Algemene Vergadering van de V.N. Stichting van de Arbeid over loonpolitiek Premier Eyskens maakt regerings programma bekend Overeenstemming over Toto .WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5097 Nasser hoopt op „vredeszitting HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER H.M. de Koningin bij uitreiking gouden katoenbol Radio de Koek RONDE-TAFEL- CONFERENTIE OVER KONGOLESE CRISIS Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bi,j de voortzeting van liet, de bat over de internationale poli tiek in de algemene ergadering beeft dinsdag de Roemeense communistische partijleider, Ghe- orghiu-Dej, Chroesjtsjefs voor del om Hammerskjoeld door een driemanschap te vervangen, onderschreven. Hij was het mei de Sowjet- premier eens, dat de secretaris generaal in feite optrad als woordvoerder van de koloniale politiek en dat hij met het com mando van de V. n.-strijdmacht in Kongo systematisch het ge zag van de regering-Lomoemba had ondermijnd. Dp Roemeense partijsecretaris pleitte voorts voor toelating van ommunistisch China tot de V N. Hij noemde de ontwape ningskwestie het belangrijkste vraagstuk en hij achtte het Rus sische voorstel voor algemene en volledige ontwapening de beste manier om oorlogen uit te bannen. Chroesjtsjef was als gewoon lijk de eerste topleider die de zaal betrad. Hij scheen in een uitste kend humeur. Na de Roemeense leider sprak president Nasser van de V.A.R. Hij werd hartelijk toegejuicht toen hij naar het spreekgestoelte liep. Nasser zei dat zijn grootste wens was, dat deze zitting van de algemene vergadering de ge schiedenis zal ingaan ais de „vredeszitting". Hij sprak zich uit voor toela ting van communistisch China tot de V. N De jongste gebeur tenissen in Kongo toonden, vol gens hem aan ,.hoe het imperia lisme had getracht zijn voordeel te trekken uit de les van de Suez-kwestie door voor zichzelf een antwoord te vinden op zijn onzekerheden". Het gevaar vooi het Kongolese volk was. dat 'iet imperialisme trachtte de volke renorganisatie als masker voor zijn oogmerken te gebruiken. Van deze manoeuvre dreigden zowel de Kongolezen als de V. N. het slachtoffer te worden. Ten aanzien van Kongo zou men moeten terugkeren tot de toe stand voor het verzoek om hulp van de Kongolese regering. De president van de V.A.R. eiste herstel van de volledige rechten van „het volk van Pa lestina". Hij zei dat de V. N. hun .verantwoorde] ij khede n jegens Palestina en het Arabi sche volk" moesten dragen. Voor de Algerijnen eiste hij het recht van zelfbeschikking op. gebaseerd op een volksstemming onder toezicht en bescherming van de V. N. De strijd in Alge- ric kon slechts eindigen met „de overwinning van de vrijheid". Hij deelde mee, dat de Franse regering hem in begin 1956 had gevraagd te bemiddelen in het Algerijnse conflict. Na een eer ste bespreking met leiders van de Algerijnse verzetsbeweging in Cairo was de Franse delegatie echter nooit teruggekomen. Nasser verklaarde voorts dat de 96 leden van de V.N. de lei- dors van de V. S. en de Sowjet- Unie moeten aanbevelen, onder dc vlag van de volkerenorgani satie met elkaar te gaan praten, of met andere door de algemene vergadering aan te wijzen lei ders, opdat zij onder auspiciën van de V. N., richtlijnen konden opstellen voor een nieuwe po ging om tot ontwapening te komen. De aanwezigheid van zoveel regeringsleiders en andere vooraanstaande personen bood daartoe een goede gelegenheid. De president van de V.A.R. her innerde er aan, dat zowel presi dent Eisenhower als premier Chroesjtsjef zich bereid had ver klaard, ontwapeningsbesprekin gen te beginnen. De president van dc V.A.R. verklaarde dat de V.A.R. het Suezkanaal thans doeltreffender beheert dan het geval was vóór de naasting van deze waterweg. Ondanks alle moeilijkheden was het gemiddelde jaarinkomen van de bewoners van Egypte in de loop van de zeven jaar na de revolutie met 70 procent toege nomen. Naser herhaalde dat de V.A.R. gelooft in de politiek van niet- aansluiting bij één of ander machtsblok en dat zij zich hier nauwgezet aan blijft houden. Zijn betoog werd herhaaldelijk onderbroken door applaus van de zijde der Arabische landen. Ook Tito klapte toen Nasser pleitte voor hervatting van het ontwapeningsoverleg tussen de V. S. en dc Sowjet-Unie. Aan het einde van zijn rede werd hij o.a. ook door Chroesjtsjef toe gejuicht. Fidel Castro drukte hcjm hartelijk de I. id toen hij nar zijn plaats terugkeerde. Tijdens dc middagzitting dien de dc Poolse premier Gomulka enkele voorsteilen met betrek king tot ontwapening in. Deze omvatten vaststelling door de V. N. van een datum waarop de thans aan dc gang zijnde bespre kingen in Genève over een ver bod van kernproeven uiterlijk zullen moeten worden beëindigd. Bij gebreke hiervan zou dit vraagstuk aan een buitengewone zifting van de algemene verga dering moeten worden voorge legd. In afwachting van een be slissing van de assemblee zou De aanvoer van polaire lucht via Zweden en Denemarken wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied ten westen van Noord-Noorwegen met een uitloper boven de Noordzee en een depressie boven do Oostzee. Deze depressie, die in zuid-Zwe den regen bracht waardoor de temperaturen aldaar ovevdag niet boven de 10 graden kwamen, breidl langzaam zijn invloed over Noord-Duitsland uit. Bij Ierland is een nieuwe depressie aangekomen, die de barometer boven de Britse eilanden gelei delijk doet dalen. Tengevolge van deze ontwikkeling zullen in ons land de wolkenvelden wat talrij ke! worden, waaruit hier en daar een bui kan vallen. De wind neemt iets toe on zal nu en dan vrij krachtig zijn. in hoofdzaak tussen noordoost cn oost. Dc temperaturen, die dinsdag op dc meeste plaatsen niet boven de 16 graden kwamen, zullen mogelijk nog iets lager blijven. medegedeeld door hel K.N.M.I. te De Bill, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en hier en daar ecu bui. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen noordoost en oost. ZON MAAN op onder op onder Sept. 2S 6.35 18.26 11.44 23.46 29 6.37 IS.24 15.33 30 6.38 18.21 16.15 0.54 Tom secretaris-generaal l)ag Hammarsk.ioeld zijn rede voor dc vergadering had beëindigd, roffelde premier Chroesjtsjef met zijn uisten op de lessenaar. Links minister Grnmyko. Achter president Tilo. een verbod tot het houden van kernproeven van kracht moeten zijn. Bij de landen, die niet over lanceerinstallaties voor raketten beschikken, moet worden aange drongen om niet tot de bouw daarvan over te gaan, terwijl aan andere landen een verbod daar toe zou -moeten worden opge legd. Met betrekking tot West-Duits- land liet Gomulka een woord van protest horen tegen het manifest van de Westduitse generaals, die kernwapens Verlangen, en tegen de uitlatingen van bondskanse lier Adenauer, vice-kanselier Er- hard en de bondspresident Liib- ke over de voormalige Duitse gebieden in het Oosten. Hij ver klaarde, dat de feiten hebben .uitgewezen, dat de Westduitse regering het territoriale revisio nisme tot haar programma heeft gemaakt. Gomulka betoogde, dat het ten hoogste tijd is dat de onderteke naren van het verdrag van Pots dam voorzover zij zulks nog niet hebben gedaan bevestigen, dat de huidige Poolse en Duitse grenzen definitief en onherroepe- lijk zijn. Om het Duitse gevaar te elimineren stelde Gomulka voor een vredesverdrag met de beide Duitslanden te sluiten. Hij sprak de hoop uit, dat dit vraag stuk met de Westelijke mogend heden en andere belanghebbende landen gemeenschappelijk zal kunnen worden opgelost. Zo niet, dan zou Polen, lezamen met de andere landen die daar toe bereid zijn, gedwongen zijn een vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten. H. M. de Koningin heeft maan dagmiddag in het Tropeninsti tuut te Amsterdam de eerste uit reiking bijgewoond van de Gou den Katoenbol 1960 aan de win naars van een ontwerpwedstrijd voor vrijetijdskleding. Het Neder lands Katoeninstituut had deze wedstrijd uitgeschreven ter ge legenheid vart het jaarlijkse congres van de International Federation of Cotton and Allied Textile Industries, dal maandag in Amsterdam is begonhen. Foto: H.M. de Koningin en de voorzitter van het Nederlands Katoeninstituut, de heer A. J. Blijdenstein, lopen door een haag van kostuumdragende dames uit verschillende landen. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Jerneuzen De Stichting van de Arbeid heeft aan de minister-president een brief gezonden over de loon politiek. Deze brief luidt als volgt: Een grootscheeps programma voor economische expansie, sa nering van het Belgische over heidsapparaat in al zijn geledin gen, besparingen en belasting verhoging zijn de maatregelen, die prof. Eyskens dinsdagmid dag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwordigers heeft voorgesteld in het nieuwe, door het gewijzigde Belgische kabinet opgestelde regeringsprogramma. De staatsuitgaven zullen met 10 miljard worden verminderd (750 miljoen gulden), waarbij in het bijzonder zal worden bezui nigd op de uilgaven wat betreft de gemeentelijke financiën, de spoorwegen, de kolenindustrie, de sociale voorzieningen en de militaire uitgaven. De nieuwe belastingen, die naar de Belgi sche minister-president mede deelde van tijdelijke aard zullen zijn, zullen zes miljard frank (450 miljoen gulden) moeten opbrengen. Dit bedrag wordt in de regeringsverklaring genoemd als het fïhancicK. gevolg van dc gebeurtenissen in Kongo voor de Belgische staatskas: vier mil jard meer uitgaven en twee mil jard minder inkomsten. In het programma wordt voorts een vijfjarenplan voor de expan sie van de Belgische economie aangekondigd. Het doel daar van is met regeringssteun de nationale produktie jaarlijks met ten minste 4 procent te verho gen en werkgelegenheid te scheppen voor 100.000 arbeiders, 20.000 per jaar. Daarnaast komt er een 15-jarcnplan voor open bare werken, waarvoor een auto noom fonds in het leven zal wor den geroepen. Ter bevordering van de industriële ontwikkeling kondigde prof. Eyskens voorts de oprichting aan van een natio nale en van een regionale inves teringsmaatschappij, die over „ruime middelen" zal beschik ken. Ook zal het toegepast WOENSDAG 28 SEPTEMBER. v m. n.m. Ereskens 6.50 7.13 Temeuzen 7.15 7.48 Hansweert 7.55 8.28 Walsoorden 8.05 8.38 Joseph Ileo, die in opdracht van Kasavoeboe een Kongolese regering heeft gevormd, "heeft, gisteren in Leopoldstad bekend gemaakt dat er een Ronde- Tafelconferentie over de Kongolese crisis gehouden zal worden. Kasavoeboe. Kolondji de leider van de „mijnstaat" in Kasai Moboetoe en ik zijn het hierover eens geworden, zei hij. Het. ligt in de bedoeling dat alle Kongolese leiders aan de conferentie deelnemen. Mcbuetoe verklaarde tegenover verslaggevers dat Loemoemba de conf- eniie slechts wilde bij wonen op voorwaarde, dat hij eerste minister zou blijven. Hij zei verder te hopen dat de bij eenkomst „binnen enkele dagen" kan beginnen. Het was nog niet direct dui delijk, of de voorgenomen be sprekingen ook zullen worden bijgewoond door de Katangese premier Tsjombe. Men meent dat Kasavoeboe en Tsjombe in de afgelopen dagen, via hun ver tegenwoordigers in Brazzaville, overleg hebben gepleegd. Het zou er hierbij om gaan welke rol Tsjombe Loemoemba in een nieuwe centrale Kongolese re gering wil laten spelen, waar van hijzelf ook deel zou uit maken. Waarnemers menen dat het er vooral om gaat de steun van Tsjombe te verkrijgen voor een nieuwe centrale Kongolese re gering. Zijn staat Katanga levert 60 procent van de inkomsten van Kongo op. En Tsjombe is een kracht;g tegenstander van Loemoemba. wetenschappelijk onderzoek wor den bevorderd ter stimulering van nieuwe produktiemethoden en het ontwerpen van nieuwe machinerieën. Als onderdeel van de indus triële ontwikkeling zal de Belgi sche regering voorts maatrege len nemen om te komen tot een verlaging van de kostprijs van energie. Een nationaal bureau voor de coördinatie van het energiebeleid zal in het leven worden geroepen, Naast de bevordering van de industriële produktie beval het regeringsprogramma maatrege len ter rationalisatie van de landbouw en visserij. De noodzaak van versobering, economische expansie en ratio nalisatie toelichtend zeide de Belgische premier, dat „een al gemeen herstel nodig is om in België te komen tot een verdere uitbreiding van de economische activiteit, een vergroting van de arbeidsgelegenheid, een dynami sche en gedurfde politiek, die een verhoging van het loon van de massa en het nationaal inko men tot gevolg zal hebben". De regeringsverklaring hield voorts in: 1. België zal het voogdijschap over Ruanda-Urundi volbrengen in volledige overeenstemming met de bepalingen van het V. N.- mandaat. 2. Snellere cn ruimere aanpas sing aan de nieuwe omstandig heden, voortvloeiend uit de ver snelling van de gemeenschappe lijke markt. 3. Strikte controle op de over heidsuitgaven cn verhoging van het rendement van alle openbare diensten. 4. Maatregelen om de ge meentelijke financiën in even wicht te brengen door verho ging van de inkomsten (onder meer door gemeentelijke inkom stenbelasting) en verlaging der uitgaven. 5. Belastingtaciliteiten voor particuliere investeringen. 6. Een onderzoek naar het ge bruik van aardgas en kern energie. 7. Een rationele coördinatie van de transportmiddelen en sa nering van de spoorwegen. 8. Doelmatiger bestrijding van de conjuncturele werkloos heid door aanpassing van,,over heidsinvesteringen. 9. Het hervormen van de ziekteverzekering en het opstel len van een nationaal program ma voor de volksgezondheid- 10. Bevordering van de parti culiere woningbouw waarbij de overheidssteun zal worden aan gepast aan de inkomsten en las ten van het gezin. 11. Hervorming van het fis cale stelsel ter bestrijding van de belastingontduiking en bevor dering van de sociale rechtvaar digheid mei een beter evenwicht, tussen directe en indirecte belas tingen. De regeringsverklaring werd door de regeringspartijen mei applaus ontvangen. Uit de (socia. listischei oppositicbanken klon ken geluiden van afkeuring. De Kamer zal heden met het debat over het nieuwe programma be ginnen. „In de bespreking, welke ver tegenwoordigers van de Centrale Organisaties van Werkgevers en Werknemers op 19 september jl. met de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Economische Zaken en van Fi nanciën en met de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezondheid mochten heb ben, werd toegezegd, dat het be stuur van de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn oordeel zou geven over het vraagstuk van de tussentijdse herziening van collectieve ar beidsovereenkomsten, in het bij zonder in vel band met de hui dige economische situatie. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft zich in zijn vergadering van 23 september jl. op dit vraagstuk beraden en geeft u in het navolgende zijn oordeel. Wat de juridische zijde van het vraagstuk betreft moet op grond van het beginsel van de con tractsvrijheid een tussentijdse herziening van een C.A.O. steeds mogelijk worden geacht. Partijen dienen er zich echter rekenschap van te geven, dat dergelijke her zieningen het karakter van de C.A.O. (het voor een zekere pe riode vaststellen van de arbeids voorwaarden) zouden kunnen de valueren en een in het kader van het sociaal-economische beleid wenselijk te achten spreiding in de tijd zouden kunnen frustre ren. Ons bestuur heeft in verband met de huidige spanningen in onze economie, een open oog voor de gevaren, welke voor het loon- en prijsbeleid en voor het economische evenwicht aan tus sentijdse herzieningen van C.A.O.'s zijn verbonden. Worden dergelijke herzieningen aan het College van Rijksbcmiddelaars ter goedkeuring voorgelegd, dan zal bij de beoordeling aan de hand van de algemene aanwij zing d.d. 31 juli 1959, dan ook in het bijzonder op de punten 3, 5 en 7 van deze aanwijzing moe ten worden gelet. Een deel van ons bestuur (om vattende de vertegenwoordigers van het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protèstants Chris telijke Werkgevers in Nederland, de 3 Centrale Landbouworgani saties, de 3 Centrale Midden standsorganisaties en de K. A. B. i is van oordcel. dat onder de huidige economische .omstandig heden en gelet op het gevaar van repercussies, tussentijdse verbe teringen van lonen in collectieve arbeidsovereenkomsten thans on wenselijk moeten worden geacht. Een extra-produktiviteitsstijging zal volgens dit deel van liet be stuur, naast een wenselijke ver laging van de prijzen, voor een verbetering van de inkomens positie der werknemers kunnen worden aangewend in de vorm van maatregelen in de secun daire sfeer, met name die, welke de bezitsvorming stimuleren. In bijzondere omstandigheden ware te denken aan de invoering van een beperkte ondernemings gewijze differentiatie in de lonen. Een ander deel van liet be stuur'(omvattende de vertegen woordigers van het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond het Christelijk Nationaal Vakver bond en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen: wil naast hetgeen door het bestuur hier voor reeds over de juridische zij de van hel vraagstuk is gesteld, nog opmerken dat de C.A.O. van een zo grote maatschappelijke betekenis is, dat met een tussen tijdse wijziging daarvan de nodige voorzichtigheid moet wor den betracht. Toch kunnen er zich tijdens de duur van de C. A. O. omstandigheden voor doen, die het naar het oordeel van partijen wenselijk en recht vaardig doen zijn wijzigingen aan te brengen. In het raam van de huidige meer gedifferentieer de loonvorming ligt aan de in houd van een C.A.O. in zeer be langrijke mate de ontwikkeling van de produktiviteil ten grond slag. Indien zich tijdens de duur van een C.A.O. met een betrek kelijk lange looptijd, een vrij sterke, niet voorziene stijging van de produktiviteit voordoet, kan dit de reden zijn voor par tijen over een tussentijdse herzie ning overleg te plegen. Bij dit overleg dient -men mede reke ning te houden met de algemene economische situatie. Daarenboven is men gebonden aan de geldende regelen, zoals neergelegd in de algemene aan wijzing met betrekking tot het loon- en prijsbeleid. Dit deel van het bestuur is van oordeel daarbij de wenselijk heid van prijsverlagingen, daar waar mogelijk, op de voorgrond stéllende dal bij herzieningen als boven bedoeld met name aan dacht moet worden geschonken aan verbeteringen in de secun daire sfeer, waarbij o.m. gedacht wordt aan winstdeling, spaar regelingen cn andere bezitsvor mende maatregelen. Daarnaast zal echter eventueel samen met bovengenoemde ver beteringen ook loonsverhoging mogelijk moeten zijn. De wense lijkheid van ondernemingsge wijze differentiatie" zal bij aan 'e brengen verbeteringen onder het oog moeten worden gezien Het is gewenst, indien er in dc huidige economische omstan digheden tussentijdse loonsver hogingen worden voorgesteld, dat partijen daarbij, in verband met het bepaalde in punt 7 van de algemene aanwijzing, sterk^ matiging betrachten." IJe toto is voorlopig gered. Dit is bet resultaat van een onder houd tussen de minister van Ju stitie jnr A. C. W. Beerman en staatssecretaris nir Y. Scholten en de vertegenwoordigers van de Nederlandse sportfederatie met hei comité sportprijsvragen, dat dinsdagavond op het departe ment. van Justitie werd gehou den. In feite komt het hierop neer. dat binnen het kader van de (oude) loterijwet een oplossing is gevonden. De minister is bereid de toto op de oude voel doorgang te laten vinden, met dit verschil, dat deze niet meer wordt geor ganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, maai door de Nederlandse Sportfede ratie en het comité Sportprijs vragen in een verhouding van 3:1. Hetgeen betekent dat de toto bij wijze van spreken drie weken voor de sport (N.S F.) en één week voor charitatieve doel stellingen etc. i comité Sportprijs vragen) zal draaien.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1