REE LUISTER Felle Chroesjtsjef op de bres voor communistisch China Einde van 121 jaren Indië-vaart Soekarno over Nieuw-Guinea SANDE MAANDAG 3 OKTOBER I960 16e Jaargang Nr 5100 Communistisch China in V.N.ja of neen? 15 DECEMBER HUWELIJK TE BRUSSEL Plannen voor bouw staalfabriek aan Belgische kust BRIGITTE BARDOT. BOMONTPLOFFING IN NEW YORK. HOOGWATER Terechtstelling in Havana. ZON- en MAANSTANDEN CHROESJTSJEF EN EISENHOWER NIGERIA GROOTSTE STAAT VAN AFRIKA ONAFHANKELIJK el. 2284 - Terneuzen VEILIG VOOR ELKE WASMACHINE i. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Z Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Algemene Vergadering van a,. Ver. Naties heeft zaterdag een begin gemaakt met de behande ling van de aanbevelingen van haar agendacommissie. I)e vergadering ging akkoord met de aanbeveling om de huidi ge zitting uiterlijk op 17 decem ber te beëindigen. Ook het voor del om de niet-politieke kwesties op de voorgestelde agenda te be handelen, werd aanvaard. Daarna kwam de omstreden kwestie van de toelating van communistisch China aan de or de. De agendacommissie had met 12 tegen 7 stemmen, .bij één ont houding aanbevolen dit punt niet op de agenda te plaatsen. Premier Chroesjtsjef was de enige leider van de „grote vier" die het debat bijwoonde. Hij had hiervoor zijn vertrek naar het landgoed van de Russische ver tegenwoordiging in Glen Cove, waar hij het weekeinde zou door brengen, uitgesteld. Nepal diende een amendement in dat beoogde de aanbeveling van de agendacommissie onge daan te maken. De permanente Amerikaanse afgevaardigde, Wadsworth, ver klaarde dat de Ver. Staten tegen toelating van Peking zijn, niet wegens het in China heersende politieke stelsel, maar wegens de agressieve en oorlogszuchtige" nouding van dat land. Hij zei dat overal langs de grenzen van Chi na de vrede wordt verstoord of bedreigd. Hij herinnerde er aan, dat Pe king wegens zijn optreden in de Koreaanse oorlog door de Alge mene vergadering is veroordeeeld en dat deze veroordeling nog steeds van kracht is. Voorts sprak hij over Tibet, waar de Chinese communisten een tradi tioneel onafhankelijk gebied met een leger onderdrukken. Ook noemde hij het systematische bombarderen van de eilanden Quemoy en Matsoe door Chinese kanonnen. Ondanks meer dan 100 gesprekken met vertegenwoordi gers van de Ver. Staten weigerde China nog steeds af te zien van geweldpleging. Volgens Wads worth maakten de Chinese com munisten zich schuldig aan on dermijnende activiteit en inval len in het merendeel van de lan den van zuidoost-Azië en het Verre Oosten. Hij was van oor deel, dat Afrika ook beschermd moet worden tegen een nieuw soort imperialisme. De Amerikaanse vertegenwoor diger zei dat de leiders in Peking de wereld willen omvormen naar het beeld van het Chinese com munisme en dat zij hierbij niet zullen aarzelen honderden miljoe nen Chinezen op te offeren in een oorlog met waterstofbommen. Nadat Wadsworth had betoogd dat het nationalistisch-Chinese re gime op Formosa ondanks alle moeilijkheden waarvoor het ziet geplaatst, de ware erfgenaam van de oude cultuur en de geest van het Chinese volk is, kwam premier CHROESJTSJEF AAN HET WOORD Hij verklaarde dat er zonder communistisch China geen ont wapening mogelijk is en dat de Ver. Naties ook op andere gebie den riet normaal kunnen werken als Peking niet in de volkerenor ganisatie is vertegenwoordigd. Volgens hem zou er een tijd aan breken dat de Ver. Staten China met langer vijandig zullen behan delen. Hoe vlugger dit geschied de, des te beter zou dit voor de je. In dit verband noemde hij generaal Franco een „beul". Op dit ogenblik greep voorzit ter Boland in om Chroesjtsjef tot de orde te roepen. Herhaaldelijk moest hij hameren, voordat de luid schreeuwende en heftig ge sticulerende Sowjet-leider zijn verklaring onderbrak. Boland gaf opdracht Chroesjtsjefs opmerkin gen over Franco uit de notulen te schrappen. De premier protesteerde hier tegen met de woorden: „Wij eisen een gelijke behandeling. Wij zijn hier niet alleen maar bij de gratie Van anderen. Wij verdedi gen onze vriend China en zijn re gime en zijn wetten" Voorts deed hij een aanval op de rassenpolitiek in de Ver. Sta ten. De apartheid op de scholen in de zuidelijke staten van de V. S. noemde hij een schande. Volgens hem wilde de Ameri kaanse regering China niet in de Ver. Naties hebben, opdat zij de politiek van de koude oorlog zou kunnen voortzetten. Hij besloot zijn rede met de verklaring, dat de Ver. Naties „dit lijk" (van na tionalistisch China) er uit moeten gooien naar de hel en China zijn rechtmatige plaats moet geven". Er was een geweldig applaus teen hij terugliep naar zijn plaats. Kort daarop verliet hij het hoofd kwartier van de V. N. De rest van de Sowjet-delegatie verliet de zaal, toen de vertegenwoordi ger van nationalistisch China het woord kreeg om op Chroesjtsjefs rede te antwoorden De Russen keerden later naar hun plaatsen terug. Dr Tingfoe Tsiang van natio nalistisch China vroeg zich af, hoe de Ver. Naties de Chinese communisten zouden kunnen toe- laten en tegelijk trouw blijven aan het ideaal van het handvest. Hij sprak over „de aanvallen op en de schendingen van de men senrechten door het bewind in Peking en de Russische hulpi die dit mogelijk maakt". „Mijn rege ring is de enige hoedster van de tradities van China. Haar inspi ratie blijft het Chinese volk steu nen", aldus dr Tsiang. De Amerikaan Wadsworth ver klaarde dat hij zich in zijn com mentaar op Chroesjtsjefs rede zou inhouden teneinde het debat niet te laten ontaarden in een de- dat tussen de vertegenwoordigers van de grote mogendheden. Hij zei dat de Russische leider ge tracht had, het beeld van de Ver. Staten te vervormen. In de Ver. Staten had een ieder, ongeacht huidskleur of geloof, meer vrij heid, meer toekomst en meer welvaart dan in welk socialis tisch land ook. Daarna werd het debat ver volgd met een toespraak van de Indonesiër Wirjopranoto, die het onmogelijk achtte, welk pro bleem dan ook te bespreken als communistisch China niet aan het gesprek deelneemt. Hij ver zocht de Algemene Vergadering, gezien de belangrijke vraagstuk ken op de agenda, realistisch te zijn. Na de Indonesische spreker werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag half vier Neder landse tijd. Het paleis te Brussel brengt ter kennis dat het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fa- bioia op 15 december te Brus sel zal worden voltrokken. (Adv.) (Adv.) individuele ha ar verzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. Volgens de thans bekend ge worden plannen zal, door ge meenschappelijk optreden van enkele der belangrijkste staal concerns uit de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E. G.K. S.), in de komende ja ren aan de Belgische kust in het gebied Zeebrugge/Gent één van de grootste staalfabrieken van West-Europa gebouwd worden. Volgens betrouwbare inlichtin gen hebben de Belgische staal- onderneming CockerillOugree, het Luxemburgse ijzer- en staal concern Arbed, het Franse Schneider-concern en de Frans- Belgische staalgroep Providence aandeel in de plannen vóór de touw. van het staalbedrijf, dat de beschikking zal krijgen over een produktie-capaciteit voor ruw staal van 2 miljoen ton per jaar en over de noodzakelijke walsinstallaties. In verband met de bij investeringen in de staal sector sedert enige tijd merkbare ontwikkeling tot uitbreiding van de capaciteit voor de produktie van dunne platen, verwacht men, dat het nieuwe staalcornplex o.a. ook over een warmbreedband- installatie zal bschikken. In kringen van deskundigen ziet'men in de voor het nieuwe plan beoogde standplaats aan de Belgische kust een nieuwe beves tiging van de neiging tot het bouwen van nieuwe staalfabrie ken aan de zee. Als voorbeelden daarvan worden genoemd de KlöcknerHütte te Bremen, Duinkerken (Usinor), Tarente (Finsider) en de plannen inzake Rozenburg bij Rotterdam. In verband met het nieuwe project, waarover in Belgische economi sche kringen reeds lang gespro ken wordt, wordt nog vernomen, ilat de Arbed reeds geruime tijd die beschikking heeft over een vrij groot nog ongebruikt indus trie-terrein aan het kanaal Gent Terneuzen. Bovendien wordt verwezen naar uitbreidingsplan nen voor de haven van Gent, waardoor ais ze gereed zijn, erts ladingen tot 60.000 brt. gelost zullen kunnen worden. De moeder van de 26-jarige Franse actrice Brigitte Bardoi, die na een mislukte zelfmooro- poging te Nice wordt verpleegd, heeft na een bezoek aan haar dochter zondag de pers verzocht Brigitte met rust te laten, daar zij anders niet beter kan worden. „Brigitte wordt opgejaagd. Zij heeft geen menswaardig leven meer. De dokters zijn het erover eens, dat zij op die manier niet verder kan leven", aldus mevr. Bardot. Brigitte heeft zondag voor het eerst met haar echtgenoot, de ac teur Jacques Charrier, geteleio- neerd. De zenuwinzinking die de actri ce zaterdag heeft gehad, wordt toegeschreven aan het flitsen van camera's, dat in het raam van haar kamer werd weerspiegeld. In tranen uitbarstend, bezwoer de moeder de journalisten: „Laat haar toch beter worden. Alles hangt van u af". (Adv.) wereldvrede zijn. De Amerikaan se pogingen om „een politiek lijk als Tsjiang Kai-Sjek nieuw leven in te blazen" vergiftigde alleen maar de internationale atmo sfeer. Men moest echter niet denken dat in de eerste plaats Peking het nodig heeft, dat China tot de V. N. wordt toegelaten. De volkeren organisatie zélf had het nodig, dat „een zo groot volk, een zo groot land als de Chirese volks republiek" in haar midden is ver tegenwoordigd. De Russische leider herhaalde, in afwijking van de tekst van zijn rede die tevoren onder de afge vaardigden was verspreid, zijn kritiek op secretaris-generaal Hammarskjoeld, die hij de „die- raar van de monopolistische ka- Ditalisten" noemde en die volgens hem in de Ver. Naties die landen vertegenwoordigt, welke een „roversachtige kolonialistische politiek" volgen. Ook deed hij felle aanvallen op de Zuidkoreaanse oud-president Syngman Rhee, de regering in Zuid-Vietnam waar volgens hem mensen werden onthoofd omdat de Ver. Staten daar heer en meester zijn en op de Ame rikaanse vriendschap voor Span- Op Times Square, een groot plein in het hartje van New York, is zondagmiddag een bom ontploft, waardoor zes mensen verwondingen opliepen. HET IlLil nircD iibiiii PLAATSELIJK REGEN Tijdens het weekeinde kreeg een hogedrukgebied boven Scan dinavië een belangrijke uitloper naar midden-Europa, hetgeen ook het weer in Nederland in gunsti ge zin beïnvloedde. Bij zuidooste lijke winden steeg het kwik s middags bijna overal tot 20 graden. Inmiddels is echter een depressie bij Ierland voor het weer in West-Europa nog steeds van grote betekenis. Een nieuwe randstoring ervan was zondag middag over Frankrijk opweg in de richting van ons land. Het ziet er dan ook naar uit dat er van daag veel bewolking zal zijn met hier en daar wat regen en min der hoge middagtemperaturen. nucïjDDUwiruT tlUilUlblUUU medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Vrij veel bewolking met plaat selijk regen en minder hoge mid dagtemperaturen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. MAANDAG 3 Een vuurpeloton heeft zater dag Roberto Cruz in het histori sche fort „La Cabana" van Ha vana terechtgesteld. Cruz en een aantal anderen hadden verscheidene weken ge leden vanuit een auto geschoten op José Pardo Llada, een radio nieuwscommentator van de rege- ring-Castro. Llada werd niet ge troffen. „Een revolutionaire rechtbank" veroordeelde Cruz wegens poging tot moord en het begaan van een misdaad jegens de staat tot de doodstraf. Twaalf andere perso nen werden wegens medeplich tigheid tot gevangenisstraffen van 10 tot 30 jaar veroordeeld. Toen zaterdagochtend het s.s. „Kertosono" onder commando van kapt. J. Goedknegt in Rotter dam was aangekomen bete kent dit het einde van bijna 121 jaren Indië-vaart onder de viag van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd. Want reeds op 27 oktober i839 vertrok het eerste door de toenmalige Willem Ruys in de vaart gebrachte schipi uit Hellevoetsluis naar Java. Dat was het driemast-barkschip „Cor nells Wernard Eduard", metend 317 last (ca 600 ton), dat onge veer een jaar tevoren door Wil lem Ruys, die sinds 1833 in Rot terdam een cargadoors- en expe ditiekantoor had, was besteld bij de werf van Fop Smit in Kinder dijk. De benodigde gelden, ca. 85.000 werden door hem te zamen met enkele familieleden en kennissen gefourneerd, en de eerstgenoemde werd tot reder benoemd. Kostte een vrachtschip der halve 121 jaar geleden per ton draagvermogen nauwelijks 140, thans is dat ca 1150 geworden. De „Cornelis Wernard Eduard", die onder commando stond van kapitein D. H. Kramer, werd op haar eerste reis en ook op ver schillende volgende reizen heen en weer bevracht door de Nederl. Handel-maatschappij. Na-dit eerste zeilschip volgden onder dezelfde vlag vele andere bark- en fregatschepen, eigen dom van diverse kleine rederijen, die alle onder leiding van Wil lem Ruys stonden. Toen hij in 1861 zijn zoon Willem in de zaak opnam, voerde de nieuwe fa. Wm Ruys Zonen reeds de directie over tien zeilschepen. In 1883 werden de kleinere re derijen samengebundeld in de N.V. Rotterdamsche Lloyd, on der dezelfde directie. Van 1839 tot heden werd aan de vaart op Indië onder de vlag van Ruys deelgenomen door 22 zeilschepen, 93 stoomschepen en 36 motorschepen. Hieronder wa ren verschillende primeurs, zoals b.v. het eerste stoomschip in 1870, de „Ariadne", en het eerste Nederl. koopvaardijschip voor de grote vaart in 1921, bewogen door een motor, de „Kedoe", als mede het eerste Nederl. motor passagiersschip de „Indrapoera" dat in 1925 gereed kwam Zodra straks de passagiers van de „Kertosono" allen repa- triërenden, die onder de zorgen van het ministerie van Maat schappelijk Werk naar Neder land komen gedebarkeerd zijn en de volle lading Indonesische produkten zal zijn gelost, is er een einde gekomen aan een hoofdstuk ir, de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart. LIJKJE VAN VERMISTE HANSJE MARBUS GEVONDEN. Het lijkje van Hansje Marbus uit Sittard werd zaterdagmiddag in een grindgat van de Oude Maas te Stevensweert gevonden. Het 2 Va-jarige ventje werd op donderdag 22 sept. vermist en alle nasporingen, waarbij zelfs enkele honderden militairen van de garnizoenen van Roermond en Maastricht werden ingescha keld, bleven vergeefs, zodat wel met stelligheid kon worden aan genomen, dat het kind in de Ge- leenbeek te Sittard verdronken was, hetgeen nu gebleken is juist te zijn. naar het Leedy Trio (en „Meneer Jakob") in het ZILVERVLOOT-PROGRAMMA van 19.15 tot 19.30 uur over Hilversum II (298 m.) £3 ppn PU wm P| ÏviV.W«vÉ jÏv.V.-.-.VviS C -' S In van Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden OKTOBER, v.m. 0.17 0.52 1.32 1.42 n.m. 12.37 1.12 1.52 2.02 ZON MAAN op onder op onder Okt. 4 6.45 18.11 18.15 5.54 5 6.47 18.09 18.42 7.08 6 6.48 18.07 19.09 8.19 7 6.50 18.05 19.39 9.28 de algemene vergadering de Verenigde Naties heeft president Sukarno ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea o.m. gezegd: „uit ervaring te spreken" dat een „bijzonder ge vaarlijke situatie ontstaat" wan neer de aanwezigheid van impe rialisme en strijdkrachten sa menvallen. „Dit Is de situatie in West- Irian. Dit is de situatie in een vijfde van ons grondgebied dat neg zucht onder het juk van het imperialisme". In West- Irian zijn het imperialisme en zijn strijdkrachten, „en onze eigen strijdkrachten houden ter land en ter zee de wacht. Deze twee groepen strijdkrachten staan tegenover elkaar, en de situatie is explosief". „Zeer onlangs werden de jonge en misleide troepen in West-Irian die een uit de tijd zijnde opvatting verdedigden op hun verre post versterkt door een vliegdekschip, de „Karei Doorman". Toen werd de situ atie werkelijk gevaarlijk". „De opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten maakt deel uit van mijn dele gatie", aldus Soekarno, die hier aan toevoegde dat generaal Na- sution „een man van de vrede" is, maar dat hij, met zijn sol daten. „vastbesloten is zijn vaderland te verdedigen kwesti-e-Irian op te lossen. Wij hebben ernstig, met veel geduid en toegevendheid en hoopvol geprobeerd. Wij hebben jaren lang ernstig getracht bilaterale onderhandelingen te voeren", aldus Soekarno. „Maar hoop vervliegt, geduld raakt op en zelfs toegevendheid smelt weg, en Nederland heeft ons geen alternatief gelaten dan een krachtiger houding in te nemsn. Wanneer Nederland niet in staat is de loop van de geschiedenis juist te beoordelen treft ons geen blaam. Maar het gevolg hiervan is een bedrei ging van de vrede die ook de Verenigde Naties aangaat". „West-Irian is een kolonialis tisch zwaard dat niet alleen op het hart van Indonesië maar ook op de wereldvrede is ge richt. Ons huidige vastberaden streven naar een oplossing door onze eigen methoden is onze bijdrage aanhet handhaven van de wereldvrede. Het maakt deel uit van onze pogingen om dit probleem van een door de tijd achterhaald kwaad op te lossen. Het is een chirurgische ingreep om de kanker van het imperialisme uit het deel van de wereld waarin wij leven te snijden". „Ik verzeker u in alle ernst dat de situatie in West-Irian ex- «V- T wal UC OILUaUO 111 ¥Y CÖF11 lail CA- ,Wij hebben getracht de 1 plosief, gevaarlijk, is. Het is een haard van spanning en een be dreiging van de vrede. Generaal Nasution, noch onze soldaten noch Soekarno zijn hiervoor verantwoordelijk, evenmin als Indonesië; de bedreiging van de vrede is een direct gevolg van het feitelijk bestaan van kolonialisme en imperialisme". „Verwijder deze beperkingen van vrijheid en emancipatie, en de bedreiging van de vrede ver dwijnt. Vaag het imperialisme weg en de wereld zal onmiddel lijk en automatisch een veiliger en beter plaats worden om in te leven", aldus het Indonesi sche staatshoofd. CHROESJTSJEF HAD NIEUWS Toen premier Chroesjtsjef zon dag op het Russische buitenver blijf te Glen Cove een gast president Nkroemah van Ghana uitliet, veroorzaakte hij groot gedrang onder de toegesnelde verslaggevers en fotografen door de woorden: „Ik heb u wat te zeggen". De persvertegenwoordigers vochten om een goed plaatsje en toen iedereen hem vol verwach ting aankeek, verklaarde de Rus sische leldër met een schalks lachje: „Ik ga een hapje eten". Ghana, India, Indonesië, de Verenigde Arabische Republiek en Zuid-Slavië hebben vrijdag bij de algemene vergadering van de V. N. een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld dat Eisenhower en Chroesjtsjef hun overleg hervatten. In diplomatieke kring zegt men, dat de resolutie vermoede lijk met algemene stemmen door de Assemblee zal worden aan genomen, daar moeilijk is in te zien, wie er tegen zou willen stemmen. In kringen van de Sowjet-dele gatie wordt het voorstel „con structie!" genoemd. Van Ame rikaanse zijde wordt vernomen, dat het naar Washington is door gezonden. Het is nog niet bekend, wan neer het voorstel in de Assem- tlee in stemming komt. De in dieners kunnen een onmiddellijk debat er over vragen en dat ver zoek zou waarscnijnlijk niet op veel tegenstand stuiten. In Westelijke diplomatieke kringen acht men het niet waar schijnlijk dat Eisenhower in de naaste toekomst zijn gesprek met premier Chroesjtsjef zal hervatten. Ook van Russische kant bestaat er niet veel aanlei ding toe, meent men. Het is de vraagd óf Chroesjtsjef veel ziet in een conferentie met een pre sident wiens ambtstermijn nog maar enkele maanden duurt. Heden wordt Nigeria, met 36 miljoen inwoners de grootste staat van Afrika, onafhankelijk. Het verlenen van onafhankelijk heid aan Nigeria is de grootste Engelse soevereiniteitsover dracht sinds 1947, toen India en Pakistan onafhankelijk werden. Nigeria, dat even groot is als Frankrijk en Italië, telt onge veer eenzesde van het totaal aan tal bewoners van het continent. Het inwonertal van de jonge staat is groter dan dat van Canada, Australië en Nieuw Zee land te samen en neemt elk jaar met een miljoen toe. Tot het midden van de vorige eeuw genoot het gebied dat thans Nigeria is voornamelijk bekendheid als een bijzonder rijk reservoir van slaven voor de plantages in West-Indië en het zuiden van Noord-Amerika. Zes tig jaar geleden werd de naam Nigeria op niet één landkaart gevonden. De bewoners noem den zichzelf, om enkele van de belangrijkste stammen te noe men, Hausas, Yorubas en Ibohs. Vannacht is in Lagos, aan een speciaal daarvoor vervaardigde vlaggemast, de Union Jack neer gehaald en de groen-witte natio nale vlag van Nigeria gehesen. Prinses Alexandra, een nicht van Koningin Elizabeth, overhandig de premier sir Abubakar Tafawa Balewa de onafhankelijkheids oorkonde. Abubakar heeft reeds aange kondigd dinsdag naar New York te zullen vertrekken voor de zit ting van de algemene vergade- j ring van de Verenigde Naties. Vertegenwoordigers van meer dan vijftig landen, w.o. alle grote mogendheden en de meeste Af ro- Aziatische staten, woonden de i onafhankelijkheidsplechtigheid 'bij.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1