m m REE Uit de Provincie w O I !i S* AGENDA Kantongerecht te Oostburg I I] 3 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 s in de 1 rdag 24 september is t zegel, iat 224, Q 3J B a H 3 fca j h a S gj tea |S rj o C o Zaterdag 24 september I960 <3n schoon net als week had u ook al et reuzen' ;nde het water. inderen laken, oda gedaan, jg uit wassen, teren. Zij leen nog een r middagslaapje, it... en te Noordwijk aan deren, die dit keer gelukkigen behoor- wederom mee doen tande tekening. Te koop: een Divan en z. g. a. n. Kinderwagen met bedje en bagagenet. Adres: Dokweg 18, Terneu- zon. !84 - Terneuzen J DE V.'EG OVER DE ZANDKREEK. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal zaterdag 1 okto ber om half vijf de weg over de Zandkreek officieel in gebruik stellen. Deze weg loopt over de secondaire dam van het drie- eilandenpian. Vóórdien zal een laatste vaart met de veerboot ..Zeeland" gemaakt worden naar Kortgene. Daarna wordt vertrok ken naar Kats. waar de plechtig heden zullen plaatshebben. Tien over half zes zal de Com missaris der Koningin zich met een aantal genodigden aan boord begeven van de veerboot „Noord- Beveland" voor een overvaart naar Wolfaartsdijk Om zes uur- is de laatste officiële vaart van de provinciale veerdienst Wol faartsdijk—Kortgene, welke door een korte plechtigheid door dc Commissaris dor Konnigin cn het lid van Gedeputeerde Staten, be last met de veerdiensten, de heer Ml J. van Poelje, zal worden be ëindigd TERNEUZEN Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. don derdag te 7 uur n.m. te houden vergadering komen o.m. de vol gende punten in behandeling: Voorstel van B. en W. tot be noeming in vaste dienst van een Ieraar in de klassiekctalen/con- rector aan de Gymnasiale afde ling van het Petrus Hondius Lyceum per 1 januari 1961. De door het college van curato ren opgemaakte aanbevelings lijst luidt: A. Haas te Amsterdam, leraar in vaste dienst aan het Spinoza Lyceum te Amsterdam. Idem tot het verlenen van medewerking krachtens artikel 72 der L. O.-wet 1920 voor aan schaffing van schoolmeubelen door de Vereniging voor Chrisce- lijk Onderwijs t.b.v. de Christelij ke Ulo-school aan de Grenulaan. Idem tot verlenging van de verordening staangelden. Idem tot wijziging van de in structie van de keuringsdieren- arts en die van de keurmeester. Idem tot verkoop van gronden aan de Westkolkstraat. Idem tot wijziging van de be groting der gemeente en die van het grondbedrijf dienst 1960. Teraardebestelling D. -F. 3. de Bruijne. Gistermiddag vond op de alge mene begraafplaats de teraarde bestelling plaats van het stoffe lijk overschot van de heer D. J. J. de Bruijne. in leven architect alhier. Achter de lijkkoets reed een groot aantal volgauto's, waaruit moge blijken, wolk een grote bekendheid de overledene genoot. Naaste familie, medewerkers en corporaties uit het vereni gingsleven volgden op het kerk hof de baar en stonden in diepe stilte om de groeve geschaard toen hel stoffelijk overschot hierin werd neergelaten. De heer Jac. Meeusen. sprak namens het bestuur van de wo ningbouwvereniging „Werkmans- belang". en zeide voor de familie geen troostwoorden te kunnen inden. Zij heeft iets anders no dig om dit verlies te kunnen dragen. Met dankbaarheid ge waagde hij van het vele dat de overledene voor de woningbouw vereniging en Terneuzen heeft gedaan. Moge de familie de troost vinden, waar zij die ver wacht. Ds. Vis uit Aardenburg sprak de begrafenisliturgie, waarna hij het Onze Vader bad. De oudste zoon dankte namens de familie voor de betoonde be langstelling, waarna men onder de indruk van deze door haar eenvoud zo ontroerende plechtig heid. de begraafplaats verliet. AXEL. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. dins dag des n.m. te 7 uur te houden vergadering van de gemeente raad komen o.m. de volgende Punten voor: Beantwoording in vorige verga dering gestelde vragen. B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 9 augustus 1960 gestelde vragen, het volgende mede: a. 4 raag van de heer Maas of het pand Oudewijk 39 gesloopt kan worden: Aan het verzoek is inmiddels voldaan. b. Vraag van de lieer Oggel of het niet mogelijk is om het gedeelte van de Armendijk vanaf de le Verkorting tot aan de spoorwegovergang met oude keien te verbreden: Verbreding van dit gedeelte is naar onze mening niet noodzake lijk. omdat er weinig verkeer 's. De berm is bovendien breed ge noeg. zodat in voorkomende ge vallen gemakkelijk uitgeweken kan worden. c. Vraag van de heer C. van Bendegem over de onder houdsplicht van de brand gangen in plan-Zuid: Deze brandgangen zijn in eigendom, onderhoud en beheer bil de gemeente. Zij worden ge acht te behoren tot de openbare veg. Verharding van deze brand gangen vinden wij niet direct noodzakelijk, omdat de onder grond voornamelijk uit zand be staat. Van wateroverlast is tot nu toe niet gebleken. Mochten er k'""?hten komen, dan zullen wij aan deze brandgangen zonder twijfel nader aandacht besteden. Overige mededelingen. a. De gasleiding in de Julia- nastraat bij het complex van-de 48 woningwetwoningen zal ver nieuwd worden. Daartoe zal aan beide zijden in de trottoirs een nieuwe plasticleiding gelegd woraen, met nieuwe huisaan- sluitingen. De kosten, die ge raamd worden op 4100, komen ten laste van de gewone middelen van het gemeentelijk gasbednjf: b. als gevolg van de sub a bedoelde werkzaamheden zal de Julianastraat in 1961 gedeeltelijk opnieuw bestraat moeten wor den; j c. aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht te Terneuzen is opdracht gege ven tot het maken van een plan voor een nieuwe werkplaats ten behoeve van het gasbedrijf in Terneuzen: dit werk zal t.z.t. in het openbaar worden aanbesteed; d. bij het Staatsgasbedriif is onzerzijds een verzoek ingediend om te komen tot verlaging van het CO-gehalte van het gas, zulks ter opheffing van het ver- stikkingsgevaar; e. aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht opgedragen de gasnetten in teke ning te brengen; 1 f. in verband met de bouw van 34 woningwetwoningen in plan-West is aan J. P. Sanderse, aannemer te Axel. opdracht ge geven tot het ieggen van een nieuw gedeelte van de Marijke- straat en de Prins Bernhard- straat; dit was noodzakelijk om vertraging in de uitvoering van de bouwplannen te voorkomen; de kosten komen ten laste van het exploitatieplan-West; g. van enige buurtbewoners van de Buitenweg ziin klachten ontvangen over hot voetballen on het speelterrein aldaar; wij zijn thans doende uit te zien naar een ander terrein voor dit doel; h. bij ons besluit van 20 sep tember 1960 is de heer J. de Ruytor, Nieuwstraat 46 te Axel met ingang van 1 januari 1961 herbenoemd tot lid van de Bio scoopcommissie. Voorstel tot hei intrekken van het raadsbesluit van 5 juli 1960 inzake verkoop bouwgrond aan C. Swets te Axel. Voorstel tot het verlengen van de huurovereenkomst tussen de gemeente Axel en het bestuur der Zondagschoolvereniging te Axel van 13 november 1959. Voorstel tot het intrekken van hot raadsbesluit van 24 maart 1948 inzake rekeningscourant overeenkomst met het gemeen telijk woningbedrijf. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de gemeentegeneeskundige. tevens belast met de armenpraktijk. Voorstel tot: het verlenen van medewerking op grond van art. 72 der lager onderwijs wet 19/0 aan: a. het R. K. schoolbestuur voor de aankoop van leer- en hulp middelen t.b.v. der R. K. lage re school; b. het bestuur der vereniging voor Chr. nat. schoolonderwijs voor de aanschaffing van schoolboeken en leermiddelen ten behoeve van de Chr. U. L. O.-school. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan P. L. D. J. van Oeveren als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer P. L. D. J. van Oeve ren. die op 19 maart 1946 werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken, heeft d.d. 4 augustus I960 ontslag uit die funktie gevraagd met ingar.g van 28 mei 1960. Zoals bekend is. werd aan hem met ingang can laatstge noemde datum otnslag verleend als burgemeester. In verband met zijn pensioen rechten stellen B. en W. voor hem met ingang van dezelfde datum eervol ontslag te ver lenen als ambtenaar van de bui- gerlijke stand dezer gemeente. Voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 29 maart 1960. inzake verhuur perceeltje grond aan de „Stcenkolenhan- delsvereniging N. V." te Utrecnt. Voorstel tot het herstel van de verlichting van de wijzerplaten in de toren van het gemeentehuis. B. en W. stellen voor te be sluiten de wijzerplaten van het torenuurwerk te doen verlichten en daarvoor een credlet te ver strekken van 2250, hetgeen be tekent. dat het bestaande crediet met 750 wordt verhoogd. Voorstel tot voorlopige goed keuring van een onteigenings plan (Oudewijk 12). Voorstel tot het kopen van enige percelen ten behoeve van de sanering van de Oudewijk. Ter uitvoering van het plan tot sanering van de Oudewijk en omgeving stellen B. en W. voor do volgende panden aan te ko pen: a. Oudewijk 23/25. Sectie G, nos 926, 2036 en 922. resp. groot 38. 65 en 70 m2, totaal 173 m2. eigendom van A. P. M. de Ridder, Oudewijk 23/25; b. Oudewijk 87, Sectie G, nos 1720, 1721 en 1722. resp. groot 30, 31 en 24 m2. totaal S5 m2, eigendom van C. Swets, Stationsstraat. 48 te Axel. Mot de eigenaars is overeen stemming bereikt ten aanzien van de prijs en verdere voor waarden. Voorstel tot het benoemen van een nieuwe adviescommissie in gevolge de woonruimfewet 1947. De leden van de adviescom missie ingevolge de woonruimte- wet 1947 treden per 1 oktober 1960 af. B. en W. stellen voor tot hot benoemen van een nieu we commissie over te gaan. Daartoe legt dit college de vol gende dubbeltallen over: Vacature .1. Pijpelink 1. J. Pijpelink. Schapenbout O 19; 2. C. Overdulve. Vaartwijk N 18. Vacature M. J. van den Berg: 1. M. J. van den Berg, Oranje straat 18; 2. J. C. Overdulve, Szydlowski- plein 6. Vacature C. -I. van den Bos: 1. C. J. van den Bos. Kanaalkade 28; 2. M. J. Wuliems. Bankertstr 40. Vacature P. Scheele: 1. P. Scheele. Margrietstraat 9; 2. Mevr. H. FofkertsmaStaal, Irenestraat 19. Vacature 3. H. Bonman: 1. J. H. Bouman. Joost de Moor straat 38; 2. J. Quist, Margrietstraat 12. Voorstel tot het vaststellen van de 10e wijziging van de ge meentebegroting voor 1960. Voorstel inzake pand Zeestraat 1 te Axel. Naar het college van B. en W. bekend is geworden, zal dezer dagen tussen dc huidige eige naar en de N. V. Amstelbrouwerij te Rotterdam een koopakte wor den gesloten, zodat men mag aannemen, dat de verbouwplan nen binnen afzienbare tijd zullen worden gerealiseerd. In overleg met de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting' en de Bouwnijverheid te Middei- burg stellen B. en W. voor het in het geding zijnde punt van de agenda af te voeren. Het college wijst er echter op, dat het overleg met genoemde directie heeft geleid tot de con clusie, dat aan een nieuw voor stel tot onbewoonbaarverkiaring wel niet zal kunnen worden ont komen, indien dc brouwerij niet vóór 1 januari 1961 een definitie ve bouwaanvraag tot verbouw heeft ingediend. HULST Tentoonstelling bloemen en planten. De Jeugdnatuurwacht organi seert een tentoonstelling van zelf opgekweekte bloemen en planten. Verder zal de tentoon stelling worden opgeluisterd met diverse andere mooie planten en bloemen, met enkele vogels en een demonstratie-bijeenkast. De entree is gratis. Ten bate van de Jeugdnatuur- wacht zal tegelijkertijd een lote rij worden gehouden. MIDDELBURG Opening verpleeginrichting „Der Boede". De opening van de verpleeg inrichting „Der Boede" met het reaktiveringscentrum is gesteld op 10 oktober. De opening werd onlangs uitgesteld omdat minis ter mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die de opening zou verrichten, was verhinderd. De openingsplechtigheid be gint op 10 oktober te 1.30 uur in de aula van de afdeling „Ter- poorte". Te 14.00 uur zal de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de openings plechtigheid verrichten. SAS VAN GENT De suikerproduktie gestagneerd. Door de zware regenval is de aanvoer van de suikerbieten aan vele havens ernstig gestagneerd, tengevolge waarvan de Coöpera tieve Suikerfabriek gistermorgen om 11 u. genoodzaakt was de sui kerproduktie tijdelijk stop te zetten. Het is momenteel nog niet te voorzien wanneer de produktie weer hervat zal worden, maar dit zal in geen geval nog deze week zijn. SLUISKIL. Baldadige diefstal. Het begrip dienstverleningsbe- drijf heeft een tweetal personen niet uit Sluiskil afkomstig, maar wel ter plaatse werkzaam voor de N. V. Stork, niet bepaald op de juiste waarde weten te schat ten. Na kennelijk veel plezier in een cafébedrijf, waar net iets te vee] van de dienstverieningsvrij- beiri was genoten, eigenden zij zich drie kippen toe, welke niet toelaatbare handeling in de nacht van woensdag op donderdag werd gepleegd. Rijkspolitie Sluiskil van de groep Axel werd ingeschakeld en na enig speurwerk was het resultaat een volledige bekent e- nis van de heren B. J. M. en E. M. De berouwvolle boutennap- pers zullen bij het slot van het verhaal met weinig pret aan het voorgevallene terug kunnen den ken. Wegens hoge waterstand wegje afgesloten. Een gedeelte van de normale fiets- en wandelroute naar dc buurtschap Koegorsstraaf en -polder is door de hoge water stand en het buiten haar oevers treden van de sloten tijdelijk af gesloten. Het verbindingsbruggetie. dat zovele duizenden mensen ten tijde van de toen florerende oas- sagierstrein hebben bewandeld, steekt slechts nog met het hek werk boven liet water uit. Voor de onbekenden geldt het parool tijdens de duisternis uit te kij ken. We zagen wel de afsluiting, maar geen enkel toegestane be paling om de route dan maar te betreden. Het is thans aan te be velen de Blikstraat als verbin dingsweg in te schakelen. SLUIS Vergadering Plattelands vrouwen. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen hield haar eerste bijeenkomst in dit winterseizoen in de zaal van cafetaria „Het Hoekje". De voorzitster, mej. J. Huis- sen, kon, naast 'n groot aantal leden, nog een aantal genodigden welkom heten. De heer J. van Ol.st sprak over het gebruik van tafelzuren en demonstreerde dit door het be reiden van allerlei gerechten, die deze zuren vragen, en er werd door dc aanwezige dames met smaak van geproefd. Ook dit jaar zal er weer een boekenclubje gevormd worden voor de liefhebsters uit de ver eniging. Enige leden zullen elk een boek kopen en dit onder de leden laten circuleren. Mej. Kotj- zer uit Goes zal in de loop van de komende maanden een drietal causerieën verzorgen over de omgang met gasten en de ver eniging zal de organisatie op zich nemen van een collecte ten bate van de Zeeuwse blinden. STOPPELDIJK. Vakdiploma. Onze dorpsgenoot de heer Gerard Serrarens, die in 1959 aan de Nijverheidsschool te Oudenbosch het diploma 3-jarige cursus brood- en banketbakkon verwierf, behaalde aan de Bak- kervakschoo] te Goes het pa troonsdiploma vakbekwaamheid broodbakken. Cursus EHBO. De afdeling Vogelwaarde van de EHBO is gestart met een nieuwe EHBO-cursus. De eerste les werd gevolgd door 17 cur sisten. De cursus wordt iedere maandagavond gegeven in het Verenigingsgebouw alhier. Als docenten zijn aan de cursus ver bonden dokter Du Puy en de heer Van Aert. VLISSINGEN Uitspraak Marineraad. De veerboot „Prinses Beatrix" is volgens de uitsraak, die de Marineraad gisteren gedaan heeft, schuldig aan de aanvaring die het schip op 9 september had met het duikwerkschip „A 922" van de marine. Het oordeel van de Marineraad. die onder voorzitterschap stond van mr. L. van Lookeren Cam pagne. luidt dat de oorzaak van de aanvaring is gelegen in de onjuiste en onvoorzichtige wiize van varen van de kapitein en de stuurman van de veerboot „Prin ses Beatrix". De aanvaring vond plaats in dc buitenhaven van Vlissingen, drie minuten nadat de veerboot vertrokken was van de fuik. De veerboot raakte het duikwerk schip aan de bakboordvoorzijde. De schade was gering. IJZENDI.TKE E. H. B. O.-uitvoering. De E. H. B. O.-afdeling wors telt ook altijd met financiële moeilijkheden. Wanneer echter de nood het hoogst is weet voorzit ter Marteijn altijd weer wei een middel te vinden om wat geld bij elkaar te krijgen. Zo zal er in oktober in het jeugdgebouw een toneelavond worden gegeven. Verder ligt het in de bedoeling om ook deze winter een E. H. B. O.-cursus te geven. ZANDSTRAAT. Paard stierf na val in sloot. Het zeventienjarig paard Olga van de landbouwer R. F. P. Pau wels kreeg een hartaandoenins, stortte in een nabij gelegen sloot en het snel terugtrekken van de leidsels om de kop van het paard boven water te houden mocht niet meer baten. De heer Pauwels stond juist op het punt een van zijn trouw ste dieren huiswaarts te voeren. De paarden behoren ook op het Zeeuwse boerderijieven zo langzamerhand tot de zeldzaam heden en het is daarom dat öe bezitters van paarden, ondanks de hoge leeftijden veelal van hun trouwe viervoeters in ruste ge°n afscheid kunnen nemen. ZIERIKZEE Overleden na ongeval. Gistelnacht is in het Rode- Kruisziekenhuis ie Zierikzee (1e 62-jarige heer M. J. Scheffers overleden. Hij was op 17 septem ber betrokken bij een verkeers ongeval in Zierikzee. De heer Scheffers reed met een bromfiets tegen een land bouwtrekker op, die van rechts kwam. Hij bleek een dubbele schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. Overleden na explosie. Gisternacht is de 44-jarige heer A. J. Schults overleden. Hij werd ernstig gewond bij de ont ploffing op 9 september in de werkplaats voor minder validen te Zierikzee. Er werden twee mensen gewond. De andere ge wonde is inmiddels ontslagen uit het ziekenhuis. ZATERDAG 24 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 6 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Concertgebouw. 8 uur: ,.De dochter van de woestijn". Zuidersportpark, 4 uur: Driewegen IAZv'V II. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: ..De gebochelde". SPUI: Bezoek muziekver. „De Volharding" van Zaamsiag. Sportterrein, 4 uur: Spui I Hoek I. ZONDAG 25 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theatcr, 2 uur: De dochter van dc woestijn; 4.30 en 8 uur. En eeuwig zingen dc bossen. Concertgebouw, 8 uur: De dochter van de woestijn. W. Bolwerk. 2.30 uur: Ter neuzen 1Internos 1. Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Bijzondere dienst. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: De gebochelde; 8 uur: Jeugd in de nacht. Het kantongerecht te Oostburg kwam donderdag voor haar maan delijkse strafzitting bijeen: kan tonrechter mr W. ie Mair, officier van Justitie mr Ph. M. Schenken- berg van Mierop. De meubelmaker S. uit Kemseke (B.) had, na in de Kapellestraat te Sluis geparkeerd te hebben, by het wegrijden het achteropkomend verkeer gehinderd. De heer N. móest door'het zich plotseling op de weg begeven van de heer S. naar links uitwijken, maar kon toch niet verhinderen, dat zijn achterbumper zich aan dc voor bumper van de auto van de heer S. haakte, nadat zij enige bescha digingen aan de linkerflank had aangebracht. Uitspraak conform de eis: 20 subs, 4 dagen. H. de R., bediende te Gent, had bij het achteruitrijden van het parkeerterrein te Sint Anna ter Muiden een auto beschadigd. Mr. P. Adriaansen, die als gemachtig de van R. ter zitting verscheen, gaf dit feit volledig toe. Uitspraak conform de eis: ƒ15, subs. 3 dagen. Mej. M. A. de B., winkelicrstei te Ee'de, was op de provinciale weg te IJzendtjke aangetroffen op een 50 tal meter van de Ned.Belgi sche grens af, terwijl zij zich in buitenwaartse richting begafdus naar België), zonder dat zij in het bezit was van de vereiste grens- documenten. Mej. De B. verklaarde dat zij naar het vuurwerk in Gent wilde gaan op die bewuste 21 augustus. Thans, ter zitting, wist ze zich dat niet te herinneren en ontken de dat dit haar plan was geweest. Voor verder getuigenverhoor werd de zaak aangehouden. O. F. B. vlasser te Aardenburg, had met zijn auto (Taunus) een bocht genomen op zodanige wijze, dat hij over de witte streep was ge komen. Uitspraak conform de eis: 10, subs. 2 dgn. Ook raeVr. M. J. M. L., zonder beroep te St. Kruis, (B.) had niet voldoende rechts gehouden. Uitspraak conform de eis: ƒ10, subs. 2 dagen. De 19-jarige J. B. van L. te Sluis had de max.-snelheid met zijn brommer te Oostburg overschre den. Hij was door de bebouwde kom gereden met een vaart van minstens 30 km. Dit feit was ge constateerd door de auto van de Verkeerspolitie, welke is uitgerust met een precisie-snelheidsmeter. De politiemannen hadden geduren de enige tyd achter de brommer aangereden. Eis 20. subs. 4 dagen. Uitspraak 25, subs. 5 dagen. J P. B„ chauffeur te Breskens, had op 22 aug. een partij graan vervoerd. Nadat hij geladen bad bleef er nog een aantal zakken over. die onbeheerd zouden heb ben moeten blijven liggen. Om nog een rit uit te sparen, had hij, zo als hij verklaarde, om de boer ter wille te zijn. deze rest ook nog opgeladen. Bfj wegcontrole bleek B. zjjn vrachtwagen, die een max. draagvermogen heeft van 4250 kg, met 2768 kg te hebben overbe- last. Zeer ernstig werd hem dit telt aangerekend, vooral omdat een dergelijke handelwijze het gevaar op de weg belangrijk verhoogt. De auto kan in elkaar zakken; bij remmen wordt de remweg langer en de bestuurbaarheid bemoeilijkt enz. Verdachte had de schikking van 100 niet willen betalen omdat hij die te hoog vond. Het tarief voor een schikking is 2 per 100 kg dat het laadvermo gen wordt overtroffen, aldus de officier van Justitie. U behoeft du=> in hel geheel niet te klagen. Het is noodzakelijk dat voor der gelijke overtredingen flinke boeten worden gegeven. Uitspraak conform de eis: ƒ100, subs. 20 dagen. De heer J. B. S., landbpuwer te Hoofdplaat, had op 27 april duiven gehouden, anders dan in hokken. Op de vorige zitting, toen deze zaak reeds in eerste instantie voor kwam, was er een heel dispuut tus sen de kantonrechter, officier en verdachte geweest over het feit, of een duiventil een hok was of niet. Bjj verordening is in Hoofdplaat het laten uitvliegen van ^duiven gedurende de periode van 25 maart tot 30 april verboden. De burgemeester van Hoofdplaat had laten bekendmaken, dat het verboden was gedurende die perio de reisduiven te doen uitvliegen en de duiven van verachte waren sierduiven. De reisduiven, die op de nok van de schuur van de heer S. zaten, waren niet van hem, maar verwilderde reisduiven, die van een of andere vlucht achter gebleven waren. Omdat men tijdens de vorige zit ting niet uit deze kwestie kon ko men. werd deze toen aangehouden. Thans bleek, dat de duiven, die in de duiventil in- en uitvlogen, inderdaad tot de sierduiven gere kend moeten worden, blijkens de onderzoekingen voor de officier van Justitie verricht. De verordening spreekt echter over alle soort duiven, dus ook sierduiven vallen hieronder. Maar •32. „En bovendien krijgt ge nu de kans niet, de achtervolging op een dwaalspoor te leiden, want Khuldar Khan neemt natuurlijk het heft in handen zegt Eric, verontrust opstaande„We moeten iets doen om Khuldar Khan enige tüd op te houden... maar wat?" Zwijgend staren de beide man nen door de smalle vensternis naar buiten, naar het kleine groepje ruiters, dat daar over de vlakte ip. snelle galop nadert En inmiddels haast de groep vluchtelingen zich onder aanvoe ring van Axe zo snel mogelijk voort. In het vlakke heideachtige landschap is een diep uitgesneden droge rivierbedding hun enige dekking, maar vóór hen bevindt zich een bosstrook, waar ze veili ger zullen zijn. Ze slaken een zucht van opluch ting, als ze de schaduw van het geboomte bereikt hebben en voor de vrouwen wordt een korte rust gehouden. Hier nemen de krijgers, die op weg gaan naar Armans schuil plaats afscheid en de tocht wordt weer voortgezettot Axe die voorop loopt ineen? gealarmeerd stilstaat... Daar kraakt een tak. en daarNog juist vangt hU een glimp op van een gedaante sluipend van boom tot boom omdat des burgemeesters gebod alleen reisduiven vermeldt, achtte de officier van Justitie het ten las te gelegde niet bewezen en vorder de vrijspraak. Thans kwam ook de uitgestelde zaak tegen de caféhouder M. P. F. te Zaamsiag. aan de orde. F. was op 2 mei op de provinciale weg IJzendijke—Biervliet Ier hoogte van de z.g. Nolle 's-morgens vroeg uit de bocht gevlogen, dit doordat, zoals verdachte verklaarde zijn band gesprongen was, toen hij on geveer 80 km reed. De wachtmeester der rijkspolitie ontdekte enige dagen later dal er een drietal reflectorpaaltjes in ge noemde bocht omvergereden wa ren. Bij zijn onderzoek bleek het spoor van de auto, die de paaltjes kennelijk had geramd, overeen kwam met de wielsporen van de auto die in de sloot terecht was gekomen. Wachtmeester Dc Meester irof de auto van de heer F. op de boer derij van de heer S. aan, zonder kapotte voorband. S. had samen met een buurman de auto met 2 trekkers uit de sloof getrokken. De officier betwijfelde of het wel mogelijk ia geweest, dat de heer F., toen zijn auto in de sloot lag, aldaar de gesprongen voor band verwisselde, alvorens hulp te halen. Ook de lezing van verdachte dat hij de paaltjes niet omver had ge- reden, maar dat dit een smokkel auto zou hebben gedaan, kon de officier van Justitie niet aanvaar den. De heer S„ die als getuige ge dagvaard was. kwam hetgeen hij bij 't onderzoek had verklaard on der ede bevestigen. Getuige kwam het onwaarschijnlijk voor, dat ver dachte de band had kunnen ver wisselen vóór hij hulp kwam vra gen op de boerderij. Tussen liet tijdstip, waarop hij, in zijn bed lig gende, de klap had vernomen en het moment dat F. aan de deur kwam kloppen om hulp, was niet meer dan 10 minuten verlopen. S. had zich in die tijd net aangekleed. De officier achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 50, subs. 10 dagen en de ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende 3 maan den. De kantonrechter vonniste con form de eis. Toen de kantonrechter hem wees op de mogelijkheid tegen het von nis in beroep te gaan, zei ver dachte dat ook zeker te zullen doen. De 18-jarige visser A. B. te Breskens had bij zijn woning in de Blankertstraat jongens bedreigd met zijn windbuks. Deze jongens bevonden zich in het achterpand tussen de Blankertstraat en de Van Dalenstraat. Volgens de jongen? zou B. op hen hebben geschoten. De 14-jarige Van O. kwam dit ter zitting ge tuigen, maar of er met een ko geltje was geschoten, wist hij niet. Verdachte zei dat zijn wind buks ongeladen was en het toch een flinke knal geeft als deze wordt afgeschoten. Op de verklaring van Van O., repliceerde de officier van Justi tie, dus jullie hebben B. oigenliik uitgedaagd om te schieten. Hij wees voorts op de juridische moei lijkheid. die er in deze zaak ligt, immers B. bevond zich niet op of aan de openbare weg, ook is ni»t bewezen dat er met kogeltjes is geschoten. Hij achtte het ton last" gelegde dan ook niet bewezen cn eiste vrijspraak met teruggave van de inbeslaggenomen windbuks. De hotelhouder P. de L. te Cad- zand had in zijn logement laten dansen zonder dat de vereiste toe stemming daarvoor aanwezig was. Verdachte zei niets van dansen te hebben gemerkt. Een aantal jongelui waren plaatjes op de „dukebox" aan het draaien en hij kon de bewegingen, die deze jon gelui bij het horen van deze jazz muziek uitvoerd, moeilijk dansen noemen. Wachtmeester Koning was die avond tweemaal bij De L. in het café geweest om een meisje te zoeken, die wegens familie-om standigheden dringend naar huis diende te komen. Beide malen, met een tussenruimte van een half uur, had de wachtmeester geconsta teerd dat er wel degelijk werd ge danst. Bij informatie bleek dat de burgemeester hiervoor geen ver gunning had afgegeven. De officier wees op een vroege re overtreding van dezelfde aard, en dat er geen sprake van is ge weest, dat de politie hem heeft „gezocht". Uitspraak conform de eis: 40, subs. 8 dagen. Een tweede feit, waarvoor De L terecht stond, was, dat gerui me tijd na het sluitinguur voor café's in Cadzand, personen in zijln café waren aangetroffen, die met in het nachtregister vermeld ston den. Het ip de derde maal dat ver dachte de plaatselijke politieveror dening op dit punt overtreedt. De eerste tweemaal volstonden we met een waarschuwingsboete, al dus de officier van Justitie, wat nu moeilijk weer kan. Hij wees op de gevolgen, die verdere herhaling van de overtreding voor verdachte en diens zaak kan hebben en eiste 20, subs. 4 dagen. De kantonrechter wees het von nis conform. De hotelhouder L. C. J. te Sluis bleek bij controle van het register waarin de gasten, die nachtlogies genieten, volgens wettelijk voor schrift dienen te wordengeregi streerd, een aantal personen te herbergen, die niet in bedoeld nachtregister voorkwamen. Verdachte voerde aan, dat de personen laat waren aangekomen en hij ze niet lastig had willen vallen, omdat zij een week zouden blijven logeren. Ten bewijze dat hij hef register steeds naar beho ren bijhoudt, had hij dit meegeno men en toonde dit aan de kanton rechter, die. na een ernstige ver maning met de eis van de officier van Justitie, meeging en tot 6 subs. 2 dagen vonniste. PRIJS BACONVARKENS VERHOOGD Gezien de stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees be sloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag 26 september met 5 cent pet- kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t/m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van respectieve lijk 2,17, 2,11, 2,08 en 2,05 per kg koud geslacht gewicht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5