Uit de Provincie kou gevat? IN DE GREEP VAN DE ANGST BINI Rechtszaken I GIEK VIEL OT ARB Pagina 2 DE V R IJ E ZEEUW, TERNEUZEN HOEK. SAS VAN GENT KERKNIEUWS AGENDA SLUIS STOPPELDIJK. VLISSINGEN IJZENDIJKE ZAAMSLAG Mondelinge eindexamens V. H. M. O. worden korter ZIERIKZEE RADIO de BUCK Smokkel in verdovende middelen MARKTBERICHTEN I Rotterdam. Woensdae 5 okfoKer I960 I Woensdag 5 oktob BURGEMEESTER VAN ARNEMUIDEN BENOEMD Bn K. B. is ingaande 16 okt. benoemd tot burgemeester van Arneiouiden de heer A. Hack. secretaris van Rilland-Bath. De heer Hark werd 1 juli 1923 geboren te Vlissingon. Hij is aangesloten bij de C. H. U. Verkeersongevallen, (teen norrang verleend. Gistermorgen te 9.50 uur had op het kruispunt Axelsestraat Oranjestraat een verkeersonge val plaats. De heer J. S. uit Goes reed, komende uit de richting van de Axelsebrug, in de Axelsestraat, toen hij op het kruispunt van de de Oranjestraat naar links uit week om laatstgenoemde straat in te rijden, daardoor geen voor rang verlenend aan de brom- fietsberijdster mej. C. C. de F., wonende te Axel, die op het rij wielpad in de richting van de Axelsebrug reed. Mei. De F. wist door krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, doch kwam daarbij te vallen, waardoor zij enige ont vellingen aan de benen opliep terwijl baar bromfiets licht be schadigd werd. Tegen aclilerspatbord van rijwiel gereden. Des namiddags om 5 uur reed gisteren de fabrieksarbeider C. C. wonende op het Zaamslag- Veer, op zijn bromfiets in de Axelsestraat richting 't Zwaan tje. met als duopassagier zijn collega M. D., eveneens wonende op Zaamslag-Veer. Ter hoogte van de vishandel Van Kolk reed C. met zijn brom mer tegen het achterspatbord van het rijwiel van een dochter tje van de heer H.. wonende al hier. Door deze botsing kwamen zo wel het meisje als de beide be rijders van de bromfiets te val len. De bestuurder C. werd hier bij zodanig gewond, dat hij met een schedelbasisfractuur en een hevig bloedende wonde aan het hoofd bewusteloos op het rijwiel pad bleef liggen. Dokter Adriaansen uit Sint Jansteen. die juist ter plaatse was. verleende de eerste hulp. waarna C. bij de heer Van Kolk werd binnengedragen en later op een brancard met een poli- tie-auto naar het .Tulianazieken- huis werd vervoerd. De duo-passagier D. had een lichte wonde aan het linkeroog opgelopen, terwijl het meisje er met de schrik vanaf kwam. Dodelijk ongeluk. Gistermiddag te ongeveer half vier reed het ongeveer 8-jarig dochtertje van de vishandelaar P. wonende op hef Mauritsfort, op haar rijwiel op weg naar huis. 7.ij kwam in de T.angestraat ie vallen waarbij zij met haar hoofd tegen de trottoirband te recht kwam. De verwondingen bleken «n ernstig te zijn. dat het meisje hieraan is overleden. Baldadigheid, Tud.ens hel afgelopen week einde zijn in de late uurtjes en kele baldadigheden gepleegd in de gemeente Onbekende daders hebben in de nacht van zater dag op zondag hun woede ge koeld op een fietsenrek dat zij ergens anders voor de deur plaatsten, terwijl ook een twee tal banden tegen de voordeur van dokter Van Rompu aan de West kade werden gestapeld, zo dat bij het openen van de voor deur de autobanden naar bin nen zouden vallen. Tn de nacht van zondag op maandag was een tweetal jon gelui bezig de tegels aan het op breken van de bushalte vóór het cafe ,.De Rijnvaart", even eens aan de Westkade. Deze tegels werden opgestapeld voor de voordeur van de heer Geir- naerdt. Eén van de omwonen den, die van het leven wakker was geworden, zag een tweetal jongelui met dit. karwei bezig. Telefonisch werd de politie ge waarschuwd, die de heide kna pen van om en nabij de twintig thuis aantrof. Nadat, zij een volledige beken tenis hadden afgelegd, werd tegen beiden proces-verbaal op gemaakt. Dit. zaakje zal voor hen nog we) een justitieel staartje heb ben. afgezien van de schadever- DONDERDAG 6 OKTOBER. GERFF. GFMEFNTE (Syn.l. Axel: 's av. 7.30 uur Ds. A. F. Honkoop, van Goes. WOENSDAG 5 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: My Pal Joey. DONDERDAG 6 OKT. TERNEUZEN: Concertgebouw, Toneelgroep ..Podium": Op voering toneelspel „De jeugd vliegt uit". goeding die zij te betalen heb ben. Onderwijstentoonstelling. In de voormalige openbare lagere school aan de Wilhel- tninalaan wordt van dinsdag 4 oktober tot en met 17 oktober een onderwijstentoonstelling in gericht door de stichting Onder wijstentoonstellingen te Den Hang L. van de Vijver t Te St. Anna tri Muiden over leed op 78-jarige leeftijd de heel L. van de Vijver. De heer Van de Vijver was vele jaren lid van de gemeenteraad van Sluis en na de oorlog bekleedde hij enige jaren de funktie van wethouder. Ook in kerkelijke kringen vervul de hij enige bestuursfuncties. De begrafenis zal plaats hebben op de R. K. begraafplaats alhier. Bus in de sloot Maandagavond rond half zeven geraakte een bus van de A.M.Z. even buiten de kom van Stoppeldijk in een langs de weg gelegen sloot. In de bus bevon den zich 44 passagiers, voor het grootste gedeelte uit Terneuzen, Axel en Sluiskil afkomstige jon gens en meisjes, die werkzaam zijn in de mosselindustric te Yerseke. Slechts één jongeman werd bij dit ongeval zodanig ge wond. dat hij zich voor het hechten van een hoofdwond onder behandeling van dokter Du Puy moest stellen. De overi gen kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk is waarschijnlijk ie wijten aan een defecte stuur inrichting. Wachtmeester De Beule van de rijkspolitie te Stoppeldijk was spoedig ter plaatse, terwijl ook door de ver keerspolitie een onderzoek werd ingesteld. In de loop van de avond is de bus opgetakeld door een kraanwagen van de A.M.Z. De gestrande passagiers werden met, een extra bus naar hun woonplaatsen vervoerd. Schoolhoofd verdacht van fraude. Naar aanleiding van een klacht, die een ex-concierge van de R. K. Ulo-school in Vlissingon heeft ingediend, heeft de officier van Justitie te Middelburg een onderzoek gelasl naar malversa ties, die het hoofd van deze sehooi, de heer J. G. B., zou heb ben gepleegd. De heer B. zou door het over- Icggpn van valse kwitanties ruim 5000 gulden te veel aan onder- wijssubsidie hebben ontvangen. Ook zou hii 4000 gulden 1e veel hebben ontvangen voor de op leiding tot kleuterleidster, waar mee hij eveneens bemoeiingen had. De 5000 gulden zou hij voor zijn gezin van negen kinderen gebruikt hebben. Het bedrag van toon gulden is inmiddels achter haald. Het schoolhoofd heeft inmid dels een bekentenis afgelegd. Omdat hij herstellende is van een operatie, is nog niet tot zijn aanhouding overgegaan. Vergadering voetbal vereniging. De vergadering van de voetbal vereniging IJzendiike was druk bezocht, hetgeen de voorzitter, de heer G. Hendriksen. zeer ver heugde. Ook de penningmeester wa.s verheugd, want dank zij de voetbalpool was er een behoor lijk batig slot. Door het bedanken van de be stuursleden M. de Rocker en G. Nei.jssen werden in hun plaals gekozen de heren J. de Wolf sr en L. van Poucke. De voorzitter dankte de heer Neijssen voor het vele werk dat hij gedurende 43 jaren voor de vereniging heeft gedaan en stel de voor hem tol ere-lid te be noemen. waarmee de gehele ver gadering instemde. De elftat-eommisrie werd met twee leden uitgebreid. Het verheugde de voorzitter te kunnen mededelen dal naar alle waarschijnlijkheid het nieuwe sportveld nog dit seizoen bespeel baar zal zijn. Uit liet zakenleven. Tn een drukbezochte receptie werd de gelipel verbouwde en gemoderniseerde textiel- en con fectiezaak van de heer MartPijn de Boevere heropend. Daar te vens het 20-jarig bestaan van de zaak werd herdacht was het "Pil ware feestdag waarbij de familie niet te klagen had over de be langstelling. Een groot aantal bloemstukken sierde liet interieur en de goed verzorgde étalages. Burgemeester Ficq kwam na mens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aanbieden en prees de activiteit van de familie Mar- teijn. 'In een grote en gezellige winkelruimte, waar het daglicht royaal binnenvalt, moet het voor al voor de dames een lust zijn tp winkelen en de uitgebreide sortering is zó opgesteld dat alles' van nabij kan worden be wonderd. Wij wensen de familie Marteijn veel succes toe. Dodelijk verkeersongeluk. Gisteravond om 7 uur kwam de heer J. R.. boekhouder bij ae N. V. Terneuzensche Scheeps bouw Mij te Hansweert, wonen de in de Beatrixstraat te Ter- Van 14 november I960 lot en met 13 januari 1961 zullen op alle postijirichtingen in Nederland de Kinderzegels I960 verkrijgbaar zijn. De zegels zijn ontworpen door mejuffrouw Jeanne Bieruma Oosting. Zij tonen kinderen in de schilderachtige klederdrachten van een vijftal plaatsen in het IJsselmeergcbied. Voor het drukken van de zegels wordt gebruik gemaakt van de kleuren geelrood, zwart en blauw, met dien verstande, dat de kleuren van de achtergronden zullen zijn voor de 4 4 et: blauwgrijs; voor de 6 4 et: okergeel; voor de S 4 ct: blauw groen; voor de 12 9 ct: paarsgrijs, en voor de 30 .9 ct: staal- grijs. Voor frankering geldig t m 31 december 1961, (Adv.) JONGE MOEDER VEROORDEELD WEGENS DIEFSTAL EN OPLICHTING De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 21-jarige mevrouw C. M. S.-K. uit Am sterdam veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek en daarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de R. K. reclasseringsvereniging wegens diefstal en oplichting meermalen gepleegd. De jonge vrouw had onder meer een spaarbankboekje ge stolen uit een nachtkastje op de kamer van een harer vriendin nen, nadat ze zich met, een valse sleutel toegang had verschaft tot de woning. Ze ging niet. het boekje naar het postkantoor en nam eerst f 500,en een week later f 400.op terwijl ze tekende met. de handtekening van haar vriendin. De vrouw had voor de recht bank verklaard in financiële moeilijkheden te verkeren. Het neuzen, op zijn scooter huis waarts gereden. Ter hoogte Van de buurtschap De Val kwam hij vermoedelijk te slippen bij het voorbijrijden van een hem tege moet komende met pulp gela den vrachtauto. R. viel tussen de wielen van de zwaar geladen Machtwagen en was op slag dood. Gevonden Voorwerpen. Aan hel bureau van de Riik=- polifie alhier zijn als gevonden aangegeven de volgende voor werpen. welke terug te hekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rijwieltas met inhoud, Roze- marijnstr. 16; parapluie, Terneu- zensestr. 28 en aktetas met vis tuigen, Bossestr. 60 te Boschka- pelle. Een wolkbreuk. Tijdens epn hevige tegenbui. die zich dinsdagavond tussen 7 en 8 uur hoven Zierikzee ont lastte. zijn verschillende delen van de stad ondergelopen. In één uur tijd viel 20.7 mm regenwater. Tn de Molenstraat stond het water, dat door de riolering niet kon worden weggewerkt, op sommige plaatsen ongeveer 10 em in de huizen. salaris van de man werd ge bruikt voor het afbetalen van de voor de huisinrichting ge maakte schulden De officier van Justitie had tegen haar 9 maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en voorwaardelijk ter beschik kingstelling van de regering. De officier had bij de strafmaat rekening gehouden met het feit dat de verdachte in januari haar tweede kind verwacht. DOODSLAG BERECHT De rechtbank in Utrecht heeft gistermorgen de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D. veroordeeld tot 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden tien jaar tegen hem wegens dood slag op de 40-jarige vrouw Alida Meyer, een prostituee, die ook wel ..Blonde Jopie" of „Dikke Alie" werd genoemd. Van D. werd in het psychia trisch rapport verminderd toe rekeningsvatbaar genoemd. BOETE EN GEVANGENISSTRAF WEGENS BELASTINGONTDUIKING Het Amsterdamse gerechts hof heeft, gistermiddag de 63- jarige bloembollenkweker C. A. J. van der M. uit Breezand. die over vier belastingjaren <1954— 1657) zijn inkomen ca 34 mille te laag bad opgegeven, veroor deeld tot betaling van een boete van f 20.000 subs, vijf maanden en een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De procureur- Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 2573 Mauricio Rosal, ambassadeur van Guaiemale in België, en nog drie mannen zijn maandag in New York gearresteerd op be sehuldiging ïan een poging otn 50 kilo heroïne <W^V. S. binnen te smokkelen. vi." Een AmerikEfaffSÜ ambtenaar zei dat het hier gaat om de groot ste partij verdovende middelen, die ooit door df^Amerikaanse autoriteiten int n#s|jigi is geno men. De vier mannen zijn tegen een borgsom van in totaal 1 mil joen dollar vrijgelaten. De partij heroïne zou ongeveer 4 miljoen dollar waard zijn op de zwarte markt. De mannen wer den in Manhattan gearresteerd. Van Amerikaanse zijde is voorts meegedeeld, dat Rosal niet ge accrediteerd is in de V. S. en „daarom geen aanspraak kan maken op diplomatieke onschend baarheid". generaal had een boete van 25.000 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den geëist. De bollenkweker, die een be langrijk deel van het. geld had gebruikt voor het betalen van zwarte lonen, was gaan knoeien nadat hij verlof had gekregen onder een gefingeerde naam te veilen. In eerste instantie was hij door de rechtbank te Alk maar veroordeeld tot een boete van 25.000, nadat 20.000 was geëist. ACHT JAAR GEËIST VOOR DOODSLAG De officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht, mr. J. C. van den Berg, heeft dinsdagmor gen acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 28- jarige koopman B. K., die in de nacht van 2 op 3 april in de Carl- tonbar te Utrecht de 20-jarige ongehuwde timmerman C. J. L. met een dolkmes doodde. Bij deze eis werd door de offi cier rekening gehouden met de spanningen, waaronder de ver dachte de laatste jaren leefde, zijn moeilijke jeugd en diens „blinde aanbidding" voor zijn vrouw, die in „het leven" was. De verdediger, mr. J. Boor, achtte het primair ten laste ge legde, namelijk doodslag, niet be wezen en meende dat hier alleen sprake kon zijn van het meer subsidiair ten laste gelegde: mis handeling. de dood tengevolge hebbende. Hij zei. dat verdachte geen agressieve doch een defen sieve instelling had. Uitspraak over 14 dagen. (Adv.) •ie door 77. KARL UNSELT (Nadruk verboden Toen hij somber in zijn kamer terugkeerde, zag hij op zijn bu reau een stapel stukken liggen, dip een bode daar intussen moest hebben neergelegd. Hij deed de ramen dicht en nam achter het bureau van de chirurg plaats. Hij bleef een tijdje naar de stukken kijken. Zij bevatten bevelen, ver ordeningen en richtlijnen en al die bevelen, verordeningen en richtlijnen waren genummerd. Misschien morgen al zou een boer, een handwerksman ot klei ne fabriekseigenaar worden op gehaald en men zou hun niets anders zeggen, dan dat zij op grond van richtlijn of bevgl of verordening nummer zo pft zo veel gearresteerd werden. Die nummers waren als ir. het ge heim opgestelde strikken, waar iedereen in vast kon geraken, die bij een of andere dienstinstelling van het reusachtige apparaat in ongenade gevallen of alleen maar opgevallen was. En onder die in allerlei clausules gevatte tekst, die door een kil brein waren uit gedacht, moest hij nu zijn naam zetten, opdat de tekst naar het uiterlijk een schijn van gerech tigheid en rechtmatigheid zou verkrijgen, voorzover het om za ken ging. die tot zijn ambtsge bied behoorden. Die onderteke ning was een farce, dat wist hij, en toch greep hij de pen en sloeg de eerste map open. als gehoor zaamde hij aan een wet die veel overeenkomst had met die der zwaartekracht. Er werd geklopt en nadat hij ..binnen" had geroepen, trad zijn referendaris binnen, een lange, slanke man met een smal hoofd, wiens hoog voorhoofd verstand en een koel brein verried. Hij was slordig gekleed. Zijn broek was van epn andere slof dan zijn jas, waarvan de mouwen bij de elle bogen glommen. „Goeden morgen, minister," zei de ambtenaar met afgemeten be leefdheid en wachtte totdat Lü- decke hem een hand gaf. Toen nam hij een stoel en zette zich vlak naast de minister. Hij begon over dp stukken te spreken en deed dat op een docerende manier. Zijn juridische gronden en toelichtingen waren precies en werden in de zin van de ontwerper der verordeningen voorgedragen. Intussen schoof hij Lüdecke een met kleine lettertjes beschreven blaadje toe, dat deze terstond ijverig begon te bestu deren, terwijl de referendaris zelf zijn uiteenzetting vervolgde Deze dwaze manier van doen had iets toneelachtigs en leek op een van huiten geleerd lesje. Men kon het alleen begrijpen, als men bedacht, dat in dit vertrek er gens een mïrrofonn was aange bracht, die wantrouwige mensen de geheimste gedachten en ge woonten verried van degene die in deze kamer werkte en van diens bezoekers, teneinde deze op een goede dag door middel van een bandapparaat met zichzelf te confronteren en te beschuldi gen, zodra zij zich als saboteurs of minstens als remmen op de vooruitgang verdacht gemaakt hadden. Lüdecke knikte, toen hij het briefje gelezen en aan de referen daris teruggegeven had. boog zich voorover en fluisterde de ander iets in het oor. Daarop boog ook de referendaris zich naar het oor van de minister over en gaf hem het gevraagde antwoord. Het ging over een nieuwe en diep ingrijpende maatregel van Dr. Hager, de chef van de con- De mondelinge eindexamens h. h.s. en gymnasium zullen kor ter gaan duren. Drie koninklijke besluiten, waarin dit geregeld wordt, zijn gisteren in liet Staatsblad geplaatst. Door liet voortdurend toenemende aantal eandidaten en de beperktheid van bet aantal der besehikhare gecommitteerden en deskundi gen zijn die mondelinge examens zieh de laatste jaren mor steeds meer dagen gaan uitstrekken. Voor de gymnasia heeft staats secretaris Etubenrouch vorig jaar de moeilijkheid willen oplossen door het aantal in een groep on der Ie brengen eandidaten te vergroten,, met handhaving van de tol dan toe geldende examen tijd per candidaat en van liet nor male aantal gecommitteerden. Daarentegen rezen bezwaren van de kant van gecommitteer den. scholen en randidaten, zodat hesloten werd voor dat jaar bij de oude regeling te blijven. De staatssecretaris bleef ech ter van mening dat er verande ring moest komen, wilden de examens in de toekomst niet spaak lopen. Hij heeft daarom nu een aanzienlijke verkorting van de duur der mondelinge exa- bewerkstelligd. Deze wordt o.m. verkregen doordat de eandidaten niet meer in alle examenvakken of onderdelen van vakken exa men hoeven te doen. Zij worden verdeeld in groepen, die ieder geëxamineerd worden in een ge deelte van een bepaalde catego rie vakken, zodal al die vakken gelijkelijk tot hun recht komen. Verder worden vakken samen gevoegd en worden verschillende examens, die tot nu toe in één vak werden afgenomen, gecom bineerd, terwijl voor andere vak ken het gemiddelde rapportcijfer van het laatste schooljaar als eindcijfer zal gelden, zodat het examen vervalt. Voor de kandidaten van de h. b. s A zal op deze wijze het mondeling examen gebracht worden op twee uur. voor de kandidaten van de h. b. s B even eens op twee uur, met evenwel de mogelijkheid van vrijstelling voor wiskunde, natuurkunde, mechanica en scheikunde tot een maximum van een uur en twin tig minuten. Voor gymnasium A komt het examen van twaalf uur schrif telijk en drie uur en tien minu ten mondeling op twaalf uur schriftelijk en een uur en veertig minuten mondeling. Voor gym nasium B van zestien uur schrif telijk en drie uur en drie kwar tier mondeling op twee-en-twin tig en een half uur schriftelijk en twee uur mondeling tmet de mogelijkheid van vrijstelling voor het mondeling examen in wis kunde, natuurkunde en scheikun de tot een maximum van een uur en twintig minuten). Verkorting van de duur der mondelinge examens is het enige doel der regeling. Een principi ële wijziging der examens houdt zii niet in. Daarmee zal gewacht moeten worden tot na de parle mentaire behandeling van het ontwerp van wet op het voortge zet onderwijs, zo deelde staats secretaris Stubenrouch in een persconferentie mee. Hij maakte met waardering melding van een voorlopig rapport van de raad van leraren, waarin een nieuw eindexamen voor het voorberei dend hoger en middelbaar ond"v- wijs wordt voorgesteld. Hii noemde dit rapport zeer deugde lijk en constructief en zei te hopen, dat hii over niet te lange tiid een definitief rapport van de raad zal mogen ontvangen. Voor de h. b. s. A zal de ver korting der examenduur ge schieden door: 1. Slechts in twee van ric drie vreemde talen ern mondeling examen van 20 minuten af te nemen, en wel zo, dat daarbij het Frans, hef Engels en het Duits gelijkelijk tot hun vecht komen: 2. De helft der kandidaten te examineren in de aardrijkskunde, de helft in de geschiedenis <20 minuten) 3. Voor de staatsinrichting trole-corhmissie. De maatregel had iets van de listigheid der anopheles, de malariamug, wier steek het bloed besmet met de verwekker van de malariakoorts. 'De twee mannen zwegen even en lieten hun gedachten de vrije loop. Toen realiseerde Lüdecke zich hun situatie en begon ineens te praten over de handel met het westen, over rationalisatie van de industriële bedrijven en over de ervaringen, die men in Sov- jel-Rustand al op dat gebied had opgedaan, terwijl de referenda ris met samengeperste lippen er bij zat te glimlachen. Plotseling werd de deur open gestoten en in de opening ervan stond, gekleed in een bruine, leren jas, Dr Hager. Zijn han den staken in de zakken van zijn jas. hii scheen de deur met zijn voet te hebben opengetrapt. Zijn ogert waren smalle spleten waar in koud en scherp zijn blik glin sterde als de diamanten punten van pen glassnijder. Zwijgend stond hij de minister en zijn referendaris op te nemen, wiens linker hand centimeter voor centimeter langs de kuit van zijn linkerbeen schoof, ter wijl hij dit tegelijkertijd onmerk baar wat optrok. Eindelijk had zijn hand de omslag van zijn broek bereikt en het gevaarlijke briefje verdween in de rand. (Wordt vervolgd.) hel gemiddelde van de rapport cijfers. in het laatste schooljaar behaald, als eindcijfer te laten gelden. Wat het vak staatsin richting betreft zal de nieuwe regeling weinig verandering brengen: door de ruime moge lijkheid van vrijstelling op grond van voldoende rapportcijfers in het laatste schooljaar werd dit vak nog slechts weinig geëxami neerd. Voor hel niet geëxamineerde vak aardrijkskunde of geschie denis zal het gemiddelde van de rapportcijfers van het laatste schooljaar als eindcijfer meetel len. Voor de hogeburgersrhool B zal de verkorting worden verkre gen door: 1. Voor de wiskunde een mon deling examen voor de drie on derdelen af te nemen, met een tijdsduur van 40 minuten; 2. De mechanica te examine ren bij de natuurkunde: 3. Als eindcijfer voor de plant- pn dierkunde te laten gel den het gemiddelde van de rap portcijfers. in het laatste school jaar behaald; 4. Slechts in een van de drie vreemde talen een mondeling examen af te nemen, en wel zo, dat daarbij het Frans, het Engels en het Duits gelijkelijk tot hun recht komen. Voor de staatshuishoudkunde, de aardrijkskunde en de geschie denis, die tengevolge van de ruime mogelijkheid van vrijstel lingen op grond van voldoende rapportcijfers nog slechts weinig worden geëxamineerd, zal, even als voor de plant- en dierkunde, het gemiddelde rapportcijfer als eindcijfer gelden. De mechanica, die dus in 1961 voor het eerst bij de natuurkun de wordt geëxamineerd, kan lil het schooljaar 1960-1961 als af zonderlijk leervak op de lesroos ter van de hogere burgerschool B. gehandhaafd blijven. Op de gymnasia wordt de ver korting verkregen door: 1. Voor de oude talen de helft van de A-kandidaten mon deling te examineren in proza, de andere helft in poëzie bekor ting van 40 minuten per kandi daat!de helft van de B-kandi daten in de Griekse; de andere helft in de Latijnse taal (bekor ting van 20 minuten per kandi daat) 2. De beide mondelinge exa mens in de geschiedenis samen te voegen tot een mondelinge examen van 20 minuten (bekor ting van 10 minuten per kandi daat) 3. Voor de wiskunde de helft van de A-kandidaten mondeling te examineren in het ene van de beide voor hen geldende onder delen de andere helft In hét andere onderdeel (bekorting van 20 minuten per kandidaat); 4. Voor de wiskunde voor de B-kandidaten een mondeling exs men voor de drie ondej-delen af te nemen, met een tijdsduur Van 40 minuten (bekorting van 25 minuten per kandidaat) 5. De natuurkunde en de scheikunde voor de B.-kandidaten schriftelijk te examineren waar door het mondelinge examen kan worden beperkt tot 20 minuten voor elk van deze vakken (bekor ting van 20 minuten per kandi daat) 6. Als eindcijfer voor de na tuurlijke historie te laten gelden het gemiddelde van de rapport cijfers. in bet laatste schooljaar behaald ibpkorting van 30 minu ten per kandidaat). VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3289 stuks vee. zijnde 325 vette koeien en ossen: 1159 gehwiiksvee; 627 vette kalveren; 347 graskalve- ren: '318 nuchtere kalveren; 13 varkens; 40 lopers; 54 biggen; 81 paarden: 25 veulens; 263 scha pen of lammeren', 37 bokken ot geiten. De prijzen waren als volgt' Vette koeien f2.50.3.20; Vette kalveren f2.20 f3: SlachtpaaiV den ƒ1.90— ƒ2,45, alles ner ke Graskalveren ƒ210 .f448; Nuchtere kalveren f55- f 851 Loners 60 -f 98: Biggen 35— ƒ50; Veulens f275—ƒ475: Scha pen f 80 f115; Lammeren f"' -ƒ105; Kalf- en melkkoeien ƒ925 f1250: Vare koeien f 640 —ƒ840; Vaarzen f600- f9.30 en Pinken 400f 575. alles per stuk. Overzicht: Veile koeien: aan voer even minder, handel traag en vooral niet hoger in prijó' Vette kalverenaanvoer als W* rige week. tamelijke handel en niet hoger in prijs; Grask»lVP' reniets minder aanvoer. han<H redelijk. goed prijshoudend Nuchtere kalveren: aanvoer ge woon. handel stug. staande pril" zen; Lopers: aanvoer kleiner, stille handel en stabiele prijzen. Biggen: aanvoer kleiner, stille handel, prijzen stabiel: Slacht- paarden: iets kleiner aanvoel, handel stroef en prijzen wat ge drukt; Veulens: matige aanvoel, flauwe handel en de priizen on gewijzigd; Schapen en lamnte- aanvoer tamelijk, iets levendi- stugge handel, prijzen iets ge drukt: Kalf- en melkkoeien: ger handel, ruim prijshoudend, re handel, ruim prijshoudend. Vare koeien: aanvoer als vorige week. matige handel en prijzen onveranderd: Vaarzen en pinken 1 aanvoer gewoon, kalme hande en prijzen ongewijzigd. kende een i op zi. POGING TOT AANRA1 Op aanwijzing van de f tp recherche is de rijkspo óe opsporing begonnen automobilist, die maant getuige kan zijn geweest poging t"t aanranding I post-Kenaaldijk bii 1 et I I Waalkanaal. Een nog onbrke I beeft, nadat bij meisje geruime tiid frits had gevolgd, een p( I geweldpleging op baar I maar is op de vlucht I men dr auto langs reed. Het meisje verklaarde I jen baar overvaller 1' I ver/er en hem in het I hebben verwond. DODELIJK ERKEERSONGKI Bij een verkeersoni piaanrtagmiddag om h rrkonien de 45-jarige m e. van Ooyen-Bret Mevrouw Van Ooyen erraakte op het H hordei wee-Abraham laan met haar bromfie een iramstel van lijn 5. iced ter plaatse. 'Al ROOI OVER) pe politie te •dia' heb n< ga: Raj speurt op het ogenblik lof meer mannen, die van de eigenaar van menwinkel „Concord Kraaihock heeft of I ""slagen, om er daar I kasgeld vandoor te g--, I Men vond maandaf I vi ouw bewusteloos in r I Aangezien zij een hei I ding heeft opgelopen w f weinig van het gebcuu I inncren. EEN ERNSTIG GE) Maandagavond omst uur is in de Lutkemeei de grens van de I Amsterdam een giek dragline tengevolge breken van een staa I drie arbeiders terecht die daar bezig waren legeen van riolerii I Twee van hen konde plaatse te zijn verbon huis gaan. De derd jarige buizenlegger Rotterdam, werd m< letsel in de rug in I minaziekenhuis opgen JONGETJE OVER1 Een driejarig jong I Donkers, is zaterdagr in Utrecht onder eer I een bestelauto terechi en zó emsÜS gewon I na enkele "uren overle jarige bestuurder van auto, A van O. uit U aan de linkerkant, var om klanten te bedt kéns wanneer hij een trok moesten Van C meerijder spelende van de treeplank h Dirk werd een keer v; getild en op het trot Hij is daarna was achler de wagen oms weer op de rechter geklommen. Toen de startte, viel hij er af onder één van de wiel Het kind liep een sc fractuur op en were Academisch zieken voerd waar hij deze aan zijn verwondini zweken. KOLENDAMF)ERG Dinsdagmorgen he Meppel een geval riampvergiftiging dat. aan één persoor heeft, gekost. Omwor fen omstreeks half en mevrouw Van Es lielis Houtmanstraat teloze toestand in mer aan Mevr. Va reeds overleden te zi Van Es, die naar he senhuis te Meppel bracht, bevindt zich tén levensgevaar. IJF MAANDEN NA OVERLED1 Ongeveer vijf m leden werd de 16-j Janssen uit Groesbe plotseling de weg o een bestelauto gt tegen de grond jïe jongen werd ernstig bleef bewusteloos werd overgebracht St. Canisiusziekenhi megen. waar hij g de gevolgen van d< is overleden, zonder zijn te zijn gekomei GESTOLEN UIT DE LEEl De 19 jarige militair T. J. van P. heeft zich in de nac dag op zondag in h< leeuw gewaagd on fiets weg te nemen voertuig namelijk u bij het politiebun Adelheidsstraat ir Reeds enkele tient nadat hij was wegg hij een lekke 1 jongelieden uit Go zagen tobben bot helpen. Zij zetten 1 de kant en nadat c hersteld was. bood hauffeur-monteur Gouda Van P. aan te kopen. Voor v ging het voertuig maar juist toen h« van de Goudse joi worden geladen, veillerende agent

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2