Afwatering naar de Wester schelde gaat gestadig verder Koning Boudewijn verloofd Textielhandel gaat wasmiddelen verkopen BEURSBERICHTEN Zaterdag 17 september I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Mteuwbs Spuisluis aan tie Westerschelde Veiligheid In de loop van het voorbije jaar baanden de bulldozers zich een weg van de kop van de Othe- nese kreek naar de zeedijk. Het werd een kanaal van 500 meter lengte op de bodem 25 meter en op de waterspiegel 40 meter breed. Een tweede gedeelte van de opdracht is, het verzwaren on verhogen van de zeedijk van 6 meter tot 8.25 meter -f N.A.P. Een sluis in de zeedijk alleen werd evenwel niet voldoende ge acht, ook al heelt Rijkswater staat als speciale veiligheid er nog een schuif in geprojecteerd voor het geval dat door één of andere oorzaak de deuren' niet voldoende zouden sluiten. Bovendien, daar bij dit werk de zogenaamde tweede waterkering, n.l. de Othenesedijk. wordt door gegraven moest hier voor het herstel van deze kering worden gezorgd. Daar wordt een zelfde ..wachtsluis" gebouwd, die tevens kan worden benut om 't kanaal- pand tussen de twee sluizen als sluiskom te gebruiken. Het is bovendien niet zeker ox een 500 meter lange suatiegeul die aan de Schelde-zijde wordt aangelegd, door het slik voor de Othenesepolder gedurende de zomer, wanneer weinig cif geen water wordt geloosd, open zal blijven. Ingewikkeld Voor de leek komt er bij een dergelijk werk heel wat kijken, al vertelde ir. Stuulen van de Rijkswaterstaat ons. dat het echt allemaal heel eenvoudig was. Uit zijn uiteenzettingen bleek dat het water een zeer gevaarlijke vijand kan zijn, een feit waarvan Rijkswaterstaat zich terdege be wust is, gezien de bijzondere aandacht, die aan dit .werk wordt besteed en de mogelijkheden waarmee rekening wordt gehou den. Als men de uiteenzetting volgt over grondboringen, de eigenschappen van zand en klei, waarmee terdege rekening dient te worden gehouden, de nood zakelijkheid van het wegpompen van het grondwater omdat hier door bepaalde drukken optreden, de aanwezigheid van een veen laag. waardoor men zich een beeld kan vormen over de bodem gesteldheid in vroegere eeuwen, dan is het eigenlijk toch ook weer één logisch geheel en krijgt men een betere indruk van het waarom van al deze werk zaamheden. Voor wat het veen betreft, dat bij de graafwerkzaamheden aan de oppervlakte komt, dit leent zich niet voor dijkbouw en kan overigens nergens voor worden gebruikt. Men deponeert deze grondsoort nu buitendijks op de steenglooiing in de hoop dat het door het spel van eb en vloed spoedig zal verdwijnen om ner gens meer te worden terugge vonden. Dijkverhoging Uit alle delen "Van de provin cie zijn vrachtauto's gecharterd, die aan en af rijden om het zand aan te voeren voor de aanleg van de Scheldediik. Een gele bull dozer waggelt hoog op een berg zand van de ene naar de andere kant. Al gaat dit werk zeer snel; toch vraagt het nog heel wat tijd om de vele m:i grond te verzetten. De hoeveelheid zand, die op deze wijze wordt aangevoerd, is even wel niet voldoende; de rest van het voor deze dijk benodigde zand wordt met een perszuiger in het werk gespoten. Deze pers zuiger zal binnenkort ligplaats kiezen in de Oost buitenhaven. Voor dit doel liggen de buizen al gereed. Vanaf de oostelijke stenenbeer loopt deze leiding tot bijna aan het „Schulpenhoekje". Waarom over een dergelijk grote afstand, zal men zich mis- Nu met het najaar en de gin ter in zicht zal het weggraven van het dijkgedeelte voor de nieuwe uitwateringssluis moeten wachten tot het volgend jaar april. Men durft het niet aan in de winter hier aan te werken, omdat de kafns dat stormen op treden veel te groot is. Er wordt een buitengeul gemaakt en de steenzetters zijn nu bezig de dijkglooiing aan beide zijden van het te maken gaf extra te repa reren. Er wordt niets aan het toeval overgelaten. Wij waren even in de gelegen heid de steenzetters aan het werk te zien. Een interessant werk om zo te zien, maar een beroep dat langzaam aan het uit sterven is, omdat het wel heel veel van de menselijke lichaams kracht vraagt. Eerst wordt een bed van puin gelegd en daarop worden de ba- saltstenen geplaatst. Daar deze niet van dezelfde lengte zijn moet er nogal wat gepast worden om de steenglooiing egaal te krijgen. Het telkens versjouwen van he basaltstenen, die een enorm ge wicht hebben gerekend naar de afmetingen, moet buitengewoon vermoeiend zijn. Eenmaal de winter voorbij zal de doorbraak naar de Wester- schelde een feit zijn. Eerst wan neer daarmee de nodige tijd is heengegaan om de werking der sluizen te observeren, kan de oude afwatering verdwijnen. Nieuwe tijd Over het werk lopend kijkt men onwillekeurig richting Ter- neuzen en dan ziet men die rus tige leiding met zijn dicht-be- groeide oevers. Een kwetterende vogel schiet over het watervlak en verdwijnt ergens aan de over- (Vervolg van le pagina) Wachtsluis bij de Ollienese kreek schien afvragen. Omdat men veel duurder uit zou zijn als men van op kortere afstand van het werk het zand uit de Schelde zou moeten persen. Er zou n.l. een aanlegsteiger aan de rand van de slikken gebouwd moeten wor den met vandaar naar de dijk een flexibele leiding. Niet alleen zou dit veel meer geld kosten, maar men moet er niet aan denken wat er zou gebeuren als er eens een storm kwam opzetten. Samenwerking Bij voorkomende gelegenneden werd er in de gemeenteraad van Terneuzen gewezen op de uit stekende samenwerking tussen Gemeentebestuur en Rijkswater- De spuisluis kant. Men voelt bijna het nade rend-einde van deze mooie lei ding. Een eind verder groeit de nieuwe uit staal en grijs beton. Er werken 115 mensen aan dit werk dat voor 3.8 miljoen gul den werd aanbesteed, maar waarvoor Rijkswaterstaat nog materialen beschikbaar stelde en de .kosten dus nog hoger liggen. Men zal zich eerst al deze veranderingen realiseren als het oude zal zijn verdwenen. Als men een wandeling kan gaan maken over het brede asfaltpad naar „de nieuwe sluis". Maar dan zal de wandelaar zich ook wel realiseren dat het een nor male zaak is dat het oude ver dwijnt voor hetgene dat nood zakelijkerwijs moet groeien in een stad als Terneuzen waar zo hard aan de toekomst wordt ge werkt. Eén van de best bewaarde, geheimen Het nieuws van de verloving kwam als een volkomen verras sing en kan worden beschouwd als één van de best bewaarde ge heimen van de laatste tijd. Nog deze maand, enkele dagen nadat de Belgische vorst zijn dertigste verjaardag had gevierd, werden door het Vaticaan ge ruchten tegengesproken, dat de Belgische vorst van plan zou zijn zijn taak over de dragen aan zijn jonge broer, Prins Albert van Luik, om zelf in een klooster te gaan. Talrijk zijn de afgelopen jaren de geruchten geweest over een verloving van de Belgische Koning. In augustus vorig jaar bereikten deze geruchten een hogtepunt. toen de naam van de Franse Prinses Marie-Thérèsc van Bourbon-Parma in 't nieuws kwam. De journalisten, die toen reeds de wacht hadden, betrok ken bij het koninklijk paleis, moesten echter hun geduld be dwingen. Het was het gezagheb bende Belgische dagblad „La Libre Belgique", waaraan goede relaties met de koninklijke fa milie wordt toegeschreven, dat een einde aan dit gerucht maakte door een tegenspraak van ..be voegde" zijde. Enkele maanden later doken echter nieuwe be richten op, waarbij de naam van een Duitse prinses werd ge noemd. De verloving De toekomstige Koningin van België. Dona Fabiola, bevindt zich sinds vrijdagmiddag om half één in België. On het mo ment, dat zij in gezelschan van haar moeder. Dona Bianca d'Arti£on..en met een van haar drie broers per auto de Frans- Rclgische grens passeerde, werd de verloving van Koning Boude wijn via de radio door minister president Eysken.s aangekondigd. Twee jaar ouder De toekomstige Koningin dot- Belgen is geboren op 11 juni 1928. Zij heeft drie broers en drie zusters. Zij behoort tot een aris tocratische Spaanse familie en onder haar voorouders telt zij leden van de koninklijke families van Aragon en Navarre, die in de Spaanse geschiedenis een grote rol hebben gespeeld Nog geen datum voor het huwelijk Een woordvoerder van het Bel gische hof heeft vrijdagmiddag op een persconferentie in Brus sel medegedeeld, dat oen datum voor het huwelijk nog niet is vastgesteld. Hij voegde hieraan toe, dat het binnenkort in Brus sel zal worden voltrokken. De woordvoerder zei voorts, dat ook voor de hofhouding het nieuws van de verloving als „een verrassing" was gekomen. De leden van het Belgische kabinet DODELIJKE ONGEVALLEN IN ARNHEM In Arnhem zijn dit jaar reeds 13 mensen door verkeersongeval len om het leven gekomen. Gis teren verloren twee mensen het leven in twee ongevallen, die binnen het uur plaats hadden. In het eerste geval werd de 72-jatige mevr. de weduwe G. BrouwerSchulte Nordholt uit Arnhem het slachtoffer van het verkeer, toen een onder toezicht rijdende bestuurder van een militaire jeep wilde terugschake len, doch de controle over de be dieningsorganen kwijt raakte. De jeep reed daardoor naar links en drukte met de voorbumper de bejaarde dame, die op de weg liep eerst tegen een hek en toen vervolgens tegen een betonnen paal. Zij overleed ter plaatse. In het andere geval kwam dc 42-jarige H. E. J. Dirksen uit Arnhem om het leven. Toen hij thuis kwam vertelde hij. dat hij met zijn bromfiets gevallen was, doordat een jongetje plotseling de straat overstak. Waar het was gebeurd kon hij zich niet meer herinneren. De toestand van de man, die aan het gezicht gewond was. verergerde snel en kort na zijn thuiskomst overleed hij. Getuigen van dit merkwaar dige ongeval hebben zich nog niet gemeld en ook de politie is er onkundig van gebleven. zijn donderdag door de Belgische vorst op de hoogte gebracht. De woordvoerder zei voorts, dat de Belgische vorst zijn ver loofde „enkele keren" heeft ontmoet. „Spreekt Koning Boudewijn Spaans?", was een van de vra gen. die door de tientallen Bel gische en buitenlandse journalis ten werden gesteld. ,.De Koning heeft tijdens zijn vakantie van drie jaar geleden in Spanje voldoende kennis van deze taai opgedaan om zich erin te kunnen uitdrukken", was het antwoord. In een officieel communiqué van het Belgische hof wordt ge zegd. dat de verloofde van Koning Boudewijn behalve Spaans ook vlot Frans, Engels en Duits spreekt. „Zij leert thans Nederlands", aldus de woord voerder. 9 In het communiqué wordt voorts gezegd, dat Dona Fabiola privé-onderwijs heeft genoten en een voorliefde heeft voor mu ziek en schilderkunst. Zij be steedt een groot deel van h&ar tijd aan het verplegen van zie ken. Zij was ziekenverpleegsters in een militair hospitaal en doet aan sociaal cn liefdadigheids werk. Koning Boudewijn heeft haar verschillende keren bij vrienden ontmoet. OOSTDUITS MEMORANDUM AAN DE VERENIGDE NATIES OosUDuitsland heeft het bu reau van de V. N. in Genève een memorandum over ontwapening en een brief van premier Grote- wohl overhandigd, waarin ver zocht wordt om toestemming voor het horen van een Oost- duitse delegatie in de aanstaan de bijeenkomst van de algemene vergadering der V. N., aldus is officieel bekendgemaakt. Het memorandum bevat een ontwapeningsplan in drie fasen voor Oost- en West-Duitsland. Het plan voorziet in een vredes verdrag met beide Duitse staten en het voorstel om van West- Berlijn tegen het eind van 1961 een „vrije gedemilitairiseerde stad" te maken. In de derde fase van het ont wapeningsplan verklaren de twee Duitse staten, die hun le gers hebben afgeschaft, zich neutraal. Deze neutraliteit zou gewaarborgd moeten worden door de vier grote mogendheden of door de Verenigde Naties. „Beide Duitse staten zullen de gelden die door ontwapening vrijkomen gebruiken voor ver betering van de maatschappelij ke omstandigheden en voor hulp aan economisch onvoldoende ontwikkelde landen," aldus het memorandum, dat ten slotte nog het voorstel inhoudt tot het vor men van een controle-orgaan voor de ontwapening waarvan Oost. en Westduitse parlements leden. vertegenwoordigers van vakverenigingen en andere de mocratische massa-organisaties deel uitmaken. De zesduizend bij de drie bon den aangesloten lelfstandige tex- tieldetaillisten gaan over enkele weken wasmiddelen (zeeppoeder en huishoudzeep) verkopen. Dit zal geschieden tegen een prijs die 25 tot 40 procent beneden die van de gangbare wasmiddelen ligt. Deze actie is bedoeld als een verweer tegen de textielcadeaus in de z.eepmiddclenbranche. De textielhandel hoopt dat de zeep industrie op deze wijze gedwon gen zal worden haar prijzen te herzien en aan te passen aan die van de nieuwe wasmiddelen. Deze prijs laat volgens de tex- ticldetaillistenbonden wel een marge voor de redelijke onder nemerswinst, maar geen ruimte om aan de verkoop ook nog ca deau-acties te verbinden. Dit heeft de heer B. T. ter Heij den gistermiddag namens de in de federatie „Mitex" verenigde drie textieldetaillistenbonden en de V.T.I. (federatie van 18 tcx- tielinkooporganisaties) tijdens 'n persconferentie in Amsterdam medegedeeld. „De zeepindustrie breidt de verkoop van textielprodukten steeds verder uit" zei dc heer Ter Heijden. „Zii stel! wc'iswaav dal het maar twee procent (60 miljoen gulden) van de totale textielomzet in Nederland om vat, maar deze wordt juist be haald in de sector huishoud- goed", zo vervolgde de heer Ter Heijden. „Momenteel is er op de Nederlandse markt geen zeep te verkrijgen waaraan niet op een of andere- wijze het verkrijgen van textiel is gekoppeld. Zeep en waspoeder behoren lot het assortiment van de texlieldetail- list", zo stelde dc heer Ter Heij den. „Vreemd genoeg is de win kelier gedwongen bij zeep tevens tegen onzakelijke prijzen een textielprodukt te verkopen." Het nieuwe protest van de textielhandel volgt op de kol'fie- en thee-actie van enkele jaren geleden. Deze was gericht tegen het geven van textielcadeaus bij de kruideniers. De bonden zijn van mening dat de consument 1hans moet beslissen: Wasmiddelen tegeneen lagere prijs, (twee soorten zeep poeder en een dubbel stuk huis houdzeep voor 35 cent elk) bij de textielhandel en zonder ca deau óf wbsmiddelen mét cadeau tegen een hogere prijs. „Als de consument het laatste verkiest, zullen we ons verlies sportief dragen en de actie stoppen" zei de heer Ter Heijden. Binnen enkele weken zullen twaalf depóts in Nederland wor den ingericht, waaruit de 6000 textielwinkels zullen worden be voorraad.. Het nieuwe wasmid del wordt niet in Nederland ge fabriceerd. De heer Ter Heijden zei dat ook kruideniers en dro gisten het nieuwe wasmiddel kunnen gaan verkopen. Hij voeg de daaraan toe dat overleg is gepleegd met de zcepleveran- ciers om deze „uitwas van het cadeaustelsel" tegen te gaan, doch resultaat werd niet be reikt. De cadeauverkoop tegen wat men noemt onzakelijke prijzen betreft voornamelijk kousen, baddoeken, lakens en slopen. „Deze orders blokkeren thans de leveranties aan de bonafide handel", aldus de heer Ter Heij den. DODELIJK ONGELUK. Donderdagnamiddag is de 22- jarige Amsterdamse chauffeur A. Balvert Pp dc weg Grave-Nij- megen onder Wychen dodelijk verongelukt. De jongeman reed met een trekker met aanhang wagen Het gerij begon plotse ling te slingeren, waarna de trekker eerst tegen een tegemoet rijdende vrachtauto en vervol gens aan de rechterzijde van de weg tegen een zware wegen- bouwmachine botste. De trekker kwam tot stilstand in een sloot. De Amsterdammer kwam onder de trekker terecht en werd met zware inwendige kneuzingen naar het Canisius-ziekerihuis in Nijmegen gebracht, waar hij gis teren is overleden. Een jonge man, die naast hem zat als bij rijder. kreeg een lichte schok. De chauffeur van de auto, die in botsing kwam met de trekker kwam er met lichte verwondin gen af. (Adv.) WEDEROM FLAUW Voor de tweede achtereenvol gende maal was de stemming op het Damrak voor de inter nationale waarden flauw. Dit in hoofdzaak door de aanhouden de ongeanimeerde stemming in Wallstreet, waar de Philipsaan- delen donderdag opnieuw wer den aangeboden en een scherpe koersdaling ondergingen. Dit wreekte zich gistermiddag op het Damrak waar de openings koers voor de elektrowaarden werd vastgesteld op 1156. ofwel 52 punten beneden de slotkoers van donderdag. Het was weder om het publiek dat tot verkopen overging met daarnaast enige stop-loss orders. Evenals don derdag stond ook gisteren te genover dit aanbod slechts vraag op een veel lager niveau ten opzichte van de vorige slot koers. Er volgde voor de Phi- lipsaandelen een herstel tot 1168. West-Duitsland was an dermaal flauw en liet in Am sterdam verstek gaan. Slechts op zeer lage prijzen had het buitenland enige belangstelling. AKU's lagen verlaten en hoe wel de koers opliep van 492 tot 497 bedroeg het verlies toch al tijd nog 16 punten. Unilevers veranderden niet veel en waren op 808 eveneens 16 punten la ger. Hoogovens op 871 ruim 17 punten beneden de slotkoers van donderdag. Kon. Olies hiel den zich zeer goed en noteer den vrijwel onveranderd op 122,70. Dit was dan ook het enige Nederlandse hoofdfonds dat donderdag in Wallstreet een weinig hoger sloot. De hoogste koersen van de niet-officiële ochtendhandel van gisteren wa ren voor AKU 505, Philips 1196, Unilever 819 en Hoogovens 890. Kon. Olie 123,20, Vergeleken met de slotkoersen van verle den week vrijdag daalden de Philipsaandelen deze beursweek circa 100 punten. AKU's circa 35, Unilevers, na een bewogen week van ups en downs vanwe ge de Planta-affaire, per saldo 15 punten lager en Hoogovens min 27 punten. Kon. Olie ver loor deze week slechts 2 gulden. Mede in verband met het nade rende weekeinde bleef de han del voor de hoofdfondsen bin nen zeer nauwe grenzen en van overmatig aanbod was dan ook geen sprake. Aandelen Nat. Handelsbank op 198 twee pun ten lager. De scheepvaartaandelen trok ken zich van de flauwe stem ming voor de internationals niet veel aan en waren doorel- kaar slechts een weinig lager. De handel was uiterst gering. Cultures deden niet veel, certi ficaten Deli eerder aangeboden. Op de staatsfondsenmarkt en de overige beleggingsmarkt was de stemming prijshoudend en de handel minimaal. Kennelijk wordt hier gewacht op de aan kondiging van de door de beurs te verwachten nieuwe staats lening. De laatste verhandeldag voor claims Riva bracht een advies prijs van ƒ2.55, neerkomende op 360 voor de nieuwe aandelen. Voor de introduktie van certi ficaten van het Italiaanse fonds „Montecatini" bestond ter beurze een goede belangstel ling. De prijs werd vastgesteld op circa ƒ800 per certificaat van 20 aandelen. De lokale af delingen gaven merendeels koersverliezen te zien bij een zeer kalme handel. Prolongatie 3L> procent. Beursindices 14/9 15/9 16/9 Int. Conc. 591.89 579.96 567.29 Industrie 342.88 339.05 333.12 Scheepvaart 175.97 172.91 170.29 Banken 230.59 228.63 226.18 Cult. enz. 155.46 153.32 151.97 Algemeen 431.21 405.31 398.05 Nabeurskoersen AKU: 495498 Slot 496 (497) Kon. Olie: 122.00—123.00 slot 122.00 (122.60) Philips 1176—1192 slot 1187 (1168) Unilever 88—824 slot 819 (810'2) Hoogovens 870—874 slot 872 (870H) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.5510.63, Ame rikaanse dollar 3.753.79, Cana- de'se dolar 3.853.90, Franse frank (100) 76.10—76.60, Belgi sche frank 1100) 7.31—7.36, Duit se mark (100) 90.10—90.60, Zweedse kroon M00 72.40- 7.3.40, Zwitserse frank U00) S7.35 87.85, Italiaanse lire (10.000) 60.0062.00, Deense kroon (1001 54.5055.50, Noorse kroon (100) 52.5053.50, Oostenrijkse schil ling (100) 14.58- 14.68. Partugese escudo (100) 13.12'a- 13.27 L, Spaanse peseta 1100grote cou pures 6.17' j 7.32'a. KATTEN IN GRIENDTSVEEN Dc gemeenteraad van Horst heeft een bedrag van ƒ3500 uit getrokken voor de bestrijding van een rattenplaae, waardoor vooral het dorpje .Griendtsveen geteisterd wordt. Een bestrij- dingsdeskundige uit Maastricht noemde heteen wonder, dat in Griendtsveen nog geen ziekten zijn uitgebroken. Ook in ver schillende beken, die door de gemeente Horst loper., huizen grote rattenkolonies. Men zou bet een toevallige samenloop van omstandigheden kun nen noemen, maar een feit Is liet. dat de nieuwe afwatering van df Othenesp kreek v lak bij de plaats ligt waar ééns het water van de Bl.vde naar dp Westersrhekle stroomde. Toen in liet kader der Deltawerken plannen werden gemaakt om voor een gedeelte, althans de Oostelijke Kijksvvaterleiding, te doen v erdwjjnen, moest er dus een nieuwe uitweg naar de Westerschelde voor de Othenese kreek worden gemaakt. Een jaar geleden werd dit werk door Rijkswaterstaat aanbesteed en op 17 augustus 1959 begon bet N.V. Hollandsch Aannemers bedrijf Zanen Verstoep te 's-Gravenhage met de werkzaamheden. Het zal nog ongeveer een jaar duren voor het werk helemaal gereed zal zijn. staat. Ook ir. Stuulen getuigde hiervan. De gemeente krijgt van de Waterstaatdeskundigen advie zen. Dit was o.a. ook het geval toen gesproken werd over de nieuwe weg die het Gemeentebe stuur t.z.t. wil wil laten aanleg gen via de huidige begraafplaat sen en de Scheldekade wanneer Rijkswaterstaat door een dam de Oostkolk zal hebben afgesne den en tengevolge waarvan deze en het vissershaventje zullen zijn gedicht. Op bet dijkgedeelte, dat nu door Rijkswaterstaat ver breed wordt, komt alvast een wandelpad van asfalt en is er een breedte van 22.50 meter ge reserveerd voor een door de Ge meente aan te leggen vveg. •Het gedeelte Oost Rijkswater leiding achter de watertoren tot ter hoogte van het „Java" wordt naar alle waarschijnlijkheid het volgend jaar dicht gegooid, om dat dit in de ogen van Rijkswa- terstaatsdeskundigen een gevaar lijk stuk is. Bovendien maakt een complex van factoren hot noodzakelijk dat ook de stenen- beer verdwijnt. Rustperiode

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3