LOCK f?T Veiligheidsraad C a BAERT Tussen 2 ontmoetingen der naties Koning Boudewijn verloofd CAKË~ 98 et PEGULAAS IU 49 d Beulen van Sachsenhausen lopen vrij rond WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VIET VIER ILMAAKTE VAN UW ANKEN! 'AN DE SANDE kunt doen 'E PRIJS »er 250 gr, van 59 ct SE VLEESWAREN 00 gr. 69 ct 00 gr. 55 ct 00 gr. 36 et 1 voordeel! 65 voor 55 ct 99 ct 24 ct 4,69 28 ct 1,25 Radio de Koek IjlMMlwffl debatteert over de Kongolese crisis 16 september 1960, TERNEUZEN ,e 10 dagen gratis S WINNAARS, iFa-raken irima kwaliteit, g en lage prijzen reen bp aankoop ■én zegei. Bp in een vol opplak- s) ontvangt U in m af TERNEUZEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 16e Jaargang Nr 5089 Verschijnt dageliiks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pa advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Cgéén handel»-» advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, VAN OLYMPISCHE SPELEN TOT ALGEMENE VERGADERING DER VER. NATIES De wereld bevindt zich deze week in dc nogal unieke situatie, dat de naties, die elkaar zojuist op het sportveld rendez-vous hebben gegeven, op het punt staan elkaar opnieuw te ontmoeten en nu in de politieke arena. Het opmaken van de balans van de zondag geëindigde Olym pische Spelen hebben wij gaarne aan de sportredactie o\ergelaten, maar twee kanttekeningen bij dit grote internationale sportgebeuren menen wij toch in dit over zicht te moeten maken. In de eerste plaats deze: de opmerking is gemaakt, onder anderen door onze tienkamper Eef Kamerbeek, dat de Ameri kaanse athleten in Rome zich door een hooghartige houding onbemind hadden gemaakt, ter- wij] de veel bescheidener Russen zich bij de vertegenwoordigers der andere naties een niet on aanzienlijke populariteit hadden verworven. Toevallig lazen wij dezer dagen een uitvoerige cor respondentie uit India, waar tuee grote electrische eentrales volden gebouwd, de ene door Russen, de andere door West duitsers. En ook hier is het on geveer ais het in Rome was: de Duitsers benaderen de Indiërs van de hoogte uit en maken zo elk menselijk contact met de in heemse bevolking onmogelijk, terwijl de Russen, die er naar streven zo weinig mogelijk an ders en in ieder geval niet bete te leven dan de Indische arbei ders, er in slagen voor hun natie good-will te kweken. Trots tegenover andere volken blijkt dus niet alleen een Ameri kaanse hebbelijkheid te zijn; wij vrezen, dat ook andere Westelij ke volken er mank aan gaan. En gezien de nationale prikkelbaai- heid der zogenaamde ontwaken de naties mogen de gevolgen van zo'n houding niet worden onderschat. De tweede kanttekening: niet slechts in ons land is het uitblij ven van medailles, waavop men vast had gerekend, als een soort nationale ramt) beschouwd. Mti de ..Olympische geest" is dit weinig in overeenstemming. En daarom citeren wij gaarne een groot Amerikaans blad: „Het zou de broederschap tussen de volkeren zeer bevorderen, indien men zich herinnerde, dat het snortief incasseren van verlies eep belangrijke Olympische deugd is". Zestien naties aan de poort Terwijl de atleten uit Rome in hun woonoorden zijn terugge keerd of zieh op reis daarheen bevinden, trekken de politieke kopstukken dezer aarde naar New York. waar de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties maandag haar zitting opent. Het voorbeeld van Chroesjtsjef heeft aanstekelijk gewerkt - naast zijn luitenants uit de satel lietstaten zullen ook vele leiders dei zogenaamde neutralistische landen acte de presence geven: Tito. Nehroe, Nasser, Soekarno. Voorlopig is dit de grootste zorg voor de Newyorkse politie. Neem een man als Kadar. de Hongaarse communistenleider. Er wonen in New York genoeg Hongaarse vluchtelingen, die hem een gewelddadig einde tot - wensen. Aan de Newyorkse poli tie de dure en moeilijke plicht, te verhinderen dat deze wens in vervulling gaat. Om die taak wat te vergemakkelijken, heeft men er dit op gevonden Chroesjtsjef en een aantal ande re niet algemeen beminde lieden zullen zich niet buiten Manhat tan. het hart v an New York mo gen begeven. Het is weinig gast vrij maar inderdaad beter voor h°t welzijn der in bewegingsvrij heid beperkten. In moeilijkheden zitten ook de ambtenaren van het secretariaat der Ver. Naties. Zij zullen in de zittingzaal plaats moeten vinden voor de delegaties van niet min der dan zestien nieuwe leden (het totaal aantal leden zal bin nenkort 98 bedragen). Het zijn op Cyprus na, Afrikaanse lan den. die bun onafhankelijkheid hebben verworven. Hun intrede in de algemene vergadering zal de partijverhoudingen daar niet onaanzienlijk veranderen. De da gen, dat het Westelijke blok in dit orgaan bij de stemmingen meestal wel op een meerderheid of in ieder geval op een minder heid niet kleiner dan een derde kon rekenen, schijnen wel voor "oed voorbij. En in de Algemene Vergadering hebben de grote mogendheden niet, zoals in de Veiligheidsraad, een recht van veto Chaos in Kongo Die Veiligheidsraad heeft op het ogenblik zo zijn eigen perike len en zij stammen, hoe kan het anders, uit Kongo. Daar is de chaos nu volledig, nadat presi dent Kasavoeboe en premier Loemocmba elkaar tot tweemaal toe hebben ontsjagen, Loemoem- ba is gearresteerd en daarna weer vrijgelaten. Het land heeft nu twee regeringen, die .van Loemoemba en die van Ileo en de Veiligheidsraad mag uitma ken, welke van die twee nu de „echte" is. En of dit nog niet ge noeg is, moet de raad ook nog beslissen, of de troepen van de Ver. Naties j|et recht hebben, vliegvelden voor Loemocmba's strijdkrachten te sluiten en des gewenst zelfs deze strijdkrachten te ontwapenen. Gekoppeld aan verkrijging van economische steun, die secreta ris-generaal Hammarskjoeld voor Kongo heeft gevraagd, zou den deze maatregelen inderdaad kunnen leiden lot herstel van de vrede en hel zelfbestuur in het land. Helaas echter is voor de uitvoering ervan do medewerking van Rusland en tot op zekere hoogte ook van Loemoemba ver eist en het ziet er op het ogen blik. dat dit overzicht wordt ge schreven. bepaald niet naar uit, dat de Veiligheidsraad deze zal krijgen. Speldeprikken in Berlijn Naast Kongo vraagt, voor wat het buitenland betreft, vooral Berlijn de aandacht. De spelde prikken. die Oost en West elkaar geven (vooral bestaande uit reisbelemmeringen) hebben voedsel gegeven aan het veront rustende gerucht, dat er opnieuw een grote blokkade dreigt. Die blokkade volgens nieuw model, d.w.z. dat een luchtbrug van het Westen er niet bij zou worden geduid, zou dan worden inge steld, indien Chroesjtsjef met zijn ontwapeningsplan geen suc ces heeft. Ondanks het feit. dat dit plan zeker geen genade zal vinden in de ogen van het Westen, behoeft men zich over bedoeld gerucht toch niet al te veel van streek te maken. Ulbricht, de Russisch^ zetbaas in Oost-Berlijn, die zijn meesiers in het Kremlin altijd naar de ogen kijkt, heeft zijn aanhangers gewaarschuwd, dat er voor de lente van het volgend jaar in de vroegere Duitse hoofd stad geen grootscheepse acties te verwachten zijn. Dat is vol komen in overeenstemming met eerdere uitlatingen van Chroesjt sjef, die er nooit een geheim van heeft gemaakt, dat hij wil af wachten of er met de nieuwe Amerikaanse president over Berlijn te praten valt. Derhalve mag men de huidige situatie in Berlijn zien als een van voorbij gaande aard. veroorzaakt don, een slecht humeur van Ulbrich aan de ene zijde en een wel moe dige maar weinig betekenend^ tegenactie van de Westberlijn.se burgemeester Willy Brandt aan de andere kant van de Branden burger Tor. (Nadruk verboden.) (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Temeuzen RESERVISTEN IN OOST-DUITSLAND OPGEROEPEN In de vrijdag verschenen nieuwsbrief van de Westduitse sociaal-democratische partij wordt gezegd, dat men van be trouwbare zijde vernomen heeft dat er in Oost-Duitsland leserve- officieren en enderofficieren zijn opgeroepen voor ..een korte op leiding". Men beschouwt deze stap als een voorbereiding tot het oproe pen van grotere aantallen reser visten. (Advertentie) BINNENVERINGBED - WAZET-FABRIEKEN' 2 EVENBEfeGfcN SCHUIM RUBBEREED Drukte in de Algemene Vergadering Er wordt hard gewerkt in de grote zaal van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties in New York, om alles piek fijn in orde te hebben, als op 20 september a.s. de herfstbijeen- konist begint. Aangezien er meer dan een dozijn nieuwe leden van de volkerenorganisatie toege treden zijn, moest de aecomodatie van de zaal belangrijk uitgebreid tvorden. Zware vrachtvervoer mag op spitsuren niet door Antwerpse tunnel In verband met ernstige over belasting van de Schelde-tunnel ie Antwerpen, hebben de verant woordelijke verkeersautoriteiten besloten om gedurende de spits uren het zware vrachtvervoer uit de tunnel te weren. De maat regel geldt voor geladen vracht wagens, waarvan lading on eigen gewicht samen hoger liggen dan vijf ton. Ongeladen vrachtwagens mogen (ongeacht hun tonnage) op de spitsuren alleen door de tunnel, als ze een snelheid van ongeveer 60 km/u kunnen halen. Dit wordt meegedeeld door de K.N.A.C., die verder nog meldt, dat de maatregel op 15 septem- ber is ingegaan en geldt op alle werkdagen (ook zaterdag) tus sen 7.30 en 9.00 uur en tussen 116.30 en 18.30 uur. Het „Internationale Comité- Sachenhausen" waarin ook Ne derlanders zitting hebben, heeft een gemeenschappelijk proces geëist tegen al het nog in leven zijnde kamppersoneel van het concentratiekamp Sachenhausen, dat zich indertijd aan misdrijven schuldig heeft gemaakt. Heinz Junge, voorzitter van de afdeling West-Duitsland van het comité, heeft vrijdag op een persconferentie in Düsseldorf verklaard, dat men moet verhin deren, dat de beklaagden in af zonderlijke processen door als getuigen optredende „medeplich tigen" voor onschuldig worden verklaard. Op de in Russische krijgsge vangenschap gestorven kamp commandant Keindl na heeft zo goed als al het 'kamppersoneel van Sachsenhausen de oorlog overleefd. Het woont thans rus tig in West-Duitsland. In een memorandum aan „het openbare geweten" noemt het comité de namen van acht men sen, die destijds kampbewoners hebben neergeschoten. Junge be schuldigde de Westduilse justi tie er voorts van dat zij getrai neerd heeft met de voorberei ding van het proces tegen de tweede commandant van het kamp Sachenhausen, August Hoehn, dat op 19 september in Düsseldorf zal beginnen. Al in 1956 hebben honderden getuigen zich spontaan 'gemeld, toen Hoehn uit Russische krijgsge vangenschap terugkeerde, aldus Junge. In dit proces gaat het om de vraag wie schuldig is ge weest aan de dood van 3000 ge vangenen van Sachsenhausen. In totaal zijn er in Sachenhau sen tussen 1943 en 1945 40.000 mensen om het leven gekomen. SOWJET-SPIONNEN IN WEST-DUITSLAND AANGEHOUDEN Het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vrij dag de arrestatie bekendgemaakt van vijf spionnen die voor de Russische militaire inlichtingen dienst werkten. De mannen, die in Hessen en Rijnland-Palts wer den aangehouden, hadden al be kend. Zij .waren o.a. uitgerust met een zeer moderne zender. Hun orders kregen zij van de Russi sche luitenant-kolonel Sokolof. die op het ogenblik in de Oost- duitse stad Chemnitz woont. HUWELIJK ZAL NOG DIT JAAR WORDEN VOLTROKKEN Eén van de best bewaarde geheimen Koning Boudewijn is verloofd, aldus heeft premier Eyskens vrijdag hekend gemaakt. De naam van de verloofde van de Koning is Dona Fabiola de Mora y Aragon. Het koninklijk paleis wilde slechts meedelen, dat de ver loofde van de vorst de Spaanse nationaliteit bezit. Premier Eyskens zei. dat de Belgische regering r.ijn goedkeu ring aan de keus van de Koning heeft verleend. Dona Fabiola de Mora y Ara gon is een dochter van wijlen Don Gonzalo de Mora y Fernan dez, graaf van Mora, markies De Casa Riera. en van Dona Bianca van Aragon. Radioboodschap van premier Eyskens „Het is mij een grote vreugde aan het land het blijde nieuws te mogen aankondigen van de ver loving van Zijne Majesteit de Koning met Dona Fabiola de Mora y Aragon", aldus zei pre mier Eyskens in zijn radiobood- sfhap. „De beslissing van Zijne Majesteit is door de regering geestdriftig goedgekeurd. Ik ben ervan overtuigd, dat deze heil volle gebeurtenis met blijdschap zal worden begroet door de ganse bevolking, die van ganser harte zal deelnomen aan het geluk van zijn geliefde vorst". Eyskens vervolgde: „De regr.- De Veiligheidsraad zette gis termiddag het debat over de Kongolese crisis voort. De eerste spreker, ds Ceylo- nees sir Claude Correa, liet zich opnieuw met lof uit over de '"rachtsinspanning der V. N. in Kongo en het door secretaris- eneraal Hammarskjoeld en zijp staf verrichte werk. „Er zijn echter ongetwijfeld onvermijdelijke fouten gemaakt. Dit zo zijnde, moet gepoogd worden ze te herstellen," zo vond sir Claude. Hij achtte de tijd rijp voor de instelling van een „commissie van goede diensten," die moest pogen zich met de Kongolese leiders in verbinding te stellen en tot een regeling van hun ge schillen te komen. „Het is te gevaarlijk een volk. dat in po litiek opzicht onervaren is en de leiders van een land, dat nauwelijks drie maanden oud is, alleen te laten," aldus sir Claude. De Ceylonese afgevaardigde verklaarde zich niet achter het Sowjetrussische voorslel te kunnen scharen, om Kongo t,e helpen door op zichzelf staan de en vrijwillig verleende bij dragen van afzonderlijke sta ten. die rechtstreeks 1en goede zouden moeten komen van «de Kongolese regering'. Hij verklaarde tenslotte dat de Amerikaanse en de Russi sche ontwerpresolutie z.i. het zelfde beoogden. De Amerikaanse afgevaardig de, James Barco, reageerde, ge bruik makend van zijn recht.tot wederwoord, onmiddellijk op de laatste opmerking van sir Clau de. Hij verklaarde dat er geen sprake van was dat met de Ame rikaanse en de Russische ont werpresolutie hetzelfde werd be oogd. „De Verenigde Staten willen, qvenais een meerderheid van de Veiligheidsraad, dat de Verenig de Naties hun krachtsinspanning in Kongo voortzetten. De Sowjetrussische vertegen woordiger heeft evenwel duide lijk gemaakt, dat hij hiertegen is. Dit is een uiterst belangrijk punt. Er kan dienaangaande geen com promis worden gesloten: indiën men wil dat de volkerenorgani satie een instrument blijft ter schraging van de vrede", aldus Barco. Na hem sprak de vertegen woordiger der Sowjet-Unie, onderminister van Buitenlandse Zaken Valerian Zorin, die even eens van zijn recht tot weder woord gebruik maakte. Zorin verklaarde dat do Sow jet-Unie van het allereerste be gin af haar medewerking aan de operatie-Kongo had verleend, in oen poging tot het verkrijgen van een oplossing van het Kon golese vraagstuk. .De Sowiet- IJnie heeft voor de door de Vei ligheidsraad aanvaarde resoluties gestemd en zij bliift ze steunen Er is echter, als gevolg van handelingen van de secretaris generaal en van de leidine der V. N.-troepen in Kongo, afge weken van de door de Veilig heidsraad verstrekte richtlijnen De vraag is nu. hoe deze af wijkingen teniet kunnen worden gedaan", aldus de Sowjetrussi sche vertegenwoordiger. Nadat Hammarskjoeld was uitgesproken, werd de zitting van de Veiligheidsraad ver daagd, om te 20.00 uur (Neder landse tijd) weer te worden hervat. Er stonden toen zes sprekers ingeschreven van lan den. die niet in de Veiligheids raad. zijn vertegenwoordigd, dcch die, daar zij speciale be langstelling voor de Kongolese toestand hebben, de beraadsla gingen van de mad wel mogen bijwonen. Hun vertegenwoordi gers moten aan de debatten deelnemen maar zij hebben geen stemrecht. Ook de It?.- iiaanse vertegenwoordiger Or- tona had zich laten inschrij ven. De Poolse afgevaardigde Le- wandowski sprak als zijn .krachtige overtuiging" uit. dat de Verenigde Naties de rechten van de centrale Kongolese re gering niet mogen benerken. Hij merkte verdr op dat d«* door de V N. in Kongo geno men maatregelen erop gericht zijn „een rebellenregering in 't zadel te brengen. De Poolse vertegenwoordiger besloot met te zeggen dat hij ook niet kon instemmen mei het Ceylonese voorstel tot instelling van een commissie van goede diensten, die de Kongolese lei ders zou moeten helpen bij het oplossen van hun geschillen. Hierna nam secretaris-gene raal Hammarskjoeld het woord. Hij deelde mede dat president Kasavoeboe telegrafisch bij het hoofdkwartier der V. N. had ge protesteerd tegen „inmenging door de V. N. in Kongolese binnenlandse en met name ge rechtelijke aangelegenheden". Hammarskjoeld las Kasavoe- boe's telegram voor als ant woord op de Sow.iet-beschuldi- gingen dat de V. N. hadden in gegrepen. om de regering-Loe- mcemba afbreuk te doen. Kasavoeboe tekent in zijn te legram „krachtig protest" aan tegen het „ingrijpen door de V. N." „Ghanese V. N.-troepen hebben de tenuitvoerlegging be let van een order tot arrestatie van Loemoemba, uitgevaardigd door de bevoegde gerechtelijke autoriteit, narjielijk procureur- generaal Rom. Rom had gelast, dat Loemoemba voor de rechter zou worden geleid," aldus het telegram van Kasavoeboe. Hammarskjoeld zei ook dat in sommige gevallen in Kongo tot. de V. N. gerichte verzoeken tot hulpverlening waven afgewe zen. omdat inwilliging in strijd zou zi.in met de door de Veilig heidsraad in zijn resolutie ver strekte richtlijnen. Aangaande het vraagstuk der financiële hulpverlening aan Kongo zei Hammarskjoeld: „Zou er één V. N.-lid ziin, dat dergelijke hulp zou willen ge ven, zonder er verzekerd van te zijn dat het fonds hiervoor on der toezicht komt te staan van de een of andere autoriteit?" Omtrent de bewering, dat radio-Leopoldstad. was „uitgele verd aan de rebellen", verklaar de Hammarskjoeld: „In feite is dit omroepstation onder toe zicht van het Kongolese parle ment gesteld." De vergadering van de Veilig heidsraad werd voor de tweede maal verdaagd. De besprekingen worden vandaag, te 1.30 uur Ne derlandse tijd, voortgezet. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets koeler Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperatu ren. ring en het gehele Belgische volk bieden aan de koninklijke ver loofden hun zeer eerbiedige en vurigste wensen voor een vol komen geluk, wensen die tevens gericht worden tot de konink lijke familie van België en de familie van de toekomstige koningin der Belgen. Op het ogenblik dat Dona Fabiala de grens van ons latjd overscnri.jdt, bieden wij haar, met vervoering, de eerbiedige hulde van een har telijk welkom. België verenigt vanaf,heden, in een zelfde ge negenheid. Koning Boudewijn en de Koningin, die hij heeft ver kozen". aldus prof. Eyskens. Zijne Majesteit Boudewijn. Al- bert, Karei Leopold. Axel, Maria Gustaaf, Koning der Belgen, werd op 7 september 1930 in Brussel geboren. Hij volgde zijn vader, Leopold de Derde, op 17 juli 1951 op als vorst der Bel gen. nadat deze na een jaren lange binnenlandse strijd was af getreden. In Brussel wordt vernomen, dat de Koning Dona Fabiola bij vrienden van de Belgische ko ninklijke familie heeft ontmoet. Reeds verscheidene weken was de Koning van plan zijn ver loving bekend te maken, doch in verband met de tragische ge beurtenissen in Kongo werd da bekendmaking uitgesteld. Het huwelijk zal volgens mede delingen van officieuze zijde nog dit jaar worden voltrokken. Gelukwensen voor Koning Boudewijn Gistermiddag om half twee zijn de eerste telegrammen met gelukwensen van Nederlanders binnengekomen bij de feestelijk vlaggende Belgische ambassade in Den Haag. Inmiddels' liggen daar nu ook de fclicitatieregistei s reeds ter tekening voor. al wie 'de Belgische koning.en zijn verloof de geluk willen wensen. In Amsterdam én Rotterdam zal op aanstaande maandag, dinsdag en woensdag van baif tien tot twaalf uur en van drie tol vijf uur gelegenheid ziin om felicitatieregisters te tekenen. (Zie verder pag. 3) i Adv itirr wceiï till ffJLitiU ENKELE BUIEN Een depressie, die vin Nnnrd- Spanje via Frankrijk naar zuidoost Engeland trok veroor zaakte aldaar langdurige regen. Achter deze storing, die lang zaam in de richting van de Ierse zee trekt, stroomt koelere lucht over het kanaal Noord- Frankrijk binnen. De komencs 24 uur zal deze lucht achter een zwak kond- front ook tot ons land doordrin gen, zodat de temperaturen, die vrijdag in het zuiden tot 23 graden en in het noorden tot 20 graden opliepen, iets lager worden. De wind blijft overwe gend matig tussen zuidoost en zuidwest. ZATERDAG 17 SEPTEMBBER. v.m. n.m. Terncuzen 12.20 Breskcns 11.25 11.45 Hansweert 0.40 l.OO Walsoorden 0.50 1.10 ZONDAG 18 SEPTEMBER. v.m. n.m. 0.49 108 0.14 12.31 1.29 1.46 1.39 1.56 Temeuzen Breskens Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Sept. 17 6.17 18.51 2.21 17.18 18 6.19 18.49 3.24 17.47 19 6.20 18.46 4.29 18.13 20 6.22 18.44 5.36 18.38 DIT NUMMER BEVAT 12 PAGINA'S

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1