De plechtige opening Staten-Generaal der c KOEK Het evenement van het jaar VenkcJk lulkoek Tito in NewYork kroonrede Mnkering bij abonnement: Têrneüzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW .WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5092 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, Al vroeg in de ochtend stroomden ouders met uitbun dige kinderen, vlaggetjes zwaai end en met oranj estrikken in het haar, beladen met stoeltjes, kistjes en laddertjes naar het centrum van Den Haag om zich een goed plaatsje te veroveren voor het evenement van het jaar: het voorbijtrekken van de gouden koets. Uit alle delen van het land waren autobussen, treinen en auto's naar de residentie ge komen. Om kwart voor elf arriveerde H. K. H- Prinses Beatrix bij het paleis aan het Lange Voorhout. Zij werd uitbundig toegejuicht door de op het Voorhout ver zamelde menigte, evenals de Koningin en H. K. H. Prinses Irene die et en over half twaalf bij het paleis aankwamen. Tien over twaalf kwam Prins Bern- hard. Het wachtende publiek ver maakte zich al die tijd met kij ken naar de erewacht, gevormd door de Limburgse Jagers en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, beide in ceremo nieel tenue, en de soldaten die oor de afzetting zorgden. Tegen tien voor één reden de eerste rijtuigen voor, klokslag één uur de spanning onder het wachtende publiek was tot een hoogtepunt gestegen gingen de deuren van het paleis epen en verschenen H. M. de Koningin en de beide Prinses sen op het bordes. De Konin gin was gekleed in een zacht- lila robe met een hoed in dezelf de kleur, Beatrix in een blauw gewaad en Irene in een ge bloemde robe op een wit fond met driekwart lange witte hand schoenen. Prins Bomhard droeg liet admiraalsuniform van de Koninklijke Marine. Het vrcug- devc'le géjuich van het publiek overstemde het klokgelui van do Kloosterkerk en de kanon schoten afgevuurd vanaf het Malieveld. De Rode Kruispost vlak bij het paleis heeft het minder druk gehad dan vorige jaren. Zij moest maar vier „flauwval- lers" behandelen. Geen enkel lid van de erewacht is, in tegen stelling tot de andere jaren, be zweken. Dit komt volgens de Rode Kruismensen omdat ze dit jaar lang niet zo vroeg hun post moesten innemen als an dere jaren. Het publick wachtte, na het vertrek van de koets, geduldig op de terugkomst want het wist dat de Koningin, Prins Bern- hard en de beide Prinsessen na aankomst op het Voorhout op hel balkon van het paleis zou den verschijnen. De zon brak zowaar door, toen de Koninklijke Familie in de gou den koets liet Binnenhof opreed. Luid juichte en applaudiseerde de saamgestroomde menigte ach ter de erehaag van rood gejaste fuseliers „Prinses Irene". De kapel der mariniers speelde bij net betreden van het bordes van de Ridderzaal het volkslied. Bijna was de altijd voorbeel dige orde op het Binnenhof ver stoord door een schichtig steige- i end zwart Fries paard voor één ciG] liofdkoetsen, doch ijlings top- geschoten rijknechts en de koet sier wisteii het vurige dier nog tijdig tot bedaren te brengen In de Ridderzaal kon men 'een speld horen vallen toen de uit hun zetels opgerezen aanwezi- gen, leden van de Staten-Gene- ïaal, van het kabinet, van de Raad van State, ambassadeurs en gezanten in groot tenue als mede verdere genodigden, de Koningin, de Prins en de Prin sessen zagen binnentreden. Men volgde aandachtig het schouw spel van de waardig schrijdende, goudgetreste leden van de hof houding en van de commissie van in- en uitgeleide, die de Koninklijke Familie naar troon en zetels begeleidde. Gedurende de ongeveer een kwartier durende troonrede had men volop gelegenheid de prach tige toiletten van Koningin en Prinsessen te bewonderen. H. M. droeg een lila robe met veren toque en aigrettes, hand- - lioenen en schoenen in dezelf de kleur. De Kroonprinses droeg een robe van turcooiskleurige matzijden crêpe, grote tulen hoed. beige handschoenen en schoenen in dezelfde tint. Prinses Irene droeg een ge bloemde tafzijden robe, een diep groene fluwelen toue, witte hand schoenen en witsatijnen schoe- ti' i. De Vorstin en hare dochters 1 i.en gesierd met het grootkruis fier Orde van de Nederlandse Leeuw. Prins Bernhard was ge kleed in ceremonieel tenue van generaal-vlieger der koninklijke luchtmacht en droeg het groot kruis van de Gouden Leeuw van wassau als voornaamste orde- tet-.ea. Bij het vertrek uit de Ridder zaal groette de Koninklijke Fami lie de leden van de ministerraad en de andere aanwezigen op vriendelijke en hoofse wijze. Op vallend was het complet in ge broken wit met bijpassende toque en aigrettes van rnej. mi nister Klompé tussen het diep zwart der ministeriële jaquets. Het publick op het Binnenhof heeft op bijzonder hartelijke wij ze afscheid genomen van de Ko ninklijke Familie toen deze in de gouden koets de terugweg naar het paleis aanvaardde. RIJTOER 'KONINKLIJKE FAMILIE. Geruime tijd vóór kwart voor vier, het tijdstip waarop de rij toer van de Koninklijke Familie zou beginnen, verzamelden zich vele belangstellenden vóór het Huis ten Bosch. Luid gejuich steeg op, toen de Koningin, Prins Bernhard en de vier Prinsessen, de treden van het bordes afdaal den en plaats namen in het staat sierijtuig. Vriendelijk zwaaiden de Koningin, de Prins en de Prin- sesen naar de juichende menig te. Vooral de kleine Prinses Ma rijke liet zich niet onbetuigd. On danks de regen stonden duizen den mensen langs de route op gesteld, die de hoge gasten vro lijk met rood-wit-blauwe en oran je vlaggetjes toezwaaiden. Via Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, 'Korte en Lange Poten, Spuistraat, Wagenstraat en Paviljoensgracht ging het in snelle vaart naar de Zuidwal, waar de rijtuigen vóór het ge meenteziekenhuis enkele momen ten stopten. Nagewuifd noor patiënten en personeel, waarvan velen achter de ramen van het ziekenhuis zaten, vertrok de Koninklijke Fa milie via Brouwersgracht en Jan Hendrikstraat door het centrum van Den Haag weer naar het koninklijk paleis Huis ten Bosch. Ze kwamen er om vijl uur aan. Nog velen aanschouwden de aankomst van de Koninklijke Familie. AANBIEDING GESCHENK IN PALEIS HUIS TEN BOSCH. Het comité, bestaande uit de heren mr. K. P. van der Mandelc, voorzitter, G. van Weele, secre taris en F. W. W. baron Van Tuyli van Serooskerken, pen ningmeester. dat in 1949 onder leiding van de toenmalige Com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kespcr, met het doel ter gele- genaeid van het koperen huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Prins Bernhard namens het gehele Nederlandse volk een ge schenk aan te bicden, gevormd is, heeft gistermiddag op het pa leis Huis ten Bosch een onder deel van dit geschenk, namelijk de aanleg van het park rondom het paleis, aan de Koningin en Prins Bernhard aangeboden. Desgevraagd verklaarde de Koningin, het geschenk de aanleg van de tuin rondom het paleis, welke overeenkomstig haar wensen is geschied prach tig te vinden. Vooral de voor kant van de tuin, dus datgene wat uit het paleis ie zien is, ge noot grote bewondering van de Koningin. Het ongedwongen on derhoud, dat vele Haagse ver slaggevers en -geefsters met H. M. de Koningin mochten hebben, was echter maar van zeer korte duur vanwege de rijtoer van de Koninklijke Familie door Den Haag. President Tito is dinsdagoch tend met de Queen Elizabeth" in New York aangekomen om de zitting van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties bij te wonen. Het is zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten. In tegenstelling tot Chroesjt- sjef, Fidel Castro, Kadat en de premier van Albanië, generaal Mehme Shehu die eveneens met de „Queen Elizabeth" reis de mag het Joegoslavische staatshoofd zich vrijelijk door de Verenigde Staten bewegen. Het is niet uitgesloten dat de Amerikaanse regering hem zal uitnodigen 'n bezoek aan Wash ington te brengen, of dat Eisenhower hem zal ontmoeten wanneer hij donderdag naar New York komt om de V. N.- assemblee toe te spreken. De kade waar de „Queen Eli zabeth" aanlegde, werd door on geveer 500 agenten bewaakt. Er deden zich geen demonstraties voor. tegen Tito noch tegen Shehu. Alleenvcrkoop Terneuzen DIT NUMMER BEVAT 24 PAGINA'S. H. M. DE KONIGIN HEEFT GISTERMIDDAG VAN 1—3 UUR HET NIEUWE ZITTINGSJAAR DER STATEN-GENERAAL GEOPEND MET HET UITSPREKEN VAN DE VOLGENDE REDE LEDEN DER STATEN-GENERAAL „De spanningen in de internationale verhoudingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het hand haven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal- economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachts inspanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zijn om rpede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De regering ziet in het onlan'gs tot -stand gekomen Benelux-Unie-Verdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwerking met België en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden, dank zij zijn innerlijke kracht, spoedig weten te overwinnen. De regering zal van harte medewerken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Euro pese Economische Gemeenschap. Zij wil echter geen mis verstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeenschappelijke land bouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig £en wezenlijke verruiming van deze mogelijkheden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onderhandelingen over de Europese ver- voerspolitiek in de Europese Economische Gemeenschap in het bijzonder letten op de grote belangen die ons land heeft, bij hcf verlenen van internationale vervoerdiensten. De regering zal volledige steun verlenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Mede hierom acht zij de onder handelingen over de hervorming van de organisatie voor Europese economische samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Staten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veiligheid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essentiële v aarden van de westerse wereld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschappeijk overleg de noodzakelijke maatregelen te nemen, is de doetreffend- heid van de militaire en politieke samenwerking ver zekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere financiële bijdragen dan voorheen worden gevraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onaf hankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de economisch en sociaal achtergebleven gebieden een bij zonder dringend karakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een be langrijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk internationaal verband volbracht te worden. De internationale verhoudingen mogen zorgelijk zijn, de ontwikkeling in het Koninkrijk en binnen onze lands grenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk zijn bestendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Statuut en bij de bezoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen mede op uw uitnodiging dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mee, dat steeds bereidheid bestaat tot overleg over het statuut. De verdere economische ont wikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ontwikkeling wederom bij te dragen; gij zult in dit zittingsjaar de gelegenheid hebben u uit te spreken over desbetreffende onderwerpen van wet. Noderlands-Nieuw-Guinea zat hèt komende jaar een belangrijke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbe schikking ingaan. Zodra immers de Nieuw-Guinea raad, rite in grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de inheemse bevolking zal bestaan, tot stand zal zijn gekomen, zullen bestuur en wetgeving slechts met zijn medewerking mogelijk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor het overleg over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Pacific .Commissie, e\ enals bij het samenwerken met Australië, zal de rege- vprvvezenl'i'cing van haar doelstellingen met be trekking tot Nederlands-Nieuw-Guinea krachtig blijven nastreven. In de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De pro- duktie en do werkgelegenheid zijn in snel tempo 1oege- nomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit te voren; ook de betalingsbalans vertoont op het ogenblik een bevredigend beeld. De gestegen welvaart is ten goede gekomen aan brede lagen van ons volkbij een nagenoeg gelijkblijvend prijspeil kon een aanzienlijke verbetering tot stand worden gebracht in de lonen, andere arbeids voorwaarden en sociale uitkeringen. Daarbij laten ook de investeringen zo belangrijk voor de toekomstige werk gelegenheid en welvaart een verdere toeneming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder noemens waardige prijsstijgingen kon plaatsvinden is in het bij zonder te danken aan de medewerking die de regering bij het loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. In het economische leven treden intussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen en het scheppen van de voorwaarden tot verdere groei zullen van overheid en bedrijfsleven d ook grote waakzaam heid vragen. Mochten investeringen, verbruik en over heidsuitgaven de voor het economisch evenwicht gestelde grenzen overschrijden, dan zouden de bereikte resultaten worden aangetast Reeds eerder in dit jaar werden maat regelen get'">ffcu tot vermindering van de investerings- faciliteiter,. La „.-van wordt evenals van een voorge nomen beperking van de koop op afbetaling in de komende periode een matigende invloed op de conjunctu- juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied. De regering is zich de moeilijkheden bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lijden. De woning bouw behoudt daarom hoge prioriteit. De wijze, waarop de nieuwe premie- en subsidieregeling voor de woningbouw is ontvangen, geeft de regering aanleiding op de inge slagen. weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volks woningen. Dat de bouw van woningen thans in toe nemende mate zonder subsidie mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het gevoerde beleid het ge wenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de subsidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingediend. De toekomst van onze steeds toenemde bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van ande re grote taken. Het scheppen van voldoende werkgelegen heid en de vorming en ontwikkeling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid van de regering behoren. Voor industrialisatie, voor structuurverbeteringen in de landbouw, voor verbetering van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behorende cultu rele en maatschappelijke begeleiding zullen opnieuw aan zienlijke bedragen moeten worden bestemd. Daarenboven iele ontwikkeling verwacht. Het gevoerde beleid van ge differentieerde loonvorming heeft aan de verwachtingen beantwoord. Van de grondslagen van dit beleid zal de regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de moge lijkheid open voor ondernemingsgewijze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieerde spaarregelingen. De Sociaal-Economische Raad zal de vraag worden voor gelegd of het wenselijk is bij de loonvorming, naast de maatstaf van de produktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnen kort worden voorgelegd een voorontwerp van wet op di loonvorming, regelende de bevoegdheden terzake van over heid en georganiseerd bedrijfsleven. De rijksbegroting voor 1961 weerspiegelt het streven van de regering, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toeneming van het nationale in komen. Daarnaast kan worden verwacht, dat deze begro ting, ook in conjunctureel opzicht, bij zal dragen tot be houd van een evenwichtige ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de regering naar verbeteringen streven. Dit moge blijken zowel uit het complex van de aanhangige wetsvoorstellen, die een vernieuwing van de structuur van de belastingen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden u aan te bieden wetsontwerpen, die, naast het bestendigen van enige tijdelijke belastingsverhogingen, in het bijzonder be ogen een verlaging van de inkomstenbelasting en de loon belasting. De regering acht zulk een verlaging, die een ver lichting van de zware belastingdruk voor brede lagen van de bevolking betekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 zal de regering voor een gelijkmatiger spreiding van werk gelegenheid en welvaart over ons gehele land, het regio nale ontwikkelingsbeleid op economisch, technisch en maatschappelijk terrein in de komende jaren krachtig olijven bevorderen. Voor de toekomst van onze samenleving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende betekenis. Alle sectoren van het maatschappelijk leven hebben behoefte aan goed opgeleide mensen die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de regering blijft daarom gericht op een maatschappelijke en bestuurlijke orde die de mens in staat helt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de regering voort met het treffen van maatregelen er uitbreiding en verbetering van het onderwijs in al zijn oledingenj zeer bijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger onderwijs en aan de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek. De regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wille van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze arbeid wijsheid en kracht, schenken en moge gij, vertegwoordigers des volks, in de komende zittingsperiode tot zegen van het Koninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal voor geopend.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1