I SI ro IN DE GREEP VAN DE ANGST Binnenlands nieuws Nieuwe uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen in de landbouw Beursoverzicht Tekort landbouw-eligatie- fonds 295 miljoen gulden DE V R IJ E ZEEUW! GESPANNEN VERHOUDING TUSSEN TUNESIE en FRANKRIJK Kans op verbreking der diplomatieke betrekkingen CETA-BEVER BUITENBIJTS Omzetbelasting op boter verdwijnt ISRAËLISCHE PATROUILLE DOODDE „VERSPIEDERS" HARRIMAN OVER ZIJN AFRIKAANSE REIS SCHEPEN VAN DE TOEKOMST BELOFTE INGELOST Boerderijbrandc Pagina 2 Donderdag 22 september JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN Een dertienjarige jongen is gistermiddag achter de nieuwe kerk in Someren-Eind in het rand gestikt toen een gat, dat hij met vier speelkameraden had gegraven, instortte. Het gat, dat met, graszoden was afgedekt, stortte in terwijl de jongen, de 13-jarige Paul Bastiaans. er in was. Een arts heeft nog kunstma tige ademhaling toegepast, maar de jongen, oudste van de vier kinderen van een Ambo nees gezin, bleek enkele minu ten na de instorting reeds te zijn overleden. BOUWPUT ONDERGELOPEN Omdat de storm van dinsdag avond het water hoger opjoeg dan normaal, is de polder „Mal tha'' bij Willemstad in de nacht ondergelopen. Ook de bouwput oor de schutsluizen van de Vol- kerakdam kwam vol water te staan. Rijkswaterstaat heeft dinsdag avond de aannemers, die mate iiaal in deze bouwput hebben staan gewaarschuwd, dat er ge vaar voor overstroming bestond. Aan het advies om het materiaal uit de bouwput te halen, hebben niet alle aannemers gehoor ge geven. Thans staan enkele machi nes in de plas. Erg groot is de schade niet; wél is het werk ge stagneerd. HIJ ZAG HET De politie te Rotterdam heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 48-jarige W. L. uit Den Haag, die onbevoegd de geneeskunst zou hebben uitgeoefend. De man, die tegenover de politie verklaarde psychisch-genezer te zijn en zich ook wel spiritistisch-prediker noemt, reist door het gehele land. In znn gezelschap bevindt zich een fabrikant, die in hem gelooft. Het politieonderzoek wees ver der uit, dat L. zijn patiënten ver telt, dat hij voor hen op psychi sche wijze genezing zal zoeken. In het bijzijn van de patiënt zingt de fabrikant de „genezer" dan toe „Ik zie zo graag waarop de ander in trance geraakt. In die toestand stoot hij dan allerlei verwarde klanken uit. Ook be strijkt hij zijn patiënten wel met zijn handen. Een vast tarief heeft hij niet. De beloning laat hij gaarne aan de klanten over. Tot nu toe was het „genezen" voor hem een lucratieve bezigheid, aldus het onderzoek. tijd, dat Maxi und Ernst Baier in de betrokken plaatsen optra den. De directie van het ballet verzocht daarom de politie, het gehele personeel aan een streng verhoor te onderwerpen. Er werd echter geen enkele aanwijzing gevonden, totdat de rijksrecher cheurs dinsdag in samenwerking met de Leeuwarder en Gronin gen- politie vingerafdrukken lie ten maken van alle personeels leden. Daarbij kwam aan het licht, dat de dader de door nie mand verdachte dirigent was. De directie van het ijsballet deelde mede, dat H. al drie jaar bij haar in dienst is en dat er in die periode nooit sprake is ge weest van enig wangedrag. H. werd altijd beschouwd als een rustige ingetogen man en een eprste klas musicus en dirigent. Hij heeft jarenlang deel uitge maakt van het beroemde koor de ..Regensburger Domspatzen". H. is Katholiek. Andere leden van het ballet was het de laatste weken wel opgevallen, dal H. bijzonder zwijgzaam was gewor den. LONGONDERZOEK IN GELDERLAND Bij het door de Stima verrich te hevolkingsonderzoek»bleek dat het aantal gevallen, dat een tu mor in de longen werd gevonden, stijgt. Het was in de laatste twee jaar 0.4 per duizend onderzoch ten en daarmede thans bijna ge lijk aan het aantal gevonden t.b.c.-gevallen dat in dezelfde pp- riode 0,44 promille bedroeg. On der deze tumorpii was naast de longkankergevallen ook een aan tal goedaardige gezwellen waar voor echter ook vaak operatieve behandeling nodig was. In de elf jaar die Stima in Gelderland werkzaam is, zijn tot dusver 1140 gevallen waarvoor behandeling nodig was, kunnen worden opge spoord. In de eerste twee jaren was bet aantal gevonden t.b.c.- gevallen hier hoog 16 per 10.000 personen. Daarna kwam er een langzamp daling. De laat ste drie jaren blijft het aantal vrijwel gelijk 5 per 10.000 perso nen. Opvallend is nog dal er bij de mannen steeds meer actieve t.b.e. is gevonden dan bij de vrou wen en dat de dating in het aan tal gevonden gevallen bij de vrou wen sneller is gegaan dan bij de mannen. De betrekkingen tussen Tune sië en Frankrijk zijn plotseling opnieuw gespannen geworden. In Tunesische kringen te Parijs acht men de spanning zodanig, dat de mogelijkheid van een ver breking der diplomatieke betrek kingen niet worden uitgesloten. De Tunesische ambassadeur in Frankrijk. Habib Bourguiba jr, is door zijn regering teruggeroe pen en vertrok gistermiddag naar Tunis. De spanning is het gevolg van een weigering van genpraal De Gaulle Habib Bourguiba jr te ontvangen. Laatstgenoemde heeft vorige week bij zijn terug keer uit Tunis te kennen gege ven, dat hij een boodschap van de Tunpsisrhe president voor de Franse president hij zich had en een audiëntie bij het Frame staatshoofd had aangevraagd. Gisteren is uit Tunesische bron vernomen, dat generaal De Gaulie geweigerd heeft de Tune sische ambassadeur te ontvangen en de secretaris-generaal van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Eric de Car- bonnel. verzocht heeft Bourguiba te ontvangen. De boodschap van de Tunesi sche president heeft volgens Tunesische kringen betrekking op het Algerijnse vraagstuk en in het hijzonder op een „Alge rijns-Tunesische fusie". Zoals hekend lieeff president Bourgui ba onlangs verklaard voorstan der te zijn van een samengaan met Algerië indien dit een op lossing van liet Algerijnse pro bleem zou bevorderpn. Het blijkt dat Bourguiba jr geen geseh reven hoodsehap bij zich had maar een gesprek met dp president wenste. Dit werd door Do Gaulie niet nodig ge acht. Van Fransp zijde wordt verklaard dat Bourguiba jr door de president zelf zou zijn ont vangen, indien hij een werkelijke geschreven boodschap bij zich had gehad, wat ook de In houd daarvan zou zijn geweest. BROMFIETSER OMGEKOMEN De 37-,jarige arbeider P. Thijs sen uit Meyel is om kwart voor zeven gistermorgen dodelijk ver ongelukt toen hij met zijn brom fiets ten zuiden van Roermond werd aangereden door een per sonenauto. De auto slipte en greep de bromfietser op het fiets pad. De bestuurder van de brom fiets was gehuwd en had geen kinderen. KOEIEN GEËLECTROCUTEERD. De Wijkbrug (gemeente De Wijk) zijn dinsdag vier koeien van de veehouder R. Rooze door elektriciteit gedood. Het onge luk gebeurde tijdens het machi naal melken. Door een defect, in een schakelaar kwam de ma chine ondpr spanning te staan, waardoor de koeien werden ge- electrocuteerd. De dieren waren op slag dood. De veehouder is verzekerd. MASSALE ZIEKTE IN HET FKIESF. DORP NÏJ BEETS. In het Friese dorp Nij Beets maakt men zich ongerust over het feit, dat sinds enkele dagen enige honderden inwoners ziek zijn. De optredende ziektever schijnselen, doen denken aan buikgriep. Het vermoeden be staal. dat dc oorzaak van deze vreemde, plotselinge uitgebroken epidemie gezocht moet worden in de erwtensoep, die afgelopen zaterdag in vrijwel alle gezinnen van dit dorp is gegeten. Op die dag namelijk werd er ten bate van dc plaatselijke spnrtvcrenty ging een zogenaamde „snertac- tie" gehouden, waarbij huis aan huis gevent werd met erwten soep met worst, die in melkbus sen was aangeveerd uit de exportslagerij Ie Akkrum. Inmiddels heeft de geneeskun dige inspectie van de volksge zondheid een onderzoek laten in stellen om de oorzaak van deze massale ziekteverschijnselen op te sporen Er zal speciaal worden nagegaan, of inderdaad de in grote hoeveelheden verkochte erwtensoep norzaak van de ziek te is. Ook in het naburige dorp Bnornbergum pm elders in de omtrek, waar dezelfde soep is verkocht, werd onder de consu menten een aantal patiënten ge meld met soortgelijke klachten ais die in Nij Beets. DIRIGENT IJSBALLET BAIF.R GEARRESTEERD. De dirigent van hel orkest van het ijsballet van Mari und Ernst Baier, H. H., is in Drachten ge arresteerd. Hij is degene, die in de afgelopen weken in Katholie ke kerken in Eindhoven, Doe- tinrhem, Zwolle en Leeuwarden kruisbeelden en andere religieu ze voorwerpen heeft vernield. Hij heeft inmiddels bekend. Aanvankelijk tastten rijksre cherche en gemeentepolitie vol komen in het duister over de vernielingen in de kerken. Het spoor leidde echter naar het ijs- ballet. aangezien de ravages steeds werden aangericht in de de kooporders in een vrij lege „WILLIGE" STEMMING De stemming was gistermiddag voor alle internationale waarden doorelkaar genomen „willig" bij kalme handel. Op de scherpe koersdaling van dinsdag volgde gisteren voor de aandelen Philips, AKU en Hoogovenwaarden een nog scherper koersherstel. Ge noemde fondsen haalden niet al leen de daling van de vorige dag geheel in, doch kwamen hier zelfs boven uit. Dit was ook het geval voor aandelen Kon. Olie. Het publiek haastte zich om de stukken uit de markt te nemen, dit in tegenstelling tot de beide vorige beursdagen, toen van deze zijde verkopen aanleiding waren tot grote koersdalingen. Vonden maandag cn dinsdag de verkopen plaats in een vrij lege markt, dit was gisteren het geval met de aankopen. Hierbij kwam nog dat ook Zwitserland en West- Duitsland weer tot aankopen van enkele Nederlandse hoofdfondsen overgingen. Amerika had be langstelling voor Hoogovens. Aan zoveel vraag viel moeilijk te voldoen. Dit kon alleen tegen veel hogere prijzen ten opzichte van de voorgaande slotkoersen. De voorloper van dit krachtige koersherstel op het Damrak was Wallstreet dat dinsdag, na de zwarte maandag, een herstel te zien gaf. Daarnaast waren de in de miljoenennota in het vooruit zicht gestelde belastingverlagin gen oen goede stimulans voor het Damrak. New York had dinsdag belangstelling voor de Philipspa- pieren waardoor dinsdagavond, gedurende het niel-officiële Iele tonische avondverkeer, de Plu- ltpsaandelen reeds aanzienlijk in koers stegen. Gistermiddag daal dc het aandeel Philips van 1176 tot 1167 om op circa 1170 de markt te verlaten tegen dinsdag als slotpri.js 110512AKU's, mede dank zij aankopen voor Westduit- se rekening op 104 circa 26 pun ten hoger. Unilevers verbeterden ruim 20 punten op 803 cn Hoog ovens, zeer vast, ruim 50 punten hoven dc vorige slotkoers. Aande len Kon. Olie liepen op van 122,90 tot 124,20 doch daalden daarna tot 123,50. De slotkoers van dinsdag was 120, De aan delen, waarvoor een flinke be langstelling bestond, noteerden ruim hoven pariteit New York. Het ligt In de lijn der verwach tingen dat het Unileverconeern zal overgaan tot een bod op de aandelen „De Betuwe". Deze aandelen werden tot op lieden sporadisch op dc incourante markt ter beurze verhandeld. De koers is thans 250 bieden. Aandeleni laims en obligaties claims Indola. die dinsdag in een zeer ongunstige markt voor het eerst werden verhandeld, kregen gisteren hogere adviesprijzen op resp. ƒ690 (ƒ650) en ƒ145 120). In de scheepvaarthoek was de handel uiterst kalm en bedroegen de koerswinsten doorelkaar cixea 3 punten. In de cultuursector wa ren certificaten Deli zeer vast op circa 173, tegen dinsdag als slotpri.js 164,50. Ook hier was dc markt zeer klein en kwamen markt. Staatsfondsen eerder ho ger nu een nieuwe lening kan worden tegemoet gezien groot 250 min in plaats van 500 min waarop de beurs reeds min of meer had gerekend. In de lokale afdelingen werden hier en daar de zeer forse koers verliezen van dinsdag niet onbe langrijk gereduceerd. Ook de bankaandelen vertoonden een zeer goed herstel. Van de bier aandelen werden aandelen Hei- neken hoger geadviseerd op het niet ongunstige boekjaar, dat per 30 september a.s. afloopt. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES 19/9 20/9 21/9 Int. concerns 558.85 541.96 563.07 Industrie 326.84 316.70 326.17 Scheepvaart 116.79 163.95 168.10 Ranken 219.98 211.49 220.47 Cultures enz. 148.59 144.99 152 19 Algemeen 391.36 379.61 393 79 NABElTtSKOERSEN AKU: 507—512 slot 508 (492) Kon. Olie: 125.00—126.50 slot 126.50 (124.40) Philips: 1194—1210 slot 1201 (1171%) Unilever: 806—810 gl sloi 808 (800%) Hoogovens: S70875 slot 873 (850%) Tussen de minister van Land bouw en het landbouwschap is overeenstemming bereikt over een herziening van de uitgangs punten voor dc kostprijsbereke ningen ten behoeve van het ga- rantiebeleid voor de landbouw. De op deze nieuwe basis here kende kostprijzen zullen voor taan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantie prijzen zijn, zo verneemt men van hei Landbouwschap. Bij de vaststelling van de garantieprijzen voor het oogst jaar 1959/'60 verdedigde de mi nister van Landbouw een minder strenge binding tussen het niveau der garantieprijzen en de door het Landbouw-Economisch Instituut berekende kostprijzen. Tegen deze gedachte van de minister is zowel van de zijde van het Landbouwschap als in de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal het bezwaar geuit, dat door de bepleite ontkoppeling hel garantiebeleid zijn objectieve basis zou verliezen. Op aandrang van de Tweede Kamer zegde de minister loe met het Landbouw schap overleg te zullen plegen over de toekomstige basis van het garantiebeleid voor de land bouw. In de algelopen maanden heeft een wpj kgrnep, hestaande uit vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, het Landbouvvschap en bet Land- bouw-E'conomisch Instituut een herziening van de uitgangspun ten voor de kostprijsberekenin gen ten behoeve van liet garan tiebeleid voorbereid. Tussen de minister van Landbouw en het bestuur van het Landbouwschap is inmiddels overeenstemming bereikt over dp voorstellen van genoemde werkgroep. De minis ter heeft het Landbouwschap toe gezegd, dat de op de nieuwe basis berekende kostprijzen voor taan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantie prijzen zullen zijn. De herziening van de uitgangs punten voor de kostprijsbereke ningen heeft in hoofdzaak be trekking op de inhoud die moet worden gegeven aan de voor waarde, dat de kostprijsbedrijven „goed geleide, sociaal-economisch verantwoorde bedrijven'' dienen te zijn. De voorwaarde „sociaal- economisch verantwoord" be treft de produktie-omstandighe- den, zoals grondsoort, bedrijfs- grootte, verkaveling en dergelij ke, en komt bij de keuze der kostprijsbedrijven reeds voldoen de tot haar recht. De eigenschap „goed geleld" onttrekt zich echter veel meer aan de directe waarneming. Daar om zullen de bedrijven, waarvan het L. E. I. tot nu toe de kostprij zen berekende, op dit punt een tweede beoordeling ondergaan aan de hand van de gegevens, die uit de administratie van de be drijven beschikbaar zijn geko men. Op hasis van onderzoekingen van het L. E. I. is het mogelijk gebleken kengetallen op te stel len. die een globale beoordeling van de kwaliteit der bedrijfsvoe ring op de betrokken bedrijven mogelijk maken. Op grond van deze gegevens is voor het komen de jaar afgesproken, dat de be drijfsvoering op de kostprijsbp drijven aan bepaalde minimum voorwaarden moet voldoen. Deze voorwaarden zijn: 0 Voor de weidehodrijven: tpn minste 9 tot 11 melkkoeien per volwaardige arbeids kracht. 0 Voor de gemengde bedrijven: ten minste 8 melkkoeien per volwaardige arbeidskracht. 0 Voor de veenkoloniale bedrij ven: ten minste 8 ha cultuur grond per volwaardige ar beidskracht. Voor dp akkerbouwbedrijven op zeeklei zijn voor het komende jaar nog geen normen met be trekking tot de bedrijfsvoering vastgesteld. Het stellen van deze minimum eisen noopte tot het samenvoegen van een aantal der gebieden, waarvoor in bet. verleden afzon derlijk kostprijzen werden bere kend. Zo zullen voortaan de wei- dehedrijven niet meer onderschei den worden in acht kostprijsge- bieden maar in vier en de groep gemengde zandbedrijven niet meer in vijf. doch in drie kost- prijsgebieden. Naast deze beoordeling van de kostprijsbedrijven op de kwaliteit van de bedrijfsvoering worden in de kostprijsberekening 1960/1961 nog de volgende wijzigingen van de uitgangspunten doorgevoerd: 0 De waardering van grond en gebouwen zal voortaan ge schieden op basis van de of ficiële pachtnormen naar de gemiddelde kwaliteitsklasse van de desbetreffende grond soort en de gemiddelde doel matigheid van de bedrijfsge bouwen. 0 De beloning voor bedri.jfsiei ding zal worden berekend als een percentage van 't totaal der bewerkingskosten en der rentekosten. (Advj «Huren, tumealomr, tehuttlni Als algemeen uitgangspunt voor de kostprijsberekeningen 1960/1961 geldt tenslotte, dal zi.i liet in 1960/1961 te verwachten prnduktiviteitspell weergeven Om deze reden wordt de arbeid gewaardeerd tegpn het loonpeil van na 1 april 1960. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam voor vandaag luiden: EnggJ.'jf pond 10.55- 10.65, Amei ikaanse dollar 3.753.79, Canadese dollar 3.85--3.90, Fran se frank (100) 76.10-76.60, Belgische frank (100 7.32— 7.37, Duitse Mark (100 90.10 90.60, Zweedse kroon ((100) 72.40 73.40, Zwitserse frank (100) 87.35 87.85. Italiaanse lire (10.000) 60.00—62.00. Deense kroon (100 54.50 - 55.50, Noorse kroon (100 52.50- 53.50, Oosten rijkse shilling (1001 14.55—14.65, Portugese escudo (100) 13.12% 13.27%, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17%7.32%. De bij de Tweede Kamer inge diende begroting voor het dienst jaar 1961 van hel Landbouw- Egalisatiefonds geeft een nadelig saldo te zien van 195 miljoen gul den. Zoals ieder jaar het geval is, moet deze begroting zo deelt minister Marijncn in zijn toelichting mede beschouwd worden als een taxatie, die op basis van de thans bekende ge gevens zo goed mogelijk is ge schied. Doordat de garantieprij zen voor 1960/61 nog niet zijn vastgesteld en het welhaast on doenlijk is de ontwikkbling van de marktsituatie op verant woorde wijze te taxeren, zullen de werkelijke uitkomsten kunnen afwijken van de thans ingediende begroting. In de akkerbouwsector is er van uitgegaan, dat aan de telers van rogge, haver, gerst en ge mengd gewas op de z.g. lichte gronden over de oogst 1961 wederom een toeslag betaald zal worden. De totale toeslag wordt op basis van het thans geldende systeem maximaal geraamd op 45 miljoen gulden. Voor de steun aan de suikerraffinaderijen is weer een bedrag van 2 miljoen gulden opgenomen, dat bij be ëindiging of vermindering zal kunnen worden verlaagd. Aan de telers van fabrieks aardappelen op de veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen be drijven zal per ha fabrieksaard appelen een toeslag worden ver strekt van een zodanige hoogte dat deze de produktiekosten voor de gewassencombinatie rogge, haver en fabrieksaardappelen ge middeld dekt,. De totale toeslag wordt geraamd op 15 mlijoen. VEEHOUDERIJ EN ZUIVEL Aangenomen wordt, dat ten behoeve van het marktordenend beleid voor de varkenshouderij voorlopig met een bedrag van maximaal 10 mlijoen gulden zal kunnen worden volstaan. Voor de toeslag op de melkprijs aan veehouders over het melk prijsjaar 1960/'61 is een bedrag van 230 miljoen gulden uitge trokken. Bij de raming is reke ning gehouden met het voorne men van de regering om in de loop van het melkprijsjaar de boter vrij ie stellen van omzet belasting. Verder zijn de facto ren. die de toeslag bepalen zo goed mogelijk geschat op grond van de inzichten, die daarom trent medio juni bestonden. De kosten uit hoofde van de garantie aan de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart worden gezien de resul taten van de laatste jaren be groot op 3 miljoen. Tenslotte is onder de inkom sten een bedrag van 10 miljoen gulden opgenomen, dat in het jaar 1961 vermoedelijk aan het saldo der egalisatieheffingen op geïmporteerde granen en deri vaten daarvan kan worden ont trokken. Een verantwoorde reserve met het oog op toekom stige restitutieverplichtingen zal daarbij in acht worden genomen. Door de memorie-posten wordt de mogelijkheid tot het nemen van bijzondere maatregelen in de ak- kerdbouw-, zuivel-, tuinbouw- en sierteelt, visserij- en pluimvee sectoren opengehouden. (Adv.) •ir door 66) KARL UNSELT (Nadruk verboden.) De ondergrondse sleeple haar onder de verwoeste stad door. Mabnen en vrouwen, jongens en meisjes droegen aktentassen in hun handen of onder de armen. In de loop der jaren waren deze tekenen van hun onvermoeide werkzaamheid er gehavend en smoezelig gaan uitzien Men knikte elkaar toe, zonder eikaars naam te weten. Maar men be hoorde bijeen. Als de trein hin- nenliep, ging iedereen naar „zijn" wagon en ging staan of zitten, waar hij altijd gestaan of geze ten had. Juffrouw Maas had zich opge steld, waar de eerste wagon moest stoppen, want zij moest aan de voorkant uitstappen en beschouwde het als onnodig tijd verlies van de laatste wagon over het hele perron te moeten lopen. Men ging opzij, toen zij naar haar plaats op de voorste bank liep. Men zei: „Mogge" en keek weer in zijn krant, die men altijd zo hield, dat anderen kon den meelezen. Juffrouw Maas miste twee ge zichten en zij vroeg zich af, of dat aan ziekte moest toegeschre ven worden, of dat die twee in hun bedrijf ontslagen waren. Sedert zij dit traject gereden had waren er zo al veel uitgevallen. De verlieslijst van de strijd dezer stad om haar economische in- standhuoding werd steeds lan ger. Een jonge man met een pleis ter onder zijn rechteroog, stond naast haar en scheen haar gade te slaan. Hij had geen aktentas bij zich, waarin gemeenlijk het ontbijt, het middagmaal of wat gereedschap was opgeborgen. Juffrouw Maas hield hem voor een werkloze, hoewel hij nog behoorlijk in de kleren zat. Zij schonk verder geen aandacht aan hem en droomde weer weg tussen de hekken van cijfers, die haar leven omringden. Als men ergens boven dc grond uitkwam, zag men een dichte nevel tegen dc ruiten hangen. Onophoudelijk zat er iemand te hoesten en zijn ademhaling klonk als een gekreun. Daar hij écn van de vaste reizigers was lette niemand meer daarop. Pas als hij eens zou ontbreken, zou men oök zijn hoesten en kreunen mis sen. Tedereen vermoedde wel, dat hij ten dode was opgeschre ven. De trein ging door 'n bocht. De mensen hielden er zich een beetje naar, gehoorzamend aan de wet der middelpuntvliedende kracht. Door die beweging raak te de jonge man met de pleister haar been aan en mompelde een verontschuldiging. Dat deed men hier anders niet en daarom ver wonderde het juffrouw Maas. Deze man hoorde hier dus eigen lijk niet. De eentonigheid der ge beurtenissen had hem nog niet afgestompt. De trein stopte. Iedereen wist, wie er hier zou uitstappen of binnenkomen, knikte even. maak te plaats en schoof nok juffrouw Maas door het vrij gemaakte gangetje naar de uitgang van de wagen. Zoals iedereen liep zij vlug naar de trap en trede voor trede met de hele golf mensen het nevelige licht tegemoet. Rij het uitgangshek weid zij tamelijk onzacht in haar rug ge stoten. Zij draaide zich om en keek in het gezicht met de pleister. „Neemt u mij niet. kwalijk, er werd zo geduwd," zei de jonge man die in de wagon naast haar gestaan had. Zij knikte en zette haar weg voort. De uitgang deed denken aan een sproeier die de men sen-massa naar alle richtingen verstoof. De nevel was onbehagelijk nat en koud en zó dicht, dat alle ge luiden fluwelig gedempt klon ken. Juffrouw Maas verheugde zich reeds bij voorbaat over de behaaglijkheid van haar warm kantoor. Bij een kruispunt moest zij even wachten, omdat de op gestoken arm van een verkeers agent de stroom van auto's en mensen tegenhield. Tot haar ver wondering ditmaal gemengd met een licht gevoel van bevreem ding, zag zij naast zich weer de jonge man met de pleister onder het oog. Een ogenblik had zij de indruk, alsof hij haar op een ver trouwelijke manier toelachte en toenadering zocht. Zowel haar leeftijd als het vroege ochtend uur behoedden haar voor een verkeerde uitleg. Maar zij was nu opmerkzaam geworden en op haar verderre weg ging zij her haaldelijk aan de overkant van de straat lopen en stelde zodoen de onopvallend vast, dat die man haar ongetwijfeld volgde, of op zijn minst in een buurt moest zijn, die in dezelfde richting lag als haar kantoor. Daarom was zij blij toen zij de poort van de fabriek bereikte, maar zij kon niet nalaten achter om te kijken, of de jongeman nu zijn weg zou vervolgen. Tot haar verbazing bleef hij voor de poort staan en monsterde aandachtig het hele gebouw. Zij deed alsof zij het niet op merkte, haalde de sleutel van het kantoorgebouw uit haar tas je en keek intussen naar het ketelhuis aan de overkant waar tot haar voldoening de stoker al aan het werk was. (Wordt vervolgd.) Een Israëlische Irgrrwooni- vnerder heeft woensdag nietgi. deeld. dat drie verspieders dins- dagavond door ern Israëlisch patrouille in de buurt van df Gaza-strook bij een treffen iiin gedood. Uit een voorlopig onderzoek was gebleken, dat de verspiede: speciaal opgeleid waren voer ..werk in Israël" als spion. Z;j hadden documenten en inrtruc. ties bij zich. Volgens een bekendmaking stuitte de Israëlische pa tromt. op drie gewapende infiltrante die uit de Gaza-slrook op we; naar Israël waren. Zij trachtte al vurend te ontsnappen. Ti Israëlische patrouille bean I woordde het vuur. Een Israël: I sche militair werd licht gewone Bij Ramie is in de nacht vat dinsdag op woensdag een -opl Israëlisch gebied doorgedrongw I Jordaniër door een Israëlisch grenswacht gedood, aldus meldt de Israëlische politie. De Ver. Staten moeten 7,0 spoedig mogelijk morele et; materiële hulp versehaffen aar, I de nieuwe Afrikaanse landen willen deze niet in het commu nistische kamp terechtkomen zo heeft oud-gouverneur Ham man dinsdag op een persconfa rentie in New York bekendge maakt. Hij heeft voor de demo cratische kandidaat voor het presidentschap, senator Kenne dy. een rondreis door Afrika gemaakt. Harriman gaf te kennen, dat hij Kennedy zou adviseren de Afrikaanse kwestie in zijn ver kiezingscampagne op te nemen Deze kwestie was zijns inziens door de regering Eisenhower verwaarloosd. De nieuwe typen watertrans- portmiddelen, zoals luchtkus- senboot en de draagvleugelboot, bieden voor de scheepvaart-in de toekomst zeer beperkte ma- gelijkheden, aldus concludeerde maandag dr. ir. D. J. van Ma nen, oud directeur van het scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen in een rede op het symposion over scheep^- hydrodynamica, dW J xhaaf,. to het Scheveningse KurnaHs gé houden wordt. Dé'l3Hèët 'TOi Manen zeide, dat de tegenwoor dige typen vrachtschepen de snelheid van 20 tot 25 knopen wel niet meer zullen kunnep overschrijden. Voor wat de vaartuigen met hoge snelheid betreft merkte Ir Van Manen op, dat de draag vleugelboten een snelheid zou den kunnen ontwikkelen, van zeker 100 knopen maar in hun omvang beperkt zullen moeten blijven tot ten hoogste 100 ton. Verscheidene van. deze boten kleine typen, zijn reeds in de vaart in Italië, Skandin'avie en Venezuela. Voor wat. betreft de iuchtkussenboten geldt even eens, dat de snelheid kan wor den opgevoerd tot 100 knopen (ongeveer 185 kilometers) per uur, maar dat hier nog veel meer technische problemen op gelost. moeten worden dan bij de draagvleugelboot. Dr. ir. Van Manen noemde als spectaculair voorbeeld van zo wel vergrote waterverplaatsing als opgevoerde snelheid de su pertanker. De ontwikkeling van deze scheepvaart gaat thans echter in de richting van onder zeetankers voor de koopvaardij De Lectric Boat Divison van general Dynamics Corporation heeft in opdracht, van de Ame rikaanse ..Maritime Adminis tration" de studie gemaakt van door kernenergie aangedreven onderzeetankers. Maar bij deze studie zijn noch militaire, noch economische factoren in aan merking gekomen. Een wijze rechter in Bee'rsjeba heeft het een arme vrouw moge lijk gemaakt haar gelofte in té lossen en daardoor haar zoon te bevrijden van plagerijen door zijn schoolkameraden. Aanleiding tot de plagerijen waren de lange haarlokken van de jongen. De vrouw was namelijk, zo Vertelde zij de rechter, die Öe kameraad jes voor zich had zien versch:- nen. onlangs van een ernstig' ziekte hersteld. Uit dankbaarheid had zij beloofd het haar van haar zoon niet te zullen knippen voor dat zij een gepast offer voor een goede zaak zou hebben gebracht Zij was echter arm en had het benodigde geld tot nog toe niet bijeen kunnen sparen, en 'inmid dels werd het haar van haaf zoon al maar langer, een onweer staanbare uitdaging voor' <fe schoolvriendjes. De rechter bonti de vrouw een gift' uit eigen za.k aan om haar in staat te «tellen de belofte in te lossen, maar oe vrouw verklaarde het geld zelf te willen verdienen. Toen liet de rechter een bezem halen en ver zocht de vrouw daarmee de rechtzaal aan te vegen. Aldus kon zij eerlijk het aangeboden geld verdienen, haar belof'e na komen en de schaar in zoonlief* haren zetten. p>„ tiendulzeni *rhe krijgsgevang Fpii 1 september 1941 in bet co 8arhenliausen bü f S.-bewakers me dr nek vermoord, •verklaringen van één der drie ynoi bewakers die In rechtstaan. Hempel zei erve ziin geweest dat Fendr bevelen v< bevH van v ,,-pn Het doodsi gevangenen geschf L barak van hel k plaatsbare crema dag en nacht, zc a, tie werd stopgt aantal S.S.-leiders vlektyfus had gek Hoehn beschree gevangene met er slaap had gedood van de galg was zei dr op de gronr mende man te hi schoten „omdat ik de zijn". Nu zou t clusie zijn gekome verdient. Hoehn staat me S.S.-ers, Boehm ei recht voor moord 300(1 gevangenen. 1 taak het organiser porten van Russi vangenen die met werden vermoord, de- de executies volkomen wettig 1 tchouv d. omdat h expcutiebevelen va I fuhrer S.S.' Hein had ontvangen. Hoehn gaf too a f vier executies dooi hebben deelgenomt gene die bij een 01 ging was gegrepei een mes neergest in Rerlijn opgeha zicli over dil ..u Eerlijn bijzonder heugd en meende dronken te ziin ge J yan het nèerscl gevangenen op 11 ken hii zich niets ren -Wel wist hij n „krachtig" had vei voorstel om hen van het kamp op t dat dit technisch Was". Hoehn meende mer ven Sachsenh was voor massa-c herinnerde hij zie deelgenomen aan van acht gcv.anger Boehm had de met een witte dokt mond van gevang den worden geëxe specteren. Het a tanden schreef hij gen met blauw kri •s Middags kwa Hémpel in de m( veer 80 politieke In juli zijn branden voorgeko de boerderij vern beschadigd werd communiqué van van Binnenlandse Drie van dt kwamen voor ir zeven in Frlosla Utrecht; twee it land; één in Zeela Noord-Brabant. De directe scha branden aangerici raamd op 1.223.0 Elf van deze bri veroorzaakt doo: twee door blikse door aardsluiting; de rubberslang va sprong, in zes gev oorzaak onbekend. Bij deze brande varkens en 1 stuks BROMFIETSER O De 49-jarige bro S. uit Den Haaj leven gekomen, r aanrijding had me fietser A. D. De liet onvoldoende r wielrijder en kwar vallen. Hij is in de ternacht aan zijn bezweken in de te Wassenaar. SCHEEPSWRAK! NOORDOOST Tot nu toe zijn Oostpolder 158 scl aangetroffen. Dit Cheoloog voor h( gebied, de heer G Heide uit Schokla gen in Em meioord tijdens een lezing schappij tot Nut meen over de sch gen in de IJsst Het groot aantal s< deze polders is gev gegraven vormt re zameling, die in wereld grote belai de deskundigen scheepsopgravinge alleen van belai scheepsbouwkundi nis, maar ook voc denis in het alger de datering van d de, sinds de ia epuwen afgezette Met deze datering! beoefenaars van a van wetenschap vs deel doen. De heer Van der verder nog mee, in het werk zullei stold om een sch een zeer bijzondei geheel te conserv onder te brengen ciaal daarvoor ruimte.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2