Uit de Provincie IN DE GREEP VAN DE ANGST Bcvrijdingshertlenking in Axel Tentoonstelling Ooft en Tuinbouw te Sehoondijke geopend AGENDA KERKNIEUWS Margriet RADIO EN TELEVISIE D VRIJE ZEEUW Dinsdag 20 sepfember I960 TERNEUZEN AXEL. SLUISKIL. ZAAMSLAG is-nog 20 heerlijk jong, 20 echt een blad van déze tijd..! Pagina 2 Bevrijdingsdag. Heden is het 16 jaar geleden, dat Terneuzen werd bevrijd van de Duitse onderdrukking en zal op alle openbare gehouwen de Nederlandse driekleur worden gehesen. Voor hen, die deze ontroeren de dag van het binnentrekken van het bevrijdingsleger hebben medegemaakt, een dag om ook van hun woning de nationale vlag te doen wapperen. De Ternetizense kermis begon met regen. Op de eerste avond van de Ter- neuzense kermis 1960 was er voor de vermaaksétablissementen op de Markt een goede belang stelling. De café's hadden het aanvankelijk minder druk. maar toen de regen, die om een uur ot aeht al begon te dreigen, het werkelijk ging menen, was het met de drukte op de Markt spoe dig gedaan. Een deel van het pu bliek ging naar huis, een ander deel richtte de schreden naar de café's. Tn restaurant-bar ..Monopole" zal gedurende de kermisdagen weer een Tyroler-orkest zorgen voor de bekende Tyroler-stem- ming, waarbij ook het bedienend personeel in de schilderaehtige klederdracht de verversingen zal ronddienen. Tn hotel „Centraal' op de Markt kunnen de danslustigen geduren de de kermisdagen hun hartje ophalen, evenals trouwens in de lunchroom-cafetaria ..De Gastro noom'' In de Axelsestraat, waar woensdag, vrijdag en zaterdag de band „The Jolly Boys" de dansmuziek verzorgt, en in café „Atlantic" in de Nieuwediep- straat waar woensdag en zater dag dansmuziek de liefhebbers van dansen daartoe volop de ge legenheid zal bieden. Trouwens in meerdere lokalen in de stad zal naar gebruik in de kermisweek tot dansen worden genodigd. Op de Markt zingen en spelen de orkesten van de verschillende établissementen en kramen door elkaar. Misschien tot mindere vreugde van de omwonenden, maar zij zullen ook nu weer in de kermisweek zich dit offer moeten getroosten. Al schijnt er minder te zijn dan vorig jaar, toch is er genoeg af wisseling. Er zijn weer de oude vertrouwde zweefmolen, en luchtschommel, het paling- en andere vis-kraam en de geuren van wafels- en oliebollen gaan traag de Markt over. terwijl voor de schutters' het schietétablisse- ment aanwezig is. Er zijn gelegenheden waar men allerlei prachtig blinkende voor werpen kan winnen en kinderen lopen aan grote gekleurde spons achtige massa's te kluiven. De „botsauto's" hebben hun aantrek kingskracht nog niet verloren en er is een tent met mensen die van heel ver komen en die ieder een uitdagen om te komen scher men. Daar is voor de kleintjes natuurlijk de bekende carrousel van de familie Du Pont, en er is voor hen ook een c arrousel met allemaal knikkende dieren. Kermis I960 is in Terneuzen weer gestart. Dit eeuwenoude feest wordt een beetje onwezen lijk in deze tijd van zoveel amu sement, maar afschaffen, zo maar ineens er mee ophouden, zou door velen als een gemis worden gevoeld. Raadscommissie gereed met werk. De commissie ad hoe, welke was ingesteld om te rapporteren omtrent public relation, burger- ?.ln en uitgifte gemeenteblad, is met haar werk gereed gekomen. Zij heeft een uitgebreid rapport samengesteld dat de raad zal worden toegezonden. Ii. de Caluwé ten grate gedragen. Onder grote belangstelling Is gisteren de heer L. de Caluwé vanuit de plaatselijke rectorraats- kerk St. Antonius van Padua ten grave gedragen. De solmenele uitvaartmis werd naast de fami lieleden ook bijgewoond door tal van vrienden, kennissen, afge vaardigden C.N.A.-directie, be stuur en leden van de Onderlin ge Paarden Verzekeringsmaat schappij „Samenwerking" en vele anderen, die op deze wijze hun meeleven bij dit verscheiden tot uitdrukking hrachten. De heer De Caluwé, die de leeftijd van 84 jaar bereikte, was Gedurende een drietal dagen is Sehoondijke in de ban van de tentoonstelling van Ooft en Tuinbouw. Al enkele dagen geleden, was er in Sehoondijke op het ruime Marktplein een aanvang ge maakt met het opzetten van een drietal aaneengesloten tenten. De tentoonstelling zelf is een bont geheel geworden, dat uit stekend weergeeft, waar de individuele kweker voor voelt. Zo ziet men naast de enorme groene en witte kolen prachtige sorteringen dahlia's en planten, vooral hloeiendo planten ge woon thuis gekweekt, en de trots van vele huisvrouwen. De veiling „Terneuzen en Om streken" is met een prachtige sortering fruit present, en laat hiermede duidelijk zien, dat het kweken van fruit in Zeeuws- Vlaanderen de belangstelling heeft, en dat deze teelt steeds meer uitbreidt. Naast de stands van handel en voorlichting, welke in de laatste tent zijn ondergebracht, heeft ook de vrouwenvereniging Ceres een uitstekend ingerichte stand van bloemen, planten en fruit. Deze stand ziet er bijzonder ver zorgd uit. en verwierf dan ook een eerste prijs van de jury. De maatschappij voor Ooft en Tuinbouw heeft in nagenoeg ieder dorp in West Zeeuws- Vlaanderen afdelingen, en het zijn deze afdelingen waarvan de leden ook nu weer hun beste beentje hebben voorgezet. Voor al de afdeling Sehoondijke heeft zich uitzonderlijk ingespannen en een bijzonder fraaie siertuin aan gelegd. waarin zowel de groen ten als de fraaie sierplanten en bloemen tot een bijzonder schit terend geheel zijn verwerkt. Bloemenmagazijn „Flora" uit Tprneuzen laat zien, wat men met eenvoudige bloemen in vak kundig bindwerk vermag. Bij zonder fraai en geslaagd voor wat betreft de soms gewaagde kleurencombinaties zijn de bloe menmanden en de zeer feestelijke bruidshouqueten. Zaterdagmiddag werd de ten toonstelling, die door bard wer ken en een uitstekende harmo nieuze organisatie een boeiend geheel geworden is, geopend. liet Schoondijk.se gemeentebe stuur ontving het tentoonstel lingscomité. afdelingsbestuur- medewerkers en het Ooftbestuur van Ooft en Tuinbouw in de feestzaal van hotel „De Vriend schap." Loco-burgemeester Joh. de Fei.iter verontschuldigde het ge meentebestuur, dat dit uitge breide gezelschap niet in het ge meentehuis kon bergen, voor het fpit, dat men de ontvangst in een hotel georganiseerd had. Hij sprak de wens uit. dat men in Sehoondijke gezellige dagen mag hebben. De voorzitter van de Maat schappij voor Ooft en Tuinbouw in Zeeuws-Vlaanderen, de heer A. Hoolhorsf uit Oostburg, dank te de burgemeester voor de feesteijlke wijze, waarop men het hoofdbestuur en de medewerkers voor de organisatie van de ten toonstelling heeft ontvangen. Wij denken met veel vreugde te ug aan de tentoonstelling die door minister Kan in 1928 te Sehoon dijke werd geopend. De voorzitter dankte het ge meentebestuur voor de bijzonder prettige medewerking welke men had ontvangen, inzonderheid van de gemeenteopzichter en de gemeentewerklieden. Zich richtend tot dp genodig den zeide de heer Hoolhorst ver heugd te zijn over zoveel be langstelling. Het doel van Ooft en Tuinbouw, aldus spreker, is nog steeds lipfde te wekken voor alles wat de natuur Ie bieden heeft. Als vrije-tijdsbesteding is het onderhouden van een tuin niet alleen een zeer nuttige, doch ook een doelmatige bezigheid. De voorzitter herinnerde er aan, dat reeds heel wat cursus sen gegeven zijn. Ook voor de beroepstuinbouw hebben we be langstelling, dit mede gezien de grote stand van de Veiling te Terneuzen. Op voorstel van de voorzitter stemde de vergadering in met het. zenden van een telegram van aanhankelijkheidsbet ingin gen aan IT. M. de Koningin. Loco-burgemeester Joh. de Fei.jter van Sehoondijke meende dat Ooft en Tuinbouw in tegen stelling tot de wat pessimistische voorspellingen van de voorzitter nog een goede toekomst heeft met grote mogelijkheden. Met de wens uit te spreken dat de ten toonstelling mag slagen ver klaarde de loco-burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Inmiddels was Schoondijke's muziekgezelschap O. K. K. voor de feestzaal gearriveerd. Met vrolijke muziek begeleid, ver trok het grote gezelschap in marstempo naar de tent op de Brink. Mevrouw De Fei.jter kreeg van mej. Hennekeij. de dochter van de secretaris der vereniging, een fraaie bos roze anjers aange boden. Al direct was er van de de zijde van het publiek veel be langstelling voor de tentoonstel ling. Inmiddels waren op de Markt de diverse attracties aan de gang. Het startschot voor de ralloy was gelost, en de auto en hrom- fietsbestuurders waren met hun opdrachten begonnen. Ook deze opdrachten stonden in het teken van Ooft en Tuinbouw. Tractor behendigheidswedstrijden wer den gehouden, pn men kon genie ten van consorten, 's Avonds concerteerde het Zuidzandse Veronira o.l.v. burgemeester Everwjjn. waarvoor veel belang stelling was. Er heerste te Sehoondijke, mede dank zij het prachtige weer een gezellige drukte, die tot laat in de avond duurde. DE BEKRONINGEN. De jury had een moeilijke taak bij de beoordeling van de velp inzpndingen in de diverse rubrieken. De uitslagen hiervan waren als volgt: Scholen, inzendingen van flo- raliaplanten: Ie pr. R. K. school Sehoondijke, 2e pr. o.l.s. Sehoon dijke en o.l.s. Retranchement, 3e pr. o.l.s. Biervliet en o.l.s. Groede, eervolle vermelding R. K. school Groede. Bejaardensociëten. idem flora- lia: 2e pr. soc. Retranchement en 3e pr. soc. Sehoondijke. Tekeningen van wonderbloe men: le pr. Hans van Grol; 2e pr. Piet Basting en 3e pr. Adrl Hennekey, allen van o.l.s. Re tranchement. Inzendingen der afdelingen: le pr. mei lof afd. Sehoondijke; 2e pr. afd. Groede; 3e pr. afd. Zuidzande. Fruit: 1e pr. R. Dierkx, Sehoondijke. Diversen: le pr. Plattelands Vrouwenvereniging „Ceres". Bloembindwerk2e pr. Bloe- menhuis „Flora", Terneuzen. Bomen, heesters e.d.; Ie pr. J B. Aers, Onstburg. Sierplanten van particulieren; 1p pr. met lof, P. Leenhouls, Groede; le pr. J. Poissonnier, Retranchpment; 3e pr. H. Zwier, Retranchement en mevr. Verha- ge. Zuidzande; eerv. verm. J. S. Huigh, Srhoondijke. Bovendien le pr. met sierplant „hoya", H Zwier. Retranchement. Bloemschikking: 2e pr. mevr. C. Hoolhorstvan Kampen, Oostburg. Snijbloemen: 2e pr. J. B. Aers, Onstburg; 3e pr. H. Zwier. Re tranchement en I, van de Walle, Sehoondijke; porv. verm. P. Moe- laart, Sehoondijke. Veldboeketten: 1e pr. met lof, II. Zwier. Retranchement. Fruit: le pr. A. Dijk, Biervliet. Groente: 1e pr. A. Dijk, Bier vliet; 2e pr. HofmanTellier, Sehoondijke, P. Beun, Groede en J. Aers. Oostburg; 3e pr. J. van de Walle. Sehoondijke en J. de Jonge, Sehoondijke; eerv. verm P. Moelaart, Sehoondijke en Iz. KlaeijsenWolfert, Biervliet. Afd. bejaarden: 2e pr. Sehoon dijke met groenten. Dahlia's: le pr. met lof, J. B. Aers. Oostburg. Dahlia's van particulieren: le pr. G. J. Wijfels, Hoofdplaat. Algemeen: le pr. Veiling te Terneuzen met bovendien een le pr. met ingezonden bloemfiguur. medeoprichter en bestuurslid van de Onderlinge Paarden Ver zekeringsmaatschappij. Met bezie lende ijver'en accuratesse heeft de overledene steeds de belangen van .Samenwerking' behartigd. Sinds vele jareri rustend-land bouwer, kon de heer Dc Caluwé het loven moeilijk rustend geme ten. Steeds was hij in de weer om vont Ie. een of andere groep of persoon, in zaken van alge mene aard, bemiddelend op te treden. Het is om deze verdien sten dat hi.j enkele jaren terug tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd. Bij ailen, die hem kenden, wek te hij grote bewondering om zijn vitaliteit en levenskracht, tot vóór enkele weker terug nog aan de dag gelegd. Morgen zal het voor dc derde maal zijn dat hij op de wekelijk se Tcrneuzen.se landbouwmarkt verstek liet gaan. Zelfs het guur ste winterweer kon hem er niet van weerhouden de middagbus naar Terneuzen te nemen. Ook in zijn plaatselijk stamcafé was het 't afgelopen weekend stil aan zijn kaarttafel. Voor zijn kaartvrienden en voor de zeer velen, die de over ledene van nabij hebben gekend, zal echter de herinnering blijven aan een goed en hoogstaand edel mens, die steeds bereid was an deren met woord en daad te die een. Zware suikerbiet. Bij de landbouwer L. de Moor in de Grote Huissenspolder is een suikerbiet gerooid van 13,1 kg. Deze biet ligt alhier uitge stald in de winkel van Nico van Antwerpen. DINSDAG 20 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Love me tender". WOENSDAG 21 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Love me tender". Concertgebouw, 8 uur: „Op ieder matjeeen ander schatje". (Slot.) Na afloop van de kranslegging bij het kruis aan het kanaal AxelHulst, waar de Poolse troepen de watergang bij de voorbereiding van de bevrijding van Axel waren overgetrokken, begaf men zich weder naar Axel, waar des avonds in de raadszaal een intieme plechtigheid plaats vond. Nadat de waarnemend burge meester allen had verwelkomd sprak de heer Billy Slrenk, lid van het landelijk bestuur van de vereniging van Poolse Oudstrij ders in Nederland, als volgt: De geschiedenis van de Poolse strijdkrachten en hun militaire inspanning sinds september 1939 in Polen, vond haar voortzetting in de strijd schouder aan schouder met de geallieerden in Frankrijk, in de „slag om Engeland" van 1940, in de roem volle daden van Poolse piloten en zeestrijdkrachten. in de grootste ondergrondse beweging van Europa en uiteindelijk te Monte Cassino. Ancona. Bolonia, en tegelijkertijd in Normandië, België en Nederland. In deze grote bevrijdings-veld- tocht speelden de Polen een rol welke de bewondering van hun geallieerde kameraden, de dankbaarheid en vriendschap van de bevrijde bevolking, en het respect hunner vijanden ver* wierf. Zij leverden menige zegevie rende slag en bevrijdden tal van Italiaanse, Franse, Belgische en Nederlandse steden. En de eerste bevrijde stad ln Nederlard, was Axel. Het Axel, dat ln de. loop der jaren tot een symbool, ja, tot een begrip van de dankbaar heid is geworden GHR. GEREF. KERK ZAAMSLAG. Ds. D. Slagboom van 's-Gra- venzande heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk te Zaamslag bedankt. (Adv.) MARGRIET Stadhouderskade 85, Amsterdam •(r door KABL UNSELT 64) (Nadruk verboden.) Hij wilde afschpid nemen van Ilse, maar zij stond erop hem naar beneden te vergezellen, daar zij de voordeur moest openmaken. Ramdohr gaf hem een stevige hand en zei „Het zou me plezier doen. als u me eens kwam opzoeken. Mijn adres vindt u in het tele foonboek.'' „Misschien zal dat zelfs nood zakelijk zijn," zei Buschmann," en lachte geheimzinnig. „Het spijt me, meneer Baren- brook, dat u al die moeite ver geefs gedaan hebt." „Of het vergeefs was, moet nog blijken." gaf Bruno koelljes ten antwoord. „Eigenlijk moest, ik nu medelijden met u hebben. „Hoezo. met. mij?" „Wel, omdat uw wervings campagne zo bitter mislukt is. Ik dank u in alle geval hartelijk voor het aanbod." Buschmann trad op hem toe en fluisterde hem iets in het oor, dat niemand verstond. Bru no deed onthutst een stap ach teruit en staarde hem verwezen aan. Hij vergal hem een hand te geven en toen Buschmann een buiging maakte voor Ruih, schudde Bruno als over iets vol komen onbegrijpelijks het hoofd. „Pijnig uw hoofd er verder niet over," zei Buschmann zachtjes tegen Ruth. Hel is de moeite niel waard." Toen ging hij met Ilse naar huiten. Naast elkaar liepen zij de steile trap af. Toen zij de gangdeur voorbij kwamen die het bordje droeg Dr. Karl Barenbrook, Arts, vroeg Ilse zachtjes: „Komt u niettemin nog eens terug?" „Is mijn gezelschap u dan toch niet onaangenaam, juf frouw?" „Neen. Beslist .niet." „Maar niet ongevaarlijk," mompelde hij. „Voor wie?" vroeg zij. Daar gaf hij geen antwoord meer op, want zij hadden de voordeur bereikt. Zij reikte hem de hand. die hij aannam. Toen zocht hij haar ogen. Maar die vond hij niet meer, want de automatische verlichting van de trappen ging ineens met, een klikkend geluid uit. Toen hij merkte, dat, zij de schakelaar zocht om het op nieuw aan te steken, zei hij „Laat u maar. Dat is beter. Buiten word ik waarschijnlijk opgewacht." „O, door Hintcrtiir?" „Vermoedelijk. Dus. goede nacht, juffrouw. Misschien kom ik toch nog wel eens. Het. was erg prettig. „Tot zien. fluisterde zij en drong plotseling tegen hem aan. Zij voelde zijn adem op haar wang. Hij rukte de deur open en de koude nacht lucht wopi in de donkerte naar binnen. Ergens floot iemand heel scherp. Toen ging de cleur met een zoemend geluid dicht. Ilse ging op de tast naar bo ven en pas toen zij de zolder verdieping bereikt had, schakel de zij het licht in. Een duistere angst was in haar hart geslo pen. Toen zij binnentrad, zag zij allemaal triomfantelijke gezich ten. Vooral Bruno was in zijn nopjes. „En zusje," zei hij opgewekt. „Is hem niets overkomen, je vriend Buschmann?" „Wat heb jij eigenlijk, Bru no?" „Zal ik je eens zeggen, hoe hij werkelijk heet? Rudi heet hij Rudi Grahert. Rulh is er toch nog opgekomen." „Zo," zei ze onverschillig en ging weer op haar plaats zitten. Bruno was zichtbaar teleurge steld. „Mij interesseert veel meer, wat hij je in het oor fluis terde." „Juist," riep Ramdohr uit. „Dat had ik ook al willen vra gen." Aller ogen rustten in span ning op Bruno wiens gezicht overschaduwd werd bij de her innering en dat weer diezelfde verbijsterde uitdrukking kreeg als daarstraks. „Eigenlijk een gekke vent." zei hij peinzend. „Hij zei dat hij op me gespuwd zou hebben als ik zijn aanbod had aangeno men En toen keken ze allemaal even onthutst als Brüno. (Wordt vervolgd.) Want nergens op de lange ge- vechtsroute van de Poolse strijd krachten vanaf Frankrijk, Noorwegen. Noord-Afrika. Italië, Normandië, België en Nederland nergens (met uitzondering misschien van de gemeente Driel) wordt de gedachtenis en de herinnering aan de Polen, zó in drukwekkend en zó ontroe rend in ere gehóuden, als in Axel Enthousiast, spontaan en har telijk werden dc Poolse bevrij ders 16 jaar geleden ontvangen in tal van plaatsen. Persoonlijk heb ik zulk een triomfale intocht meegemaakt in de oude en prachtige Italiaanse stad: Bolo nia. Het was iets groots, iets om nooit te vergeten. Maar werd het feit van de be vrijding 10 en 15 jaar later op zulk een grootse wijze gevierd als in Axel? Waar werd en wordt vandaag nog ter gelegenheid van een be vrijdingslustrum nog drie dagen feest gevierd? Waar in Neder land en waar ter wereld? En dit is slechts een aspect. Zeker, ook monumenten werden opgericht in tal van plaatsen. Maar waar zijn er vier? die aan het zelfde feit herinneren? In Breda bestaat een Comité „Nederland-Polen"; in Driel bij Arnhem het Comité „Driel-Po- len", maar waar bestaat er een zo actieve vereniging, zoals de Vereniging „Axel-Polen" is? Een vereniging die zich o.a. ten doel heeft gesteld de bevorde ring van de Nederlands-Pooïse betrekkingen, maar die zeer be slist geen contacten wenst met het communistisch regiem in Polen en met alles wat daarmee in verband staat En vereniging, die zich ten doel heeft gesteld het leren ken nen van Polen in zijn geschiede nis en in zijn verschillende cul turele uitingen; en „last but not least'' het conserveren en in stand houden van de herinnerin gen aan de bevrijdingsstrijd in 1944. En de dankbaarheid tegenover de Polen voor hun aandeel in bevrijding van Nederland, werd in al die jaren die achter ons liggen, en wordt nog en met name ln Axel op zeer tastbare wijze tot uitdrukking gebracht. En zo kwam de dankbaarheid en vriendschap tegenover de Polen in Axel tot uiting in een lange en een bewonderenswaar dige reeks van daden; zoals o.a. in de oprichting van de Ver. „Axel-Polen"; in het verlenen van ere-bur- geschap aan Col. dr. Szydlowski; in de oprichting van het prach tige monumenj aan de Zeestraat; in de oprichting van het nieu we kruis aan het kanaal „Axèl Hulst"; in de financiële hulp aan War schau, aan de Poolse kinderen in de vluchtelingenkampen in Duitsland en zoals ook deze week het geval is in col lecten ten bate van Poolse oor logsinvaliden. Voorts in de uitgave van het boek „De strijd om Axel", ln het doen slaan van een herdenkings penning, in de verzorging van de graven, en niet in de laatste plaats in het SzycTlowski-plein en de Szydlowski-bank. En dergelijke voorbeelden zou ik kunnen vermenigvuldigen. Maar waarom zeg ik U dat alles? Het is U toch, als inwo- nerf van Axel zeer goed bekend Werkelijk? Is het niet zó, dat U aan dit alles zó gewend bent, dat het voor U zo gewoon is, dat U het niet meer ziet? Anderzijds echter bestaat er voor ons Polen en leden van de Ver. van Poolse Oudstrijders in Nederland wel degelijk de behoefte om blijk te geven van onze bewondering en dankbaar heid voor dit alles. Om u eens duidelijk te zeggen, hoe wij dit alles en dat wij dit alles en ook uw vriendschap op hoge prijs stellen. Zeer terecht merkte een jaar geleden op deze plaats de bevel hebber van de Eerste Poolse Pantser Divisie, generaal Maczek op, dat het verdrijven van de Duitsers uit de contreien rond Axel het fundament bleek te zijn voor een vriendschap, die in de daarna opvolgende 15-jaren steeds hechter werd. Herhaalde malen in de afge lopen 16 jaren, hebben de inwo ners van Axel hun dankbaarheid en vriendschap tegenover ons Polen op tastbare wijze tot uit drukking gebracht. Maar thans willen ook wij d.w.z. de Ver. van Poolse Óud- strijders in Nederland, onze dankbaarheid tegenover onze waardering, bewondering en vriendschap eveneens op een tastbare wijze tot uitdrukking brengen. Dit willen we dadelijk doen; en wel door aan 23 inwoners van Axel een insigne van de Ver. van Poolse Oudstriiders en een spe ciaal voor dit doel ontworpen ere-diplnma uit te reiken. Ik verzoek dus de heren, wier namen ik in alfabetische volgor de zal voorlezen, naar voren te komen, om uit de handen van de voorzitter van de Ver. van Poolse Oudstrijders in Vlissingen ir. Minkiewicz het insigne in ont vangst te nemen, terwijl ik in mijn hoedanigheid van lid van het landelijk bestuur de diplo ma's zal uitreiken. Het insigne werd uitgereikt aan de heren C. van Bendegem, P. G. v. d. Bosse, H. P. Dieleman, P. den Exter, A. J. M. Kesbeke, A. H. v. d. Lee. D. J. Oggel. P. J. Olyslager, J. C. Overdulve, R. A. Polfiet, dokter C. C. Ramselaar, A. Reedijk, J. de Ruijsscher. A. Scheele. L. Scheele. C. J. Srhle- man, C. Smies. J. P. Smies, Th. Tieleman. J. Verplanke, J. C. Vink en J. J. Wieles. Dr. Komar (docent aan de K. M. A.) te Breda nam nu het woord om ook namens de R. K. vereniging van Oudstrijders te getuigen van dankbaarheid voor alles wat hier voor de Polen ge daan wordt. Hij wees hier vooral op de financiële steun voor de landgenoten achter het IJzeren Gordijn. Daar zijn wij 21 jaar geleden in onze strijd tegen Nazi-Duitsland verraderlijk in de rug aangevallen door Sowjet- Rusland. Datzelfde Rusland, dat na de oorlog op haar manier ia gaan bevrijden maar niets anders heeft gebracht dan slavernij en armoe, door de onderdrukking tot vazalstaten vernederde, z.g. door haar bevrijde landen. Terwijl hier uw land en waar wij ons zo thuis mogen gevoelen, de nationale economie een grote welvaart heeft gebracht, zijn in Polen nog de meeste ergerlijke toestanden. Doordat de Poolse autoriteiten ons thans wat meer gelegenheid bieden om genees middelen, kieren en voedsel te zenden, kunnen wij toch in som mige gevallen verlichting en gp- nezing brengen. De dankbaarheid is groot en ontroerend, hiervan getuigen de duizenden brieven, die ik uit Polen ontvang. Aan dit alles dragen uw stadgenoten steeds bij waarvoor ik U namens de Poolse bevolking dank wil betuigen, aldus dr. Koman. Als blijk van dit medeleven en deze hulp overhandigde hij aan de voorzitter van Axel-Polen 'n mooi boek over Polen „Op de hoge Tatra". Hij hoopte dat dit pen begin zal zijn van een Poolse bibliotheek. Het gezelschap bleef nog wat op de raadszaal bijeen, terwijl de muziekgezelschappen „Hosanna" en ..Concordia" op de kiosk con certeerden en Thalia's drumband een serenade voor het gemeen tehuis aan de gasten bracht. WOENSDAG 31 SEPTEMBER HILVERSUM I 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8 00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Tips van de voedingsmarkt; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (om 9.35 waterstanden)10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Zigeunerorkest; 11.30 Cabaret; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; lldO Nws en tentoonstellingsagcndi; 13.20 Orgel en hobo; 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing; 14.00 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.25 Roe meens orkest; 17.50 Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyl:; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Creatief werken, door mevr. C. Ozinga; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Uhuru vrijheid -- merdeka, toespraak; 19.20 Grarp.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 De miljoenennota, beschou wing; 20.15 Metropole orkest; 20.50 Dp man van Thermopylae, hoorspel; 22.30 Nws; 22.40 Ham mond-trio; 23.00 Gesproken por tret; 23.15 Voordracht; 23 35 Gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws cn SOS-ber.; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Ge wijde iji uz.; 8.00 Nwè; 8.15 Radio krant: 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor genwijding; 11.00 Gram-: 1100 Het werk van het Nederl. Bijbel genootschap in Kameroen klankbeeld; 12.00 Pianoduo; 12.50 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Meisjeskoor en instrum, ens.; 12.53 Gram. of aqt.; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad. lezing; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Gram.; 15.30 Volksliederen; 16.0(1 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.10 Bpursber.; 17.45 Gram.; 17.55 Lichte muz.; 18.15 Het Spertrum, lezingen; 18.30 Leger des Heils- kwartier; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Muzikaal gesprek; 19.30 Radiokrant; 1950 Gram.; 20.00 Voor de jeugd; 21.15 Gram.; 21.30 Omroep ork. en soliste; 22.30 Nws; 22.40 Gr.: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Platennieuws; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.) 12.00 Gr.: 12.30 Weerber.; 12.35 Gram: 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Festival van Vlaan deren: Orkest concert; 16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 16.30 Orkpst concert; 17.00 Nws; 17.10 Kamermuzj 17.50 Boekbespr.: 18 00 Leken- moraal en filosofie: 18.20 Vonr de soldaten: 18.50 Gram.; 19 00 Nws; 19.40 Koorzang; 19.50 Ge- var. muz.; 21.15 Orkest concert: 22.00 Nws: 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Kamermuz.; 22.53 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma'* NED. TV 17.00 Voor de kinderen; 17.30 Intern, jeugd journaal; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Filmprogr.: 20.50 Act. progr.; 21.00 Spirituals en songs; 21.20 Muzikaal progr. 21.50 Vliegwereld. BELGIË (VI.) 17.00 Voor de jeugd; 19.00 Voor de jeugd; 19-30 TV-feuil].; 19.55 TV-albuir: 20.00 Nws; 20.30 Blijspel. In da pauze om 22.30 TV-rebus. M afloop om - 23.00 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2