ïid der tanden BREIEN N0VITA TMODE leren Proef met Amerikaanse maanraket mislukt Koelhuisboter niet goed koper dan verse boter Belgische radio krijgt „derde programma" Hoge Chinese officier in Tibet uitgeweken Brussel ontvangt koning Boudewijn en verloofde s Werelds grootste schip gedoopt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN erdag 24 september 1%? 0|) een kort jasje gelijkt 1. (ie onderzijde van don- echts: Dit is „New Mar ble bestaande uit deux- wo| en een plaidniantet Schotse wol. Ontwerper ain. (Adv.) pe aandacht wordt be- ïangsvormen. In een of Jclub (voiden de vormen f. Er zijn ook ouders die lansen kunnen verenigen, er op een andere manier ien bij hun kinderen aan ;oede manieren bestemd? antwoord op mogelijk.' o)i goede manieren. Elk' Jolijste kant willen zien. ti.i is voorbij. Wij buigen oor de één of jagen met ander. Ieder mens, dus 1 recht door ons behan- ;oede manieren. Dus en ook uw vrouw, me- waar, dat wij moeten in het gezin dikwijls iet laagje vernis wordt daar blijkbaar niet nood- manieren op na te hou- ners thuis en daar mag drukke dag, de was, de tie thuis of theevisite t' bet later is geworden zij bij het thuiskomen ook wel eens de goed» Jmgekeerd, heeft mijn- lor of werk niet naar de n gebeurt hetzelfde. Dan edaan of geraasd want -having. Welk een voor- n! en zijn voor velen een uittrekt wanneer men daar eens over na en of u van uw andere zou tolereren f'Nadruk verboden)'. vijzer kwam er aan te was, dat Bobby naar rste klas werd overge- :n onderwijzer de scep- echt niet met zich liet in het belang meer moeders zoals die menen, dat zij in het r kind handelen. Zij d verdedigen en ieder iets in de weg legt, of slechts vermoeden, is haar domheid zien zij dat een eerste vereiste is, dat school en thuis lan. zich in het bijzijn van leinerend of afkeurend onderwijzers, bewijzen ieel slechte dienst. Het erin gesterkt door de is de school als een •echtvaardige instelling, ïlachelijk leert zien, zal tekort komen. De rust sid voor zijn geestelijke orden het ontnomen, "deringsvermogen voor- ïakt. it vergeten, dat de on- nze kinderen onze me- i. Tezamen moeten wij mogelijk resultaat zien Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5095 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels-' advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. AMERIKAANS BLAD OVER DE TROONREDE De „Christian Science Moni - tor" schrijft in een hoofdartikel getiteld „Nederland en het Wes ten" „Soms is het toelaatbaar zich af" te vragen in hoeverre het westelijke bondgenootschap af hangt van de kracht van zijn grote leden dan wel van het ge zonde verstand van de kleinere. Dit is zo'n moment. De rede, die Koningin Juliana deze week in de Haagse Ridderzaal heeft ge houden is een toepasselijke bij drage tot het debat in West- Europa over de weg die moet worden ingeslagen om tot een heid te komen. Tegenover de denkbeelden van president De Gaulle aangaande het maken van de gemeenschappelijke markt tot een overheersende factor in het Europese leven, zells op gevaar af de Atlantische gemeenschap te verzwakken, stelt de Nederlandse regering een feit over de gemeenschappe lijke markt zelf in het licnt, waaraan niet dikwijls aandacht wordt besteed. Dit is dat zij leden heeft, die veel minder tevreden met een zuiver Europese econo- misch-politieke unie zouden zijn dan met een lossere overeen komst, gebaseerd op de nood zaken die tot de oprichting van de NAVO hebben geleid. MAROKKO EN MAURETANIE Het Marokkaanse ministerie van Voorlichting heeft vrijdag avond een nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat pre mier Moktar Oeld Daddah van Mauretanië en het Franse leger „vergeldingsmaatregelen" in Mauretanië nemen. In Qatar worden steeds meer mensen gearresteerd, de stad zelf is omsingeld door troepen en er is een briefcensuur inge steld, aldus de nota. Zoals be kend maakt Marokko aan spraak op Mauretanië. Amerikaanse op Cuba uitgewezen De Cubaanse regering heeft vrijdagavond Carolyn Stacy, die op de Amerikaanse ambassade in Havanna werkt, bevolen het land binnen 24 uur te verlaten. Zij zou zich schuldig hebben ge maakt aan „onwettige activi teit". Hongarije op de agenda van algemene vergadering Ondanks de bezwaren van de Sowjet-Unie, Roemenië en Zuid- Slavië heeft de agendacommis sie vrijdag aanbevolen ook dit jaar in de algemene vergade ring van de V. N., weer een de bat te houden over de Hon gaarse opstand van 1956. Sir Leslie Munro van Nieuw- Zeeland, de speciale vertegen woordiger van de algemene ver gadering bij de behandeling van de Hongaarse kwestie, ver klaarde dat al zijn pogingen om contact te krugen met ae Russische en de Hongaarse re gering, op niets zijn uitgelopen. Het minste wat de algemene vergadering kan doen is het Honaarse volk te tonen dat het niet vergeten wordt, aldus sir Leslie Munro. De commissie keurde vrijdag voorts goed dat de volgende punten worden opgenomen op de agenda van ae algemene vergaderingOostenrijks ge schil met Italië over de behan deling van ex-Oostenrijkers in Zuid-Tirol, de territoriale aan spraken van Marokko op Mau retanië en de kwestie van de Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen; dit laatste punt op ver zoek van de Sowjet-Unie. In totaal staan er nu 73 pun ten op de agenda van de alge mene vergadering van dit jaar. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft zondagmiddag omstreeks kwart over vier Nederlandse tijd een drietraps „Atlas-Able" raket combinatie van de basis Cape Canaveral in Florida gelanceerd, waarmee een satelliet, Pionier-6 genaamd, in een baan om de maan moest worden gebracht. 'Kort na het afschieten werd echter meegedeeld dat de proef was mislukt. De motor van de tweede trap van de raket was op een abnormale wijze gaan werken. Hierdoor raakte de ra ket uit de koers. Een woordvoerder van de NASA, dr Adolph Thiel, ver klaarde dat de raket en de satel liet, die ongeveer 185 kilo woog en bolvormig was, waarschijnlijk boven de Indische Ocaan in de dichte luchtlagen zijn opgebrand. Een andere woordvoerder schatte dat de vernietigde raket en de instrumenten tussen negen en tien miljoen dollar kostten. De mislukking heeft grote teleurstelling onder de geleer den, technici en functionarissen in Cape Canaveral gewekt, om dat, zo verklaarde een van hen, „wij iets groots wilden doen ter wijl Chroesjtsjef hier is". Gedurende zes minuten werden seinen opgevangen. De raket- combinatie was zo groot als een gebouw van tien verdiepingen. De Pionier-6, die in tegenstelling tot de Russische Loenik-3, geen camera's aan boord had, maar wel twee zenders en instrumen ten voor het meten en registre ren van kosmische deeltjes, pro tonenuitbarstingen van de zon, magnetische velden en de micro- meteorieten in de ruimte, had een doorsnede van ongeveer een meter en had over ongeveer 62 uur op een afstand van 2.250 tot 4.000 km van de maan een baan moeten beschrijven. Door middel van een radiosig naal van de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland zou een kleine raket in werking worden gesteld die de snelheid moest verminderen. Aangenomen wordt dat er geen andere satelliet tijdens de huidige gunstige maanstand, die morgen eindigt, beschikbaar is. Waarnemers in Cape Canaveral nemen aan dat binnen enkele maanden een nieuwe poging zal worden gedaan om een satelliet in een baan om de maan te brengen. Zoals bekend lanceerden de Amerikanen op 26 november '59 eveneens een satelliet van 167 kilo in de richting van de maan door middel van een ,,At- las-Able". Doordat de tweede trap niet werkte, mislukte deze proef. Een uur na de mededeling van de mislukking publiceerde het Sowjet-persbureau Tass een kort bericht hierover. Daaraan werd toegevoegd dat de Amerikanen tevoren „een grote publiciteit" aan de proef hadden gegeven. (Adv.) salons sabert" drimppwmt bet apart» cocW muit 16 brovwtrjjsfraat 9 Uatuzeo individuele haar verzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. MIJNBRAND IN TSJECHO-SLOWAKIJE Bij een brand in de „Vaclav Nosek-mijn" te Taelilovice, ten westen van Praag, zijn minstens 20 mijnwerkers om het leven ge komen, aldus .meldt het pers bureau „Ceteka". De brand is nog niet geblust. De heer Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, is van me ning dat op dit moment niet de noodzaak aanwezig is, over te gaan tot het beschikbaar stellen van koelhuisboter tegen een prijs welke lager ligt dan de huidige prijs van verse boter. Dit deelt hij mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, dé heer Borst (CPN), welke waren gesteld in verband met de „Plan- ta-affaire." Nóch uit een oogpunt van voed selvoorziening, nóch met het oog op de inmiddels sterk verbeterde voorraadspositie van boter, acht de minister het treffen van zulk een maatregel nodig. De heer Marijnen heeft over leg gepleegd met het Produkt schap voor Zuivel en dit overleg heeft wel tot resultaat gehad, zo zegt het antwoord, dat voorzie ningen zijn getroffen om aan de toegenomen vraag naar boter te De Belgische radio-omroep krijgt het volgende jaar een „der de programma". In het voorjaar 1961 zal, indien de bezuiniging op de staatsuitgaven in België als gevolg van de Kongolese gebeur tenissen het tenminste toelaten, met dit nieuwe programma wor den begonnen. Het zal niet de hele dag in de lucht zijn en zijn gewijd aan klassieke muziek, toneel en andere culturele onder werpen. Het programma zal wor den uitgezonden door twee nieu we F. M.-zenders: een voor de Nederlandstalige en een voor de Franstalige gebieden. Deze zen ders zullen ir. een groot deel van Zuid-Nederland goed kunnen worden ontvangen. Daarnaast komen er in totaal 13 zenders voor frequentie-modulatie in Bel gië, die de ontvangst van de ge westelijke programma's zowel in Vlaanderen als in het Waalse ge bied zullen verbeteren. Neder landse luisteraars in het zuiden van ons land zullen ook de uit zendingen van dit programma beter kunnen ontvangen. In het programma voor het nieuwe seizoen wordt veel reke ning gehouden met de concur rentie van de televisie. Enkele ELLV MARTINS E>c onderbevelhebber van de in het gebied van Sjigatse, in Tibet de traditionele hoofd stad van de Pantsjen Lama gelegerde eenheden van het eom- mnnistiseh-Chinese „bevrijdings leger", Tsjang Johoe Son, is, ver gezeld door een in de Chinese volksrepubliek opgeleide Tibe taanse, naar de Indische staat Sikkim uitgeweken. Hij verklaarde uit Tibet te zijn gevlucht, omdat hij het leven aldaar ondragelijk was gaan vin den. Hij nam zijn besluit toen hij zich op een inspectiereis in het gebied van Khampa, nabij de Indische grens, bevond. Hij ont hulde zijn voornemen aan de hem vergezellende Tibetaanse. Deze trachtte hem hiervan af te brengen, doch hij dwong haar, onder bedreiging met een revol- ver, hem de weg naai Sikkim te wijzen. Beiden staken zich, vóór zij de grens overstaken, in Tibe taanse kleding. Tsjaing Johoe Soen en de Tibe taanse meldden zich daarop bij de kleine grenspost te Tsjoeng Thang. Na een eerste ondervra ging zijn zij ondergebracht in de gevangenis van Gangtok. de hoofdstad van Sikkim. Men gelooft dat Tsjang Johoe Son in het bezit was van belang rijke documenten. Toen hij de Tibetaans-Indische grens over stak. geregelde programma's werden overgeplaatst naar uren, waarop de televisie niet uitzendt. Een an der nieuw punt is het program ma voor de zaterdagochtenden. Een recente enquête heeft uit gewezen, dat in Vlaanderen al leen door het invoeren van de 45-uren werkweek ruim 900.000 werknemers een vrije zaterdag ochtend hebben. Het programma zal daaraan worden aangepast: lichte muziek, lezingen over hobbies, boekbesprekingen en andere rubrieken. Hoe groot overigens de belang stelling in Nederland voor de Belgische radio-uitzendingen is blijkt uit de reacties, die de B. R, T. van zijn luisteraars krijgt. Zo ontvangt de afdeling klassieke muziek meer brieven van Nederlandse, dan van Belgi- srhe luisteraars. kunnen 'voldoen. Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteer de boter verlaagd van 1,10 tot 0,95 per kg. Voor Engeland gaat de verlaging vandaag in; voor de andere landen op 16 okt. ■De gunstiger geworden situa tie op de wereldmarkt voor boter heeft dit mogelijk gemaakt. Op de Engelse markt is de prijs van de Deense boter 20 shilling per cwt (ongeveer 20 ct per kg) om hoog gegaan, en verwacht wordt dat de Nieuw-Zeelandse en de Australische boter daar deze week ook duurder zullen worden. Nederland heeft een belang rijk kwantum boter afgezet naar Italië (het enige E.E.G.-land waarvoor de Nederlandse export toeslag geldt) en Denemarken en Zweden hebben ieder vijfduizend ton verkocht naar Oost-Duits- Jand. Ook de binnenlandse afzet van Nederlandse boter is goed. Vol gens schattingen van de handpl die nog niet door exacte cij fers kunnen worden bevestigd is er de laatste twee weken, dus na de „dolle zaterdag" in de Planta-affaire, ongeveer 2000 ton verkocht. Vóórdien was de bin nenlandse omzet ongeveer 1150 ton. Van de 1500 ton verse boter, die door het Voedselvoorzienings in- en verkoopbureau (V. I. B.) beschikbaar was gesteld, is 650 ton verkocht. Van de overige 850 ton is een deel nog beschik baar, een ander deel is inmiddels koelhuisboter geworden. De totale hoeveelheid in ons land aanwezige koelhuisboter be draagt nu ongeveer 14.000 ton, waarvan 13.000 ton bij het V. I. B. De handel heeft nog slechts zeer geringe voorraden. Twee weken geleden zijn het Produktschap en de minister van Landbouw overeengekomen, dat een datum voor het ter markt brengen van V. X. B.-koelhuisbo- ter zou worden vastgesteld, als de marktsituatie daartoe aanlei ding gaf. Tot nu toe heeft men geen aanleiding gevonden, voor het vaststellen van die datum. Zaterdag is in New port 's werelds groot ste vliegdekschip, de 85.000 ton „Enter- prinse'' gedoopt. De Amerikaanse oor logsbodem zal wor den voortgestuwd behulp van kernenergie. Onder een stralende hemel heeft een feestelijk versierd Brussel zaterdagmiddag Dona Faj biola de Mora Y Aragon, België's toekomstige koningin, een on vergetelijk welkom bereid. Uit bundig toegejuicht door duizen den en duizenden Belgen maak ten koning Boudewijn en zijn ver loofde op deze prachtige septem loofde op deze prachtige septem berdag een zegetocht door de bevlagde en met bloemen ge- DOUANE ACTIEF IN ZEEUWS VLAANDEREN Nederlandse douane-ambtena ren van de post IJzendijke heb ben in samenwerking met amb tenaren van de centrale veld- (lienstpost te Oostburg, dezer (lagen een bestelauto met niet minder dan 2201 kg roomboter in beslag genomen. De inzit tenden van de smokkelauto wisten te ontkomen Foto: 2201 kg roomboter was de buit van de douaniers. Een gezin van vier personen kan er ongeveer 35 jaar mee vooruit. tooide straten van de Belgische hoofdstad. Het enthousiasme was overal overweldigend: langs de hele route van acht kilometer, van het koninklijk paleis tot aan de eeuwenoude Grote Markt, door de aristocratische grote zavel en de volkswijk van de marollen, was er een zee van vlaggetjes en klonk het gejuich. „Niets kon ons meer ter harte gaan dan de aankondiging van een aanstaand huwelijk, ingege ven door een wederzijdse liefde, waarvan u het heerlijk geheim hebt bewaard", aldus sprak bur gemeester Cooremans het ver loofde paar tijdens de receptie op het stadhuis toe. Zó groot was het enthousiasme van de Brusselaars, dat al enke le minuten na het vertrek uit het koninklijk paleis de open hofauto, waarin de gelukkig la chende koning en zijn stralende verloofde hand in hand waren gezeten, door een dichte menigte die door de politie niet meer in bedwang kon worden gehouden, werd ingesloten. De auto werd onder bloemen bedolven. De ont vangst kreeg een Amerikaans karakter, toen in de nauwe stra ten een dichte wolk van confetti op de koninklijke auto begon neer te dalen. Ruim tien minuten later dan in het programma was voorzien ar riveerde het paar bij het ruiter standbeeld van wijlen koning Al- bert. Hier stonden de koning en zijn verloofde een moment stil, een ernstige trek op het gelaat. Dan verdubbelde het gejuich van de duizenden kelen op het ruime plein, toen Fabiola zich omdraaide om de Brusselaars lachend toe te wuiven. Politie omringde het paar om een weg te banen naar de gesloten auto, die de open auto waarvan de motor door overhitting weigerde verving. Stapvoets ging het nu naar het stadhuis. Teleurgesteld dat het zijn toe komstige koningin niet kon zien riepen de ook hier met duizen den wachtende Brusselaars: „Op het balkon, op het balkon". Het enthousiasme, waarmee de ko ning en zijn verloofde werden begroet, toen zij na afloop van de receptie in het stadhuis aan deze wens gehoor gaven, kende geen grenzen. De geestdrift van de inwoners van de Belgische hoofdstad was zo mogelijk nog groter op de te rugweg van het stadhuis naar het paleis, die Boudewijn en Fa biola in een andere open hofauto aflegden. (Advertentie) VóóR U GAAT EERST EVEN KIJKEN bij DAN HEEFT U ECHT IETS APARTS IETS LAGERE TEMPERATUREN Het weer in ons land stond ge durende het weekeinde onder in vloed van hogedrukgebieden. Za terdag bracht een hogedrukge- bied, waarvan het centrum dicht bij ons land gelegen was, ons rus tig weer met zonnige perioden. In de loop van de zondag werd dit hogedrukgebied verdreven door een uit het noordwesten ko mend hogedrukgebied, dat tegen de avond bij Noord-Schotland was aangekomen. Daarbij draai de de wind boven de Noordzee naar noordelijke richtingen, waardoor koudere lucht via Noorwegen naar het zuidoosten werd getransporteerd. Deze kou dere lucht bereikte ons zondag, hetgeen in het noorden van het land met wat, meest lichte regen gepaard ging. Vandaag zullen overwegend matige noordooste lijke winden lucht blijven aan voeren, waarin enige wolkenvel den meedrijven. We verwachten echter wel droog weer. De mid- dagtemperaturen zullen wel iets lager uitvallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Iets lagere MAANDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.04 5.21 Terneuzen 5.39 5.56 Hansweert 6.19 6.36 Walsoorden 6.29 6.46 ZON MAAN op onder op onder Sept. 26 6.32 18.30 12.42 21.51 27 6.34 18.28 13.47 22.44 28 6.35 18.26 14.44 23.46 pn.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1