CETAFLE Beursoverzicht Chaotische toestand in Kongo uws in kort Geen blokkade van Berlijn Labour wenst eenzijdige afschaffing van kernwapens Belgische Senaat bespreekt nieuwe regeringsprogramma erdag 6 oktober I960 Donderdag 6 oktober 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 eggen proeven van •actie van de P. v. d. A. iinsdaeavond aan B en e de moeilijkheden heb- innen ontstaan, hoe soort moeilijkheden in de toe kunnen worden voor- en wie aansprakelijk i geweest, als inderdaad zou zijn ontstaan door 'erlast. W. hebben geantwoord, tegenwoordige regeling doende is en dat er dus- wijzigingen in zullen gebracht, dat herha- n de moeilijkheden uit- 1 Is. B. en W. bestreden, sprake is geweest van erzuim van het bedie- ersoneel. Wel is van in- eweest, dat dit personeel werd toen het bemerk- de sluis niet elektrisch rden gesloten. De burge- noemde de zaak een loop van omstandig- waartegen in het ver- 1 worden gewaakt. 17-jarige jongen in Am- Beieren, die van zijn een uitbrander had ge- vegens diefstal van geld. in er. driftbui "vijf n met zijn Floret-buks alvorens hij door de kon worden over-. zijn broer, twee nnen en twee burgers"' en werd in de loop van tot gevangenisstraf ver wegens brandstichting synagoge in Amberg. Newyorkse politie heeft cht. in de omgeving van fdkwartter der Verenig- s een 22-Jartge man aan- n, dip in het bezit was ..Molotof-Coektail" van abrikaat. De man. die den een psychiatrisch ek heeft ondergaan, be- Chroesjtsjef te pakken ;n willen nemen". pen machinefabriek In in Engeland, hebben :ich de afgelopen nacht et, opblazen van de st meester gemaakt van rag van ongeveer drie duizend gulden aan en. Geen van de ruim beiders van de nacht- ebben door het lawaai machines in de fabriek. de knal, waarmee het gepaard ging, ge it twee ambtenaren ar lang bezig zijn ge- ct de liquidatie van het n der in West-Duits- rboden communistische ledraagt volgens mede van de Westduitse van Binnenlandse et netto-bezit der partij igenblik nog vierenhalf mark. Het zal thans meenschappelijke doel- vorden besteed. inleg van een verkeers- inder de Mont Blane 's ia de helft gereed. Zo de Franse als aan de kant is men ruim imeter gevorderd. IKENDAM ZAG OOK EEN GAT... 'r was één, Heelsum Monnikendam heeft ge el scheepsrecht vol te aken door óók een gat 'Ie grote kerk, die op nblik wordt gerestsu ag een arbeider twee leden een geheimzinnig grond, vijf meter diep en middellijn van dertig r. Woensdag is de bom- ntagesperiallst Drenth mannen bij het gat ge len enkele blik was vol- m een schone droom te De experts zagen i het een gewoon boor- En toen dat woord een- s gevallen herinnerden likendammers zich op- de dienst van gemeen- vier jaar geleden op tx een proefboring had Het gat is thans even ijds volgestort met los De politieke toestand in Kongo doet denken aan een draaimolen die zich nel beweegt maar niet van plaats verandert. Overal is bedrijvigheid maar de wielen draaien in het zand. Een verkla ring van vandaag wordt morgen uit dezelfde mond tegengespro ken. Persconferenties volgen elk ander op en doorkruisen elkaar. „Echte" documenten uit de tas van Loemoemba en „echte" ver klaringen uit dc pen van Kasa- oeboe worden dagelijks te koop aangeboden. Op de journalisten wordt, in de plaats van de buiten spel geplaatste parlementariërs, een beroep gedaan voor of tegen dit of dat politiek standpunt te beslissen. Geen der door >Ioboe- toe „geneutraliseerde'' politici wil toegeven dat hij praktisch uitgeschakeld is en daarom zoe ken allen het in woorden, veel woorden. Het voorstel tot het houden ran een ronde-tafelconferentie, -ip 26 september gedaan, was de laatste poging om een wegnaar oplossing van de crisis te wij zen Alle drie rivaliserende troepen die van kolonel Mo- bcetoe, premier Loemoemba en tegen-premier Ileo maakten er aanspraak op het initiatief tot dit plan genomen te hebben, maar ondertussen schijnt ook deze poging weer in het zand gelopen te' zijn. Loemoemba, 'die zich eerst voor een derge lijke conferentie had uitgespro ken, liet later weten dat hij er met' aan zou deelnemen daar alleen het parlement bevoegd zou zijn om over het lot van het. land te beslissen. De leider van Katanga, Tsjombe, die ook aanvankelijk wel voor een ronde-tafelconferentie scheen te voelen, kwam daarna met voorwaarden zoals het kiezen van een „neutrale conferentie plaats". De leider van de mijn- provincie' in Kasai, Kalondji, liet weten dat hij niet met Loe moemba aan één tafel zou gaan zitten. Negen-en-twintig senato ren en afgevaardigden uit de oostelijke provincie, het bol werk van Loemoemba, maakten maandag bekenfi definitief met hem gebroken te hebben. Kasavoeboe heeft bij het Stanley-gedenkteken aan de overkant van de stroomversnel lingen zijn egelstelling betrok ken. Loemoemba waagt zich slechts na zonsondergang uit zijn „vesting" aan de boulevard Ttlkens. Voor het regeringsge bouw, de zetel van de meeste departementen, staan man schappen van het nationale leger met machinegeweren en oewaken de „commissarissen- generaal" die door Moboetoe als waarnemende bestuurders •ïjn aangesteld en daarna door president Kasavoeboe als zo- tanig plechtig werden geïnstal- 'eeid hetgeen overigens weer de verontwaardiging van Moboe toe gaande maakte aangezien deze immers ook de president had „geneutraliseerd". Moboe- loe zelf zet geen stap buiten het Leopoldkamp ofschoon hij met •venveel overtuiging als Loe moemba verklaard heeft het vertrouwen van het leger te ge nieten. Justin-Marie Bomboko dient Inmiddels drie heren. Zowel op de kabinetslijst van Loemoem ba als van Ileo komt hij als mi nister van Buitenlandse Zaken voor en tevens vervult hij het voorzitterschap van Moboetoe's college van commissarissen- generaal dat uit Kongolese in tellectuelen is samengesteld. De strijd om de macht wordt met woorden gevoerd. De func tionarissen van de Verenigde Naties staan voor de moeilijk heid uit te maken tot welke autoriteiten zij zich moeten wenden om althans enig prak tisch werk te kunnen verrich ten. Met het risico dat zij ach teraf ter verantwoording zullen worden geroepen omdat zij geen overleg met de ..regering" hebben gepleegd, willen zij nu een project tot werkverschaf fing aan een vijfduizend Kon golezen tot uitvoering proberen te brengen met een krediet van een half miljoen dollar dat hier voor ter beschikking is gesteld. BROER VAN LOEMOEMBA HEEFT HUISARREST De militaire autoriteiten van Stanleystad, de hoofdplaats van de Oostprovincie, hebben op last van kolonel .Moboetoe de provin ciale premier -lean Finalit en een minister uit diens regering, Louis Loemoemba, een broer van Pa trice, onder huisarrest geplaatst. Bovendien is een neef van Patrice Loemoemba, kapitein Fatakï van de militaire politie gearresteerd. Kolonel Moboetoe verklaarde gistermiddag tegenover verslag gevers dat de drie mannen een opstand wilden ontketenen. De nieuwe machthebber in Kongo veroordeelde bovendien in scher pe bewoordingen „kolonialis tisch" een plan van de V. N.. om onder toezicht van de V. N. een militaire academie op te richten. Eerder had hij bij de volkerenorganisatie geprotes teerd omdat zij geen toestem ming wilde geven voor het ver trek van 36 Kongolese kadetten naar de Engelse militaire aca demie van Sandhurst. De V. N. hebben laten weten dat zij de betreffende overeenkomst als zijnde van bilaterale aard be schouwen. en dat volgens de Veiligheidsraad alle militaire hulp aan Kongo via de V. N. moet worden verleend. In Ponthierstad, oostprovin cie. kwam het dinsdag tot een botsing tussen gendarmes en demonstranten die loonsverho ging eisten. Drie betogers wer den" gedood. Thans patrouilleert de gendarmerie samen met, Ethiopische soldaten van de V. N.-strijdmacht, en in de stad is alles rustig. BEGIN VAN BRAND IN OUDE KERK TE DELFT Woensdagmiddag is een begin van brand ontstaan in de ruim zeven eeuwen oude kerk te Delft. Ongeveer op dezelfde plaats, waar in 1921 bij loodgieterswerk zaamheden niet de nodige voor zichtigheid in acht werd geno men, waardoor brand werd ver oorzaakt, raakte woensdagmid dag een zware houten 'balk on der het tongewelf van de zolde ring in brand, terwijl men bezig was met een snijbrander de ijze ren muurankers weg te branden. Doordat het vuur tijdig werd be merkt, kon de brandweer het smoren. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, was spoedig ter plaatse en liet zich over het gebeurde uitvoerig in lichten. Ook de architect van de restauratie, ir. H. van der Kloot Meyburg, was aanwezig. Ingevolge de algemene politie verordening van Delft had men B. en W. in kennis moeten stel len van de voorgenomen werk zaamheden met vuur. In dat ge val zou een brandwacht tijdens het werk in het kerkgebouw zijn geplaatst. Aangezien niet over eenkomstig de voorschrilten is gehandeld en het werk zonder toezicht werd verricht, wordt door de politie proces-verbaal op gemaakt. TWEE JONGENS IN VERKEER VERONGELUKT. Twee 14-jarige jongens zijn gistermiddag bij een verkeers ongeluk in Rotterdam om het leven gekomen. Het zijn Joh. Oostendorp uit de Schietbaanlaan en J. J. Reiche uit de Gaffel- dwarslaan. Zij reden dinsdag middag omstreeks half drie sa men op één fiets aan de Nieuwe Binnenweg. De jongen Reiche zat achter op met de benen links. Waar schijnlijk heeft hij, toen een vrat auto passeerde, de aan hangwagen ervan geraakt. Beide jongens kwamen te vallen en waren op slag dood. Aan de Haarstraat in Kijssen is boerenhuis slaagde er niet in liet de helft van een oud boerenhuis andere deel te kopen, zodat 1111 met topgevel verbouwd tot een een alleszins vreemde architec- modern winkelpand. De eige- tuur is ontstaan, naar van de linkerhelft van het CHROESJTSJEF: Oproep van Franse burgemeesters en loco-burgemeesters Kanunnik Kir, burgemeester van Dyon, Charles Dutheil, lo co-burgemeester van Millau. Ro bert Fossorier, burgemeester van Deauville, Henri Henne- guelle, burgemeester van Bou logne sur Mor. André Socie. een hoge departementale functiona ris en de journalist Jean-Marie Bresand, hebben opgeroepen tot het stichten van een comité voor de vrede in Algerië en de bescherming van de gemeen schap. In hun oproep verklaren de ondertekenaars te pleiten voor overeenstemming tussen de staatshoofden van de Franse gemeenschap over een program voor 't afschaffen van terecht stellingen door beide partijen en voor behandeling van strij ders van de F.L.N. als krijgs gevangenen. Zij eisen voorts, dat een orgaan waarvan alle staatshoofden van de gemeen schap en Franstalige landen deel uitmaken, waarborgen be studeren voor een eerlijke toe passing van de politiek van zelf beschikking. Een aantal leerkrachten, vak verenigingsleiders, hoogleraren en schrijvers hebben opgeroe pen tot onderhandelingen over vrede in Algerië. Nog steeds overvallen van de Darul Islam in West-Java Vier Indonesische militairen, onder wie een pelotonscomman dant werden gedood en drie an deren zwaar gewond toen zij dinsdag in een hinderlaag*reden, die door bendeleden WW de Darul Islam was gelegd in een dessa nabij Bandung. De militai ren ware.n onderweg naar een rubberonderneming toeneen vijftig man sterke bende automa tisch vuur op hun auto,opende. De terroristen verbrandden de auto en maakten zich meester van de wapens der patrouille, AMNESTIE IN OOST-DUITSLAND De voorzitter van de Oostduit- se staatsraad (het collectieve presidentschap 1 Walter Ulbricht heeft dinsdag in de „Volkskam- mor" een amnestie afgekondigd, waarvan 'ca. 12.000 personen zul len profiteren. Personen die tot minder dan één jaar zijn veroordeeld, die tot maximaal drie jaar zijn veroor deeld en de helft van 'hun straf hebben uitgezeten en die tot lan ger dan drie jaar zijn veroor deeld, tweederde van hun straf hebben uitgezeten en wier ge drag zulks rechtvaardigt zullen onmiddellijk op vrije voeten komen. De straf van personen die we gens spionage zijn veroordeeld, maar die duidelijk dooi Weste lijke agenten zijn ..misleid" en wier gedrag zulks rechtvaardigt zuilen strafvermindering krijgen aldus Ulbricht. Chroesjtsjef heeft dinsdag avond de verzekering gegeven, dat Berlijn niet geblokkeerd zal worden. Uit zijn woorden heeft men echter niet kunnen opmaken of deze verzekering voor direct geldt of voor het tijdstip, dat Berlijn overeenkomstig zijn voor stel een vrije stad zal zijn gewor den. Chroes.itsjefs verklaring was een anwoord op een vraag van een journaliste die wilde weten hoe hij over de kwestie-Berlijn dacht. De journaliste een Ameri kaanse zei dat zij de toekomst met meer vertrouwen tegemoet zou zien als men haar kon ver zekeren. dal de Wesl-Berlijners in de toekomst vrij zullen zijn om hun eigen regering te kiezen. Chroesjtsjef antwoordde dat haar opvatting over vrijheid ver schilde van de zijne. Realiseert u zich het volgende eens: bij ons, slaven van het communisme, zijn 105.000 ingenieurs afgestudeerd; in uw land maar 30.000. En uw bewering, dat er persvrijheid in uw land is klopt ook niet. De Russische premier zei dat hij haar artikelen gelezen had. „U schrijft heel wat smerige din gen over mijn land. Ik vind het maar jammer dat zo'n mooie vrouw zulke dingen moet schrij ven". Het gesprek lussen Chroesjt sjef en de Amerikaanse journa liste, dat gevoerd werd op de door de Russische premier ge geven cocktailpartij, verliep on geveer als volgt: De journaliste: Kan ik er ver zekerd van zijn dat West-Berlijn niet geblokkeerd zal worden? Chroesjtsjef: Ik kan u mijn persoonlijke verzekering geven dat er geen blokkade komt en ik ben ervan overtuigd dat de Oost- Duitse regering er ook zo over denkt. De journaliste: Dus geen blok kade? Chroesjtsjef: U zult zich zeker herinneren, dat wij van plan zi.jn vrede te sluiten met Oost-Duits- land. Wij moeten dus een einde maken aan de staat van oorlog en West-Berlijn zal dan een vrije stad zijn. Er zal niet alleen geen blokkade komen, maar er zullen voorwaarden worden geschapen om te verzekeren dat de verbin dingen tussert West-Berlijn en de buitenwereld open zullen blijven. Het congres van de Britse La- bourparty in Scarnborough heeft woensdagmiddag een resolutie aangenomen waarin eenzijdige Engelse atoomontwapening wordt bepleit. De aanvaarding van deze reso lutie betekent een nederlaag voor partijleider Gaitskell, dia handhaving van de Engelse atoombewapening en trouw aan de Navo voorstaat. De resolutie, afkomstig van de „Amalgamated Union of Engi neers". werd aangenomen met 3.303.000 tegen 2.S96.000 stemmen. Zij bepleit het eenzijdige staken van proeven met kernwapens, het vervaardigen en opslaan bene vens het stationeren op Enge- lands grondgebied van atoom wapens. Een resolutie van het partijbe stuur over de defensiepolitiek werd met 3.339.000 togen 3.042.000 stemmen verworpen. Daaren tegen werd een betrekkelijk ge matigde resolutie over de defen sie van het verbond van trans portarbeiders met 3.282.000 tegen 3.239.000 stemmen aangenomen. In de resolutie van het ver bond van transportarbeiders, ge leid door Frank Cousins, wordt een defensiepolitiek die is geba seerd op dreiging met kernwa pens van de hand gewezen. Een resolutie van het vakver bond van houtbewerkers waarin het standpunt van het partijbe stuur wordt gesteund - trouw aan de Navo-politiek. gebaseerd op de afschrikwekkende werking van Amerikaanse atoomwapens HAMMARSKJOELD BIJ CHROESJTSJEF Secretaris-generaal Haramar- skjoeld van de V. N. is dinsdag avond aanwezig geweest op een cocktailpartij, die door Chroesjt sjef werd gegeven. Hij bleef maar kort. Gasten, die enkele minuten na Hammarskjoeld weg gingen, zeiden dat Chroesjtsjef Hammarskjoeld. die hij in het openbaar beschimpt heeft, be groette als een oude vriend. De Russische premier omhelsde de secretaris-generaal, die zich niet erg op zijn gemak voelde, zo zei den zij. Men had Chroesjtsjef tegen Hammarskjoeld horen zeggen ..Zet je geld niet op een dood paard wed op het socialisme". WRAK VERMIST EGYPTISCH VLIEGTUIG GEVONDEN Het, wrak van het Viscount- toestel van de Egyptische lucht vaartmaatschappij „Misrair", dat sinds 29 september werd vermist, is door twee patrouille vaartuigen van de Italiaanse marine en een hefschroefvlieg- tuig van de politie gevonden. Het toestel blijkt 30 km ten noordoosten van Piombino, ter hoogte van het eiland Elba, in zee te zijn terechtgekomen. Nader wordt gemeld, dat de plaats waar het vliegtuig is neergestort vermoedelijk is vast gesteld door de ontdekking van een grote olievlek. Deskundigen hadden vastgesteld, dat de olie uit de diepte opgestegen was en motorolie is. Pas na een gron diger onderzoek kan echter met zekerheid gezegd worden of deze olie ook afkomstig is van het Egyptische toestel. Als het resultaat van dit laatste onder zoek positief is, zullen de mo dernste technische middelen aangewend worden om de zee bodem onder de plek waar het Egyptische toestel vermoedelijk neergestort is, te onderzoeken. Het zal ook dan niet gemakke lijk zijn het wrak van het Egyp tische toestel op te sporen, daar de zeer modderige zeebodem bezaaid is met talrijke wrakken van vliegtuigen die in de oorlog zijn neergeschoten. RECHTSZAKEN GEMEENTESECRETARIS VEROORDEELD De gemeentesecretaris van Bergen (Limburg) de heer L. van E. is door het gerechtshof van 's-Hertogenbosch veroor deeld tot één jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzetting uit het recht het secretarisambt te bekleden. Een en ander in over eenstemming met hel vonnis van de Roermondse rechtbank. Van E. stond op 21 september in hoger beroep terecht, wegens onrechtmatige handelingen zijn functie gepleegd. De procu reur-generaal eiste toen tegen hem anderhalf jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzetting uil het recht het ambt van secreta ris te bekleden. Ook in de Belgische Senaat is dinsdag, op de eerste dag van het debat over liet door minister president Eyskens aangekondig de „programma voor nationaal herstel", liet enthousiasme van de twee regeringspartijen zowel over de gewijzigde samenstelling van het kabinet als over de plan nen tot versobering en sanering niet bijzonder groot gebleken. ..Gezien de internationale terugslag van de gebeurtenissen in Kongo kunnen wij ons thans niet een regeringscrisis en ver vroegde verkiezingen veroor loven", aldus formuleerde de woordvoerder van de grootste regeringspartij, de C.V.P., het standpunt van de Katholieke senatoren. Hij herinnerde in zijn rede aan een door minister president Eyskens zelf afgeleg de verklaring, dat de wijzigin gen in het kabinet niet die sa menstelling had kunnen opleve ren, die hij had gehoopt. Zijn partijgenoot, oud-premier Duvieusart, nam een geheel af wijzend standpunt jegens het gewijzigde kabinet-Eyskens in, Het besluit van de Belgische re gering de omstreden talentel ling, die volgens een wet van 1932 vóór het einde van dit jaar zou moeten worden gehouden, uit te stellen, was. naar hij zeide, voor hem aanleiding zijn steun aan het kabinet te onthouden. Hij werd bij de aankondiging daarvan toegejuicht door de so cialistische oppositie, die prof. Eyskens, evenals de socialisti sche Kamerleden dat de vorige week hebben gedaan, „onmacht en immobiliteit" verweten en vervroegde verkiezingen eisten. De minste kritiek ondervond de Belgische minister-president van de liberale woordvoerder in de Senaat. De strijd rondom de talentel ling heeft na de regeringsver klaring over het uitstel daarvan in woord en geschrift een nieuw hoogtepunt bereikt. „Geen ta lentelling, nu niet en nooit meer", is kort en bondig het standpunt van het ..Vlaams ac tiecomité", dat 48 Vlaamse or ganisaties vertegenwoordigt. Het kondigde een massale na tionale betoging aan. indien de regering een wetsontwerp zal indienen zoals door prof. Eys kens is aangekondigd, waarin een nadere datum voor de tel ling zal worden vastgesteld. Het besluit tot uitstel noemde het comité deze week op een pers conferentie „de eerste Vlaamse overwinning van na de oorlog". De voornaamste grief van het comité is. dat bij de tellingen van 1930 en 1947 .telkens een stuk Vlaams gebied verloren ging". Eentalig Vlaamse ge meenten werden toen 'eetalig. hetgeen betekent dat naast het Nederlands het Frans werd in gevoerd in het onderwijs en de gemeentelijke administratie om dat er een bepaald percentage Frans-sprekende burgers bleken te wonen. Van Vlaamse zijde echter wordt steeds bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop wordt vastgesteld of in een ge zin het Frans of het Nederlands de voertaal is. „Liever een ka binetscrisis dan het overwegen van nog een talentelling", aldus het standpunt van het actie comité. werd evenals die van het par tijbestuur verslagen (met 3.331.000 tegen 2.999.000 stem men). Een resolutie waarin kernbe wapening van West-Duitsland wordt veroordeeld kwam niet in stemming en werd voor verdere bestudering aangehouden. Gaitskell had heftig, met net zweet op zijn voorhoofd, zijn po litiek verdedigd, en gewaar schuwd dat hij en de meerder heid van de fractie zich te weer zullen stellen tegen elke aanval op net beleid van het partijbe stuur. Er ontstond beroering in de zaal toen hij suggereerde dat de kwestie waar het in werkelijk- heid om ging niet het defensie- die New Vork gas en electrische GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFINGEN IN NEW YORK Er hebben zich woensdagoch tend geheimzinnige ondergronci- se ontploffingen in New York voorgedaan waardoor een hele reeks min of meer ernstige on gelukken is veroorzaakt. Grote riooldeksels werden 'ot de vijfde étage van de gebouwen in de lucht geslingerd waardoor gevels schade opliepen. Op ver schillende plaatsen viel de elek trische stroom uit waardoor on dergrondse treinen tot stilstand kwamen en liften vol mensen in de kokers in de wolkenkrabbers bleven steken. Gasbuizen spron gen open en op verschillende plaatsen moest de brandweer in grijpen om beginnende branden te blussen. Technici van de maatschappij beleid maar het leiderschap van de nartij was. „Er zijn altijd mid delen om van een man af te ko men met wie u het niet eens bent. Maar het zou niet juist zijn dit te doen door een politiek te steunen waarin u niet geheel en al gelooft". Gaitskell liet er geen twijfel aan bestaan dat hij voor zijn po sitie zal vechten. Hij beeft de steun van het overgrote deel van de 250 leden van de fractie, van het partijbestuur en van de al gemene raad van de T. U. C„ het vakverbond. (Adv Lijm kond afle Ttotif met van Cc ta.-liever stroom levert, hebben geen ver klaring kunnen geven van de verschijnselen. DE INVOER VAN AUTO'S IN ITALIË De commissie van de Europese Economische Gemeenschap (E. E.G.) heeft woensdag verklaard, dat Italië eind volgend jaar, als gevolg van de versnelde uitvoe ring van het E. E. G.-verdrag, de invoer van auto's geheel zal moe ten liberaliseren. De commissie verklaart dit in antwoord op een vraag van de Westduitse christen-democraat Illerhaus, lid van het Europees parlement, die had verklaard dat in West-Duitsland algemeen on tevredenheid over de nog steed3 bestaande beperkingen op de in voer van auto's heerst. DE STEMMING VIEL MEE De stemming viel gistermid dag op het Damrak bij de ope ning heel erg mee. De inter nationale waarden vertoonden merendeels slechts geringe koers verliezen, vergeleken bij het vorige slotniveau. De handel was wederom van weinig betekenis. In de Philipshoek echter ging nog wel het een en ander om. De tendentie viel juist daarom zo mee. omdat Wallstreet dins dag met lagere slotkoersen was afgekomen en de Nederlandse hoofdfondsen er aangeboden in de markt lagen. Amsterdam werd gestimuleerd door de vaste stem ming van gisteren in Londen en op de Westduitse beurzen. Daar naast werden de Philipsaandelen voor Zwitserse rekening uit de markt genomen, terwijl New York de elektro-aandeien in ge ringe mate afgaf. De verzoenende houding van de Russische premier Chroesjt sjef tegenover secretaris-gene raal Hammarskjoeld bracht de beurs in een wat optimistischer stemming. West-Duitsland was vast op de mededeling van de EISENHOWER NIET OPNIEUW NAAR NEW YORK Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat president Eisenho wer niet voornemens is tijdens de huidige zitting van de V. N.- assemblee nog eens naar New York te gaan. Er gaat bijna geen dag voorbij of men treft Joan Haanappel aan op de Weense ijsbaan om 7,ieh voor te bereiden op het nieuwe programma van de Weense I-Jsrevue. Foto boven! Tussen de repeti ties door vinden Joan en regis seur Will Fetter even tijd voor de bond, die als trouwe metge zel van de ijsrevue dé verrich tingen van de artiesten op de gladde ii/.ers gadeslaat. Foto onder: Joan Haanappel en de Oostenrijkse kampioen Nor- bert Felsinger, een wonderduo op de schaats. Joan en Norbert zijn goetle vrienden van elkaar. heer Chroesjtsjef, dat West-Ber lijn niet geblokkeerd zal worden. Verder vond Amsterdam een lichtpunt voor de min of meer gunstige marktstemming, in de geslaagde lancering door de Amerikanen van de satelliet de Courier 1B. Deze satelliet kan 68.000 woorden per minuut ont vangen en uitzenden. Hoe het ook zij, de Philipspapieren wa ren op 1229 prijshoudend even als AKU op 495. Unilevers een fractie lager op 776 en Hoog ovens min drie punten op 860. Kon. Olies bleven op 12-4, na een opening op 123.60, slechts 20 cent onder het vorige slot. Ge durende de verdere beursduur kreeg het aanbod ücht dc over hand waardoor de Philipsaan delen daalden tot 1226. Unilevers tol 770 en AKU's tot 492. Dat de handel de laatste dagen van ge ringe omvang was blijkt onder meer uit de aandelenomzet van dinsdag. Deze bedroeg slechts nominaal 2,6 min. In de scheepvaarthoek gaven de meeste aandelen fractioncle koersverliezen te zien. Evenals de vorige dagen, viel er ook gis teren in deze afdeling weinig te beleven. Hetzelfde kan gezegd worden voor de leidende cultu res, waar certificaten Deli de dinsdag behaalde winst moesten afstaan. Ook HVA lag een pun tje lager. In de staatsfondsen ging gistermiddag meer om dan de laatste dagen het geval is ge weest. De koersen ondergingen weinig veranderingen. De staf- fellening was aan de vaste kant. Op de beleggingsmarkt werd de eerste koers van dc 414 pet 30- jarige obligaties I960 gemeente Breda vastgesteld op circa 9814- 98 pet. Deze prijs komt over een met de introductieprijs van soortgelijke leningen met dezelf de voorwaarden. In de lokale af delingen was de handel zeer stil met geringe koersversehuivingen naar beide richtingen. Nieuwe aandelen Indola en converteer bare obligaties Indola werden ge adviseerd op resp. 548 (546) en 158 (157). De oude aandelen wer den twee punten hoger op 562 geadviseerd. Participatiebewij- zen Holland-Fund kregen een onveranderde adviesprijs op 446. Prolongatie 3': pet. Beursindices 3/10 4/10 5/10 Int. con. 579.96 574.45 570.41 Industrie 329.50 328.88 327.35 Scheepvaart 169.85 170.29 169.85 Banken 223.24 222.10 222.10 Cult. etc. 150.62 150.62 150.62 Algemeen 402.69 399.89 397.59 Nabeurskoersen AKU: 492—498 ged. laten slot 496 49214 Kon. Olie: 123.30—127.50 ged. 1. slot 127.40 (123.30) Philips: 1219—1250 ged. 1. slot 1248 (1224%) Unilever: 770—778 slot 777 (771) Hoogovens: 868 858). Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.5510.65, Ca nadese dollar 3.813.86. Ameri kaanse dollar 3.753.79. Franse frank (100) 76.10—76.60. Belgi sche frank (1001 7.37 7.42, Duit se mark (100 90.0590.55, Ita liaanse lire (lO.OOOi 60.00—62.00, Zweedse kroon (100) 72.50 73.50, Zwitserse frank 100 87.35—87.85, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.5053.50, Oostenrijkse schil ling (100) 14.52—14.62, Portu gese escudo (100) 13.12%-1^?7^, Spaanse peseta (100); grot-fe(cou pures 6.156.30.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3