een 1,- Chroesjtsjef in NewYork aangekomen De Algemene Vergadering der Verenigde Naties over Kongo Interview met Moboetoe /an de Ree cszak Terneuzen J J De verkiezingen in Zweden SCHILDER ZELF MET HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ,r- waliteit! Vele anti-communistische betogingen Het NEVEDA breiheek is uit! Amerikaans transportvliegtuig verongelukt Horlogemaker - Juwelier Jieuwstraat 14, Terneuzen Telefoon 2284 FranJcertng bij abonnement: Ternetc-en Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 20 SEPTEMBER I960 16e Jaargang Nr 5091 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.) Het Russische passagiersschip ..Baitika" met premier Chroesjt sjef en andere hoge communisti sche leiders aan boord, is gister middag om ongeveer twee uur in de haven van New York ge arriveerd. Terwijl de ..Baitika" de haven binnenvoer motregende het. Het zicht was slechts twee tot vier mjji. Chroesjtsjef zag men op het dek zwaaien naar schepen en hefschroefvliegtuigen in de na- h'iheid van de „Baitika". De rode vlag woei aan de top mei de Amerikaanse eronder. Ongeveer 200 anti-communis tische betogers waren verzameld bij East-River. maar werden door de politie op behoorlijke afstand van de aanlegsteiger van de „Baitika" gehouden. Hun gelede ren groeiden met de minuut. Toen de „Baitika" de steiger naderde stond Chroesjtsjef op het dek te kijken naar een sleep boot die "7 meter lange span doeken voerde waarop in het Rusisch stond: „Chroesjtsjef doodgraver van de wereld" en „Chroesjtsjef moordenaar van de Russischs volken, maak dat je wegkomtDo Russische leider liep naar de andere kant van liet schip en wuifde naar verslaggevers aan boord van een sleepboot. De bruggen waaronder de „Baitika" doorvoel' waren voor het verkeer gesloten en werden door honderden politie-agenten bewaakt. Toen de „Baitika" aanlegde, weerklonk er een luid geroep van „Boe terwijl er heftig ge floten werd. Vijfhonderd politiemannen stonden aan de kant. Er was een rood Perzisch tapijt ter verwel koming uitgespreid. Men had mei moeite hiervoor een droge plek op de in "cte nacht van zón dag op maandag door regen doorweekte pier gevonden. De leiders der Poolse en Tsje- choslowaakse communistische partijen. Gomulka en Novotny, bevonden zich onder hen. die op de pier aanwezig waren om Chroesjtsjef te begroeten. Op enige afstand liepen beto gers met spandoeken heen en veer, met leuzen als „Franken stein" en „Chroesjtsjef, ga naar huis". Boven betogers vlogen hef schroefvliegtuigen van de poli tie, waardoor het geluid van hun uitroepen vrijwel werd over stemd. Chroesjtsjef werd o.m. begroet door de Amerikaanse miljonair Cyrus Eaton, die voor zijn pogin gen om een toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sow- iet-Unie tot stand te brengen de Lenin-vredesprijs heeft ontvan gen. Gezien het feit dat de Sow- jet-premier slechts een bezoek brengt aan de Verenigde Na ties en niei aan de Verenigde Staten was geen vertegenwoor diger van de Amerikaanse rege ring ter begroeting aanwezig. Evenmin was er een erewacht, een militair orkest of werden saluutschoten gelost, zoals bij de aankomst van een buitenlands staatshoofd of regeringsleider gebruikelijk is. Om 14.47 uur Ned. tijd ging Chroesjtsjef aan land. Hij las een verklaring voor waarin hij zei dat de Sowjet-regering alles in het werk zal stellen om de vrede te verzekeren. „Alle landen, maar vooral de Verenigde Staten en hun bondgenoten, dienen te streven naar ontwapening onder doeltreffende internationale con trole". ..Daarom wendt de Sowjet regering zich tot de Verenigde Naties om het kardinale vraag stuk van deze tijd te bespreken het probleem van algehele ontw apening onder nauwgezet te internationale controle". Chroesjtsjef vertrok onmiddel lijk hierna naar het hoofdkwar tier van de Sowjet-delcgatie hv de Ver. Naties het regende hart' en de Sowjet-premier moesl door enkele centimeters wat- lopen om zij auto te bereiken. Toen de loopplank werd neer gelaten kwam het op enkel plaatsen tot gevechten tussen br togers en agenten. De politi. verrichtte geen arrestaties. meer dan 100 patronen w.o. 40 in volie kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel pqstgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Kolonel Moboetoe heeft Ghara en Guinee beschuldigd van recht streekse inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo door Loemoemba te steu nen. Door zijn ambtswoning door nun soldaten Ie laten bewaken stellen zij hem in staat zijn acti viteit als premier voort te zetten, zo verklaarde de kolonel tegen over een verslaggever van het Franse persbureau Agence France Presse. Moboetoe zei bij de persoonlij ke vertegenwoordiger van Ham- marskjoeld in Lcopoldstad. Da- yal. tegen deze „inmenging" te hebben geprotesteerd, maar nog geen antwoord te hebben ontvan gen. Moboetoe verklaarde bij zijn voornemen te blijven. Kasavoe- boe, Ileo, Loemoemba en hel parlement te „neutraliseren". NOORDSTRAAT 102 jïi'IS- TELEF. 3128 TERNEUZEN De sociaaldemocraten, die sinds 1032 in Zweden vrijwel on afgebroken aan de macht zijn geweest, hebben bij de zondag gehouden verkiezingen de helft van de 232 zetels in de nieuwe hamer gekregen. Zij boekten een w inst van vijf zetels. De conservatieve partij verloor van haar 45 zetels er negen, waardoor haar leider. Hjalmars- scn. niet meer aan het hoofd st-at van de grootste oppositie partij. De liberalen onder Bertil Ohnlin zijn nu met 93 zetels de O" één na grootste partij gewor den. Hun winst bedroeg één zr el. De centrumpartij de voormalige agrarische partij verhoogde haar zetelaantal met drie tot 35. Zij wordt geleid door Hedlund. De communisten ten slotte gingen één zetel vooruit, waardoor zij er nu zes'hebben. Hun leider, Hagberg, sprak van een „overwinning van de arbei dersklasse ten koste van rechts". Aanvankelijk had men meer winst voor de communisten ver wacht. Dat zij hun stemmenaan- tal wisten te vergroten, was voornamelijk het gevolg van het feit dat zij ditmaal meer kandi daten had gesteld. Hoewel de sociaal-democraten van oremier Eilander niet een alv 'te meerderheid hebben ge kregen, beschikken zij toch met steun van de communisten, die hen ook in het verleden hebben bijgestaan, over een degelijke meerderheid. In begrotingsaan- elegenheden, waarover de twee Kamers van het parlement zich gezamenlijk moeten uitspreken, kan Eilander op een duidelijke meerderheid rekenen, dat zijn partij in de Senaat wel over een absolute meerderheid beschikt. De uitslag kan nog een kleine wijziging ondergaan, doordat dc ongeveer 150.000 stemmen, die per post zijn uitgebracht nog niet zijn geteld. De conservatieve leider H.jal- mars son sprak van een duidelijke afglijding naar links, terwijl Er- lander verklaarde, dat het Zweed se volk duidelijk heeft laten zien, dat het niet akkoord gaat met een vermindering-van de sociale en culturele welvaartspolitiek. De grootste nederlaag werd echter niet door de conservatie ven, maar door een elektronisch brein geleden, dat de Zweedse radio had ingeschakeld om spoe dig tot betrouwbare voorspellin gen omtrent de zetelverdeling te kunnen komen. Toen het appa raat de communisten een winst van veertien zetels toedacht, werd men wat huiverig en schakelde terug op de conventionele ma nier van tellen. Dit leverde de communisten tenslotte een winst van slechts één zetel op. „Kasaypeboe wil mij zijn poli tiek laten-uitvoeren. Loemoemba wil zich met Kasavoeboe verzoe nen, maar Kasavoeboe weigert. Hij zegt dat het onmogelijk is met Loemoemba tot overeen stemming te komen". Betoging tegen Chroesjtsjef Voor het gebouw van de Rus sische delegatie bij de V. N. in New York is het zondagavond tot gevechten gekomen tussen naar schatting 2.000 betogers, die protesteerden tegen de komst van Chroesjtsjef, en de politie. De demonstranten droe gen borden met opschriften als ..Chroesjtsjef, handen af van de de Amerika's" en „Democratie, ja communisme, nee". Een aanzienlijke politiemacht ver hinderde dat de betogers tot het gebouw doordrongen. Daarop richtten de demonstranten, hoofdzakelijk Hongaarse vluch telingen, een galg op, waaraan een pop bungelde die geleek op de Russische leider. In de algemene vergadering der Verenigde Naties is maandag het debat over Kongo voortgezet. De vergadering moet zich uit spreken over een Afrikaans- Aziatische ontwerpresolutie waarin Hammarskjoeld, die zoals hekend aan heftige Russische kritiek heeft blootgestaan, ge steund wordt en het werk -an de Ver. Naties in Kongo wordt goedgekeurd. Sommige waarnemers mon-rt dat de tekst van de ontwerpreso lutie nog niet krachtig genoeg is om Hammarskjoeld de stopn te geven, die hij nodig heeft om m positie tegenover f» Sowjet-Urie te kunnen versterken. Van Russische zijde heeft men al laten doorschemeren, dat de teksi van deze resolutie de Rus sische afgevaardigde de moge lijkheid biedt om zich bij stem ming te onthouden. 'Adv DE VERF VOOR MET SCHILDESFEEST SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKT Kolonel Joseph Moboelo. Het leger dat enige tijd gele den nog tekenen van verdeeld heid toonde staat thans in zijn geheel achter mij, aldus Moboe toe. Hij zei overleg te hebben ge. pleegd met de militaire chefs van Stanleystad, Loeloeaburg en Thysstad, die hem allen steunen Moboetoe noemde zichzelf „een gematigd element", want alle militaire leiders zouden voor stander zijn van een directe staatsgreep door het leger. Zelfs de militaire leiders van Stanley stad, het bolwerk van Loemoem ba zouden hem trouw hebben be loofd. Na in Leopoldstad te heb ben geconstateerd dat het leger Moboetoe eenparig steunt. „Loe moemba wordt slechts gesteunc] door Gizenga en de soldaten van zijn stam", aldus Moboetoe De kolonel merkte nog op dal hij Loemoemba in Leopoldskamp het leven heeft gered, maar dat de premier hem ihnns „wil laten vermoorden". Zoals bekend heeft zondag een zwager van vice- premier Gizenga. majoor Vital Pakasa, „een vriend van de offi- clet'sschool". aldus de kolonel, een aanslag op Moboetoe ge pleegd. AFRIKAANS- AZIATISCH VOORSTEL INZAKE KONGO Zestien Afrikaanse en Aziati sche landen hebben zondagavond bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties een ont- werp-resolutie ingediend, waar in secretaris-generaal Hammar skjoeld wordt verzocht „met kracht voort te gaan met het hel pen van de centrale Kongolese regering bij het herstel en de handhaving van de orde in ge heel Kongo". In het ontwerp worden de eer der genomen besluiten vad de Veiligheidsraad volledig onder schreven. Op alle Kongolezen wordt een beroep gedaan, even tueel met steun van Afrikaanse en Aziatische' vertegenwoordi gers, te komen tot een spoedige, vreedzame regeling van hun binnenlandse conflicten. De rege ringen van alle leden van de Ver. Naties worden dringend opgeroepen, vrijwillig bij te dra gen tot een V. N.-fonds voor Kongo, onder toezicht van de volkerenorganisatie en in over leg met de centrale Kongolese regering te gebruiken voor het herstel van de economie van het land. Voorts wordt alle landen verzocht, zich te onthouden van elke actie die het herstel van orde en rust in de weg zou kun nen staan of de eenheid en on afhankelijkheid van Kongo zou kunnen ondermijnen. Tevens wordt gevraagd geen wapens ie verschaffen of andere bijstand voor militaire doeleinden te ver lenen. tenzij dit geschiedt op ver zoek van de Ver. Naties. Ten slotte wordt alle landen ver zocht. de resoluties van de Vei ligheidsraad te aanvaarden en ten uitvoer te leggen. De ontwerp-resolutie is af komstig van Ceylon. Ghana, Gui nea. Indonesië. Irak. Jemen. Jor danië. Libanon, Liberia. Libië. Marokko. Nepal, Saoedi-Arabi Soedan, Tunesië en de V. A. R. Gelukwensen voor Koning Boudewijn van Nederlandse koninklijke familie De Nederlandse Koninklijke familie heeft Koning Boudewijn telegrafisch gelukwensen doen toekomen met zijn verloving met Dona Fabiola. Het telegram was ondertekend door Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prin ses Beatrix en Prinses Irene. De Brit Dean, die maandag als eerste het woord voerde, zei dat Engeland vastbesloten is het ge zag van Hammarskjoeld te blij ven erkennen. De secretaris-ge neraal moet de nodige macht hebben om de V. N. zodanig te organiseren, dat zij de huidige chaos in Kongo in orde kunnen omzetten, aldus Dean. Hierna dienden de Russen een ontwerpresolutie in. waarin Ham marskjoeld on hef V.N.-bevel in Kongo wordt verweten dat zij de wettige regering van Kongo omver hebben geworpen". In de Russische resolutie wordt voorts geëist, dat „België en zijn militaire bondgenoten onmiddel lijk hun troepen en andere mili tair personeel uit heel Kongo terugtrekken, wat ook het voor wendsel mag zijn. waarop men zich beroent om in Kongo te kun nen blijven". In de ontwerpresolutie van de Russen wordt voorts gezegd dat ..Hammarskjoeld en het V.N.-be vel in Kongo, door bepaalde zeer belangrijke bepalingen in de re soluties, die de Veiligheidsraad over Kongo heeft aangenomen, niet uit te voeren de economie in Kongo ontwricht, de politieke I toestand aldaar verscherpt ea de wettige Kongolese regering om vergeworpen hebben". Ca ba Sory van Guinea, die de Afrikaans-Aziatische resolutie steunt, bestreed hierna de opvat ting dat de tekst van deze resolu tie neerkomt op een gedeeltelijke bekrachtiging van de politiek van Hammarskjoeld en het V.N.-be vel in Kongo. De Pers Mehdi verklaarde dat de onpartijdigheid van Hammar skjoeld aan geen twijfel onderhe vig is. Sir Claude Corea maakte hic ~- na bekend dat ook Ethiopië zich achter de Afrikaans-Aziatische resolutie heeft geschaard, zodat alle Afrikaanse landen, die lid van de V.N. zijn. nu deze resolu tie steunen. De Spanjaard Felix de Leque- rica drong er bij de vergadering op aan niet toe te staan dat de Sowjet-Unie van Kongo een tweede Hongarije maakt. De Fransman Armand Berard zei dat Frankrijk zich zal onthou- Z. SI. Koning Boudewijn cler Belgen lieefi zijn verloofde Dona Fabiola voorgesteld. 77 mensen zijn zondag op het eiland Guam om het leven ge komen door het verongelukken van een DC-6, die met 8fi passa giers on een bemanning van acht lrden op weg was van Formosa naar San Francisco. De overige zeveniien inzittenden liepen voor het merendeel zware verwondin gen op. Het toestel, eigendom van de World Airways, maar gechar terd dcor Amerikaanse strijd krachten. vervoerde militair per soneel, zestien verwanten van militairen en acht Chinezen. De bemann bestond uit burgers. Het on- 'k geschiedde kort na dat het toestel na een tussen landing op Guam was opge stegen. den bij de stemming over de Afrikaans-Aziatische resolutie vanwege de daarin opgenomen alinea over een „commissie van^ goede diensten". Ontploffing in Havanna Zondagavond heeft zich in het gebouw van de vakvereniging voor bankemployé's te Havanna een hevige ontploffing voorge daan. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Men vermoedt, dat de ontplofing door terro risten is veroorzaakt. TROEPEN VERSTERKINGEN' NAAR LEOPOLDSTAD Geruchten dat scheepsladingen Loemoemba - get rouwe troepen uit Stanleystad in Leopoldstad waren aangekomen hebben maandagochtend in de Kongo lese hoofdstad grote opwinding Veroorzaakt. Deze troepen, -100 ongewapen de- recruten uit de Evenaar pro vincie werden aan de kade opge wacht door eenheden die bestaan uit volgelingen van kolonel Mo boetoe. Naar verluidt behoren de recruten tot de Bangala de stam van Jean Nolikango, epn aanhanger van president Kasa voeboe. De recruten zijn naar het hoofdkwartier van het leger, Leopoldskamp overgebracht. Kolonel Moboetoe, die zijn wo ning in Leopoldskamp inmiddels heeft verlaten, verklaarde tegen over verslaggevers dat de recru ten hem steunen. Moboetoe zei dat de recruten, die Marokkaanse instructeurs hebben, het eerste Kongolese bataljon parachutisten zullen vormen. De troepen zijn afkom stig uit Epoeia, gelegen op ca 600 km afstand van Leopoldstad in de omgeving van Stanleystad. Ongeveer 5000 nieuwsgierigen hadden zich bij de kade ver zameld om aanwezig te zijn bij de ontscheping. KOUDER. In de algemene luchtdrukver deling voltrekken zich reeds se dert hei weekeinde belangrijke veranderingen. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden verplaatst zich oostwaarts, terwijl tegelijkertijd een langgerekte vore van lage luchtdruk hiermede over de Noordzee en West-Europa naar het oosten wordt verplaatst. In deze vore, waarin ook wij vertoefden, bevinden zich ver scheidene regengebieden. Eén er van strekte zich over Schotland en Engeland naar het zuiden uit en veroorzaakte daar plaatselijk 10 tot 15 mm regent een ander trok over Noord-Italië en het" Alpengebied oostwaarts.jpföar nieuw zware regenval Véföè zakend. Een noordelijke uitloper van dit regengebied bracht ftolj IÜ otA land maandag wat regelt, fn^ar d i breidde zich in de avond naar het noorden uit eri daarbij in intensiteit toe. Noordwestelijke winden voe ren over de Britse eilander! Koude lucht aan. De voorste begren zing hiervan zal ons vandaag pas seren. hetgeen opnieuw met regen gepaard zal gaan. Daar wij dicht bij de as van de lagedruk- vore blijven, zal er veel bewol king zijn, en de uit het westen naderbijkomende opklaringen zullen ons pas later bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Lagere temperaturen. Aanvankelijk nog veel bewol king en enige regen. Geleidelijk vanuit het westen echter opkla ringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tof vrij krachtige noordwestelijke wind en middag- temperaturen van omstreeks 16 graden. DINSDAG 20 SEPTEMBER. v.m, n.m. Terneuzen 2.01 2.09 Breskens 1.61 1.34 Hansweert 2.41 2.49 Walsoorden 2.51 2.59 ZON MAAN ep onder op onder Sept. 20 6.22 18.44 5.36 18.38 21 6.24 18.42 6.45 19.03 22 6.25 18.39 7.56 19.29

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1