UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS s m m msip VAN DE ANGST Rac AGENDA Meester Schieman te Axel met pensioen I f^jxoïu C. N. V.: Mogelijkheid loonsverhoging niet uitsluiten Zo is d( TERNEUZEN AXEL. Herdenking van de dood van Koningin Astrid ZAAMSLAG VLIEGTUIGJE IN ZEE GESTORT Beide inzittenden omgekomen. Bevalling aan boord van Nederlands schip BELGISCH HERVORMINGSPLAN NKROEMAH BIJ CHROESJTSJEF Mutatie. De heer J. M. Mast, adsp. schrijver ten kantore der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen alhier, is met ingang van 1 oktober a.s verplaatst naar het grenskantoor der invoerrechten te Kapellebrug. Het Kode Kruis-korps „Axel" verwierf de derde prijs bij de Nationale wedstrijd. Zaterdagmorgen te 7.15 uur vertrok een bus met het Rode Kruis-team uit Axel, bestaande uit de heren P. Mechielsen (com- anandant), J. Ocké, R. Boeije, M. Breepoel en M. Bakker en als reserve de heer C. Raes, waarbij Zich een dertigtal supporters had aangesloten, voor het deel nemen aan de te Hilversum te houden nationale wedstrijd van Rode Kruis-korpsen. Even voordat de wedstrijd een aanving werd aan de comman dant de opgave verstrekt, lui dende: „Bij het schaatsenrijden op een treksloot zijn drie schaat senrijders zodanig met elkaar in botsing gekomen, dat zij op het gescheurde ijs zijn blijven liggen cn om hulp roepen. Vijf helpers van een R. K. K. zien. het ongeluk gebeuren en snellen te hulp, hoewel voor hen het gevaar bestaat door het ijs te zakken. De slachtoffers moeten snel van het ijs (E. H. I. O.) en op de wal verzorgd worden (E. H.B.O.). Door het scheurend ijs moeten de slachtoffers op het weiland getrokken worden, terwijl de ge waarschuwde ambulance aan de overzijde komt te staan. De slachtoffers moeten derhal- (Adv.)- Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Koning Boudewijn en Dona Fabiola hebben maandagochtend fa de kerk van Laken bij Brus sel een mis bijgewoond ter ge legenheid van het feit dat Konin gin Astrid 25 jaar geleden bij een auto-ongeluk nabij Küss- aacht in Zwitserland is omge komen. Verder waren o.a. aan wezig Koning Leopold, Prins Albert van Luik, Prinses Jose phine Carlotte, Prinses Liliane, Prinses Paola en Prins Jan van Luxemburg. Van de koninklijke familie was alleen de 84-jarige grootmoeder van Koning Boude wijn, Koningin Elisabeth, af wezig omdat zij een lichte griep aanval heeft. Na de mis is een korte plech tigheid gehouden bij het monu ment van Koningin Astrid in het ïrark van het, paleis van Laken; ve over de sloot worden ver voerd." De Axelse colonne behaalde mot 457 punten de derde prijs en haar commandant, de heer P. Mechiel sen, met 133 punten de vierde (commandants) prijs. Dit is de eerste maal dat een colonne uit Zeeland bij de eerste drie eindigde. Na het bekendmaken van de uitslag en de prijsuitreiking werd de thuisrit aanvaard en arriveer de het gezelschap ongeveer te middernacht weer in Axel. Het was wel een hele reis geweest, maar de voldoening over de be reikte resultaten was er des te groter om. Verkeersongeva 1. Gistermorgen te ongeveer 11 uur had op de provinciale weg TerneuzenZaamslag ter hoogte van de hofstede van de heer P. Dieleman een verkeersongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afgelopen. Dokter E. van Zaamslag, die met zijn auto in de richting Zaamslag reed, wilde de rechts van hem gelegen inrit van de boerderij van de heer P. Diele man inrijden op het moment dat een stationcar, bestuurd door de heer B. uit Terneuzen, achter de auto van de heer E. reed. Hoewel de heer B. door zeer krachtig remmen een botsing trachtte te vermijden, kon hij niet voorkomen dat zijn auto even in aanraking kwam met het rech terspatbord van de auto van de heer E. De stationcar sloeg over de kop en bleef met de wielen naar boven op de rijweg liggen. De heer B. en de mede-inzitten de echtgenote van de heer B., werden door dokter E., wiens auto nagenoeg niet beschadigd was, uit hun benarde positie be vrijd en bleken gelukkig slechts enkele schaafwonden te hebben opgelopen. De zwaar beschadigde station car werd, nadat de rijkspolitie van Zaamslag en de verkeerspo litie uit Terneuzen een onderzoek hadden ingesteld, door een takel wagen van een garagebedrijf uit Terneuzen weggesleept. Het verkeersongeval op de weg TerneuzenZaamslag., I Maandagmorgen omstreeks half elf is een geel vliegtuigje ter hoogte van Terheijden tussen Kijkduin en Hoek van Holland in zee gestort. Volgens ooggetuigen heeft het vliegtuigje hoog in de lucht moeilijkheden gekregen. Het gleed imgzaam met draaiende motor naar beneden. Vlak boven bet water brak de rechtervleu gel af en vlogen stukken van het vliegtuigje af, waarna het roet een klap rechtstandig op ongeveer twee mijl van de kust in zee verdween. Aarr boord heeft zich waar schijnlijk een ontploffing voorge daan. De Marinevoorlichtingsdienst heeft de twee inzittenden als ver mist aangeduid. Het zijn luite nant ter zee 2e klasse M. C. R. van Haga uit Den Helder, 25 jaar en gehuwd, en sergeant- vQeger H. H. Veltmaat uit Den Haag. 22 jaar, gehuwd en vader van een dbchtertje. Ernest de Ruye, de gezagvoer der varr de Nederlandse bananen- boor „Fra-vizo" (2.300 ton) heett ■van de- arts Penzance Cornwall, een compliment gekregen voor aïe wijze waarop hij bij een be- Talling heeft geassisteerd. Kapitein De Ruye moest ge- miiw tijd. naar eigen inzicht handden totdat via de radio con tact werd gemaakt met de havenarts van Penzance, dr Den- rss Leslie. Op de instructies van dr Leslie kon kapitein De Ruye anet meer vertrouwen als vroed vrouw optreden, de eerste maal fa rijn carrière. Moeder en kind werden later met de- reddingboot uit Penzance hg Newlyn aan land gebracht. a>r Leslie verklaarde: „De toe stand van moeder en kind is bui tengewoon goed, de bijzondere omstandigheden in aanmerking genomen. De kapitein heeft eer ste klas werk gedaan". De Belgische premier Eyskens zal heden bij het parlement een hervormingsplan indienen, dat erop gericht is de voor België door de gebeurtenissen in Kon go ontstane moeilijkheden te boven te komen en een economi sche recessie af te wenden. Vol gens Belgische regeringskringen zal dit plan uit drie fasen be staan. De eerste fase omvat een uit eenzetting van de regerings- politiek waarin, onder overleg ging van cijfers, een schets wordt gegeven van de huidige situatie en maatregelen worden aangekondigd op fiscaal, maat schappelijk en. administratief ge bied. De tweede fase is de in diening, half november, van een kaderwet, die in januari a.s. van kracht zal moeten worden. De laatste fase omvat de indiening tegen het einde van dit jaar van een wetsontwerp tot belasting herziening. In een vroegere verklaring heeft premier Eyskens, reeds medegedeeld, dat de belasting verhogingen een bedrag zullen opbrengen, dat vrijwel overeen komt met de verliezen, die de Belgische staat als rechtstreeks gevolg van de gebeurtenissen in Kongo heeft geleden. Volgens genoemde kringen zou premier Eyskens voorts mede delen, dat België bereid zal blij ven enige financiële hulp aan Kongo te verlenen. doof KABL VTXSlBiï Min 70) Nadruk verboden. „Ik geef het ook niet op," ant woordde Lüdecke koppig, maar het klonk niet meer zo overtui gend. Hij staarde naar de brief in zijn handen en het kwam Böhme voor alsof hij met zijn ogen de ondertekening lief koosde. „Als u nog eens uw goed hart laat spreken," zei Böhme, op de onderneming met Hintertür zin spelend, zal juffrouw Maas het geen tweede keer klaarspelen u te laten arresteren." Lüdecke gaf geen antwoord, maar stak de brief in zijn zak. Zijn gezicht verried dat hij in hevige twijfel stond. Hij staarde in gedachten verzonken voor zich heen en merkte na een tijdje op, dat hij op reis moest naar West-Duitsland, naar Bonn en Düsseldorf, Hannover en Ham burg om geld en bestellingen zien te krijgen. „Op reis gaan is altijd goed," merkte Böhme op. De onkosten mag u immers aftrekken. Tien mark pér gast en per dag. Veel is 't niet, maar u bent immers een buitengewoon solied man en als de gast dat ook is, kan het een gezonde reis worden." „U bent een cynicus van het zuiverste water," zei Lüdecke een beetje geërgerd over de weinig serieuze woorden van de accoun tant. DINSDAG 27 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: En eeuwig ringen de bossen. Leger des Heils, Donze- Visseistraat, 3 5 en 79,30 uur: Bazar. WOENSDAG 28 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „En eeuwig zingen de bossen." Gebouw „De Schakel", 2, 4, 7 en 9 uur precies: Grote verwarmingsshow 1960; lezing toegelicht met lichtbeelden. De president van Ghana, Kwame Nkroemah, heeft na af loop van zijn onderhoud met Chroesjtsjef verklaard, dat de besprekingen „tot op zekere hoogte" resultaat hebben gehad. Wij hebben gesproken over vrede en veiligheid, zo zei Nkroe mah. Wij hebben van gedachten gewisseld en waren het hierover eens, dat de vrede moet worden gehandhaafd. Nkroemah liet doorschemeren dat hij het niet geheel en al eens was met het voorstel van de Sowjet-premier de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te vervangen door een commissie van drie. Voor velen zal het ongeloof lijk zijn, maar het is toch waar. Meester Schieman gaat over en kele dagen met pensioen. Deze onderwijzer aan de Prinses Ma- rijke-school te Axel kan, wat zijn vitaliteit betreft, nog wel wat jaartjes mee. maar zijn geboorte datum liegt er niet om, hij is 65 jaar. Op 30 september a.s. zal het personeel en de leerlingen en des avonds de ouders in een speciale ouderavond afscheid van hem nemen. Toen wij dit hoorden vonden wij het toch wel eens aardig om eens met deze man, die zó popu lair is in Axel, dat ieder, of hij op Spui of Kijkuit woont, weet wie meester schieman is, een praatje over zijn leven en werk te gaan maken. En zo zagen wij in de papieren, dat Arij Jan Schieman, op 10 september 1895 het levenslicht aanscnouwde in het gezin van de postbode Adam F. Schieman en Paulina de Moor, in een der wo ningen in het „Achterommetje", in oe buurt waar nu de smederij van Schieman staat. In 1902 was hij één dei leerlin gen, die het heugelijke feit mee Konden maken, dat de nieuwe openbare school in de Kerkdreef in gebruik werd genomen en waar hij het danklied, dat mees ter Minjon had gemaakt, mocht meezingen als hulde aan het ge meente oestuur. in 1908 was hij zo ver, dat hij naar de voorbereidende klas mocht van de „Normaalschool" in de Stationstraat. Deze voor bereidende klas duurde 2 jaar en vervolgens werd hij toegelaten voor de onderwijzersopleiding. Op 24 april 1914 deed hij met goetl gevolg te Middelburg exa men en haalde zijn akte 1. o. Zijn onderwijzersloopbaan kon beginnen en op 1 september van dat jaar (een maand na het uit breken van de eerste wereld oorlog) werd hij als tijdelijke leerkracht aangesteld aan de openbare school te Clinge. In deze grensplaats bleef hij niet lang, want de gemeenteraad van INBREKER OVERMEESTERD Zaterdagnacht is ingebroken bij de winkelier G. Huurman te Hoog Blokland. Door het for ceren van de voordeur verschaf te de inbreker zich toegang tot de winkel. Het leeghalen van de winkel lade werd hem echter nood lottig, want 'n deel van de geld stukken liet hij o-p de grond vallen. Door het gerinkel be speurde de eigenaar onraad, waarop deze te voorschijn kwam. Een vechtpartij volgde, waarbij de zwager van de winkelier, die ook was toege sneld, de indringer met een klomp te lijf ging en hem wist te overmeesteren. De inmiddels gewaarschuwde politie bracht de inbreker, de 31-jarige C. A. uit Gorinchem, naar het arrestantenlokaal. Zijn buit was een horloge en wat klein geld. A. is geen bekeflde bij de politie. De laatste tijd zijn verscheidene diefstallen in de omgeving ge pleegd. MOTORRIJDER. TEGEN AUTO De P. T. T.-ambtenaar W. M. Janssen is zondag te Nijmegen op de, kruising van de Hasen- kampsewegSteinweglaan en Wezellaan verongelukt toen hij met z'n motor tegen een luxe auto reed. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het St. Canisius-ziekenhuis ver voerd waar hij gisteren is over leden. De man was gehuwd en was vader van twee kinderen. STEEKPARTIJ IN AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisternacht de 2fi-jarige uit Curagou afkomstige bank werker N. T. S. in zijn woning aangehouden. Enkele uren tevoren had Mj een andere Curagaoenaar, de 22- jarige clas sificeerder R. N. Priest met een mes gestoken. De classificeer der liep ernstige verwondingen op en werd in het Binnengast huis opgenomen. De ruzie ontstond in een bar aan de Nieuwebrugsteeg over de betaling van een bedrag van 6,Op een gegeven ogenblik stak S. de classificeerder met een mes in de hals. De 23-jarige zeeman R. Homoet uit Suri name, die tussenbeide wilde komen, liep ook snijwonden op. DODELIJKE ONGEVALLEN De 18-jarige P. EL Warnar uit Dubbeldam, die vrijdagavond op de Wieldrechtse zeedijk met zjn bromfiets in botsing was gekomen met een andere brom fietser, is tengevolge van de hierbij opgelopen verwondingen in het Gemeenteziekenhuis te Dordrecht overleden. De 49-jarige mevrouw M. van der Munnik-de Wit te Dord recht is zondagmiddag met haar fiets tegen een brom fietser gereden. Zij viel en kwam met haar hoofd tegen de trotoirband terecht. In het R. K.-ziekenhuis is zij ,s avonds overleden. Mevrouw Van Der Munnik had geen voorang verleend. FIETSER AANGEREDEN Zondagavond te ongeveer 2C.00 uur is de 62-jarige G. van Dijk uit Winschoten om het leven gekomen door een aan rijding. Hij reed op zijn fiets te Holte, gemeente Onstwedde en lette onvoldoende op het verkeer. Hij werd aangereden door een per sonenauto, bestuurd door W. B. uit Vriesdheloo. VELDWACHTER JOEG OP JOYRIDERS Vier jeugdige Amsterdam mers, in leeftijd variërend van „Dat dacht u maar. Ik heb me laten vertellen, dat cynisme uit vertwijfeling voorkomt. Er zijn veel cynici in Berlijn 1 vooral aan de overkant. In zekere zin zou het mij plezier doen, als u wat cynischer en wat minder romantisch of verliefd was of hoe men het noemen wil." „Ik geloof, meneer Böhme, dat u zich daarmee in mijn persoon lijke aangelegenheden mengt. Vindt u ook niet?" Böhme toonde zich helemaal niet geraakt. „Ik ben veratwoórdelijk voor uw boekhouding," antwoordde hij nu met opvallende ernst. „Helaas constateer ik juist hier in Ber lijn in de cijfers niet zelden ge volgen van persoonlijke aange legenheden, die niet bijzonder op wekkend zijn. Vraagt u juffrouw Maas maar eens, hoe de rekenin gen er uitzien, sinds u wegens uw sympathie voor een aardige jongedame in Moabit gezeten hebt. Heb ik u niet van te voren gezegd af te blijven van dingen, die met gevoelszaken samenhan gen? Herinnert u zich nog dat merkwaardige café, die rare men sen die daar rondliepen en die man met die courant? Of „Hou op," onderbrak Lüdecke hem ineens en sprong op, waarna hij opgewonden de kamer op en neer begon te lopen. Plotseling echter bleef hij staan en luister de. Achter de deur had juffrouw Maas blijkbaar een woordenwis seling met een opdringerige be zoeker. „Die wil zeker geld hebben," zei Böhme glimlachend. „Mis schien van de belastingen." Hij nam zijn aktentas op en haaide er een paar kasboeken uit, die hij blijkbaar thuis bijgewerkt had. Intussen werd de deur openge rukt en juffrouw Maas riep met een hoogrode kleur: „Wat een onbeschaamde man!" Zij stond midden in de deur en zodoende kon men niet direct zien, wie die boze woorden gol den. „Die meneer," zei ze vervol gens, „wil U/ meneer Lüdecke, beslist spreken, maar wil niet rijn naam noemen en ook niet zeg gen, waar het over gaat. Op die manier kan iedereen hier wel binnen komen". En bovendien..." Verder kwam zij niet, want de bezoeker was dicht achter haar komen staan, zodat wei Lüdecke als Bcnme hem konden zien. Vooral Böhme scheen van dat ge zicht te ontstellen, want hij liet zijn tas op de grond glijden en was voor zijn omvang buitenge woon snel overeind gesprongen. „Laat u die man toch eens bin nenkomen, jutfrouw Maas," riep hij strijdlustig uit. „Die man keert er nog net aan. Lüdecke begreep onmiddellijk, wat hier gebeuren ging, want hij had de pleister onder liet rechter oog van de bezoeker gezien. Maar deze van zijn kant glim lachte Böhme op een genoeglijke manier toe. Juffrouw Maas liet de door gang vrij en de bezoeker trad binnen. Hij maakte vrijmoedig een buiging en vroeg toen aan Lüdecke, of hij met de eigenaar van dit bedrijf, meneer Lüdecke, te doen had. „Eerst eens met mij," viel Böhme tegeri hem uit. „En. met mij," merkte juffrouw Maas, snibbig op. De jongeman demonstreerde met een zwak glimlachje een zeker medelijden en superiori teit „Wie," vroeg hij toen, „wil nu het eerst bediend worden? Me neer Böhme of juffrouw Maas?" Het gezicht van Böhme zag er op dat ogenblik niet bijzonder intelligent uit, zoals Lüdecke met een beetje leedvermaak vaststel de. Toen keek hij juffrouw Maas aan en verwachtte dat die ten minste tot. de aanval zou over gaan. Maar zij zweeg, kneep haar lippen vast op eikaar en zag zo wit als een muur. Beider gedrag maakte een grie zelige indruk op Lüdecke. Hij moest denken aan de opmerkin gen van Böhme en van juffrouw Maas betreffende de jongeman. Lüdecke twijfelde er nu niet meer aan, dat deze dezelfde was als die, waarover zowel Böhme als juffrouw Maas gesproken had den. Bovendien begon hij zich af te vragen of dit bezoek niet in verband kon staan hoe ver verwijderd ook met de brief van Eva. „U kent mij dus?" zei Böhme, die eindelijk de spraak weer terugvond. Lüdecke vond die vraag vrij overbodig en zei stekelig: „Hij heeft u toch bij uw naam genoemd?" „Precies wat ik zeggen wilde", meneer Lüdecke," zei de bezoe ker vriendelijk. „Aangezien u ons allemaal schijnt te kennen," zei Lüdecke koeltjes. ..mogen wij misschien ook wel weten, wie u bent." „Zeker, zeker. Mijn naam is Buschmann." (Wordt vervolgd.) 20 tot 22 jaar, bekenden aan de politie te Ede, waar zij werden aangehouden, dat ze in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam één aan een Zaandamse radiohandelaar toe behorende bestelauto hadden gestolen. Twee hunner waren eerst zaterdagavond uit de cel van een Amsterdams bureau ont slagen, waar zij door openbare dronkenschap terechtgekomen waren. Jachtopziener A. Heerik- huisen, die zondagmorgen per bromfiets door het Sysseltse bos surveilleerde ontdekte de bestelauto op een bospad. De vier jongemannen bevonden zich in de nabijheid van de wagen. Op de vraag of het voertuig van hen was ant woordden ze ontkennend, waar na ze zich uit de voeten maakten. De jachtopziener vertrouwde deze gang van zaken niet, te meer niet toen hij merkte dat de uitlaat van de auto nog warm was. Hij blsloot de jonge lui op te sporen, en vond ze buiten het bos, op de Zuider Parallelweg. Hij hield ze aan en confisqueerde veiligheidshalve een groot dolkmes dat een van hen droeg. Ne, eerst een dreigende hou ding te hebben aangenomen sloegen de mannen plotseling op de vlucht. De jachtopziener, die niet gewapend was, doch de situatie ter plaatse goed kent, meende, dat ze wel ergens op de Bennekomseweg uit zouden komen en dat bleek juist. Hij trof hen daar; waarna de achtervolging opnieuw begon. Ze renden door verscheidene straten in Ede-Zuid, doch daar ze zich niet verspreidden, had de jachtopziener het niet al te moeilijk. Hij bleef ze op zijn bromfiets narijden tot ze ten slotte op de Spoorlaan van ver moeidheid niet verder konden. De arrestatie leverde daarna geen moeilijkheden meer op, ook al niet omdat op dat moment een radiowagen van de politie arriveerde, die door een voorbijganger die de jacht gezien had, was gewaarschuwd. I Graauw en Langendam benoem de de heer Schieman per 1 jan 1915 als onderwijzer in vaste dienst. Deze vaste dienst bleek niet zo „vast" te rijn, want ingaande 1 april 1917 werd hij benoemd aan de openbare school in Axel, dezelfde school welke hij als kind had bezocht. Vanaf die tijd is hij onafgebro ken in zijn geboorteplaats werk zaam geweest en vanaf die tijd is hij „meester" Schieman geweest en gebleven. Dit „meester" is als het ware een begrip gewor den. Er zijn niet veel inwoners die in al die jaren niet met hem in contact rijn geweest, want naast de dienende taak bij het on. derwijs had deze man natuur lijk, net als de meeste mensen, rijn hobby's. Hoevelen hebben samen met hem aan de waterkant van eer, der mooie kreken gevist. Di met welk een hartstocht be- oefende hij deze sport? Altijd er op uit met de hengel en naast de heerlijke zonneschijn, waar van hij kon genieten tussen het riet, wist hij soms ook vinnige kou te trotseren om een karper te verschalken. En de muziek... hoe heeft hij „Concordia" gediend. En .die nen". net als bij het onderwijs, in de beste zin van het woord Bijna 40 jaren is hij lid van „Con cordia". Eerst 15 jaar als ge woon werkend lid, bespeelde hij de klarinet. Daarna, toen de heer Blansaart overleed, werd hij geroepen om deze te vervan gen als dirigent. Deze functie I heeft hij 20 jaar lang gewetens vol vervuld om daarna vrijwillig plaats te maken voor een jon gere kracht. De meester greep weer terug naar de klarinet en bleef weer als gewoon lid zijn aloude vereni ging trouw. Maar laat ons terugkeren tot zijn werk, het onderwijs aar. „zijn" school. Zoals gezegd hij diende deze in volle overgave van zijn persoon. Van de 46 jaar, dat hij onderwij zer is, zijn er 43 in Axel doorge bracht. 39 jaar aan de school in de Kerkdreef en nog 4 jaar aan de prachtige Prinses Marijke- school. Met welk een enthousiasme kan hij vertellen over deze mo derne naar de eisen van de tijd in het belang van het kind gebouw de nieuwe school en wat er vroeger mankeerde aan de ge bouwen, waarin onderwijs ge geven moest worden. En als wij zo met hem zitten te praten beseffen wij eigenlijk goed welk een kracht hij altijd was en is. Een kracht, die altijd onopvallend rijn plicht deed, om dat hij niet anders kon. Een „meester" die al die jaren door altijd een half uur vóór tijd aan school was in 't belang van de kinderen van „zijn" school. Wij beseffen tevens wat er aan energie en geestkracht no dig is geweest om 46 jaar, (in 't begin voor een veel te laag tractement) voor overvolle klas sen te staan en deze elk jaar weer af te leveren op een peil, waarvan de collega's zeggen: „Een klas, die je van „Schieman" overneemt is zó! En welk een stille kracht was hij elk jaar maar weer opnieuw bij de school- uitvoering. Hij leidde de tom bola, lotenverkoop. e.d. Meester Schieman, als wij al les moesten opsommen wat je gedaan hebt en „hoe goed je het hebt gedaan", wij hadden een hele krant nodig. Wij doen dit niet omdat je misschien nu al boos bent over dit weinige, maar Axel en de school zijn je dank baar en zij zullen hier op 30 sep-t. zeker van getuigen. Wij hopten, dat je lang zal blij ven zoals je nu bent. Met wee moed zal men afscheid nemen in de wetenschap dat het goed is geweest. Geniet van je dar. verkregen rust. Trek er op uit met de hengel maar blijf ook de Boerenka-pel nog lang steunen! Het Christelijk Nationaal Vak verbond zou het betreuren, in dien de overheid bij voorbaat principieel de mogelijkheid zou uitsluiten, om in bepaalde geval len wat aan de lonen te doen. Binnen het raam van de huidi ge econcmisdhe situatie vindt het C.N.V., dat in sterke mate aan dacht moet .worden besteed aan verbeteringen in de secundaire sfeer, (winstdeling, spaarrege ling, uitkering ineens en derge lijke). Het, C.N.V. sluit echter niet uit, dat ook de lonen be drijf staksge\v ij ze een punt van overleg kunnen vormen. Dit heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mas- trigt, maandagmiddag op een persconferentie in Utrecht mede gedeeld. Hij noemde het een vraag apart, hoe de normen van de gedifferentieeide loonpolitiek in de tweede fase van de hoog conjunctuur moeten worden toe gepast, de vraag van vandaag is, zo zei hij, of men kan toestaan, dat nog lopende arbeidscontrac ten tussentijds worden gewij zigd, met name voor wat de lonen betreft. Juridisch gezien hebben par tijen de bevoegdheid, om in een contractjaar tussentijdse wijzi- •i. s gingen aan te brengen. De heer Van Mastrigt meent echter, dat een C.A.O. geen willekeurig con tract is, maar een zodanige maat schappelijke betekenis heeft, dat men bij een eventuele tussen tijdse wijziging de nodige voor zichtigheid dient te betrachten. Het C.N.V. stelt bepaalde voor waarden aan een tussentijds C.A.O.-wijziging: Het moet langlopend, meerjarig contra" zijn en de arbeidsproduktivit"1 kan slechts dan een reden voor tussentijdse wijziging zijn, wan neer er sprake is van een sterke bij de afsluiting van de C.A.O. niet voorziene stijging van deze produktivltelt. Wanneer er door een vergro ting van de arbeidsproductivi teit extra ruimte is ontstaan- dient men, volgens het C.N-V- eveneens extra aandacht te be steden aan de prijzen. Het ver bond staat op het standpunt, da vóór alles moet worden gereali seerd in prijsverlagingen. Wan neer men toch iets aan de lonen wil doen, zal men grote matig heid moeten betrachten in ver band met de gespannen situ-tie op de arbeidsmarkt en in apdcr sectoren van het economised leven. Houdt minstei film Tot cn met d< Bespreekt tijd UITSLAGEN 25 EERSTE KI Robu rAardenb' de- -Hoofdplaat 2 Patrijzen 23; Walcheren 16; •s H. A.kerke 2—! Sluiskil 81. RES. EERST Clinge 2—Biervl tor 2RCS 2 2-H Terneuzen 2 1- Zeeland Sport 3 Breskens 2 5— 2e klas Aardenburg II- 4; Corn Boys I 3—2Retr.men ZATERDAG ZUII Vierde 1 Dinteloord 4 4 Arnemuiden 4 3 Sprang AZW Smerdiek Zwal. Boys Good Luck VVN The Gunners 4 1 Nieuwdorp 4 1 SSC '55 Rillandia Krabbendijke 3 0 afdeling 3 2 4 2 3 2 3 2 Tern. Boys 4 4 Wemeldinge 4 3 Spui 4 3 Mevo 4 3 SVD 4 2 Wolfaartsdijk 4 1 Veere 4 1 Kapelle 4 1 Hoek 3 0 Col.pl. Boys 3 0 Tweede 1 Heinkensz. I 4 Beren I 4 Driewegen I 4 Yerseke III 3 Rillandia II 4 AZVV II 4 1 Zaamslag I 2 Kloetinge II 3 1 Nieuwdorp II 4 1 Tern. Boys II 4 1 Derde k Spui II 3 Hoek II 3 AZVV III 4 Zaamslag II 2 1 Driewegen II 4 I WOENSDAG 2f HILVERSUM 7.10 Gym.; 7.20 8.18 Gram.; 8.55 öingsmarkt; 9.00 vrouw; 9.10 G Waterst.); 10.00 J Voor de vrouw Volksuniversite literatuur van d< lezing; 11.30 Cab te muziek; 12.30 bouwmeded.; 12. teland; 12.38 Gi en tentoonstellii Hammondorgel wil bedrogen z Volksliedjes en Kamerork.; 15.(X 17.00 Gram.,; 17. 17.50 Regerings en comm.; 18.20 V olksuniversiteit pressie, lezing; 1 deren; 19.10 Jc Voor de jeugd; Gram.20.40 twee vrouwtjes. Viool en piano; Nws; 22.40 Ha 23.00 Gesproker Gram.; 23.45 23.55 Nieuws. HILVERSUM 7.13 Gram.; 7.30 de dag; 7.40 Ge\ Nws; 8.15 Radio Voor de zieken; Voor de vrouw Morgendienst; 1 Exodus, hoorsp. Land- en tuinbi Kamermuz.; 12 dienst; 13.00 Nv op pad, lezing; ziek; 13.50 Grar mainsrecital; 16 17.20 Vokaal er berichten; 17.4 H ammondorgels Spectrum, rep. Heilsmuziek; 19.00 Nws; 19 19.30 Radiokra 20.00 Intern, de Nationale 21.10 en 21.20 merork.; 22.30 22.45 Avondov Platennieuws; BRUSSEL (V 12.30 Weerber. Koersen; 13.00 14.00 Gram.; val v. Straatsb 1'

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2