kou gevat? sturen zonder spatten! ntelijk ing e Boude wijn ontmoette Zwitserland Fabiola in DELFRITE - De oogst 1960 BINNENLANDS NIEUWS Beursoverzicht Rechtszaken Ghanese troepen eind september uit Kongo? Ex-koningin Victoria had andere plannen DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 CHROESJTSJEF OVER POSITIE VAN HAMMARSKJOELD levordering van de chamelijke oefening Anna en Fabiola Koning Leopold Jonge, Spaanse adel Tweede Kamer PARTIELE HERZIENING BEWINDSREGELING NIEUW-GUINEA Jan Pesman stopt er definitief mee HET DAMRAK LOS VAN WALLSTREET. Beursindices Nabeurskoeisen SOWJET-SCHOT MISLUKT SPAAR VEILIG - SPAAR BIJ DE N.H.M. U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uw spaar tegoed effecten kopen en uw belastingaanslagen in termijnen laten betalen. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Mail mishandelde zijn echtgenote Autoverhuurder veroordeeld Het proces-Eichmann Advieskoersen buitenlands bankpapier BENZINE IN ZWITSERLAND WORDT DUURDER Gestolen schilderij van Cranach teruggevonden Woensdag 28 september 'go 1 Woensdag 28 september '60 Premier Chroesjtsjef heeft tandag aan een lunch, die heni °r zijn vriend Cyrus Eaton ti Amerikaanse industrieel en iljonair, werd aangeboden, ver aard, dat er „bepaalde over- aste verklaringen tn vcrwij- waren geuit ten aanzien van voorstel om de secretaris- tieraal der Ver. Naties door een iemanschap te vervangen. De kern ligt niet in een per- tmlijke kritiek op secretarisr ncraal Ilammarskjoeld. Het aan zijn functie dat zijn uit-i •ing van V.N.-besluilen werdt nvloed ten gunste van een acp van staten en ten nadele een andere groep, aldus oesjtsjef. >c premier zei in antwoord op vraag dat hij akkoord zou ii met een program waarbij wone burgers uit de gehele reld bij een internationaal or. tn verslag zouden kunnen jit- tngen van een schending van ont wapeningsovereenkomst. i in hel belang van de Neder- ase metropool (de randstad) Nan de gebieden daarbuiten, denkt zich de verdere ont- eling van de randstad voor specifieke taak van dit ge- daarnaast liet stimuleren probleemgebieden alsmede bevorderen van een grotere alkingsopname in de overige eden buiten de randstad. Pro- lief optreden wil de regering el mogelijk vermijden. Stimu- tule cn selecterende effecten hi zoveel mogelijk door maat- 'len met positief karakter en te worden bereikt. )lgens de nota zal het over- sbeleid in het bijzonder moe zijn gericht op het aangeven gewenste algemene- fijnen de ontwikkeling van het iiet heipen scheppen van ügc voorwaarden en het en van maatregelen daartoe waar nodig, het neerleggen verwachte en gewenste ont- elingen in streek, en uitbrei- iplannen, mede als waarborg de rechten van de burgers. 'iet scheppen van gunstige aarden rekent men het uit en van overheidswerken, de gingskeuze voor openbare sten, onderwijs- of andere ïcidsinstollingen en maatre- op cultureel en sociaal ge- ogrammatisch bezien zal de Ving streven naar een spoe- verwezenlijking ener „Wet b ruimtelijke ordening", nstige voorwaarden voor de nste ontwikkeling zulièn ns de nota worden gescha- loor deze wensen nauwkeu- i aanmerking te nemen bij -singen over opzet en priori- ippaling van met overheids- uit te voeren werken. Tot verken rekent men Zuider- i ken en Deltaplan, verhete- wei ken voor dc infrastruc- afstemming van het wo- eleid op dc gewenste ruim- ontwikkeling, .ruilverkave- cn andere cultuurtechni- maatregelen en het schep- n behouden van recreatie- 'nheid met verlichting van door militaire oefenterrei- alle takken van onderwijs de houw van gymnastiek- bevorderu. zo blijkt uit oting voor 1961 van On- Kunsten en Wetèn- n. het hoger onderwijs is er begroting rekening mede 'ii dat in 1961 een aan- zal kunnen worden ge- met de aanleg van sport en de bouw van een en/of gymnastiekzalen jksuniversiteit te Utrecht Rijksuniversiteit te Oio- de Technische Hoge- Eindhoven en de Katho- conomische Hogeschool te Daartoe is een bedrag 500.000 opgenomen, eze begroting zijn verder uitgetrokken voor de uit- van het aantal cursus- 'iclit op het behalen van e akte lichamelijke oefe- k zijn daarin gelden op- voor dc organisatie van om hoofdleidsters bij utcronderwijs te bekwa- het geven van onder opleidingsscholen voor leidster in de theorie, de en de methodiek van lamelijke vorming van om onderwijs te be- voor liet geven van lei- het schoolzwemmen en tters van een bevoegdheid it lager nijverheidsonder- staat te stellen een lagere hamelijke oefening tc be den al Rij te I LIEFDE OP HET EERSTE GEZICHT aanvankelijk terughoudend (Van onze Brusselse correspondent) „Waar heeft Koning Boudewijn rijn lieftallige verloofde het eerst ontmoet? Wie bracht hem met de aanstaande Koningin in con tact?" De persattaché Claude de Val keneer wilde deze vragen niet beantwoorden: „De Koning wil dit geheim bewaren voor zijn kinderen", zei hij. Vanaf dit ogenblik hadden de spekulantcn en newsmakers vrij spel. De eerste candidaat was ae bekende Belgische bankier graai i Van Launoit, die ook het per- I soonl'ike fortuin van de Belgi sche. koninklijke familie beheert. Hij vertoeft noga! vaak in Span je en zou Fabiola ontmoet heb ben in Barcelona waar hij haar aan Boudewijn zou hebben voor gesteld. De graaf wond er ech- ter geen doekjes om„Ik heb Dona Fabiola nog nimmer ont- moet. Het grote nieuws kwam L voor mij eren onverwachts als I voor iedereen". Anderen schoten toen de heer I Sohsv aan. een persoonlijke I vriend van Koning Leopold. Hij I zou liet eerste contact hebben gelegd. Maar ook dit spoor bleek I dood te lopen. De gravin Van Limburg Stirum was de derde F onschuldige „verdachte". Thans behoeft niemand meer te gissen. De waarheid is aan het licht gekomen. Koningin moeder Victoria van Spanje, de weduwe van Alfons XIII, is zij het ongewild oorzaak van de kennismaking. Deze 73-jarige vrouw woont op een landgoed bij Lausanne. Kort geleden no digde ze haar kleindochter Anna uit, dochter van Marie-Christine en de graaf van Marone. Anna kwam. maar ze was vergezeld van haar boezemvriendin Dona Fabiola. Boudewijn was op dit ogenblik ook in Zwitserland. Hij bezocht dc Spaanse Koningin moeder graag. Ze liet hem we ten, dat ze twee charmante gas ten had, die het op prijs zouden stellen als hij wilde komen thee drinken. Koning Boudewijn kwam nog dezelfde clag. Twee dagen latei- al ontdekte Koningin-moeder Victoria, dat haar opzet in eer ste instantie was mislukt. Ze had gehoopt, dat de Koning der Belgen verliefd zou worden op Anna. Maar het was Fabiola met wie hij urenlange wandelingen in het park maakte. Anna zelf zei tegen haar groot moeder: „Dat tussen Fabiola en Boudewijn is liefde op het eer ste gezicht. Ik bid, dat ze samen heel gelukkig zullen worden". Teruggekeerd in België bleek het zijn zuster Joséphine-Char- lotte van Luxemburg te zijn, die hij het eerst in vertrouwen nam. Zijn correspondentie met Dona Fabiola liep over haar adres en als hij haar wilde opbellen ging hij tevoren naar Luxemburg. Al drie weken later kwam Dona Fabiola naar Luxemburg. Ko ning Boudewijn was er ook. Al de eerste middag verklaarde hij Fabiola zijn liefde. Al een week later vloog Koning Boudewijn naar Madrid om kennis te maken met zijn aanstaande schoon ouders. In juli kwam Fabiola voor het eerst naar Brussel, waar Boude wijn haar het eerst voorstelde aan zijn grootmoeder, Koningin Elisabeth, die de verliefden on middellijk haar zegen gaf. Koning Leopold zou zich vol gens onze bron wat terughouden der hebben getoond: hij vreesde het feit, dat Fabiola twee jaar ouder is dan Boudewijn en dat men wellicht van een mésail- liance zou kunnen spreken. Koning Leopold is nu echter volkomen ingenomen met zijn aanstaande schoondochter. In dit verband mag nog worden ge zegd. dat de Europese adel aan vankelijk hartelijk heeft gelachen over de piesberichten als zou Dona Fabiola afstammen van cie koningen van Aragon. Want de koninklijke Aragons stierven al uit in 1430. De vader van Fa biola, Don Gonzalo de Mora is graaf sedert een kwart eeuw en markies sedert vijf jaar. Franco erkende in 1955 zijn (Adv,) fAdv i Omdat DELFRITE een vet is van speciale samenstelling, kunt U hef tot zeer hoge temperaturen verhitten. DELFRITE is daardoor een ideaal frituurvet, dat niet spat, niet schuimt, niet walmt Ook niet hij bokken en broden ran ris en vlees. Wont ook daarvoor is DELFRITE bj uitstek geschikt. FRITUURVET U waakt er méér van met CALVE CDf 111! KK1 Yóór eind september zal de ge hele graanoogst zijn geborgen. Be indruk bestaat dat omstreeks 17 september nagenoeg «e ge hele opperviakte granen was ge maaid en voor ongeveer 90 pro cent geborgen, niet uitzondering is.n de akkers in Groningen 011 '1° IlsselmeerpoUlers, waar op die datum nog op oppervlakten van betekenis liet graan nog niet was binnengehaald. Minister V. G. H. Marijnen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel iKVP) over de huidige stand van zcr.en bij de akkerbouwproduk- ten. Volgens een schatting van landbouwconsulenten over dc locv.and op 10 september, aldus de minister, stond op die datum nog 3 procent van de granen op stam on 21 procent gemaaid op het veld. Van de erwten stond nog 20 procent op het veld. De t- i3li stonden nog grotendeels op stam. Er was nagenoeg niets ge borgen. Op 17 september inmiddels was de situatie reeds anders, en ook de erwten waren toen overal bijna geheel geborgen. In ver schillende gevallen is het stro vcotiopig op het vejd achterge laten. Het is volgens de minister no niet te zeggen in welke mate er rilt jaar minder stro dan nor maal zal kunnen worden gebot- gen. Na de zeer goede hooioogst in het begin van de zomer is er ■wegens de vele regens slechts bij uitzondering gehooid. In de meeste gevallen heeft men door kuilvoer te winnen het maaigras pauselijke titel van Graaf van Mora, die Leo XIII had geschon ken aan zijn grootmoeder (1891) Toen werd ook zijn titel van markies De Casa-Reira, die zijn achtergrootmoeder van moeders zijde een eeuw geleden had ge dragen, gehomologeerd. De aanstaande Koningin der Belgen is dus „maar" van zeer jonge adel, maar de bevolking is enthousiast en opgetogen. Men is verheugd, dat de Koning nu eindelijk gaat trouwen en men is eveneens verheugd over zijn keuze. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag het wetsontwerp, houdende par tiële herziening van de bewinds regeling Nieuw-Guinea aange nomen met 108 tegen 5 stemmen. Tegen C. P. N. en P. S. P. en van de P. v. d. A. de heren Franssen en Schurer. benut. Dunk zij de activiteit van het georganiseerd bedrijfsleven en militairen kon er over voldoen de arbeidskrachten bij de nood zakelijk snelle oogst worden be schikt. Het mag dan ook ver wacht worden dat vóór eind sep tember de gehele graanoogst ge borgen zal zijn. Het tempo van het binnenhalen van de oogst is verder mede afhankelijk van de beschikbare maaidorsers en graandrooginrichtingen, aldus minister Marijnen. Het moet worden aangenomen, zo deelt hij verder mee, dat de grote meerderheid van geoogste ranen en peulvruchten,"met uil zondering van een belangrijk ge deelte brouwgerst, dit jaar kunstmatig zal moeten worden gedroogd. Ofschoon er geen nauwkeuriger opgaven voorhan den zijn. wordt aangenomen dat iet percentage in Groningen en m cle lJssclmceipolders een gro- ter gedeelte van de totale oogst zal omvatten. Hoewel naar schatting sedert 19o0. toen 200.000 ton graan vlot gedroogd kon worden, de droo^- capaiiteit met zeker 50 procent is uitgebreid en bovendien ver scheidene akkerbouwbedrijven nu beschikken over ruimte waar in vochtig graan tijdelijk houd baar kan worden opgeslagen, is het in een extreem nat jaar'als 1960 onvermijdelijk dat sommice partijen niet tijdig gedroogd kunnen worden, aldus de minis ter. De droogcapaeiteit, zegt hij, wordt zoveel mogelijk benut tri nergens blijven de installaties ongebruikt staan. Er worden bijvoorbeeld partijen graan met een hoog vochtgehalte naar meelfabrieken verscheept en daar gedroogd. BEJAARDE VOETGANGER DOOUBEKEDEN Dinsdagmiddag even over half vijf is op de Laan van Meerder- voort bij de Tasmanstraat de 87- jarige Hagenaar G. Mosselveld aangereden door een auto toen hij de rijweg overstak. De man is ter plaaise overleden. KOE VEROORZAAKTE VERKEERSONGEVAL Een los op de rijbaan lopende koe heeft maandagavond op de Prinses Beatrixlaan (de provin ciale weg) in Rijswijk een ernstig verkeersongeval veroor zaakt, waarbij de 29-jarige scooterberijder J. D. Koopstra zó ernstig werd gewond, dat hij gisternacht in het ziekenhuis ".Bethel" in Delft is overleden. Zijn duo-passagiere werd ernstig gewond ter verpleging opgenomen. De heer Koopstra, die in Rijswijk woonde en aan de Technische Hogeschool te Delft werktuigbouwkunde studeerde, had bij de val een zware her senschudding en ernstige hoofdwonden opgelopen. Zijn duopassagiere, de 23-jarige mejuffrouw W. D. van W. uit Delft, liep een gecompliceerde beenbreuk en een hoofdwond op. Bij de botsing kreeg de koe een grote wond aan de linker- voorpoot. Het dier is op advies van de veearts naar het slacht huis overgebracht. BOERDER1JBRAN1) Een felle brand heeft gister morgen om ongeveer half vijf een boerderij, bewoond door de familie G. Moed te Alteveer (gem. Onstwedde) in de as ge legd. De schuur van de boer derij was vol koren en hooi. De heer en mevr. Moed en hun acht kinderen, variërend tussen twee en veertien jaar, konden zich op tijd in veiligheid brengen. Drie kalveren konden worden gered. De inboedel ging geheel verloren. De boerderij werd in de as gelegd. De eigenaar van de boerderij, de heer M. Baars, alsmede de bewoners waren gedeeltelijk tegen brand verzekerd. De brandweer van Stads kanaal bestreed het vuur. De oorzaak van de brand is onbe kend. „HET MYSTERIE VAN DE VERDWENEN AUTO" OPGELOST Na een dag nauwgezet speur werk heeft de recherche van het Amsterdamse politicbureau Lo- dewijk van Deijsselstraat „het mysterie van de verdwenen auto" opgelost. Het mysterie ontstond in de nacht van maandag op dinsdag, toen een rode sportwagen op de Velserweg een geparkeerde auto ramde. De sportauto draaide en kele malen om zijn eigen as en verdween daarna met de beide inzittenden (een man en een vrouw) in het waterlangs de weg. Deze feiten werden overi gens pas in de loop van de dag bekend, want een vrouw die „iets had gehoord" en „twee perso nen" op de weg had zien lopen, had verzuimd de politie te waar schuwen. Dc eigenaar van dc aangereden auto liet er, toen hij dinsdagoch tend zijn beschadigde auto zag, geen gras over groeien. Hij waar schuwde meteen de politie, die evenwel van de sportwagen geen spoor meer kon vinden. Bij stukjes en beetjes is het mysterie daarna opgelost. Eerst vond men in het water een wiel dop (merk M. G.), een sleepkabel, een lantaarn en een raam. Maar van de auto ontbrak elk spoor. Gebleken is dat dc inzittenden na het ongeluk een kraanwagen hebben gecharterd, die de sport wagen heelt opgetakeld. Ook de inzittenden vertrokken met de noorderzon. De wieldop en de bloedsporen zijn de eigenaar evenwel noodlottig geworden. De beschadigde sportauto vond de politie dinsdagavond to ug in een Amsterdamse garage, waarna de eigenaar bezoek kreeg van een hoofdagent. Hij maakte proces verbaal op, omdat de mysterieu ze „brokkenmaker" na een aan rijding is doorgeleden. De man zal dan tevens een verklaring moeten afleggen voor zijn vreem de gedrag. OLIEBOLLEN KRINGLOOP Een twintigtal dames, leden van de afdeling Brummen van de Nederlandse bond voor Platte landsvrouwen heeft zich gisteren belast met het bakken en verko pen van achtduizend oliebollen, ten bate van de stichting van een zwembad. Na het hakken kwam een der dames tot de ontdekking, dat zij haar trouwring had ver loren. Later op de dag beet de 10-jarige Jopic van Koeveringe, zoon van de adjudant der rijks politie, in een oliebol op iets hards. Het was de trouwring. Een zak oliebollen werd zijn be loning. WEGGELOPEN JONGENS GEPAKT Drie jongens, die uit het op voedingsgesticht te Amersfoort waren" weggelopen en die in Soest een auto wegnamen zijn door de Nijmeegse gemeente politie aangehouden. De politie daar was vanuit Arnhem ge alarmeerd, dat de drie jongens zich vermoedelijk met de auto naar Limburg wilden begeven. Dit vermoeden bleek juist te zijn, doch nog voordat zij Limburg konden bereiken, werden zij in de kraag gevat. Zij zijn gisteren overgegeven aan de politie in Soest. JONGEN OMGEKOMEN Bij het buurtschap Driene bij Hengelo is maandagmiddag de vijfjarige Eric Becker om" het leveri gekomen, toen hij van een landbouwwagen viel en onder een der wielen terecht kwam. Eric zat met een leeftijd- De Nederlandse schaatsen- rijdersploeg heeft een ernstig ver lies geleden. Jan Pesman, de meest talentvolle rijder, waar over ons land gedurende de laat ste seizoenen beschikte, heeft definitief besloten de training niet te hervatten. De landbouwer uit Holwierde acht het niet ge wenst zijn bedrijf ook in de komende seizoenen voor enkele maanden in de steek te laten. Coach Klaas Schenk en trai ner Piet Zwanenburg, die beiden nog voor enkele jaren „we zit ten er natuurlijk meteen aan vast tot de volgende Olympische Spelen" zei Schenk zullen bij tekenen, waren zeer teleurge steld over de weigering van Pes man, die van zijn supporters streekgenoten de toezegging voor de financiering van zijn training had gekregen. genaotje op de achterste van twee met gras beladen wagens, die aan een tractor waren ge koppeld. Op een gegeven moment gleed de jongen van de disselboom en werd overreden. BEJAARD ECHTPAAR AANGEREDEN Op de weg tussen Nijmegen en Venlo is maandagavond het bejaarde echtpaar Joosten uit Kekeldom bij Nijmegen aange reden door een auto. De vrouw is na de aanrijding overleden, de man is opgenomen in een zieken huis. HONDERDJARIGE Op 5 oktober hoopt mevrouw Heynende Greef te Grave hon derd jaar te worden. Mevr. Hey nen die Nijmeegse is, woont sinds enige tijd in een bejaardentehuis te Grave. De internationale waarden hiel den zich dinsdagmiddag op het Damrak uitstekend De stem ming was er volkomen los van die in Wallstreet waar de markt maandag flauw sloot. Weliswaar vertoonden de meeste hoofd fondsen dinsdagmiddag lagere koersen ten opzichte van het vorige slotpeil doch vergeleken met de laagste koers, van de niet-otficiële telefonische avond- handel van maandag, viel de stemming dinsdagmiddag heel erg mee. Philips noteerde maan dagavond als laagste koers 1158, Unilevers 772, AKU 476. Hoog- ovens^ 843 en Kon. Olie 121 rond. Het mislukken van het Ame rikaanse maanschot was, psy chologisch, mede van invloed op de marktstemming in New York. De Nederlandse hoofdfondsen kregen er een flinke tik waar van vooral Philips hel kind van de rekening werd. Het was van zelfsprekend dat een en ander van invloed was op de koers- vorming van de elektro-aan- delen dinsdag in Amsterdam. De handel op de officiële beurs was alleen levendig in de Phi- lipshoek en dan nog slechts het eerste beurskwartier. Overigens was de handel zeer middelma tig. Er was weinig aanbod van het publiek maar dc vraag was nog geringer. Aandelen Philips werden uit de markt genomen voor buitenlandse rekening en liepen op van 1177 tot 1186. De vorige slotkoers was 1186%. Unilevers stegen van 778 tot 784 en noteerden op deze prijs ruim 3 punten beneden het slot van maandag. Hoogovens lieten zich niet onbetuigd en verbeterden van 846 tot 854. Slotkoers van maandag 858. Kon. Olies daal den aanvankelijk van 122,90 tot 122,50 doch konden zich daar na goed herstellen tot 123,30, tegen maandag als slotprijs J 122,40. De aandelen noteerden boven pariteit New York. AKU's waren cp 490 ruim een punt bo ven het slotniveau van maandag. De internationale waarden slo ten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheepvaartsector ge beurden geen spectaculaire din gen. De vrachtenmarkt houdt zich zeer goed doch dit kan moei lijk in ae koersen van da schecp- vaartwaarden worden uitgedrukt, omdat deze groep de algehele beursstemming de laatste dagen tegen heeft. Verreweg dc meeste koersen in deze sector lagen rond het vorige slot. Ook in de cul tuursector viel weinig te beleven en waren de koersveranderingen van geringe betekenis. Staats fondsen praktisch onveranderd en uiterst stil. De lokale afdelingen gaven merendeels geringe koersverlie zen te zien bij een minimale af faire. De notering voor dc 4'4 pet lening gemeente Haarlem werd op 98tot 98% geadvi seerd, tegen maandag 98'.4. Claims Indola praktisch on veranderd voor de aandelen op J 690 en voor de converteerbare obligaties op 150. Op 4 oktober a.s. worden ter beurze geïntro duceerd participatiebewijzen aan toonder van het „Holland Fund", een gemeenschappelijk bezit van Nederlandse effecten. Aandelen chemische fabriek v. d. Grinten 45 punten hoger op 1050. Prolongatie 3 Vt pet. 23/9 26/9 27,9 Intern, conc. 573.72 564.54 566.74 Industrie 333.27 327.35 326.23 Scheepvaart 171.38 169.85 170.51 Banken 228.14 221.77 gèl.77 Cultures enz. 150.84 149.83 J48.59 Algemeen 401.20 394.70 895.36 AKU) 490—493 slot 490 (393%) Kon. Olie: 123 gb—124 123.80 (124.00) Philips: 1178—1190 il85 fll89) Unilever: 778—786 782 (284D Hoogovens 854859 gl, 857 $356) (Adv.) Volgens „Newsweek Maga zine" zouden de Russen ge probeerd hebben, samenvallend met het verschijnen van premier Chroesjtsjef in de V. N., een ruimtevaartuig te lanceren. Amerikaanse luisterposten hadden waarnemingen gedaan die op een grote ontploffing duidden maar klaarblijkelijk ging het kort na de start mis want men had er verder niets meer van kunnen waarnemen. Bescherm uw spaargelden tegen brand, Inbraak en verlies. Uw besparingen zijn veilig op een spaarreke ning bij de N.H.M. Wij vergoeden over uw spaartegoed 31/4 0/0 rente tot f 30,000,-- Twintig brandwondjes werden er op het lichaam van een vrouw aangetroffen toen zij bij de po litie aangaf, dat ze door haar man mishandeld was. De siga retten die hij tijdens een echte lijke twist rookte had hij op haar uitgemaakt. Toen de man, de 29-jarige sto ker C. S. uit Rotterdam dinsdag morgen voor de rechtbank te recht stond, bleek dat hij op de bewuste avond, 11 juni j.l., ook een broodmes op zijn vrouw ge richt had. Onder dreigende uit roepen had hij dit voor haar keel en bovenlichaam gehouden. „En wat zegt u zelf van die sigaretten", vroeg de president, mr. P. J. C. Schipper. „Erg gemeen", zei verdachte. „Ja, iets voor een concentratie kamp", antwoordde de presi dent. De ruzie was die avond ont staan doordat de man 11a tien glazen bier gedronken te hebben thuis gekomen was en de vrouw Kolonel Moboeioe heeft dins dag te Lcopoldstad tegenover journalisten verklaard, dat de Ghanese V.N.-troepen vóór dertig dezer uit Leopoldstad zullen ver trekken. Hij meende, dat de Ghanezen de Tunesische eenheden in de provinc ie Kasai het gebied van de „mijnstaat" zouden gaan aflossen. Hij voegde hieraan toe: „Ik heb niets tegen de Ghanese troepen, maar ik heb mij wel ge- ergerd aan de houding van en kele hunner officieren". Omtrent de door hem gestelde eis. dat de Ghanese en Guinese V.N.-eenheden „onverwijld en on voorwaardelijk" uit Kongo zullen worden teruggetrokken, ver klaarde Moboetoe: „Ik heb hier in gedeeltelijk genoegdoening van de heer Dajal de vertegen, woordiger van secretarisgene raal Hammarskjoeld in Kongo gekregen". Een woordvoerder der V. N. heeft dinsdag te Leopoldstad ver klaard dat het hoofdkwartier on tevreden is over het gedrag van een jeugdige Ghanese officier, „die van te grote dienstijver blijk heeft gegeven, toen hij besloot Loemoemba twee dagen geleden bij een tocht door Leopoldstad een aantal Ghanese soldaten mee te geven om hem te beschermen De woordvoerder zei ook, dat een onderzoek is ingesteld naar het incident van maandag j.l., waarbij aanhangers van Loe moemba twee jeugdige leden van Moboetoe's „raad van commissa rissen" hebben mishandeld, toen deze het regeringsgebouw wilden binnengaan, waar de raad zijn werk verricht. Volgens de woordvoerder wa ren op post staande Ghanese V.N.-militairen niet in actie ge komen, omdat alles voorbij was vóórdat hun bevelvoerende offi cier een meerdere had kunnen raadplegen. opbiechtte 50,— van het huis houdgeld verloren te hebben. Het bleek dat S. aan de drank verslaafd was een ontwen ningskuur had niet geholpen en zijn vrouw meer dan eens mishandelde. Zij had nu een eis tot echtscheiding ingediend. In het psychiatrisch rapporti stond over S., dat hij een ge vaar voor de maatschappij en zichzelf is. Er werd geadviseerd hem ter beschikking van de re gering te stellen. De officier van Justitie, mr. J, M. van Leeuwen, eiste dit met ontslag van rechtsvervolging vobr de feiten. Uitspraak over 14 dagen, of eerder. De rechtbank te Utrecht heeft dinsdagmorgen de 51-jarige autoverhuurder J. van O. uit Utrecht wegens verduistering van auto's conform de eis ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte, die meermalen met de justitie in aanraking is ge weest, had in de jaren 195859 een groot aantal auto's op fi nancieringscontracten gekocht bij een Utrechtse maatschappij. Een deel van de 45 wagens was al verkocht voordat Van O. er iets op had betaald. De hoge las ten van zijn verhuurbedrijf brachten hem tenslotte finan cieel aan dc grond. Van dc twee ton aan verstrekte kredieten was ongeveer 120.000,afbetaald, zodat Van O. met een grote schuld bleef zitten. Het proces Eichmann zal aan het einde van dit jaar of uiter lijk in januari 1961 beginnen, aldus melden de avondbladen in Tel Aviv, die er aan toevoegen, dat het voorlopige onderzoek sneller geschiedt dan verwacht werd. Naar verluidt zijn speciale vei ligheidsmaatregelen getroffen voor dc komst van de Duitse verdediger van Eichmann, Scr- vatius. die maandag in Israël verwacht wórdt. De verblijf plaats van Servatius in Israël 2al worden geheim gehouden. Advieskoersen voor buiten- ]andsbankpapier heden geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.5510.65, Amerikaanse dollar 3.753.79, Canadese dollar 3.833.88, Fran se frank (100 76.10—76.60, Belgische frank (100) 7.33—7.38, Duitse mark (100) 90.1090.60, Zweedse kroon (100 72.5073.50 Zwitserse frank (100) 87.35— 87.85, Italiaanse lire (10.000) 60.000—62.000, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100 52.50—53.50, Oostenrijkse schilling (100) 14.52—14.62, Por tugese escudo (100) 13.121- 13.17'/s, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17146.321/:. Het Zwitserse parlement heeft het regeringsvoorstel aanvaard om de benzineprijs te verhogen teneinde geld beschikbaar te krijgen voor de aanleg van auto wegen. Ingevolge dit besluit zal de benzine aan de pomp in Zwit serland per 1 januari a.s. 52 cen times gaan kosten inplaats van 45. Men schat dat deze belasting verhoging in de eerstvolgende jaren een 100 a 120 miljoen francs zal opbrengen. Het Zwit serse autowegennet, waarvanen- kele gedeelten reeds in aanleg zijn, gaat op zijn minst zes mil jard francs kosten en pas over zeventien a achttien jaar gereed komen. De autoclubs hebben tegen de benzineprijsverhoging geprotes teerd. Het zou tot 'n volksstem ming over deze kwestie kunnen komen, maar de uitslag daarvan is onzeker. Dc Venus van Lucas Cranach' de Oude, die begin december uit 't Stacdelmuseum in Frankfort werd gestolen, is terecht. Vol gens de politie van Frankfort werd het verdwenen schilderij zondag op een anonieme telefo nische aanwijzing gevonden in een bagagevak cp het, centraal station van München. Er lag een papier bij met de volgende woor den: „Terug uit Guatemala. Wij schilderen hetzelfde. Veel dank aan het Duitse volk". Het schilderij heeft een waar de van 250.000 mark.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3