Algemene Vergadering der Verenigde Naties hoorden redevoeringen van Eisenhower en Tito Eisenhower in AlgemeneVergadering Salan Alg mag niet naar erië terug W eeroverzicht Overstromingen tussen Antwerpen enBrussel Oostduitse grenswachten mishandelden Westduitser ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Vechtpartijen van Cubanen Dona Fabiola met liaar zusters Noodweer in Italië De toestand in Laos frankering by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct VRIJE VRIJDAG 23 SEPTEMBER I960 16e Jaargang Nr 5094 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mi» 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handels- advertenties)'? 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Voorzitter Beland heeft don derdag de algemene vergadering der Ver. Naties, die onder meer werd bijgewoond door Chroesj- tsjef, Eisenhower. Tiio en Fidel Castro, geopend met het voor lezen van een brief van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Haile Selassie sprak daarin de hoop uit dat de Ver. Naties de problemen zullen oplossen die de grote mogendheden niet hebben kunnen oplossen. Daarna kreeg als eerste spre ker de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken. Horacio La tei*. het woord. Hi.i pleitte voor niet-inmenging. Na hem sprak Eisenhower. (Zie elders op deze pagina.) Chroesjtsjef arriveerde tien minuten vóór het begin van de vergadering bij het gebouw van de Ver. Naties Hij droeg een licht pak en keek strak voor zich uit. In de gangen kwam hij maar schalk Tito tegen. Zij gaven el kaar een hand. praatten enkele ogenblikken in het Russisch rn gingen toen zitten Maarschalk Tito' scheen niet erg op zijn ge mak te zijn en keek herhaaldelijk op zijn horloge. Chroesjtsjèf beklaagde zich tegenover Tito over de behande ling die hem in New York ten deel is gevallen. „Zij schreeuwen, zij schreeuwen maar achtn een stuk door", zei Chroesjtsjef. doe lend op de betogingen van de vluchtelingen uit de Oosteuro- pe.se landen, die overal te zien zijn waar de Russische premier verschijnt. Tito reageerde hierop niet. Hij begon -over Castio te praten en noemde hem ,.een held". Toen Eisenhower naar het spreekgestoelte liep, barstte er gejuich los.'Maar Chroesjtsjef en Castfo dédén niet mee. Chroesjtsjef keek Eisenhower niet aan toen deze zijn rede hield en boog zich vaak naar Gromiko om met hem te praten. Castro schonk bijna in het ge heel geen aandacht aan Eisen hower. Hij praatte voortdurend met zijn minister van Buiten landse Zaken, Raoul Roa. Tito daarentegen was een en al aandacht, evenals de afgevaar digden van de Afrikanse landen. die voorover leunden om maar geen woord te missen toen de Amerikaanse president over Afrika sprak. Chroesjtsjef hield toen op met praten om de reac ties van de Afrikanen tè bestu deren. Chroesjtsjef zat roerloos toen Eisenhower, die rustig en duide lijk sprak, het had oVcr het neer halen van de Amerikaanse RB-47. Eisenhower eindigde met „Dank u. God zegenc u". Onder grote bijval van cie aan wezigen ging hij heen Chroesj tsjef en Fidel Castro klapten ook nu niet. Eisenhowers rede werd door de televisie uitgezonden De radio zorgde er voor dat zijn woorden in de nelb wereld Afrika en Azië inbegrepen te horen waren. Tito, die na Eisenhower sprak, hield zijn rede in het Servisch- Kroatisch. Hij scheen ontspannen en stond met zijn handen in zijn zakken op het spreekgestoelte. Toen hij naar voren ging, klapte Chroesjtsjef, maar de delegatie van Wit-Rusland. die vlak vóór het spreekgestoelte zat, deed niet met de Russische premier mee. Tijdens de rede van Tito verlie ten de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hertcr. en zijn Britse collega, lord Home. de zaal. Nadat Tito zijn rede beëindigd had, vertrokken vele afgevaar digden. Chroesjtsjef bleef echter zitten om de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, te horen, die na Tito sprak. Zentaro Kosaka vroeg de algemene vergadering de weg te bereiden voor de hervatting van de ontwapeningsbesprekingen van de tien-landencommissie te Genève. Hij zei dat het niet rea listisch was om een verdrag te sluiten over het hele ontwape ningsproces vóórdat er regelin gen zijn getroffen over hel toe zicht op de ontwapening. De zaal van de algemene ver gadering was donderdag prop vol. Alleen de plaatsen bestemd voor Israël en Kongo waren niet bezet. De Cubaanse regering heeft bekendgemaakt dat Cubaanse strijdkrachten en guerilieros strijd hebben geleverd bij de sui kerfabriek van San Cristobal in dc provincie Pinar del Rio in het westen van Cuba. Bij het ge vecht kwam één guerillcro om het leven en twee werden er ge wond. Een militair liep verwon dingen op. Tot dusver kwamen de meeste berichten over gueril- la-activitcit uit de provincie Las Villas in het centrum van het land. Bij oen vechtpartij in een res taurant te New York tussen vóór- en tegenstanders van premier Fidel Castro heeft een nogenjarig Venezolaans meisje woensdag een ernstige schotwond in de rug opgelopen. Het meisje en haar ouders, die geheel buiten het Cubaanse geschil staan, gebruik ten het noenmaal in het restau rant. Tegenstanders van de premier, die hadden deelgenomen aan tegen Castro gerichte betogingen, werden aangevallen door veer tien of vijftien van diens aan hangers, die het restaurant waren binnengedrongen. Drie van de aangevallenen liepen verwondin gen op. Dc aanvallers gebruikten hun vuisten en bierflessen en een van hen schoot. President Eisenhower heeft donderdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties gepleit voor een absolute controle san de Ver. Naties op alle ruimtevaartprojecten en samenwerking bij het gebruik can de wereldruimte voor vreedzame doeleinden. Voorts sprak hij zich uit voor hervatting van de ontwapenings besprekingen, opdat de wereld niet door een vergissing in een derde wereldoorlog wordt gestort. Eisenhower ontvouwde een programma van viljr punten voor Afrika, deze punten ziin: 9 Geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Afrikaanse staten. Y.i.n.r.: Do gravin van Salinas, Dona Fabiola do Mora Y Aragon, do gravin van Saltes on de mar- kizin van Aguilar. 4 Jl De 61-jarige generaal Raoul Salan. voormalig opperbevelheb ber van de Franse troepen in AI- gerië. die zich onlangs openlijk tegen de Algerijnse politiek van president Dc Gaulle heeft uitge sproken. mag niet meer naar AI- gerië, waar hij woont, terug keren. Dit werd bekend na een on derhoud van de generaal met dc minister van de Strijdkrachten, Pierre Messmer. Hijzelf wilde geen verklaring afleggen toen hij het ministerie verliet. Salan. die de politiek van zelf beschikking had veroordeeld en zich uitsprak tegen een „Alge rijns Algerië", was naar Parijs ontboden om zijn verklaring toe te lichten. Hij was één der belangrijke figuren in de opstand der Euro pese kolonisten in Algiers, in mei 1958. weike De Gaulle weer aan de macht bracht. Salan had Algerië „definitief Frans grondgebied" genoemd en ieder het. recht, ontzegd anders te beschikken. Hij is voorzitter van dc „Vereniging van strijders van de Franse Unie" in Algerië. In deze kwaliteit had hij een com muniqué met zijn gewraakte verklaringen getekend. Het verbod tot terugkeer steunt op de speciale bevoegdheden die de regering zijn verleend na de opstand van januari j.l ;n Alge rië. De generaal is niet buiten dienst. Dit is een der privileges van zijn rang. Hij maakt deel uit van een speciale reserve. Op grond daarvan blijft hij onder- woroen aan de regels van de militaire discipline en moet hij zich onthouden van iedere acti viteit van politieke of polemicke aard. De generaal was onder meer opperbevelhebber der strijd krachten in Indo-China. O Garanties voor de veiligheid van de Afrikaanse landen zonder een gevaarlijke bewa peningswedloop in Afrika. 9 Spoedige hulpverlening aan Kongo (de Verenigde Staten zullen een „aanzienlijke bij drage" leveren aan het voor gestelde 100 miljoen dollar noodfonds van de Verenigde Naties voor Kongo). 9 Internationale bijstand hij de uitvoering van programma's voor ontwikkeling op lange termijn, 9 Hulp van de Verenigde Na ties voor het onderwijs in Afrika. Afrika moet worden bevrüd van misère, analfabetisme en ziekten, aldus Eisenhower, spoe dige uitvoering van het pro gramma van vijf punten kan z.i. voorkomen dat Afrika in de koude oorlog wordt betrokken. Eisenhower steunde Hamraar- skjoeld onvoorwaardelijk in ziin geschillen met de Sowjet-Unie over het ontreden van de Ver. Naties in Kongo. Zonder de Sow- jet-Unie met name te noemen verklaarde hij dat er enkele Naties zijn die uit eigen belang de strijd in Kongo willen verlengen". De aanvallen op Hammarskjoeld „zijn niet min der dan een rechtstreekse aanval op de Verenigde Naties zelf". Kenneliik op Chroesjtsjef doe lend deed hij een beroep op „iedere spieker die na mij het spreekgestoelte zal betreden plechtig te beloven" dat zijn land geen „gebruik zal maken" van de crisis in Kongo. In geen geval mogen wapens naar Kongo wor den gezonden of mogen de Kon golese leiders tegen elkaar wor den opgezet. Eisenhower sprak van „ernsti ge" gevallen van inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van de jonge staten van Afrika, die een uitdaging van de Verenigde Naties vormen. Afri ka stelt de internationale ge meenschap voor bijzondere ern stige problemen wat betreft het behoud van de vrede. Wanneer de ondermijnende activiteiten in Afrika toenemen bevindt de we reld zich opnieuw op de weg naar machtspolitiek, waarbij de kleine landen de prooi van de grote zullen worden, aldus de Amerikaanse president. De Verenigde Staten zijn be reid zich op het punt van atoom energie aan elke internationale controle te onderwerpen. De Amerikaans® rpcerinc* be schouwt e-i'"ene","g«hesnrekin- gen niet als „hopeloos". „De mensheid wil ontwapening". Zij wil dat haar rijkdom en arbeid niet ten goede komt aan de oorlog, maar wordt aange wend voor voedsel, kleding, on derdak, medicijnen en scholen. „De Verenigde Staten zijn be reid elk redelijk ontwapenings voorstel in overweging te nemen. Wij vragen slechts dit. dat een ontwapeningrsprogramma niet een bepaalde natie in militair op zicht bevoordeelt en dat de ont wapening van andere landen kan worden gecontroleerd. Een onc- wapeningsprogramma zonder toezieht en garanties zou het oorlogsgevaar niet verkleinen maar vergroten". Alle leden 5-la de Verenigde Naties dienen contingenten aan te wijzen die worden gereedge- houden voor een internationale strijdmacht wanneer daaraan behoefte bestaat. Eisenhower deelde mee dat de Verenigde Staten een aanzienlijk aantal zee- en luchttransportmiddelen voor dit doel zullen reserveren. Wanneer het nodig zal blijken troepen van de Verenigde Na ties naar een bepaald punt te vervoeren zullen deze transpoil- middelen onmiddellijk beschik baar zijn. De Verenigde Naties dienen van alle op handen zijnde lance ringen van ruimtevaartuigen op de hoogte te worden gebracht. De volkerenorganisatie moet er op toezien dat geen wapens voor massavernietiging in een baan om de aarde of in de wereld ruimte worden gebracht. De landen dienen zich te ont houden van aanspraken op de soevereiniteit over hemellicha men. die niet voor militaire acti viteit mogen worden gebruikt. De Verenigde Naties moeten een programma onstellen voor sa menwerking bij het onderzoek '*n gebruik van de wereldruimte voor vreedzame doeleinden, aldus Eisenhower. Eisenhower zei „diep bezorgd" te zijn over „de bedreiging van de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn. Het neerschieten van de Ame rikaanse B-47 bij de noordelijke kust van de Sowjet-Unie, in juli van dit jaar is „een gruwelijke schending" van het beginsel van de open zee, aldus de Ameri kaanse president. Ruim de helft van zijn rede was gewijd aan de Kongolese crisis en Afrika. Afwijzend van zijn tekst stelde hij voor een wereldomvattende volksstem ming over de persoonlijke vrij heid te houden. Eisenhowers rede betekent een verklaring van volledige Amerikaanse steun voor Ham marskjoeld en de Ver. Naties. De onophoudelijke regenval van de laatste dagen heeft in België woensdag aanzienlijke schade aangericht. In het gebied tussen Antwerpen en Brussel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overtol lige water niet meer verwerken en op enkele plaatsen werden de dijken overspoeld en tussen Puurs en Hingene werd zelfs de diik van de Vliet op twee plaat sen doorbroken. De gevolgen be perken zich tot materiële scha de. Talloze kelders en landerijen, waarop hier en daar nog de oogst stond, liepen onder water. Met vereende krachten konden hier kostbare landbouwmachines op tijd in veiligheid worden ge bracht. De gaten in de dijk wer den met zandzakken gedicht. Ook de Rupel trad bij hoog water buiten zijn oevers en het lager gelegen gedeelte van het dorp Rumst werd volkomen over spoeld. Van verschillende wonin gen liepen kamers onder water. De grote weg tussen Brussel en Antwerpen werd op een aan tal plaatsen eveneens bver- stroomd. Het verkeer moest over een enkele rijbaan worden ge leid. Een Nederlandse vracht auto met oplegger kwam in de berm terecht, nadat'de chauffeur door het water was misleid. Voofal in Antwerpen moesten de kelders van vele woningen het ontgelden. Door de hoge waterstand werden de kaden overstroomd en de riolering kon het overvloedige water niet ver werken. De brandweer kwam velen te hulp om de kelders droog te pompen. In enkele dorpen langs de Rupel steeg het water tot een halve meter in de straten. Hier werden meubelen en ander huis raad in allerijl naar de hoven- verdiepingen gebracht. Ook de Belgische kust had het zwaar te verantwoorden. Er woedde een storm die een snel heid van 100 km per uur bereik te en in de badplaatsen werden de wandelwegen langs het strand overspoeld. t De visscersschepen zagen van de vangst af en bleven in de haven liggen. Bij vloed bereikte het zeewater in Oostende een hoogte van 5.80 meter, een meter hoger dan normaal. In Blanken- berghe en andere badplaatsen werd veel schade aangericht aan. strandtenten en terrassen. I Het Coinomeer is buiten zijn oevers getreden. Het Cavour- plein in Como is overstroomd. De /-wanen zwemmen nu in het hartje van de stad. De bewo ners moeten zich een weg via de plankiers zoeken. NIEUWE ORDERS VOOR V. N, TROEPEN IN KATANGA De V.N.-troepen in Katanga hebben nieuwe orders gekregen om weerstand te bieden aan ,,on- dcrdrukkingsniaalregeicnvan de Katangesc gendarmerie legen de burgerbevolking. Zoals bekend hebben de Ver. Naties deze gendarmerie ervan beschuldigd, dat zij te Luona talrijke tegenstanders van het bewind van Tsjombe heeft ge dood. De Katangesc regering be schouwt deze actie als een poging om de orde te handhaven. Het Katangese ministerie van Binnenlandse Zaken, waaronder de gendarmerie ressorteert, heeft dan ook al geprotesteerd tegen de nieuwe orders aan de V.N.- troepen, waarbij deze zo nodig tegen de gendarmerie zullen moeten optreden. Het ministerie noemde de orders ongerecht vaardigd en zonder wettige basis. De Ver. Naties zouden geheel verantwoordelijk zijn voor de chaos, die ongetwijfeld door de uitvoering van de orders zal ont staan, aldus de verklaring van het Katangese ministerie. Een inwoner van Bremen, West-Duitsland. is door vijf Oostduitse grenswachten van de post Marienborn zodanig mishandeld, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgeno men. De 57-jarige Otto Beutler was naar West-Berlijn gegaan en had aan de grens met Oost- Beriijr een verblijfvergunning voor Oost-Duitsland gevraagd. Dit werd hem geweigerd, en toen hij zich opnieuw bij de post vervoegde om zijn verzoek te herhalen werd hij gefouil leerd. Een bedrag van 190 oostmarken dat op hem werd aangetroffen, werd in beslag genomen. Beutler werd vervolgens naar Marienborn gebracht en mis handeld toen hij zich tegen zijn uitwijzing verzette. Hij ligt thans in het ziekenhuis van Helms tedt. DR. KORTENHORST WEER VOORZITTER In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer is voorlezing gedaan van het Kon. besluit, waarbij de heer dr. L. G. Kortenhorst weer benoemd is tot voorzitter. De heer Kortenhorst aan vaarde zijn functie met het uit spreken van een korte rede, waarin hij een beroep deed op aller medewerking, waarbij hij speciaal doelt op de behande ling van de begroting. Voor de schriftelijke behandeling geeft hij een nieuwe procedure in overweging. Ook voor de open bare behandeling ware z.i. een andere methode te volgen. Met de seniores is de voorzit ter op drie punten tot overeen stemming gekomen. De behan deling der begroting zal worden onderbroken voor de behande ling van wetsontwerpen van an dere aard. Van 21 oktober af zal de Kamer ook vrijdagsmiddags bijeenkomen. Ten derde is hij voornemens de Kamer zo spoe dig mogelijk na Kerstmis, na melijk tegen 3 januari te convo ceren. Tenslotte verklaarde spreker met een beroep op aller mede werking het voorzitterschap te aanvaarden. De revolutionaire strijdkrach ten van generaal Phoemi Nosa- van hebben woensdag bij Pak- sane de laatste verbinding te land met Vientiane, de brug over de Sane, opgeblazen om te voorkomen dat regeringstroe pen de stad binnentrekken. Radio-Vientiane berichtte ach ter gisteravond dat Paksane in handen van de regering is. De stad ligt aan de samenvloeiing van de Mekon en de Sane en is de afgelopen twee dagen het toneel geweest van botsingen tussen regeringstroepen en een heden van het revolutionaire leger. In de omgeving van Paksane heeft generaal Phoemie t,ej*i minste 17 motorboten samen getrokken, die eventueel twee bataljons kunner. vervoeren. Radio Vientiane berichtte woensdag dat eenheden van Phoemi op Vientiane aanruk ten. IN 1961 NEDERLANDSE POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ Verwacht wordt dat juli 1961 alle politieke delinquenten in vrijheid zullen zijn gesteld. Over het lot van de Duitse politieke gevangenen is nog geen beslis sing genomen. Dit is meegedeeld door de heer L. P. Bunt, directeur van de gevangenis „Oostereiland" te Hoorn, waar thans drie en twintig van de vijf en twintig nog gedetineerde politieke ge vangenen zijn ondergebracht. Acht hiervan bevinden zich in de zogenaamde open afdelihg. „de brug" ter voorbereiding op hun terugkeer in de maatschap pij. Zij zullen namelijk binnen enkele maanden voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Er bevinden zich nog twee Neder landse politieke delinquenten in de strafgevangenis te Breda, van wie één met levenslang. De ander is reeds op jaren gesteld. RUSTIG WEER. In het afgelopen etmaal is de luchtdruk boven onze omgeving merkbaar gestegen. Daardoor kwam er een uitloper van een boven Rusland aanwezig hoge- drukgebied boven Duitsland en Noord-Afrika te liggen. De wind nam bij ons af en wordt van daag zwak. De aangevoerde lucht blijft ta melijk vochtig, en er komt vrij veel bewolking in voor. Bij Zuid West-Engeland is een kleine depressie aanwezig, die daar plaatselijk veel regen bracht. Verwacht wordl echter, dat dit regengebied vandaag ons land niet zal bereiken. ZON MAAN op onder op onder Sept. 23 6.27 18.37 9.08 19.58 24 6.28 18.35 10.21 20.29 25 6.30 18.32 11.33 21.07 Bij ons wordt dus op de meeste plaatsen droog weer met enkele verspreide opklaringen ver wacht, waardoor de temperatu ren overdag iets hoger zullen oplopen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. RUSTIG WEER. Vrij veel bewolking maar op dc meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere temperaturen. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden v.m. 3.42 3.07 4.22 4.32 n.m. 3.57 3.22 4.37 4.47

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1