BREIEN NOVITA Nederlandse missie uit Moskou terug Rede van Diefenbaker in Alg. Verg. economische toestand SANDS Gunstige ONRUST IN NIGERIË HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Afrika tussen Oost en West Kansen voor industrie en landbouw Verweer van Hammarskjoeld ANDEL es m cadeaux it van gen: Gevaar voor overspanning Brussel ontving het jonge paar De ontwikkeling van de Afri kaanse staten wordt zowel van Westelijke als van Russische zijde met grote interesse gevolgd. Foto boven: In het Russische consulaat in New York heeft premier Chroesjtsjef besprekin gen gevoerd met President Akrcemah (links) van Ghana. Rechts de Ghanese ambassadeur in Moskou J. B. Elliot. Foto onder: In het Waldorf Astoria hotel in New York vond evenwel ook een ontmoeting plaats van president Nkroemah met president Eisenhower. Mot het lijnvliegtuig van de K. L. M. uit Moskou zijn zondag avond 32 leden van de Neder landse economische missie, die gedurende twee weken een be zoek aan de Sowjet-Unie heelt gebracht op Schiphol terugge keerd. De overige 29 leden van het gezelschap zijn reeds zater dag teruggekeerd of zijn door gereisd naar andere Oosteuro- pese landen. Bij de aankomst op Schiphol werd de leider van de missie, de heer J. W. Hupkes, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde'' N.V. te Vlisingen, opgewacht door een schare journalisten. „Ik geloof, zo zeide de heer Hupkes, dat de resultaten van ons bezoek ten opzichte van het gestelde doel: te onderzoeken of uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en Nederland mogelijk is, zeer gunstig zijn. De handel zal inderdaad op allerlei gebied, over en weer uit te brei den zijn". De heer Hupkes zei te geloven, dat dit vooral voor de industrie en de land- en tuin bouwsector geldt. De missie is ruim een week in Moskou geweest en heeft daar vele bezoeken gebracht aan Rus sische bedrijven en instellingen. Het was de heer Hupkes hierbij KATANGA WIL VOLLEDIGE ONAFHANKELIJKHEID De minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moenongo, heeft tot een verslaggever van AFP gezegd: „Wij willen geen statenbond meer. Wij zijn voor volledige on afhankelijkheid van ons land". Volgens Moenongo weet men in Leopoldstad niet wat men wil. Op het ene ogenblik arresteren zij Loemoemba en zijn ministers en even later proberen zij met hem te onderhandelen. „Wij heb ben er genoeg van. Wij hebben besloten onze volledige onafhan kelijkheid te verdedigen". Moenongo vergeleek de hui dige machthebbers in Leopold stad met die in Brussel: zij aar zelen en draaien. Moenongo zei wat de erken ning van de onafhankelijkheid van Katanga betreft, in het bij zonder zijn hoop te hebben ge vestigd op Frankrijk en de an dere landen van de Franse ge meenschap. Frankrijk noemde hij een edelmoedig land. Zodra Senagal onafhankelijk was ge worden, heeft Frankrijk deze nieuwe republiek erkend. De Belgische machthebbers durven Katanga niet -;rkennen en dat is ons bezwaar tegen België, zei rij. opgevallen, dat onder het per soneel een natuurlijke discipline heerst. In een suikerwerken- fabriek, waar 70 procent van de i werknemers vrouwelijk was, ging het werk gewoon door, toen de 70 buitenlandse heren hun rondgang maakten. De heer Hup kes zeide dat dit grote indruk op hem gemaakt had. Over de stad z§lf zei de heer Hupkes, die er reeds zeven keer geweest is: grote indruk hebben op mij gemaakt de enorme uit- I breiding van Moskou met grote 'nieuwe woningcomplexen en de veel ruimere mate, waarin de consumptiegoederen in Moskou thans te krijgen zijn". De tweede week heeft de mis sie onder andere in Leningrad doorgebracht, waar ook ont vangsten gegeven werden en be zoeken gebracht werden aan in- dustrieën. Daarna heeft een ge- deelte van de missie een bezoek gebracht aan Charkov, terwijl de anderen weer naar de Russische hoofdstad terugkeerden. Het was de heer Hupkes opgevallen, dat de Russische topfunctionarissen die, zoals hij zei „toch ook heel erg veel te doen hebben", zoveel tijd beschikbaar stelden voor ontvangsten en gesprekken met de Nederlandse delegatie. (Advertentie) VóóR U GAAT EERST EVEN KIJKEN bij DAN HEEFT U ECHT IETS APARTS Ee premier van Canada, John Diefenbaker, heeft zich maan dag in de algemene vergadering een krachtig tegenstander ver klaard van Chroesjtsjefs voor stel om secretaris-generaal Ham- ma rskloeld te vervangen door een driemanschap. Uitvoering van dit plan zou er, volgens de Canadese regeringsleider, op neerkomen dat de V. N. „onscha delijk" zouden worden gemaakt en dat de organisatie geen be slissingen meer zcu kunnen nemen. Diefenbaker was de eerste be langrijke Westelijke leider die de Russische premier van repliek diende. Hij verwierp met klem diens aantijgingen tegen Ham marskjoeld, die hij „volkomen toegewijd en onpartijdig" noem de. Hij beschouwde Chroesjtsjefs rede als een „groot offensief in de koude oorlog". Daarentegen had president Eisenhower zijns inziens in zijn rede „de deur naar internationale verzoening" geopend, een deur die de Sow- jet-leider juist trachtte te slui ten. Canada's houding ten aanzien van Kongo en de andere Afri kaanse vraagstukken was geba seerd op de opvatting, dat Afri ka niet het brandpunt van een strijd tussen Oost en West mag worden. De Afrikaanse staten moesten zelf hun lot kunnen be palen en als zij daar hulp bij no dig hadden, zou dit het beste via de V. N. kunnen geschieden. De ontwapeningskwestie noem de Diefenbaker het alles over heersende vraagstuk. Hij vroeg zich af waarom Chroesjtsjef niet was ingegaan op de Canadese bereidverklaring om een deel van het Noordpoolgebied van Canada voor internationale con trole beschikbaar te stellen, in ruil voor een dergelijke conces sie van Russische zijde. De Canadese eerste minister stelde voor onverwijld de vol gende zeven maatregelen te over wegen: 1. Systematische controle op ra ketten voor het vervoer van kernwapens voor massale ver nietiging. 2. Het aanwijzen en inspecteren van lanceerbases voor raket ten. 3. Afschaffing van biologische en chemische wapens. 4. Een verbod om de ruimte voor militaire doeleinden te gebruiken. 5. Staking van de produktie van splijtbare materialen voor wapens en het aanwenden van bestaande voorraden voor vreedzaam gebruik. 6. Beëindiging van het nemen van kernwapenproeven. 7. De vorming van een geschikt vredesapparaat binnen V. N.- verband. In antwoord op Chroesjtsjefs beschuldigingen tegen het Wes ten inzake kolonialisme ver klaarde Diefenbaker, dat Enge land sinds de tweede wereldoor log aan 14 koloniale gebieden met in totaal 500 miljoen bewo ners onafhankelijkheid heeft ver leend en dat Frankrijk hetzelf de heeft gedaan aan 17 gebieden met tezamen 40 miljoen mensen. Deze feiten nodigen uit tot een vergelijking met de Sowjet- overheersing over volkeren en gebieden. De algemene verga dering hield zich nog bezig met het naspel van de Hongaarse op stand en de Canadese premier vroeg zich af, hoe de zaken ston den in Litouwen, Estland, Let land. Oekraine en andere Oost- Europese landen. Hij verzocht Chroesjtsjef aan de volkeren die onder Sowjet- bewind staan, het recht op vrije verkiezingen toe te kennen, op dat zij in werkelijke vrijheid kunnen bepalen, onder welk soort regering zjj widen leven. Tenslotte drong Diefenbaker er op aan, dat de V.N.-commis sie voor een vreedzaam gebruik van de ruimte zonder uitstel met haar werk begint. Hierbij zou o.a. moeten worden bepaald, dat geen enkel land eigendomsrech ten kan laten gelden op een hemellichaam. Diefenbakers beroep op Chroesjtsjef om de Oosteurope- se volkeren vrij hun toekomst te laten bepalen, werd met een har telijk applaus begroet. HAMMARSKJOELD OVER ZIJN TAAK De Sowjet-premier Chroesjt sjef woonde maandag wederom de zitting van de algemene ver gadering bij, toen secretaris-ge neraal Hammarskjoeld ant woordde op de kritiek van Chroesjtsjef op de topleiding van de Ver. Naties. Hammarskjoeld betoogde niet bereid te zijn tot een compromis op het gebied van de hoge begin selen van zijn ambt, ondanks de oppositie die tegen hem wordt gevoerd. Hammarskjoeld, die zich het recht voorbehield om zo nodig later nog een nadere verklaring af te leggen, had zijn rede op schrift gesteld. Hij zei dat als de secretaris-generaal voor iemand of voor een bepaalde groep een ..struikelblok" mocht zon gewor den, omdat hij vasthoudt aan de beginselen van het handvest en om die reden aan kritiek wordt onderworpen, dergelijke kritiek terugslaat op de functie als zo danig. „Ik zou liever zien, dat deze functie schipbreuk lijdt we gens het vasthouden aan de be ginselen, die ik zojuist heb uit eengezet, dan blijft voortdrijven op de basis van een compromis", aldus de secretaris-generaal. „Dit is de keuze, waarvoor de secretaris-generaal is geplaatst en dit is ook de keuze, waarvoor de algemene vergadering is ge steld. Deze keuze is niet een ge legenheidskeuze voor het ogen blik, doch een beslissende keuze voor de toekomst", zo zei Ham marskjoeld verder. Hij verklaarde, dat niet de secretaris-generaal de directe verantwoordelijkheid draagt voor het optreden in Kongo. „Dit is uw operatie, heren, of u nu de Afro-Aziatische landen vertegen woordigt of spreekt en handelt namens andere delen der we reld". De verklaring van Hammar skjoeld werd door de meeste aanwezige gedelegeerden met een warm applaus beantwoord. AANHANGERS VAN LOEMOEMBA IN ACTIE Een 150 aanhangers van Loe moemba hebben gistermorgen in Leopoldstad getracht ambte naren te beletten het regerings gebouw binnen te gaan. De betogers, die borden bij zich hadden, waarop „Leve Loemoemba" stond, hadden wachten voor de deuren van het gebouw geplaatst. De politie kwam tussenbeide en verspreidde de betogers. Deze trokken naar de woning van Loemoemba. Zij kwamen in botsing met politiemannen, die enkele van hen arresteerden. De soldaten van de V. N. hielden zich volkomen afzijdig. Na een uur keerde de rust VRIJ ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied met een kern van 1030 mb ten westen van Noorwegen en een depressie van 1005 mb nabij de Baltisehe staten, stroomt koude lucht uit de Poolstreken via Zweden in de richting van ons land. Hoewel deze lucht enigszins onstabiel van opbouw is, ontwik kelen zich door de droogte van deze lucht geen buien van be tekenis. Er zullen dan ook op- .klaringen voorkomen, die afge wisseld worden door enkele overdrijvende wolkenvelden. De temperaturen, die maandag in het noorden tot 15 en in het zuiden van het land tot 17 gra den opliepen, zullen dezelfde zijn of iets lager. De wind blijft zwak tot matig uit richtingen tussen noord en oost. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Helder Enkele overdrijvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde temperatu ren als maandag of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. ZON MAAN op onder op onder sop 27 6.34 18.28 13.47 22.44 28 6.35 18.26 14.44 23.46 29 6.37 18.24 15.33 30 6.38 18.21 16.15 0.54 'HICAGO 8.95 1 TERNEUZEN lll!l!llli|i|llllllllll)l!lllllll!!llll!lllilil!lllilllli;i!llllll!lll i Frankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Girotiummei 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5096 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. I I I I.I I I I I I 111 I.I l i 1111111111 l lililllHIIIEIIUIIII VEN HAVIKEN 7,95 R DE GALGEN 8,95 T7,95 ÏROOESDdGEN 6,95 LENTINE 5,95 J 5.95 MIJNWERKERS IN JAPANSE MIJN VERMIST Volgens maandag uit Tokio ontvangen berichten worden na een ontploffing in een kolenmijn nabij Tegawa in de provincie Foekoeoka op Kioesjioe dertien mijnwerkers vermist. Reddingsbrigaden trachten de arbeiders te vinden en in veilig heid te brengen. DE VERKIEZINGSFRAUDES IN ZUID-KOREA In de strafzaken in verband inet de fraudes bij de presidents verkiezingen van maart j.l. m Zuid-Korea, hebben de openbare aanklagers de doodstraf geëist tegen de oud-minister van Bin nenlandse Zaken Choi Inkioe en drie hoge politie-autoriteiten wegens overtreding van de wet op de binnenlandse veiligheid en de kieswet. Tegen acht andere ministers van de regering van Syngman Rhee werden gevangenisstraffen tot vijftien jaar, en tegen vier gouverneurs der Zuidkoreaan- se centrale bank straffen tot tien jaar geëist wegens samenzwerin - gen. het toelaten van onregel matigheden en fraude met ver- kiezingsgelden. DE VER. STATEN, CUBA EN RUSLAND Admiraal Arleigh Burke, lei der van de operaties van de Ame rikaanse marine, heeft in een v raaggesprek met een verslag gever van het tijdschrift „U. S. News and World Report" ver klaard dat de Amerikanen zul len terugslaan" als de Cubaanse regering zou proberen zich met geweld meester te maken van de Amerikaanse marinebasis Guantianamo op Cuba. Burke zei naar aanleiding van Chroesjtsjefs dreigement, dat Rusland met raketten zal ingrij pen als de Verenigde Staten Cuba mochten aanvallen: Nikita Chroesjtsjef zal geen raketten lanceren. Hij weet dat Rusland vernietigd zal worden als hij een raketoorlog begint. NIGERIA WORDT ONAFHANKELIJK Lagos bereidt zich voor op de onafhankelijkheidsfeesten, die zullen beginnen wanneer vrijdag om middernacht de Engelse vlag wordt neergehaald en de vlag van de onafhankelijke staat Ni geria omhoog zal gaan. De stad is versierd met vlag gen en illuminaties waarvoor 75.000 lampjes worden gebruikt, voor Afrika een ongekend groot aantal. Delegaties uit meer dan zestig landen zullen de officiële plech tigheid het overhandigen van de onafhankelkheidsdocumenten door Prinses Alexandra aan pre mier Alhaji sir Aboebakar Ta- fawa Belewa -bijwonen. De Londense havenstaking Volgens de raad voor haven personeel wordt thans op 164 schepen in de Londense haven niet en op 41 wel gewerkt. Deze toestand is het gevolg van de staking van ladingsklerken. NOORDSTRAAT 7,93 Minister De Pous heeft in de begroting van Economische Za ken voor 1961 een overzicht ge geven van de ontwikkeling van de economische toestand. Samenvattend constateert hij, dat 1959 als geheel een zeer gun stig beeld heeft vertoond, o.m. tot uiting komend in een stijging van het reële nationale inkomen per hoofd van de bevolking met 5 Geeft de economische toestand in 1959 dus reden tot tevreden heid, de verdergaande verkrap- ping van de arbeidsmarkt, tot uitdrukking komend in het voor seizoeninvloeden gecorrigeerde aantal werklozen, dat in mei 1960 verder terugliep tot 50.000 personen of nauwelijks lli °/o van de afhankelijke beroepsbe volking, houdt het gevaar in van overspanning in een later sta dium, zegt de minister verder. Het hoge tempo van de toene ming der bestedingen geldt met name voor de investeringen, ter wijl ook de export nog geen dui delijke tekenen van afvlakking toont mede waardoor vooralsnog de ontwikkeling van de beta- lingsbalans bemoedigend blijft. Niettemin heeft de regering het noodzakelijk geacht reeds in dit staduim van de hausse rem mend op te treden, een en an- der op grond van twee overwe- gnigen. In de eerste plaats wijst de ervaring uit, dat het over schot op de betalingsbalans bij een toenemende spanning tussen middelen en bestedingen soms zeer snel kan teruglopen, waar door het gevaar ontstaat dat het beneden het gewenste niveau zal dalen. Aangezien overheidsmaat regelen veelal slechts vertraagd doorwerken, is vroegtijdig in grijpen geboden, teneinde scher per optreden op een later tijd stip te vermijden. In de tweede plaats vormt de snelle uitputting der produktie- reserves een bedreiging van de stabiliteit van het prijspeil. Aan gezien het prijsbeleid in een si tuatie van overbesteding slechts een tijdelijk remmende functie vervult, doch niet in staat is de voortdurende druk der bestedin gen blijvend buiten de prijzen te houden, zijn de genomen maat regelen er vooral op gericht het meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Volgens een gisteren te Kadoena uitgegeven officiële bekendmaking hebben benden van de Tiv-stam in Woekari branden gesticht en geplun derd. De politie in het Tiv- gebied is versterkt en heeft ver scheidene negers in hechtenis genomen. In het afgelopen weekeinde is de toestand rustiger geworden. I Reeds eerder was het in het gebied van Woekari onrustig ge weest. De rechtbank van Gboko heeft tot dusverre 2.224 onrust stokers veroordeeld. Zij heeft zware straffen opgelegd aan degenen die zich schuldig heb ben gemaakt aan brand stichting en plundering. De bekendmaking van de nieuwe wanordelijkheden in Woekari viel samen met de aankomst van Prinses Alexandra te Lagos, de hoofd stad van Nigerië. Zij zal Konin gin Elizabeth vertegenwoor digen bij de onafhankelijkheids plechtigheden op zaterdag aan staande. DINSDAG 27 SEPTEMBER. v.m. n.m. Terneuzen 6.24 6.43 Breskens 5.49 6.08 Hansweert 7.04 7.23 Walsoorden 7.14 7.33 (Adv.) gevaar van prijsstijging te be strijden door afremming der be stedingen. Gegeven de doelstelling dat voor 1961 onaanvaardbare span ningen tussen middelen en be stedingen zoveel mogelijk dienen te worden vermeden, zou voor dat jaar slechts een beperkte be- stedingsvergroting mogelijk zijn. Aangenomen mag worden dat de in dit opzicht gestelde grens niet zal worden overschreden, mits van de lonen en prijzen geen verstorende impulsen uitgaan. Loonbewegingen immers kunnen zowel een zelfstandige inflatoire impuls vormen als een bestaand inflatoir proces versnellen. Het stralende paar groette za terdag de samengestroomde Bel gen, die zich verdringen op de Grote Markt voor het stadhuis van Brussel.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1