V&ii/ton&t KOEK SNELFIX Beursoverzicht Eric de Noorman- De schaduw der steppen De smokkel van Nederlandse boter naar België MAANDELIJKS GAAN TWEE TOT VIER MILJOEN PAKJES NEDERLANDSE BOTER CLANDESTIEN DE GRENS OVER Werkloze arbeiders fungeren als „spionnen" in de buurt van douane en rijkswacht POWERS Sr WIL ONDERHOUD MET CHROESJTSJEF een gulden! OOK ONRUST IN EVENAARPROVINCIE FLA'UW, JAPANSE PREMIER IN HET NAUW Produktsciïap over botersmokkel Het ligt op de weg van de Belgische douane om een einde te maken aan de botersmokkel Beursin dices Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier Tijdelijke toeslag op buitengewone pensioenen voorgesteld Op het Belgische ministerie van Landbouw wordt er ernstig rekening mee gehouden, dat een formeel protest bij de Nederlandse regering zal worden ingediend tegen de toenemende smokkel van Nederlandse boter naar België. De jongste schattingen tonen aan, dat maandelijks van twee tot vier miljoen pakjes boter clandestien over de Nederlands-Belgische grens worden gebracht. De prijs van de boter in België bedraagt bijna het dubbele van die in Nederland. Vrijwel dage lijks wordt melding gemaakt van het achterhalen van smokkel auto's. Volgens cijfers van het ministerie van Landbouw in Brussel worden elke maand tus sen de 20 en 10.000 kg Neder landse boter in de grensstreek in beslag genomen. Dat is niet meer dan van vijf tot tien proeent van de totale hoeveelheid, die frau duleus op de Belgisehe markt wordt gebracht. De klacht op het Belgische ministerie van Landbouw is dat het Bedrijfschap voor Zui vel in Den Haag niet voldoen de medewerkt om aan deze smokkelhandel paal en perk te stellen. ,,Met de organisatie, die Nederland heeft, zou een controle in de grensstreek in Nederland op de afzet van boter een eenvoudige zaak zijn maar men doet het niet", aldus verklaarde een officiële woord voerder. BETER GEORGANISEERD De verscherpte actie waartoe onlangs in Brussel is besloten heeft de smokkelaars tot dus verre niet doen terugschrikken. .Zn zijn beter georganiseerd dan het parket in Nederland of Bel gië". aldus werd op het Belgische ministerie van Landbouw gezegd. De smokkelaars hebben een net van spionnen opgebouwd van werkloze arbeiders, die de wacht houden in de buurt van posten van de Belgische douane en rijks wacht en onmidd'jlijk waarschu wen. als een patrouille uitrijdt. De smokkelaars beschikken zelfs over radio-verbindingen tussen de chauffeurs van de auto's, meestal grote tweede handse Amerikaanse wagens, die voor beneden de 10.000 Belgische frank in België kunnen worden gekocht. Belgische rijkswachters kwa men kortgeleden tot de verras sende ontdekking, dat een in be slag genomen auto in betere tijden de dienstauto was geweest van een Belgisch minister en via jarenlange omzwervingen tot smokkelauto was gedegradeerd. Er ontbrak alleen nog aan, dat het een afgedankte auto van de minister van Landbouw was. al dus merkte een hoge ambtenaar van het ministerie op. GROTENDEELS BELGEN De aanhoudingen, die hij het in beslag nemen van smokkelauto's worden verricht, geven weinig aanwijzingen over de leiders van de smokkelorganisaties. De chauffeurs worden als regel gr- recruteerd uit werklozen, die voor een bedrag van vele honr derden guldens bereid zijn het risico van de smokkelhandel te nemen en onbekend zijn met de eigenlijke organisatie. Het zijn overigens naar men mededeelde grotendeels Belgen, die zich met deze smokkel bezighouden. DE AFZET IN BELGIE Maar niet alleen het over de grens brengen van de boter, ook de afzet in België daarvan is goc4 georganiseerd. Zelfs in de grote magazijnen in de steden wordt boter verkocht tegen prijzen, die onder de normale Belgische prij zen liggen. „Er moet gesmok kelde boter in zijn verwerkt, maar wij kunnen het niet - be wijzen". aldus zeide men op het ministerie van Landbouw. De oorzaak daarvan is, dat no? een zeer groot percentage van de boter rechtstreeks door de boe ren aan de handel wordt ver kocht. Bij het verpakken van deze boter worden verschillende partijen met elkaar vermengd en controle op het gebruik van gesmokkelde Nederlandse boter is daarbij zeer moeilijk. Ook op de controles op de we gen buiten het grensgebied heb ben de smokkelaars een ant woord gevonden. Zij laten in België wikkels met een dikwijls gefingeerde naam van een boer derij drukken, brengen deze naar Nederland en'laten daar de boter in verpakken. Als de grens een maal is gepasseerd vervoeren zij in België „legale" boter. In Brussel wordt dan ook niet ontkend, dat alleen het verlang de ingrijpen van het Nederlandse bedrijfschap niet voldoende zal zijn, maar dat dit gepaard zal moeten gaan met een ordening van de zuivelindustrie in eigen land, die een doeltreffender con trole mogelijk maken. Oliver Powers, de vader van de in de Sowjetunie wegens spionage tot tien jaar gevange nisstraf veroordeelde Ameri kaanse piloot, wil proberen Chroasjtsjefs persoonlijk om vrijlating van zijn zoon te vra gen. Wanneer de Sowjetpre- mier zich volgende week in NewYork bevindt. Powers sr., een inwoner van Pound. Vergi- nia, zal zich echter slechts naar New York bevindt. Powers sr., en zeker van is dat Chroesjtsjef hem te woord zal staan. Het aantrekkelijke programma omvatte bezoek aan de Olympische Spelen, tochten naae Napels en in de omge ving van Rome. De reis werd gemaakt in het speciaal gecharterde Lexington vliegtuig. Blijft u onze adverten ties volgen. Er staat voor onze vele Lexington vrienden - in de komende maanden weer zeer veel aantrekke lijke op etapel. Lexi zorgt goed voor u' BEIAARD ECHTPAAR DOODGEREDEN Toen de heer P. Vegt, huis arts te Zoetermeer, op de Noordeindseweg te Berkel. ter hoogte van het Shellstation, moest inhouden voor een tegen ligger, slipte de auto op het natte wegdek. Het voertuig schepte het bejaarde echtpaar WensveenStraver en reed daarna in de Nooreindsevaart. De 74-jarige man moest onder de auto vandaan gehaald wor den, zijn 68-jarige echtgenote bleef zwaar gewond in de berm liggen. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleken beiden te zijn overleden. De auto van de heer V. bleef in de ondiepe vaart steken, de heer V. kwam met de schrik vrij. In de afgelopen dagen hebben zich Loeboema. een plaats je in het noorden van de Kon golese provincie Evenaar inci denten voorgedaan na het ver trek van een afdeling V. A. R.- troepen van de V. N. Deze troe pen werden teruggetrokken volgens het aflossingsplan van de V. N. De afdeling moest te rugkeren naar Loeboema om een einde te maken aan de in cidenten, zo heeft een woord voerder van de V. N. in Leopold- stad meegedeeld. Premier Hajato Ikeda van Japan is tijdens zijn verkie zingstournee enkele malen zeer in het nauw gebracht door groepen arbeiders en linkse studenten. Op het station van Nagoja werd hij omvergegooid en het scheelde weinig of hij was op de rails terechtgekomen. Toezicht van het Produktschap voor Zuivel op wat er met de boter gebeurt als ze bij de de taillist gekomen is. zou neer komen op 'n soort distributiestel sel, aldus een zegsman van 't Pro duktschap toen hem commentaar werd gevraagd op de Belgische verwijten over smokkel van Ne derlandse boter naar België. Een dergelijk toezicht, zo voeg de de zegsman eraan toe. zou in vredestijd belachelijk zijn. Naai de mening van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel ligt net op de weg van de Bel gische douane om een einde te maken aan de botersmokkel. De Nederlandse douane doet reeds al wat mogelijk is, aldus het commentaar. Tijdens een luchtvaartdemon- stratie in Toronto keken de aan wezigen enthousiast naai- de Sabres en Starfighters van de Canadese luchtniaehl. Zoals uit de foto blijkt, toonden de Rus sische militaire attacliees, die waren uitgenodigd, niet de min ste belangstelling. De stemming op het Damrak was donderdag voor de interna tionale waarden bij de opening flauw. Mogelijk dat de olie-aan delen hierop een gunstige uit zondering maakten, doch hierbij dient rekening te worden gehou den met het feit, dat deze aan delen reeds lang tot het „achter gebleven gebied" behoorden en met de hausseperiode van de overige internationals in het ge heel niet mee zijn gegaan. De olie-aandelen bleven donderdag middag op 122,80 circa een gulden beneden de vorige slot- prijs en beneden pariteit New York. Uitgesproken flauw in de markt lagen aandelen Philips. De lage re slotkoersen in Wallstreet van woensdag, waar de Philipspapie- ren flauw in de markt lagen, kwamen deze aandelen op het Damrak op een fors koersver lies te staan. De prijs liep welis waar op van 1197 tot 1207 doch dit verhinderde niet dat de aan delen. ten opzichte van woens dag, een koersverlies leden van circa 40 punten. De handel was zeer rustig. Voor Unilever be tekende de beursdag van giste ren een einde van het koersher- stel van de beide vorige dagen. Na een opening op 817, gaf dit fonds een goed herstel te zien tot 827. De slotkoers van woens dag was 836',i. AKU's moesten het aanvanke lijk zonder de Westduitse koop orders stellen en openden 14 punten lager op 512. Hierop kwam steun van Westduitse zij de waardoor de koers opliep tot 516. Ook in deze hoek bleef de handel binnen beperkte grenzen. Hoogovens fluctueerden welis waar niet veel, maar lagen van de internationale waarden nog het best in de markt bij een prijs van 900, ofwel 5 punten be den het slot van woensdag. Het is de laatste dagen een beurs geweest van vrijwel alleen de-publieke belangstelling omdat het buitenland grotendeels ver stek liet gaan. Hetzelfde beeld gaf de beurs vandaag te zien echter in die Vorm dat het pu bliek tot verkopen overging, waar geen tegenpartij tegen over stond. De verkopen kwa men dus in een zeer lege markt en pas op een veel lager niveau ten opzichte van het vorige slot, had het buitenland zo hier en daar interesse. De beroepshan- del wilde met kooporders geen steun aan de markt verlenen om dat deze groep nog genoeg over had van de vorige dagen. Dat de beurs bij de opening laag inzette was louter het ge volg van middenkoersaanbod, waarna in de regel gedurende de verdere beursduur een herstel volgt. WestJDuitsland was flauw en vormde zodoende geen enkele stimulans voor het Damrak. Aandelen Nat. Handelsbank werden wederom in een open hoek verhandeld en hielden zich, in tegenstelling tot de interna tionale waarden, zeer goed. De koers van 202 lag een half pro cent boven die van woensdag. De omzet van de vorige dag in deze aandelen bedroeg nominaal 301.800. Cultures verlaten, terwijl de scheepvaartwaarden genoegen moesten nemen met verliezen van 1 tot 4 punten. Staatsfond sen goed prijshoudend en dit kan hetzelfde gezegd worden van de overige beleggingsmarkt. Tegenover de verliezen van vele aandelen in de lokale afde lingen werden aandelen Krom hout, Hollandse Melksuiker, Grasso en Meteoor tioger ge adviseerd. Prolongatie 3% pet. 13/9 14/9 15/9 Intern, eonc. 586.57 591.S9 579.96 Industrie 339.28 342.S8 339.05 Scheepvaart 172.47 175.97 172,91 Banken 230.10 230.59 228.63 Cult. enz. 152.64 155.46 153.32 Algemeen 409.16 413.21 405.31 (Adv.) 25. Terwijl de Noorman over zijn sombere toekomst piekert, hoort hij ineens een zacht getik op de muur. gevolgd door een gefluiterd: „Psssst! Wie ben je makker, kun je me verstaan?" „Zijn jullie mannen van Axe" fluistert de Noorman terug, Ier- wijl hij zijn oor tegen de muur legt. Hij hoort een zwak gemompel aan de andere zijde, vanwaai het onduidelijk klinkt: „Hier is Axe, makker en de krijgers, die nog leven zijn bij me. Maar wie ben je en wat weet je van ons." Ondanks zijn benarde toestand, grinnikt de Noorman heimelijk, als hij bedenkt, hoe ongeloof waardig het klinkt. ,als hij zijn pleegzoon zegt. wie hij voor heeft. Want Axe weet niet beter, of Eric de Noorman is ergens in •een rivier verdronken, ver weg in het land der Britten. „Ik ben Eric de Noorman" grijnst Eric tegen de muur. Het spijt hem geducht, dat hij Axe's gezicht niet kan zien, maar het verontwaardigde gesputter dat daar vandaan komt. vergoedt veel. „Zeg schurk, luister eens even" klinkt Axe's stem na deze uit barsting verhit. „Luister jij maar even. dier bare pleegzoon", valt Eric hem in de rede, „Svein Langtand is hier ook in de buurt" en snel vertelt de Noorman', wat er sinds Axe's vertrek uit het rijk der Britten gebeurd is (zit de Onwil lige Held). Het blijft stil; geruime tijd zelfs. Dan klinkt er een gesmoor de juichtkreet, maar helaas is dit voorlopig het laatste wal Eric van de anderen hoort. Snel gaat hij overeind zitten, als hij een getuid bij de kerkerdeur hoort Het. volgende ogenblik zwaait deze open en een Nomade buigt zich naar binnen. „Jij daar, kniel diep voor do machtige heer Yegusai, die zich verwaardigt jou te bezoeken AKU 499 li511 slot 506 Kon. Olie: '122.30- f5131 2) 123.50 slot 123.20 (122.60) Philips 1175—1203 slot 1190 12081 2) Unilever 804—820 slot 815 (824%) Hoogovens 880—888 slot 886 f8881 2) De heden geldende advies- koersen voor buitenlands bank papier in Amsterdam luiden Engelse pond 10.5510.65; Amerikaanse dollar 3.75—3.7.9; Canadese dollar 3.853.90; Franse trank (100) 76.1076.60, Belgische frank (100) 7.30—7.35, Duitse mark (100) 90.1090.60; Zweedse kroon (100) 72.40— 73.40; Zwitserse frank (100) 87.3587.85: Italiaanse lire 10.000) 60.00—62.00; Deense kroon (100) 54.5055.50; Noor se kroon (100) 52.5053.50, Oos tenrijkse schilling (100) 14.58— 14.68; Portugese escudo (10O) 13.121i13.27' 2Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17%— 7.3212. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter ver hoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940- 1945. Voorgesteld wordt, in ver band met de huurverhoging per 1 april 1960 en de melkprijsstij- gingen, een compensatie ad drie procent van het buitengewoon pensioen te verstrekken. De tijdelijke verhoging van de toe slag wordt daardoor afgerond, in totaal 69 procent. De kosten van het onderhavige voorstel worden op ƒ700,000 per jaar geraamd. (Adv.) Lijm zoniter klemmen met van Ceta-Bcver

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5