}mc de, \Jmmw hartchirurgie Een rustig ontbijt Behoud en schoonheid der tanden Wij, ouders en de sehool DE PARIJSE IIERFSTMODE Zó zijn onze manieren r een weldaad voor de hele dag enu Overrompelende snelle ontwikkeling van de Parijs en de kou van de week Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 24 september I960 Het principe van de plastic hartklep is niet zo erg inge wikkeld. Hel gaat hier om een plastic buisje met een bolletje erin. Bij elke hartslag wordt het T H» bolletfe opgetild en kan er bloed passeren. Daarna valt het telkens weer terug, zo dat de opening wordt afge sloten, waardoor het weer terugstromen van het bloed onmogelijk is. Toch was men er enkele jaren in Washington gewel dig trots op dat een dertig jarige vrouw het ziekenhuis van de Georetown universi teit verliet met een bij haar aangebrachte nieuwe hart klep van plastic. Een nieuwe mijlpaal in de overrompelend snelle ontwik keling van de hartchirurgie was daarmee weer bereikt: hetgeen overigens niet wil zeggen dat er niet reeds eer der operaties aan de hart kleppen waren uitgevoerd. Daarbij ging het echter slechts om het opheffen van vernauwingen, die na ontste kingen door schrompeling van weefselwaren ontslaan. Het ouderwetse kogelflesje De niet meer sluitende hartklep, die een blijvend te grote opening met zich ■meebrengt, waardoor het door het hart verplaatste bloed steeds weer terugvloeit, is een veelvuldig voorko mend euvel dat nogal wat ellende veroorzaakt. Sinds men er niet meer voor terugdeinst operaties binnen het hart uit te voe ren is vanzelfsprekend de ge dachte naar voren gekomen ook aan de talrijke patiënten met niet-sluitende hartklep pen hulp te bieden. Zo is de gedachte ontstaan het plastic ventiel te ontwer pen en in de praktijk heeft men met dit apparaatje, waarvan de constructie doet denken aan de hals van het ouderwetse kogelflesje, reeds successen geboekt. Strijd tegen de klok Een grote vooruitgang in de hartchirurgie zal worden geboden door de geleidelijke ingebruikneming van het zo genaamde kunstmatige hart, een toestel dat de functie van het echte hart voor de duur van de operatie over neemt. zodat de chirurg rus tig verder kan werken. Zonder gebruikmaking van het kunstmatige hart blijft de hartchirurgie nog teveel een ..strijd tegen de klok": de moeilijkste handgrepen en de meest preciese werk jes moeten dan in onderde len van minuten worden uitgevoerd. Bovendien is men zonder een toestel als het kunstma tige hart genoodzaakt aller lei „trucs" toe te passen, die achterwege zouden kunnen blijven als men op zijn ge mak kon werken in een ope ratieterrein dat eens een ogenblik vrij zou kunnen zijn van bloed, dat steeds maar verder moet kunnen blijven stromen. Vernauwing grote longslagader Nu wij toch spreken over aanwinsten op het gebied der hartchirurgie moge niet onvermeld blijven dat de mensheid grote dank ver schuldigd is aan de bekende vrouwelijke Amerikaanse arts Helen Taussig en haar even beroemde manlijke col lega, de chirurg Bladock. Door hen werd een aantal jaren geleden een operatieve methode uitgewerkt voor de zogenaamde blue babies, dat zijn zuigelingen die blauw zien door een aangeboren vernauwing van de grote longslagader. Niet alleen dat door deze operatie over de gehele we reld al talloze kinderlevens zijn gered, deze ingreep was tevens de eerste schrede op het gebied van de moderne chirurgie, die nu reeds zulke geweldige vorderingen heeft gemaakt. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Mocht de liefde werkelijk door de maag gaan, dan ziet het er voor vele huwelijken bedenkelijk uit. En k het er voor vele huwelijken bedenkelijk uit. En k waarom? Onze statistici, aan wier scherpe blik niets -Ar ontgaat, hebben onomstotelijk vastgesteld, dat de goede oude gewoonte van het gezamenlijk ontbijten in k k steeds meer gezinnen verdwijnt. Nauwkeuriger ge- k k zegd: ruim een derde van de ondervraagde echt- -k k paren liet deze rustgevende ochtendmaaltijd reeds vervallen. -Ar Boven: „Grand Nord" is een deux pieces voor overdag van srrijze wol uit de kollektie van Dior. Opvallende trekjes zijn het laagreikende jack. afgezet met een uitbundige strik; de grote aangebreide kraag van grijze grove wol en de bijpassende heerlijke warme hoed. Midden: Eveneens van Dior is „Bobby", een grappig morgen ensemble. bestaande uit jasje, rok en hoed van zware zwart witte wol. Het jasje sluit zeer hoog; de taille is zoek en de rok hangt juist beneden de knie. Beneden: Een rok en '11 vest met capuchon, afgezet met bever, vormen samen het toilet „An- thenda" van Nina Ricci. Het is vervaardigd uit bèige wol. Artsen heffen dreigend de wijsvinger op. Wat men tijdens het uur na het opstaan doet, is bepalend voor het ritme van de hele dag, zeggen zij wijs. Lichaam en zenuwen door de slaap verkwikt, moeten geleide lijk op gang komen. Wie uit zijn bed springt, overijld in zijn bad stapt en vliegensvlug een boterham uit het vuistje eet, zijn tong brandt aan de koken de thee en tijdens het afnemen van de trap nog het laatste nieuws doorneemt, moet er zich niet over verbazen, wanneer hij vroegtijdig verbruikt, zenuwach tig, futloos en moedeloos wordt. Niemand zal zijn motor dade lijk op volle toeren schakelen, zo liefdeloos springt men alleen met zijn organisme om", mop pert de arts. En hij heeft gelijk. Onze grootmoeders zouden hel eenvoudig niet in het hoofd hebben gehaald de kostwinner zonder een stevig ontbijt de deur uit te sturen. En ook de hedendaagse jonge echtgenote droomt aanvankelijk van een gezellig ontbijt, een aantrekke lijk gedekte tafel, vrolijk aarde werk, een glimmend broodroos ter, geurige thee, knapperige broodjes, goudgele honing en een kleurig bloemetje tussen de borden. Maar dan wordt zij door de omstandigheden over rompeld. De zuigeling verheft zijn stem juist, terwijl in de keuken de ketel fluit. Hij ver langt naar zijn flesje. De heer des huizes zoekt wanhopig naar zijn tweede sok en draagt bij zijn lichtgroen overhemd een das. waarmee men hem onmo gelijk op de mensheid kan los laten. De rest van de gezellig heid valt aan de voortijlende wijzers van de klok ten prooi. Veelal zetten meer ervaren huisvrouwen 's avonds dan ook de isolatiefles klaar. De voor naamste redenhun echtge noten behoren tot het soort, dat vroeg in de morgen ongeniet baar is. Zij zwijgen of als zij iets zeggen, is het iets onvrien delijks. „Goedenmorgen'' wen sen is er vaak nauwelijks bij. Vraagt zo'n vrouw onzeker „of hij in een slecht humeur is", dan komt er ruzie, horen wij steeds weer verklaren. Dus lijkt het beter de gevaarlijke zóne te mijden. Voor deze vrouwen vol gen hier nog een paar kleine wenken. Laat uw man mopperen of zwijgen laat hem achter zijn krant wegkruipen, maar zorg er voor aanwezig te zijn. Alleen maar rustig en zwijgend aan wezig zijn. Begaat u niet de fout hem inplaats van de zoete aard beienjam, waarvan hij zoveel houdt, de enigszins wrange oranjemarmelade voor te zet ten. Hij zal het als een persoon lijke belediging opvatten. Man nen zijn ook in hun smaak voor lekkernijen conservatief. Windt u zich niet op. veelgeplaagde echtgenote, wanneer uw man in het kader van de gelijkstelling van man en vrouw de behoefte toont 's zondags geheel zelfstan dig voor het ontbijt te zorgen. Begeleid hem tot de keuken deur, maar geen stap verder. Blijft u heerlijk in uw gemakke lijke stoel zitten, al ruikt het in de keuken nog zo gruwelijk naar verbrand spek. Verwijdert u onopvallend de zwarte rand jes van de gebakken 'eieren, zijn aandacht afleidend met de op merking, dat u zulke eieren nog nooit hebt geproefd. Hoe zijn humeur is wijkt u in de vroege morgenuren niet van de zijde van uw man. De meeste mannen merken hun vrouwen om deze tijd van de dag weliswaar nauwelijks op, zolang zij in de kamer zijn, maar zij missen haar, wanneer haar vertrouwde verschijning er niet is. Een stevig ontbijt in de schoot van het gezin sterkt de kostwinner in de strijd om de salarisverhoging. Hij heeft dit nodig. En niet alleen van wege zijn gezondheid. Dat hij het huis verlaat in het besef er geborgen en gebonden te zijn, wapent hem tegen zoveel din gen Zo langzamerhand zien we alweer echte wintergroenten aan de markt komenWitlof en spruitjes, ze behoren zo bij uit stek bij winterse maaltijden, maar zullen nu natuurlijk nog prijzig zijn. In gekookte vorm zal het witlof op het ogenblik voor de meeste gezinnen dan ook nog niet in aanmerking ko men maar rauw, dus tot een slaatje verwerkt, waarvoor we met 150 gr lof per persoon kun nen volstaan, kan het witlof nu toch al eens op tafel worden gebracht. Het lof wordt voor zo'n slaat je in fijne ringetjes gesneden en aangemaakt met de gebrui kelijke slasaus of nog liever yoghurt of mayonaise desge wenst onder toevoeging van een fijn gehakt uitje. Wilt U iets heel bijzonders geven maak dan eens een oranje sla waarvan U het recept onder dit weekmenu vindt ZONDAGOranjesla, lamsco- teletten, aardappelen, andij vie. Chocoladevla met drui ven of stukjes peer. MAANDAGKruidenomelct, witlofsla, gebakken aardap pelen, wentelteefjes. DINSDAG: Runderlapjes, pos telein, aardappelen, fruitsla. WOENSDAGHaché, rode kool, aardappelpuree, vanil- levla met gebakken appel schijven. DONDERDAG: Gebakken bloemkool met kaasragoüt en rijst. Karnemelkpudding, (witte bonen in de week zet ten). VRIJDAG: Witte bonen, aard appelen, gebakken bokking, tomatensaus óf speklappen, rijst met krenten. ZATERDAGWitte bonensoep, stamppot bieten met gebak ken uien en spekblokjes. RECEPTEN: Oranjesla 250 gram belegen kaas, 2 ap pelen, 2 sinaasappelen en eventueel 2 struikjes witlof worden fijn gesneden en ver mengd met citroensap en -rasp naar smaak, met 3 eetlepels ho ning en zoveel yoghurt tot een samenhangende massa is ver kregen. Karnemelkpudding 15 blaadjes geweekte en goed uitgeknepen gelatine waar van 2 rode) worden met 200 gram suiker in dl heet water opgelost... Door h liter karnemelk wordt het sap van 2 citroenen en de rasp van 1 citroen geroerd, de opgeloste gelatine wordt er bij gedaan en zodra de massa drillig gaat worden wordt ze in een met water omgespoelde puddingvorm overgebracht. Na het keren kan de pudding met wat slagroom worden gegar neerd. Er wordt een vanillesaus bij gegeven. Grote sortering 4 kleuren BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: BOEKHANDEL VAN DE SANDE k Links: Deze eocktail-rieux-pièces van tur kooizen zijden chiffon is van Guy Laroche. De overblouse geeft een duidelijk idee van de halslijn welke deze ontwerper toepast. De hoed is van een gesteven nctweefsel. k Midden: Een omkeerbare mantel niet kimonomouwen en een bescheiden sjaalkraag. Maakt even eens deel uit van de kollektie van Guy Laroche. De bovenkant, welke op een kort jasje gelijkt ran beige/bruine wol, de onderzijde van don kerder bruin. Rechts: Dit is „New Mar ket" een dag-ensemble bestaande uit deux- pièeesjurk van grijze wol en een plaidmantel van kastanje-bruine Schotse wol. Ontwerper vader is I'ierre Balmain. is Pierre Balmain. (Adv.) Wat zijn goede manieren In ons hart weten wij het allemaal, maar wij willen het soms niet welen. Wij allen draaien graag een ge polijste kant naar buiten en daarom meten wjj ons goede manieren aan en proberen wij een uitstekende indruk te maken. Die goede manieren worden dan wel eens beschaving genoemd, hoewel wij bij veel men sen slechts van een vernisje beschaving kun nen spreken. Wat zijn goede manieren? Dal is niet zo in een paar woorden te zeggen. Dp een verstaat hier alle handelingen onder, die hij heeft aangeleerd om zijn ware gevoelens en instincten te verbergen; een ander be schouwt ze als de normale uitingen van be leefdheid ten opzichte van zijn of haar mede mens. H IJ EN Z IJ Ieder dient echter in het normale leven goede manieren ioe te passen. Doet hij of zij dat niet, dan valt die persoon dadelijk op als onaangenaam of onbeschaafd. Mij verlangen namelijk allemaal van elkaar de gepolijste kant te zien, ook al vermoeden of weten wij, dat daaronder niets bijzonders verborgen is. Er is een stelling die zegt; er is geen betere school voor goede manieren dan de omgang met deugdzame vrouwen. Inderdaad leert de man zich in deze situatie het netst te ge dragen. Vandaar, dat sommige ouders bun kinderen graag naar dansles sturen. Dit geeft de jeugd de eerste stoot tot het aan kweken van een juiste houding ten op zichte van de andere sekse, tenminste wan neer een behoorlijke dansschool wordt be zocht, waar scherpe aandacht wordt be steed aan de omgangsvormen. In een of andere rock 'n rollclub worden de vormen eerder verslechterd.'Er zijn ook ouders die zich niet met het dansen kunnen verenigen. Zij zullen dan echter op een andere manier trachten deze vormen bij hun kinderen aan te kweken. o Voor wie zijn onze goede manieren bestemd? Hier is slechts één antwoord op mogelijk.' Iedereen heeft recht op goede manieren. Elk' individu zal onze gepolijste kant willen zien. De tijd van de slavernij is voorbij. Wij buigen ons niet in het stof voor de één of jagen met de zweep achter de ander. Ieder mens, dus onze medemens, heeft recht door ons behan deld te worden met goede manieren. Dus ook uw man mevrouw, en ook uw vrouw, me neer! Het is treurig maar waar, dat wij moeten constateren, dat juist in het gezin dikwijls door de echtelieden het laagje vernis wordt afgeschud en dat men daar blijkbaar niet nood zakelijk vindt er goede manieren op na te hou den, men is toch immers thuis en daar mag alles Als mevrouw een drukke dag, de was, de kinderen met vakantie thuis of theevisite heeft gehad, waardoor het later is geworden dan anders, dan laat zij bij het thuiskomen van haar echtgenoot ook wel eens de goede manieren schieten. Omgekeerd, heeft mijn heer het op zijn kantoor of werk niet naar de zin of ruzie gehad, dan gebeurt hetzelfde. Dan wordt er onaardig gedaan of geraasd want thuis heerst geen beschaving. Welk een voor beeld voor de kinderen! Aangename manieren zijn voor velen een statiekleed, dat men uittrekt wanneer men thuiskomt. Denkt u daar eens over na en onderzoekt ook eens of u van uw andere huisgenoten hetzelfde zou tolereren ('Nadruk verboden)1. Het werd een moeilijke gang voor moeder, toen haar Bobby die dag in september voor het eerst naar school moest. Ja, naar de „grote school"! Ze had haar kereltje nooit op de kleuter school willen doen, want ach, zo'n kind kan nog zo lang in de schoolbanken zitten en ze wilde hem zo lang mogelijk zijn vrijheid laten. Maar op die zonnige dag in september was het grote mo ment aangebroken en met bezwaard hart had ze hem naar de school ge bracht. Ook voor haar was het een grote verandering, want, het zou nu wel stil worden in huis. Voor Bobby bete kende het eveneens een belangrijke verandering in zijn leventje. Tot nu toe had hij alles kunnen doen wat er in zijn blond kopje opkwam, maar nu zou hij moeten wennen aan een zekere discipline. Moeder voelde dit aankomen en zij had zorgen over haar enig kind. Zou de juffrouw wel zoveel aandacht aan hem besteden, zoals zij zelf altijd had gedaan? Zouden hier ook alle wensjes van Bobby verhoord worden? Moeder begon met de juffrouw stevig op hef hart te drukken hoe Bobby wel behandeld diende te worden en welke dingen hij persé niet zou accepteren. De juffrouw lachte een beetje en stelde haar gerust met de mededeling, dat al les wel terecht, zou komen en dat het met Bobby wel precies zo zou gaan als met al die andere kindertjes. Moeder voelde zich maar weinig vol daan en terwijl zij naar huis wandelde vond zij de houding van de juffrouw- maar weinig te waarderen. Wat verbeeldt dat mens zich wel! Thuis was er ook nog het nodige over te doen geweest. ..Wat verbeeldt dat mens zich wel!" had moeder gesput terd. Dat gekke wijf nam een houding aan van „laat dat maar aan jnij over en bemoei je er met mee!" Bespottelijk, verbeeld je, die zou haar wel eens even- jes vertellen hoe het moestZij als de eigen, moeder van Bobby zou toch wel het best weten hce het kind moest wor den behandeld Bobby had er bij gezeten toen moe der zo tegen vader uitviel over de hou ding van de juffrouw en ergens in zijn achterhoofd was het blijven hangen. De juffrouw was een gek wijf! Moeder had het immers zelf gezegd. De juffrouw kon bij Bobby geen goed doen en haar goedbedoelde pogingen hem voor zich te winnen, stuitten onherroepelijk af op zijn voor-ingenomenheid. Op een keer maakte Bobby het al te bar en de juf frouw greep hem hardhandig beet., trok hem uit de bank en zette hem in de hoek. De poppen aan het dansen Natuurlijk maakte Bobby er thuis een waar drama van, waarin hij de martelaar was. In zijn bijzijn werd er- een oordeel over de juffrouw geveld, dat lang niet mals was. Het jongetje kon die avond van opwinding niet sla pen. want morgen zou moeder met hem mee gaan om die juffrouw eens onge zouten te vertellen hoe zij over haar dacht. De volgende dag maakte moeder met de juffrouw een afschuwelijke scène. De hoofdonderwijzer kwam er aan te pas en het slot was, dat Bobby naar een andere eerste kias werd overge plaatst, waar een onderwijzer de scep ter zwaaide die echt niet met zich liet spotten. Samenwerking in het belang van het kind Helaas zijn er meer moeders zoals die van Bobby. Zij menen, dat zij in het belang van haar kind handelen. Zij willen haar kind verdedigen en ieder die haar maar iets in de weg legt, o! waarvan zij dat slechts vermoeden, is haar vijand. In haar domheid zien zij over het hoofd, dat een eerste vereiste van de opvoeding is, dat school en thuis hand in hand gaan. De ouders, die zich in het bijzijn van hun kinderen kleinerend of afkeurend uitlaten over de onderwijzers, bewijzen hun kind een heel slechte dienst. Het kind, dat hierin gesterkt door de mening van thuis de school als een afschuwelijk onrechtvaardige instelling, de leraren als belachelijk leert zien, zal onnoemelijk veel tekort komen. De rust en onbevangenheid voor zijn geestelijke ontwikkeling worden het ontnomen, terwijl zijn waarderingsvermogen voor goed wordt geknakt. Laten wij nooit vergeten, dat de on derwijzers van onze kinderen onze me de-opvoeders zijn. Tezamen moeten wij tot een zo goed mogelijk resultaat zien te komen Frankering bij abi Directeur-Hoof dred Redactie-adrc Administratie Telefoon 207' Gironummer 38150 Abonnementsprijs: maand ƒ2,-: per AMERIKAAI" OVER DE TR< De „Christian tor" schrijft in eer getiteld „Nederlanc ten" i „Soms is het to< af te vragen in westelijke bondgei hangt van de kr; grote leden dan w< zonde verstand va: Dit is zo'n momen Koningin Juliana de Haagse Ridder; houden is een toe drage tot het de Europa over de worden ingeslager heid te komen, denkbeelden van Gaulle aangaande van de gemee markt tot een factor in het Ei zelfs op gevaar af aemeensahap te stelt de Nederla een feit over de ge lijke markt zelf waaraan niet dik' wordt besteed. Dit heeft, die veel mi met een zuiver Ei misch-politieke dan met een 1-- komst, gebaseerd zaken die tot de de NAVO hebben Het Marokkaai van Voorlichting avond een nota waarin wordt ge mier Moktar Oei Mauretanië en he „vergeldingsmaati Mauretanië nemei In Qatar wordf mensen gearresti zelf is omsingelc en er is een brie steld, aldus de kend maakt spraak op Maure De Cubaanse vrijdagavond Car op de Amerikaai in Havanna werl land binnen 24 u Zij zou zich scha maakt aan „on teit". Hongarije op van algemene Ondanks de be Sowjet-Unie, Roei Slavië heeft de sie vrijdag aanb< jaar in de alge ring van de V. N bat te houden gaarse opstand v Sir Leslie Mui Zeeland, de spe woordiger van de gadering bij c van de Hongaar klaarde dat al om contact te Russische en de gering, op niets Het minste wal vergadering kar Honaarse volk ti niet vergeten w Leslie Munro. De commissie voorts goed da punten worden de agenda van vergadering schil met Italië deling van ex-C Zuid-Tirol, de f spraken van M retanië en de 1 Amerikaanse tuigen; dit laat zoek van de So In totaal staa ten op de ager mene vergaderi E>c onderbevi in het gebied Tibet de tr stad van de P: gelegerde eenhe mnnistisch-Chin leger", Tsjang J gezeld door e volksrepubliek taanse, n3ar Sikkim uitgewe Hij verklaard gevlucht, omd; aldaar ondragel den. Hij nam hij zich op eei het gebied van Indische grens, hulde zijn v( ELLY MARTINS (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 8