Uit de Provincie REIEN DELANA Eric de Noorman- De schaduw der steppen J, I VAN DIXHOORN Zn VOETBAL TERNEUZEN AXEL. BOSCHKAPELLE SAS VAN GENT VLISSINGEN. VOGELWAARDE. SOCIALISTEN HEBBEN KRITIEK OP PLAN-DE GAULLE ZUIDZANDE ZAAMSLAG ROOFOVERVAL OP POMPBEDIENDE BIJ MOERDIJKBRUG OPGEHELDERD Twee Duitsers de daders TRAMONGELUKKEN IN WEST-DUITSLAND DE BETREKKINGEN TUSSEN CHINA EN DE VERENIGDE STATEN BOTSING TUSSEN AMERIKAANSE MILITAIRE VLIEGTUIGEN „ELECTRA" VERONGELUKT Jhr. mr. A. Feith: „ONVERWACHTE ONTWIKKELING" TEN AANZIEN VAN DE TOTO Personeelsverenigingen gaan weer samenwerken. Tot voor enige jaren bestond er een goedg samenwerking tus sen verschillende personeelsver enigingen in Terneuzen. Finan cieel stonden zij tezamen sterk. Zij konden daardoor uitstekende avonden verzorgen en over ge brek aan belangstelling moest het bestuur zich nooit zorgen maken. Van lieverlede verflauw de deze samenwerking en weldra bleef er jammer genoeg niets meer van over. Deze zomer heeft de heer G. Sprangers (P. T. T.) het initia tief genomen weer contact op te nemen met d'e besturen van ver schillende personeelsverenigin gen. Na enkele besprekingen was het resultaat de vorming van een commissie, onder voorzitter schap van de heer Sprangers, die tot taak heeft in de komende winterseizoenen een aantal ver antwoorde avonden te organi seren. Met de resultaten van de •werkzaamheden dezer commissie zullen de leden van de personeels verenigingen volgende maand kennis kunnen maken. Programma herdenking bevrijding Zaterdagmiddag om half 3 zul len de Polen uit Vlissingen en Verviers arriveren en door het gemeentebestuur worden ont vangen. Om half vier: Krans- legging op de R. K. begraaf plaats, Algem. begraafplaats en bij het monument in de Zee straat. Te half zeven kranslegging bij het Poolse kruis. Om 8 uur concerten door Hosanna en Concordia. De muziekvereniging Thalia is verhinderd en zal a.s. maandag een concert op de kiosk geven, triaar haar drumband zal een mars door de gemeente maken. De inwoners worden verzocht .ie vlaggen uit te steken en deel te nemen aan de bloemlegging hij het monument. Adjudant Fluit verlaat Axel Met ingang van 1 oktober a.s. as de adjudant der rijkspolitie de heer L. A. Fluit benoemd tot •districts-adjudant der rijkspoli tie ie Dordrecht. Kermis De kermisdagen behoren al weer tot het verleden. Dit jaar lijks dorpsfeest werd begunstigd door het beste zomerweer van het seizoen en het spreekt van zelf, dat met dit fraaie weer veel belangstellenden op de heen waren. De schutters span den drie dagen lang de bogen, in de cafe's was er een gezellige drukte en langs de straat wa ren <1e kermisattracties opge steld, waarbij zich vooral de Jeagd best amuseerde. Het plaatselijk voetbalelftal ver hoogde de kermisvreugde met een goede wedstrijd tegen 's- Jtser Arendskerke, die een 41 -overwinning opleverde. Bosch- feapelle mag terugzien op een goed geslaagde kermis, waarop geen wanklanken werden ge- hoord. Aanbesteding. Woensdagmiddag vond in hotel ,.De la Bourse" de aanbe steding plaats van het aan deze gemeente toegewezen contingent van 38- woningen, welke door de woningbouwvereniging „Voor- alt" geëxploiteerd zullen wor- ïSen. Het ligt in de bedoeling van dit contingent 35 woningen in het Exploitatieplan „West" en 3 woningen in de wijk Zandstraat, in de St. Janstraat te bouwen. ingeschreven werd door 11 aannemers, t.w. Fa. G. Schoote te Breskens, ƒ575.453; Fa. Van Poecke te IJzendijke, ƒ575.000; Fa. Souli- inan te Hoofdplaat, ƒ565.000; Fa. Lammens te IJzendijke, f 361.397Fa. Herwegh te Lams- waarde, ƒ533.000; Fa. Van den örie.sKche te Kuitaart, ƒ529.100; Fa. Hamelink te Hoek, 531.000; Fa. Mielen, Terneuzen ƒ508.000; Fa. Wiemeers te Axel, 497.000; Ta. Van der Poel te Terneuzen, 471.800; Fa. Van Steenberghe ie Srs van Gent, 466.800. De gunning werd aangehouden tot nadere goedkeuring. Waterverdedigingswerken. Rijkswaterstaat is begonnen met de uitvoering van werken wbot de verdediging van het •onderzeese talud van de Wester- ftswpmanshaven te Vlissingen, welke ongeveer vier maanden aaBtn duren. Het onderzeese Italffid van de Westerkoopmans- Bnren van waaruit de beloodsing van de schepen op de Wester- schelde geschiedt wordt door de sterke stroming telkenjare ern stig aangetast en loopt daardoor zeer steil af. Rijkswaterstaat heeft een plan ter verbetering en verdediging opgemaakt, hetgeen inhoudt, dat ter plaatse zeven zinkstukken met een totaalopper vlakte van 40 m- worden neer gelaten. Op deze zinkstukken wordt 45.000 m:! grof grind ge stort, die in doorsnee varieert van 6 tot 60 cm. Het eerste van de zeven zinkstukken is thans geplaatst. De hoofdingenieur van het ar rondissement Vlissingen van Rijkswaterstaat ir. H. Wieringa heeft medegedeeld, dat volgende maand de herstelwerkzaamheden aan de asphaltdijk, die ter ver steviging voor de boulevard De Ruyter werd gelegd en die be gin van dit jaar tijdens storm werd beschadigd zal gereed komen. Over een lengte van on geveer 100 meter werd destijds de teen van de dijk ernstig be schadigd en in het dijklichaam traden verzakkingen op, terwijl de asfaltlaag op vele plaatsen weeggleed. In de afgelopen maanden heeft men de teen van de dijk hersteld ondermeer door het slaan van een stalen dam- wand, terwijl de holten werden opgevuld met cementmorte] (ruim 300 m3). De cementmortel werd onder druk in de holten gespoten. Het definitieve herstel van de asfalt- glooiing is thans eveneens be gonnen. Er wordt thans een dik kere asfaltlaag dan normaal ge bruikelijk is, aangebracht. De dikte varieert van 70 cm aanslui tend op de teen van de dijk tot 35 cm op een dijkhoogte van twee meter plus N. A. P. De teen van de dijk, waar de 70 cm dikte begint ligt precies op N. A. P. Normaal is de asfaltlaag voor bekleding van zeedijken 25 tot 35 cm dik, op sommige plaatsen waar bijzonder veel stroming staat hoogstens 50 cnm Onder de verzwaarde asfaltlmlg brengt Rijkswaterstaat tevens een drai nagesysteem aan. Er wordt een draineersluis van grint gemaakt, waarin drains zijn geplaatst, die te vergelijken zijn met pijpjes, waar het water wel kan uit stromen, doch niet kan binnen dringen. Het herstel van de as- faltglooiing vordert goed en is reeds voor een zesde deel ge reedgekomen. De afgevaardigden van de so cialistische partijen in het Euro pese parlement hebben na een vergadering in Luxemburg een communiqué uitgegeven waarin zij krachtige kritiek uiten op de Europese plannen die generaal De Gaulie onlangs heeft ont vouwd. Wij verwerpen bij voorbaat elk akkoord dat de verdere ontwik keling van de bestaande Euro pese gemeenschappen in gevaar brengt. De afgevaardigden, die twee dagen in Luxemburg bijeen zijn geweest, verwerpen niet zonder meer het denkbeeld van een per manente conferentie van rege ringsleiders doch er mag volgens hen geen systeem worden opge zet dat de executieven van de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratom reduceert tot uitvoerende orga nen voor deze conferentie, zon der werkelijke Europese parle mentaire controle er op. Zij spreken zich ook uit tegen een Europese samenwerking die gebaseerd is op het persoonlijke gezag van regeringsleiders die op cüt ogenblik aan het bewind zijn, en zij waarschuwen voor vervanging van de wederzijdse, op, vertrouwen gebaseerde be trekkingen tussen de zes door Uitstapje brandweer De leden van de vrijwillige brandweer maakten per bus een uitstapje naar Zuid Limburg. De zomer liet zich van zijn beste kant zien en in het mooie Limburgse heuvelland werd dan ook met volle teugen genoten. Dit reisje is wel zó goed be vallen, dat vast een afspraak werd gemaakt voor volgend jaar. 55-jarige echtvereniging Gisteren herdacht het echt paar Jacobus de Jonge en Ja- comina Herrebout de dag, dat zij 55 jaar geleden in de echt werden verbonden. Zoiwel De Jonge (79 jaar) als zijn echtge note (74 jaar) genieten nog een goede gezondheid. De gehuwde kinderen, wonen de resp. in Axel, Leiden, Sluis kil en Vlissingen, en ook de kleinkinderen waren aanwezig om dit zeldzaam huwelijkfeest van hun ouders en grootouders bij te wonen. Tal van bloemstukken, waar onder een van de buurtbewo ners, werden in de loop van de dag bezorgd, terwijl ook vele felicitatiekaartjes binnenkwa men. Tot hen, die het feestvierend echtpaar en haar familie per soonlijk kwamen gelukwensen behoorden o.a. ds. en mevr. Becht en de heer en mevr Heij- boer benevens een delegatie van het bestuur van de vereniging „Ouden van Dagen". Bij de geschenken die het echtpaar werden aangeboden bevond zich o.m. een radio-toe stel hetwelk wel bijzonder op prijs werd gesteld. Later op de avond werd in intieme kring het familiefeest tot in de late uurtjes voortgezet. Oriëntatierit Ter gelegenheid van de jaar lijkse kermis werd maandag weer de traditionele oriëntatie- rit voor auto's en motoren in Zuidzande gehouden. De rit moest worden verreden op rou- te-best^rijving en de totale lengte bedroeg 46 kilometer, grotendeels gelegen op het grondgebied van Zuidzande. Door geen der ruim 30 deel nemers werd het traject fout loos gereden. De best geklas- seerdenL. Basting en J. v. d. Lijcke, eindigden met 5 straf- punten; 2e ésuip>e A. Ie Grand- R. Ie Gasse met 6 strp.; 3. de heer en mevr. J. de Zwart, 13 strp.; 4 de heer en mevr. Ris- seeuwAarnoutsen, 19 strp.; 5. G. van Dijk en G. Boonman, 29 strp.; 6. de heer en mevr. A. van Iwaarden, 47 strp.; 7. P. v. d. Velde, 50 strp.8. J. Focke en S. de Back, 53 strp.; 9. A. Wage en J. Robijn, 59 strp. en 10 de heer en mevr. A. P. Kools, eveneens 59 strp. De uitslag werd bekend ge maakt in hotel „Rode Leeuw" door burgemeester H. P. Ever wijn, die elke deelnemer een fraaie prijs kon doen uitzoeken, welke door het gemeentebe stuur, winkeliers en particulie ren beschikbaar waren gesteld. In samenwerking met de Duitse kriminalpolizei is de rijksrecherche van het district Breda er in geslaagd, de da ders van de roofoverval te ach terhalen, die op maandagoch tend 5 september is gepleegd op Duitse Kriminalpolizei is de diende G. van Geel, uit Lage Zwaluwe die op dat moment als nachtbediende werkzaam was aan het pompstation nabij de Moerdijkbrug. Op het politiebureau Issr- lohn (Duitsland) hebben twee Duitsers, J. P. en K. R. bekend de overval, die hen 170 ople verde, te hebben gepleegd. Bei den zijn bekenden van de Duitse politie. De bekentenis werd afgelegd nadat de pomp bediende met het tweetal was geconfronteerd. Van Geel werd neergeslagen terwijl een van de daders hem vroeg wat benzine in een busje te doen. Het Duitse accent waarmee die vraag werd gesteld is de directe aanleiding tot de aanhouding geweest. Aan de rijkspolitie hebben de Duitsers verteld, na hun daad per auto in de richting van Rot terdam te zijn gereden. Daar hadden ze de geldtas wegge gooid, waarna ze naar Breda gingen. Van Geel had bij de va ge persoonsomschrijving geduid op een snorretje bij een van de daders. Dit kenmerk is aan de grensposten doorgegeven. Het spoor leidde tenslotte naar de Duitse stad Bocholt. Daar vond de politie twee tien jaar oude foto's van de mogelijke daders, waarvoor de Duitse politie ook in ander belangstelling had. De Duitsers werden van die foto's herkend. Onmiddellijk werd in Iserlohn het tweetal door de waarna het tweetal door de mand viel. De overvallers zul len in Duitsland worden be recht. In een auto werden enke le goederen aangetroffen, die vermoedelijk van diefstal af komstig zijn. Bij een ernstig tramongeluk in de buurt van Ludwigshafen Oggersheim zijn woensdagoch tend drie mensen om het leven gekomen, elf ernstig en een der tigtal licht gewond. Enkelen der ernstig gewonden verkeerden in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde op een enkel- sporig gedeelte van de lijn Mann heimBad Dürkheim. Twee trams uit verschillende richting botsten daar in volle vaart op elkaar. Naar aangeno men wordt was het enkelsporige trambaangedeelte bij vergissing telefonisch als vrij opgegeven. 'De twee tramstellen schoven meters ver in elkaar waarbij dat uit Dürkheim, van een ouder type, de meeste schade opliep. In deze tram raakten zes men sen bekneld en drie van hen overleefden dit niet. In de mo dernere tramtrein uit de rich ting Mannheim zaten 135 school kinderen die een tochtje maak ten en van wie slechts enkelen licht gewond werden. Op een 35 km afstand van de plaats van dit ongeluk deed zich op dezelfde ochtend nog een an der tramongeluk voor waarbij een twintigtal mensen gewond raakte. Dit was in Griesheim, waar twee stellen van de Darm- staedter tram op elkander bot sten, o ok op een enkelsporig baangedeelte, naar het schijnt doordat een der trams te vroeg vertrokken was. (Advertentie) Op de grote internationale ten toonstelling van motoren en fiet sen in Frankfort was deze brom fiets te zien. Het machientje haalt een snelheid van 40 km per uur en geeft nogal wat moeilijk heden om het als bromfiets te hei-kennen. In ons land zal het althans in deze uitvoering niet op de markt kunnen komen, aangezien de trappers, die hier wettelijk voorgeschreven zijn, vervangen zijn door voetsteunen. Het starten gaat door middel van een kiekstarter. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken in Peking heeft dinsdag verklaard, dat de Chine se regering na vijf jaar van be sprekingen op ambassadeursni veau te Warschau tussen China en de V. S. tot de slotsom is ge komen, dat het voortaan geen zin meer heeft tijd te verknoei en aan kleine zaken maar dat het streven in de eerste plaats gericht dient te zijn op het re gelen van de fundamentele kwesties tussen China en de Verenigde Staten. Volgens de woordvoerder heeft de Chinese regering in het verleden aange nomen. dat hoewel een radicale verbetering in de Chinees-Ame rikaanse betrekkingen afhangt van de regeling van de funda mentele kwesties tussen China en de V. S., de twee partijen niettemin enkele betrekkelijk ondergeschikte kwesties eerst zouden kunnen bespreken en daarover tot overeenstemming komen om gunstige voorwaar den te scheppen voor een rege ling van de grote kwesties. De Chinese woordvoerder zei voorts, dat de V. S. onredelijk verzet geboden hadden tegen pogingen oa? een uitwisseling van journalisten tussen de V. S. en China tot stand te brengen. (Vorige week donderdag heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gezegd, dat de Chinese voorstellen te dezer za ke inhielden, dat de Ver. Staten zouden moeten garanderen, dat Amerikaanse journalisten geen berichten geven die in strijd zijn met de Qrjnese doelen, waar onder de terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Formosa). VóóR U GAAT EERST EVEN KIJKEN bij DAN HEEFT U ECHT IETS APARTS (Adv.) WOLLEN JONGENSKLEDING Ite nieuwste modellen en kleuren. £b natuurlijk de grootste sor tering vindt U bij: Nwurdstraat 23-25 - Terneuzen overheersing van een of enkele van deze landen. Voor de verhouding van de E.E.G. tot Engeland wei-pen de Europese socialistische afgevaar. digden de gedachte op van een akkoord waarbij de twee partijen zich verplichten geen belangrij. ke politieke en economische maatregelen te nemen zonder voorafgaand overleg met de an dere. Zij achten het voorts mo gelijk dat de zes en de zeven ge meenschappelijke regelingen treffen teneinde vervalsing van de mededinging op economisch gebied te verhinderen. Gisterochtend zijn bij de Ierse kust twee vliegtuigen van het type B-47 van de Amerikaanse luchtmacht met elkaar in bot sing gekomen. De twee bommenwerpers wa ren van de basis Plattsburg in de staat New York op weg naai de Britse basis Brize Norton. Dit type vliegtuig heeft gewoonlijk twee piloten en een navigator aan boord. Volgens een Ameri kaans communiqué vervoerden de bommenwerpers geen wapens. Eén van de piloten van de Amerikaanse B-47 bommenwer per die na een botsing met een straalvliegtuig van hetzelfde type boven de Atlantische Oceaan het vliegveld Shannon in Ierland heeft kunnen bereiken, heeft woensdagmiddag meegedeeld dat het andere toestel in zee is ge vallen. Deze verongelukte bom menwerper had een bemanning van drie personen aan boord. Personeel van luchtvaartmaat schappijen vroegen zich af hoe kapitein Brennan van het op Shannon gelande vliegtuig erin is geslaagd met het zwaar be schadigde toestel één motor was bij'na van de vleugel losge scheurd, een ander was zwaar beschadigd en een deel van de staart was verdwenen de 500 kilometer die hem op het ogen blik van de botsing van het vlieg veld Shannon scheidden, heeft kunnen afleggen. 24. De verdere nacht wordt er niet meer naar Eric omgekeken, 's Morgens vroeg wordt het klei ne kamp opgebroken; drie noma den ondernemen met hun gevan gene de tocht naar Armans burcht en de overigen vertrek ken in een andere richting. Voortlopend naast het paardje van een van zijn bewakers die hem voortdurend met zijn lans tot groter spoed aanport vraagt de Noorman zich af, wat er met Axe's troep is gebeurd. Boven dien ziet ook de toestand voor hemzelf er verre van rooskleu rig uit. Armans burcht blijkt een vrij grote sterkte te zijn, gelegen op een kunstmatige heuvel en om geven door een borstwering van boomstammen. Het wemelt er van nomaden. Cveral tussen de schuren en stallen staan hun paardj es en op het voorplein branden tal van vuren. Zonder veel plichtplegingen brengt men de gevangene naar binnen en even later sluit de deur van een donkere kerker zich achter Erie. Zuchtend gaat hij in een hoek zitten. Als er niet een wonder gebeurt, zal dit wel voor hem het einde betekenen Een „Eleetra"-verkeersvlieg- tuig van de „American Airlines" is woensdag bij een landing op het La-Guardiavliegveld bij New- York verongelukt en in brand gevlogen maar alle 69 passagiers en, naar men aanneemt, ook alle bemanningsleden hebben het toe stel tijdig ongedeerd kunnen ver laten. Een woordvoerder van de maat schappij zei later dat er 70 passa giers en vijf bemanningsleden in het viermotorige toestel zaten. Geen van hen heeft verwondin gen opgelopen. De machine die was uitgerust met vier propeller-straalmotoren, botste tegen een dijk naast de landingsbaan. Er hing een lichte nevel toen het vliegtuig landde. Volgens latere berichten zijn zes passagiers naar een zieken huis overgebracht. Verscheidene andere inzittenden liepen lichte verwondingen op. •Het is in het bijzonder aan de heldhaftigheid van twee stewar dessen te danken dat alle inzit- den het brandende vliegtuig heb ben kunnen verlaten. Zij slaag den erin een nooduitgang te openen en hielpen, hoewel de cabine zich met rook vulde, de pasagiers de veiligheidsgordels los te maken en naar buiten te komen. De passagiers hingen ondersteboven in hun stoelen omdat het toestel over de kop sloeg. Eén van de stewardessen zei dat de passagiers in enkele minuten buiten het toestel wa ren. Er is geen paniek geweest. „Wat het zal worden: Ik weet het niet. Met belangstelling kijken wij uit naar hetgeen er van de zijde van de regering za' volgen op het besluit van Eerste Kamer ten aanzien va' de toto. Ik had gehoopt, dat de toto in deze vorm het zou halen, maar na deze dramatische ont wikkeling is er een vacuum ont staan. Wij zullen blijven mee werken, maar zoals de zaken nu staan, ligt een oplossing van het totoprobleem niet meer in onze hand. Er moet echter een toto blij ven. Geen toto zou voor de ont wikkeling van de Nederlandse sport een onhoudbare zaak wor den", aldus jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, in zijn commen taar op het verwerpen door de Eerste Kamer van het ontwerp wijziging loterijwet. Of de N- S. F- bepaalde stappen zal doen, zal eerst na overleg in het bestuui van de sportfederatie worden be sloten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2