947 was hij voorzitter van deze maatschappij mist. Duizenden mensen zijn dak beslaggenomen en opengo#naakt omdat zij vreesde dat het een bom was. Een deskundige zei later dat er geen springstof in het pakket zat. De inhoud bestond uit een stuk afvoerpijp van een goot steen, asbest papier, draad, ko peren plaatjes, een elektrische kandelaar, verscheidene spijkers, 'n batterij en 'n hoeveelheid vuil. Alles hoogst onschuldig. Maar het zag er bij de eerste aanblik zó echt uit dat iemand van de politie zei te denken dat de bom door een deskundige moet zijn gemaakt. Een postambtenaar op het postkantoor te Irvington had de politie gewaarschwd omdat hij 't pakket verdacht vond. Taifoen teister de Philippijnen De taifoen „Kit" heeft het centrale deel van de Philippij nen geteisterd. Zestien mensen zijn om het leven gekomen en negen-en-veertig worden er ver- De waterpolitie van Emmerik waardering voor het optreden heeft over de scheepsramp van van de stuurman van de „Dia vrijdag meegedeeld, dat behalve mant", die alvorens het branden- mevr. Van der Vlag van de „For- den ontsnappen, waardoor naar halve kilometer. Honderden mensen stonden op beide oevers van de rivier het beangstigende schouwspel gade te slaan. Kongolese politiemannen muiten. In Leopoldstad heerste zater dagochtend enige spanning na 'n muiterij van een groot aantal Kongolese politiemannen die po- litiecommisarissen opsloten of sloegen, aldus meldt het Kongo lese persbureau dat door Belga wordt aangehaald. De muiters begaven zich ge wapend naar het stadhuis en ontvoerden bij afwezigheid van de burgemeester, zijn plaatsver vanger. De reden voor het op treden der politiemannen schijnt te zijn, dat een belofte aangaande loonsverhoging niet is gehouden. Bij overleg met provinciale en stedelijke autoriteiten kregen de politiemannen de toezegging, dat zij het achterstallige salaris over de afgelopen drie weken zullen ontvangen en dat een salarisver hoging zal worden overwogen. Op het ogenblik ontvangen zij 85 gulden per maand. De ongeveer twintig politie officieren, die de muiters hadden tuna" één dode te betreuren valt. 1 de schip te verlaten onder groot Waarschijnlijk zijn de nog niet meegenomen, werden later vrij Het is een opvarende van de levensgevaar de ontluchtings- ontbrande tanks van de doormid- De brandende tankboot „Dia mant" op de Rijn bij Lobith. gelaten. SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOSINE Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST NOORDELI JKE WIND Een oceaandepressie trok over het Engelse Kanaal naar zuid-En- geland, veranderde daar van koers en verplaatste zich vervol gens naar Noord-Frankrijk. Na dat een front dat met de depres sie samenhing, was gepasseerd, kwamen zondag aanvankelijk op klaringen voor. Maar later nam de bewolking opnieuw toe en viel plaatselijk wat regen. De middag- temf -naturen warer. dan ook niet hoger dan 15 graden. De de pressie wordt gevolgd door een zóne met krachtige noordelijke winden, die zich vandaag ook over ons land zal uitbreiden. Hiermee wordt koelere polaire lucht aangevoerd waarin buien voorkomen. 'VFPPpcniruT ILILIIVULIIULU 1 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Veel bewolking met af en toe regen. Matige toi krachtige wind uit noordelijke richtingen. De zelfde middagtemperaturen ais gisteren of iets lagere. MAANDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens -1.59 5.17 Terneuzen 5.34 5.52 Hansweert 6.14 G.32 Walsoorden 6.24 6.42 ZON MAAN Okt. 10 11 op onder op onder 6.55 17.58 21.31 12.31 6.57 17.56 22.19 13.22 en als zodanig kreeg hij zitting in het bestuur van de eerste afde lands Landbouwcomité (K.N.L.C ling van het K. N. L. C. (Konink lijk Nederlands Landbouwcomi té). Van 1938 tot 1950 was hij voorzitter van het K.N.L.C. Toen in 1945 de Stichting voor de Landbouw werd opgericht, werd de heer Louwes daarvan voorzitter. Hij bleef dat tot in 1945 het Landbouwschap werd opgericht. Toen werd hij voor zitter van dit bedrijfschap. In mei van dit jaar trad hij als zo danig af. De in april gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap, de laatste voor de datum van zijn aftreden, heeft de heer Louwes niet meer kun nen bijwonen. De ziekte, die zijn dood heeft veroorzaakt, had zich toen al geopenbaard. Enige malen is de heer Louwes sindsdien op genomen geweest in het Diaco- nessenhuis te Groningen. In 1933 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer, waar hij tot 1937 deel uitmaakte van de fractie van de Vrijheidsbond. In 1950 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. De begrafenis is dinsdagmid dag in Ulrum. Japanner lanceert nieuw geneesmiddel tegen kanker De Japanse dokter Kaneo Sa- kuri heeft op de tweede dag van de internationale bijeenkomst te Tokio van geneesheren, die zich bezig houden met de kankerbe strijding, mededeling gedaan van een door hem gevonden nieuw geneesmiddel tegen kanker, dat hij „687'' heeft genoemd. De basis van „687'' is salpeter. Volgens dr Sakurai heeft het dit reusachtige voordeel op andere kanker-betrijdende-middelen dat het de aangetaste cellen vernie tigt, doch de gezonde spaart. Dr. Sakurai nam de volgende proefneming. Hij verwekte kan ker bij 24 muizen, zonder deze te behandelen. Alle muizen wa ren na tien dagen dood. Daarop verwekte hij kanker bij een groep muizen die hij ver volgens met „687'' behandelde. Na 26 dagen leefden 95 procent der besmette muizen nog en de dieren die ook na de dertigste dag nog in leven waren gebleven', herstelden. Dr. Sakurai heeft zijn genees middel „687'' genoemd, omdat het het aantal zijner proefnemin gen weergeeft, vóórdat hij zijn preparaat gereed had. loos. De schade wordt geschat op ruim 2 miljoen gulden. f343,- RADIO de BUCK Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 j „Vaarwel II", uit Maastricht, - kleppen van de laadruimen open- den gebroken tanker „Diamant" waarvan het stoffelijk overschot de, zodat de benzinegassen kon- ontploft. Verscheidene boten, uitgerust met schuimbluskanonnen, bonden de strijd tegen het niet aflaten de vuur aan. Zondagmorgen om half twaalf is met veel moeite het scheep vaartverkeer op de Rijn weer enigszins mogelijk geworden. Of schoon de „Diamant" nog stéeds fel ligt te branden, alsook een strook van naar schatting dertig meter met brandende kerosine op het water rond dit schip, kon een vaarbaan voor één-richting- verkeer, behalve voor tanksche pen, worden vrijgegeven. Uit Emmerik werd zondag middag vernomen, dat bij enkele zeer ernstige patiënten van de negen, die aldaar in 't ziekenhuis zijn opgenomen, een lichte ver betering van de toestand gecon stateerd is. Het blussingswerk op de Rijn wordt met onverminderde kracht voortgezet. Zondagmiddag tegen 12 uur was de brand op de „Diamant" definitief geblust. Het schip is geheel uitgebrand. De districtsrechtbank te Kleef heeft voorlopig beslag gelegd op de Deense veerboot „Tina Scar-- lett". De voorsteven van het schip, dat sinds vrijdag reeds met dé achtersteven onder water ligt, begon zondagmiddag even eens te zinken. Be veerboot „Tina Scarlett" nadat het schip brandend aan de grond was gelopen DE SAMENSTELLING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Minister Luns heeft bij een ontmoeting met thans in New York werkzame Nederlandse journalisten een overzicht gege ven van wat hij zo al gedaan had sinds hij op 14 september j.l. in New York aankwam. Omtrent de tot dusverre te Washington gevoerde besprekin gen deelde minister Luns mede. dat die hadden plaats gevonden met ds minister van verdedi ging, Gates. Bij de gesprekken in Wash ington is ook Indonesië ter sprake gekomen. De minister bleek zeer tevreden over die gesprekken. Overigens kon hij nog mededelen, dat het minis tot op heden nog niet kon wor- alle waarschijnlijkheid een ont- den geborgen. Een andere opva- ploffing en daardoor groter on- I rende van dit schip, die zware heil is voorkomen verwondingen opliep, verkeert sedert zaterdagmiddag niet lan- Functionarissen van de scheep- in goed ingewijde kringen van ger in levensgevaar, evenals de vaartautoriteiten in Duisburg de algemene vergadering der overige nog in het ziekenhuis te zijn begonnen met het onderzoek Verenigde Naties schat men de Emmerik opgenomen gewonden, van de scheepsramp en hebben kans vrij groot, dat Portugal bij Omtrent de hoogte van het getuigen gehoord. Men neemt de komende stemming voor de schadebedrag valt in het alge- steeds meer aan, dat het noodlot- zetel in de Veiligheidsraad, meen zelfs bij benadering niets tig afdrijven van de „Tina Scar- waarvoor genoemd land door te zeggen. De „Tina Scarlett" is lett" in eerste instantie niet door een groep van Europese Staten verzekerd. In tegenstelling tot breuk van de sleepkabel is ver- de candidaat is. het onderspit eerder uit Duitsland ontvangen oorzaakt. zou delven, zulks indien deze berichten is de Duitse tanker i Zaterdagavond laat brak op de candidatuur gehandhaafd werd. strepen inzake de toekenning „Brigitte" niet gezonken. De plaats van de ramp opnieuw een Met name schijnt India zich van net ïec i _van zeitne- bo0{ heeft wel aanzienlijke scha- 'geweldige vuurzee los, die zich togen die keuze te kanten en om mi „e -,o,.o mo geleden. lover de gehele breedte van de vooraJ in verband met de Men heeft in Emmerik veel Rijn uitstrekte over ongeveer een India veroordeelde voort- zetting van Portugees kolonialis- thans door de Tweede Ka mer van de doer de regering gekoesterde en voorg: Var. - plannen ecncteL elementen verschaft zijn, die nog eens duidelijk de bedoeling van de Nederlandse regering onder- terie van Buitenlandse Zaken hem verzekerd had, dat het in stoe!te lr\ deze vergadering te- de „New York Times" versche- ^over haar had verklaard nen bericht over uitbreiding van Nederland bereid is zqn I: Amerikaanse leveringen (wape- j f' baking *'nzd. ïndonesie vol- j v£n zBelfbeschikking door de A-o u ls'- - .1 Papoea bevolking beogen, aan Tot de door minister Luns in voortdurende toelicht en oordeel van de Verenigde Naties te onderwerpen, luidde zijn ant woord ontkennend. Dit was niet nieuw en meer stemming aan de bevolking van Nieuw-Guinea. j Op een desbetreifénde vraag, i of hij, minister Luns, toch niet moest toegeven, dat er aan het slot van zijn in de algemene vergadering der Uno gehouden i erde, voorkomende passage iets nieuws voorkwam, waarin hetDe Zwitserse re^erinc heeft hoofd der Nederlandse delegatie bekendgemaakt dat zij de Rus open ijk vanaf het sprsekga-1 sische regering verzocht heeft crnolto in nave* rsmci ricrin o- to. v" werpen behoorden onder mes K. L. M.-belangen, die daarbij een grote plaats hebben ingeno men. Verder kwamen on, hei Verre-Oosten en het Nieuw- Guinea-probleem aan de orde. Met betrekking tot Nieuw- Guinea verklaarde1 minister Luns dat Nederïand's positie te dien opzichte in beginsel helemaal niet veranderd is, maar dat door het tijdsver loop en door de aanvaarding dan eens was al vroeger van Nederlandse zijde een soortge- om terugtrekking van Wladimir Koerkoerine, een functionaris van de Russische ambassade in Bern. Koerkoerine die zich aan spionage zou hebben schuldig gemaakt, is vrijdag uit Zwitser land vertrokken. bassade in Bern werkten, uit Zwitserland gewezen op beschul diging van spionage. Aanslagen in Algerië. Een Algerijnse terrorist heeft zaterdagmiddag een handgranaat geworpen in een café in het cen- De Zwitserse regering deelde.!rum van de Algerijnse plaats voorts mee dat de Russische re gering gevraagd heeft om terug roeping van een employé van de Zwitserse ambassade in Moskou. Er werd van Russische zijde geen Tlemcen. Door de ontploffing weraen zestien personen ge wond. De toestand van negen hunner is ernstig. Onder de gewonden bevindt lijke bereidheid in Ver. Naties- i reden hiervoor gegeven. De zich een 21-jarige vrouw en haar Zwitserse regering noemde het zuigeling. Russische verzoek „niet gerecht - Een andere Algerijnse 'terro- vaardigd" en verklaarde dat zij rist, die de bevolking de „doder kringen kenbaar gemaakt. In dit verband noemde minister Luns ook onjuist het weieens aan het adres van dr. Drees ge richte verwijt omtrent inmobi- lisme in de aangelegenheid in kwestie. een protest in Moskou had inge diend. Zoals bekend zijn in mei twee met de bijl'' noemt, heeft zater dag te Oran zijn vierde moord begaan. Hij verwondde een land- Russen, die op de Russische am- genoot dodelijk. me, zoals dit bijvoorbeeld in de vorm van Portugals heerschap pij over Goa tot uiting zou ko men. Het bleek, dat van meer dan een zijde uit de kring van niet-Europese landen er voor geijverd wordt, dat de candida tuur van Portugal zal worden teruggenomen en dan Nederland als canaidaal zou dienen op te treden. Aan te nemen valt ech ter, dat men van Nederlandse kant hier op dit moment niet in zou willen treden. Bij wijze var compromis was Nederland er mee akkoord gegaan deze keer Portugal de voorrang te gunnen voor de raadszetel in kwestie, zulks op voorwaarde, dat dan Nederland de volgende keer de candidaat zal zijn. Al leen wanneer Portugal zelf zich alsnog als candidaat zou terug trekken en er bij Nederland op zou aan dringen, dat dit in de plaats van eerstgenoemd land de Europese candidaat zou wor den, zou men zich kunnen voor stellen, dat men dan van Neder landse zijde wel bereid zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1