ingen Ik óók pappie! Heer dan 2 miljard! a <U HERFST IN DE TUIN! fz Hief is ze dan De Nederlandse vrouwelij ke U kun! niet alles weten f I ro I ewu van de week Heesters en zwarte bessen Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK 7-9 TERNEUZEN Een kivestic van rondhangen 0 .Doet ii andijvie een paar dagen bewaren, wikkel de krop pen in een stuk nat papier. ag 17 septtmber I960 D i maei- ,pen- sprake lachen, Sterk- it voor liet van ■V. niet \en van yver 30 jaar te ij mede moet en maar drage- olis af ouw de 'fen, die iken. rhtiHgen Tk-polis jtrecht" <antoor: l Pagina 11 Onze tuinen vragen in hel najaar nok onze aandacht. Dit keer willen wij u iets vertellen over het verplan ten en snoeien van heesters en wat dies meer zij. Het najaar is de tijd voor het verplanten van heesters; vroeg in het najaar is zelfs nog heter. We kunnen zelf beoordelen wanneer de tijd daar is. Zodra het blad geel begint te worden, gaan we aan de arbeid. Teneinde de plant zo min mogelijk uit de aarde te houden, maken we vooraf het plantgat klaar op de plaats waar we de plant ge dacht hebben. Zorg er daarbij voor, dat we niet te dicht bij een schutting komen, want, dan beeft men kans, dat de plant voorover begint te groeien en dat is geen prettig gezicht. Nu trekken we de plant uit de grond, nadat eerst de aarde ér om heen wat los is ge maakt. We houden een zo groot mogelijke kluit aarde om de wortels, zodat de plant haar voedsel blijft behouden. DE GRONDSOORT Beschikken we uitsluitend over zanderige gronden, dan is het aan te bevelen in het hra paddestoelen te kunnen tóen is het niet meer nodig, dat we hét bos in gaan rn met ken nis van zaken de eetbare tussen de vele niet eetbare soorten uit weten te zoeken. Bij de groente handelaar vinden we op het ogenblik volop cantharellen en champignons waarmee we aller lei smakelijke voor- of lunch gerechten kunnen maken en die Ook heel goed als onderdeel aan de «arme maaltijden, des gewenst - in combinatie met 'ces, vis, eieren of kaas, dienst kunnen doen. ZONDAGPaddestoelen kaas sneetjes rundertong met zure eiersaus, aardappelen en doperwten of spercie- konen; druiven. MAANDAG: Ragout van tong, aardappelpuree, bloemkool- sla met wortel en komkom mer: rhocoladeflensjes met vanillesaus. m DINSDAG: Hard gekookte eie ren in tomatensaus, andij vie, aardappelen; karne- melkvla. WOENSDAG: Gevulde papri ka's, gebakken aardappelen, kropsiaappelmoes met schuimkop. DONDERDAG: Gebakken lever, bietjes, aardappelen; yoghurt met vruchten. VRIJDAG: Verse worst, aard appelpurée. Chinese kool óf appplkaastaart, aardappel puree. Chinese kool, vanille- vla met gebakken appel schijven. ZATERDAG: Rijst.met paprika en kaas; pruimenvla. APPELKAASTAART gemaakte gat eerst een em mer water te gieten; op veen- en kleigrond is dat niet nodig en is aantfappen al voldoende. Nu is het met het oog op het verplanten vrijwel steeds nodig, de plant wat te snoeien, opdat de verhouding van plant en wortels niet in het gedrang komt. Wat mest om de struik is zeer goed én voor de vorst èn voor de droogte. Ook put de struik hieruit weer voedsel. Dorre takjes verwijdert men natuurlijk eveneens, het ont siert de plant maar en belem mert het licht. ZWARTE BESSEN Menig huisvrouw schenkt gaarne op feest- of zondagen een glaasje zwarte bessen op jenever. We moeten er dus voor zorgen, dat onze planten het zo goed mogelijk doen, opdat het fruit dragen tot. het maximum wordt opgevoerd. Men heeft nodig krachtige planten met. jonge loten. Met het snoeien moet u hier dus om denken. Oude takken, d.w.z. hout van ongeveer 3 a 4 jaar, moeten we verwijderen, zodat het jonge hout des te meer kracht kan putten uit het voedsel. Bossen komen er vrijwel toch niet aan de oude takken en al mochten er wat hessen komen, dan zijn ze meestal klein. We halen dus al het oude hout er uit. Ook deze plant moet, om goed te kunnen gedijen, kun nen beschikken over licht, lucht en zon. Zitten er te veel jonge loten in de plant, dan moeten we derhalve ook hier aan onze aandacht schenken en er wat uitsnoeien, zodat de takken niet te dicht op elkaar komen te zitten. Een plant, die niet voldoende licht krijgt, zal niet gemakkelijk bloem knoppen kunnen vormen. DENK AAN DE MEST! Men moet zorgen voor goe de tuinaarde. Mest kunnen we ook zelf maken door alle mo gelijke planten- en keuken afval te bewaren, of liever op een hoop te leggen achter in de tuin op een beschaduwd plekjes. Mest van konijnen, duiven, kippen enz. mengen we daar ook door. Men ver krijgt er een goede organische mest door. Een composthoop moet een paar keer per jaar omgegooid worden. Tenslotte nog de opmerking, dat zwarte bessen snel groeien. Het is in verband hiermede aan te bevelen de plant in 2 of 3 jaar geheel te verjongen door snoei. Speciaal raden wij u aan de ..roodkop" of de „wellington XXX" of de „silvergieters zwarte" te planten. Deze laat ste soort is speciaal voor zware grond. Deze bessoorten zijn over het algemeen vroeg- rijpend, zoet van smaak, heb ben lange -trossen en grote bessen. (Nadruk verboden.) NIEUW KAPSEL VAN LONDENAAR STEINER Een van de nieuwste kapsels uit de kollektie van haarstilist Stei- ner in Londen is „Real Doll" (foto). Het haar wordt geheel naar één kant gekamd en valt in een grappige krul over liet voorhoofd. Oma was kwamen er op reis. Telkens mooie gekleurde prentbricfkaarien voor vader en moeder. En toen op een dag kwam er ook zo'n mooie kaart voor Hansje en één voor zusje. Het waren prachtige kaarten met zilveren glinsterpoeder ei? gekleurde lovertjes er op. Hans, die al acht was, kon al lezen, maar geen geschreven schrift en zusje, die zes was, kende de letters nog niet. Toch waren zij overgelukkig met de mooie plaatjes, die van oma kwamen en zij voerden een wilde dans om de tafel uit, de kaarten boven hun hoofd zwaaiend. Dikke driejarige Johje stond geduldig bij de tafel en wachtte. Uit ervaring wist hij, dat de groten altijd eerder kregen en nu wachtte hij op zijn plaatje. Maar voor hem was er niets. Oma had alleen oen kaart aan de oudsten gezonden. Vol verwachting keek Jobje 2.000.000.000,—) Dat ls het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbsnk ta Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat T TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL naar vader. „Ikke ook!", ver kondigde hq, terwijl hij zijn mollige knuistjes uitstrekte naar de mooie plaatjes. „Oma heeft er voor jou geen gestuurd, jij krijgt de volgende keer", be loofde vader. Twee dikke tra nen rolden over een bol toetje. „Ikke ook, ikke ooksnikte Jobje, voor wie „volgende keer" een zinledig begrip was. Moeder stopte hem gauw een snoepje in de mond om hem af te leiden, maar Jobje was on troostbaar. Toen zusje hem haar kaart wilde geven, stiet hij die boos weg. De volgende dag kocht vader een mooie glin- sterkaart en die werd uit naam van oma in de brievenbus ge legd voor Jobje. En oma kreeg een waarschuwing. ACHTERUIT GEZET In hoeveel gezinnen komt het helaas niet voor, dat de oudsten worden voorgetrokken. Hoe vaak moeten de jongsten niet horen„Dat is voor haar, zij is de oudste", of „Nee, jij niet, dat is alleen voor de groten". De onrechtvaardigheid van een dergeijk optreden laat nimmer na een onuitwisbare indruk te maken op een kinderziel. Het achteruitgezette kind gaat zich al gauw verongelijkt gevoelen en misdeeld ook wanneer hier geen reden toe is. Dat ook on bewuste verbittering een funes te invloed heeft op een groeiend karakter, laat zich begrijpen. En dan is er nog een groot gevaar, waaraan wij ouders niet altijd denkenhet kind, dat zich achteruitgezet gevoelt, zal met afgunstige, boze blikken kijken naar de broertjes en zus jes, die meer ontvingen dan hij zijn afgunst zal hem een hekel doen krijgen aan hen, hetgeen aan de onderlinge gezinsverhou ding grote afbreuk kan doen. Maar er zijn nog ernstiger ge volgen. GEEN KARAKTERFOUT Sommige kinderen, die zich heel moeilijk uiten, zullen hun grieven opzouten en in stilte in opstand komen tegen het hun aangedane onrecht, dat zij als een onverdiende straf ervaren. Trachtend zichzelf recht te ver schaffen, zullen zij als zij er even de kans toe krijgen, de eigendommen van de anderen vernielen of zich stilletjes toe eigenen. Zo kunnen vier- of vijfjarigen plotseling diefachtige neigingen vertonen, die niets te maken hebben met ernstige karakter afwijkingen, doch enkel en alleen voortspruiten uit een diepgewortelde verontwaardi ging over vermeend onrecht. En dan vragen ouders zich in verbijstering af: „Hoe komt onze zus of onze Kareltje zo? Waar heeft het kind die onge lukkige neiging vandaan?" Dan worden er strenge straffen uit gedeeld en er is veel verdriet en narigheid. Slagen de ouders er niet in, de ware oorzaak te ont dekken, dan kan een jong ka rakter onherstelbare schade lij den. Het is hard voor een kind getuige te moeten zijn van een vreugde, waaraan het zelf geen deel mag hebben. Laten wij onze hummels niet tekort doen, ook niet in kleine, schijnbaar onbelangrijke dingen, want het kind voelt dit dieper dan wij beseffen en 't kan voorkomen, dat dit veel later op heel ander terrein manifesteert en dan is het zeer moeilijk de aanleiden- de oorzaak op te sporen. (Nadruk verboden.) 1 pond appelen schillen, bo ren en in schijven snijden. 2 uien fijtisnipperen en met de schijven appel in een klein beetje water zachtjes niet te ga?r koken en laten afkoelen. Een zandtaartvorm met pie- deeg bekleden, het appel-ui mengsel erin doen en (zonder het kooknat!) met 100 gr. ge raspte kaas bestrooien. 2 eieren met 2 dl. melk los kloppen, iets zout en peper erbij doen en over de vulling gieten. De taart in een matig warme oven gaar maken (ongeveer 40 min.). Koud of warm opdienen. RIJST MET PAPRIKA EN KAAS 250 gr. rijst, 2 3 groene pa prika's, 1 ui, 2 tomaten, 250 gr. kaas, 50 gr. boter, zout, peper, sambal. De paprika's wassen, door snijden (de zaadjes verwijde ren) en in reepjes snijden. De rijst gaar koken. De paprika en gesnipperde ui in de boter licht bruin en gaar fruit°n, door de rijst mengen, op smaak af maken met zout, peper en sam- hal en in een vuurvaste schotel doen. De kaas in plakjes van cm dikte snijden en deze af wisselend met plakjes tomaat tdie met zout en peper zijn be strooid) dakpansgewijs om de rijst heenleggen. De schotel in een vrij warme oven plaatsen tot de kaas licht gekléurd is. Op 25-jarige Marco Tsrhrng, afkomstig uit Tientsin (China), is niet alleen slangcmeus bij een circus in Manchester, maar heeft nog meer pijlen op haar boog. Zo hangt zij bijvoorbeeld af en toe een beetje rond. Maar dan niet op een manier, zoals wij gewend zijn. Als Margo zin heeft, laat ze zich aan bet haar ophangen en Vindt een stoel dan een overbodig artikel. De twaalf maanden oude Sun-Shin begint er al helemaal aan te wennen. Hij zit lekker op zijn gemak hij moeder op schoot. 0 Verschijnen er wilde scheuten aan uw rozen, verwijder deze bijtijds, anders wordt de hele plant wild. O Een geraniumplant vraagt veel licht en verdraagt even eens wel zon, maar geen al te hoge temperatuur. Bloeit zij, dan veel water, maar niet sproeien. 0 Men tracteert bloemen en planten vast niel door meer kunstmest in 1 liter water op te lossen dan 1 theelepeltje. 0 Plaatst geen anjers of rozen in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. 0 Chrysantstelen moeten gespleten worden, vóórdat de bloemen in het water gezet worden. 0 Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appelen. De zoete appelen moeten eerst gekookt worden. Naderhand voegt u de zure erbij. 0 Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, clan zal ze weer wit worden. Utrecht (PAP) - Volkomen beheerst en rustig staat zij daar in haar wereld van mannen en kapt de gehele dag herenhoofden, alsof -zij nooit anders deed. Vele klanten die bij herenkapper Verschragen aan de Leidseweg te Utrecht binenstappen, kijken even verbaasd. Goed, deze Utrechtse figaro staat als zeer'modern en progressief bekend tot in de wijde omtrek en een nieuwe klant die zijn hyper- moderne zaak betreedt, kijkt niet vreemd op van de twee gebaarde jongemannen, die hier hun ambacht uitoefenen, maar wel zal de blik even verwonderd blijven rusten op een pittige blonde teena ger, die evenals haar manlijke collega's gekleed in een smetteloos trose kappersjas, met vaardige hand de heren in haar stoel elk ge wenst kapsel, volgens traditie of modern, knipt. Zij is werkelijk een unicum, deze zeventienjarige Grada de Jager, de Nederlandse vrouwelijke figaro, die in volledige loondienst een voor ons land typisch manlijk beroep uitoefent. Uit nood geboren „Het is eigenlijk een noodsprong geweest" vertelt ons kapper Ver schragen, wanneer hij zich even vrij heeft kunnen maken en onder het genot van een sigaret met ons 1 een praatje maakt. „Door de steeds groeiende klandizie konden mijn bediende, Theo en ik het niet meer af Het is in 'n kapperszaak funest de klanten lang te laten wachten, want er is niets waar de mensen meer een hekel aan hebben dan aan wachten. En wanneer wij druk be- 1 zig waren en alle stoelen waren door wachtenden bezet, dan gingen veel nieuwkomers weer weg. Ik I beg. eep dat daar iets aan gedaan 1 moest worden en besloot er een 1 derde stoel bij te nemen. Die stoel was er snel genoeg, maar de be diende Het op zich wachten. Tien tallen advertenties heb ik geplaatst, maar ik kreeg daar nauwelijks re acties op. De enkeling, die reflec teerde, was naar mijn mening niet geschikt. Dè moeilijkheid is namelijk, dat ik eigenlijk een speciale zaak heb, met oen over het algemeen geno men jonge, moderne klantenkring, die nu eenmaal bepaalde eisen stelt, nie- alleen aan interieur en sfeer bij ons wordt vrijwel nooit over voetbal gesproken, wel over mu ziek. kunst en dergelijke de repre sentatie speelt ook een belangrijke rol." Wij knikken begrijpend en kij ken onwillekeurig naar de jonge ge baarde koppen van de baas en zijn bediende, de rose jassen, de hy permoderne muurschilderingen en en wat al niet, dat deze zaak zo'n apart cachet geeft. „Hierdoor is het maken van een keuze voor mij heel moeilijk" gaat de figaro verder. „Bij zo weinig re acties op de advertenties, iets dat mij overigens niet verwonderd, want er bestaat tegenwoordig wei nig animo bij de heren voor het vak eeraakte ik in nood. Hoe kwam ik p een bediende voor mijn der de -loei?" Een vrouwelijke uitsondering „Het toeval wilde echter, dat een mij bekende dame een dochter heeft die in een dameskapsalon werkte, en plotseling kreeg ik een idee. Als ik hst nu eens aan dat meisje vroeg. Ik realiseerde mij wel, dat het na tuurlijk een merkwaardige vraag zou -Jjn en dat het heel twijfelach tig was of het meisje er iets voor «ou 'ten. maar zoals gezegd door v-c gedwongen, besloot ik het J*. s»£te>en. Uiteraard was ik bizonder blij toen zij toestemde. En nu staat ze al weer ongeveer 3 maanden in de zaak". „Kon zij nu maar zo «onder meer de heren kappen?" wilde wij we ten. „Nee, dat ging niet" zegt onze gastheer resoluut. Ze haQ welis waar enige ervaring, maar die was zeer bescheiden en daarbij komt, dat wij hier nog al eens wat uit- zopderlijk werk te maken kfijfceJl Maar._ ik heb geweldig geluk ge had. Grada heeft er feeling voor. De eerste tijd heeft ze gekeken hoe Theo en ik het doen. Daarna knipte zij 't begin en maakten wij het af. In betrekkelijk zeer korte tijd is zij nu zover, dat ik haar helemaal zelfstandig kan laten werken. Natuurlijk controleer ik elke door haai- geknipte klant nog even voor dat hvi vv-iek. maar ik moet zeggen, dat ik geen aanmerkingen kan ma ften.'f.' Hef is ecHt eens teG ah'deffl Even later kwam Grada zelf bif ons zitten, een lief meisje met een pittig snuitje, zeventien jaar oud- „Hoe vind je het nu om heren kapster te zijn?" wilden wij weten. „Het lijkt ons voor een meisje in ons land, wel een beetje eigenaardig. Ze lachte wat verlegen. „Ik heb het aanbod van meneer Verschragen graag geaccepteerd, omdat het eens iets heel anders was. Ik heb eerst drie jaar op de H.B.S. gezeten en altijd veel voor het kappersvak ge voeld. Vroeger knipte ik mijn va der al en niet slecht, al zeg ik I het «elf. Toen ik in de derde klas i bleef «itten, moest ik van school1 en naar de U.L.O. Daar voelde ik niets voor. j Mijn moeder was een goede beken de van de eigenaresse van een da meskapsalon, die trouwens wist dat ik veel voor het vak voelde en toen moeder er met haar over sprak, kon ik zo in de salon geplaatst worden. Daar heb ik twee jaar gewerkt, tot dat ik het aanbod van meneer (Verschragen kreeg. In het begin is het wel even raar, maar dat went zo snel. En ik moet eerlijk zeggen, dat ik het nu werke lijk leuk vind. Er zit in het. heren- kappen toch meer, dan menigeen «ou denken, vooral als je zulk ex clusief werk krijgt, als wij hier wel eens hebben. Daar kun Je dan edit iets van maken." En de klant? i „Hoe reageren de klanten, wanneer u ze onder handen neemt?" vragen we nieuwsgierig. Schalks lachend kijkt ze ons aan. „TT moet echt toch ook binnenkort naar de kapper, gaat u maar eens zit ten, dan zult u het zelf ondervin den," inviteert ^Grada. Uiteraard laten we ons de gelegen heid niet ontgaan, om voor het eerst eens door rappe vrouwenhanden ge kapt te worden. Eerlijk gezegd is het even wennen Het is een merkwaardige ervaring, om te zien, hoe zo'n meisje met je doende is, waar je gewend bent door mannenhanden behandeld te worden. Hier is geen gesprekje over het weer of over de overwinningen of nederlagen van een bekende voet balclub, neen, hier gaat het anders. Na onze wildvreemde kuif aan een grondig onderzoek te hebben onder worpen, adviseert zij ons „Weet u, dat uw haar prima geschikt is voor een wat moderner kapsel, dan het gedekte wat u nu draagt?" Nu, we wisten het echt niet. „Zal lk het eens doen?" informeert ze la chend. „Nou, vooruit dan maar, stemmen we toe 1" Bijzonder geïn teresseerd cn nieuwsgierig kijken we in de spiegel tegenover ons hoe zij rap de basis voor de nieuwe coiffu re legt. Tussentijds komt de baas even kij ken hoe het gaat. Hij knikt tevre den en Iaat haar verder haar gang gaan. Langzaam maar zeker zien we hoe we gemoderniseerd worden. Hét is werkelijk een interessante erva ring, die wij nooit kenden, doch waar mee wij toch echt wel tevreden zijn. Na een poosje vonden we het niet meer zo vreemd. En waarom ook niet? In zoveel andere landen is 3e vrou welijke figaro een volkomen norirfa- le en algemeen geaccepteerde figuur. In ons land kenden we haar nog niet, totdatkapper Verschragen in nood kwam en een vrouwelijke figaro in zijn zaak zette. Zoals wij van andere cliënten hoorden en. bo vendien uit eigen ervaring kun nen getuigen, het is een voorbeeld dat beslist navolging zal vinden, want de vrouw in 'n herenkappers- zaak kan daar zeker op haar plaats zijn! - - (Nadruk verboden). f

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7