SPORTNIEUWS BINNENLANDS NIEUWS Rusland en communistisch China Beursoverzicht idexamens :len korter IARKTBER1CHTEN WIELRENNEN VOETBAL BURGERLIJKE STAND Woensdag 5 oktober 1960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 7 I De politie te Papendrecht speurt op het ogenblik naar één pf mPer mannen, die de vrouw \an do eigenaar van de bloe- Ijnénwinkel „Concordia" aan de Kraaihoek heeft of hebben neer geslagen. om er daarna met het kasgeld vandoor te gaan. - KONGO BRIDGE „DTE BUNDESWEHR" OVER RUSSISCHE RAKETBASES ROOFOVERVAL Jensen stierf tengevolge van doping. VOETBAL-PERIKELEN LUSTELOZE MARKT Beursindices Advieskoersen buitenlands bankpapier bemiddelde van de rapport- rs. in het laatste schooljaar laid, als eindcijfer te laten rn. Wat het vak staatsin- ling betreft zal de nieuw% ling weinig verandering gen: door de ruime moge, eid van vrijstelling op grond voldoende rapportcijfers in laatste schooljaar werd dit hog slechts weinig geëxami- r het niet geëxamineerde I aardrijkskunde of geschie- p zal het gemiddelde van de prtcijfers van het laatste bijaar als eindcijfer meetel- dc hogeburgerschoo] B verkorting worden verkre- door; I Voor de wiskunde een mon- ig examen voor de drie on- af te nemen, met een van 40 minuten; I De mechanica te examine- Pij de natuurkunde; I Als eindcijfer voor de I- en dierkunde te laten gel- het gemiddelde van de rap- •ijfers, in het laatste school- behaald; I Slechts in een van de drie mde talen een mondeling hen af te nemen, en wel zo, [aarbij het Frans, het Engels let Duits gelijkelijk tot hun f komen. lor de staatshuishoudkunde, ardrijkskunde en de geschie- k die tengevolge van de e mogelijkheid van vrjjstel- n op grond van voldoende prtcijfers nog slechts weinig len geëxamineerd, zal, even- loor de plant- en dierkunde, bemiddelde rapportcijfer als pilfer gelden, mechanica, dip dus in 4961 het eerst bij de natuurkun- ordt geëxamineerd, kan in schooljaar 1960-1961 als af- prlijk leervak op de lesroos- an de hogere burgerschool phandhaafd blijven, de gymnasia wordt de var- ng verkregen door: Voor de oude talen de van de A-kandidaten mon- g te pxamineren in proza, hdere helft in poëzie (bekqr- van 40 minuten per kandi- I. de helft van de B-kandi- h in de Grieksede andere in de Latijnse taal (bekor- van 20 minuten per kandi- De heide mondelinge exa- F in de geschiedenis saman [negen tot een mondelinge •en van 20 minuten (bekor- van 10 minuten per kandi- Vonr de wiskunde de helft ie A-kandidaten mondeling amineren in het ene van de voor hen geldende onder- de andere helft in hét 'e onderdeel 'bekorting van Inuten per kandidaat); Voor de wiskunde voor de ididaten een mondeling exa- voor de drie onderdelen af men. met een tijdsduur Van iinuten (bekorting van 25 ten per kandidaat) De natuurkunde en de uinde voor de B.-kandidaten ftelijk te examineren, waar- het mondelinge pxampn kan pn beperkt tot 20 minuten =lk van deze vakken (bekor- van 20 minuten per kandi- Ais eindcijfer voor de na- ike historie te latpn gelden emiddelde van de rapport- in het laatste srhooliaar ld i bekorting van 30 minu- er kandidaat). EMARKT ROTTERDAM dP veemarkt te Rotterdam >n in totaal aangevoerd 3299 vee. ziinde 325 vette koeien sen; 1159 gehrujksvpp; 627 kalveren; 347 sraskalve- 318 nuchtere kalveren; 13 ns; 40 lopers; 54 biggen: irrien: 25 veulens; 263 soha- f lammeren; 37 bokken of prijzen waren als volgt: kopien f 2,503.20; Vette ren f2.20 f3; Slachtpsaf" 1.90 2,45. allps ner kg. skalvpren ƒ210 f )40r tere kalveren f55f85; 60 -f98; Biggen ƒ35— Veulens f275ƒ475: ?cha- 80 f115; Lammeren ƒ75 i; Kalf- en melkkoeien ƒ1250; Vare koeien f640 0; Vaarzen f600- f930 en n 400575, alles pér rzirht: Velte koeien aan- pven minder. handPl traag noral niet hoger in prijs' kalveren; aanvoer als vo- iveek. tamelijke handel ®n loger in prijs; Graskalv- ets minder aanvoer, handel ik. goed prijshoudend; pip kalveren: aanvoer handel stug. staande prii- Lopers: aanvoer kleiner, handel en stabielp prijzen: n: aanvoer kleiner, stille 1. prijzen stabiel; Slacht en: iets kleiner aanvoer, I stroef en prijzen wat ge- Veulens: matige aanvoer, hanrie] en de prijzen in- :igd; Schapen en lamme er tamelijk, iets levendi- handel, prijzen iets ge- Kalf- pn melkkoeien: andei, ruim prijshoudend: inde!, ruim prijshoudend: koeien: aanvoer als vorige matige handel en prijzen inderd; Vaarzen en pinken: er gewoon, kalme handel ijzen ongewijzigd. fOGING TOT AANRANDING. Op aanwijzing van de Nijmeeg se recherche is de rijkspolitie aan dp opsporing begonnen van een automobilist, die maandagnacht getuige kan zijn geweest bij een paging tot aanranding op de Oost-Kanaaldijk bij '"et Maas- en Waalkanaal. Ken nog onbpkende persoon heeft, nadat hij een 18-jarig meisje geruime tijd op zijn brom- feits had gevolgd, een poging tot geweldpleging op haar gedaan, maar is op de vlucht geslagen toen de auto lanes reed. Het meisje verklaarde zich te gen haar overvaller te hebben verzeg en hem in het gezicht te hebben verwond. DODELIJK 4 ERKEERSONGELUK Bii een verkeersongeluk is maandagmiddag om het leven gekomen de 45-jarige mevrouw M E. van Ooyen-Breemer uit Botterdam. I Mevrouw Van Ooyen-Brcemer geraakte op het kruispunt I Gordelweg-Abraham Kuyper- laan met haar bromfiets onder een tramstel van lijn 5. Zij over leed ter plaatse. ROOFOVERVAL. Men vond maandagavond de rouw bewusteloos in de winkel. I Aangezien zij een hersenschud ding heeft opgelopen wist zij zich r einig van het gebeurde te her- inneren. f.IEK VIEL OP ARBEIDERS: EEN ERNSTIG GEWONDE Maandagavond omstreeks zes jwr is in de Lutkemeerpolder op de grens van de gemeente Amsterdam een giek van een dragline tengevolge van het breken van een staalkabel op drie arbeiders terecht gekomen, die daar bezig waren met het leggen van rioleringsbuizen. Twee van hen konden, na ter plaatse te zijn verbonden, naar huis gaan. De derde, de 41- larigebuizenlegger S. N. uit Rotterdam, werd met ernstig letsel in de rug in het Wilhel- minaziekenhuis opgenomen. JONGETJE OVERREDEN Een driejarig jongetje, Dirk Donkers, is zaterdagmiddag j.l. I in Utrecht onder een wiel van I een bestelauto terecht gekomen I en z° gewond, dat hij lis enkpjjï urén overleed. De 28- larige bestuurder van de bestel auto, Al van G. uit. Utrecht reed aan de linkerkant, van de straat, om klanten te bedienen. Tel kens wanneer hij een eindje op- rok moesten Van G. en zijn meerijder spelende kinderen van de treeplank halen. Ook Dirk werd een keer van de auto gptild en op het trottoir gezet- Hij is daarna waarschijnlijk achter de wagen omgelopen en weer op de rechter treeplank geklommen. Toen de bestelauto startte, viel hij er af en kwam onder één van de wielen terecht. Het kind hep een schedelbasis- fractuur op en werd naar het Academisch ziekenhuis ver voerd waar hij dezelfde avond aan zijn verwondingen is be zweken. KOLENDAMPVERGIFTIGING Dinsdagmorgen heeft zich in Mpppel een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, dat. aan één persoon het leven hesft gekost. Omwonenden trof fen omstreeks half elf de heer en mevrouw Van Es uit de Cor nells Houtmanstraat in bewus teloze toestand in de woonka mer aan. Mevr. Van Es bleek reeds overleden te zijn. De heer Van Es, die naar het Diacones- senhuis te Meppel is overge bracht, bevindt, zich thans bui ten levensgevaar. 4 IJF MAANDEN NA ONGEVAL OVERLEDEN Ongeveer vijf maanden ge leden werd de 16-jarige Hans Janssen uit Groesbeek, toen hij plotseling de weg overstak door een bestelauto gegrepen en tegen de grond geworpen. De jongen werd ernstig gewond en bleef bewusteloos liggen Hij werd overgebracht naar het St.. Canisiusziekenhuis te Nij megen. waar hij gisteren aan de gevolgen van de aanrijding is overleden, zonder bij bewust zijn te zijn gekomen. GESTOLEN UIT HOL VAN DE LEEU4V De 19 jarige dienstplichtig militair T. J. van P. uit Voorburg heeft zich in de nacht van zater dag op zondag in het hol van de leeuw gewaagd om een brom fiets weg te nemen. Hij stal dit voertuig namelijk uit de stalling bij het politiebureau aan de Adelheidsstraat in Den Haag Reeds enkele tientallen meters nadat hij was weggereden kreeg hij een lekke band. Enige jongelieden uit Gouda, die hem zagen tobben boden aan te helpen. Zij zetten hun auto aan de kant en nadat de band weer 'lérsteld was. bood de 18-jarige i liauffeur-monteur A. P. J. uit Gouda Van P. aan de bromfiets te kopen. Voor vijftig gulden ging het voertuig van de hand, maar juist toen het in de auto van de Goudse jongelieden zou worden geladen, zag een sur veillerende agent wat er ge beurde. Hij nam liet hele stel mee naar liet bureau, toevallig ook weer het bureau aan de Adelheidstraat, waar hij tot zijn niet geringe verbazing hoorde, dat de bromfiets eigendom van een van zijn collega's was. Van P. en J. zijn aangehouden. LEEU4VTJK GESTOLEN Twee knechten van circus ..Tony Boltini", dat op het ogen blik in Almelo staat, hebben zondagnacht geprobeerd een vier maanden oud leewtje te stelen. Terwijl de familie Bol tini en het grootste deel van het personeel zich in de cantine van het circus bevonden om een verjaardagsfeestje te vieren, hebben de knechten één van de twee aanwezige welpjes uit de lecuwenkooi gehaald en het dier in de koffer van Brltini's privé- auto geborgen. Een toevallige voorbijganger merkte dit en waarschuwde de heer Boltini. Deze snelde naar buiten, greep één der daders, de 45-jarige N. uit Amsterdam en bevrijdde het leeuwtje uit de auto. Do tweede dader, de 26-jarige De G. uit Heerlerheide bleek gevlucht te zijn. Hij wordt door de politie gezocht. N. heeft bekend, dat hij en zijn vriend het welpje in Amsterdam wilden gaan ver kopen. Naar schatting is het leeuwtje 1.600 waard." STRAATROVERS IN DEN HAAG Met. het korten der dagen zijn de straatroevers in Den Haag weer actief geworden. Vo rige week zijn opnieuw twee ge vallen gemeld, nadat het de hele zomer op dit gebied rustig was geweest in de residentie. Beide malen werd een wielrijd- ster door een voorbijflitsende bromfietser haar tas ontrukt. Enige uren later vond men de tas. Van de daders, die reeds anderhalf jaar eenzame, don kere straten onveilig maken, ontbreekt nog steeds ieder spoor. ROTTERDAMSE BEROOFDE STAANSE ZEEMAN De Rotterdamse politie heeft een 20-jarige vrouw. S. van Z.. aangehouden, die een Spaanse zeeman zou hebben beroofd. De Spanjaard, die vorige week met de vrouw 's nachts kennis had gemaakt, kwam de volgende dag naar de politie omdat hij zijn portefeuille met 600,en zijn horloge kwijt was. Het hor loge en 120,— van het gesto len geld werd achterhaald. JOYRIDER MAAKTE ERNSTIG ONGELUK. Een jeugdige joyrider heeft za terdagavond op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht een ern stig auto-ongeluk veroorzaakt, waarbij 1 dode is te betreuren. De jongeman zelf werd licht ge wond. Do 20-jarige F. J. R. uit Utrecht had zaterdagavond tegen 6 uur een grote auto weggenomen van het Valkenbosplein in Den Haag. terwijl de eigenaar een haring stond te eten. In vliegende vaart reed de jongen in de richting Utrecht. Ter hoogte van Lin- schoten begon de wagen, waar mee hij een snelheid van onge veer 120 kn? pgf uur reed, te slingeren, waarna het voertuig de rijbaan voor lfë'f!'verkeer uit de richting UtrcchjnfP schoot. Daar botste de wagëh "tegen een klei ne auto,(vaal'flr'do Leidse do cent P. Th. en zijn zuster mej. E. Th. zaten. De vrouw is bij dit on geluk gedood. De man en de be rijder van de weggenomen auto, werden ogenomen in een zieken huis. AUTO GESLIPT, 1 DODE. Op de provinciale weg van Soesterberg naar Soest is zater dagnacht een personenauto ge slipt en met grote snelheid op twee bomen gereden. De 26- ja- rige bestuurder, de Amerikaan R. H. McGoeney werd op slag gedood. De 25-jarige P. Richard son, die naast hem had gezeten, werd uit de auto geslingerd en bleef gewond op de weg liggen. De twee slachtoffers waren in dienst van de .luchtmacht op de basis Soesterberg. De wagen heeft met grote snel heid over de provinciale weg ge reden en is in een flauwe bocht aan het slippen geraakt. Het voertuig schoot tegen een boom op. draaide naar de andere weg zijde en kwam tegen een tweede boom tot stilstand. O Volgens een statistiek van de Britse P. T. T. zijn de Japan ners de meest spraakzame mensen, zij maken het meest, gebruik van de telefoon. De Britten daarentegen zijn de zwijgzaamste, wat het telefoon gebruik betreft. In Engeland worden per jaar via elke tele foonaansluiting gemiddeld 531 gesprekken aangevraagd, in Italia 1.61)0. Canada 1.700 en in Japan 2.800. 0 Na een telefoontje van een onbekende heeft de politie van Larnaca, in het zuiden van Cyprus, aan de kant van een weg twaalf eigengemaakte bommen gevonden, alsmede een hoeveelheid dynamiet en ander ontplofbaar materiaal. De vondst werd ter plaatse ver nietigd. Een zuidfranse boer, die maandagnacht met zijn twee honden op konijnenjacht ging, kwam tegen zijn verwachting in met een gorilla thuis. Terwijl hij door het beboste jacht terrein dwaalde, werden zijn honden onrustig toen zich plotseling onder het geboomte een grote zwarte massa begon te bewegen. De jager schoot en trpf een ruim ééil meter grote en zestig kilo wegende gorilla, die, naar later bleek, uit een rondtrekkend circus was ont snapt. 9 In Genève is maandag be- bekend gemaakt, dat een uit voerig onderzoek heeft- aange toond, dat de Geneefse wapen handelaar Marcel Leopold, die op 17 september 1957 voor zijn woning werd doodgeschoten, uit de weg werd geruimd door Duitse agenten van het Alge rijnse nationale bevrijdings front. De aanslag werd gepleegd met een soort geluidloos ge weer, waarmee een pijl van 15 cm werd afgeschoten. Tegen de dader, die in West-Duitsland woont, is een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd. De initiatief nemer tot de aanslag, eveneens een Duitser, is inmiddels door een tegen-revolutionaire be weging vermoord. ■k Voor het eerst is in Zwit serland een vrouw tot burge meester gekozen. Het is mevr. Martha Pellet; die burgemees ter wordt van de Geneefse voorstad Meyrin, waar zich het Europese centrum voor kern onderzoek bevindt. V' -n;V' De suikerfabrieken draaien weer op volle toeren 0111 de suikerbie ten, die bij tonnen niet sehepen of vrachtwagens aangevoerd worden, te verwerken. Als de meerderheid van het parlement dat wil, ben ik be reid toestemming te geven tot heropening van het parlement, aldus heeft kolonel Moboetoe dinsdag verklaard na een on derhoud in het Leopoldkamp met Songoio, oud-minister van Verbindingen, die met nog vijf andere afgevaardigden van de oostelijke provincie in het open baar Loemoemba is afgevallen. Genoemde zes parlementariërs toonden op een persconferentie een communiqué, naar hun zeg gen door 25 afgevaardigden ge tekend, waarin de steun aan Loemoemba wordt ontzegd. Op een vraag waarom een grote meerderheid van afge vaardigden destijds had ge stemd vqor Loemoemba's vol machten, zei Zongolo dat dit geschied was onder de dreiging van bajonetten. Moboetoe verklaarde dinsdag m een radiotoespraak dat hat lGCer zijn huidige rol zal blijven vervullen tot de politici een regeringsvorm, „gebaseerd op recht, vrede en vrijheid", heb ben gevonden. Het leger heeft drie weken geleden het roer in handen ge nomen „om te voorkomen dat Kongo .door een politiek gan green zou worden verlamd". In september zijn 20.698 mensen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn en West-Duitsland uitgeweken. Volgens het mini sterie voor Vluchtelingenzaken te Bonn zijn in augustus 20.000 vluchtelingen geregistreerd en in september van het vorig jaar 13.960. Onder de kop ,.De vriendschap lussen de Sowjet-Unie en China is onverwoestbaar" heeft de ..Prawda" vrijdag een uitgebreid verslag gegeven van de „plech tige bijeenkomst" die donderdag avond in Moskou is gehouden ter gelegenheid van de viering van het 11-jarig bestaan van de Chi nese volksrepubliek. Westelijke journalisten moch ten de bijeenkomst niet bijwo nen. De „Prawda" meldt dat de Chinese ambassadeu. in Moskou, Lioe Siao, en de Russische minis ter voor hoger en gespecialiseerd middelbaar onderwijs, Elioetine, de aanwezigen toegesproken heb ben. Westelijke waarnemers in Moskou menen uit beide rede voeringen te kunnen opmaken, dat Rusland en communistisch- China het eens zijn geworden over de buitenlandse politiek die het socialistische kamp moet vol gen. Het zal de politiek van vreedzame coëxistentie zijn. die de Russen voorstaan, zo zei men. Lioe Siao verklaarde in zijn rede dat communistisch China voor stander is van een vreedzame samenleving tussen landen met een verschillend maatschappelijk stelsel en dat zijn lend de inter nationale geschillen langs vreed zame weg wil oplossen. Lioe Siao achtte de huidige interna tionale toestand buitengewoon gunstig voor het socialistische kamp. De dagen ven het impe rialisme zijn geteld. Als wij alle krachten, die wij in en buiten het socialistische kamp kunnen vinden, nu tot een hechte een- JAARV'ERG ADERING EN VIERTALLENTOKRNOOI In hotel „Des Pays-Bas" te Tcrneuzen vergaderde de afde ling Zeeland van de Nederlandse Bridgebond onder voorzittcr- shcap van de heer M. Romery te Sas van Gent. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter speciaal de secretaris, do heer Nieuwenhuy- zen, herstellende van een hem overkomen ongeval. Het jaarverslag van de "Secre taris, de heer A. van Iren (Vlis- singen), en van de penningmees ter werden goedgekeurd. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren Klink, Verhoef er. als reserve Nass uit Vlissingen. De voorzitter deelde mede dat de volgende jaarvergadering zal plaats hebben te Vlissingen en hij dankte de heer Braak uit Vlissingen voor zijn leiding in de distrirtscompct itic. Traditiegetrouw werd na de vergadering het viertallentoer- nooi om de wisselbeker gespeeld. Middelburg, die dit jaar in alle groepen achteraan kwam, moest deze wiselbekev afstaan aan „De Fles" uit Vlissingen. De uitslag luidde als volgt? GROEI* A I: Comp. Match- pnt pnt Terneuzen 1 8+26 Luctor 1 6 +21 De Fles 4 +16 Zuid-Beveland 1 2 —15 Middelburg 1 0 48 GROEP A II: De Fles 2 7+34 Zuid-Beveland 2 6 418 Terneuzen 2 3 —29 Luctor 2 2 4 2 Middelburg 2 2 —25. GROEP B: Luctor 3 Zuid-Beveland 3 De Fles 3 Terneuzen 3 Middelburg 3 3 6 4 2 2 470 2 1 5 6 Totaal uitslag voor de beker teams: De Fles (Vlis.) 15 +49 Luctor (Terneuzen) 14 433 Zuid-Beveland 14 - 5 Terneuzen 13 8 Middelburg 4 —79 GROEP C (buiten bekerwed strijd) 6 +30 4 436 2' —33 0 —33 Sas Luctor 5 Middelburg 4 Luctor 4 De voorzitter dankte aan het slot de ontvangende club (de heid bundelen, zullen wij een halt kunnen toeroepen aan de imperialistische oorlogspolitiek, aldus Lioe Siao. De Chinese ambassadeur zei dat zijn land de vriendschap van Rusland zeer waardeert en dan ook harnekkig verdedigt tegen de imperialisten en revisionisten, die aan deze vriendschap met alle mogelijke middelen een ein de willen maken Volgens de „Prawda" legde Elioetine er in zijn rede bijzon der de nadruk op. dat de Sow jet-Unie het als haar plicht be schouwt communistisch China zo krachtig mogelijk te steunen in zijn strijd tegen het imperialis me. Rusland eist dat China tot de Ver. Naties wordt toegelaten, want zonder deelneming van communistisch China kan men op het ogenblik de grote inter nationale vraagstukken niet meer op bevredigende wijze oplossen, aldus Elioetine. die daaraan toe voegde dat de vriendschhap tus sen het Russische en het Chinese volk „eeuwig en onverwoest baar" is. •k Er keren steeds meer Euro peanen naar Katanga terug. Zondag zijn 165 passagiers uit Europa te Eiizabethstad aange komen. Onder die passagiers, die uit Brussel zijn gekomen met een DC-7 en een Boeing, bevonden zich 58 vrouwen en 29 kinde ren. Het maandblad „Die Bundes- wehr", het orgaan van het Wost- duitse leger, meldt in een don derdag gepubliceerd artikel, dat de Sowjet-Unie meer dan tien bases voor het lanceren van in tercontinentale raketten met. een bereik van 8.000 kilometer in permanente staat van alarm houdt, en meer dan dertig bases voor raketten met een bereik van 2500 kilometer. In dit artikel, waarvan de schrijver zich beroept op de „jongste informaties van be trouwbare kringen uit de Wes- telijke inlichtingendiensten", wordt tevens gemeld, dat in 17 steden van de Sowjet-Unie fa brieken voor de produktie van raketten zijn gevestigd en dat :n vijf hiervan op het ogenblik enorme raketten, uitgerust met H-bommen, worden gemaakt. Volgens het orgaan zijn deze hases gelegen in het westen van Rusland, het noord-westen van Siberië en in het uiterste oosten van de Sowjet-Unie. In Magni togorsk, gelegen in het Oeral- gebergte, zouden zich voorts nog andere ianceerhases bevinden; de lanceerinstallaties zijn volgens het blad op Chinese doelen inge steld. Voorts zouden bases zijn inge richt in het dal van de Amoer- rivier, in het nabijheid van Kom- somolsk, op een afstand van on geveer 1600 kilometer van Pe king en 2000 kilometer van Tokio, evenals in Anadyr, waar de meest noordelijke bases ge legen is, op een afstand van 910 kilometer van Nome in Alaska, en in Okha, op het eiland Sak halin. Op het schiereiland Kamtsjat- ka is grote activiteit geconsta teerd. De Westelijke inlichtin gendiensten zouden volgens ..Die Bundeswehr" tussen twee vrijwel ontoegankelijke bergpla teaus een bases voor raketten met een bereik van 4800 kilo meter hebben ontdekt, die tegen China schijnt te zijn gericht. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur hebben drie gewapende mannen in Parijs een juweliers winkel overvallen. Het personeel kreeg opdracht op de grond Ie gaan liggen. Toen het drietal zich van een hoeveelheid sieraden had meester gemaakt, wilde het zich per auto uit de voeten ma ken. De juwelier schoot echter op de wagen en raakte een der overvallers dodelijk. De twee anderen stapten uit en verdwe nen tussen het publiek. heer Voorhans) voor de voorbe reiding en leiding en mej. C. do Vries en dc heer Nieuwen- huyzcn voor de perfecte bereke ningen. KOERS VOOR AMATEURS EN ONAFHANKELMKKN TE HULST. Over een afstand van 100 km Reeds na de eerste ronden was er een ontsnapp'ngspoging van een drietal reners, waarvan er twee spoedig werden bijgehaald. De derde bleef echter nog een paar ronden geheel alleen rijden, tot ook hij in het peloton terug viel. Tenslotte zegevierde A. Lin- ders uit Roosendaal door in een daverende sprint als eerste door de finish te gaan. Deze zat in een groepje van zeven renners. Om de achtste en negende plaats werd gestreden door twee ren ners, waarvan tenslotte Kees Haest uit Rijsbergen zegevierde. Van de laatste acht renners, die nog in de strijd waren gebleven, werd de sprint gewonnen door Werner Swaneveld uit Dor drecht. Het was een zeer fraaie wed strijd. Ondanks de geringe op komst van de renners was er een talrijk publiek. De uitslag was als volgt: 1. A. Linders, Roosendaal, in 2 u. 17 min.; 2. J. Stolk, Rotter dam; 3. C. van Espen, Axel; 4. H. de Waal, Axel; 5. Jochems; Rupchen; 6. J. Pieterse, Oude Tonge; 7. Arnold Ket, Rotter dam; 8. Kees Haest, Rijsbergen; 9. Leo Motké, Roermond en 10. Werner Swaneveld, Dordrecht. De Deense wielrenner Knut Jensen, die tijdens de Olym pische wegwedstrijd van zijn fiets viel en naar men aan nam aan de gevolgen van een zonnesteek overleed, werd vergiftigd. Dit staat te lezen in het rap port van de plaatselijke politie van Acilia bestemd voor de officier van Justitie, die belast is met het onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de Deense coureur overleed. Uit het rapport blijkt duide lijk dat Jensen stierf ten ge volge van een vergiftiging te wijten aan het innemen van een grote dosis stimulerende middelen, waarvan de uit werking nog funester was dan normaal door de grote inspan ningen die de coureur tijdens de wedstrijd moest leveren. Deze conclusies zijn gebaseerd op de resultaten van een lijk schouwing die op het stoffelijk overschot van de jonge coureur werd verricht. Vier spelers geschorst wegens ruw spel, één scheidsrechter en twee grensrechters op de „zwarte" lijst wegens onkunde en drie fanatieke toeschouwers in de cel, dat was het slot van oen voetbalwedstrijd, die in het Nepstadion in Boedapest werd gespeeld. In de „derby" om het kampioenschap van Hongarije tussen Ferencvaros en M. T. K.. die in een nogal rumoerige sfeer werd gespeeld meenden twee voorwaartsen van M. T. K Sandor en Bodor. nadat zij al enkele malen door Dalnoki en Gerendas, achterspelers van Ferencvaros, letterlijk waren neergehaald zonder dat de grensrechters hun vlag ge bruikten of de scheidsrechter floot het recht in eigen handen te moeten nemen. Op dat moment gebruikte de arbi ter de fluit wél en stuurde beiden het veld uit. De zaak werd behandeld voor de strafcommissie van de Hon gaarse voetbalbond, die niet alleen de „wrekers" maar ook de ..aanvallers" schorste. De scheidsrechter en grensrechters werden uitgesloten van het leiden van wedstrijden in de eerste divisie en de politie arresteerde enkele fanatieke supporters, die de spelers tot deze daden hadden aangezet wegens verstoring van de „openbare orde". AXEL. Geboorten: 2 sept. Bertus Johan nes, z. van Geert Ottens en Corne lia P. Meerman, won. woonark, Sassing. 3 .sept, Yolanda Mhlia Jo- sepha, d. van Robert C. Vernim- men en Martha M. C. Ivens, won. Bankertstr. 52. 6 sept. Louis Leo- nardus, z. van Leonardus F. Caes- sens en Maria Vereecken, won. Bernhardtr. 44. Adriaan Gilles, z. van Andries Iz. Overdulve en Levi- na C. Hamelink, won. Olivierstr. 47. 12 sept. Elisabeth Johanna, d. van Jan G. Schaalje en Neeltje E. van Cadsand, won. Julianastr. 25. Frangois, z. van Florus Dieleman en Dina Kolijn, won. Nieuwendjjk 86. 13 sept. Rudi Cornelis, z. van René F. Broeckaaert en Mathilda L, A. van Ecke, won. Julianastr. 5. Cornelis Anthonij, z. van Antho- nij P. de Rujjter en Elisabeth van Luyk, won. Marykestr. 24. 14 sept. Jacobus Izaak, z. van Johannes H. Nieskens en Dina J. de Koene, won. Beatrixstr. 34bov. 20 sept. Ymkje Aukje, d. van Jan Hamelink en Anna Dieleman, won. Kanaal kade 108. 21 sept. Pieter, z. van Marinus van Langevelde en Elisa beth de Blaey, won. Nieuwen dijk 74. 23 sept. Maria Anna, d. van Daniël Oppeneer en Ivonna C. de Nys, won. Nieuwendijk 53. 27 sept. Erik Wouter Alphonsus, z. van Peersman en Neeltje Smaal, won. Crynssensstr. 26. Huwelijkaangifteiu 17 sept. Jan Jasper Heynsdijk, 26 j., j'm. (won. te Eindhoven) en Cornelia Adria- na Mieras, 23 j., jd. 19 sept. Adriaan Hermanus Johannes Scheele, 23 j., jm. (won. te Ter neuzen) en Antje Tanneke den Hamer, 23 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen15 sept. Cornelis Pieter Overdulve, 33 j., jm. en Catharina Deij, 30 j., jd. 16 sept. Jan Verhage, 24 j„ jm. (won. te Terneuzen) en Elizabeth Haak, 24 j., jd. Het Damrak verkeerde gister middag in een lusteloze stem ming voor de internationale waarden. De handel had niet veel om het lijf. De hoofdfondsen no teerden merendeels beneden de slotkoersen van maandag, zij het dat de verliezen van geringe be tekenis waren. Wallstreet sloot maandag iets lager, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Men blijft in New York, evenals in Europa, zeer voorzichtig ton aan zien van nieuwe posities. De stemming in Wallstreet en op de Europese beurzen staat nog steeds onder invloed van de in ternationale politieke gebeurte nissen in de Verenigde Naties. 'Daarom geeft men er do voor keur aan dicht bij huis te blijven, om niet de kans te lopen, plotse ling onaangenaam te worden verrast. Dit neemt niet weg, dat men er ook niets voor voelt het effectenbezit te liquideren. Het is dan ook begrijpelijk, gezien de omstandigheden, dat er weinig zaken op de effectenbeurzen worden gedaan. West-Duitsland 'was circa tien punten lager met weinig handel. In aanmerking nemende dat er in alle hoeken op het Damrak gebrek aan af faire was. viel de stemming gis teren toch niet tegen. AKU's en Kon. Olies bewogen zich zelfs even boven het vorige slot doch moesten deze geringe koerswinst gedurende de verdere beursduur wederom prijsgeven. AKU's op 495 praktisch onveranderd. Ko ninklijke Olies ontmoetten tegen het slot van de beurs nog enige vraag van arbitragezijde waar door een prijs van 124,30 werd bereikt, tegen maandag als slot 123,80. Philips was op 1226 circa vijf punten lager en hoewel Unilevers opliepen van 772 tot 777, moesten de certificaten toch nog met een koersverlies van vijf punten genoegen nemen. Hoogovens op 858 eveneens vijf punten lager. In de scheepvaarthoek was het uitermate rustig en de koersen bewogen zich rond het slot van maandag. In de cultuurhoek la gen certificaten Deli iets beter in de markt en konden een klei ne koerswinst noteren. De stem- rying in de staatsfondsenhoek was kleurloos met iets meer han del voor de staflellening, dan de laatste tijd het geval is geweest. Ook in de lokale afdelingen was de handel minimaal en gaven de koersen geringe verschillen te zien naar beide richtingen ten opzichte van de koersen van maandag. De nieuwe aandelen Indola werden gisteren eindelijk voor het eerste genoteerd. De advies prijs was 545 a 550 en voor de converteerbare obligaties 155 k 158. Deze koersen liggen een paar punten boven die,- verge- leken met de laatste claimprij- zen. Oude aandelen Indola wer den op 560 a 565 geadviseerd. Voor de introductie van partiei- patiebewijzen van het „Holland Fund", een gemeenschappelijk "bezit van Nederlandse effecten, bestond gezien de algehele ge ringe belangstelling voor de beurs een behoorlijke belangstel ling. Er werden ruim 2000 par- ticipatiebewijzen geplaatst. De adviesprijs per participatiebewijs bedroeg ƒ446. Grootbanken eer der iets iagcr. Prolongatie. 3% pet. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen 30/9 3/10 4/10 571.70 579:96 574.45 329.70 329.50.328.88 .168.98 169.85 170.29 223.24 223.24 222.10 149.43 150.62 150.62 398.64 402.69 399.89 NABEURSKOERSEN AKU: 490 slot 490 (4950 Kon. Olie: 123.50 slot 123.50 (124.30) Philips: 1218—1225 slot 1218 (1229) Unilever: 766—773 slot 767 (778) Hoogovens856859 slot 859 (863) De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn ongewij zigd gebleven bij de vorige dag.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3